'enray staat met regio ichter Airport Niederrhein e Diepelincj moet de groene oort van Limburg worden "Woningbouw snel uit dal halen" COA betaalt extra bijdrage aan AZC Veltums kapelletje in de steigers OVERTREK KADO!' wij leveren en onderhouden alle automerken APK keuring alarmsystemen OCCASIONS ww.amv-venray.nl Doorrijder LINNERIE Mishandeling PART - TIME VERKOOPSTER petters EN MAAS Donderdag 15 april 2004 - Pagina 3 De Regio Venlo, het saraen- rkingsverband tussen de leenten Venlo, Venray, it aan de Maas, Helden en iep, is vóór de verdere rikkeling van het vlieg- Niederrhein bij Weeze in jland. foe Regio heeft dit via een uitge- tide brief aan de Tweede mer kenbaar gemaakt. De ziet grote economische ielen aan de luchthaven. Met name voor de in Noord-Limburg sterk vertegenwoordigde logis tiek, de moderne maakindustrie en de glastuinbouw. Daarnaast biedt het vliegveld nu al werk aan 450 mensen waarvan er zo'n 180 uit Nederland komen. De Tweede Kamer neemt binnenkort een besluit over het Staatsverdrag tus sen Nederland en Duitsland waar in het gebruik van het vliegveld door de burgerluchtvaart wordt geregeld. Volgende week houdt de vaste kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat een hoor zitting hierover. Om die reden betuigt de Regio Venlo juist nu openlijk steun aan de ontwikke ling van de luchthaven. De regio gemeenten verwachten dat de Noord-Limburgse economie sterk hiervan zal profiteren. Nu al wer ken er 450 mensen. Dit aantal zal in de toekomst toenemen tot 4.000 tot 6.000. Tegen de achter grond van de toenemende druk op de intensieve veehouderij, een van oudsher sterke sector in de regio, biedt de ontwikkeling van de luchthaven alle kansen voor compensatie van werkgelegen heid die verloren gaat. Daarnaast biedt het vliegveld voor de regio nale bedrijvigheid in de maakin dustrie, de logistiek en de glas tuinbouw extra kansen. De vijf burgemeesters van de deelnemende gemeenten hebben de brief aan de Kamerleden ondertekend. Ze geven aan dat ze de ontwikkeling van Airport Niederrhein volledig steunen. Dit betekent onder andere ook dat de Regio Venlo geen bezwaar heeft tegen weekend vluchten vanaf Airport Niederrhein. En dat ze zal zoeken naar de beste praktische middelen om sluipverkeer tegen te gaan en nader zal studeren op de versterking van het openbare vervoer van en naar het vliegveld vanuit de regio. [inovatief Platteland zet in op Ecomeer: natuur, recreatie en educatie De Diepeling is ontstaan door tdstoffenwinning rond de 'isseling. Het leek een plas worden zoals er al zoveel !n in Noord- en Midden- lurg: een mengeling van tersport, strandrecreatie en iur. Van alles wat, en daardoor geen duidelijk profiel. Met de ;peling is het echter anders ipen. De Diepeling is het zoge- ien Ecomeer geworden. Het «neer geeft invulling aan een impelige en ecologisch" ver- 'oorde manier van vrijetijds- ileving in en met de natuur, ilgroepcn zijn ouders met inge kinderen, jeugdgroepen, :uurtoeristen en ook ouderen, groep die steeds belangrijker wordt. Natuurontwikkeling, recreatieve en educatieve aspec- ,an* ten worden gecombineerd in een totaalproject Tenminste, als de plannen van Innovatief Platteland de bewaarheid worden. De vereni- heeft een notitie opgesteld die vanuit 2020 terugkijkt op het ontstaan van het Ecomeer. Tien rote! vragen aan voorzitter Joep iermans. 