55 dorpen herdenken dwangarbeid Vriendenkring naar TEMA 2004 Albanië bedankt Venr Open dag SaWeCo bijzonder geslaagd Open keramiek atelier/galerie Rooyart Dichter Rutger Kopland in Venr, Lezing over aardstralen Muziek op schoot ledenvergadering Dierenbescherming Volksdansen Overloon Open dagen bij Jacobs Dakbedekkingen Nieuwe opleidingen Van Bree Muziek Life Style steekt over Winnaar Lego-wedstrijd PEEL EN MAAS Op maandag 19 april houdt Stef Freriks in de bibliotheek van Overloon (Theobaldusweg 52) een lezing over aardstralen en wateraders. Een waterader is regenwater dat zich door de ondergrond heen verplaatst naar een rivier. Door de stroming geeft het een lading aan de boven grond. die waarneembaar is en van invloed op ons gestel. Aardstralen zijn stralingen die van uit de aarde komen en die over de aarde lopen, plus en min gepoold Ze stoten elkaar hierdoor af of trekken elkaar aan. De lezing begint om 20.00 uur Toegangsprijs 2,50 Binnenkort start de muziek school met de cursus Muziek op Schoot. Een zeer aantrekkelijke cursus voor zeer jonge kinderen. Kinderen in de leeftijd van 4 maanden tot 4 jaar kunnen dan op een zeer speelse manier kennis maken met muziek en natuurlijk spelen de ouders daarbij een belangrijke rol. Baby's en peuters vinden het heerlijk als er met hen gezongen wordt, ze reageren hier op met geluid en bewegingen. Ook de ouders leren weer de lied jes die ook thuis met de kinderen gezongen kunnen worden. Niet alleen de muzikale ontwikkeling komt aan de orde, ook de motori sche ontwikkeling krijgt aandacht door middel van bewegingen op muziek. De cursus Muziek op Schoot bestaat uit tien bijeenkom sten en wordt gegeven door Bianka Bijen Aan het eind van elke bijeenkomst worden de lied jes meegegeven zodat er ook thuis verder mee gewerkt of gespeeld kan worden. Er is nog plaats op donderdagochtend en zaterdagochtend De lessen star ten in de week van 15 september aanstaande. Aanmelden en infor matie is te verkrijgen bij de muziekschool Venray, Heuvelstraat 4 in Venray. Tel.: 0478 585320. Fanfare Vriendenkring Overloon neemt zaterdag 17 april, 14.30 uur, deel aan het TEMA- toernooi in Schouwburg de Maaspoort in Venlo. Het toernooi om de Tielen Entertainment Award is een tweejaarlijks evene ment voor harmonie en fanfare orkesten die in de hoogste divisie spelen, waarin eigentijdse muziek centraat staat De concerten moe ten spannend, swingend en verba zend zijn. Alles draait om de lichte populaire muziek, van pop. swing tot jazz en de presentatie daarvan. Naast de muziek wordt er ook gebruik gemaakt van andere kunstvormen zoals zangsolisten, dans, pantomime spel onder steunt door uitgebreide licht show. Fanfare Vriendenkring o.l.v. Phil van Landeghem is voor deze gelegenheid ondersteunt door een combo en een vocal group Naast het verplichte werk Stan Kenton Today dat iedere fan fare moet spelen, volgen nog een vijftal populaire nummers waar van drie met zang door Renèe van Wegberg en Barry van Opbergen. Als rode draad door het geheel is het pantomimespel verzorgd door Toon van Opbergen De jury bestaat uit o.a. Ger Buitenhuis oud dirigent van de bekende Marinierskapel en Barrv Stevens is een bekend theater en TV chore ograaf en regisseur. In totaal nemen er negen fanfa reorkesten deel op zaterdag en acht harmonieorkesten op zon dag Voor verdere informatie zie www.temaward.org Fanfare Vriendenkring won vorige week zondag de Grote Prijs Vortum - Mullem een bedrag van 1250.00 Ook een entertain ment toernooi georganiseerd door fanfare St. Cornelis waar acht hafa - orkesten uit de regio aan deelnamen. Rijen dik stonden de men sen afgelopen maandag