iigoletto, Eurokids [he Jungle Books en ie barokke tchoonheid fan pavi Kunst Cultuur Luc Janssen wint muziekconcours Mannenkoor in Kasteeltuinen Smartlappendag Live radio vanuit De Evenaar Balans speelt de Gidsen Tovenaars in Oranje Metalnight in 't Podium Oud papier Venrode Tweede plaats St. Oda Jos Wigman en Brak Water Toppers op Jera on Air Aspergedag Wandelen met Veldeke en maas Donderdag 22 april 2004 - Pagina 15 iqramma Schouwburg Venray mooiste opera van Lppe Verdi, musicalsferen de Koninklijke Lucht- L een muzikaal feest If jong en oud in Eurokids p verzameling oerwoud en in Jungle Books. Met Evier voorstellingen pre- Jeert Schouwburg Venray komende week weer een eerd cultureel aanbod. Itto van operagrootmees- :ppe Verdi (1813-1901) is ■htige. snelle aaneenscha- van mooie aria's en koor- Geen andere componist tijd wist zijn personages zo jjk 4te karakteriseren als De overspelige hertog, een heeft een stem die in die jjwel alleen voor de 'good werd gereserveerd De krijgt ook nog eens het leeld dat zou uitgroeien mooiste en meest bekende opera: La donna mobile, iponist baseerde zijn :lijke opera op het toneel- roi s'amuse, waarmee Vic- lugo in 1832 een enorm idaal veroorzaakte. Nu, halve eeuw later, wordt het opgevoerd door Het Grote ter Lodz. De voorstelling op dag 26 april begint om 20.00 ninklijke Luchtmacht Eterni- mgt A Musical Happening op anken van Schouwburg Ven- icn cast van twaalf gelouter- rfomers een collage van de uiteenlopende muziekstij- in pop en rock tot klassieke Eternity, a musical hap pening is een reis door de eeu wen heen en vertelt het verhaal van een vampire rockster die alles heeft wat te wensen is: rijkdom, beroemdheid en niet te vergeten de gift van het eeuwige leven. Opus One speelt Jungle Book (foto: Wim Roefs) Dinsdag 27 april in de schouw burg. aanvang 20.00 uur. Een muzikaal project voor kids. vaders, moeders, opa's oma's, de oppas, de hond en verder voor iedereen die Eurokids supercool vinden. De songs, geschreven door componist, tekstschrijver, arrangeur en producer Jan Kisjes zijn educatief, eerlijk, eigentijds en origineel. De combinatie van volwassen popmuziek, als echte blues, stevige rock roll en schit terende ballads met teksten over verliefd zijn, ruzie thuis, discrimi natie. pesten op school, feest, zwerfkinderen, dagelijkse gebeur tenissen en grappige situaties maken Eurokids tot één groot feest. Deze voorstelling voor de basisschool leerlingen op woens dag 28 april begint om 14.30 uur. Ruim een eeuw geleden schreef de Engelse auteur Rudyard Kip ling een verzameling oerwoudver- halen die hij bundelde in The Jungle Books. Opus One had in 1996 een enorm succes met haar overrompelende bewerking van deze klassieker. Leef nu opnieuw mee met de avonturen van Mowg- li, zijn rondborstige vriend Baloo de beer en panter Bagheera, de Apenbende en met de tijger Shere Khan, met wie Mowgli een fel gevecht levert. De grootste strijd voert Mowgli echter met zichzelf. Zal de koning van de jungle ooit terugkeren naar de mensenwe reld? Jungle Book wordt verteld in een spectaculaire mix van dans en musicalstijlen, vaderend van 'beestachtig' ballet en acrobati sche jazzdance tot: en met ontroe rend en uitbundig songs. Opus One speelt deze familievoorstel ling vanaf 6 jaar op zaterdag 1 mei. aanvang 14.30 uur. plden van Servaas (34) Zaterdag 24 april is er een Metalnight in Café 't Podium Deze avond spelen drie metal- bands in 't Podium en tussendoor zal DJ Gravedigger de muziek ver zorgen. De