Meerlo-Wanssum Oorlogsexpositie in Tienray Ondernemersprijs ziet levenslicht verkoopt op Kunstmanifestatie zegening t. Jozefkapel Meerlo m Oprichting toeristisch platform Opening kunstmanifestatie Doorstart judoclub Inbraak in Wanssum Vogelmarkt Wipschieten 'QinapL EN MAAS Donderdag 2004 - Pagina 13 Zestig jaar geleden werden Tienray en omgeving bevrijd door Britse militairen. Dit betekende voor de regio het einde van de Tweede Wereld oorlog. Om de bevrijding te herdenken wordt er een ten toonstelling georganiseerd in De Winkel achter de bede vaartskerk in Tienray, die gra tis toegankelijk is. Op zater dag 1 en zondag 2 mei 2004 is de expositieruimte geopend van 14.00 uur tot 17.00 uur. Op dinsdag 4 mei zijn bezoe kers welkom van 14.00 uur tot 18.00 uur. Die middag zal het naar verwachting erg druk worden vanwege de aanslui tende dodenherdenking. Tijdens zijn onderzoek over wat de oorlog voor Tienray betekende kwam Harrie Raaijmakers in con tact met Wies Peters uit Broekhui- zenvorst en Wiel Nabben uit Tien ray. Samen kwamen ze op het idee een tentoonstelling te organi seren in Tienray. Niet alleen omdat het zestig jaar geleden is dat het dorp bevrijd werd, maar ook omdat Hanna van de Voort honderd jaar geleden geboren werd. Wies Peters en Wiel Nabben hebben een zeer grote collectie met betrekking tot de Tweede Wereldoorlog Boven dien zijn door derden zeer veel voorwerpen aangeboden. Al met al belooft het een zeer interessan te tentoonstelling te worden. Tentoongesteld worden kran tenartikelen uit de periode 1939- 1940, pamfletten die in de oorlog uitgeworpen werden, distributie bonnen en gegevens over Neder land in oorlogstijd, het joodse gebeuren met onder andere vier afleveringen van het Limburgs Dagblad onder de titel: In het zui den geen nieuws. Er wordt veel aandacht besteed aan Hanna van de Voort en Nico Dohmen en er is een fotoreportage te zien over Ausschwitz met als titel: Dit nooit meer Tevens worden enkele illegale krantjes uit de voormalige gemeente Meerlo geëxposeerd, evenals een vitrine met onder andere een overlevingspakket, knijpkat, tabak enz. U vindt er ook twee kaarten met de vindplaatsen van neerge storte vliegtuigen, alsmede gege vens over de bemanningen en enkele voorwerpen uit die vlieg tuigen waaronder de sjaal van Thomas Wilcox. Buiten vindt u enkele Britse legervoertuigen van destijds en herdenkingsborden over het einde van de oorlog met het uitgooien van brood Ook worden streekboeken tentoonge steld. die over de oorlog geschre ven zijn, waaronder het pas opnieuw uitgegeven Plakboek' van Mien van de Voort De organisatoren: Harrie Raaijmakers. Hanna van de Voortplein 8, 5865 BH Tienray. 0478-69 14 46 Wiel Nabben, Over de Beek 23 Tienray. 0478-691468, Wies Peters, Mr. Bergerstraat 8 in Broekhuizen, 077-4631781 Inbrekers hebben in de nacht van woensdag op donderdag kans gezien binnen te dringen in een pand aan de Burg. D Weichs- havenstraat in Wanssum. De poli tie kreeg omstreeks 03-10 uur een melding na een inbraakalarm. In het pand bleek een enorme ravage te zijn aangericht, waarbij de daders alle rekken van de siga retten en shag openbraken en de inhoud verzamelden om mee te nemen. Doordat zij door de snel le komst van de politie verrast werden, kregen ze niet de kans hun buit mee te nemen. De gestolen spullen werden op een centrale plaats in het pand aange troffen. Het hele pand werd door zocht omdat de verdachten zich mogelijk nog ergens verstopt hadden, maar ze werden niet aan getroffen. De politie heeft spo renonderzoek ingesteld en neemt aangifte op van de eigenaar van de zaak. Het schadebedrag is nog niet bekend. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur De gemeentebesturen van Meerlo-Wanssum, Sevenum en Horst aan de Maas zijn enthousiast. Ook de maat schappelijke belangenorgani saties binnen het werkgebied van de drie gemeenten reageerden positief op het idee. Een ondernemersprijs, om de economie in de regio nieuwe impulsen te geven. "Goed ondernemersschap mag best in de schijnwerpers worden gezet", is de mening van de stichting, die speciaal voor deze ondernemersprijs in het leven is geroepen. De naam van de prijs is geogra fisch geënt: Peel Maas Regio Ondernemers prij s. Het idee komt uit de koker van de Stichting Horst Promotie, maar is gezien het regionale economi sche belang ervan, niet beperkt tot de gemeentegrenzen van Horst aan de Maas Ook Sevenum en Meerlo-Wans sum haakten aan. Dat wil zeggen dat van de gemeente Meerlo- Wanssum de kernen Tienray en Swolgen meedoen. Binnenkort hoeven de onderne mers in deze streek niet meer ach ter te blijven, als het gaat om publiekelijk eerbetoon voor bewezen ondernemerschap Tij dens de ondernemersavond op 3 november 2004 zullen in de Mert- hal in Horst de Ondernemersprijs, de Startersprijs en de 'Publieks prijs Peel Maas Regio worden uit gereikt. PRESTIGE Ervaring leert dat de waarde van prijzen toeneemt naarmate het comité dat ze toekent meer gewicht in de schaal legt. Wat dat betreft mogen de toekomstige winnaars bij voorbaat al trots zijn De jury bestaat namelijk uit Dr. Ir. M.J.M. Tielen (voorzitter Neder landse Vereniging Diervoederin dustrie), J Vercoulen (oud direc teur R&D Océ van der Grinten) en Prof. Dr. A. Dijkhuijsen (voor zitter Raad van Bestuur Wagenin- gen Universiteit Research). Maar voordat ondernemingen door de jury worden beoordeeld, zijn ze al voorgeselecteerd door een selectie-commissie. Daarin heeft onder meer oud burgemees ter van Horst Romé Fasol zitting, die het prestige-gehalte van de ondernemersprijs heel kernach tig omschrijft: 'Deze prijs wil je heel graag hebben AANMELDING De ondernemer kan zichzelf aanmelden als kandidaat. Ook kunnen besturen van onderne mersverenigingen. belangenorga nisaties, banken, accountants of gemeenten kandidaten voordra gen. Deze organisaties krijgen daarvoor binnenkort de benodig de documentatie toegezonden Uiteraard wordt er op een aan tal wezenlijke kenmerken geselec teerd. Zo zal er veel aandacht zijn voor de juist onderscheidende prestaties van de ondernemer op het gebied van product en markt, personeels- en kwaltiteitsbeleid. PR, continuiteit en imago. Ook elementen van maatschappelijke betrokkenheid van de onderne mer en de motivatie van de mede werkers spelen een belangrijke rol bij de selectie van de uiteinde lijke winnaar. Duidelijk is dat de mate van winstgroei niet de boventoon voert bij de jury. Dit komt natuur lijk ook tot uitdrukking doordat de ondernemersprijs gericht is op alle bedrijven, van groot naar klein, van industrie naar horeca, van de agrarische- naar de toeristi sche sector en van de winkelier tot de champignon-kweker. De kandidaatstelling staat open tot l juni 2004. Op verzoek wor den aanmeldingsformulieren toe gestuurd. Ook kunt u bij de Stich ting Peel Maas Regio Ondernemersprijs meer informa tie krijgen over de selectie-crite ria. Een en ander is verwerkt in een huishoudelijk reglement, dat des gewenst wordt verstrekt. Contact persoon en secretaris van de stichting is Peter van Melik (Ven- loseweg 69. 5961 JB Horst, tel. 077-4779500. email p.vmelik@horst.nl). l)or SOS-kindertehuis in Chili LFb zor zondag 2 mei t)p zondag 2 mei 2004 wordt f gerenoveerde Sint Jozefka- 3ft fl in Meerlo na de hoogmis ,g| kieuw in gebruik genomen ingezegend door pastoor )UÜ|Dd Verheggen. Peel en Maas pchrijft deze en de volgende m de historie van de kapel de acties van de Joepen- fcpeneej voor de renovatie. JO Paa8 deel 1: Sint Jozef is In de gemeente Meerlo- Wanssum is momenteel een werkgroep bezig met de oprichting van een toeristisch platform. Dit platform moet in de toekomst het aanspreek punt vormen voor onderne mers, bevolking, gemeente en politieke partijen zodat het (kleinschalig) toerisme in de gemeente een structurele aan pak krijgt. Woensdagavond (gisteren) vond in restaurant 't Roekenbosch in Blitterswijck een informatieavond