ieijsteren: een uniek ipenlucht kunstdorp lieuwe regels voor louwplannen in leerlo-Wanssum Gestolen auto in Wanssum Meerlo-Wanssum Artistieke invitatie Stan Vingerhoed De Broekberg blijft deze zomer zeker open 'Reststroken strategische grond' Service rubriek N544 ginfeEN MAAS Donderdag 13 mei 2004 - Pagina 9 |ilderij Stan Vingerhoed levert 435 euro voor kindertehuis Chili op 3b was het er na van de zevende inter- ihale kunstmanifestatie teren over eens: de kunst- Hfestatie in dit pittoreske tóe aan de Maas is niet j weg te denken van de ■ele agenda van Limburg, jond vijfduizend bezoekers i het er over eens dat de kiteit van de manifestatie og is en de organisatie, Ijverige stichting Kunstma- fetatie Geijsteren, alles in ,erk stelt om die kwaliteit tndhaven en zelfs hier en [rte verhogen. s het tijdens de voorberei- ,i van de manifestatie nog puit regenachtig slecht weer, Igmorgen scheen de zon B het dorp en toen mevrouw I Hahn, de echtgenote van jflo-Wanssumse burgemees- de openingshandeling ver ste was het goed toeven tus- I en bij de ruim vijftig dipjes en tentjes. Even zoveel .■naars uit verschillende lan- jonden hun werkstukken en n na afloop tevreden over de jigstelling en de verkochte werken. n de kwaliteit jaarlijks te ver ten heeft de Geijsterse stich- leen vakjury geïnstalleerd die Mtig kraampjes en kunstwer- 6 van de exposanten beoor- pld. Die jury bestaat uit Ingrid %en van Galerie Irok Horst, ptn Aben van Kunsthandel tola Fine Art, Geijsteren en Leo tens van Galerie Rooyart, Oos- ju-Venray. De vakjury oordeel- bi de stand van beeldhouwer 0 Keurentjes uit Westerbeek peste was. Op de tweede B eindigde Nicolette Korte- |uit Eindhoven en derde werd Tvon Becker uit Duitsland. Deze charmante hofdames waren te zien in Geijsteren De jeugd van Geijsteren zet zich in voor het goede doel Het publiek -liefst 1600 bezoekers vulden het formulier- koos de grote stand van Rainer Schuma cher uit het Spaanse Sant Celoni als de mooiste. Op de tweede plaats gevolgd door Mieke van Uden uit Geijsteren en op de derde plaats Anja von Becker uit Duitsland, die ook bij de vakjury goed scoorde. LIVE Bijzonder onderdeel van de manifestatie was de aandacht die gegeven werd aan het kinderte huis Hogar Esperanza in Chili van de Stichting Ontwikkelingssamen werking Meerlo-Wanssum. Kinde ren van de basisschool en de jeugd van JUG verkochten er zelf gemaakte kunstwerkjes en mees ter Wim Kunen kwam handen te kort bij de workshop panfluit maken. De opbrengst van deze acties worden binnenkort aan SOS Meerlo-Wanssum overhan digd. De Tegelse kunstenaar Stan Vin gerhoed trok erg veel belangstel ling met zijn Live Action Paint project. Op het startsein van mevrouw Hahn begon Stan met het maken van een schilderij dat in het teken staat van de kinderen van Chili. Na vier uur schilderen ontstond zijn zeer fascinerend en boeiend werkstuk dat hij noemde De dans ontsprongen'. De kun stenaar beeldde uit dat ook de kinderen van Chili ten tijde van de dictatuur gevangen zaten. Een van de kinderen ontspringt op het schildertij de dans en begint aan een nieuw leven. Op het schilderij kon de hele dag worden geboden en de hoog ste bieder bij het sluiten van de manifestatie was de familie Jakobs Dakbedekkingen uit Wanssum met het fantastische bedrag van 435 euro. Het schilderij zal tot 5 juni tentoongesteld worden bij Galerie Irok in Horst en vervol gens aan de hoogste bieder wor den overhandigd. Het geld komt ten goed aan het kindertehuis in Chili. jaad bespreekt welstandsnota op 21 juni lee, de welstand wordt niet lig. De gemeente Meer- -Wanssum blijft gebruikma- van de kennis en ervaring de leden van de wel- idscommissie. Dat ant- •rdde wethouder Derikx IDA) dinsdagavond op vra- 'n uit de commissie Ruimte, /el is het zo dat in de nieuwe elstandnota die bij de imeente Meerlo-Wanssum in fe maak is burgers vooraf weten aan welke eisen hun plannen voor nieuwbouw of erbouwing moeten voldoen. e criteria van de welstands- pmmissie kunnen de burgers ienkort opzoeken via een iale website, die wordt toppeld