ijans, Iraanse odiumkunst, JAM en C3 'aviljoen Joannes erchmans Kunst Cultuur Zondagochtendconcert popkoor Venrode TEMA 2004 bruisend entertainment Iets wat niet bloeden kan Solisten- en ensembleconcours Romeins speelgoed Objection Overruled Ambachten in De Locht Op Ut Tuffelke Maand van de Filosofie Discoparty Peter Pan Speedrock CONNIE PALMEN ,en maas Donderdag 15 april 2004 - Pagina 11 jfamma Schouwburg Venray sgroep Krisztina de Cha- egj (diumkunst uit Iran een ewoon indringende, voorstelling, drie top- "P* ressen omgedoopt tot q drie topcabaretiers die s,anÈ rachten hebben gebun- chouwburg Venray pre- 'i.0llcibrt komende week vier ;nde en boeiende .thejfedingen. Wc— 15 jBntuigen op scherp: in t- ^'jjonderzoekt dansgroep ia de Chatel het begrip vanuit een auditieve en leel perspectief. Interacti- verandering zijn sleutel- In: geen kant en klare com- iwaarop gedanst wordt, ie gespeelde muziek die ;eer weer anders is. Geen decor maar een set van rs die in interactie met de steeds nieuwe fysieke ingen zullen opwerpen, [van Bergen, leider van LOOS, werkt in i-space als compo nist samen met Krisztina de Cha tel. Daarnaast is beeldend kunste naar Marnix de Nijs aan het artistieke team toegevoegd. De voorstelling op dinsdag 20 april begint om 20.00 uur. Het komt niet zo vaak voor dat we podiumkunst uit Iran kunnen zien. The Mute... is een buitenge woon indringende, visuele voor stelling van regisseur Attila Pessy- ani en zijn gezin, vol symboliek, waarbij onderdrukking, - op macro- en microniveau- centraal staat. Twee vrouwen zitten in een kooi te eten. Een van hen is blind en doofstom. De leraar haalt haar eten weg en dwingt haar braille te leren om los te komen van de stil te en duisternis waarin 2e leeft. Tot hoe ver gaat hij daarin? De symboliek van de onderdrukking in dit woordeloze scenario is sterk herkenbaar in vele situaties. Een zeer indrukwekkende voor stelling. Theatro Bazi uit Iran is woensdag 21 april te gast in de schouwburg, aanvang 20.00 uur. Na hun recente en geslaagde theatertournee presenteren deze drie topzangeressen - voor deze gelegenheid JAM genoemd - op speciaal verzoek nogmaals een hommage aan hun grote muzikale liefde Sting, de legendarische zan ger van The Police. Zij brengen hun Message in a Bottle. Zij geven Sting's diepe teksten en prachtige muziek, aangevuld met nummers van The Police, op hun eigen wijze vorm in dit bijzondere en hartverwarmende theaterconcert. JAM wordt muzikaal bijgestaan door een pittige 4-mans formatie onder leiding van de uitzonderlij ke gitarist Erwin van Ligten. Don derdag 22 april, aanvang 20.00 uur. Altijd maar alléén op het podi um staan begint af en toe een klein kbeetje te vervelen. En dus besloten drie Nederlandse topca baretiers hun krachten voor één Drie topzangeressen Angela Groothuizen, Berget Lewis en July a Lo'ko vormen het trio JAM (Foto: Patricia Steur) keer te bundelen Mike Bodde (kopspijkers), Onno Innemee (spijkers met koppen) en Klaas (diverse tvprogramma's) vormen samen het unieke gelegenheids trio: C3 Dus dat wordt minimaal drie maal zo leuk. De bonusvoor stelling van het seizoen. Slechts tien weken. Dus zorg dat je er bij bent. Als drie van deze toppers gezamenlijk een feestje bouwen dan mag je het gewoon niet mis sen. De bonusvoorstelling van het seizoen. Slechts tien weken! Dus zorg dat je er bij bent. Want als drie van deze toppers gezamenlijk een feestje bouwen, dan mag je het gewoon niet missen. C3 komt op vrijdag 23 april naar de schouwburg, eveneens 20.00 uur. ijlden van Servaas (33) alle paviljoenen van naar een schutspatroon vernoemd, werden de fen van de oude inrichting met een letter aangeduid, paviljoen I. dat de heilige 'Berchmans tot patroon raai Sv« beeld