discussie tussen mensen net en zonder handicap ^tage Arbeidsoriëntatie taayland College pensioenacties.nl Poëziewandelroute langs kunstwerken Meer openbare verlichting Harold Kf LENSSEN lextronics haalt achttien lensen uit bijstand A Veiling: 14.000 euro Gewond Meisje mishandeld Voorlees- wedstrijd Onkruid- bestrijding valt duurder uit Quad Pag leefde uitdaging! op zaterdag 24 april in de schouwburg EN MAAS Donderdag 8 april 2004 - Pagina 1 i iet college van B en W van '%A petneente Venray stelt 5000 beschikbaar voor de itie van een debat over pouiaatschappelijking van Mfg, dat op zaterdag 24 vanaf 14.00 uur in de van de schouwburg op j wordt gezet. Met de orga nic van het debat wil wet- jjjer Emonts de acceptatie sen verstandelijk en licha- 1,1 ijk gehandicapten, ver fden, ouderen, psychiatri- J. e patiënten en gewone' üycfti gers vergroten. Mensen ten zonder een handicap m met elkaar in discussie 4*4 e ze het best met elkaar i omgaan. piddels is een werkgroep t vertegenwoordigers vanuit lellingen, wijk- en dorpsraden, landicaptenorganisaties en de ;rs aeente Venray druk bezi8 met roorbereidingen op dit debat, .discussie wordt aangezwen- 10 geld door voorbeelden uit de dagelijkse praktijk die in beeld worden gebracht door een toneel groep en geleid wordt door wet houder Emonts, die van huis uit psychiatrisch verpleegkundige is, en de hele discussie op een prik kelende manier wil opzetten. "De titel had kunnen zijn 'Venray zo gek nog niet' maar luidt: 'Beleef de uitdaging!'. Het is de bedoeling dat de man of vrouw van de straat gaat deelnemen aan de discussie. Nee, het is zeker niet zo dat alleen directeuren van bedrijven en instellingen aan het woord komen. Het wordt zeker geen strakke forumdiscussie van grijze pakken, de toneelstukjes worden levendig gebracht en confronte ren ons met ons gedrag." NORMALER CONTACT Wethouder Emonts ziet de hele discussie als een eerste stap op weg naar een normaler contact tussen mensen met en zonder een functiebeperking. Zeker nu de zorginstelling leeglopen en ver standelijk gehandicapten, verslaaf den, ouderen en psychiatrische patiënten een plaatsje moeten vinden in de gewone maatschap pij, is het volgens hem belangrijk dat de verdraagzaamheid tussen deze groepen groot is. "Nou is Venray van oudsher al een stuk verdraagzamer door zijn historie in de psychiatrie, maar het kan altijd nog beter. Opvallen mag hier in Venray, maar naar mijn ideen wordt de verdraagzaamheid tussen groepen mensen steeds minder. Het kan altijd beter, socialer. Iedereen heeft een rol om het proces van vermaatschap pelijking tot een succes te maken. Daarnaast kan de discussie hele concrete aanknopingspunten bie den voor verenigingen, instellin gen maar ook de gemeente Venray om bij de beleidsvorming rekening mee te houden." Er wordt sterk ingestoken op het bereiken van de inwoners van Venray. Er komt een redactioneel stuk over het debat in de eerstvol gende gemeentekrant, er worden uitnodigingen verspreid onder verenigingen en instellingen en tevens wordt een aantal mensen rechtstreeks door de gemeente Venray benaderd om deel te nemen aan het debat. Daarnaast wordt ook via posters en in de pers aandacht gevraagd voor 'Beleef de uitdaging!' "We moeten elkaar de ogen openen. Dat kan alleen als we met elkaar praten in plaats van over elkaar. Iemand in een rolstoel kan uitleggen dat hem lichamelijk iets mankeert en niet geestelijk, ook al wordt dat gauw gedacht. Een blin de kan uitleggen hoe je goed met hem kunt communiceren, ook al kun je hem niet in de ogen kijken, zoals we gewend zijn. Van dat soort kleine, alledaagse dingen die o zo belangrijk zijn." Emonts werd vorig jaar door CDA-raadslid Jeanne Hendrix, die actief is in een vereniging van ouders van verstandelijk gehandi capte kinderen, uitgedaagd om een discussie op te starten over de vermaatschappelijking van de zorg. En die uitdaging greep Emonts met beide handen aan. "'Beleef de uitdaging!' bestaat uit toneel, spel en discussie: samen een boompje opzetten over wonen, werken en recreëren in Venray door mensen met en zonder beperking", zegt Emonts. "Je komt elkaar tegen op het werk, in de supermarkt, op school of in het café. Maar dan? Behandel je iemand met een beperking anders, moet je iemand anders behandelen?" Of anders om, moeten mensen met een beperking zich anders gedragen naar mensen zonder beperking? Heel wezenlijke vragen bij heel alledaagse dingen en in alledaagse situaties, aldus de Venrayse wet houder, die wil benadrukken dat iedereen welkom is. 