aan de website van gemeente. Door het intoet- *n van de postcode en de irt verbouwing kan de bur- Jtr opzoeken welke regels 'oor hem of haar gelden. De Moe ling is dat het systeem in fcptember gaat draaien. ^Wethouder Derikx (CDA) legde fe commissieleden dinsdagavond "it Jat de uiterlijke eisen die gel- kn afhankelijk zijn van de locatie waar gebouwd wordt. Voor de fibouwing van een stal in het itülengebied gelden bijvoorbeeld indere regels dan voor de bouw tan een nieuw huis in de dorps- ton. "Op"de ene plaats geldt een fel zwaar regime en op de ande- 1 plaats zijn de eisen een stuk Speler of is een toets van de Welstand in principe helemaal fo meer nodig. Maar mensen die willen gaan bouwen of verbou wen kunnen het beste altijd even contact opnemen met de afde- Ing". aldus Derikx. In de nieuwe welstandsnota verschillende soorten bouw- ergunningen opgenomen: bouw- ^gunningvrij, licht-bouwvergun- Jjngplichtig en reguliere bouwvergunning. Sinds 1 januari zijn veel bouwwerken aan S achterzijde van de woning Nwvergunningvrij. Dat bete kent dat de burger daarvoor geen punning meer hoeft aan te vra- Jjen bij de gemeente. Voor deze PWvergunningvrije bouwplan nen kunnen vooraf geen wel- pdscriteria worden geformu- kerd en ze worden dan ook niet •neer aan een welstandstoets nnderworpen. 3ele kleinere bouwwerken aan ^voorkant van de woning of aan de zijkant (zoals een dakkapel) zijn licht- bouwvergunningplich- lig. Bij de welstandstoets worden de zogenaamde sneltoetscriteria gehanteerd en moet de gemeente binnen zes weken beslissen over de bouwvergunning. Voor grotere verbouwingen en nieuwe gebouwen is een zoge naamde reguliere bouwvergun ning van toepassing. Voor de wel standstoets van dit type bouwplannen worden zogenaam de gebiedsgerichte criteria gehan teerd. De gemeente gaat deze gebiedsgerichte criteria opstellen en vastleggen in de welstandsno ta. De zogenaamde welstandsty- pologiekaart is tot stand gekomen in samenwerking met de Heem- kundevereniging Meerlo-Wans sum en de Stichting Kruisen en Kapellen. Voorheen beoordeelde de wel standscommissie de door de bur gers ingediende verbouw- of bouwplannen. De architectoni sche kwaliteit en de mate waarin rekening was gehouden met de kwaliteit van de omgeving stond bij die toetsing centraal. Tot op heden oordeelde deze commissie op basis van haar kennis en erva ring. De rijksoverheid besloot bij het invoeren van de vernieuwde woningwet echter deze beoorde ling inzichtelijker en transparan ter te maken. De burgers moeten vooraf kunnen weten waaraan hun bouwplan wordt getoetst. De criteria die daarvoor worden gehanteerd worden niet opge steld door de welstandscommis sie, maar door de gemeenteraad. Het college van B en W voert het vastgestelde beleid uit en wordt daarbij geadviseerd door de wel- Bestuurder gevlucht standscommissie. De commissie (en het college) moeten daarbij de in de welstandsnota vastgeleg de en door de gemeenteraad vast gestelde criteria hanteren Die regels hebben allen betrekking op het uiterlijk van een bouwsel. Hoe hoog en hoe lang een bouw werk mag zijn en of het op een bepaalde plaats mag komen te staan, is al vastgelegd in het bestemmingsplan. Een jaarlijkse evaluatie van de welstandsnota is verplicht. Dinsdag werd de welstandsnota besproken in de commissie Ruim te. Het concept ligt voor burgers gedurende twee weken ter inzage in het gemeentehuis. De gemeen teraad bespreekt het stuk op 21 juni tijdens de raadsvergadering. Wordt het goedgekeurd, dan gaan de nieuwe regels per 1 juli in. De jonge Tegelse kunstenaar Stan Vingerhoed, die afgelo pen weekend schitterde met zijn Live Action Painting op de kunstmanifestatie in Geijste ren, heeft een uitnodiging gekregen om deel te nemen aan een creatief project in het beroemde Van Abbemuseum in Eindhoven. Een vertegenwoordiger van de directie van het museum bezocht zondag de manifestatie in Geijste ren en was verrast over de wijze waarop Stan Vingerhoed aan het schilderen was terwijl het publiek met hem praatte en over zijn schouders meekeek. "Ik