Op zoek naar het leven' listorisch vaandel 'oor Freulekeshuus YSTEM:CARE Koester uw Monument Bronzen speld voor Jo Hermans Oorlog hoort in een museum Sufhma Alcohol in het verkeer Museumweekend in 't Freulekeshuus ntCHST lie Honderdvijfentwintigste jaargang - week 16 - donderdag 15 april 2004 L EN MAAS [positie in atelier en woning Venrayse kunstenares Een woning als expositie- Imte. Een fenomeen dat in ankrijk geen zeldzaamheid In Nederland wordt eep is echter niet snel overhoop haald om kunstwerken te esenteren. De Venrayse nstschilder Anne Haeyen eeft de benedenverdieping haar woning aan de itionsweg 66 ingericht als lelijke expositieruimte, maf zaterdag 17 april expo- trt zij hier haar werk samen t keramiste Marjo Smits uit knne Haeyen en Marjo Smits fïrden elkaar ruim 25 jaar gele- fn kennen. Ze verlóren elkaar |it het oog toen Smits richting Marjo Smits (links) en Anne Haeyen exposeren vanaf zaterdag 17 april hun iverken Brabant vertrok. Vorig jaar was er de hernieuwde kennismaking tij dens een kunstmanifestatie in Uden. Het klikte meteen weer tus sen de twee gedreven kunste naars. "We hebben een gemeen schappelijke drijfveer", verklaart Anne Haeyen de verbondenheid. "We hebben allebei een lange strijd moeten leveren om er uit eindelijk als kunstenaar te komen. Toen ik haar werken zag, was ik er meteen helemaal weg van. Al snel was er het idee om samen iets te gaan doen." De expositie Tao (De weg) met als ondertitel 'Waar twee wegen elkaar kruisen' is het uiteindelijke resultaat. Haeyen exposeert schilderijen, Smits beelden in een niet-alledaag- se ambiance. Dat de Venrayse kunstenares daarvoor twee weken naar de bovenverdieping moet verhuizen, is voor haar bij zaak.'Alle privé-spullen zijn uit de woonkamer en keuken verwij derd. "Het belangrijkste voor mij is dat ik mijn schilderijen in Venray tentoon kan stellen. De overlast die dat met zich mee brengt, vind ik geen probleem." "Ik ben al vanaf kinds af aan met tekenen bezig geweest. Dat was voor mij toen al de hoogste vorm van spelen", verklaart de Venrayse kunstenares haar liefde voor kunst. De 55-jarige Venrayse incasseerde een fikse teleurstel ling toen zij na de middelbare school niet naar de Kunstacademie mocht gaan. Als dertiger pakte zij pas weer de kwast op. De vonk sprong over. En was niet meer te stoppen. Ze kreeg twee jaar les van de Venlose kunstenares Crien Clevis. Met acrylverf. "Zij zei altijd 'doe maar'. Nu snap ik wat ze toen bedoelde. Met het materiaal kon je alle kan ten op. Al aanmodderend kom je uiteindelijk (erecht bij je vorm en inspiratie." Ze volgde daarna een opleiding in België Gedreven als ze is, vond ze haar weg. "Ik moet gewoon. Je mag ook nooit stop pen. Ik ben zo fanatiek." Haar inspiratie is de beleving, de emo tie van de mens. Tastbaar, realis tisch. "Het is soms net of ik foto grafeer. Hoe kijken mensen, wat doen ze. Het verhaal van mensen inspireert me telkens opnieuw." Tijdens een vakantie in Frankrijk werd Marjo Smits gepakt door het kunstvirus. Sindsdien is ze verknocht aan werken met klei. "Ik was in die tijd zoekende", zegt de nu 54-jari- ge kunstenares uit Uden. "Schilderen was het voor mij niet. Afgesloten van de buitenwereld maakte ik in Frankrijk voor de eer ste keer kennis met het werken met klei. Ik was meteen helemaal verkocht. Dit is 't. Het was een heel heftig gevoel dat me nooit meer heeft losgelaten. Met mijn handen dingen vorm geven is voor mij het absolute einde." Ze dacht er aan om een opleiding te gaan volgen. Dat idee liet ze al snel