metalnight zal omstreeks 22.00 uur beginnen. De formule van een Metalnight bestaat uit optredens van pure metalbands van hoog niveau gecombineerd met de muzikale uitspattingen van DJ Gravedigger. Er zal geen moment van stilte vallen en de avond zal als een bom van energie voorbijgaan. Zaterdag staan onder andere Cirith Gorgor en Decensetised op het programma. Cirith Gorgor wordt betiteld als 'met afstand de beste Black Metal band van Nederland' en belooft een ware sensatie te weeg te brengen. De Metalnight in Café 't Podium heeft zich reeds een aan tal malen bewezen. Het is een avond die de ware metalfan abso luut niet missen mag. Meer infor matie over deze avond of over andere optredens in Café 't Podi um zijn te vinden op www.podi- umvenray.nl onder de kop agen da. Het optreden op 15 mei van Luna, de welbekende Venrayse formatie, is verplaatst naar 19 mei. Op 15 mei zal naar alle waar schijnlijkheid een bekende Neder landse band optreden. Meer infor matie hierover zal binnenkort op de website te vinden zijn. PEEL EN MAAS een abonnement waard Op zondag 25 april reist het Venray's Mannenkoor op uitnodi ging af naar de Kasteeltuinen Arcen. Het Nederlandse topkoor zal voor de bezoekers's middags een tweetal concerten geven. Vorig jaar werd het VMK uitgeno digd om in de Keukenhof in tisse het internationale publiek te entertainen. Blijkbaar is deze for mule zodanig goed 'aangeslagen dat de Kasteeltuinen dit initiatief willen voortzetten. De muziek die wordt gebracht zal een goéde aan vulling zijn op alle geurige en kleurige bloemenpracht. Die mid dag zal er tussen de optredens door een repetitie plaatsvinden. Het koor is nu al bezig met de voorbereiding van de concerten die op 22 en 23 december in de schouwburg Venray zullen wor den gegeven. Samen met het Lim burg Symfonie Orkest zullen er een tweetal wereld premières worden gebracht geheel in kerst sfeer. Juist om die werken goed te kunnen uitvoeren zal het man nenkoor het gehele jaar al haar .L repetitie tijd daaraan moeten besteden. AV Venray-Regio haalt woens dag 28 april vanaf 18.30 uur oud papier op in de straten Zandak- ker, Schutsboom, Vendel, Groe- newoltsepad, Kruisstraat, St Fran- ciscuslaan, St. Antoniusstraat, Paterslaan en de straten in Molèn- klef. Vlakwater, omgeving Werc- kenslaan, Aan den Dril e.o. Merse- loseweg. n van Venrays mooiste monu- iten is ongetwijfeld paviljoen J» Sint Servatius. Met zijn kteristieke koepeltjes is het ouw het beeldmerk geworden de oude Servaas-inrichting Mn de meeste gebouwen in [gelopen decennia zijn verd- ;n. Paviljoen G is gelukkig uden gebleven dankzij de sten die begin jaren tachtig :oP opstaken toen bekend dat ook dit mooie gebouw Wpt zou worden. De twee els. in de volksmond ook wel eper- en zoutstel genoemd, 'legd met leien en versierd 'inde oeil-de-boeufs, in goed fcnds 'ossen-ogen' In 1982 ';n deze koepels van een fe dakbedekking voorzien. e ossen-ogen werden geres- Jfd waarvoor men in den °P zoek moest naar een 'toe vakman. Want die er niet zo veel meer te vin- te restauratie was een kost- maal een noodzakelijk kwaad. In de toekomstige stedenbouwkun dige opzet van het Servaasterrein zal paviljoen G een markante plaats innemen, dat is zeker. Momenteel komt de architectura- uc meeste geDouwen in le schoonheid niet geheel tot zijn feeloncn rirr^nnia 7ün v/»rH. recht, wat te maken heeft met de naaste omgeving van het pavil joen. Wanneer de omgeving ope ner zou zijn, zou dat de uitstraling van het monument ongetwijfeld ten goede