1 De toekomst van de Mepeling, daar is toch al een visie voor opgesteld door de gemeen ten Venray en Meerlo-Wanssum? *5| r'Klopt. Er is een gezamenlijke isie opgesteld waarin beide meenteo aangeven welke recre- ievormen er in de Diepeling zijn toegestaan. Deze visie is in de raadscommissies van beide gemeenten besproken. In Venray is men er tijdens de vergadering van de raadscommissie echter niet uitgekomen, terwijl de com missievergadering van de gemeente Meerlo juist duidelijk positief was over meer mogelijk heden voor recreatief medege bruik," 2. Vandaar jullie eigen plan? "Ja, omdat wij in de visie van de beide gemeenten geen of onvol doende antwoord vinden op cru ciale vraagstukken die aan een gedegen toekomstvisie ten grond slag behoren te liggen. Denk hier bij onder meer aan het analyseren van de maatschappelijke, recre atieve behoeften, nu en op lange re termijn, afstemming met de wensen van omwonenden en dorpsraden, het toekomstig eigen dom van de plas en ommelanden, het instellen van een krachtige organisatie tot beheer van het gebied, afstemming met interre gionale toeristische beleidsvoor nemens, en ga zo maar door. Als reactie daarop wil Innovatief Platteland een eigen plan opstel len waarin wél antwoord wordt gegeven op die cruciale vraag stukken." 3. Jullie schetsen de toekomst van de Diepeling als een Ecomeer, Wat is een Ecomeer? "Het Ecomeer is een totaalcon cept. Het geeft invulling aan een laagdrempelige en ecologisch ver antwoorde manier van vrijetijds beleving in en met de natuur. Een combinatie van natuurontwikke ling en recreatieve en educatieve aspecten. Het Ecomeer wil ook een bijdrage leveren aan de bewustwording van het publiek ten aanzien recreatie, in relatie tot natuur, ecologie en duurzaam heid. Het Ecomeer speelt ook in op de maatschappelijke, recreatie ve behoeften op langere termijn. Over tien jaar is onze maatschap pij sterk vergrijsd, dus dat houdt in dat er dan ook behoefte is aan een daarop toegesneden vorm van recreatie: wandelen, fietsen, passieve recreatie, tochtjes maken over het water. En het is belangrijk dat de Diepeling ook goed toegankelijk is voor minder validen." 4. Welke educatieve en recre atieve mogelijkheden ziet Innovatief Platteland voor de Diepeling? "Het invullen van de totale ener giebehoefte in het gebied door middel van zonne-energie en bio gasinstallaties. Een bijzonder beheersgebouw aan het water, met restaurant^ en ierras. Waar Limburgse streekproducten de ingrediënten vormen voor alle consumpties. Tevens is er een groepsaccommodatie onderge bracht. Een info- en boekingsbalie voor andere. Noord-Limburgse recreatieve mogelijkheden zijn eveneens mogelijk. Ook het inrichten van oevers en de even tuele eilandjes met verschillende biotooptypen, een wandelpad met een themaroute, kunst met als onderwerp ecologie en duur zaamheid, een educatieve water speeltuin, een fitnessparcours, rondvaarten over het meer met een zonneboot, ovemachtingsmo- gelijkheden in halfondergrondse ecologische woningen, trekkers hutten, zeilinstructie en verhuur van zeil- en roeibootjes, duikar- rangementen met of zonder instructie. Dat is nog maar een greep uit de vele mogelijkheden van het Ecomeer. Er ontstaat in ieder geval een gebied dat haar gelijke in de verre regio niet kent. Het Ecomeer moet de groene poort van Limburg worden." 