enraynaren bieden steeds ïinder GFT-afval aan li Houd je dieren binnen" urodump in de clinch met gemeente Commotie over jeu de boulesbaan m Nieuwe asfaltdeklaag Opening pand terminale zorg juni 2005 Gemeente krijgt duurzaam papier 1 •vrieYets //(/rfiftny MAN WOMAN NIEUW IN VENRAY Daewoo Ghielen Snelheidscontroles KASTSYSTEMEN WieIHcrmkes EN MAAS Donderdag 13 mei 2004 - Pagina 3 ÉA steeds minder gebruik naiig {groene afvalcontainer, ïioiii iaar wer<* gemiddeld per rui ier nog slechts 51 kilo fval aangeboden. In irg lag dit cijfer op 90 •J >rwijl de VROM-richtlijn a'sta j|o is. In het nieuwe eleidsplan wordt de nray, cameling dan ook ter ,he« jie gesteld. Sj 002 is Venray al gestopt 9eka inzamelen van groente, 5 d tuinafval (GFT) bij hoog- De kwaliteit van het GFT- ;po!iieek er o slecht te zijn dat jjemaal als restafval afge- moest worden. Andere BovaT ca. 2 maatregelen die genomen kunnen worden is het stoppen met het ophalen in de buitengebieden of alleen GFT inzamelen in 'groene' wijken. Ook het plaatsen van tuin- korven, zoals in de gemeente Horst aan de Maas, is een alterna tief. De gemeente gaat dit jaar een nieuw afvalbeleidsplan opstellen voor de periode 2005 tot 2012. Het bureau De Straat Milieu-advi seurs maakte een evaluatie van het afvalstoffenbeleid in Venray. Uit het rapport blijkt dat het hele maal afschaffen van diftar 600.000 euro per jaar duurder gaat uitval len. Dit komt doordat de huishou dens dan vaker hun grijze of groe ne container aan de straat zullen zetten waardoor de kosten voor inzameling en verwerking fors stijgen. Diftar (differentatie tarief) werd ingevoerd op 1 januari 1999 Het vastrecht werd drastisch verlaagd en er moest voortaan per bak betaald worden. In het eerste jaar kostte het ledigen nog 3,81 euro per container van 140 liter. Vijf jaar later is dit bedrag al opgelo pen tot 6,31 euro. Het vastrecht is veel minder hard gestegen: van 100,74 euro in 1999 naar 117,60 euro nu. In de periode voor diftar betaal de ieder hujshouden jaarlijks een vast bedrag voor afvalinzameling. Het aanbod is vooral bij GFT enorm gedaald. In 1998, het laat ste jaar voor diftar, boden de Venraynaren nog gemiddeld 123 kilo groenafval aan. In 1999 werd het aanbod bijna gehalveerd tot 70 kilo. Daarna zette de daling ieder jaar door tot 51 kilo in 2003- Bij het restafval trad na de 'dif- tarschok' weer een herstel in. In 1998 bedroeg het restafval per inwoner gemiddeld 165 kilo. Een jaar later zakte het naar 99 kilo maar in 2000 lag het alweer bijna op het peil (163 kilo) van voor dif tar. Evenals bij GFT trad daarna jaarlijks een lichte daling op tot 149 kilo in 2003. In Limburg is het gemiddelde 180 kilo. Dus ook hier scoort Venray lager. De Straat Milieu-adviseurs doet een aantal aanbevelingen voor het afvalstoffenbeleid. Door samen werking met andere gemeenten kunnen schaalvoordelen behaald worden bijvoorbeeld door het gezamenlijk aanbieden van afvals tromen. Het alsmaar toenemende zwerfafval vormt de keerzijde van de medaille. Het bureau conclu deert dat de communicatie met de burgers erbij ingeschoten is. In het nieuwe afvalstoffenplan moet meer aandacht besteed worden aan communicatie zodat de Venrayse burgers beter gemoti veerd worden aan afvalscheiding te doen. Het succes van diftar valt of staat met de medewerking van de burgers. Ook dient er een plan van aanpak te komen om zwerfaf val terug te dringen. is weer op rooftocht anders. Als je een vos afschiet zonder vergunning, ben je straf baar. Je mag ze eigenlijk niet eens verjagen of verstoren." In Limburg wordt momenteel het aantal vossen in kaart gebracht. "Er moet wetenschap pelijk bewijs komen over hun aantal en de gebieden waarin ze leven", vertelt Swinkels. "Natuurlijk heeft de vos een func tie in de