komen. Paviljoen G was oorspronkelijk bestemd voor de huisvesting van 60 "behoeftige rustigen". Het Ser- vatiusgesticht telde bij de oprich ting 599 plaatsen, waarvan er 136 bestemd waren voor de betalen- den, de klasse-patiënten. De duurste afdeling, de eerste klas, kostte vijf gulden per dag ofwel 1825 gulden per jaar. Ter vergelij king: de chefkleermaker verdien de in die tijd negen gulden per week, per jaar ongeveer 470 gul den. De verpleegprijs voor de aangelegenheid, maar het derde klas bedroeg 1,665 per 'ut was zich bewust van de dag. Het overgrote deel van de gestichtsbevolking bestond ech ter uit z.g. "behoeftigen" of "arm lastigen" waarvan de verpleegprijs voor rekening kwam van gemeen te en provincie van herkomst. De verpleegprijs kwam neer op onge veer een gulden per dag, omgere kend 350 gulden per jaar. Maar die oude prijzen behoren al lang tot het verleden. Ter vergelijking: anno 1989 bedroeg de verpleeg prijs ƒ238 per dag, per jaar ƒ87.000. Maar ook die prijzen zijn intussen al weer verleden tijd. De barokke schoonheid van pavil joen G zal echter onveranderd behouden blijven. "t van veiligheid nu een- Twan van Els Paviljoen G, tot rijksmonu ment verklaard. mentale waarde van het °en en tastte flink in de bui- Me kosten te kunnen beta- Behalve de fraaie torentjes tet gebouw ook op door de ""gevoerde ornamentatie van iootlijst. "Een uitkragende ijlst op een uitgemetseld "ies waarin toepassing van ^en", zo luidt de omschrij- Vjn de Rijks Monumenten Mocht u een keer in de J'jn. gaat u dan eens kijken wonder al die mooie details [rfunieke monument. Jam- ,ue ontsierende brandtrap oostgevel, maar vanuit Popkoor Venrode en fanfare Broekhuizenvorst/Ooyen verzor gen op zondag 25 april een och tendconcert in de schouwburg van Venray. Aanvang 11.30 uur. Popkoor Venrode is een koor dat blijft ver rassen en vernieuwen en nu inmiddels 49 leden telt. Een koor dat zich, onder leiding van Max Smeets, de laatste jaren heeft weten te manifesteren als een van de betere koren voor lichte muziek in Limburg. Fanfare St. Oda Merselo heeft afgelopen weekend met succes deelgenomen aan TEMA Award 2004 in De Maaspoort in Venlo. TEMA Award is een tweejaarlijks entertainmenttoernooi voor fanfa res en harmonieën. Het optreden van Fanfare St. Oda was zeer vernieuwend te noemen. Tijdens het 30 minuten durende optreden met populaire (pop) muziek, zang, dans en licht effecten brachten zij top enter tainment op superieur muzikaal niveau met grote amusements waarde Van de tien deelnemende fanfa res eindigde St. Oda op een schit terende tweede plaats met 85.8 punten. Donderdag 29 april heeft café De Tijd haar eigen 'foute avond'. Dat betekent dat iedereen er natuurlijk allemaal erg fout uitziet (pruikje, brilletje, bloesje, kleur tjes, wat doen jullie?), maar dat er vooral veel lekker foute plaatjes voorbij komen. Veel oude disco, happy hardcore en meezingers natuurlijk maar denk ook aan de Dolly Dots (toen ze er nog lekker uitzagen), Bros (wie kent ze nog?), 2 Unlimited (kan het fou ter?), Dolly Parton (is die wel fout?), Tom Jones (ondergoed gooien mag), eighties, nineties, fouse (foute house), Nederlands talig en natuurlijk een verdwaalde smartlap wantop vrijdag 30 april staat in café De Tijd de Smartlappendag op het menu. Koninginnedag is traditioneel de dag voor de tranentrekker in het cafe. Het lied met de lach en de traan kan je dan zelf komen zin gen met de fantastische live band de Appeltjes van Oranje. De pre sentatie is in handen van