ongereninfotheek in nieuwe locatie Fusie Symfonie Orkest Venray GRATIS Oecumenische basisgroep viert 20-jarig jubileum Presentatie over Stichting Helpende Handen foningbouwlocaties in ontwikkeling Originele „Van Gils" Spencer i.w.v.«».<$ Aandacht Aandacht Aandacht Bij aankoop van 2 heren pantalons etsel Vrouw mishandeld Ingezonden ®LEN MAAS Donderdag 15 april 2004 - Pagina 7 Hei college van burgemeester (wethouders van de gemeente iy heeft besloten een steden- jndigadviesbureau Itacht te geven om de beno- Je onderzoeken voor de ont- bfüng van woningbouwloca- n Castenray. Heide, Merselo Ysselsteyn uit te voeren, imaast wórdt de contactgroep iningbouw Kerkdorpen uitge lid met afgevaardigden van alle ipsraden. Onderwerp van de contactgroep blijft woningbouw op de kerkdorpen. Begin oktober 2003 is de con tactgroep woningbouw kerkdor pen opgericht. In de contact groep komen afgevaardigden van de gemeenten en de dorpsraden van de dorpen waar geen bouw mogelijkheden voor handen waren bij elkaar. Samen met de afgevaardigden van deze dorpsra den is een selectie gemaakt van locaties die na wijziging van de stankregelgeving snel ontwikkeld kunnen worden. De daaruit voort gekomen locaties in Castenray, Heide, Merselo en Ysselsteyn worden op dit moment in overleg met de betreffende dorpsraad ver der uitgewerkt. Aan een steden bouwkundigadviesbureau wordt de opdracht verleend de benodig de onderzoeken en rapporten op te stellen. Onlangs heeft de gemeenteraad de benodigde voor- bereidingsbesluiten genomen, waarmee de eerste procedurele stap is gezet.Nu, op Oirlo na, alle kerkdorpen woningen kunnen ontwikkelen zou de contactgroep opgeheven kunnen worden. Gedurende de periode dat de con tactgroep actief is, is echter geble ken dat de contactgroep meer is dan een club om snel woning- bouwontwikkelingen in beeld te brengen. In de contactgroep wor den signalen uit de dorpen opge vangen. Daarnaast wordt de con tactgroep gebruikt als serieus middel om samen met de dorpsra den naar de toekomst te kijken. Hierbij kunnen ontwikkelingen zoals het Reconstructieplan en daaruit onder meer voortvloeien de Dorpsontwikkelingsprogram ma's worden meegenomen. Om die reden is in overleg met de dorpsraden besloten de contact groep voort te zetten. Daarbij wordt het doel verbreed tot alle tien de kerkdorpen. Ondanks het feit dat de jon- BI f Htninfotheek als gevolg van .5- gemeentelijke bezuinigin- o aanzienlijk minder subsi- t krijg1 blijft de jongerenin- Iheek, ook wel het JIP nogeren informatie punt) Boemd, geopend. Wel werd tl noodzakelijk om de ope- ngstijden drastisch terug te engen en om uit te zien naar b andere locatie. De Jongereninfotheek is daar- n onlangs verhuisd naar de nktstraat 8 in Venray. waarin ik de Vrijwilligerscentrale nihese Venray is gehuisvest. De ngereninfotheek is bedoeld or jongeren en hun ouders Er jrdt hier informatie en advies rstrekt die jeugd- en jongeren Dgaan. De Jongereninfotheek siaat in Venray nu zo'n zes jaar tl is voortgekomen uit een lan- lijk project met als oorsprong t Randstad, stedelijk gebied aar de jongerenproblematiek ch sterker manifesteerde. Aan Jongereninfotheek zijn, door bezuinigingen nog met een perkt aantal uren, jongerenwer- rs verbonden en een jeugd- aaischappelijk werker, ngeren die behoefte hebben o een vertrouwelijk gesprek owege persoonlijke problemen nnen hiervoor aankloppen bij jeugdmaatschappelijk werker, lor algemene informatie over der andere school, schoolkeu- vrije tijdsbesteding, sexuali- vakanties kunnen zij ook recht