Een kwart eeuw geleden aren we nog Klein Duimpje" Oudere minima krijgen negentien euro meer Dingus en gemeente terug naar rechter Lente Passi Flora [KASTSYST E M E N Ministerie weigert vernietiging door Kroon Uitbreiding brandweer kazerne 1 april Financiële tegenvaller gemeenten oog tijd om de üwrklaarte maken voorde zomermaanden. SERT, VENRAY IJND 3 99 5' 3 j, EN MAAS Donderdag 8 april 2004 - Pagina 5 d Welschen 25 jaar directeur Inalfa week donderdag was Welschen vijfentwintig inden aan Inalfa. De :n Directeur van Inalfa items Group kwam in bij Inalfa, waar destijds dzakelijk metaalproduc- «rden vervaardigd. Nu, j^art eeuw later zijn de lifdaken, of beter gezegd |oof systems, het belang de product binnen het fjjf. En daar waar de ifdaken groeien, gaat het jer in de metaal, b fchen noemt de situatie •i wrang". en- 1979 produceerde Inalfa ook huifdaken. "Saab, Rover en r/ if waren toen klant bij ons. is een productielijn, direct de lakstraat. De totale pro- j{ bedroeg op jaarbasis 10. We waren in die markt op foment nog Klein Duimpje". 2 iHa was destijds net herstel- - tvan de ondergang van de - el-markt door de introductie de centrale verwarming. Ij i jaren tachtig kwam daar de risis bovenop en ging het iniet bepaald voor de wind. vjj werkten in Venray met zo'n mensen en in België met 40 0 mensen. Bovendien waren de diverse crisissen veel sen elders gaan werken. Het Dig van die crisis was wel dat grote bedrijven werk gingen tsteden en zich tot hun core- ness gingen beperken. Inalfa 1 daar goed op in kunnen spe- Met de specialistische kennis ien de metaal wisten we com- e orders binnen te halen. Dat «het bedrijf een hele stimu- langrijker is volgens schen echter de stap die aakt werd om in de schuifda- tegaan investeren. "De auto i jm steeds meer in opmars, als f jloneel vervoermiddel maar als luxe. Alles wat we ver- ri: den stopten we in de ontwik- l_ Dg van schuifdaken. We zaten lal moment ook met een aan- mpge managers, begin 30-ers, ^tveel bravour hadden en er gaan." je meeste investeringengin- I in eerste instantie in het van een goede ontwik- .Dgsafdeling. "In die tijd verlo- we echter Saab als klant riat we op dat moment nog fcn tiltschuifdaken konden leve- n. Die ontwikkelingsafdeling jas dus van essentieel belang om |n technisch perfect schuifdak i kunnen produceren" aldus felschen. Daarnaast trok Inalfa let veel bravour de markt op. re richtten ons toen met name s de randen van de markt. De ncurrentie aangaan met de Botste leveranciers zou onbe- nnenwerk zijn. Die konden je van het toneel afblazen. Dus rd gezocht naar kleine markten jnkleinere automerken, die min- [p onder de aandacht van de rW*"- leveranciers lagen." geland, Scandinavië en Italië ^ren de eerste landen. "We iren wel zo fanatiek dat we ~"pmee orders wisten af te dwin- In die tijd bestonden de ^uifdaken grotendeels aal ei en zo hobbelde de metaal- riek mooi mee. Midden tachti- jaren hebben we toen ook uit- ndig het feit gevierd dat we een et van 50 miljoen gulden had gehaald". Ter illustratie, de izetin 1979 bedroeg 12,5 mil- n euro. De omzet in 2004 draagt 350 miljoen euro.... Us Welschen terugkijkt op die riode realiseert hij zich dat het ik kantje boord was. "Wat we den kon eigenlijk op papier t maar als we altijd naar de mogelijkheden hadden geke- d waren we nooit zo ver geko- nj eo". Eind tachtiger jaren had "fffa in ieder geval het eerste bereikt. De schuifdaken van itfa waren een factor in de pt geworden. "De concurren- a gingen ons nauwlettender in de