"Buitengebied biedt zoveel mogelijkheden" Regelneef neemt afscheid van dorpsraad Vredepeel Hoe houden we kleine kernen vitaal? 'Vaker architect inschakelen' 'Grote zorgen over St. Anna' Zachte lenzen Invoering WWB kost gemeente veel meer Minder regels voor boeren en tuinders KASTSYSTEMEN WieIHcrmkes Van der Velden voorzitter Samenwerking NTACT LENZEN Fietsendief gEUEN maas Donderdag 15 april 2004 - Pagina 5 pA-raadslid Van der Broeck pleit in initiatiefvoorstel voor maatwerk en kwaliteit Patrick van der Broeck (j)A) heeft een initiatiefvoor- lel opgesteld dat ruim baan jfdt aan initiatieven in het uitengebied. Het raadslid wil doorbraak forceren ®dat veel bouwplannen pdeloos lang blijven liggen. leCDA'er wil niet wachten tot ei bestemmingsplan buiten lied eind dit jaar wordt astgesteld. Zijn initiatiefvoor- lel dient ook als overbrug ing zodat burgers, bedrijven n agrariërs toch vooruit kun- en met hun plannen. Van der Broeck presenteerde orige week zijn voorstel in het orpsradenoverleg waar het op (Stemming kon rekenen. Op 27 pril wordt het behandeld in de ommissie Stedelijke lotwikkeling en op 18 mei in de cmeenteraad. De CDA'er heeft ooraf niet de mening van de ndere partijen gepeild. "Ik ben enieuwd naar de reacties in de amende commissievergadering". Van der Broeck wil met zijn ini- btiefvoorstel bereiken dat 'maat- chappelijk gewenste ontwikke len' mogelijk worden gemaakt n dat de bureaucratie wordt eniggedrongen. Hij vindt dat al veel te lang activiteiten en initia tieven op het platteland niet van de grond komen. Bij de provincie is nu ook een doorbraak. Gebouwen in het buitengebied krijgen ruimere mogelijkheden voor hergebruik en de procedures worden eenvoudiger en korter. Maatwerk en kwaliteit zijn twee toverwoorden in zijn voorstel. "Er zijn zoveel regeltjes waaraan plan nen getoetst worden. Maar er wordt niet naar de omgevings kwaliteit gekeken. Ook niet in het bestemmingsplan. Het is te onzorgvuldig. Je kunt veel meer doen met het buitengebied. Het biedt zo veel meer mogelijkhe den. Veel meer dan ooit gedacht werd, Maar het vraagt wel om een andere aanpak. Ambtenaren zijn gewend om te toetsen aan regels en te handhaven. Daar moeten we vanaf stappen. Er moet een kwaliteitsdenken komen: past het in het landelijk gebied en ziet het er mooi uit. Helaas zie ik daar in de praktijk veel te weinig voor beelden van", zegt Van der Broeck die zijn voorstel als overgangsbe- leid ziet dat straks in het bestem mingsplan wordt opgenomen. De gemeente wacht met het afron den van het bestemmingsplan bui tengebied totdat het reconstruc tieplan eind mei in Den Haag wordt goedgekeurd. Venray is een pilotgemeente en krijgt als eerste steun van de provincie om het reconstructieplan 'door te ver talen' in het bestemmingsplan. De CDA'er wil dat er meer mogelijkheden komen om iets moois te maken van vrijkomende agrarische bebouwing. Zoals woningsplitsing, inpandig verbou wen, omvormen tot vakantiehuis jes of een zorgboerderij, aanleun- of mantelzorgwoningen en detail handel. Agrariërs die hun bedrijf beëindigen of inkrimpen moeten ruim baan krijgen om een nieuwe activiteit bedrijfsmatig op te star ten die past in het buitengebied zoals een boerderijcamping. "Nu zijn er maximaal tien camping plaatsen toegestaan. Maar waar om mogen dat er geen twintig of dertig zijn? Ook hier geldt dat niet de kwantiteit maar de kwaliteit bepalend is. We moeten meer ruimte bieden als het inpasbaar is en het de kwaliteit van de landelij ke omgeving verhoogt." Herbouw van cultuurhistorisch waardevolle bebouwing moet gestimuleerd worden waarbij de toekomstige functie de leidraad is. Het 'herbouwvolume' van maxi maal 500 of 600 m3 komt te ver vallen en de panden kunnen in hun volle authentieke omvang herbouwd worden. Van der Broeck vindt ook dat bouwcontin- genten geen belemmering mogen zijn. "Als er bijvoorbeeld in Heide een initiatief is voor tien nieuwe woningen terwijl het dorp slechts een