Kerkdorpen worden wijken van Venray' 50 jaar Smeleblaozers Forse uitbreiding Flextronics Venray imnesty pleit foor behoud subsidie Bewoners Stationsweg verwerpen plannen Servaashof Lente Gemeente houdt vast aan pad Ghünenbeek Gewond Vrouw gewond VENRAY 06 Nieuwe regeling voor oudere minima mode centrum agin EEL EN MAAS Donderdag 22 april 2004 - Pagina 5 c ifaals pleit voor verstedelijking van het platteland tfaals vindt dat er geen ver- [liil moet zijn tussen de tien irkdorpen en de vijf grote ijken in Venray. Volgens de [Tgemeester is er een achter- jalde visie op de ontwikke- ng van het platteland. Hij lelt voor een omslag in den- en waarin afscheid wordt tnomen van de oorspronke- jlie agrarische normen en aarden en de stedelijke ont- ilikeling in het buitengebied „gelijk maakt. Burgemeester waals deed deze (spraken afgelopen zaterdag tij- ■ns de jaarvergadering van de odelijke Vereniging Kleine tmen (LVKK) in Ysselsteyn. als schetste het beeld dat de kleine kernen van oudsher gedo mineerd zijn door agrarische bedrijven, normen, waarden, tra dities, sociale structuur en cul tuur. Dit is in de afgelopen eeuw bepalend geweest voor een sta biele samenleving op het platte land. "Maar de agrarische bedrij vigheid is er grotendeels verdwenen. Wat overblijft zijn grote industriële agrarische pro ductiebedrijven die zeker niet bij dragen tot de leefbaarheid van kleine kernen. Ze dragen eerder bij tot de ontmanteling ervan", stelde hij. Er komen steeds meer burgerwoningen met een flink stuk grond en hobbyvee en kleine voormalige agrarische bedrijven die weinig economische beteke nis hebben. Waals noemt ze 'cul tuur agrariërs' die ook weinig bij dragen tot de sociale stabiliteit van het dorp. Met het verdwijnen van de agra rische economie als belangrijkse inkomstenbron krijgt het platte land ook te maken met stadse pro blemen. Zoals criminaliteit, een zaamheid, werkloosheid en ongeborgenheid. "De parochie structuur is niet meer en het nabuurschap wordt geromanti seerd. Sommigen, en niet alleen ouderen, houden zich angstvallig vast aan oude normen en waar den", zei Waals die de sterke ver- rechtsing met al zijn vooroorde len zorgelijk noemde. De burgemeester hield een plei dooi voor stedelijke ontwikkelin gen op het platteland. Dat dorpen alleen mogen uitbreiden voor de eigen bevolking noemt hij een theoretisch begrip dat gemakke lijk te manipuleren is. Het idee dat er voldoende werkgelegenheid in het buitengebied moet zijn, vindt hij achterhaald. "Ook in de wijk Landweert is er geen werkgele genheid. Waarom moet die er dan wel in de kleine kernen zijn?" Ook moet er volgens Waals niet gestreefd worden ('tegen beter weten in') naar winkels in de dor pen. Hij noemt dat voorzieningen voor auto en internet. "Er zijn ook geen winkels in alle wijken, maar het is er wel prima wonen. Dat een dorp voor de volledige levenscyclus van de inwoners vol waardig wonen, werken en leven moet aanbieden is het nalopen van dromen en overigens onbe taalbaar." In de visie van Waals bestaat Venray niet uit vijf wijken en tien dorpen maar uit vijftien geografi sche buurten. "Waarbij de voor zieningen zo gespreid zijn dat ze voor iedereen bereikbaar zijn. Maar ze hoeven niet overal gelijk te zijn. Immers de schaal van de woonbuurt bepaalt de schaal van de voorziening." Hij constateert dat de verstede lijking van het platteland al jaren aan de gang is. Dit zou meer op kwaliteit gestuurd moeten wor den. Waals vindt dit ook een gemis in het huidige reconstruc tieplan waarin te weinig aandacht zou zijn voor de relatie stad-platte- land en de verstedelijking. Komend weekend staat sselsteyn in het teken van 50 ar Smeleblaozers. 