gaten houden". "Wanneer je een factor op de markt bent, hoor je echter nog niet tot de groten" aldus Welschen. "Zeker niet als op dat moment een globalisering plaats vindt en jouw klanten wereldwijd voorzien wensen te worden van producten. Dat vergde organisato risch een forse aanpassing omdat we opeens ons ook vestigden in Brazilië, Korea en Amerika." Aanpassingen die niet een-twee drie gerealiseerd konden worden, mede omdat de productie van schuifdaken een enorme vlucht nam. "Door die groei werd het ook tijd, en waren we ook capabel, om de aanval op de grote concur renten in te zetten. Tot die tijd hadden we Duitsland, waar de markt beheerst werd door Webasto, ongemoeid gelaten. Midden negentiger jaren zijn we ook daar op de deur gaan ram men. Want binnenkomen bij auto fabrikanten is een klus met lange adem" aldus Welschen. "Niet zon der resultaat want dit jaar zijn we gestart met de daken voor de BMW X3 en X5 serie terwijl vol gend jaar daken voor de S-klasse van Mercedes in productie gaan." Aan die productie gaat vier tot vijf jaar ontwikkeling aan vooraf. "BMW haalden we in 1999 bin nen..." illustreert Welschen. Zo goed als het met de roof sys tems gaat, zo slecht ging het ondertussen met Metal, met name in Venray, terwijl inmiddels ook Inalfa-Ares, een joint venture waar verwarmingssystemen op zonne- energie werden ontwikkeld, fail liet ging "De ontwikkelingen bij Metal zagen we enkele jaren gele den al aankomen. Metal kon lang mee met roofsystems maar voor schuifdaken werd steeds meer glas en kunststof gebruikt. Bovendien werd de concurrentie uit de lagelonenlanden steeds meer voelbaar. Uiteindelijk heb ben wij de knoop moeten door hakken en Metal moeten herstruc tureren." Hoewel Metal onder collega Jan van Bussel valt staat Welschen hem in deze operatie met raad en daad bij. "Het is zeer wrang dat aan de ene kant Inalfa Roof Systems explosief groeit ter wijl we aan de andere kant Metal in Venray moeten afslanken en de productie over moeten hevelen naar België. Een deel van het per soneel werkt momenteel al in het Belgische Hamont. Ook heeft een grote groep personeel onderdak gevonden bij Inalfa Roof Systems. Maar aan het eind zullen er toch zo'n vijftig tot zestig mensen gedwongen ontslagen moeten worden. En dat is heel tirest, in eerste instantie voor die mede werkers. Ik ben daar heel betrok ken bij en dat doet mij pijn. Ik ken die mensen allemaal...". Voor die mensen is een sociaal plan ont wikkeld. Eind dit jaar zal de her structurering voltooid zijn. De leeggekomen ruimte in de fabriek zal door de productie van Inalfa Roof Systems worden ingevuld. Ondanks alle tegenslagen is Inalfa een bedrijf met een sociaal gezicht. "Inalfa is een dynamisch bedrijf. Die dynamiek wordt mede bepaald door de mensen die er werken. Motivatie is daarbij belangrijk. Die mensen zijn de samenleving en daar wil je dan iets extra's voor terugdoen zoals sponsoring van SV Venray, het Odapark en andere lokale vereni gingen. Er zijn bedrijven die zich in tijden van recessie helemaal terugtrekken en niets meer spon soren. Inalfa is een bedrijf dat niet in zijn schulp kruipt maar de klap pen opvangt en vervolgens door gaat. Want als je denkt dat je je bedrijf kunt redden door niet meer te sponsoren dan kun je er net zo goed meteen mee ophou den.". Voor Welschen en Inalfa ziet het er wel goed uit. "Ik ben 54 en heb nog net zoveel plezier in het werk als vijfentwintig jaar gele den. Elke dag ga ik nog met net zoveelenthousiasme naar het werk. En er ligt