bij de jongerenwerkers, formatie kan hier ook ingewon- in worden via internet. De nieuwe locatie aan de irktstraat 8 ligt erg centraal en eft meer ruimte en daardoor is meer mogelijkheden dan het piddels verlaten pand aan de Schoolstraat. Dit is met name belangrijk voor gesprekken met de jeugdmaatschappelijk werker en voor het organiseren van cur sussen, themamiddagen en ande re activiteiten voor de geïnteres seerde jeugd en jongeren. Daarnaast bestaat de mogelijkheid om de relatie tussen het onder wijs te versterken door klassikaal bezoek aan de Jongereninfotheek. Uit de praktijk aan de Schoolstraat blijkt dat de Jongereninfotheek naast jongeren ook verrassend vaak bezocht wordt door ouders. Zij komen met vragen over drugs, over jongerenhuisvesting of voor ondersteuning bij het invullen van formulieren van de Informatie Beheergroep m.b.t. studiefinan ciering. De Jongereninfotheek wordt vaak gezien als een belang rijke aanvulling op de mogelijk heden die internet ook in de thuissituatie al biedt en de infor matie die te verkrijgen is in de Jongerenbus. De Jongereninfotheek geeft ook op gezette tijden de jongerenkrant (de Wat Nou?) uit. De locatie aan de Marktstraat heeft nu meer ruimte voor de jongerenredactie en wil de mogelijkheden van lay out, copieerwerk in samenwer king met de Vrijwilligerscentrale Synthese Venray hier zo mogelijk verder uitbreiden. De werkers van de Jongereninfotheek ervaren het, door de opgelegde bezuini gingen, nu nog als tegen de stroom in zwemmen. Het vertrou wen bestaat echter dat de accom modatie aan de Marktstraat ondanks de beperktheid in uren van professionals en de beperkte openingstijden nieuwe kansen biedt. De openingstijden van de Jongereninfotheek: maandag van 14.00 tot 16.00 uur en 's woens dags van 15.00 tot 17.00 uur, tele foon 588147 (bij geen gehoor tel. 517317). Na hiina 22 ianr paal het svmfo- uttn Zier n .E Na bijna 22 jaar gaat het symfo nieorkest van de kkestvereniging Venray van laam veranderen. Het orkest leeft al die tijd met erg veel ple- muziek gemaakt, wel bijna 20 aar onder de bezielende leiding 'an Laurens Boogaarts. Maar al voor diens vertrek had het orkest noeite sommige plaatsen in het 'test te bezetten, met name bij de blazers. Voor de leden die ipzegden, was de belangrijkste eden tijdgebrek of verhuizing regens werk, vaak naar een bui- enland of een te verre stad in lederland. Met de nieuwe diri- ;ent Stephan Pas veranderde dat liet, zodat op initiatief van het •rkest in Helmond vorig jaar al rerd samengewerkt door beide •rkesten aan een uitvoering van iet Requiem van Joh.Brahms. In «n overvolle St. Petrus" Bandenkerk werd dit prachtige Buziekstuk uitgevoerd, tot grote voldoening van alle deelnemers maar ook tot tevredenheid van een heel enthousiast publiek. Er is toen door beide orkesten beslo ten een fusie aan te gaan, om samen de regio Helmond, Deume en Venray van klassieke muziek te voorzien. Tenslotte hadden beide orkesten al dezelfde dirigent. Door de krachten te bundelen is er nu een sterk bezet, enthousiast, vrij groot amateur-symfonieorkest ontstaan, dat alle concerten zowel in Helmond als in Venray wil gaan geven, en ook wel elders in de regio. Voor het orkest is dit ook erg leuk, meerdere uitvoeringen van een programma te geven. Je werkt maandenlang naar een con cert toe, en dan is het des te leu ker om het ingestudeerde vaker te spelen. Ook is het de bedoeling om zoveel mogelijk solisten 'uit de buurt' te laten optreden, om hen zodoende ervaring en enige bekendheid te geven. Dit