50 jaar ad maar nog springlevend, cn groep enthousiaste muzi- anten die altijd de juiste alans heeft weten te vinden muziek en show. Dit ordt op grootse wijze ivlerd op vrijdag 23 en zater- ig 24 april. Het begon allemaal 50 jaar gele- tn toen een kleine groep muzi- mten uit de fanfare gevraagd crd om hoempapa muziek te leien tijdens carnaval. In dat irwerd namelijk Toën Baltissen de eerste prins van CV De Hretis uitgeroepen. Dit was een oot succes en dus werd er ieder ir enkele weken voor carnaval een groepje bijeen vraagd. Langzamerhand breid- het groepje zich uit tot een icrenkapel gekleed in een boe- okiel en klompen. Tot begin cn 70 ging dit zo verder. Door enorme waardering werd van- de carnavalsvereniging het orstel gedaan om nieuwe uni- nnen aan te schaffen. Door mid- van enkele geslaagde acties m het geld bijeen gebracht, jdens de presentatie van de ieivwe uniformen werd ook de fleuwe haam De Smeleblaozers bekendgemaakt.Tevens gingen de leden het hele jaar door repeteren jen werd ook het muziekrepertoi- aangepast. Er kwam tirolermu- ziek en egerlander muziek op de lessenaar te liggen. Na veel van dirigent te hebben verwisseld Amnesty International roep Venray vindt het onge- enst dat de subsidie voor de ichting Mondiaal Platform enray met ingang van 2005 ordt stopgezet. Amnesty enray schrijft dit in een brief in het college van b en w van enray en de fractievoorzit- van de politieke partijen i de gemeente. Directe aanleiding zijn de 'zeer nstige uitingen van vreemdelin- flhaat die in maart in Venray aatsvonden', zo staat in de brief lezen. Amnesty Venray doelt •armee op de vernielingen en de oging tot brandstichting van de i aanbouw zijnde moskee in Adske. "Dit incident confron ts ons met de realiteit dat ttmdelingenhaat niet is over- onnen. Het bestrijden van racis ten voorlichting over mensen- ehten zijn nog steeds bittere •odzaak. Dit is een directe dracht voor de gemeente way. omdat zij zich moet inzet- Dvoor de veiligheid van al haar toners. Gelukkig weet de weente zich in deze taak steund door tal van organisaties e zich juist voor dit doel inzet- n> zoals Unicef, De belwinkel, de MOV-commissie, International, enzo- °fts. Elk van deze organisaties 1 zich in voor gelijke rechten alle mensen in verschillende nden cn op plaatselijk niveau ör gelijkheid voor alle burgers Venray", aldus Carola tdemaekers van Amnesty Dray. Stichting Mondiaal Platform cnray, waar deze organisaties bij jjDDngesloten, heeft in het ver- i van de gemeente de midde- d ontvangen om het gemeen telijke werk kracht bij te kn. De inspanningen van dit ntorm bestonden het vorig jaar het aanbieden van nsenrechtenkoffertjes aan jJt basisscholen en het weren van een Derdewereld Dag op 28 september. Beide ini tiatieven zijn succesvol gebleken. Hoedemaekers: "Op de Derdewereld Dag heeft een groot deel van de Venrayse bevolking kennis gemaakt met het thema kinderrechten. De meeste basis scholen waren enthousiast over het Mensenrechtenkoffertje en het bijbehorende symposium. Het incident rond de nieuwe moskee in het Brukske maakt duidelijk dat we in Venray niet zelfgenoegzaam achterover mogen leunen. Het is daarom zeer ongewenst dat de gemeente van plan is om de subsi die voor de Stichting Mondiaal