genoeg werk hier. Ondanks het feit dat we nu de tweede grootste leverancier van schuifdaken zijn moet er continu gewerkt worden aan de verdere professionalisering van onze orga nisatie. Ook zijn we op zoek naar een stuk stabilisatie want groeien is mooi maar het moet ook niet te hard gaan. Als ik dus zie wat er nog moet gaan gebeuren dan heb ik daar mijn handen vol aan". maat W E I F* K IN W. 077-3980889 WielHermkes KEU KPN- EN INTERIEURBOUW Als compensatie voor duurder tarief Deeltaxi De gemeenteraad vindt het voorstel van wethouder Emonts (PvdA) te mager om 65-plussers op bijstandsni veau per jaar een vervoersver- goeding van 35 euro te geven. Alle partijen schaarden zich dinsdagavond achter het voor stel van de Seniorenraad om deze vergoeding op te rekken tot 54 euro. Dit bedrag geldt ter compensa tie van de sterke tariefsverhoging van de Deeltaxi. Per 1 januari 2004 moeten alle 65-plussers het hoge tarief van 1,25 euro per zone betalen. Dat was eind vorig jaar nog 0,75 euro. De gemeente was via het projectbureau Deeltaxi Noord-Limburg te weten gekomen dat ouderen vorig jaar gemiddeld 70 zones reisden. Omdat de prijsverhoging 0,50 euro is besloot Emonts 35 euro aan de oudere minima te geven. Daarbij ontvangt deze groep nog 95 euro voor maatschappelijke activiteiten. Met de nieuwe wet Werk en Bijstand is deze vorm van bijzondere bijstand afgeschaft behalve voor de groep 65-plus sers. De gemeente gaat ervan uit dan ongeveer honderd ouderen een beroep doen op deze bijdra ge- De verhoging van 19 euro bete kent voor de gemeente 1900 euro extra kosten ten laste van de bij zondere bijstand. Ouderen die dit jaar in totaal 149 euro ontvangen hoeven de uitgaven niet te verant woorden. Ze zijn volledig vrij in de besteding. De forse tariefsverhoging van de Deeltaxi was eind vorig een twistpunt in de gemeenteraad. De partijen vonden dat de oudere minima gecompenseerd moesten worden omdat de vrees bestond dat velen dan helemaal niet meer buiten de deur zouden-komen. Wethouder Emonts zegde in december toe in de commissie vergadering van maart met een voorstel te komen. Het viel de commissieleden koud op het dak toen Emonts op 18 maart aankon digde dat er geen voorstel kwam omdat dit een beslissingsbevoegd heid van het college is. De wet houder bood zijn excuses aan maar onder druk van de fractie voorzitters kwam het voorstel toch op de raadsagenda van 6 april. "Allerminst fraai hoe dit gegaan is", vond Jeanne Hendrix (CDA). "U heeft u niet aan de afspraak gehouden. Eerst iets beloven en dan zonder argumenten aan de mening van de raad voorbijgaan. Het college is blijkbaar niet gein- teresseerd in onze mening. En ook niet in die van de burgers." Volgens Hendrix is het aantal oudere reizigers met de Deeltaxi flink gedaald vanwege de prijsstij gingen. Van 30,1% begin vorig jaar naar 17,3% in februari 2004. Ook Elly van Dijck (PvdA) vond 35 euro 'wel erg mager'. "Want ouderen uit de kerkdorpen kun nen dan hooguit één keer per maand naar Venray reizen." Evenals alle andere partijen wilde de PvdA een verhoging naar 54 euro. Van Dijck prees wel de een voudige regeling die aan de vraag van ouderen voldoet. De WD blijft zich verzetten tegen het duurdere Deeltaxi- tarief. "Wij blijven voorstander van een gereduceerd tarief voor 65-plussërs", zei Leonie Cals. Emonts legde uit dat dit niet mogelijk is omdat voor de gehele regio uniforme tarieven gelden. Cals drong erop aan hét bedrag van 149 euro snel uit te keren en de regeling bij alle betrokkenen goed