natuur, maar ook voor dit dier geldt dat de populatie niet zo groot mag zijn dat de overige fauna in gevaar komt. Er moet beter beheerd kunnen worden." Kindercentrum De Nissehoff is een van de gedupeerden. De ren aan de Bosweg in Venray was al vaker het doelwit van de vos. Ook vorig jaar bracht het dier al een bezoek aan het kindercentrum en verdwenen onder meer enkele grote konijnen. Drie weken terug was het weer raak. Bij dat bezoek haalde de vos zeven eenden, zes kippen en een gans weg en zaterdag werden de laatste dieren uit het dierenver blijf gekaapt. "De laatste kip, de laatste haan en de enige kip", treurt eigenaresse Anita Achten. "De kinderen vinden het ver schrikkelijk, zo'n lege ren. Wellicht is het beter om geen die ren meer te houden." Sarcaastisch: "Er is nu in ieder geval niks meer om weg te kapen," [drijf mag winkel niet uitbreiden voor zwembaden, sauna's en jacuzzi's n zwembaden, sauna's izzi's onder grove iterialen of niet? Dat is 'raag waarover de commis- kezwaarschriften van de etJ eente Venray zich mag ïn. Eigenaar Jacobs van Eurodump en advocaat ,r Hooft vinden van wel, de Deente Venray van niet. 1 'Qdagmorgen maakte Obs bezwaar tegen het v 'uit van het college van B V- 5 om een binnenplanse m stelling voor detailhandel ïwembaden, sauna's en öi's vanuit het uit te brei- .k pand op industrieterrein -- Verheide in Venray te fcren. wodump mag de winkel aan feuwhuisweg 11 op bedrij- (ftein Smakterheide van de tente Venray niet uitbreiden i"> de verkoop van zwembaden, u's en jacuzzi's aan particulie- •n eerste instantie mocht de loitant dat wel, maar enkele geleden kwam de ;nte terug op haar eerder ie toezegging aan Jacobs om medewerking te verlenen itbreiding van dé detailhan- iRuim vier jaar geleden liet de ptnte de ondernemer nog kwel mee te willen werken te uitbreiding van Eurodump dat toen volgens het aver echt mogelijk was. Na dé teatie van de uitbreidings- Dcn kwamen er echter •^schriften binnen van Venray, stichting jflcentrum Venray, A S Buitensport en Olympic Sport. Zij vinden dat de toename van ver koopactiviteiten in strijd is met de gemeentelijke Detailhandelsnota en het Provinciaal Omgevingsplan Limburg. De gemeente Venray moest de bezwaarmakers hierin gelijk geven. De gemeente liet de advocaat van Eurodump daarop weten bij nader inzien toch niet van plan te zijn vrijstelling vöor detailhandel te verlenen. Volgens de Detailhandelsnota is verkoop aan particulieren van zwembaden en tenten namelijk alleen toegestaan in het centrum van Venray en laat het bestemmingsplan ter plaatse geen detailhandel toe. LANGE ZOEKTOCHT "Maar dat onderdeel is een punt van discussié", stelde advocaat Van Hooft maandagmorgen. "Er vindt al sinds jaar en dag detail handel plaats. In het verleden is dat altijd toegestaan, er is nooit door de gemeente ingegrepen." Ergerlijk voor.de ondernemer is Eindstraat 12, tel. 581553 ook dat een lange zoektocht naar een andere locatie voor zijn win kel tot niets heeft geleid. Eurodump heeft bijvoorbeeld overwogen om het bedrijf te ver plaatsen naar het bedrijventerrein De Hulst II, maar die plannen gin gen niet door omdat ze planolo gisch niet haalbaar waren. Bovendien was de verkoop van deze goederen ook niet toege staan op een PDV-locatie (woon boulevard). Volgens de Detailhandelsnota is de verkoop van zwembaden en tenten alleen toegestaan in het centrum van Venray. Advocaat Van Hooft blikte in zijn betoog terug op het verleden van het bedrijf en de toezeggin gen die door de gemeente aan Jacobs zijn gedaan. Ook hekelde hij de lange procedure. Volgens hem duurt het veel te lang voor dat de ondernemer duidelijkheid krijgt over de toekomst van zijn bedrijf op de huidige -of een ande re- plek. "De gemeente heeft toe gezegd mee te