Platform Venray per 1 januari 2005 te beëindigen. De organisa ties die bij deze stichting zijn aan gesloten gaan ook na 2005 door met hun werk. Ook zonder subsi die. De meerwaarde van hun gemeenschappelijke inspannin gen zal echtet verdwijnen. Het onderlinge overleg binnen de Stichting Mondiaal Platform Venray zal ongetwijfeld verminde ren. er zijn immers geen overkoe pelende initiatieven meer, zoals een gezamenlijke mensenrechten- dag. De extra stimulans om voor het onderwijs mensenrechtenedu- catie te verzorgen, verdwijnt." De Stichting Mondiaal Platform erkent dat geen van de organisa ties binnen de stichting het inci dent hadden kunnen voorkomen. "Maar wij leveren wel een con structieve bijdrage aan de onder linge saamhorigheid binnen onze multiculturele gemeenschap en daarmee aan de veiligheid binnen de gemeente Venray", zegt voor zitter Hoedemaekers van Amnesty Venray. "Daarom pleiten wij vurig voor behoud van de subsidie. Als voorzitter van Amnesty Venray, maar ook als burger van de gemeente Venray, hoop ik dat het college en de fractievoozitters zich tot het uiterste inspannen voor het behoud van deze subsi die en zo blijk geven hart te heb ben voor de menserirechtenedu- catie en de bestrijding van racisme en vreemdelingenhaat." werd in 1972 Wiet van der Hoff aangesteld als dirigent. Onder lei ding van Van der Wiet verwierf de kapel grote bekendheid in de verre omgeving. Vooral zijn enthousiasme, uitstraling en volu mineuze diepe stem maakten van deze blaaskapel een graag gezien orkest. Door zijn werk als politie agent kreeg hij al snel de bijnaam 'De zingende sheriff uut de Piël. Helaas hebben ze afgelopen jaar definitief afscheid moeten nemen van Wiet van der Hoff. Tijdens het feest zullen er nog wel karakteris tieke videobeelden van hem te zien zijn. Zelfs in het verre Bonbruck in Beieren maakte de kapel furore. Vanaf 1975 wordt daar iedere vier jaar muziek gemaakt tijdens het daar populaire Volksfest. Nog steeds heeft Ysselsteyn nauwe vriendschapsbetrekkingen met dit Beierse dorp. Een van de hoogte punten van De Smeleblaozers was ongetwijfeld het optreden als het YSO oftewel het Ysselsteyns Simpel Orkest tijdens Circus Mok in 1987. Zeer uniek is ook het feit dat een muzikant er vanaf de oprichting bij is: Theo Deters. Voor dit 50 jaar lidmaatschap zal hij gehuldigd worden tijdens de receptie op vrijdag 23 april Tevens zal ook Sjang Spreeuwenberg gehuldigd wor den die al meer dan 40 jaar lid is. Hieruit blijkt dat de kapel een gezellig club is waar jong en oud samen muziek en lol maken. De Smeleblaozers staan momenteel onder leiding van Wil Jacobs, telt vijftien muzikanten en heeft een eigen geluidsteam. Het feestprogramma ziet er als volgt uit. Ze beginnen op vrijdag 23 april met een receptie om 20.00 uur. Tijdens de receptie zul len de jubilarissen gehuldigd wor den. Aansluitend aan de receptie kan het publiek genieten van blaaskapel De klokkendorper uit Aarle Rixtel. Tevens vindt op deze avond ook de reünie plaats van alle leden die ooit deel hebben uitgemaakt van De Smeleblaozers. Deze avond is voor iedereen gratis toegankelijk. Op zaterdag 24 april staat de avond Lache Geblaoze op het pro gramma. Dit is een avond vol humor, historische beelden, maar vooral muziek in een humoris tisch jasje Veel van eigen bodem aangevuld met enkele topacts van buitenaf. Kortom een avond genieten, onder de klanken van De Smeleblaozers. De toegangs prijs is tien euro in de voorver koop, de