grote Bij een ongeval op de Radioweg inVortum Mullem raakten woens- tog een 26-jarige bestuurster uit Vierlingsbeek en een 43-jarige bestuurder uit Boxmeer gewond. De vrouw reed met haar auto van uit de richting Stevensbeek, gaan de richting Sambeek. Uit tegen gestelde richting kwam de aanrijden. Op onverklaarbare ijze kwam de vrouw met de thterzijde van de auto in de toterberm. Hierdoor kwam 'ar auto op de linker weghelft p botste frontaal op haar tegen- 'gger. Beide auto's zijn total-loss. Beide bestuurders waren nog wel AR ^"spreekbaar Ze hadden geluk ®t zij beiden de gordel hebben gedragen. De politie heeft maandagavond omstreeks half tien een 33-jarige man uit Venray aangehouden op verdenking van mishandeling en bedreiging van zijn 26-jarige vrouw. De man had veel gedron ken toen hij thuis kwam en had zijn vrouw na een ruzie bij de keel gegrepen en geschopt. De politie heeft de man uit het huis gepraat, aangehouden en naar het politie bureau in Venlo gebracht. PEEL EN MAAS een abonnement waard symfonieorkest heeft een prozai- sche naam gekregen, die aan dui delijkheid niets te raden overlaat: Symfonieorkest Helmond-Venray. Overigens gaat het zustergezel- schap van het Symfonieorkest, het blokfluitensemble En Bloc, dat onder leiding van Ans Thijssen speelt, wel op eigen kracht ver der, en blijft dus ook concerten geven. Na het succesvolle optre den door beide orkesten van vorig jaar is besloten om dit jaar weer rond de dodenherdenking het Requiem van Brahms te spe len; in Helmond was het al een jaarlijkse traditie om op 4 mei een Requiem te spelen ter gelegen heid van de nationale dodenher- ding. Gelukkig kregen zij in Venray de Grote Kerk weer ter beschikking gesteld, waar het werk prachtig tot zijn recht kan komen. Dit concert in Venray wordt op zondag 2 mei gegeven en begint om 20.30 uur. De toe gang voor dit concert is gratis. Overigens spelen de beide orkes ten met deze uitvoering nog onder hun eigen namen. Een volgend concert vindt plaats op donderdagavond 3 juni in de Schouwburg van Venray. Met dit concert willen zij zich voor het eerst echt als een groot amateur-symfonieorkest presente ren. Dit concert bestaat uit een geheel klassiek programma, van muziek dus uit de 18e en 19e eeuw. Er wordt o.a. het pianocon cert nr. 23 van Mozart, KV 488, uitgevoerd; de pianiste komt niet uit de regio, want zij was al langer geleden uitgenodigd. Verder staan er ouvertures van Beethoven en een symfonie van Haydn op het programma. De aanvang van dit concert in de Schouwburg is 20.00 uur. In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuws- zaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weige ren of in te korten. De lengte van de brieven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Werken in openbaarheid Aan de heer Leo Reintjes in Leunen, Ik heb uw ingezonden brief over "api's" in het weekblad Peel en Maas van 1 april gelezen. Bestuurders, politici en ambtena ren werken in openbaarheid. Dat leidt ertoe dat alles wat wij doen voor iedere burger waarneem baar, controleerbaar en derhalve onderwerp van instemming of kri tiek is. Het is goed dat de pers ons volgt. Het is goed dat burgers en kiezers ons'volgen. Dat houdt ons scherp en dat inspireert ons om het onderste uit de kan te halen en de gemeenschap en de gemeente Venray zo goed moge lijk te dienen. Die filosofie en die houding staan noch bij één van de 25 raadsleden, noch bij één van de 5 bestuurders of één van de 310 ambtenaren van de gemeente Venray ter discussie. Maar wat wij ook