al voor aanvang van de open dag bij SaWeCo Boerenbond in Swolgen te popelen van onge duld. En de hele dag bleef het druk, van 10.00 tot 17 00 uur. Maar het programma 'Proef de lente bij SaWeCo' dat de boerenbond op touw had gezet, mocht er dan ook wezen. De vele bezoekers konden onder meer genieten van vele internationale en streekge bonden hapjes en van een gras- maaier- en tuinmeubelshów. Ook konden ze vele bedrijfs-, tuin- en parkmachiiies uitproberen. En de kinderen konden deelne men aan een groots opgezet kin derprogramma en maakten de uurtjes vol met schatgraven, goo chelen en skeltefen. Samenvattend: een bijzonder geslaagde dag! Het Literair Café Venray-regio bestaat 12,5 jaar. De bekende dichter Rutger Kopland, auteur van de recente Gedichtendag bundel Wat water achterliet, viert het jubileum mee. Op zondag 18 april is hij om 11 30 uur te gast bij het Literair Café in het Theehuis in Venray. De komst van Kopland is mede te danken aan de samen werking met VU-Podium. Gert J. Peelen van deze Amsterdamse organisatie interviewt de schrij ver, die ook leest uit zijn veelom vattend oeuvre. Rutger Kopland is een van de meest geliefde en zeker een van de bekendste Nederlandse dich ters van nu. Zijn oeuvre is omvangrijk. Zijn werk is in bijna alle bloemlezingen in de Nederlandse poëzie terug te vin den. Het werd in meer dan zeven tien talen vertaald. Kopland (pseudoniem van Rutger Hendrik van den Hoofdakker, 1934) won diverse literaire prijzen, waaron der de P C. Hooft-prijs voor poë zie voor zijn gehele oeuvre (1988). In 1966 debuteerde hij als dichter met de bundel Onder het vee. Sindsdien publiceert Kopland gedichten en schrijft hij regelmatig voor literaire tijdschrif ten zoals Tirade en De Revisor. Van zijn hand verscheen een groot aantal dichtbundels. Enkele recente titels zijn Al die mooie beloften (1997), Gedichten (1999). Over het verlangen naar een sigaret (2001) en Wat water achterliet (2004). Tevens schreef de dichter poëzierecensies voor NRC Handelsblad Rutger Kopland heeft veel lezers omdat hij 'persoonlijk' en 'over emoties' schrijft. Maar hij doet dat zo complex en dubbel zinnig dat zijn gedichten bij her haalde lezing steeds raadselachti ger worden Hij schrijft, zoals Herman de Coninck opmerkte, "gedichten waar je heel gemakke lijk inkomt, maar niet meer uit geraakt". Het centrale thema in de poëzie van Kopland is het onver anderbare van alle menselijk doen en laten. De toon van zijn poëzie is weemoedig, maar wordt nooit sentimenteel door de ironie, door het schrijven in spreektaal en door de nuchterheid die uit het werk spreekt. Kopland woont in Glimmen en dicht veel over zijn directe omgeving, bijvoorbeeld over de Drentse A Zijn werk is ook bij het grote publiek bekend, zijn gedicht Weggaan v al (deels) geciteerd bij begq sen en in rouwadvertenties. Tijdens zijn studies genei de in Groningen hield Ko zich al bezig met het sclj van gedichten en cabaretti Hij koos echter voor een n schappelijke loopbaan in j van een literaire.Tot 1995 hoogleraar biologische trie van de Medische facultt de Rijks Universiteit Groningen. Hij verrichtten zoek naar de mogelijkhedt depressiebestrijding ponthouding. Onder zijn naam publiceerde hij i schappelijk werk en (geruc kende) essays over en psychiatrie. Zijn Het bolwerk van de (1970) maakte hem psychiater. Rutger Kopland wordt viewd door Gert J. Peelen Amsterdamse VU-podi VU-podium organiseer bijeenkomsten over w< samenleving en wing. Dat doet het organisaties: de Vrije het VU medisch hogeschool Vereniging Jaarlijks worden in hei zo'n honderd gerealiseerd, kleinschalige omvangrijke symposia urn heeft