quotum heeft voor vijf dan moeten die tien woningen er toch kunnen komen." Het voorstel behelst ook een nieuwe manier van werken op gemeentehuis. Nieuwe beleidsin- zichten van het Rijk of provincie, zoals de heroriëntatie op de Wet Ruimtelijke Ordening, moeten direct worden meegenomen bij de behandeling van aanvragen en initiatieven. Het raadslid pleit voor een omslag van toelatings planologie naar ontwikkelings planologie. Er moet een oplos singsgerichte manier van werken komen waarin maatwerk en klant gerichtheid centraal staan. Van der Broeck wil ook dat er één loket komt waar de initiatiefne mer met al zijn vragen terecht kan. "Nu wordt hij van de ene naar de andere afdeling gestuurd. Op een plaats krijgt hij te horen dat ie wel mag herbouwen en van de andere afdeling mag het niet. Daar word je als burger toch horendol van. Er moet één ambte naar zijn die het mandaat heeft bij al die verschillende afdelingen." De CDA'er wil dat de gemeente raad een drietal hoorzittingen organiseert in de dorpen. Om te peilen hoe de burgers het buiten gebied ervaren en welke kwaliteit ze wensen. De uitkomst van de hoorzittingen wordt meegeno men in het toekomstig ruimtelijk beleid. "Roept u maar! Wat vindt u mooi en wat vindt u niet mooi? Zo moet zo'n hoorzitting gaan. Ik woon zelf op een dorp (Oirlo, red.) en sta er soms versteld van welke goede ideeën mensen heb ben. Ze wonen vaak decennialang in hun dorp en kennen de omge ving als geen ander. Maak gebruik van de kennis van deze mensen." De vrees dat het buitengebied te druk bevolkt wordt vind hij ongegrond. "We zijn afgedwaald van het gezonde boerenver- stand.Vroeger woonden er veel meer mensen in het buitenge bied. Het waren allemaal grote boerengezinnen met wel acht of tien kinderen. En vaak woonde opa en oma er ook nog bij in. Tegenwoordig zijn de gezinnen toch veel kleiner. Ik zie het pro bleem niet." ieceptie Cor Huijs op zondag 25 april Vredepeel is het jongste dorp van Venray; het bestaat ijftig jaar in 2005. Het circa !40 zielen tellende plaatsje is pooral bekend van de vroege re vliegbasis De Peel. Nu is de Jroep Geleide Wapens, een pan de grootste werkgevers an Venray, gevestigd op de uchtmachtbasis. Vredepeel leeft een rijk verenigingsle ven. Dit is van groot belang om het dorp leefbaar te hou den, vindt ook Cor Huijs (72), 'die op zondag 25 april afscheid neemt van de plaatse lijke dorpsraad. Na een ^dienstverband' van veertig jaar, waarvan bijna dertig jaar als voorzitter. Een interview. Cor Huijs geniet van Vredepeel. Van de mensen, de verenigingen, het landschap en de mentaliteit die in het kleine dorp heerst. Hij is in Sevenum geboren en geto gen, maar is inmiddels zo ingebur gerd in Vredepeel dat hij er nooit meer weg wil. Voor geen goud, want in Vredepeel voelt Huijs zich meer dan thuis. Al bijna vijf tig jaar, want in 1956 werd hij I benoemd tot bedrijfsleider van de proefboerderij in Vredepeel en EL niet veel later ging hij ook in het dorp wonen. Een jaar eerder was het dorpje Vredepeel officieel geopend. Vredepeel is het kleinste dorp in de gemeente Venray. Een Igehucht, dat uit slechts enkele straten - en een flink buitenge bied- bestaat. Dat was al zo toen Cor Huijs zich in het ontginnings dorp Vredepeel vestigde, en dat is nog steeds zo. "Toch is het hier prima wonen. Wij wonen lekker vrij, en het is hier erg rustig. Vredepeel heeft een eigen kerk, ten eigen basisschool en een eigen gemeenschapshuis. Dat zijn de drie pijlers van het dorp, die - net als de woningbouw die geluk kig weer op gang komt- erg belangrijk zijn voor het instand houden van de leefbaarheid. Natuurlijk zijn er geen winkels, maar Venray ligt om de hoek." En Vredepeel heeft ondanks zijn geringe inwonersaantal een bloeiend verenigingsleven: met bijvoorbeeld een carnavalsvereni ging, een jeugdsoos, een toneel club, een zangkoor en een LVB- afdeling. 