bekend te maken. Martin Wijnhoven (Samenwerking) vond de regeling klantvriendelijk en beheersbaar. "Ouderen mogen door de duurde re Deeltaxi niet in een isolement komen. We moeten in de loop van het jaar wel bekijken doe de deelname van deze groep aan de Deeltaxi is geweest." Tiny Grebenjak (Lokaal Aktief) was het niet met Emonts eens dat de politiek geen advies zou mogen geven. "We hadden dat op veel plaatsen nagevraagd onder meer bij de VNG. Het blijkt dat we wel degelijk advies mogen uit brengen. We zijn door de wethou der op het verkeerde been gezet. Onze teleurstelling is groot want afspraak is afspraak", aldus Grebenjak die voorrekende dat 65-plussers er in het collegevoor stel slechter vanaf komen. Van zorgcentrum Schuttersveld naar Venrays centrum zijn heen en terug vier zones. Een oudere die vijftig keer per jaar dit ritje met de Deeltaxi maakt is nu 250 euro kwijt. Dat was eind vorig jaar nog 150 euro. De compensatie van 35 euro schiet dan ook tekort, stelde Grebenjak die becijferde dat voor 65-plussers op de kerk dorpen het nog nadeliger uitvalt. Zij stelde daarom voor het Deeltaxi-tarief voor de ouderen weer te verlagen naar 0,75 euro per zone. "Dan betaalt de gemeen te ook alleen mee voor mensen die er daadwerkelijk gebruik van maken." Wethouder Emonts zegde toe de verhoogde bijdrage van 54 euro over te nemen. Hij verklaar de nogmaals dat het nooit zijn opzet was de politiek te passe ren."Ik heb een misser gemaakt. Het spijt me dat het zo gelopen is. Ik heb ook begrip voor uw ver ontwaardiging." Emonts verklaarde dat deze groep oudere minima 'goed ter been is'. "Zij kunnen korte afstan den zelf per fiets of te voet afleg gen. Ze vallen niet onder de WVG." De partijen hadden er moeite mee dat de bijdrage ten laste gaat van de bijzondere bijstand. "Dit gaat niet anders want het is mini mabeleid", zei Emonts. "Het is vooral van belang dat de regeling toegankelijk en klantvriendelijk is en dat de ouderen helemaal vrij zijn in de besteding. Dat doet recht aan hun keuzevrijheid." Op 10 maart wees recht bankpresident Soutendijk Dingus en de gemeente terug naar de onderhandelingstafel. Hij vond dat beide kempha nen zich op de toekomst moesten richten en het samen eens moesten worden over de renovatie van het jongeren centrum. "Een brevet van onvermogen als u hier niet samen uitkomt", zei Soutendijk toen. Vier weken en drie gesprekken verder zijn Dingus en de gemeente terug bij af. Beide partijen bereikten geen enkele overeenstemming over de vier geschilpunten. De gemeente wil nu dat de rechter op 20 april een uitspraak doet. De gemeente wil haar bouwplan uitvoeren dat door het jongerencentrum ver worpen wordt. Heet hangijzer is de geluidsisolatie. Dingus eist minimaal 105 dba terwijl het bouwplan niet verder gaat dan 100/101 dba. Bovendien wil de gemeente de jeugd van twaalf tot zestien onderdak verschaffen in Dingus. Ook dat wijst het jonge rencentrum resoluut af. Met de gunstige gerechtelijke uitspraken van 2002 in de hand is Dingus al. gestart met de door haar gewens te verbouwing voor de doelgroep 16-plus. Ze wil in de toekomst ook volledig zelfstandig en los van de gemeente functioneren. Daarom is de gemeente naar de rechter gestapt om dat te verhin deren en Dingus te bevelen het bouwplan van de gemeente te laten uitvoeren. De zitting van 10 maart is door de rechter verdaagd tot 20 april. "Er is integer en met oprechte bedoelingen door partij en overlegd om tot een vergelijk te komen", zo schrijft wethouder Emonts in een brief