bovendien publicatiereeks Het Kopland vindt plaats kader van een serie vraaggesprekken van h( urn over kunst, geloof schap. De muzikaal omlijst door h Romance, bestaande uii (dwarsfluit), (viool). Mia Kroft Lyza Flendrie (cello) Dc< kost 8 euro, donateurs b« euro. De feestelijkheden ro 12.5-jarig bestaan van hetl Café zijn mogelijk dankzijl gen van diverse sponson optreden van Rutger Kopl mogelijk gemaakt door W um en Taxi Verstraaten, lange reis van de schrijver naar het Groningse Glimm zorgt. Voor meer informati jubileumactiviteiten van Literair Café Venra wwwliterair-cafe-venray.nj 3*^ De Nederlandse missionaris Don Henri Veldkamp dankt mede namens zeventien scholieren uit Albanië de inwoners van Venray voor de financiële ondersteuning van hun schoolbus. De bus wordt ingezet voor het vervoer van deze scholieren vanuit het afgelegen dorp Adriatik -30 kilometer ten noorden van de hoofdstad Tirane naar Gore. Ook de oproep voor dekens heeft enige reacties opge leverd. Venraynaar Harry De scholieren poseren voor de bus Fijneman komt de spullen wenst ophalen. Bel dan ai tussen 18.00 en 19.00 uur, Voor meer informatie.! Fijneman, Hubertusstraatl 584578. Wilt u het projed nen? Maak dan een bed$ op giro 3750990 tn.J Fijneman, Venray 5801 RVI Albanië. De Dierenbescherming afdeling Noord-Limburg houdt op donder dag 22 april haar algemene leden vergadering-voor alle leden van Noord-Limburg. Deze vergadering wordt gehouden bij: Stichting Wel. Kom, Zuidpilaar centrum Zuid), Reigerstfli Venlo. Aanvang 20.00 uur. De agenda voor deze w ring is op te vragé limburg. dierenbescherming) Voor de negende keer«ü jaar de gemeentelijke volks middag door Stichting Ouderen Gemeente B<fl (SW O GB) ^georganiseerd. dag wordt gehouden op o 20 april van 14.00 tot 16.30' het gemeenschapshuis Overloon. De deelnemende pén zijn: Ons Plezier Overloon, De Vrolijke Kri® Sambeek, De Krakeling Rijkevoort, Dansvreugd Oeffeit, De ViltzwerveR Beugen, Trojak uit Boxmeer Plezier uit Boxmeer en volksdansgroepen van Men" Vierlingsbeek en Weijerdont Boxmeer. intussen uitgegroeid tol vast onderdeel van het acu' tenprogramma. 'Voor mij zegt het woord dwangarbeid onvoldoende wat wij hebben meegemaakt,' zo verwoordde onlangs een slachtoffer van de razzia's in het najaar van 1944 zijn gevoelens. 'We zijn als beesten opgepakt en als slaven gede porteerd naar Duitsland. Dat was zo verschrikkelijk, dat blijft je je leven lang bij.' De pijn zit nog heel diep; om wat de 3000 jongens en mannen uit het gebied tussen de Maas en de Peel in Duitsland destijds is aangedaan, maar ook omdat er na de oorlog zo weinig erkenning was voor hun leed. 'Toen we thuiskwamen, kregen we bij wijze van spreken meteen weer de 'spaai' in de handen geduwd. "Werken en nergens meer aan denken", was het parool De reacties van de ex-dwangar beiders en hun verwanten op de plannen om zestig jaar na dato als nog één keer groots de deportatie en dwangarbeid te herdenken, zijn dan ook overwegend positief Op initiatief van de Stichting Deportatie oktober 1944 Noord en Midden-Limburg zijn overal in de regio lokale werkgroepen aan de slag gegaan om de plaatselijke herdenkingen voor te bereiden. Tijdens die herdenkingen zul len twee bijzondere onderdelen van het project onthuld worden. Het meest zichtbaar zijn de 55 plaquettes die in alle getroffen kerkdorpen geplaatst moeten gaan worden Dat worden een voudige platen, die blijvend aan de rampzalige gebeurtenissen moeten herinneren. Op iedere plaat zal te lezen zijn hoeveel mannen er uit het betreffende dorp zijn opgepakt, en daar waar dodelijke slachtoffers gevallen .zijn, zal ook dat aantal