doen voor de gemeente Venray, het zal nooit de goedkeu ring van iedere burger hebben. Immers, wij staan voor het alge meen belang. Dat wil niet zeggen dat wij niet zeer serieus naar iede re burger luisteren. Politiek, bestuur en ambtelijke organisatie doen dat ieder op hun eigen wijze. Het is aan de gemeenteraad van Venray uiteindelijk besluiten te nemen. En dat doet ze voortva rend. Openbaar, transparant en voor de burgers begrijpelijk. Maar een besluit van de Raad zal best eens tegen het belang van één van de Venrayse burgers zijn. Er zijn bijvoorbeeld burgers die willen bouwen op een plaats waar het volgens besluit van de Raad niet mag. We leggen dat zo goed mogelijk uit, maar bouwen mag niet. Zo zijn er veel voorbeelden te geven. En we maken ook wel eens een fout. Dat is vervelend en niet goed, maar we trachten onze fouten te herstellen. Maar politici, bestuurders en ambtenaren zijn geen "indringers" die bezig zijn om "het leven van de burgers te vergallen." We zijn ook geen wezens "van een andere planeet" die geen idee hebben van de realiteit van het leven. En we zijn zeker niét uit op enige vorm van zelfverrijking. Daarvoor achten we het algemeen belang van Venray te hoog. Wij zijn gewone mensen die wonen en werken en leven in Venray. Die U en elkaar goede morgen wensen, die samen met U langs het voet balveld staan. Onze kinderen zit ten met Uw kinderen op school. Uw advies om politici, bestuur ders en ambtenaren maar als schadelijk wild te zien acht ik beledigend. En als ik Uw brief lees vind ik dat eerder U moet worden heropgevoed dat wij. Ik vind uw uitspraken beledi gend voor iedereen die bij de gemeente is betrokken. Maar ik acht uw oordeel over het Openbaar Bestuur te min om een aanklacht wegens belediging bij de Officier van Justitie te overwe gen. Ik scoor niet graag voor open doel. Ik schaam mij eigenlijk dat ik deze open brief schrijf. Ik weet, Leo Reintjes, dat U uit een familie komt die een lange traditie heeft in het dienen van de Venrayse samenleving, hetzij in het Openbaar Bestuur, hetzij in Coöperatieve Verenigingen. Het ware beter dat u zich, in de tradi tie van uw familie, actief bezig houdt met de Venrayse gemeente en gemeenschap als u daarin iets wilt veranderen. Dat lukt u niet als u zich alleen op een beledigen de wijze uitlaat over mensen die geleerd hebben zich niet te ver zetten tegen grove en ongemoti veerde beledigingen. Zij negeren het koor van kakelende kippen zonder kop. Ik meestal ook, maar vandaag niet. Ik ben trots op Venray en trots op het feit dat ik mag samenwerken met politici, bestuurders en ambtenaren die hun hart op de juiste plaats voor Venray hebben. En als u een pro bleem met de gemeente Venray heeft, Leo Reintjes, belt u dan 523312 en mijn secretaresse zal binnen twee werkdagen een afspraak met u maken. Daarvoor is een ingezonden brief in de Peel en Maas niet nodig. De burgemeester van Venray, los Waals Vakbekwaam personeel Prettige bediening Goede service W Grotestraat 32 - Venray - Tel. 0478-586387 Zondag 25 april viert de oecu menische basisgroep haar 20-jarig bestaan met een viering om 1115 uur in de kapel van St.Anna, gevolgd door een brunch in de Witte Hoeve, 's Middags is er eveneens in de Witte Hoeve een lezing met daarna de aanbieding aan de plaatselijke geestelijkheid van het jubileumboekje. De oecu menische basisgroep Heel de Kerk, Heel de Wereld is ontstaan in de jaren tachtig. Ook in Venray waaide er na Vaticanum II een verfrissende en vernieuwende wind door de geloofsgemeen schap. Vele