'We hopen op een goede opkomst. De deu ren van de schouwburg staan voor iedereen open." Met vermoeide gezichten kwa- en afgelopen maandag de leer- igen van Vmbo G/T 3 weer mg op school, nadat ze in de •orafgaande week te gast waren weest in diverse instellingen, inkels en bedrijven in de regio nrav. Zoals elk jaar betrof het n project ter ondersteuning de moeilijke beroeps/studie- ize in leerjaar 3. Deze week i nog eens 104 leerlingen van 3de klasvan de afdeling B en jjïföasisberoeps en Kaderberoeps lichte leerweg), op soortgelijke tidsoriëntatie Gedurende een konden de leerlingen van Vmbo G/T 3 (Gemengde en Theoretische leerweg) een kijkje nemen op de werkvloer. Het ging hier om 130 leerlingen die hun vleugels buiten het Raayland College uitsloegen, met het doel een beter inzicht te krijgen in de mogelijk te kiezen studierichting na het Vmbo. Zeer veel bedrijven, instellingen en winkels hadden weer hun diensten aangeboden, hetgeen nog eens het belang onderstreept, dat ook van die kant aan zo'n arbeidsoriëntatie- week gehecht wordt. In de weken voorafgaand aan deze stage, is er door de docenten Nadat de prijzen in ontvangst waren genomengingen de ptijs- ivinnaars samen met G. van Dijck op de foto Maatschappij en Nederlands in hun lessen aandacht besteed aan dit project. Zij behandelden dan telkens een van de aspecten van arbeid. Tijdens de stageweek zelf zijn alle leerkrachten van klas 3 bij diverse leerlingen op hun werkplek op bezoek geweest. Afgelopen maandag was er een evaluatiedag, waarop de beleve nissen werden uitgewisseld en er in klassenverband gewerkt werd aan het maken van een poster/presentatiekaart over hun stageplaats. Dit leverde een groot aantal prachtige kleurrijke wer ken op, die momenteel te bewon deren zijn in de gangen op de tweede en derde verdieping van gebouw B. Zoals elk jaar was ook nu weer de LOZO/VZO(Limburgse Organisatie voor Zelfstandige Ondernemers afdeling Venrayse Zelfstandige Ondernemers) bereid gevonden een prijsje beschikbaar te stellen voor de leukste, origineelste presentatie- kaart. Afgelopen dinsdag werd namens deze organisatie door G. van Dijck van degelijknamige Plusmarkt de moeilijke klus geklaard om uit 130 werkstukken de mooiste uit te kiezen. Maar zoals elk jaar kweet de heer Van Dijck zich deskundig van deze taak en kon hij na enige tijd over gaan tot het uitreiken van prijzen. De gelukkige prijswinnaars waren: le prijs cadeaubon van 15 voor Loes Claessens Th 3B, 2e prijs cadeaubon van 12,50 voor Lisa van de Ligt Th 3B en 3e prijs cadeaubon van 5 voor Dianne Hendrickx Th 3B, onics Logistics heeft j^et afgelopen jaar achttien tandsgerechtigden een n bezorgd. Aangezien een tandsuitkering op jaarba- 112.500 euro kost, levert dit pray een voordeel op van 000 euro. De gemeenten gen vanaf dit jaar het volle- p financiële risico van de ind. Flextronics ontving 500.000 euro subsidie van de gemeente Venray vanwege een stevige werkgelegenheidsimpuls. Dit wekte politieke opschudding omdat wethouder Heidens (CDA) in eerste instantie maximaal 250.000 euro had toegezegd. Flextronics Logistis heeft sinds 1 april 2003 het personeelsbe stand uitgebreid met 320 mede werkers tot 583. Dit zijn allemaal uitzendkrachten die een contract voor een jaar aangeboden kregen. Iets meer dan de helft komt uit Venray en omgeving en heeft bij het CWI Venray ingeschreven gestaan als werkloze werkzoeken de. De verwachting was dat gezien de toenemende werkloos heid een deel van deze groep op termijn bij de gemeente terecht zou komen voor bijstand. Over hoeveel personen dit zou gaan durft de gemeente niet te zeggen. Wel oordeelt de afdeling Werk Inkomen dat Flextronics ruim schoots aan de eis voldaan heeft om vijftig werkzoekenden uit de regio Venray in dienst te nemen De resultaten van de Lions Goede Doelen Veiling zijn bekend. Wederom mag gesteld worden dat er sprake was van een succesvolle activiteit door Lions Club Venray. Ongeveer 65% van de ingebrachte kavels is met suc ces geveild. Het bezoekersaantal was hoog. Zeker een 500 perso nen woonden de veiling bij of waren aanwezig als bezoeker