werken aan een artikel 19-procedure, waardoor de verkoop op de huidige plek volle dig mogelijk zou zijn. Er is een aantal keren geprobeerd om de procedure op te starten, en er is steeds gezegd dat de gemeente mee wilde werken aan de plan nen van Jacobs. Totdat de bezwa ren van de LOZO kwamen." De advocaat vindt het onbegrij pelijk dat het niet mogelijk is om via een binnenplanse vrijstelling de verkoop van zwembaden, sauna's en jacuzzi's mogelijk te maken. Hij wees op het feit dat op bedrijventerrein Smakterheide twee bedrijven zijn die grove bouwmaterialen verkopen. Waarom mogen zij dat wel, en Eurodump niet?, zo vroeg hij zich hardop af. In zijn ogen is een zwembad ook een grof bouwma teriaal, net als een jacuzzi. "Bij die bedrijven worden identieke mate rialen verhandeld. Daar kun je ook alle bouwmaterialen voor in je huis kopen, zoals een bad. Net als een bad is ook een jacuzzi, een zwembad of een sauna een gebouwd iets. Waarom zou Eurodump die producten dan niet mogen verkopen? Waarom wordt er zo strikt gehandeld? En er is geen alternatief voorhanden. Jacobs wil best ergens anders beginnen, maar er is geen loca tie." Volgens woordvoerder Jan Zanders van de gemeente Venray zijn de verkoopactiviteiten van die twee bedrijven op Smakterheide in de basis toch dui delijk anders dan Eurodump. "Die PAUL BROUWER MODE WILHELMINASTRAAT 2 4 VENRAY TELEFOON 0478 510943 WWW PAUI.BROUWER.NL bedrijven zijn duidelijk gericht op de verkoop van grove bouwmate rialen zoals zand, hout, stenen en bestratingsmateriaal, zoals in het bestemmingsplan staat. Dat is toch heel wat anders dan tenten, sauna's en jacuzzi's lijkt me." Volgens de ambtenaar kan de gemeente niet anders dan het ver zoek van Jacobs weigeren. De uit breiding past niet in het bestem mingsplan, de Detailhandelsnota en het Provinciaal Omgevingsplan Limburg. Hij was het wel met de bezwaarmakers eens dat het veel te lang duurt voordat de onderne mer van de gemeente duidelijk heid krijgt over de toekomst van zijn bedrijf. Momenteel is de gemeente druk bezig met een her ziening van de Detailhandelsbeleid, nu de woon boulevard op De Hulst vanwege de economische malaise van de baan is. De gemeente heeft bedrij venterrein De Brier als alternatie ve detailhandelslocatie aangewe zen; Wellicht dat dit bedrijventerrein een optie is voor Eurodump, zei Jan Zanders voor zichtig, "Smakterheid is dat zeker niet". Volgens advocaat Van Hooft laat het college van B en W zijn oren te veel hangen naar de LOZO. "Ze willen geen proble men krijgen met de centrumon- derncmers. Het lijkt wel of het college bang is voor de LOZO. De gemeente Venray moet zelf haar beleid maken, zelf keuzes maken." De commissie bezwaarschriften zal binnenkort haar advies geven aan het college van B en W. DAEWOO TACUMA nu v.a. €15.995," NU GRATIS LG-LCD TV scherm 66 cm (t.w.v. «2499.-) bij aankoop van een nieuwe Daewoo aktie geldig tot 30 juni (niet geldig voor aktiemodellen) Keizersveld 55 Venray, tel. 0478-569552 De voormalige provinciale wegen Horsterweg en Maaseheseweg worden in 2004 voorzien van een nieuwe asfalt deklaag. Van beide wegen is het oppervlak versleten. Dat zorgt voor geluidsoverlast en een verminderd rijcomfort voor de weggebruikers. Ook de vrijliggende fietspaden zullen tij dens dit onderhoud worden aan gepakt. Bij de overdracht door de provincie aan de gemeente Venray was bij beide wegen al sprake van achterstallig onder houd. Als gevolg van de aanleg van de A73 is de verkeersintensi teit minder geworden en daarom zal ook de inrichting van de wegen aangepast worden. De rij stroken van de wegen zullen smal ler worden waardoor naar ver wachting de weggebruiker zijn snelheid zal aanpassen. Om toch voldoende uitwijkmogelijkheden te hebben voor met name het