5. Vandaar ook geen activitei ten als zwemmen, vissen of gemo toriseerde activiteiten? "Exact. Waarom zou de Diepeling worden ingericht als zwem- of visparadijs, terwijl er al veel van die plassen zijn in Noord en Midden-Limbura? Het idee van het Ecomeer is mede ontstaan door een schoolverlaterskamp van de basisschool uit Swolgen. In overleg met de ouders werd een zeilkamp georganiseerd. Tijdens dat kamp kwamen de ouders en leerkrachten al pratend en erva rend tot het besef dat het gros van de kinderen nog nooit op het water was geweest. Hooguit had den ze op het veer gestaan, maar bijvoorbeeld nog nooit gezeild. En waarom niet? Omdat deze mogelijkheden er in onze regio, ondanks het vele water, er niet zijn. Vele plassen zijn ingericht op zwemmen en snelle waterrecre atie. En zijn zo druk bevaren, dat ze veel te gevaarlijk zijn voor de beginnende zeiler. Hetzelfde geldt voor het duiken. Waar kun je in Noord-Limburg in natuurwa- ter duiken? Bijna nergens. De Maas is daar niet geschikt voor en de meeste plassen zijn te gevaar lijk omdat er veel gemotoriseerde activiteiten zijn. De Diepeling moet in de toekomst een paradijs en kweekvijver worden voor zei lers en duikers." 6. Ecologie heeft een stoffig imago. "Weet ik. En dat is volstrekt onterecht. Want ecologie is de toekomst. Ook is ecologie high tech, en dat laten we zien in de constructie van de gebouwen en het toegepaste energieconcept Het Ecomeer haakt in op de uitda ging van de toekomst. En is daar door ultramodem." 7. Het Ecomeer komt uit de koker van Innovatief Platteland. Hoe weten jullie of de regio über haupt wel geïnteresseerd is in een Ecomeer? "Dat willen we heel graag onderzoeken. Wij willen in con tact komen met omwonenden, dorpsraden, gemeenten, provin cie, waterschap, natuurorganisa ties en het lokale bedrijfsleven. En ook in die volgorde We willen niet over de hoofden van de men sen uit de regio praten, maar met ze in conclaaf gaan om zo onze plannen met hun wensen en ver wachtingen te matchen.. Meedenken en meepraten, dat is wat wij aan de regio vragen." 8. Hoe gaat het nu verder met het plan Ecomeer? "Bij de gebiedscommissie van het Reconstructiecluster Venray Meerlo-Wanssum hebben wij het verzoek ingediend voor subsidie om een businessplan op te kun nen stellen. Een businessplan dat inzoomt op het beheer en exploi tatie van de Diepeling. Ook het lokale bedrijfsleven en de omlig gende gemeenten worden bena derd voor een financiële bijdra- 9. Waar moet het businessplan hoe belangrijk een onafhankelijke toe leiden? beherende organisatie is." "Wij vinden dat het van cruciaal belang is dat de eigendomsver houdingen met betrekking tot de plas en ommelanden wordt vast gesteld en dat er een rechtsgeldig mandaat komt voor de beherende organisatie. Die beherende orga nisatie moet worden opgericht en ingesteld, en bestaan uit vertegen woordigers van relevante belan gengroepen. De organisatie heeft de zeggenschap over de toegang, het onderhoud en de ontwikke ling van de Diepeling, het beheer en onderhoud van gebouwen en voorzieningen, het toestaan van recreatieve activiteiten, het uitba ten van de volledige horeca en het voeren van een onafhankelij ke financiële administratie. Er moet een onafhankelijke beheers organisatie komen, je kunt dat niet overlaten aan bijvoorbeeld de beide gemeenten. Die willen dat niet en ze zijn er ook niet voor ingericht. De voorbeelden van problemen bij andere plassen in Noord-Limburg hebben geleerd 10. Haast is geboden? "Dat kun je wel zeggen. De Diepeling en het omliggende gebied moet in 2008 worden opgeleverd en ingericht, en zijn definitieve gestalte krijgen. De ontgronder Tetmesen heeft al ver schillende keren aangegeven dat hij graag zo snel mogelijk duide lijkheid heeft, want dan kan hij bij de ontgronding rekening houden met de toekomstige bestemming en inrichting van de Diepeling. Nu kost het relatief weinig, omdat de machines er toch zijn en de ontgronder het verder niets uit maakt hoe hij het gebied oplevert. Maar als we pas na 2008 besluiten nemen en dan machines moeten huren, wordt het onbetaalbaar. Ik hoop dat de politieke besluitvor ming snel gestalte krijgt, al leert de geschiedenis het tegendeel: over de toekomst van de Diepeling wordt al 25 jaar gepraat." Vanaf deze week wordt er door mensen van de Stichting Kruisen en Kapellen in Venrayelke mor gen gewerkt aan de restauratie van de Rochus- en Luciakapel in Veltum. Dit kapelletje is blijkens reke ningen tut het kapelarchief van de grote Antoniuskapel van Veltum gebouwd in 1650. In het heiligen- huisje werd St.