vermeld worden. Aanvankelijk was het de bedoeling om in alle dorpen monumenten te plaatsen, maar dat bleek vanwege de hoge kos ten niet haalbaar. Voor de betrok kenen geldt echter niet zozeer de Jac Gommans vertelde onlangs zijn verhaal op de basisschool in Oirlo omvang van het herdenkingsob ject, als wel het feit dat er overal tastbare herinneringen aan de gebeurtenissen komen. Dat geeft niet alleen plaatselijk erkenning aan het leed van de ex-dwangar- beideis, maar symboliseert ook de lotsverbondenheid binnen de hele regio. Overigens zijn de monumenten nog niet overal van de baan Enkele werkgroepen spannen zich alsnog in om op een centrale plaats in hun gemeente - naast de plaquettes - een monu ment te plaatsen. JAC GOMMANS De tweede onthulling die in dit najaar zal gaan plaatsvinden, is die van de website www.kerkrazzia.nl. Die website wordt vervaardigd door de schooljeugd van de verschillende dorpen. Zij gaan onderzoeken wat er met de mensen in hun dorp gebeurd is. Daarmee vullen zij zelf de blinde vlek in hun geschiedenisboeken ten aanzien van het thema dwangarbeid in. De Stichting Deportatie heeft in samenspraak met de lokale werk groepen en mensen uit het onder wijs een lesbrief opgesteld, waar mee de leerlingen van de groepen 7 en 8 aan de slag kunnen. Ook in de betreffende Venrayse kerkdor pen. Castenray, Heide, Leunen, Oirlo, Oostrum en Veulen zijn de lesbrieven onder de leerlingen verspreid en is men hiermee aan de slag gegaan. Onlangs kwam oud-gedeporteerde Jac Gommans uit Oirlo in de plaatselijke basis school voor de 40 kinderen van groep 7 en 8 zijn verhaal vertel len Anderhalf uur lang luisterden de leerlingen geboeid naar zijn belevenissen. Met een verbazing wekkende gedetailleerdheid gaf hij een beschrijving van zijn deportatieperiode. Talloze vragen vuurden de kinderen op hem af en ze waren zeer onder de indruk van de ontberingen die de oud- gedeporteerde had moeten door staan. Met name het feit dat het eten zo slecht en karig was, kon den ze maar moeilijk vanen. Toen de heer Gommans echter vertel de, dat er dagen bij waren dat de hoeveelheid eten in een lucifer doosje paste en dat hij ruim twin tig kilo lichter thuis kwam, kon den ze zich er enige voorstelling van maken. Tijdens het vertellen maakten de leerlingen ijverig aan tekeningen. om thuis het verhaal over de razzia en de deportatie op de computer zo nauwkeurig mogelijk weer te geven. Een van deze verhalen zal op de website geplaatst worden. STEUN GEVRAAGD Het project is duidelijk bedoeld als een onderneming vóór en dóór de mensen uit de verschil lende dorpen. Wij hopen dan ook op brede steun van u, in raad en daad. Wat kunt u doen? Voor het scholenproject zijn we op zoek naar mensen die ver halen over de deportaties en de gevolgen daarvan kunnen,vertel len. Dat hoeven niet alleen dwangarbeiders te zijn. Ook hun echtgenotes, kinderen, en andere ooggetuigen worden van harte uitgenodigd om hun verhaal te vertellen Oók over de ervaringen en angsten van de achterblijvers Het zou het mooiste zijn als u uw verhaal rechtstreeks aan de leer lingen zou willen vertellen, al dan niet op school. Maar als u dat moeilijk vindt, kunt u uw ervarin gen ook op papier zetten en naar het onderstaande adres sturen. Ook (kopieën van) dagboeken, foto's en dergelijke zijn zeer wel kom. Help ons de geschiedenis van uw dorp voor het nageslacht vast te leggen. Verder zijn er aan dit project uiteraard kosten ver bonden Per dorp zijn enkele hon derden euro's nodig om het pro ject te doen slagen. Met name voor de plaquettes en de herden kingen willen wij u vragen om een donatie te geven. U kunt uw bijdrage