kaarten zijn verkrijgbaar bij de Boerenbond en bij Snackers. Voor reserveringen kunt u bellen 06-53932921. Het actiecomité van veront ruste bewoners van de Stationsweg heeft een bezwaarschrift ingediend tegen het stedenbouwkundig plan van Servaashof. Het bezwaar richt zich zowel tegen het bouwplan als tegen de her inrichting van de Stationsweg. De bewoners voelen zich niet serieus genomen omdat er nog steeds geen overleg heeft plaatsgevonden. Het definitief stedenbouwkun dig plan staat binnenkort op de politieke agenda. Op woensdag 28 april in een gecombineerde commissievergadering en op dins dag 18 mei in de gemeenteraad. De bewoners van de Stationsweg aan de overzijde van het Servaasterrein, de huisnum mers 55 tot en met lila, hebben zich vanaf het begin fel verzet tegen de plannen. Vooral de hoge en dichte bebouwing die aan de overzijde van de straat verrijst is de buurtbewoners een doorn in het oog. Ze vinden dat het uit zicht verslechtert en het verkeers lawaai verder toeneemt door de beoogde herinrichting van de Stationsweg. De rijbaan wordt smaller en de gescheiden fietspa den en trottoirs met groenstroken verdwijnen. Daardoor nadert de nieuwe bebouwing nog dichter de bestaande huizen. Het groene uitzicht verdwijnt en bovendien zal door het weerkaatsen van het verkeerslawaai tussen de rijen woningen de geluidsoverlast toe nemen. "Dit is voor ons een onac ceptabele situatie", aldus de bewoners. Per etmaal passeren nu 8500 voertuigen de Stationsweg. Na de wijziging van gebiedsont- sluitingsweg in erftoegangsweg A dient de verkeersstroom af te nemen tot 6000 voertuigen. De bewoners vinden de maatregelen te vaag van op welke manier de gemeente denkt de straat rustiger te maken. Ze wijzen erop dat str aks ook nog eens vijftig opritten van Servaashof direct op de Stationsweg uitkomen. De aanwo- nenden hebben al meermaals gepleit voor een ventweg met een groenstrook waardoor de bebou wing ook een stuk verder terug komt te liggen. Zij hekelen de gebrekkige com municatie. "Het was de bedoeling om samen tot een oplossing te komen om onnodig vertragen te voorkomen. Tot nu toe is er alleen sprake geweest van infor matie-uitwisseling. Het beoogde overleg is echter achterwege gebleven. We hebben niet de indruk dat er serieus iets met onze suggesties wordt gedaan en zijn teleurgesteld in de communi catie." Het bezwaarschrift is ook naar de gemeenteraad gestuurd. De raadsleden wordt dringend ver zocht de plannen af te keuren. De bewoners kondigen aan planschadeclaims in te dienen indien er niet aan hun wensen tegemoet gekomen wordt. Bij een aanrijding tussen een personenauto en een fietser is vorige week woensdag een 12-jarige fietser uit Venray gewond geraakt. De jongen liep letsel op aan zijn gezicht en werd daarvoor in het zieken huis behandeld. De aanrijding ontstond doordat de jongen per fiets op de kruising van de Zuidsingel-Sportlaan overstak, zonder te wachten op de personenauto die over de Zuidsingcl reed. De 19-jarige automo bilist uit Venray kon een aanrijding niet meer voorkomen. Hij liep geen letsel op. De fiets van de jongen raakte totaal vernield. In de nacht van zaterdag op zondag is een 21-jarige vrouw uit Venray gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval op de A73 ter hoogte van Vierlingsbeek. De 24-jarige bestuurder uit Venray reed met de vrouw en een 24-jarige man uit Venray over de A73 in de richting van Venlo. Waarschijnlijk is hij achter het stuur in