-Rochus aangeroe pen als beschermheilige tegen de pest, die in de jaren 1635-1636 in de hele streek veel slachtoffers had gemaakt. Het muurwerk is nog origineel, maar het dak is in de loop van de tijd meermalen vervangen. Het oorspronkelijke beeld is in het museum 't Freulekeshuus ondergebracht en vervangen door een kopie. Het laatste grote herstel van de kapel is uitgevoerd na de verplaatsing van het bedehuisje in september 1967, toen het moest wijken voor de doortrekking van de Langstraat. In 1983 werd dat in delen nog eens overgedaan. Toen werd ook een kopiebeeldje van de H.-Lucia bijgeplaatst, .dat afkomstig was uit een al lang verd wenen ander kapelletje aan de Langstraat. De kapel, die een rijks monument is, is nu weer drin gend aan een restauratie toe. Boosdoener is het vocht, dat door sleets voegwerk dringt en het stucwerk aan de binnenkant los- drukt van de muren en het gewelfje in het voorportaal. Het herstel is er op gericht om het huidige voeg- en pleisterwerk te vervangen en de drainage rondom te verbeteren. Onderzoek heeft uitgewezen, dat het monumentje oorspronkelijk een lichtblauw interieur had met een zwarte plint. Het nieuwe schilderwerk zal die toestand terugbrengen. Een flink gedeelte van het werk wordt door mensen van de stich ting zelf uitgevoerd om de aan zienlijke kosten zo veel mogelijk te drukken. Waar nodig, worden vakmensen ingehuurd om specia listisch werk te verrichten. Naar verwachting Zal de kapel er op de feestdag van de Heilige Rochus. op 16 augustus, weer op zijn zon dags bijliggen. De politie heeft woensdag avond een 19-jarige Venraynaar een geldboete van 240 euro opge legd nadat hij op de Maasheseweg tegen een lantaarnpaal was gebotst en daarna was doorgere den. Een voorbijganger meldde dat bij de politie en stelde een onderzoek in. De verdachte werd thuis aangetroffen terwijl zijn vers beschadigde auto voor de deur stond. Hij werd meegenomen naar het politiebureau en daar gehoord, tegen hem zal proces verbaal worden opgemaakt. De lantaarnpaal liep schade op tenge volge van deze aanrijding. I T.W.V. 39,951 BIJ AAMKOOP DOMZEM DEKBED Ter waarde van 39,95. Alle maten leverbaar, •overtrek in overeenstemming met maat dekbed. De Bleek 76, Venray tel. (0478) 56 94 55 Een 16-jarige voetballer uit het Engelse Watford heeft een boete van 75 euro gekregen en moet 63,20 euro betalen wegens dok terskosten na mishandeling van een 16-jarige voetballer uit Brugge. De Engelsman zat zondag middag als reservespeler op de bank, tijdens een wedstrijd om de Limburg Cup in Merselo. Toen er op he veld gevochten werd sloeg hij de eerste de beste tegenstan der op zijn gezicht. Die zich daar na onder doktersbehandeling moest stellen. Na overleg met de officier van justitie werden hem de boetes opgelegd die door de leider van het elftal direct werden betaald. Wethouder Ruyten versteld van grote interesse in nieuwbouwprojecten De Bernadettezaal van De Witte Hoeve puilt woensdag avond uit. Er worden tachtig stoelen bijgezet maar dat is nog niet voldoende om alle 175 belangstellenden een zit