'Vredepeel is een hechte gemeenschap. Het belangrijkste is dat de mensen hier erg realistisch zijn. Wat we kunnen hebben, pro beren we te realiseren. We trek ken echter nooit een te grote broek aan. Dat realisme heeft me zltijd aangesproken. Maar het is en blijft jammer dat Vredepeel de %lopen jaren de wind niet mee heeft gehad. Er is weinig gebouwd, waardoor het altijd een klein dorp is gebleven." Cor Huijs is veertig jaar lid van de plaatselijke dorpsraad. Tijdens Cor Huijs: 'Vredepeel is een hechte gemeenschap. Het belangrijkste is dat de mensen hier erg realistisch zijn. Wat we kunnen hebben, proberen we te realiseren" een parochievergadering in 1964 werd er een zogenaamde culture le commissie benoemd die zich- negen jaar na de stichting van het dorp- ging inzetten voor sociaal- culturele activiteiten in het dorp "Er werd gekeken naar de moge lijkheden die Vredepeel had. In verenigingsverband, maar ook op cultureel gebied. Die eerste bij eenkomst was meer een braio- stormavond, waarin bijvoorbeeld besloten werd om een jeugdsoos voor kinderen tussen 12 en 16 jaar op te starten. Die jeugdsoos bestaat nog steeds, en is nog steeds erg actief. Dat is een van de dingen waar ik toch wel trots op ben." De culturele commissie was de voorloper van de dorpsraad, die begin jaren zeventig van de grond kwam. Inmiddels was het taken pakket van de commissie al aardig uitgebreid. De leden waren niet alleen bezig met allerhande 'bin- nendorpse zaken', maar onder hielden bijvoorbeeld ook dë con tacten met de gemeente en met de overige dorpsraden in Venray. WONINGBOUW Bijna dertig jaar was Cor Huijs voorzitter van de dorpsraad. "Door de functie die ik als bedrijfsleider van de proefboerde rij bekleedde, ben ik er eigenlijk automatisch ingerold. Ik was in die tijd ook bestuurslid van de jonge boeren en had de contac ten. Ja, ik heb me eigenlijk vanaf het begin betrokken gevoeld bij de gemeenschap." Cor Huijs is blij dat het met de woningbouw in Vredepeel nu ook weer de goede kant opgaat. Momenteel wordt bij hem in de straat op vier kavels gebouwd en er zijn nog zeven bouwkavels in voorbereiding. "Het is goed voor het dorp dat er gebouwd mag worden. Dan kunnen de eigen bewoners in Vredepeel blijven wonen en hebben de verenigin gen en de basisschool ook bestaansrecht. Voor de toekomst van Vredepeel is het positief dat er nieuwe woningen komen. Gelukkig is het landelijk en pro vinciaal inzicht op dat gebied aan het veranderen." Veertig jaar dorpsraad Vredepeel: Cor Huijs kijkt er met veel tevredenheid en plezier op terug. Aan de oprichting en het succes van de buurtbus bijvoor beeld, maar ook aan de bouw van het gemeenschapshuis, de organi satie van de kinderoptocht, het behoud van de basisschool en het tv-optreden van de dorpsraad in een uitzending Van Gewest tot Gewest in verband met de plaat sing van de Vredespaal begin jaren tachtig. Meerdere malen kwam hij samen met de overige dorpsraadleden in actie om de leefbaarheid van het dorp in stand te houden. Maar nu is het wel afgelopen met het regelen en vergaderen. Hij wordt als bestuurlid opge volgd door Hans Herpers. "Ik ben 72 jaar, het is mooi geweest", vindt Huijs, die niet bang is dat hij zich gaat vervelen. "Gelukkig heb ik nog genoeg andere hobby's. Ik ben bijvoorbeeld lid van het zang koor in Vredepeel, het ouderen- koor Ysselsteyn-Vredepeel en de Smelebrothers. Verder speel ik orgel, tuinieren mijn vrouw en ik graag en komen onze kinderen en kleinkinderen regelmatig bij ons op bezoek. Nee, wij vermaken ons wel." De afscheidsreceptie van Cor Huijs vindt plaats op zondag 25 april van 11.30 tot 13-30 uur in gemeenschapshuis De Kleine Loef. Slaapkamer Kantoor Woonkamer Keuken KEUKEN- EN INTERIFURB'OUW Industriestraat 17a, 5961 PH HORST tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 Hoogveld www.wielhermkes.nl "Ik maak me grote zorgen over de verdere ontwikkeling van St. Anna. Het is een zo bijzondere maar ook kwetsbare plek in Venray", aldus Marina Moons. De architecte uit Waalwijk heeft veel ervaring