storten op bankrekening 17.39.88.865 t.n.v van LHP Venray onder vermelding van 'Monument Gedeporteerden' Contactpersonen van de Werkgroep Herdenking Deportaties 1944 Gemeente Venray zijn Jan Strijbos Castelostraat 32 5811 AP Castenray tel. 571677 en Twan van Els Jerusalem 53 5801 ML Venray tel. 581191. Twee jaar geleden startte Hans van Bree in Venray een eigen muziekschool met variërende vak gebieden als drums, (bas) gitaar, piano en keyboardlessen Veel mensen hebben dit initiatief erg gewaardeerd gezien het grote aan tal ingeschreven leerlingen die nu lessen krijgen op deze actieve privé muziekschool. In de ruim opgezetten leslokalen heeft ieder een de gelegenheid om onge dwongen privé les te krijgen van professionele docenten. Daar komt nu de DJ (omgaan met appa ratuur en technieken) en een Sax/Klarinet opleiding bij. Uiteraard is het belangrijk dat iedereen zichzelf afvraagt of hij of zij graag de muziekwereld wil betreden, als hobbyist of profes sioneler. Leraren met veel erva ring in de muziekwereld geven idividueel aangepaste muziekles sen met de vrijheid dat iedereen zijn eigen tempo bepaald met eigen interesses en niveau. Men hoeft bij Van Bree geen heel jaar contributie te betalen en kan gebruik maken van het unieke tien lessenkaart principe om te kunnen checken of de muziekles sen bij zich past. Na inschrijving kan men direct starten met de muziekopleiding. Iedereen vanaf 8 tot 88 jaar is van harte welkom om op zijn of haar favoriete instrument les te komen nemen. Nadere informatie is verkrijgbaar in de instrumenten- afdeling van Hans van Bree in de Patersstraat. De gezamenlijke Limburgse keramisten geven sinds 2001 een keramiekgids uit en organiseren een open atelier weekend. De keramiekgids laat werk zien van de 70 aangesloten deelnemers, geeft informatie en laat via een kaart van de provincie zien waar hun ateliers te vinden zijn. De keramisten Mariëtte Groeneveld en Leo Martens van keramiek atelier en galerie Rooyart zijn voor de regio Venray de te bezoeken deelnemers. In het weekend van 17 en 18 april, van 10.00 tot 17.00 uur kunt u atelier/galerie Rooyart bezoeken en het werk zien van Mariëtte Groeneveld en Leo Martens, naast werk van de in de galerie verte genwoordigde keramisten. Van de laatste galerie expositie is nog het werk (figuratieve sculpturen) van Gudrun Sailer (D) te zien. Ook kunt irtitërëëïTgids verkrij gen waarmee u een overzicht van de hele provincie heeft, adressen en hoe u er komen moet. Galerie Rooyart, de Hulst 12, 5807 EW Venray, tel. 0478- 589245. Internetadres: www.art- ned.nl/rooyart Life Style, de modezaak aan het Henseniusplein gaat verhuizen. Niet ver weg, want Piet en Maria van Dijck steken het plein over van nummer 4a naar 12. De ver huizing is noodzakelijk omdat het huidige pand op de hoek met de Henseniusstraat plaats maakt voor een nieuw winkel/woonpand. Afgelopen vrijdag werden Piet en Maria een handje geholpen met Collega-ondernemers hielpen vrijdag een handje bij de verhui zing (foto Hoedemaekers) de verhuizing. De collega-onder nemers van het Henseniusplein staken de handen uit de mouwen om de kleding symbolisch het plein over te dragen. Vandaag, donderdag, is de nieuwe Life Style weer geopend Als je maar een dak boven je hoofd hebt is een gezegde dat enerzijds maar al te waar is en anderzijds ook weer minder waar. Een 'goed dak' zou de juistheid beter benaderen. Maar wat is een goed dak? Die vraag kunt u beantwoord krij gen tijdens de open dagen van Jacobs Dakbedekkingen in Wanssum. Jacobs Dakbedekkingen is een veelzijdig bedrijf dat in de wijde omtrek een uitstekende reputatie geniet. Het bedrijf