niemand minder dan de eigen Venrayse Bruno Lucassen, die er net als voorgaande jaren weer een heus spektakel van gaat maken. Maar de echte sterren van deze dag zijn alle zangers en zangeressen. Want het mooiste van dit festijn is dat iedereen op het podium kan komen zingen. De Vrolijke Kos ter, De Clown, De Vlieger, Mooi was die Tijd, De Glimlach van een Kind, De Fles, studeer hem thuis in en kom het zingen in café De Tijd. Voor elke zanger ligt een leuke attentie klaar, en de erva ring leert dat mensen van heinde en ver komen voor dit bijzondere evenement (oh oh Den Haag door een rasechte Hagenees en Geef mij maar Amsterdam door een verstrooide Rotterdammer, zelfs Helmond zal aanwezig zijn). Aan vang is 16.00 uur en de band speelt tot laat in de avond. Daarna dansen en feesten ze nog tot diep in de nacht door want dj Barry zal een passend einde aan deze geweldige dag draaien. Op donderdag 29 april komen de radioprogramma's van Omroep Venray Gèr Gedoan en Waar zijn de Troubadours geble ven weer vanuit de Evenaar, Mcr- seloseweg 96 in Venray. Bijna iedere live uitzending vanuit de Evenaar wordt gekenmerkt door het samenbrengen van zowel Lim burgse als Brabantse artiesten (die elkaar van te voren zelden ken den) en zo ook op die donder dag. De Végé Band uit Venray ver zorgt meerdere sessies waarbij zij versterking krijgen van een gastgi- tarist in de persoon van Hennie Korsten uit Rosmalen. Maar Hen nie Korsten zal zelf ook enkele optredens verzorgen, maar dan acoustisch waarbij hij begeleid zal worden door Lya de Haas. Het duo Lya en Hennie zal ook vocaal het een en ander laten horen waarbij het brabants dialect zeker niet uit de weg gegaan zal wor den. Maar ook de Geraniejums zullen acte de presence geven en een optreden verzorgen op hun eigen humoristische wijze. Het belooft een bijzondere avond te worden waarbij een mix gemaakt wordt van de eigen stijl en sound van de Vége Band, gitaarspel en zang van Lya de Haas en Hennie Korsten overgo ten met een humoristische saus van de Geraniejums. De avond begint om 20.00 uur en de toe gang is zoals altijd gratis. Fanfare Dorpsklank in Casten- ray was afgelopen weekend de perfecte gastheer.van het jaarlijk se solisten- en ensembleconcours van de Federatie van muziekgezel schappen in de gemeente Venray. Gemeenschapshuis was regelma tig volledig gevuld met belangstel lenden. Jurylid Ad Lamerigts had bij de beoordeling van de blazers een zware taak maar hij wist al de prestaties naar hun waarde te beschrijven. Ook J. Peeters, jury lid bij de slagwerkers wist een goede puntenwaardering neer te zetten. De kwaliteit is dit jaar hoger dan vorige jaren. Een goede jeugd-muziekopleiding werpt hier zeker de vruchten af. De deelne mers werden gewaardeerd tussen de 75 en 92 punten waarbij er maximaal 100 punten te halen zijn. De eerste plaats en het hoogste aantal punten werd behaald door Luc Janssen uit Ysselsteyn met multi-percussion in de le divisie met 92 punten. Janssen werd daarmee algemeen winnaar van het concours. Op de tweede plaats eindigden met 88 punten maar liefst zeven deelnemers: Paul Ghielen/Jasper Geurts, MMSK.St.Petr.Banden.Venray le divisie; Martijn Claessens, Yssel steyn, kleine trom, le divisie; Ber- nardette Lemmens, Ysselstevn met bugel 3e divisie: Marloes Hendrickx, Leunen, met dwars fluit, 3e divisie; Teun v.Vegchel/Tom Wilmsen, Yssel steyn multipercussion 4e divisie; Loes Hellegers, Oirlo, met alt saxofoon 4e divisie en Lieke Jacobs, Oirlo, met alt-saxofoon 4e divisie. Op