met restauraties van (rijks)monumenten. Zij is sinds viy' jaar lid van de commissie Welstand. Architecten en Monumenten (WMA) in Venray en heeft zitting in het kwaliteits team van het St. Annaterrein. Zij heeft haar zorgen ook geuit bij het gemeentebestuur. De ontwik keling van St. Anna verkeert in een impasse omdat de gemeente en het Vincent van Gogh Instituut het niet eens worden over de bouwplannen. In het jaarverslag van de com missie WMA wijst Moons op de vele monumenten op het insti- tuutstrerrein. "Het is een toon- kaart van architectuurstijlen. Er is vele jaren met grote zorg en aan dacht op het terrein gebouwd. Elk gebouw is destijds specifiek voor haar functie ontworpen. Het zal niet eenvoudig zijn om overal een passende nieuwe functie voor te vinden." Peter van der Velden is onlangs op de jaarvergadering gekozen tot nieuwe voorzitter van Samenwerking Venray. Hij volgt Hub de Bruijn op die na vijftien jaar de voorzittershamer over draagt. De Bruijn begon destijds als vervanger van Harrie Theunissen die vanwege ziekte zijn taak moest neerleggen. Later werd hij officieel als voorzitter gekozen. Hub de Bruin blijft nog wel een jaar aan als bestuurslid van de lokale partij. Zijn opvolger Peter van der Velden is geen onbekende binnen Samenwerking. Hij is al vele jaren commissielid van MaatschappeUjke Diensten. Ook was hij één periode, van 1994 tot 1998. gemeenteraadslid. HOOG DRAAGCOMFORT EN SNEL WENNEN K U R S T J_E N S VENRAY NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 SSTj£S Hoe kunnen we de kleine kernen vitaal houden? Deze vraag staat centraal op de jaar vergadering van de landelijke Vereniging voor Kleine Kernen (LVKK), die op zater dag 17 april in Ysselsteyn gehouden wordt. De vergade ring wordt georganiseerd in samenwerking met de Vereniging Kleine Kernen Limburg (VKKL). Gedeputeerde H. Vrehen van de provincie Limburg spreekt tij dens deze dag over de communi catie tussen burgers en overhe den en geeft uitleg over het ontstaan van service winkels. Tijdens de jaarvergadering komen dorpsbelangenverenigingen uit het hele land met professionals, gemeente- en provincieambtena ren samen, om te discussiëren over leefbaarheid. Er hebben zich al meer dan honderd deelnemers aangemeld. De VKKL is sinds september 2003 de officiële spreekbuis van dorpsbewoners in Limburg. Dorpsbelahgenverenigingen uit de hele provincie kunnen zich aansluiten bij de Limburgse ver eniging. Het doel is het vergroten en behouden van de leefbaarheid in de Limburgse dorpen. De VKKL hoopt zoveel mogelijk dor pen tot haar leden te kunnen rekenen en biedt passende onder steuning bij de plannen die dorps bewoners hebben. De VKKL sti muleert gemeenten om dorpsbewoners zo goed mogelijk te faciliteren. De Limburgse ver eniging, met Harrie Philipsen als voorzitter, is een koepelorganisa tie van de Landelijke Vereniging. Voorzitter van de Landelijke Vereniging voor Kleine Kernen is dhr. Van de Vondervoort, burge meester van de Brabantse gemeente Boekei. Tijdens de dag is ruimte voor uitwisseling en dis cussie. Tijdens het middagpro gramma brengen deelnemers een bezoek aan Griendtsveen, waar deelnemers uitleg krijgen over het Belvedere-project 'Behoud door ontwikkeling'. Meer informatie over de LVKK vindt u op www.lvkk.nl. Heeft u nog vragen neemt u dan gerust contact op met Sjaak Sluiters, VKKL (077) 39 78 503 of Margreet Hogenkamp van de LVKK (038) 422 22 82. De nieuwe Wet Werk en Bijstand (WWB) die vanaf 1 januari 2004 is ingegaan kost de gemeente Venray meer dan verwacht. De rijksbijdrage van 65.395 euro voor de invoe ringskosten blijkt lang niet toereikend te zijn. De gemeen te Venray heeft dit jaar nog 130.000 euro extra nodig. De gemeenten zijn vanaf dit jaar volledig zelf verantwoordelijk, ook financieel, voor de bijstands gerechtigden. Het afschaffen van de oude ABW en de invoering van de WWB blijkt een hele klus te zijn. Venray werkt hierin ook samen met omliggende gemeen