prijkte op een sokkel r tflfin een van de wanden van öal Er was niet veel over it Ho en men'8een had unmer van deze monnik Het was ook volslagen "ijk, waarom juist hij tot proon van het paviljoen sri *ozen. Joannes Berchmans wen in 1599 in het lest niild mkn jaar oud trad hij in bij Or: kten en ging in Rome stu- or "ij stierf al op 22-jarige nkoE In België werd hij vereerd de ui r°on van de studerende fevc de misdienaars. todenten en misdienaars Voeger op paviljoen I niet te vinden. Integen- pt paviljoen was bestemd balfrustige armlastigen" ln Menigeen kon lezen enrijven ln de loop der oe bestemming van de 'f> verschillende keren ver anderd. maar het paviljoen stond toch vooral bekend als de geslo ten afdeling voor chronische patiënten. Er waren 61 plaatsen en de bewonersgroep. uiteraard allemaal mannen, was zeer gemê leerd Jong en oud door elkaar, zowel psychiatrische patiënten alsook mensen met een verstande lijke handicap. In vergelijking met menige andere afdeling was paviljoen I nogal sober ingericht. Het dagver blijf bestond uit één grote dagzaal waar in twee strakke rijen tien tafels stonden opgesteld, per tafel zes zitplaatsen. Verder bestond de inrichting uit enkele kaarttafels en een biljart De oorspronkelijk open veranda langszij het gebouw was dichtgemaakt om wat extra dagruimte te creëren. De meeste mannen waren zware rokers en 's avonds zag de zaal blauw van de tabaksrook. Er was weliswaar een grote ventila tor aanwezig, maar die blies de rook de veranda op zodat het daar bijna niet te harden was. Het pla fond en de muren van de dagzaal hadden een kleur waar menig bruin café jaloers op zou zijn geweest. 's Avonds om half tien was het bedtijd en begaf iedereen zich Paviljoen I ofwel Sint Joannes Berchmans, anno 1910 naar de slaapzalen. Men kleedde zich uit op de gang naast de slaap zaal en de kleren werden opge hangen aan een lange kapstok, iedereen bij zijn eigen nummer. Zodra alle bewoners te bed lagen deed de dienstdoende verpleger een laatste controleronde en sloot vervolgens de deuren van de slaapzaal hermetisch af. Halverwege de trap was dan nog een getralied hek dat even eens met een grote passe-partout werd afgesloten. In de situatie zoals hier geschetst kwam begin jaren zeventig geleidelijk aan ver betering. Het paviljoen werd intern gron dig aangepast, er kwamen kleine re slaapkamers met meer privacy en comfort en het aantal plaatsen werd fors gereduceerd. Van buiten heeft het gebouw in de loop der jaren nauwelijks ver anderingen ondergaan. Paviljoen Johannes Berchmans ofwel pavil joen I geniet thans de bescherm de status van rijksmonument en zal een blijvende herinnering zijn aan het gesticht van vroeger. Twan van Els Op zondag 18 april is het weer tijd voor live muziek in café de Evenaar. De beurt is aan de Lim burgse band Objection Overru led, die op eigen wijze hun muziek neerzetten. Het repertoire van de twee dames en drie heren omvat pop-rock nummers en bestaat uit recent werk van o.a. Pink, Anouk, No Doubt tot wat oudere krakers van Alanis Moris- sette en Garbage. De Band staat, zoals ze zelf zeggen, garant voor een laat middagje goede muziek met een zeer breed repertoire Objection Overruled bestaat uit Mireille Braun (vocals), Monique Roosengarten (drums), André Trachsel (bas), Stefan van Dijk (guitars) en Ger Kersten (key board) Aanvang 16.30 uur en de entree slechts twee euro. Op 18 april worden diverse ambachten gedemonstreerd. De smid is aan het werk evenals de mandenmaker In de nieuwe haammakerij van het museum, wordt getoond wordt hoe een haam wordt bekleed en versierd. Op de binnenplaats is een expositie van bijzondere groente zaden. Het gaat daarbij om 'verge ten groenten' zoals haverwortel, bruine