slaap gevallen en tegen de vangrail gereden. Hij maakte vervolgens een stuurcorrectie en kwam aan de andere kant van de weg in de sloot terecht. De vrouw zat achterin en had haar gordel niet om. Zij is uit de auto geslin gerd. Ze is per ambulance naar het Radbout Ziekenhuis in Nijmegen gebracht met inwendig letsel, een gebroken rib, een gebroken sleutelbeen, een klap- long en letsel aan haar rug. De andere inzittende is ter con trole naar het ziekenhuis gebracht. De bestuurder bleef bij het ongeval ongedeerd. De auto is weg getakeld. HOVENIERS fik Koog tijd om de firnrtdaarte maken voor dè zomermaanden. Circa driehonderd nieuwe banen Flextronics Logistics in Venray gaat weer uitbreiden. Deze zomer nog wordt een 20.000 vierkante meter grote productiehal in gebruik geno men waarin circa 300 nieuwe medewerkers aan de slag kun nen. Voor het distributiecen trum, dat door een multina tional is benoemd tot Europese uitvalsbasis, is de nieuwe hal de tweede grote uitbreiding in korte tijd. Vorig jaar nog werd een hal van 25.000 vierkante meter gebouwd. Na de uitbreiding werken bij de Venrayse vesti ging van de logistieke dochter van multinational Flextronics ruim achthonderd mensen. Wethouder Heidens is blij met de nieuwe uitbreiding van Flextronics. Maessen Bedrijven in Venray gaat de productiehal bou wen en heeft de 4,4 hectare grond gekocht op Smakterheide 2. De deal levert de gemeente Venray drie miljoen euro op, ver telt Heidens: "Het is goed voor de werkgelegenheid. De bedoeling is Bewoners vrezen minder privacy en veiligheid Bewoners aan één kant van Ghünenbeek in Oostrum heb ben ernstig bezwaar tegen de aanleg van een verhard pad. Dit pad wordt aangelegd aan de achterzijde van de wonin gen langs de Oostrumsche Beek. De straatbewoners vre zen minder privacy en veilig heid. Ze zijn in beroep gegaan bij de gemeentelijke bezwaar- en beroepscommissie die adviseert het bezwaarschrift niet-ontvanke- lijk te verklaren. Het college van B en W heeft dit advies overgeno men. De reden is dat het pad deel uitmaakt van de infrastructuur zoals beschreven is in het bestem mingsplan Oostrum-Oost. De ver gunning is verleend op 4 decem ber 2000. Er is destijds geen bezwaar ingediend zodat het besluit begin 2001 onherroepelijk werd en het dus niet meer open staat voor bezwaar. Op 11 november 2003 vond een informatieavond plaats over de afwerking van Ghünenbeek fase één. Het vrijkomende materi aal uit de bouwweg wordt ver werkt in het achterpad. Bewoners lieten toen weten ernstige bezwa ren te hebben tegen het pad. De gemeente zegde toe te zullen bekijken of het pad kon vervallen ten gunste van de natuur langs de beek. Dit bleek echter niet mogelijk omdat het waterschap een strook met het pad nodig heeft om onderhoud te kunnen plegen aan de watergang van de beek. Dat is de bewoners op 18 december 2003 door de gemeente per brief gemeld. Ook is voor een open baar pad gekozen om de Oostrumsche Beek met haar flora en fauna toegankelijker te maken voor bezoekers. Om toch deels aan de bezwaren van de aanwo- nenden tegemoet te komen is besloten het pad een halve meter lager aan te leggen dan de aan grenzende tuinen om zo de inkijk te verminderen. Bovendien zou het pad smaller worden en op anderhalve meter afstand van de achtergrens van de tuinen komen. De Oostrummers waren onte vreden over dit compromis. Ze hadden op de informatieavond de indruk gekregen dat het pad er niet zou komen. Veel straatbewo ners uitten