ten in regionaal verband vooral over de verplichte verordeningen. Voor 1 januari 2006 moeten alle bijstandsontvangers opnieuw beoordeeld zijn en de ABW-uitke- ring worden omgezet in een WWB-uitkering met alle bijbeho rende rechten en plichten. Venray heeft voor dit jaar de inzet van twee extra krachten nodig. Dit is een tijdelijke beleids medewerker die al in dienst in van de gemeente. De kosten bedragen 50.000 euro. Voor de uitvoering wordt op de afdeling Werk Inkomen een externe kracht ingehuurd die 80.000 euro kost. Het college is hiermee akkoord gegaan evenals met de financiering van in totaal 130.000 euro. De helft komt uit de post Onvoorzien en de andere helft wordt gehaald uit het budget voor werkgelegenheidsmaatregelen. De administratieve lastendruk voor boeren en tuinders wordt flink verminderd. Dat heeft minis ter Veerman van LNV (Landbouw, natuur en voedselkwaliteit) aan gekondigd. Hij wil in deze regeer periode driehonderd regels schrappen op zijn ministerie. Dit betekent dat LNV 750 ambtena ren minder nodig heeft. Het levert de agrarische sector jaarlijks een voordeel op van 106 miljoen euro. Agrariërs zullen minder tijd en geld kwijt zijn aan het informeren van de overheid. Vooral rond mest en dierengezondheid wordt de regelgeving eenvoudiger. Er komt een geheel nieuw mestbe leid waardoor de administratie met veertig procent verminderd wordt. Bij dierziekten wordt de verplichte bezoekersregistratie op veebedrijven afgeschaft. In de varkenshouderij verdwijnen een aantal controleregels. De registra tie van koeien wordt met een nieuwe systeem met behulp van internet gebruiksvriendelijker gemaakt. En er komen tal van klei nere maatregelen die de papier winkel voor de ondernemers moet verlichten. Veerman stelt tevens een stren ge toets in op nut en noodzaak van nieuwe regels. De meerwaar de ervan moet opwegen tegen de extra administratieve lasten. Het ministerie van LNV heeft ook te maken met internationale regels en richtlijnen waar moeilijker iets aan te doen is. Het intrekken van LNV-regels mag niet leiden tot meer administratieve lasten bij andere overheden. Commissie WMA: bouwplannen vaak ondermaats Bijna de helft (43%) van de bouwplannen die de commissie Welstand, Monumenten en Architectuur (WMA) vorig jaar goedkeurde was onder voorwaar den. Het ontwerp was kwalitatief onvoldoende en moest op onder delen worden verbeterd om aan redelijke eisen van welstand te voldoen. Om vooral bij kleine en eenvoudige bouwwerken vertra ging te voorkomen gaf de com missie de concrete verbeteringen ook aan. Indien de bouwaanvraag zo werd aangepast hoefde het plan niet opnieuw behandeld te worden. De commissie WMA wijst er in haar jaarverslag 2003 op dat in Venray veel plannen door niet- architecten worden ingediend. Slechts 22% van de ingediende ontwerpen is afkomstig van een architect. Het meest aansprekende voor beeld zijn de vrije sectorkavels in Laagheide. Marina Moons werd vanuit de commissie WMA als supervisor aangesteld. Er heerste ontevredenheid over de lage aclii- tectonische kwaliteit van de hui zen dat vaak cataloguswoningen bleken te zijn. "Het meest moei zaam gaan die plannen die door systeembouwers worden inge diend", schrijft Moons in het jaar verslag. "Ze schakelen een archi tect in om een 'welstandssausje' over een kant en klaar product te gieten. Dan is er ook geen behoorlijk gesprek mogelijk. En dat is heel jammer voor deze mooie locatie en doet ook geen recht aan anderen die wel serieus een architect inschakelen. Uiteindelijk zijn de kosten voor een architect heel gering in verge lijking met de totale bouwkos ten." Zondagavond is in Sint Antho- nis een 15-jarige jongen uit Ven ray aangehouden. De jongen liep met een afgesloten fiets en pro beerde het slot open te breken. De fiets bleek gestolen te zijn. Tegen de jongen is proces-ver baal opgemaakt. Na verhoor is hij heengezonden. HOVENIERS

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5