plaats over de plannen van de werk groep. Daar gaven ook wet houder Holl, VW-directeur J. Caubo en vertegenwoordigers van Recron en Horeca Neder land hun visie op toerisme. Een aantal ondernemers heeft een werkgroep opgericht, die zich gaat bezighouden met de oprichting van zo'n platform. De werkgroep telt vertegenwoordi gers van alle belangengroepen binnen de gemeente: midden stand, horeca, agrotoerisme en verblijfsrecreatie. De werkgroep vindt dat er nu te weinig gebeurt om de toerist die in Meerlo-Wans sum verblijft ook in de gemeente te houden. De ondernemers willen de krachten bundelen om samen kleinschalige projecten van de grond te tillen. Verder willen ze onder meer een toeristische visie ontwikkelen die als basis moet gaan dienen voor gemeentelijk beleid. De gemeente steunt de oprichting van het platform In Peel en Maas leest u binnenkort meer over de plannen van de werkgroep. Op zondag 9 mei vindt van 11.00 tot 17.00 uur dé zevende internationale kunstmanifestatie Geijsteren plaats. Om 11.30 uur wordt de kunstexpositie in de kern van het dorp officieel geo pend door Riny Hahn, echtgenote van de burgemeester van Meerlo- Wanssum. In Geijsteren is op zondag 9 mei een expositie te zien van een vijftigtal kunstenaars uit Neder land, België, Duitsland, Litouwen en Spanje. In de kerk zal een expositie zijn van de Geijsterse kunstenaars Jeanny van Lieshout met schilderijen en Mieke van Uden met bronzen beelden. In de crypte zijn batiks te bewonderen van Audrone Adom- aviciene uit Litouwen. De kunst manifestatie zal muzikaal worden opgeluisterd door diverse trouba dours en de accordeonist Ad Haans uit Venray. Op diverse plaatsen zal er straattheater plaats vinden. Verder zal Stan Vinger hoed uit Tegelen deze dag een schilderij vervaardigen met als thema 'Kinderen'. Dit kunstwerk wordt verkocht en de opbrengst geschonken aan de Stichting SOS Meerlo-Wanssum t.b.v. het pro ject kindertehuis Chillian in Chili. De entree bedraagt 1.50 euro, kin deren gratis. Tbe eenenzestig kinderen T de Sint Willibrordus basis- Li in Geijsteren zijn de jlste tijd zeer actief voor leeftijdgenootjes in Chili. His namelijk een traditie in J Meerlo-Wanssums kerk- **"wp dat de kinderen van de Lol een kunstzinnige bij- Le leveren aan de tweejaar- internationale kunstma- Tbtatie in hun dorp. De Ld krijgt van de organisatie feigen stand en mag daar fcemaakte kunstobjecten llopen voor een goed doel. [jaar wordt op die manier hst gemaakt en verkocht [behoeve van de kinderen het kindertehuis in Chili Idoor de Stichting Ontwik- ingssamenwerking (SOS) .g-Lrlo-Wanssuin is geadop- iGeijsterse jeugd houdt spc- actie zodat de leiding in de [kindertehuizen in Chili voor mis en radiocassetterecorder Ï'ianschaffen. Volgens de uit l afkomstige HBO-studente eke Christiaens, die nu stage ju in het kindertehuis, snak- ide kinderen naar een nieuwe etterecorder omdat de andere en versleten is en keihard aP akt "Als we een nieuwe cas- 51 recorder krijgen kunnen we i* rallemaal samen dansen", lie- 1de oudste kinderen van het is weten. De Geijsterse kinde- sturen ook cassettes op met 58! rrlandse liedjes zodat de kin- 38 in Chili weten waar de terse leeftijdsgenootjes van Ben. Bovendien willen de kin- 3i een cassette zelf vol zingen, plgens Wim Kunen van de [school Geijsteren hebben de kinderen in groep zeven en acht prachtige schilderijen gemaakt. "We lieten Zuid-Amerikaanse en Chileense muziek horen. Onder de klanken van die muziek en geïnspireerd door de muziek zijn de kinderen aan het verven gegaan Er zijn enkele prachtige kleurrijke kunstwerken ontstaan", aldus de creatieve en muzikale Geijsterse meester Kunen De kin deren van de andere groepen zijn nog bezig met het maken van armbandjes en het beschilderen van stenen (of Geijsterse keien!) "De kinderen er zijn heel enthou siast mee aan het werk", aldus Wim Kunen. Patrick Beterams van SOS Meerlo-Wanssum was afgelo pen vrijdag te