aan de raads leden. "Maar op geen enkel punt kon overeenstemming worden bereikt. Verder praten heeft thans geen zin meer." De gemeente had in eerste instantie al niet veel trek om weer met Dingus aan tafel te gaan. Maar onder druk van de rechter ('dan gebeurt er weer jaren niets voor de jongeren in uw dorp') ging advocaat Smets tij dens de zitting toch overstag. Pieter Gijsbers, voorzitter van Dingus, wil inhoudelijk niet op de drie gesprekken ingaan. "We doen geen verdere mededelingen zolang de zaak onder de rechter is." Wel besprak het bestuur in de afgelopen week de stand van zaken met de achterban en vrij willigers. "Daarbij waren in totaal zo'n honderd mensen aanwezig. Iedereen dacht er hetzelfde over en voelt zich bedonderd."Gijsbers is het niet met het verzoek van Emonts eens dat de rechter op 20 april al uitspraak doet. "Nee, dat willen wij zeker niet. Wij willen eerst een normale zitting en daar na kan de rechter vonnis wijzen", aldus Gijsbers die vindt dat tijdens de zitting van 10 maart 'het ver haal niet goed uit de verf kwam'. 'Want de gemeente praatte steeds over een gezamenlijk ontwikkeld bouwplan. Terwijl wij dat een jaar geleden al verworpen hebben en de onderhandelingen afgekapt. Dat is de president nog helemaal niet duidelijk. Wij willen dat hij eerst goed van alles op de hoogte is voordat hij een vonnis uit spreekt. Op 10 maart was daar niet de gelegenheid voor. Er is toen niet op de inhoud ingegaan." Het besluit van burgemees ter Waals om twee moties van Samenwerking niet in stem ming te brengen krijgt géén staartje. Nadat gouverneur Van Voorst tot Voorst zich niet met de kwestie wilde bemoei en deed de lokale partij een beroep op minister Remkes van Binnenlandse Zaken. Samenwerking vroeg om de beslissing van Waals, die gesteund werd door de andere fracties, te laten vernietigen door de Kroon. Samenwerking krijgt niet haar zin. De minister vindt de kwestie niet zwaar genoeg om voor ver nietiging voor te dragen. Omdat de gemeenteraad het hoogst gezaghebbende orgaan is moet heel voorzichting worden omge gaan met ingrijpen van buitenaf, zo schrijft het ministerie. Het zou. al snel een inbreuk in het demo cratisch functioneren betekenen. Bovendien komt niet ieder besluit dat in strijd is met het recht of algemeen belang voor vernieti ging in aanmerking. Daarvoor moet er 'heel wat aan de hand' zijn. De minister vindt het meer een politiek verschil van mening over de orde in de gemeenteraad. Dat is een zaak van de raad zelf en de kiezers die iedere vier jaar een nieuwe gemeenteraad kiezen. De moties werden door Samenwerking ingediend tijdens de begrotingsbehandeling eind oktober 2003. De partij zegde haar vertrouwen in wethouder Ruyten (Lokaal Aktief) op. In een motie werd aan de andere partij en gevraagd het vertrouwen in Ruyten uit te spreken. In de ande re motie moest de raad uitspreken Ruyten bekwaam te achten om als trekker van het reconstructiedis trict Venray Meerlo-Wanssum te functioneren. Het ministerie vindt de inhoud van de moties staatsrechterlijk on Nederlands. In tegenstelling tot in Duitsland, waar de vertrouwens- regel positief in de grondwet is opgenomen, geldt in Nederland dat verlies of afwezigheid van politiek vertrouwen moet worden uitgesproken. De moties van Samenwerking om het vertrou wen of bekwaamheid te bevesti gen zijn dan ook buiten de Nederlandse staatsrechterlijke orde. Het is dan ook verdedigbaar dat Waals en de andere partijen de moties niet wilden behande len, zo oordeelt de