landbouwverkeer zullen naast de rijbanen speciale uitwijkstroken worden gehandhaafd. Deze nieu we inrichtingsvorm heeft als bij komend voordeel dat minder kos ten gemaakt behoeven te worden aan freeswerkzaamheden en stort- kosten van teerhoudend asfalt. De kosten voor het uitvoeren van de werkzaamheden zullen worden betaald uit middelen welke bij de overdracht door de provincie beschikbaar zijn gesteld. De stichting Zenit hoopt in juni 2005 de eerste accommo datie te openen voor termina le zorg. Zenit is in onderhan deling met Viecuri om een pand te verwerven op het ter rein van het ziekenhuis aan de Merseloseweg. De stichting Zenit ontvangt een investeringssubsidie van 75.000 euro van de provincie Limburg. Het wil vier zogeheten hospice- plaatsen inrichten voor terminale patiënten uit de gemeenten Venray, Meerlo-Wanssum, Horst aan de Maas en Sevenum. Hospice betekent dat mensen in hun ter minale levensvorm een beroep kunnen doen op een totaalpakket van lichamelijke, psychische, sociale en spirituele begeleiding. Zenit wil het aantal plaatsen in de toekomst uitbreiden tot zes. Zenit zoekt een locatie die cen traal in Venray ligt. Liefst in een natuurlijke, rustige en huiselijke omgeving waar het gemakkelijk bereikbaar is voor familie, mantel- zorgers en vrijwilligers Het voor deel van een locatie bij Viecuri is dat specialistische hulp van het ziekenhuis kan worden ingeroe pen. De zorg zal er geleverd wor den door de stichting Terminale Zorg en Thuiszorg Noord- Limburg. De bewoners van Sneeuwklokje werden twee weken geleden verrast door de graafwerkzaamheden op hun speelveldje. Navraag bij de gemeente leerde dat op ver zoek van de buurtvereniging een jeu de boulesbaan wordt aangelegd. Dit heeft tot heel wat commotie geleid. Straatbewoners en de voetbal lende jeugd reageerden vol onbegrip terwijl anderen ver heugd waren dat hun wens eindelijk wordt verhoord. "Wij hebben hier absoluut niet omgevraagd", reageert Liesbeth Arts van de wijkraad Landweert. "Want bij 't Stekske ligt inderdaad al zo'n jeu de boulesbaan. Ik vind dit ook vreemd." De wijkraad kreeg een paar maanden geleden wel bericht van de gemeente dat het Sneeuwklokje een jeu de bou lesbaan zou krijgen. "Dat hebben we voor kennisgeving aangeno men. We krijgen ook door als er ergens speeltoestellen geplaatst worden. Maar daar hebben we verder geen keuze in. We gaan ervan uit dat het in overleg met de aanwonenden gebeurt", zegt Arts die het ook betreurt dat de voetballende jeugd een stuk van hun grasveld kwijtraakt. "Dit is heel jammer. We hebben er geen bemoeienis mee gehad Helaas is het kwaad nu al geschied." Toch blijkt de jeu de boules baan niet helemaal uit de lucht te komen vallen. Op de website www.pleintjevenray.tk geeft André Kilsdonk opheldering. Een aantal straatbewoners heeft al jaren geleden aangegeven weinig aan het pleintje te hebben. Het is vooral ingericht voor kinderen en enkele bewoners hebben toen de wens geuit voor een jeu de bou lesbaan. Maar het plan werd door de gemeente afgewezen. Daarna bleef het lange tijd stil totdat twee weken geleden er een graafmachi ne verscheen. Volgens Kilsdonk leverde dit zowel blije, verbaasde als teleurgestelde gezichten op. Want zonder iets te laten weten begon de gemeente met de aan leg. De initiatiefnemers zijn blij omdat hun wens geheel onver wacht toch in vervulling gaat. Ze De gemeente Venray gaat in de loop van dit jaar gecertificeerd duurzaam papier gebruiken. Het huidige papier voldoet namelijk niet aan de eisen van het Archiefbesluit. Deze regeling schrijft voor dat de materialen uit het archief, bij raadpleging na ten minste honderd jaar, niet van ver minderde kwaliteit mogen zijn. Ook de provinciale archiefinspec tie heeft Venray verzocht voor taan