gast in de basis school van Geijsteren. Alle kinde ren heeft hij aan de hand van prachtige dia's geïnformeerd over het project in Chili en natuurlijk ook over de indianen -de eerste bewoners van Chili- en de kinde ren van het kindertehuis Hogar Esperanza (Huis van Hoop) te Chili. De Geijsterse kinderen waren onder de indruk over het leven van de kinderen in krottenwijken in Chili en zagen dat ze in het kin dertehuis in goede handen zijn. Volgens Patrick Beterams was dui delijk te merken dat de kinderen van Geijsteren al enige tijd met het project bezig zijn. "Ze wisten er al veel vanaf', aldus Patrick. KUNSTMANIFSTATIE Tijdens de kunstmanifestatie zullen de jonge kunstenaars hun spullen aan de man brengen. Bij hun stand is dan ook een works hop panfluit maken onder leiding van de creatieve en muzikale leer kracht Wim Kunen. Met pvc-buis- jes. een stukje hout en gekleurd katoen worden de panfluiten gemaakt. Kinderen kunnen die dag ook fluiten maken De kunst manifestatie is zondag 9 mei en begint om 11.00 uur en duurt tot 17.00 uur. Jfct Jozef is een populaire heili- ^In Nederland woont' deze ;e timmerman al sinds 1699 4Smakt, de enige bedevaart- ^its van Sint Jozef in ons land pag de dag hebben heiligen niet gemakkelijk. Zij raken meer uit de mode. Zij leven galleen nog voort als beelden «fcen donkere hoekje van een 5 lel of schitteren in een veel- pgrig glas in lood raam in een Een heilige die ontsnapt in Lkr geval wel aan die malaise en Slis St, Jozef. ■Si °Pmerkelijk verschijnsel reinig heiligen overkwam, is [feit dat St. Jozef vanaf de Mid- •uwen tot nu toe werd afge- I op schilderijen, prenten, Mailles en processievanen. Men. in boeken en op pane- 11$ -Hd iidii PMeerlo-Wanssum is Sint Jozef onbekende In Meerlo is een pietje voor hem, het missie- Wer van de zusters van het par Bloed in Tienray heeft JOttph en in Swolgen is de Mooi naar de heilige tim pen vernoemd. 'Meerlo heeft Sint Jozef de Wen eeuwen veel aandacht Ren. In de buurtschap Op de j* aan de Cocq van Haeften- kreeg St Jozef een van bak- gemetseld kapelletje Dit in 1881 door Henricus pix gebouwd en door de p 1902 -1903 hersteld. Maar jpoedig bestond het voorne- Jeze kapel te vergroten, bouwkundige Laurens van Pen werd een plan gemaakt rP 'o april 1920 werd dit plan poedkeuring voorgelegd aan ■emeester en wethouders. De Pining werd dezelfde dag erleend In de kerk werd op rl 2 mei 1920 een collecte Jooen voor dit doel. De Pngst bedroeg 225 gulden. •Je pastoor werd ook nóg Ijlden beschikbaar gesteld Palmzondag 20 maart 1921 de plechtige inzegening [wonden. Om een uur in de middag verlieten de gelovigen het kerkgebouw te Meerlo en zongen de kinderen bij aankomst het bekende St. Jozefslied. Bij deze inzegening hield de pastoor een toespraak en beval de H Jozef daar voorakaan als steun voor de huisgezinnen en patroon van de stervenden. Na een gebed trok men onder een maartse bui naar de kerk terug. Daar werd de schooljeugd op krentenbroodjes onthaald. Op de gepleisterde wanden van deze kapel is op manshoogte een blauwe band geschilderd met daarop in gouden letters Heilige Joseph steun der huisgezinnen. Enkele gouden sterren sieren het plafond In de achterwand bevindt zich achter een beglaasd houten draairaam een St. Jozef beeld. In 1970 werden de dakpannen bij een opknapbeurt vervangen door een rubberoid dakbedek king. Eind 90-jaren ontstonden er lekkage door dat het rubberoid dakbedekking versleten was. De kapel van St. Jozef wordt al sinds jaar en dag onderhouden door de familie Jac Jakobs. waar de carna valsvereniging de Vöskes een ruimte voor opslag van goederen voor de rommelmarkt in bruik leen heeft gekregen. Zo doende hoorde oud-voorzitter van carna valsvereniging de Vöskes Jan Poels dat het dak nodig gerepa reerd moest worden. De De timmerlieden Jos Poels en Jos Willers maken op ambachtelijke wijze de nieuwe spanten van het dak. parochie, eigenaar van de kapel heeft daar geen geld