plaats te bieden. Wonen Venray en de gemeente Venray organiseren een infor matieavond over de bouw plannen op het KTS-terrein. Het is half acht en er staat nog een tiental mensen op de gang omdat er binnen geen plek meer is. Liesbeth van Beek, directeur van Wonen Venray, pakt de microfoon. "We zouden nu eigen lijk moeten beginnen. Maar dat gaat zo niet. We maken eerst de zaal wat groter zodat u allemaal fatsoenlijk kunt zitten en we meer ruimte krijgen." Medewerkers van het zalencentrum zijn bezig om de panelen van de achterwand opzij te schuiven. Na een kwar tiertje heeft iedereen een zitplaats gevonden en kan de bijeenkomst toch beginnen. Naast buurtbewo ners zijn er weer opvallend veel jongeren aanwezig. De informatie van Inter Makelaars vindt na afloop gretig aftrek. Wethouder Frits Ruyten ver richt het openingswoordje. "We moeten snel beginnen met bou wen. Dat toont uw aanwezigheid aan. Een week geleden was het ook al zo druk. Toen ging het over de starterswoningeg, aan de Noordsingel. We moeten dé woningbouw snel uit het dal halen. Er is de laatste jaren te wei nig gebouwd. Maar we gaan nu echt starten zodat de bouw en de economie weer aantrekken." Ruyten vertelt ook dat het KTS- terrein de laatste grote bouw plaats in het Venrays centrum is. "Ik hoop dat u hier allemaal een plek kunt vinden." Leo Petit, architect van bureau Satijn, spreekt zelfs van een unie ke locatie zo dicht bij het winkel centrum. De nieuwbouw met zijn grote raamwerken lijkt veel op de voormalige technische school. Van de 97 woningen zijn er op voorhand al veertig vergeven aan bewoners van het Schuttersveld. Het zorgcentrum wordt helemaal ontmanteld en zal over een paar jaar worden afgebroken. De bewoners zwerven uit over enke le nieuwbouwprojecten. Het KTS- terrein vangt de eerste Schuttersveld-bewoners op in woonzorgappartementen. Er wor den 57 gebouwd in een complex aan de St. Jozefweg tegenover Kloosterhof/Alfridahof. Eén huur- appartement is bestemd voor de Wendel en zestien worden er ver huurd door Wonen Venray. De doelgroep is 55+ en de huurprijs zal ongeveer 450 euro bedragen. Mark Schapendonk, directeur regio Venray van de Zorggroep, vertelt dat het huidige Schuttersveld te grootschalig en qua wooneisen niet meer van deze tijd is. "We willen de oude ren kleinschaliger en in wijken laten wonen in plaats van in een groot instituut. We zijn ons ervan bewust dat het verhuizen voor de ouderen een ingrijpende gebeur tenis is. Wonen alléén is niet genoeg. Een sociale omgeving en de mogelijkheid tot het leggen van contacten zijn heel belang rijk. Daarom komt er ook een onmoetingsruimte die tevens bedoeld is voor mensen uit de wijk." Schapendonk benadrukt dat er een duidelijke scheiding komt tussen wonen en zorg. De ouderen zijn helemaal vrij in hun keuze van een zorgaanbieder. Er is geen verplichte koppeling meer zoals dat nu nog op het Schuttersveld het geval is. Hij wil <Je periode van afbouw van het zorgcentrum zo kort mogelijk houden. "Als straks het Schuttersveld gedeeltelijk leeg komt te staan dan heeft dat een negatieve invloed op het woonkli maat. We hopen alle bewoners daarna zo snel mogelijk te verhui zen". Schapendonk noemde ook de locatie in Veltum waar twee flats gesloopt worden. De gemeenschappelijke ruimte komt bij de hoofdingang in de scherpe bocht van de St. Jozefweg haaks op de Eindstraat. wat de kortste verbinding naar het centrum is. Schapendonk vertelt dat het géén concurrent zal worden van wijkcentrum De Hoender. De ont moetingsruimte wordt gesplitst in een dagopvang voor de bewoners en een openbaar