tij dens de kijkuren. De opbrengst van de veiling komt na aftrek van kosten uit op ongeveer 14.000,- Dit bedrag zal worden verdeeld over verschillende goede doelen die door Lions Club Venray onder steund worden. Bij een verkeersongeval op de kruising Loonsedijk/Hansenberg is dinsdagmorgen een 26-jarige man uit Sittard gewond geraakt. Het ongeval gebeurde rond 10.40 uur toen een 26-jarige jarige man uit Merselo met zijn bestelauto over de Loonsedijk reed. Op de kruising met de Hansenberg ver leende hij geen voorrang aan de man uit Sittard. MTIES De politie heeft vrijdagmiddag in een pand aan de Bachstraat een 17-jarig meisje uit Venray aange houden op verdenking van mis handeling. Zij zou een 16-jarig meisje uit Wanssum tot drie keer toe hebben bedreigd en geschopt en aan de haren te hebben getrok ken naar aanleiding van een woor denwisseling. Het meisje is meegenomen naar het politiebureau voor nader ver hoor. Zij kreeg in het kader van snelrecht een dagvaarding en moet zich op 5 juli verantwoor den voor de kinderrechter. Het Literair Café bestaat 12,5 jaar. En dat wordt gevierd met twee bijzondere activiteiten. Op zaterdag 17 april presen teert het Literair Café een ver nieuwde, aantrekkelijke poë ziewandelroute door het centrum van Venray. En op zondag 18 april (aanvang 11.30 uur) is de dichter Rutger Kopland te gast in het Theehuis in het Odapark. Tijdens een samenkomst in de foyer van Schouwburg Venray, die begint om 14.00 uur, wordt zaterdag 17 april de nieuwe gids met foto's van de kunstwerken plus gedichten gepresenteerd. Geïnteresseerden zijn daarbij van harte welkom. Met het lezen van een gedicht bij 'Rendez vous' voor de schouwburg geeft burge meester Jos Waals om 14.30 uur het startsein voor een verkorte openingswandeling. Bij een aantal kunstwerken wordt het gedicht voorgedragen door een buurtbe woner of een anderszins betrok kene bij het kunstwerk. Al bijna zeven jaar is het mogelijk aan de hand van een bundel, waarin route en gedichten zijn opgeno men, een wandeling te maken langs een twintigtal beelden in Venray-centrum en bij elk kunst werk een toepasselijk gedicht te lezen. Het Literair Café presen teerde voor het eerst een poëzie wandelroute langs beelden en monumentjes in het centrum van het dorp in september 1997 in het kader van de kunstmanifesta tie 'ongezochte vondst' in het Odapark. Bundel en route waren echter niet meer actueel, oindat enkele beelden zijn verplaatst, maar vooral doordat het centrum verrijkt is met een aantal nieuwe kunstwerken. Omdat er reden tot feest is, biedt het Literair Café de Venrayse gemeenschap een. her ziene versie aan van deze poëzie- wandeltocht. Als cadeautje aan inwoner en toerist heeft een werkgroep van het Literair Café een aangepaste wandelroute in het centrum uitgestippeld en een nieuwe gids samengesteld met uiteraard gedichten bij de 'nieu we' kunstwerken. De wandeling van ongeveer een uur zal menig een de ogen openen voor het feit dat er dichtbij huis zoveel moois te zien is; moois, waar men door de drukte van alledag vaak zomaar aan voorbijloopt. "We mogen gerust van een verrassende wan deling spreken", zegt Paul Reiniers, een van de samenstel lers. Zelfs de werkgroep ontdekte nieuwe vondsten in hartje Venray. "Menig inwoner zal bij voorbeeld nog niet dopr de fraaie berceau in de Hoven van Jerusalem zijn gewandeld." COMBINATIE De wandelgids, verkrijgbaar bij VW en boekhandels, biedt behal ve allerlei gegevens over kunst werk en kunstenaar ook (histori sche) bijzonderheden over de route en een routebeschrijving. Uiteraard bevat het gidsje bij elk kunstwerk een gedicht, dat op een of andere manier met het beeldje of monumentje te maken heeft. Het is aan de inwoners van Venray een uitnodiging om af en toe eens stil te staan op deze route. Zij zullen constateren hoe rijk zij zijn in hun eigen omge ving. Vandaar het advies van de samenstellers: houd uw ogen open en geniet van deze bijzonde re combinatie van poëzie en kunst. U zult er geen spijt van hebben! Voor het jubilerende Literair Café is dat tevens het motief om het niet bij de ver nieuwde wandelroute te laten. Het begin van een poëziefietsrou- te door de wijken en de dorpen van Venray langs alle overige beeldjes en monumentjes is reeds gemaakt. Is de kunstroute met gedichten een cadeau aan de