actieve kerkleden gingen op zoek naar vernieuwen de en eigentijdse vormgeving van geloof. Niet langer een geloof alleen binnen de kerk, maar gelo ven en maatschappelijk handelen d.w.z. de dagelijkse praktijk moet in elkaar verweven zijn. Om de daartoe benodigde inspiratie en motivatie op te doen heb je de christelijke traditie en een gemeenschap waar je je thuis voelt nodig. Vanuit diverse groe peringen als de Jongeren kerk, de Marienburg, Acht Mei en de werk groep Vrouw Geloof Leven sloten mensen zich aaneen om de pelgri mage naar een eigentijds geloven aan te gaan. Begonnen in een locatie op St.Anna met circa 150 mensen komt de groep na meer dan twintig jaar nog steeds twee maal per maand bijeen om samen hun geloof te delen en te vieren. Tegenwoordig vindt zij onderdak in de ontmoetingsruimte van het Schuttersveld, elke tweede en vierde zondag van de maand om 11.15 uur. Voor de dag van het 20rjarig feest, zondag 25 april, is gekozen voor de kapel van St. Anna. Daar zal om 11.15 een fees telijke viering van brood en wijn plaats vinden waarna er een geza menlijke brunch is in de Witte Hoeve. Hier is gelegenheid om elkaar te ontmoeten en eventuele herinneringen op te halen of zom aar té genieten, 's Middags is er voor alle belangstellenden, al of niet bekend met de groep, een gratis toegankelijke lezing. Dr. Danig van Egmond, bekend gods- dienstfilosoof uit Utrecht zal dan spreken over Pelgrimeren door de Tijd. Hij zal ingaan op de gege vens van deze tijd waarin het christendom op de terugtocht lijkt terwijl uit onderzoek blijkt dat het aantal mensen dat zich verbonden weet met niet-kerkelij- ke vormen van religiositeit, nog steeds sterk groeit. Zou dit een teken kunnen zijn dat er zich een andere vorm van christendom aan het ontwikkelen is, waarin religie als een levensweg, als een pelgri mage wordt ervaren? Dan krijgt het woord terugtocht een heel arider bétekériis. Een religieuze weg gaan betekent dat we al onze uiterlijk ballast moeten verkopen, zoals de rijke jongeling al zijn uiterlijke bezittingen moest verko pen. En dan de terugtocht aan vaarden, een pelgrimage naar de innerlijke kerk, waar de uiterlijke kerken vaal slechts zeer beperkte uitdrukkingen van zijn. Zo'n pel grimstocht vraagt een routebe schrijving en daarom is het belangrijk dat we ons verdiepen in onze christelijke traditie Tijdens onze tocht moeten we deze routebeschrijving steeds opnieuw verbinden met onze dagelijkse ervaring. Daarom mogen en moeten we de vormen waarin we met de traditie omgaan steeds weer vernieuwen, zodat we niet vastlopen in dode structu ren en idolen, maar op onze weg gedragen worden door levende tekens en iconen. Het belooft een boeiende middag te worden die afgesloten wordt met de aanbie ding van het jubileumboekje Pelgrimeren door de tijd. Dit boekje werd samengesteld door vijf mensen uit de groep die hier mee ook een stukje gelovige geschiedenis van Venray hebben vastgelegd. Het wordt om circa 16.15 uur aangeboden aan de plaatselijke geestelijkheid in de personen van deken H. Smeets, dominee L. Boot en pater F. Meyer o.f.m. Iedereen is van harté uitgenodigd deel te nemen aan de feestelijkheden een of meerdere onderdélen). Alleen voor de brun ch is een bijdrage van €12,50 ver schuldigd. Inlichtingen en opgave voor 20 april bij het secretariaat J.M.van Soest-Linssen tel 0478- 583445. E-mail: jos@dirkx-vans- oest.nl Stichting Ontwikkelings hulp Derde Wereldlanden in Venray laat op zondag 25 april een dia- en filmpresentatie zien over de Stichting Udavum Karangal (Helpende Handen). De presentatie is van 14.45 tot 17.15 uur in de foyer van Schouwburg Venray. Medewerking wordt verder verleend door muziekgroep Parelmoer en dansschool Madhoerie. Stichting Ontwikkelingshulp Derde Wereldlanden nodigt spon sors en andere belangstellenden uit te komen kijken naar een dia- en filmpresentatie van het fotoge nieke India en vooral van het pro ject Udavum Karangal in Chennai, Zuidoost India. Dia's van bewo ners, van activiteiten, van de school en andere (nieuwe) gebou wen en van enkele gesponsorde projecten, maar ook van de leef wereld van volwassenen en kin deren in de krottenwijken van Chennai en van de omstandighe den van enkele bewoners vóór dat ze opgenomen werden in Udavum Karangal. Afsluitend wil len zij een kort overzichtsfilmpje van Udavum Karangal laten zien. De bekende muziekgroep Parelmoer uit Venlo speelt van 14.45 tot 15.30 uur. Zij maken sfeervolle muziek uit en voor alle windstreken. Ook komt de beken de dansgroep Madhoerie, onder- leiding van Aartie Jogmahan, uit Nijmegen optreden. U heeft ze wellicht vorig jaar gezien op de Derde Werelddag in Venray, Zij laten van 15.30 tot 16.15 uur enkele Indiase dansen (zgn. Bharata Natyam) zien uit de omge ving van Chennai. Udavum Karangal is een project waar ongeveer 1700 zeer arme zieke mensen opgevangen wor den. In de meeste gevallen zijn ze door de familie verstoten of heb ben geen familie meer. Verschillende bewoners hebben een psychiatrische voorgeschie denis, zijn getraumatiseerd (incest, verkrachting, mishande ling), zijn verstandelijk gehandi capt of hebben een lichamelijke aandoening/ziekte, zoals Aids. In veel gevallen is er sprake van èn lichamelijke èn psychiatrische problematiek. Ze worden liefde vol verzorgd door initiatief-nemer Steven Vidyakar en de ongeveer 80 vrijwilligers. De opgenomen mensen komen, zoals ze zelf ver tellen, van de hel in de hemel. Ze wonen mooi, hebben schone kle ding en krijgen elke dag te eten. Van de 550 opgenomen kinde ren zijn er ongeveer 200 verstan delijk gehandicapt en/of lichame lijk ziek. Ze zijn in ontredderde toestand op straat 'gevonden', nadat ze door hun familie achter gelaten werden in een vuilnisbak of zomaar op straat. De andere gezonde kinderen wonen met hun zieke moeder in het project. Deze kinderen gaan samen met 1600 zeer arme kinderen uit de krottenwijken naar de school van Udavum Karangal. De Ramakrishna Vidya Niketan School is een lagere en middelba re school, waar kinderen gratis of voor weinig geld onderwijs aange boden krijgen, zodat ze uit de spi raal van ellende kunnen komen. Ze gaan graag naar school en zijn erg gemotiveerd. Inmiddels heb ben al veel studenten hun einddi ploma van de middelbare school gehaald. Verschillende zijn in de stad gaan wonen, studeren verder of hebben werk, enkele zijnN getrouwd. Sommige ex-bewoners verbinden zich uit dankbaarheid als vrijwilliger voor enkele jaren aan Udavum Karangal. Ze willen op deze manier iets terug doen. Voor meer informatie verwijzen wij u graag naar onze website www.helpendehanden.info PEEL EN MAAS een abonnement waard Flyers U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites content management systemen content creation webpromotie Uw interne communicatie kan beter? Met behulp van een intranet optimaliseren wij uw bedrijfsprocessen. Bekijk alvast onze website: www.flyers.nl Flyers Internet Communicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo Tel: 0478-546293 - info@flyers.nl

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7