komkommer, rode spruit jes, paarse wigwamboontjes, schorseneren e.a. In het kader van het museum-weekend is het museum op deze dag gratis toe gankelijk! (www delocht.nl) In de maanden november tot mei is het museum geopend op dinsdag, donderdag en zondag van 14.00- 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere dagen en tijden terecht. Als opwarmer voor Op De Töf- fel 2004 organiseert het Vierlings- beekse jongerencentrum Gryphus in samenwerking met stichting Op De Töffel op zondag 18 april voor het tiende jaar op rij een open podium voor regionale bands: Op Ut Tuffelke. De inzet van Op Ut Tuffelke is een podi umplaats voor het Op De Töffel- festival dat gehouden wordt op zondag 20 juni. Uit de stapel inzendingen is een vijftal puike bands geselecteerd. Aanvang 16.00 uur. Popkoor Venrode en fanfare Bfoekhuizenvorst/Ooyen verzor gen op zondag 25 april een och tendconcert in de schouwburg van Venray Aanvang 11.30 uur. de toegang is gratis. Popkoor Ven rode is een koor dat blijft verras sen en vernieuwen en nu inmid dels 49 leden telt. Een koor dat zich, onder leiding van Max Smeets. de laatste jaren heeft weten te manifesteren als een van de betere koren voor lichte muziek in Limburg. Een koor dat zeker ook buiten de grenzen van Limburg én Nederland een hoog aanzien geniet. Zij brengen een modem en gevarieerd repertoire. Zo zullen o.a. Bohemian Rhapso dy. Heal the world en Bridge over Troubled Water ten gehore wor den gebracht. Fanfare Broekhui- zen/Ooyen is opgericht in 1879 en bestaat dus dit jaar 125 jaar. Op dit moment telt de fanfare 44 leden en 18 jeugdleden in oplei ding. De optredens van de fanfare zijn in al die jaren divers in bin nen- en buitenland. De vereniging staat vanaf oktober 2002 o.l.v Jos Kuipers uit Eijsden en komt uit in de afdeling uitmuntend. Zij spe len o.a. de volgende stukken: Mar- gam Abbev, Charleston for Band en police Acedemy. Zaterdag 17 en zondag 18 april houdt de Federatie van Muziekge zelschappen in de gemeente Ven ray het jaarlijkse Solisten- en Ensembleconcours. De organisa tie is dit jaar in handen van fanfare Dorpskiank in Castenray. Het con cours wordt gehouden in gemeenschapshuis De Wis in Castenray. Aan het concours doen dit jaar 116 solisten en twee ensembles mee, verdeeld over de beide concoursdagen. De jury beoordeling van de muzikanten is in handen van Ad Lamerigts uit Horn. De slagwerkers/percussion zullen worden beoordeeld door J. Peeters uit Weert. Zij zullen beide de handen vol hebben om tot een goede beoordeling van de presta tie te komen. In de deelnemers lijst komen de namen voor van vele jeugdige muzikanten. De ensembles betreffen een slagwer kersduo en trio. De muzikanten zijn allen lid van de negen bij de Muziekfederatie aangesloten muziekkorpsen, of volgen op de Muziekschool Venray een harmo nie/fanfare-opleiding Voor vele (jeugdige) muzikanten is dit de concoursvuurdoop,terwijl ande ren reeds jaren aan dit concours meedoen en in de hogere divisies hun kunnen willen bewijzen. In verband met de reglementswijzi ging is de benaming afdeling ver dwenen en spreken ze nu over divisies. Deze divisies zijn genum merd van 5 t/m 1 en komen over een met voorheen de 4e afdeling t/m de afdeling superieur. Het concours begint zaterdag 17 april om 11.30 uur en zondag 18 april om 13-00 uur. Op zaterdag 17 en zondag 18 april vindt alweer de vijfde editie van TEMA (Tielen Entertainment Music Award) plaats in De Maaspoort in Venlo. TEMA is hét entertainmentfestival voor harmo nieën en fanfares. TEMA wordt officieel gesteund door alle lande lijke koepels (KNFM, FKM en NFCM). Het programma is op beide dagen volgeboekt en wie wil weten hoe blaasorkesten anno 2004 hoogstaand entertainment kunnen