gemeenschap, het Literair Café trakteert ook zijn donateurs. Zij krijgen de gids met foto's en gedichten cadeau. Op vertoon van hun donateurkaart ontvangen zij de bundel bij de presentatie ervan op zaterdag 17 april of bij de schrijversochtend met Kopland op zondag 18 april (11.30 uur) en de schrijversavond met Margriet de Moor op donder dag 27 mei (20.00 uur) in het Theehuis. Voor meer infortnatie over de jubileumactiviteiten van het Literair Café: ivwiv.literair-cafe-venray.nl. Burgemeester en wethou ders van Venray stellen de gemeenteraad voor om de ver lichtingsnorm van het beleids plan openbare verlichting Guus Janssen uit Heide is er niet in geslaagd de provinciale voorleesdag te winnen. De leer ling van basisschool De Hei nam maandag deel aan de provinciale titelstrijd in De Oranjerie in Roermond, nadat hij enkele weken terug bij de regionale voorleesdag in de Venrayse biblio theek de tweede prijs voor zich opeiste. Bernou Boermann uit Maastricht won de Limburgse voorleesdag. Zij neemt op 26 mei in Utrecht deel aan de landelijke voorleeskampioenschappen. De onkruidbestrijding op trot toirs, pleinen en straten valt dit jaar in de gemeente Venray 12 451 euro duurder uit. In de begroting was een bedrag van 61.674 euro opgenomen. De gemeente is dit jaar 74.215 euro kwijt. Het tekort wordt gedekt uit het budget voor algemene kosten van wegen. Het vijfjarige contract met de aannemer die de onkruidbestrij ding voor de gemeente uitvoert liep in 2003 af. Bij de onlangs gehouden aanbesteding kwam hetzelfde bedrijf als laagste uit de bus. De aanneemsom voor de eer ste twee jaar bedraagt 148.430 euro. Na een positieve evaluatie wordt het contract met nog eens drie jaar verlengd. De politie heeft bij een ver keerscontrole op de Overloonse- weg een 16-jarige bestuurder van een quad uit Overloon bekeurd. Tegen de jongen is proces verbaal opgemaakt omdat hij over het fietspad in plaats van de rijbaan. 1999 te verlagen naar 50%. De verlaging van de norm geldt alleen voor verbindingswegen buiten de bebouwde kom die ook als fietsroute gebruikt worden. Door de normverla ging worden de helft minder lichtmasten geplaatst. Hierdoor kunnen méér ver bindingswegen op kortere ter mijn van een goede oriëntatie verlichting worden voorzien. Het besluit is genomen naar aanleiding van een excursie die de commissie Stedelijk Beheer heeft gehad. De bedoeling van de excursie was om het effect zicht baar te maken als de verlichting snorm van 100% wordt terugge bracht naar 50%. Op het rijwielpad van de Oirlosewe'g en de Castënrayseweg is de verlich ting al uitgebreid conform de ver lichtingsnorm en er staan licht masten om de circa 35 meter. Tijdens de excursie waren de Üchtmasten om en om uitgescha keld waardoor het effect zicht baar was als in de toekomst de helft minder lichtmasten geplaatst worden. De commissie was van mening dat er nog ruim voldoen de oriëntatieverlichting overbleef. Ze heeft dan ook voorgesteld om de komende jaren de verlichting snorm van 100% te verlagen naar 50%. Het college heeft ook besloten om de komende jaren jaarlijks enkele kleinere donkere plekken en straten van verlichting te voor zien. Hiermee wordt tegemoetge komen aan verzoeken van burgers om de verlichting aan te leggen vanuit het oogpunt van sociale veiligheid. Bij de uitvoering van het jaarprogramma openbare ver lichting 2004 wordt dit jaar op de volgende wegen de openbare ver lichting uitgebreid: Heidseweg, Merseloseweg, St. Jozeflaan tus sen Op de Bus en Smakt en de Oirloseweg vanaf het rijwielpad tot aan Oirio. Ook worden in diverse wijken en dorpen totaal 187 stuks versleten lichtarmatu- ren vervangen. Het besluit van B en W wordt nog behandeld in de vergadering van de Commissie Stedelijk Beheer op 26 april 2004. Het besluit voor het verlagen van de verlichtingsnorm wordt behan deld in de vergadering van de gemeenteraad op 18 mei 2004. De portefeuillehouder Stedelijk Beheer, wethouder Driessen, heeft onlangs een toelichting gegeven tijdens het dorpsraden- overleg en de beleidswijziging van de norm en het programma 2004 openbare verlichting gepre senteerd. KEUKENINRICHTING Om aan u en uw keuken de volle aandacht te kunnen schenken werken wij uitsluitend op afspraak Stayerhofweg 2b Wanssum (0478)539020

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7