hun ongenoegen bij de klachtencoördinator en de afdeling Openbare Werken. Tevens werd een gezamenlijk bezwaarschrift ingediend. Het afwerken van de straat is toen uitgesteld totdat er een uit spraak was op het ingediende bezwaarschrift. Dit leidde weer tot ongenoegen van de bewoners aan de andere zijde van Ghünenbeek die kampen met modder- en stofoverlast en daar om aandringen op het snel verhar den van de weg. De gemeente wijst erop dat er destijds geen enkel bezwaar is ingediend. Toen de kopers hun de nieuwbouwwoningen in 2001 of later kochten was de aanleg van het pad bekend. Nu de aanleg daadwerkelijk begint komen pas de bezwaren. De gemeente bestrijdt ook dat er op 11 novem ber 2003 verwachtingen gewekt zijn. "Er is bij de bewoners onte recht de hoop ontstaan dat het pad zou kunnen komen te verval len", zo staat in de collegenota. B en W hebben besloten dat het woonrijpmaken van Ghünenbeek nu zo snel mogelijk wordt afge rond. De bezwaarmakers kunnen tegen het besluit in hoger beroep gaan en de rechter tot die tijd een voorlopige voorziening laten tref fen om de werkzaamheden aan de straat weer sül te leggen. De gemeente Venray heeft besloten om voor oudere minima een nieuwe regeling in het leven te roepen. Deze regeling voorziet in een tege moetkoming voor de kosten van sociaal-culturele, sportie ve activititeiten en vervoer. De regeling treedt met terugwer kende kracht in werking vanaf 1 januari 2004. De hoogte van de uitkering bedraagt 151 euro. De nieuwe regeling voorziet niet alleen in een tegemoetko ming van de kosten voor het ver voer, maar ook in de kosten voor sociaal-culturele en sportieve acti viteiten. De aanvrager hoeft dus slechts één formulier in te vullen en slechts eenmaal een aanvraag in te dienen. In aanmerking voor deze regeling komen alle perso nen van 65 jaar en ouder die een inkomen hebben gehad dat niet hoger is dan 45 euro boven de bij standsnorm. Daarnaast is het van belang dat men niet kan beschik ken over een eigen vermogen. Toen de raad eind vorig jaar besloot tot het gelijktrekken van het tarief voor de deeltaxi werd tegelijktertijd erkend dat de oude re minima hierdoor wel eens-min der mobiel zou kunnen worden. Het college heeft dit signaal opge pakt en komt daarom nu met deze nieuwe regeling. dat de hal voor de zomer klaar is en er op korte termijn driehon derd mensen aan de slag kunnen. Mensen die nu nog in de kaarten bak van het Centrum voor Werk en Inkomen (CWT) en de gemeen te Venray zitten. Dat scheelt han denvol geld. En natuurlijk is de verkoop van de grond ook goed voor ons grondbedrijf. We heb ben ons verkoopdoel van vijf hec tare door deze deal al bijna gehaald. De uitbreiding is tot stand gekomen dankzij de soepele samenwerking tussen de gemeen te Venray. Maessen Bedrijven en Flextronics. De gemeente stelt de grond beschikbaar, Maessen Bedrijven heeft de contacten en kan de hal snel bouwen." In de nieuwe hal gaat vooral lager en middelbaar geschoold personeel aan het werk, dat voor een nieuwe opdrachtgever van het bedrijf eenvoudig assemblage, logistiek en distributiewerk gaat uitvoeren. Flextronics, dat sinds zes jaar in Venray is gevestigd, beschikt volgens wethouder Heidens in de gemeente Venray inmiddels over meer dan 70.000 vierkante meter productiehal. Mooi de Mooiste Mode rraiiw Roggel 0475-494220 Boxtel 0411-676322 Panningen 077-3074931 Horst 077-3986464 Geleen 046-4757545

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5