richt zich zowel op de industriële als parti culiere sector. Een groot deel van hun werkzaamheden bestaan uit het vervangen, renoveren en iso leren van hellende en platte daken alsook het bekleden van boeiboorden met onderhoudsarm materiaal. Wie het bedrijf nadert, ziet al snel het modeldak dat een prominente plek op terrein van Jacobs Dakbeddingen inneemt. Voor de gelegenheid heeft het bedrijf zelfs een bedrijfshal omge bouwd tot showroom. Daar kan de consument uitgebreid kennis nemen van de vele mogelijkheden die het bedrijf in huis heeft Vanzelfsprekend zijn er alle moge lijke soorten dakpannen te zien. Van harde dakbedekkingen, zoals beton- of keramische pannen in verschillende soorten, maten en kleuren tot zachte dakbedekkin gen van kunststof of bitumen. Daar blijft het echter niet bij. Een dak hoeft niet zomaar een dak te zijn. Dakkapellen verfraaien niet alleen uw woning, ze bieden ook aanmerkelijk meer ruimte. Jacobs is dealer van Ubbink dakkapellen, tijdens de open dagen is de demonstratiewagen van de Ubbink dakkapel aanwezig zodat u kunt kijken naar en voelen aan de dakkapel. Velux dakvensters voor hellende daken of BIK licht koepels voor platte daken hebben ook al een geheel eigen functie. Het zijn allemaal zaken die tijdens de open dagen te zien zijn. U kunt zich uitgebreid laten informeren over de vele mogelijkheden. Zelf inbouwen? Of laat u het liever over aan het deskundig personeel van Jacobs Dakbedekkingen? De keuze is aan u. Wanneer u besluit het karwei over te laten aan Jacobs Dakbedekkingen, komen medewerkers bij u aan huis de situatie beoordelen, waarna het karwei kan worden uitgevoerd. Natuurlijk kan de echte doe-het- zelver ook zelf aan de slag. Indien nodig voorzien medewerkers u van deskundig advies. Toch is de open dag niet alleen maar bedoeld om de consument te laten zien wat er zoal mogelijk is. Jacobs Dakbedekkingen wil ook graag tonen hoe ze te werk gaan en wat ze doen. In de bedrijfshal zijn dan ook diverse monsterda ken en modellen alsook detail van hellende en platte daken te zien. Het bedrijf toont het wagenpark, de kranen waarmee het werkt en niet in de laatste plaats de kwali teit en service die het haar klan ten te bieden heeft. Aan de gele verde kwaliteit van zowel materiaal als kundigheid van medewerkers mag niet getwijfeld Worden. Het bedrijf is ISO 9001- gecertificeerd, is in het bezit van VCA** en de KOM O-procescertifi caten hellende en platte daken. Jacobs Dakbedekkingen is even eens aangesloten bij een groot aantal brancheorganisaties, zoals Vebidak. Het Hellende Dak en Dakgroep90. Bovendien mag het bedrijf de titel Dakmeester voe ren. Loop aanstaande zaterdag of zondag eens vrijblijvend binnen en laat u uitgebreid informeren. Of kijk gewoon eens welke moge lijkheden er bestaan, want Jacobs Dakbedekkingen zit bepaald niet stil en loopt voorop in de ontwik kelingen. De open dagen worden gehouden op zaterdag 17 en zon dag 18 april. De koffie is bruin. Jacobs Dakbedekkingen, Stayerhofweg 7, Wanssum, Telefoon 0478-531795. PEEL EN MAAS een abonnement waard Een tijdje geleden heeft Intertoys een prijsvraag gehad in een Lego folder. De kinderen kon den die invullen en inleveren bij Intertoys Venray. Ze kregen ruim 300 formulieren waaruit een win naar werd getrokken die werd verrast met een cadeaubon van 50 euro. De gelukkige winnaar was uiteindelijk Kevin Heidens uit Overloon. Bij het afhalen van zijn cadeaubon verzilverde hij die meteen door er drie dozen Lego voor te kopen. Speelgoed verkoopster Petra Cremers over handigde de prijs aan Kevin. Donderdag 15 april 2004 - Pagjni SE

Peel en Maas | 2004 | | pagina 14