ben inderdaad aangespro ken met het verzoek om mee te werken aan een project in dit museum", aldus Vingerhoed. De kunstenaar is zeer verrast over de vele postieve reacties die hij kreeg tijdens de manifestatie. Kunstenaar Stan Vingerhoed trok erg veel belangstelling met zijn Live Action Paint project. Najaar 2004 valt definitieve besluit De politie heeft dinsdag avond bij controles in het kader van het auto-inbrakeri- project 'Zij pikken het, wij niet' een gestolen auto aange troffen op de Brugstraat in Wanssum. De bestuurder negeerde eeh stopteken en reed vervolgens in op een van de agenten. Kort daarna is hij te voet weggevlucht. De auto is in beslag genomen voor nader onderzoek. Tijdens de controle in Wans sum controleerde de politie ook verschillende auto's die over de ventweg van de Brugstraat vanuit het centrum richting Well reden. Rond middernacht naderde een auto waarvan een koplamp delect was. De bestuurder negeerde het gegeven stopteken en reed ver volgens in op een politieman, die ter nauwernood een aanrijding wist te voorkomen door opzij te stappen. Hij bleef ongedeerd. De verdachte reed in eerste instantie door, maar besloot even verderop te voet verder te gaan. De oolitie stelde nog nader onderzoek in, maar trof de man niet meer aan. De achtergelaten auto bleek op 6 mei jl. gestolen te zijn in Boxmeer en is in beslag genomen voor nader onderzoek. De controles van 'Zij pikken het wij niet' zijn dinsdagavond tussen 21.00 uur en 05.00 uur gehouden op uitvalswegen van Wanssum, Leunen en Horst. De politie heeft hietbij in samenwer king met de douane gekeken of er inbrekerswerktuig of -buit in de passerende voertuigen aanwezig waren, maar heeft ook op overige overtredingen gecontroleerd. Er werden 45 blaastesten afgeno men, waarbij een 33-jarige auto mobilist uit Bergen werd betrapt op rijden onder invloed, Hij kreeg een boete en een rij verbod voor twee uur. Daarnaast werd een 39-jarige bestuurder uit Helmond betrapt op het rijden zonder rijbewijs. Hij werd in Leu nen gesignaleerd en kreeg op de Zuidsingel in Venray een stopte ken. waarna de man snel van plaats probeerde te wisselen met zijn bijrijder, een 28-jarige plaats genoot. Dit werd gezien door de politie, waarna om zijn rijbewijs werd gevraagd. Hij bleek niet over een rijbewijs te beschikken. Hij werd aangehouden en overge bracht naar het bureau, waar pro ces-verbaal tegen hem is opge maakt. Omdat de auto waarin hij reed vermoedelijk niet meer ver zekerd was, heeft hij tevens een vordering meegekregen om het tegendeel aan te tonen. Het project 'Zij pikken het, wij niet' is erop gericht om het aantal auto-inbraken in het politiedistrict Venray terug te dringen. In het kader van het project houdt de politie, naast de nachtelijke acties, regelmatig gerichte surveil lances in het verzorgingsgebied en worden controles uitgevoerd waarbij de autobezitters middels een speciaal ontwikkelde flyer gewezen worden op hun eigen verantwoordelijkheid. Daarnaast blijft de politie investeren in de opsporing van auto-inbrekers. De commissie Burgers stem de maandagavond in met het voorstel van het college van B en W van de gemeente Meerlo- Wanssum om zwembad De Broekberg dit jaar open te houden met behulp van vrij willigers. De kosten die nood zakelijk zijn om de vrijwilli gers op te leiden worden betaald uit de tijdelijke stimu leringsmaatregel vrijwilligers werk. Burgemeester en wet houders willen na afloop van het zomerseizoen 2004 beoor delen of het mogelijk is om het bad ook de komende jaren met de inzet van vrijwilligers draaiende te houden. Alle par tijen- de PvdA was afwezig konden zich vinden in dit voorstel van het college. Een meerderheid van de frac ties liet maandagavond doorsche meren het positief te vinden dat zich zoveel vrijwilligers hebben aangemeld die de handen uit de mouwen willen steken om het zwembad te redden. "Als we niet met dit voorstel instemmen, is dat een ontmoedigingsaanslag voor de vrijwilligers. Het is belangrijk dat ouders met hun kinderen in hun eigen omgeving veilig kun