minister. Samenwerking legt zich 'met enig onbehagen' neer bij deze uit komst. "Wij betreuren het dat de minister de kwestie als niet zwaar genoeg beoordeelt", reageert frac tievoorzitter Ike Busser. Hij vreest dat de huidige coalitie en burge meester Waals het als een vrijbrief zullen opvatten om niet welgeval lige moties, amendementen of ini tiatiefvoorstellen buitenspel te zetten. Het college van B en W wil medewerking verlenen aan de uit breiding van de aan de Acaciastraat in Venray gelegen brandweerkazerne. Aangezien de bouw daarvan strijdig is met het ter plaatse vigerende bestem mingsplan De Brier kan alleen medewerking worden verleend door op grond van artikel 19 lid 1 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van dat bestemmingsplan. Nu het bestemmingsplan ouder is dan tien jaar en er geen ontwerp voor een herziening van het bestem mingsplan ter inzage is gelegd, is het nemen van een voorberei- dingsbesluit als bedoeld in artikel 21 van deze wet een vereiste. Het college stelt daarom aan de gemeenteraad voor om op 18 mei een voorbereidingsbesluit te nemen voor het gebied. Tussen de dertig en veertig belangstellenden kwamen vorige week donderdagavond naar het oude raadhuis om de plannen van de ondernemer Van Benschot in te zien, dit naar aanleiding van publicaties in Peel en Maas. Bij het oude raadhuis was de ingang onder de grote trapopen geo pend. Bij het betreden van de ruimte was een groot bord zicht baar met daarop de voorpagina van Peel en Maas en de tekst '1 april'. Iedereen kon de grap wel waarderen, ofschoon er donder dagmiddag al wat ophef was ont staan over de schandalige ver minking' van het prachtige pand. 'Ik ben er volledig ingetuimd', 'het was te verwachten', tot een luid 'Shit...!' waren de reacties. Verrast door vanwege de 1-april- grap en betrapt gevoeld door de plotselinge flits van de camera van de fotograaf die aan de over zijde in een portiek verscholen stond opgedekt. Aan de overzijde op het terras genoot ondernemer Van Benschot van de personen die in zijn grap waren getuimd. Samen met vrienden en bekenden lagen zij regelmatig in een deuk. Maar de grap kon uiteindelijk door eenieder gewaardeerd wor den. Het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties brengt jaarlijks een aantal reguliere circulaires uit, waaronder de maartcirculaire. In deze circu laires gaat het ministerie in op de voornaamste inkomsten bron voor gemeenten, name lijk de ontwikkeling en vast stelling van de algemene uitkering aan gemeenten uit het gemeentefonds. De maartcirculaire bevat voor gemeenten slecht nieuws, met ingrijpende financiële gevolgen. Voor het uitkeringsjaar 2003 is de groeifactor van de algemene reserve naar beneden bijgesteld en wordt nagenoeg niets uitge keerd uit de zogenaamde behoed zaamheidreserve. De gemeente Venray neemt de gevolgen hier van mee in de jaarrekening 2003- De gemeente Venray verwacht voor het uitkeringsjaar 2004 en verdere jaren dat het rijk jaarlijks circa 450.000 euro minder uit keert aan de gemeente Venray. Pas na de meicirculatre 2004 zul len de budgettaire gevolgen definitief duidelijk worden. Het rijk zal in het uitkeringsjaar 2004 incidenteel minder bezuini gen op de kosten van bijzondere bijstand voor chronisch zieken, gehandicapten en ouderen. Het ministerie onderzoekt of er spra ke is van eventuele structurele effecten en verstrekt ook hierover in een later stadium meer concre te informatie aan de gemeenten. HOVENIERS

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5