bieden, moet absoluut een kijkje gaan nemen. U wordt een weekend lang getrakteerd op boeiende, wervelende, verrassen de, emotionele en amusante optredens van deelnemers uit het hele land. Een weekend waarvan u als lichte en klassieke muziek liefhebber absoluut geen spijt zult krijgen. Waarschijnlijk krijgt u er zelfs geen genoeg van! De orkes ten brengen elk een programma van maximaal 35 minuten en wor den beoordeeld door een jury, bestaande uit vier personen, die direct na het optreden de.punten bekend maakt. De orkesten wor den beoordeeld op een verplicht werk en een naar eigen keuze samengesteld programma. Orkes ten maken daarbij gebruik van toevoegingen zoals, zang, dans, combo's, rock bands, rappers etcetera. Decors en special effects zoals licht shows worden ook door de orkesten zelf ver zorgd. De jury bestaat dit jaar uit Gert Buitenhuis (voorzitter), Maino Remmers, Jos Pommer en Barrie Stevens. Behalve op muzi kale aspecten worden de deelne mers ook beoordeeld op hun amusementswaarde. Orkesten moeten dus entertainment bie den. Zij zijn vrij om te bepalen op welke manier zij dit doen. Geen stijf musicerend orkest dus, maar een orkest dat swingt. De muzi kant moet zich entertainer voelen en dit uitstralen. Kleding en beweging zijn hier ook van invloed op. AJs er optredens van solisten of andere kunstexpressies aan het programma toegevoegd worden, dan spelen aspecten als de kwaliteit van het geboden entertainment en choreografie een duidelijke rol in de beoorde ling. De organisatie stel techni sche hulpmiddelen ter beschik king zoals belichting, rook, microfoons en dergelijke. Het orkest kan naar eigen inzicht gebruik maken van deze midde len en dient van tevoren een draaiboek aan te leveren. Maar boven al blijft binnen het pro gramma de muziek voorop staan Het geboden entertainment heeft alleen waarde als het wat toe voegt aan de muziek Op zaterdag 17 april treden fanfare Vrienden kring Overloon (14.30 uur) en fanfare St. Oda uit Merselo op (20.00 uur) en op zondag 18 april Koninklijke Harmonie Euterpe uit Venray (18.00 uur). In het kader van de Maand van de Filosofie is het boekje Hebbes Filosofie in de maand april gratis (op=op) verkrijg baar in boekhandel Van den Munckhof in Venray. Bij Ambo/Anthos Uitgevers ver schenen de afgelopen jaren prikkelende hedendaagse klassiekers in de filosofie van auteurs als Wilhelm Schmid (Filosofie van de levenskunst), Ton Lemaire (Met open zin nen) en Joep Dohmen (Over levenskunst). In Hebbes Filosofie kan de lezer verder kennismaken met het werk v^n Joep Dohmen (Tegen de onverschilligheid), Benjamin Barber (Het rijk van de angst), Ton Lemaire (Met open zinnen), Wilhelm Schmid (Filoso fie van de levenskunst), Anthony Gottlieb (De droom der rede), Seneca (Brieven aan Lucilius), Martha Nussbaum (Oplevingen van het denken), John Gray (Vals ochtendlicht) en Pierre Hadot (Filosofie als een manier van leven). De Geschied- en Oudheidkundi ge Kring Venray e.o. (Kring Ven ray LGOG) verzorgt op maandag 19 april vanaf 19.30 uur een diale zing in zaal Het Trefpunt in Beu kenrode (Beukenlaan 1). De lezing wordt verzorgd door mevr. A. Willemsen en heeft als onder werp: Romeins speelgoed. Spe lende kinderen zijn van alle tij den Ook bij de Romeinen waren in elk huis en iedere straat kinde ren te vinden die rondrenden met hoepels of met poppen speelden. Toch reppen de Romeinen in hun geschriften nauwelijks over hun kroost. Uit de Romeinse tijd is gelukkig wel veel bekend over de voorwerpen waar kinderen mee speelden. In deze lezing presen teert de kunsthistorica en archeo loge mevr. A. Willemsen de resul taten van haar studie met zeer divers, vaak niet eerder getoond materiaal. Een greep uit de Romeinse