varen. "Ik heb altijd meer de neiging om dingen zelf uit te zoe ken. De drive voor mij was dan ook om uit te zoeken wat wij hier eigenlijk doen. Dat gevoel heb ik altijd gehad, zoeken wat er achter die werkelijkheid te zien is." Die zoektocht komt ook tot uit drukking in haar werken. Ze zoekt het hogerop. Met het aardse en het hemelse als leidraad. Een tussenvorm van abstract en realis tisch "Ik maak surrealistische beelden, buitenwerkelijke figu ren. De oerbron van het leven, de zoektocht naar wat zij achter de werkelijkheid vermoeden." Smits werkt dan ook vooral met the ma's. Zusters van de aarde, Getuige van de stilte, Oerbeweeglijke bewegers zijn enkele van de thema's waaraan zij 'vorm heeft gegeven. "Ik hoor of zie iets, dan gaat het broeden. Als ik een bepaalde sfeer voel, maak ik ook de mooiste beelden." De expositie Tao duurt van 17 tot en met 29 april. De tentoon stelling wordt zaterdag om 14.00 uur geopend en is vervolgens in het weekend van 11.00 tot 17.00 uur te bezichtigen. Tijdens werk dagen zijn woonhuis en atelier van 13-00 tot 17.00 uur voor het publiek toegankelijk. 't Freulekeshuus is in het bezit D een bijzonder vaandel van •nyclub Sint Isidorus Venray. R historische vaandel werd «derdag samen met een door ruitervereniging Sint Isidorus gewonnen wedstrijdbei door P. Marcellis aan conservator Maria van Dorst van het Venrayse muse um overhandigd. Het vaandel HAP EEN KEER EEN ANDER VISUE «HmlFilit EN KOM ONZE i&!4gggg£ Gtroolte Meerval Filel MEEFFVAL. libulli Filets PROBEREN Openingstijden ma t/m vrij 13.30-17.30 uur. Poststraat 8, Venray, tel. 0478-550052 www.famclaessens.nl Computers, randapparatuur, software ]£twerken, onderhoud en reparaties orb« dan Nu ook gebruikte onderdelen 15" beeldschermen, hardeschijven 2,2 gb SD geheugen 32 en 64Mb Probeer het nu zelf! Maak bij ons montages van bijvoorbeeld uw vakantie video's. C voor m'd' en harddisk-recording hebben wij een demo- °pstelling klaar staan. Tevens opname-mogelijkheid voor Lp's. ^We^Oostrumseweg 19a, Venray tel 0478-569666 werd gebruikt op de concoursen bij het défilé. Tijdens de wed strijddag presenteerden alle ver enigingen zich met een ruiter die het verenigingsvaandel droeg. De wedstrijdbei werd gewon nen door het dressuurachttal van ruiterclub Sint Isidorus. tijdens een concours in 1950. De bel was gegoten in verband met het 1000- jarig bestaan van Gennep. De bel is tientallen jaren gebruikt als wedstrijdbei op concoursen in Noord-Limburg. Het archief van de ter ziele gegane ruiter- en ponyclub Sint Isidorus bevindt zich momenteel in de gemeentelijke archieven. De politie Limburg-Noord heeft de afgelopen week twintig automobilisten proces-verbaal aangezegd nadat bleek dat ze teveel alcohol hadden gedron ken. In Venlo en Venray werden twee bestuurders met teveel alcohol betrapt, in Sevenum, Blerick, America en in Arcen een. In het weekend van zaterdag 17 en zondag 18 april is het Nationaal Museumweekend met als motto De kunst van het vertel len! In Museum 't Freulekeshuus is naast de vaste collectie nu een bijzondere tentoonstelling te zien Sjerfkes. Opgegraven scherven van een oude Tegelse Pottenbakkerswerkplaats zijn de aanleiding voor deze expositie. Deze 'sjerfkes'hebben historici gemotiveerd tot het verrichten van diverse onderzoeken en regionale kunstenaars geïnspi reerd tot het maken van een kunstwerk. Dit alles komt tot uiting in een bijzondere expositie, een publicatie en een interessant educatief project. Speciale activi teiten in het nationaal museum weekend. Zaterdag