de derde plaats eindig den twee deelnemers met 86 pun ten: Anna Basten, Oostrum met klarinet 3e divisie en Jelle Claes sens, Ysselsteyn met multi-percus- sion 5e divisie. Dit waren dan de topscorers van 115 deelnemers aan dit solisten- en ensemblecon cours, maar ook met 75 punten en meer heb je hier een mooi resultaat behaald. Donderdag 22 april (vandaag) wordt in het Koningskerkje in Vierlingsbeek een concert ver zorgd door de beeldend kunste naar Jos Wigman en zijn band Brak Water. De band bestaat uit Ruud Das, gitaar, Allard Krijger, bas en gitaar, Piet Ruissen, toet sen, René Ziedses des Plantes, sax en klarinet en Jos Wigman, zang en piano. Wigman (1952) houdt zich naast schilderen al twintig jaar bezig met theater, film en muziek. Sinds een aantal jaren heeft hij een vaste band Brak Water met wie hij aan. door hemzelf geschreven. Nederlands talig repertoire werkt. Poëtische teksten (Het Parool), muzikale juweeltjes (Omroep Brabant) voor geconcentreerd luisterpu bliek. Niet altijd even toegankelij ke teksten, voorzien van wisselen de muzikale arrangementen, maken het geheel tot schitterende muzikale poëzie. De nog tot en met 5 mei in het Koningskerkje xposerende kunstenaar René ziedses des Plantes maakt tevens deeï uit van de band Brak Water. Voor meer informatie over Wig- man's werk en Brak Water surft u naar www.joswigman.nl Infor matie over het werk van René Zie- des des Plantes kunt u vinden op www.ziedses.nl. Het concert begint om 20.00 uur. De entree bedraagt 6 5 voor Vrienden van het Koningskerkje). De deur is vanaf 19-30 uur open. De voorbereidingen voor Jera on Air 2004 zijn in volle gang en inmiddels is het programma geheel bekend. En wat voor een programma! Dit jaar staan er wederom diverse toppers uit bin nen en buitenland op het pro gramma. Ook wordt er weer aan twee bands uit de regio een kans geboden zich aan een groter publiek te presenteren. Jera on Air wordt georganiseerd door lou ter vrijwilligers van Stichting Jera'70 en vindt dit jaar plaats op Hemelvaartsdag, donderdag 20 mei. Er zijn optredens van Xost- Pipe, Concubine, Gazzoleen (B), Intwine, Janez Detd (B), De Hei deroosjes en In Extremo (D). Jera on Air vindt plaats in de festival tent op het terrein van de Boeren bond Ysselsteyn, gelegen naast het jongerencentrum aan de Peter Janssenweg 12.Het terrein is toe gankelijk vanaf 14.30 uur en het eerste optreden zal beginnen om 15.00 uur. Prijzen in de voorver koop €12,- en aan de dagkassa 15.-. Voorverkoopadressen zijn in Ysselsteyn Jera'70, Tankstation, Cafetaria Forest. Cafetaria Snack- point Snackers, in Venray Plus G van Dijck, Hans van Bree Muziek instrumenten en in Leunen Tank station Lucassen. Tickets ook te bestellen via jeraonair@planet.nl De voorverkoop start zaterdag 24 april. Kijk voor meer informatie op website www.ysselsteyn.com/jera70 of bel 0478-541613. Op zondag 25 april wordt de jaarlijkse Aspergedag in streekmu seum De Locht in Melderslo gehouden. Op die dag staat dit heerlijke product van eigen bodem centraal. De aspergedag wordt gecombineerd met een len tebloemen-festijn op de binnen plaats, verzorgd door Flora Hol land uit Venlo. Er is een bloemenshow en een bloemschik demonstratie. Daarbij aansluitend mogen ook kinderen een bloem- vaasje opmaken. Tijdens de asper gedag is het museum open van 13 00-17.00 uur. Toneelvereniging Balans uit Venray speelt met veel enthou siasme het avondvullend stuk de Gidsen. Onder regie van Peter Leenders gaan maar liefst 21 vrou- wen-in-de-dop. de