voor. Ook de Stichting Kruizen en kapellen kon het begrote bedrag niet ophoes ten. Jan Poels vond vooral dat mensen die vrijwillig iets voor de gemeenschap doen ondersteund moesten worden. Hij nam het ini tiatief en nodigde allen aan Joep en Jozef gerelateerde Meerlona- ren uit met het verzoek de reno vatie te ondersteunen. In maart 2001 was de oprichting van de Joepenkompeneej een feit. Zij wilde op voerhand 3$0 leien die noodzakelijk waren aan belang stellende verkopen voor 12 euro per lei. De kopers kregen in ruil daarvoor een certificaat. Ondertekend door burgemees ter Joep Hahn en de voorzitter van de Stichting Kruizen en Kapellen Rob van der Heijden. Tegelijk met de verkoop van de leien, startte de Joepemkompe- neej met een bijzondere actie onder het motto 'Chemisch afval helpt St. Jozef aan een nieuw dak' konden lege cartridges van prin ters ingeleverd worden bij bakke rij Sijbers in Meerlo. De Joepen kompeneej kreeg voor elke ingeleverde cartridge 1,50 euro. Ook carnavalsvereniging de Vösk es organiseerde vorig jaar haar jaarlijkse inzameling van schoe nen en textiel. De helft van de opbrengst daarvan is ten goede gekomen aan de renovatie van de St.Jozefkapel. In maart 2003 kon de start beginnen met de renova tie Diverse vrijwilligers, waarvan een aantal de naam Joep. Jos of Jozef heeft, uit het dorp hebben aan de renovatie meegewerkt. (Wordt vervolgd) Vogelvereniging De Gevleu gelde Vrienden Wanssum e.o. houdt op zondag 25 april van 9.30 tot 12.00 uur in sport- en feestzalencomplex 't Bru- geind in Meerlo weer haar maandelijkse vogelmarkt. Voortaan wordt de vogelmarkt op de vierde zondag van de maand gehouden. Tijdens deze vogelmarkt worden door tal van vogelliefhebbers vogels te koop aangeboden. Ook zijn er verschil lende vogelhandelaren aanwezig die naast vogels ook allerlei vogelbenodigdheden te koop aanbieden en tevens vogels opko pen Bij de verenigingsbiblio theek zijn weer allerlei vogelboe ken en video's te leen. Ook niet-leden krijgen de gelegenheid om vogelboeken of video's te lenen. Dankzij de inzet van vrijwilli gers blijft Meerlo-Wanssum een eigen judovereniging behouden Vorig jaar is judovereniging Erised overgegaan in Sportinstituut Ver hagen. waardoor de trainingen in Meerlo zouden komen te verval len. Om de judosport in de gemeente levend te houden moest er actie worden onderno men. Via een noodkreet van trai ner Joost Peeters werden vrijwilli gers gezocht en gevonden. Onder de nieuwe naam budoteam Meer lo-Wanssum e.o. is er door de inzet van ouders van judoka's een succesvolle doorstart gemaakt. Er is een bestuur gekozen en er zijn enkele commissies gevormd om de taken te verdelen. De club vindt haar onderkomen in Sport complex 't Brugeind te Meerlo. Er wordt getraind op zaterdagmor gen. Jongens en meisjes vanaf 6 jaar kunnen zich als lid aanmel den. Je mag drie keer gratis mee- trainen om.te kijken of je het leuk vind. Geïnteresseerden kunnen een informatieboekje aanvragen bij het bestuur. Voorzitter: P van de Water, Burgveldweg 3 5864 AJ te Meerlo. tel: 047869 1337 Secretaris: P van de Kerkhof. De Kievit 25 5864 BX te Meerlo. tel: 047869 1622 Penningmeester: H van Kreij, Sambastraat 22 5802 KM te Ven ray, tel 0478 511401 e mail adres: budoteam_meer- lo_wanssum@hotmail.com Schietwedstrijden kleine kring Brabantse wipschieten op zon dag 18 april in Maashees.. De uit slagen, bij de jeugd: le J. Vink Geysteren 2e N. Klceven Blitterswijck 3e G. Zegers Well 4e R. Vink Geysteren Bij de senioren: le J. Theeuwen uit Well, 30 pun ten 2e R. Peeters uit Well, 28 punten. 3e B. Vink uit Geysteren en L. Thiesen uit Blitterswijck 27 pun ten 5e M. Rutten uit Maashees, 25 punten Korpsschieten: le gilde Geysteren, 9 punten 2e gilde Well, 9 punten 3e gilde Maashees. 6 punten 4e gilde Holthees, 5 punten 5e gilde Blitterswijck, 3 punten Op 23 mei vinden de volgende wedstrijden nlaats.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 13