speelgoedwinkel: bal len, dieren op wielen, stokpaar den, hoepels, jojo's, knikkers, poppen, rammelaars, tollen en wapens. Romeins speelgoed geeft daarmee niet alleen een rijk beeld van het speelgoed zelf, maar biedt ook een blik op het dagelijks leven van een doorsnee kind, in een doorsnee Romeins gezin. Een verfrissende kijk op kinderen en hun speelgoed in het Romeinse wereldrijk. Mevr. Willemsen is als conservator Middeleeuwen ver bonden aan het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden. Zij deed onderzoek naar Romeins speel goed, een vervolg op haar promo tie-onderzoek naar Middeleeuws speelgoed in de Nederlanden. Zoals gebruikelijk is de lezing ook voor belangstellende niet-Ieden gratis toegankelijk. Zaterdag 8 mei zal alweer de vierde editie van deze discoclas- sicsparty plaatsvinden in Tennis- hal De Schaapskooi in Venray Frank Janssen heeft deze avond de hand weten te leggen op de feestmaker en meester van het discotijdperk 3 FM Discoclassics dj Corné Klijn. Hij maakt van ieder feest een ware happening. Door het naadloos aan elkaar draaien van deze 'vinyl plaatjes' met een hoog 'ken je deze nog'...?- gehalte sta je weer met beide benen in de jaren 'd70 en '80. Het middelpunt is natuurlijk de 180 m2 grote dansvloer afgezet door een overspanning met black- lights, stroboscopen, spiegelbol len en rookmachines. Kortom een onvervalst avondje Danceclassics. De discotempel opent haar deu ren van 20.00 tot 01.00 uur. De afterparty vindt plaats in het regu liere horecagedeelte van de ten- nishal. De toegang is voor 18 jaar Zaterdag 17 april staat dé Nederlandse rocksensatie van dit moment in café 't Podium. Met Peter Pan Speedrock haalt café 't Podium een van de meest promi nente rockbands van dit moment in huis. In het voorprogramma van Peter Pan Speedrock staat de Wanssumse formatie Jellygoose, zij zullen rond 22.00 uur begin nen met het opwarmen van het publiek. Kaarten voor Peter Pan Speedrock zijn verkrijgbaar bij café 't Podium in Venray en café de Beurs in Horst. en ouder. De entree is in de voor verkoop tien euro en bij de kassa twaalf euro. De voorverkoop adressen zijn: Sportcafé-cafetaria Landweert, tel. 580480, Tennishal De Schaapskooi, tel. 06-51106275 en Theatercafé De Artiest, tel. 587739. Boekrecensie in Peel en Maas De fan staat al uren voor het huis van zijn idool. In zijn ene jaszak zit een roman en in zijn andere een geladen pistool. Voor de tweede keer die dag ziet hij zijn held uit de auto stappen. Dit keer loopt hij op hem toe en schiet hem met vijf kogels dood. De moord op John Lennon schokt de hele wereld. Met de roman in zijn hand wacht Mark David Chapman, de moordenaar, de agenten op die hem zullen arresteren. Aan de hand van de moord op beroemdheden als For- tuyn, Lennon, Kennedy en Vers- ace legt Connie Palmen de drijfve ren bloot van fans, fanatici, stalkers en heldendoders. Ze doet dit door een verband te leggen tussen de schrijver en de moorde naar. tussen fictie en werkelijk heid, tussen echt en onecht 'Je zou kunnen zeggen dat de moor denaar en de schrijver aan de uit einden van de fictie staan: de een leeft in de gevangenschap van de verbeelding en de ander creëert uit vrije wil een nieuwe wereld van verbeelding voor een publiek.' Connie Palmen (St. Odi- 1 ETS WAT NIET BLOEDEN liënberg, 1955) studeerde Neder landse taal- en letterkunde en filo sofie. De studie filosofie rondde ze af met een doctoraalscriptie die draaide om de stelling 'Nie mand zijn is onverdraaglijk, iemand zijn is gevaarlijk'. Iets wat niet bloeden kan wordt uitgege ven in het kader van de Week van de Filosofie en is te koop in boek handel Van den Munckhof en kost 3,50 euro.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 11