nen zwemmen. Maar we moeten het zwembad wel promoten, onder scholen en peuterspeelza len bijvoorbeeld. Samen met de gemeente moet de gemeenschap de handen uit de mouwen steken om het zwembad te redden. Want het zwembad is belangrijk voor de leefbaarheid. Ik kan zelf niet meer spitten, maar ik zou het zon der meer willen doen", stelde Truus Knoops (PK Meerlo-Wans sum) Ook de overige partijen steunden het voorstel van het col lege van ganser harte. Ze willen de inzet van de vrijwilligers hono reren, voor het komende seizoen alleen het hoognodige investeren in het zwembad en in het najaar van 2004 bekijken of vrijwilligers het kinderbad- een openlucht zwembad van 15 meter lang, 10 meter breed en 1,20 meter diep- draaiende kunnen houden. Dit seizoen wordt alleen de nodige 13 500 euro geïnvesteerd in ver betering van de kwaliteit van het water en nog eens 2500 euro voor de scholing van vrijwilligers. De commissie Burgers vond dat de beste optie voor dit moment. Net als het college wilden de partijen dit seizoen niet 110.000 euro uit geven voor een totale renovatie van het zwembad, met het gevaar dat in het najaar alsnog besloten wordt om het zwembad op te doeken. BORDJES EN TOEZICHTPLAN Voor 15 juni 2004 moeten nog wel enkele zaken gerealiseerd zijn voordat de deuren van het zwem bad geopend kunnen worden. Er moeten bijvoorbeeld voorzienin gen komen die de kwaliteit van het water waarborgen en bordjes moeten de diepte van het water aangeven. Verder moet een toe- zichtplan worden opgesteld, waarin wordt vastgelegd dat tij dens de openingsuren altijd een. toezichthouder aanwezig is die reddend kan zwemmen, een EHBO-diploma heeft en kan reani meren. Ook moet bekend zijn welke vrijwilliger op welk moment aanwezig is en over welke diploma's hij beschikt. Tijdens twee informatieavon den is gebleken dat er vijftien vrij willigers beschikbaar zijn voor beheer en toezicht, waarvan er twaalf nog geschoold moeten worden. Het voorstel van het col lege- van B en W voor de voor jaarsnota is om 50.000 euro te reserveren voor De Broekberg. Mocht de gemeente in oktober beslissen het kinderzwembad ook de komende jaren open te hou den, dan moet de stichting De Broekberg zelf 60.000 euro ophoesten voor een opknapbeurt van het bad. Dat bedrag moet door de inwoners van de gemeen te Meerlo-Wanssum bijeen gebracht worden. Via zelfwerk zaamheid, fondsen en sponsoring, vindt het college van B en W. Niet alleen het bad heeft tal van gebreken, ook het groen, de kleedlokalen, douches, toiletten, riolering, bestrating en de waad- bakken moeten opgeknapt wor den. 'Het voordeel van deze con structie is dat er door vrijwilligers veel van het achterstallige onder houdskosten worden uitgevoerd, waardoor deze kosten terugge bracht kunnen worden van 110.000 euro naar 50.000 euro. De zomer van 2004, met de inzet van de vrijwilligers, kan bepalend zijn voor de afweging of het zwembad in de volgende jaren geopend kan blijven', aldus het college. De gemeente Meerlo- Wanssum gaat deze zomer aan de hand van vier criteria beoordelen of stichting De Broekberg en de vrijwilligers in staat zijn het bad ook op langere termijn open te houden. Op de eerste plaats moet het de stichting lukken om het beheer en toezicht te realiseren met gekwalificeerde vrijwilligers. Verder moet de stichting 60.000 euro (in geld of natura) bijeen krijgen voor renovatie van het bad zodat de gemeentelijke bijdra ge niet hoger dan een halve ton hoeft te zijn en verwacht de gemeente dat de stichting en de vrijwilligers het zwembad dusda nig promoten dat er, bij goed weer, van een duidelijke toename in bezoekersaantal sprake is. Tot slot moeten de vrijwilligers garan ties afgeven voor hun inzet op langere termijn. Het zwembad gaat in 2004 in de maanden juni. juli en augustus open. Vorig jaar nog werd sluiting van De Broekberg op de valreep voor komen door dure professionele krachten in te schakelen en het zwembad 'slechts' tijdens de schoolvakantie voor een periode van zes weken open te stellen. Er kwamen toen bijna drieduizend