Gidsen, de strijd aan met elkaar, zichzelf, hun meerderen, de natuur en de grote boze wereld. Graag nodigen zij u allen uit voor een avondje toneel waarin een aantal doldwaze ont wikkelingen u ongetwijfeld op de lachspieren zullen werken! Inhoud van het stuk. Scouting: heerlijk met leeftijdsgenoten in de natuur onder pedagogische en milieudeskundig toezicht van gedisciplineerde leiding. Creativi teit, fysieke uitdagingen, kamp houden in het bos, survival avant de Iettre... wie is hier niet mee groot gebracht? Maar wat als dat heerlijke ontspannen samenzijn verandert in naakt overleven? En wat als die deskundige leiding zelfs nauwelijks normen en waar den kent, laat staan er naar han delt? En wat als die fysieke uitda gingen ontaarden in fysieke uitputting of erger? Chaos, tiener paniek, machtsmisbruik, egoisme, openlijke vijandschap. Maar ook nieuwe vriendschappen, beper kingen die vermogens blijken te zijn en ontluikende nieuwe liefde. De voorstelling op zondag 25 april in Schouwburg Venray begint om 20.00 uur. Op dinsdag 27 april houdt Vel deke Venray een cultuur-histori sche wandeling door Venray. Het is een wandeling van ongeveer anderhalf uur door het centrum van Venray. Via opdrachten en vragen wordt de wandelaar uitgenodigd goed te kijken naar de vele mooie gebouwen die we in Venray toch nog altijd hebben. En zoals het hoort: degene die de vragen het beste beantwoord heeft, komt in aanmerking voor een prijsje. De stadswandeling begint om 19.00 uur bij De Witte Hoeve, Gasstraat Venray. Voorafgaande aan de wandeling en de instructie kunt u in De Witte Hoeve een kopje koffie drinken. In dezelfde gelegenheid worden op het einde van de voet tocht de vragen besproken. Vel deke nodigt leden en andere belangstellenden uit om aan deze sportieve, culturele happening mee te doen. Boekrecensie in Peel en Maas Portugal heeft Figo, Frank rijk Zidane, Engeland heeft Owen en Beckham, Italië Del Piero, Tsjechië Nedved en Rosicky, Spanje Raül: balvir tuozen die een wedstrijd kun nen beslissen. Wie stelt Neder land tegenover hen? Misschien Sneijder, Van Per- sie, Robben, Makaay, desnoods Davids. Maar voor de brille die nodig is om in een eindtoernooi ver te komen, zijn we vooral aange wezen op Kluivert, Van der Vaart en Van Nistelrooij. Zij bezitten de gave van de geniale ingeving, van de oogver blindende streling van de bal, van het afmakend vermogen. Pure schoonheid met resultaat. Aan wie kunnen zij zich spiegelen? Nederland heeft balgoochelende virtuozen in alle soorten en maten voortgebracht. Spitsen, vleugel spelers en spelverdelers met trucs, tierelantijnen en kunststuk jes: Wilkes, Lenstra, Cruijff, Van Basten, Bergkamp en vele ande ren. Dertig tovenaars in het Oran je van toen en nu worden in dit boek geëerd Zij verdienen bewondering. En vooral ook navolging. Ruud en Patrick: doe het. Rafaël: doe het. Verbaas ons. Tover! Mik Schots (Amsterdam, 1959) is psycholoog. Eerder ver kondigde hij zijn balsturige mening in voetbalcolumns. Jan Luitzen (Amsterdam, I960) is neerlandicus. Eerder versche nen van hem bij Querido de romans Koningsoffer (1998) en Opportunist (2002). Samen met Ed van Eeden is hij samensteller en redacteur van de Literaire Scheurkalender. Van Mik Schots en Jan Luitzen verschijnt in het najaar van 2004 de Mannen in Oranje-scheurkalender 2005. Tovenaars in Oranje is te koop bij boekhandel Van den Munck- hof in de Grotestraat in Venray. Prijs: 14.95 euro.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 15