gedeelte. De hoofdentree is hoofdzakelijk van glas, zodat er van buitenaf zicht is op het park in het binnen- gebied. Het park bestaat uit heg gen, bankjes en wandelpaden. "Er komt geen hek omheen. Het moet voor iedereen goed toegankelijk zijn", aldus Schapendonk. Aan de andere zijde van de ingang, tegenover de onverharde parkeerplaats en het CWI, komen dertig koopappartementen. De goedkoopste, met twee slaapka mers, kosten 200.000 euro. De prijzen van de driekamer-apparte menten variëren van 220.000 tot 305 000 euro. Deze koopwonin gen hebben een balkon en eigen parkeerplaats in de kelder. Langs de Hemonystraat en Tolstraat worden tien grondge bonden eengezinswoningen gebouwd. Twee woningen zijn bestemd voor De Wendel. De andere acht worden verkocht. Zeven huizen kosten 255.000 euro en één wat grotere woning heeft een richtprijs van 295.000 euro. Liesbeth van Beek vertelt dat het plan in januari na wat aan passingen is goedgekeurd door Welstand. De commisie ouderen huisvesting, politie en brandweer brengen nog een advies uit. De bestemmingsplanprocedure is gestart. Het complex wordt in fases gebouwd. De start is gepland in het najaar van 2004 en de bouw zal twee jaar in beslag nemen. De verkeerssituatie moet nog goed bekeken worden. Want bewoners die te voet naar het centrum willen moeten de drukke St. Jozefweg oversteken. Naast de aanleg van zebrapaden komen er wellicht nog andere verkeers maatregelen. Het Centraal orgaan Opvang Asielzoekers (COA) is alsnog bereid de reeds toegekende bij drage in de gemaakt kosten voor de realisering van het tijdelijk Asielzoekercentrum te verhogen met een bedrag van 46.249. Voor de realisering van het tijde lijk asielzoekercentrum heeft de gemeente een investering gedaan van 176.019. Door de terugloop van het aantal asielzoekers dat naar Nederland komt heeft het COA vorig jaar laten weten af te zien van het tijdelijk AZC in Venray. Voor de door Venray reeds gemaakte stelde het COA volgens de daarvoor geldende normen een bedrag van 58.151 beschikbaar. Het college van bur gemeester en wethouders van Venray was het niet eens met dit bedrag en heeft een brief gestuurd naar het COA. Daarin is aangegeven dat Venray een uitge breid en goed voorbereidingstra ject voor het AZC heeft doorlo pen. Dat was nodig om voldoende draagvlak voor het AZC te krijgen. Op basis van deze brief en nadat ook mondeling nog een toelich ting was gegeven op onze argu menten, was het COA bereid het reeds toegekende bedrag op te hogen met een bedrag van 46.249. Het totale bedrag dat het COA nu betaalt komt daarmee op 104.400. Het bedrag dat de gemeente zelf heeft moeten beta len komt daarmee op 176.019 PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur min 104.400 is 71.619. Aangezien dit bedrag al in 2002 geheel in de boeken is verwerkt kan het extra bedrag dat we nu alsnog gaan ontvangen toege voegd worden aan de algemene reserve. Wij zijn op zoek naar: 18 uur per uueek) Ben je russen de 18 en 30 jaar? Modebewust en klantvriendelijk? Wil je graag werken in een leuk team: schrijf dan een sollicitatiebrief t.a.v. M. Bloemen naar j Grotestraat 33 - 5801 - Venray PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Wülemssen redactie@vandenmuncldiof.nl Advertenties: Arie Snellen e-maü- asne!len@vandenmunckhof nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertenöe@vandenmunckhof. nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Veispreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,50 (postcode 58..) 32,50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2004 | | pagina 3