bezoekers. Dit dure kostenplaatje doortrekken naar de toekomst is voor de gemeente echter geen optie. De gemeenschap zal zelf ook bereid moeten zijn om tijd en moeite te investeren in het kin derzwembad. Omdat B en W wil len dat De Broekberg een zwem bad is voor de hele gemeente, moet het zwembad dit seizoen niet alleen bezoekers trekken uit Wanssum maar uit alle zes de dor pen. De stroken grond van circa vijf meter die liggen tussen de achtertuinen van de woningen aan de Van Myrlaerstraat, de Meester Hermansstraat en de Pilmus in Meerlo worden pas verkocht als ze niet gebruikt worden in het bouwplan op de Pilmus. "Strategische grond wordt niet verkocht. Dat is ook altijd tegen de bewoners gezegd. Het kan zijn dat we die grond nodig hebben bij de ontwikkeling van de Pilmus. Zo niet, dan mag de raad beslissen wat voor prijs wij voor die grond kunnen vra gen." Dat antwoordde wethouder Derikx dinsdagavond op vragen van Bert Cremers in de commissie Ruimte. Volgens de WD'er zijn de bewoners van beide straten al jaren bezig om de reststroken in hun bezit te krijgen, maar wil dat maar niet lukken. Hij zei van de bewoners vernomen te hebben dat de stroken slecht worden bij gehouden door de plantsoenen dienst en dat het onkruid soms hoger staat dan de rozen. "En dat leidt tot ergernis", wist Cremers. Wethouder Derikx was vlak voor de vergadering ter plaatse nog even een kijkje gaan nemen. "De onderhoudsfrequentie aan de rand van het dorp is minder dan in het midden van het dorp. Je kunt de rozen zien, maar ook het onkruid. Maar ik vind wel dat er wat aan gedaan moet worden. Een keer flink schoffelen en daar na goed blijven onderhouden, dan is het grootste probleem opgelost." In 't Brugeind in Meerlo wordt op donderdag 27 mei een voor lichtingsavond gehouden over de reconstructie van de provinciale- weg N 554 (Burg. Ponjeestraat- Hoofdstraat-Spoorstraat). De pro vincie heeft de plannen uitge werkt voor het verbeteren van de verkeersveiligheid en het opknappen van de provinciale- weg door Wanssum. Meerlo en Tienray De uitvoering van de werkzaamheden begint waar schijnlijk na de bouwvakvakantie Aanvang: 19.30 uur. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-W anssum Margo Vermazeren. Almut Raaij- makers, Marie-Therese van Loon, Marlon Theunissen U kunt in alle gevallen bellen met- tel.nr 077-3981450 Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dins dag, woensdagmorgen of donder dag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas toor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la. 5864 AG Meer lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van'17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13 00 uur. spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30. 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum. Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo. tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- 1 renburg. Legert 15. 5866 CG. Swolgen, tel: 692532, e-mail: 1 mieghem@worldonline.nl. 1 Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99. Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht, kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 515866 BG Swolgen. tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg. Noorderhof 14. 5804 BV Venray. tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling. Postbus 219, 5913 ST Venlo. tel: 077-3875829.. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- i Tienray-Swolgen, Secretaris: i I.B.A Arts. Generaal Dempsv- straat 21, 5866 BxM Swolgen, Tel. 0478-692028. Voor bezoekwerk: tel. 04784,92364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst. tel. 077-3978500. fax 077- 3978505, email: unithorst@synthese.nl. wwwsynthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- l gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 - 21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij- i dag van 09.00-10.00 uur. Vrijwilligerscentrale. Ope ningstijden: di. en do. van 10.00- 12.30 uur.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 9