duurzaam papier te gebrui ken. De papierleverancier van de gemeente kan dit gecertificeerde papier pas later dit jaar leveren. Het is een stuk duurder maar op termijn zullen de kosten voor con servering lager worden. Op verzoek van de inspectie zijn er ook watermelders en brandblussers geplaatst in de archiefruimte, depots en de bewaarplaats in de kelder van het gemeentehuis. Er moet nog wel een oplossing komen voor de registers van de burgerlijke stand en de documenten van de afde ling Publieksdiensten. De bewa ring voldoet momenteel niet aan de wettelijke voorschriften. De gemeentearchivaris geeft er de voorkeur aan alle documenten te digitaliseren en de originelen in de archiefruimte op te slaan. Anders moeten er diverse brand kasten en kluizen aangeschaft worden, die voldoen aan de eisen van de Archiefwet, om deze regis ters en documenten in op te ber gen. Om het archief toegankelijker te maken voor het publiek komt er straks ook een studiezaal op de begane grond vlakbij de nieuw te bouwen publiekshal. Leden van het verkeershandhavingsteam hebben in hef politiedis trict Venray in de afgelopen week in totaal 6.396 automobilisten gecontroleerd op hun snelheid. Hiervan hebben 856 weggebruikers een proces-verbaal gekregen. De controles vonden plaats in Horst, Oostrum en Sevenum. De hoog ste snelheid die met de radarauto werd gemeten, was op vrijdag 07 mei op de Peelstraat in Kronenberg: 119 km/u waar 50 km/u de limiet is. Bij een snelheidscontrole met de lasergun werden tien automobilis ten staande gehouden en geverbaliseerd omdat zij werden betrapt op te snel rijden verheugen zich er nu al op om str aks onder het genot van een wijn tje of een sapje een balletje te werpen en zo tevens op de hoog te te blijven van de laatste plein roddels. Op de webiste wordt ook al een boulescompetitie aange kondigd. Liesbeth Arts had deze week nog contact met de gemeente. Die heeft na alle commotie aange boden de jeu de boulesbaan dan maar niet aan te leggen. Uiteindelijk is besloten dat de baan er toch komt maar wel op een plek aan de andere kant van het trapveldje vlakbij de speeltoe stellen. Terry van Duijnhoven is lid van de commissie die het jaar lijkse pleinfeest organiseert. Hij heeft als contactpersoon dinsdag ochtend samen met de gemeente en de aannemer de situatie ter plekke bekeken. Hij is tevreden met de oplossing die nu gevon den is. "Volgende week w-ordt het gegraven gat weer dichtgemaakt en opnieuw met gras ingezaaid en wordt de jeu de boulesbaan op een betere plek aangelegd. Want de voetballende jeugd gebruikte de brug op het speelveldje vaak als doel. Door de jeu de boules baan daarheen te verplaatsen wordt dit probleem ook opgelost en behoudt de jeugd een beter trapveld. Dus met deze oplossing is iedereen gediend", zegt Van Duijnhoven die vindt dat de gemeente ten onrechte in een verkeerd daglicht is gesteld. "Want ik vind het juist prima dat ze de wensen uit het verleden nog eens nakijken en er wat mee doen. Alleen hadden ze dit wel van tevoren even kunnen laten weten." ■VI /V A X W E R K I N K F U K F N - EN INTFRIFURBOUW Slaapkamer Kantoor Woonkamer Keuken Industriestraat 17a, 5961 PH HORST tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 afii Hoogveld www.wielhermkes.nl PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel 0478-582727 Fax 0478-510916 Eedactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Wülemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@vandenmunckhofnl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Veispreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582872 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur Abonnementen: 18.50 (postcode 58. 32.50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2004 | | pagina 3