en zondag van 14.00 tot 16.00 uur zijn leden van de archeologiewerkgroep aanwe zig. In het museum en vertellen zij de verhalen achter de opgegra ven vondsten. Kinder- en jeugdac- tiviteiten. Er is een lesbrief De Sjerfkesgazet bij de tentoonstel ling beschikbaar voor het basis onderwijs (bovenbouw) en voort gezet onderwijs (klas 1 en 2). Ook is er een speurtocht beschikbaar bij de vaste collectie voor groep 7 en 8 van het basisonderwijs. Deze kan door kinderen in het museum gemaakt worden onder begelei ding van hun ouders. Het museum is op deze dagen extra lang open: van 11.00 tot 17.00 uur en de toegang is gratis. Stichting Venray Monumentaal Deze week: Woning Hoenderstraat 31. (Nog) geen offi cieel monument. Dit markante woonhuis in tradi tionele stijl is van de hand van de bekende Venrayse architect en aannemer Harry Oudenhoven. Hij bouwde het in 1921 voor eigen gebruik. Een voornaam pand: een mooi voorbeeld van een bouwtra- ditie en van het werk van de architect Bijzonder ook dat de architect er zelf in heeft gewoond. Fraai zijn vormgeving en materiaalgebruik. Een platte grond in L-vorm, het linkergedeel te met een wolfsdak. het rechter gedeelte met een zadeldak. Aan de achterzijde is als onderdeel van de woning een kleine varkensstal te herkennen. Beide daken met dakpannen Tuiles du Nord. Baksteen in kruisverband met een prachtige strek siermetselwerk, waarin bijzondere nuanceringen en waarin ook een zwartkleurige steen is verwerkt. Hardstenen dorpels. Opvallend is dat de hou ten kozijnen op de begane grond voorzien zijn van een houten tus- senregel (z.g. kalf), die een gebo gen vorm heeft. Boven die tussen- regel glas in lood bovenlichten, waarin behalve gekleurd glas, ook gebrandschilderd glas in "grisaille" is aangebracht. Dat laatste werd vaak toegepast in kerkgebouwen en komt niet veel voor in particu liere woningen. Het interieur heeft mooi origineel timmer- en stucwerk en terrazzo met mozaïk- werk. De architect was ook als aannemer vooruitstrevend: het verhaal gaat dat tijdens de uitvoe ring hier voor het eerst voor een bouwwerk in Venray gebruik gemaakt is van een vrachtauto en hij heeft heel wat woningen in Venray gerealiseerd. Daarvan zijn er nog te zien in de Hoenderstraat, de Henseniusstraat en de Paterslaan, en op de Dr Kortmannweg en de Stationsweg. Kent U ook zo'n beeldbepalen de, bijzondere,monumentale plek? Wilt U reageren, of wilt u ons een (digitale) foto ter beschikking stellen? Ons adres is Stichting Venray Monumentaal p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venrav. E-mail: SVM@hccnet.nl Tijdens de jaarlijkse voorjaarsvergadering van het Unicef Comité Venray werd Jo Hermans gehul digd met de bronzen speld van Unicef. Deze speld wordt uitge reikt aan personen die zich twaalf en half jaar hebben ingezet voor Unicef. Jo is steeds paraat bij de verschillende aktivi- teiten die in Venray wor den georganiseerd. Tevens heeft ze de zorg voor de planning van de vrijwilligers die ingezet worden bij de jaarlijkse kaartverkoop. Als dank voor haar inzet kreeg ze een bronzen speld en een bloemetje. Kinderboekenschrijvers aan het woord irt het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum Overloon en de bezettingstijd wordt tot leven gebracht door Studie- en Levende Geschie denis Groep Burgerbevolking 1940/1945, tijdens het Nationaal Museumweekend. Tijdens het Nationaal Museumweekend staat dit jaar het thema De kunst van het ver tellen op het programma. Het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum in Overloon geeft daar een bijzondere invulling.aan. Op zondag 18 april komen acht schrijvers van de Ronde Tafel, de club van kinder- en jeugdboeken schrijvers die zich met historische onderwerpen bezighoudt, naar het museum. Alle acht hebben boeken geschreven over de Tweede Wereldoorlog. Zij zullen over hun werk vertellen en eruit voorlezen. De schrijvers zijn Theo Engelen, Else Flim, Theo Hoogstraten, Henk van Kerkwijk, Martine Letterie, Ton van Reen, Peter Smit en Gerard Sonnemans. Voor deze gelegenheid krijgt de aula van het museum een huiska mer decor anno 1940. Daar zullen de schrijvers vanaf 11.00 uur hun verhalen vertellen, nadat ze kort geïnterviewd zijn over de achter gronden van hun boekeq. Het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum stimuleert steeds vaker publicatie van boeken die vooral de ieued 70 lanp na de Tweede Wereldoorlog, begrip moeten bijbrengen over wat er toen is voorgevallen. Zo speelt het boek Schimmen uit het verle den van Theo Engelen, handelend over onderduikers en het verzet, zich onder andere af in het muse um in Overloon. Ton van Reen schreef de roman Gestolen Jeugd over de mannen en jongens die tijdens de kerkrazzia's in het najaar van 1944 werden opgepakt en als dwangarbeider gedepor teerd naar Duitsland. Gerard Sonnemans stelde de verhalen bundel oorlog40-45.nl samen, waaraan 23 Nederlandse schrij vers hebben meegewerkt. In deze bundel komen alle belangrijke thema's uit de Tweede Wereldoorlog aan de orde, van de meidagen van 1940 en 1945, de vervolging van joden en Sinti, ver zet en collaboratie, tot bombarde menten op steden en pilotenhulp, arbeidsinzet en hongerwinter. Bij beide laatste boeken worden les pakketten voor het onderwijs aan geboden. Tussen de Museumwinkel en de aula waar de schrijvers bij toerbeurt over hun boeken vertellen, wordt een plek ingeruimd om met de overi ge auteurs te praten en gekochte exemplaren te laten signeren Tijdens het Museumweekend is er verder ook een primeur voor de Nederlandse oorlogs- en her denkingsmusea: de Studie- en Levende. Geschiedenis Groep Burgerbevolking 1940/1945 treedt dan voor het eerst on in het Nationaal Oorlogs- Verzetsmuseum. In de vorm van living history wil deze groep het publiek informeren over het lot van de Nederlandse bevolking tij dens de Tweede Wereldoorlog. Ze stappen in kleren en in de rol van gewone mensen uit de jaren 1940-1945. Al wandelend door het Museum(-park) vertellen zij het publiek over het leven tijdens de bezetting. Er wordt naar gestreefd deze groep tijdens weekenden en vakanties met regelmaat 'leven' in het museum te laten brengen. De museumbe zoeker waant zich hierbij terug in de tijd. Het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum ligt in een park achtig landschap, waar in septem ber en oktober 1944 de, na Normandië, bloedigste veldslag op het Europese vasteland werd uitgevochten. Met gedegen en boeiende informatie draagt het museum de boodschap uit dat Oorlog in een museum hoort! ZONDER AUTORIJBEWIJS Reeds vanaf 8.258,- itciCK Raadhuisstraat38 5801 MA venray luToiiMiivii Telefoon0478-556117 Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl Maatwerk, in financiële zekerheid BERGEN (0485)34 8011 www.summa.nl Een deskundig en helder advies, aandacht voor uw specifieke omstandigheden en pro ducten die daar volledig op aansluiten Opti male dienstverlening die is gebaseerd op kwaliteit integriteit, openheid en zorgvuldigheid. 0IRL0 (0478) 85 04 00 PANNINGEN (077) 850 40 00

Peel en Maas | 2004 | | pagina 13