._e zijn blij met iedere euro" Koester uw Monument De eerste 'Kans' is vergeven Swingende try-out Harmonie Euterpe Theo Janssen voorzitter Mannenkoor mcnsi SYSTEIVkCARfi Niets! Uitmarkt op Raayland College s Swinkels uit Leunen, van der Zanden uit i en Janneke Messman Helvóirt verblijven inteel voor een stage van aar in Zuid-Afrika. De Studeren aan de Sociaal logische Hulpverlening jf Culturele Maatschappe- Vorming aan de school van Arnhem en ègen. Samen organiseren én festival voor de kinde- [van drie instellingen in l-Afrika. >es. Elma en Janneke vertrok- eind augustus 2003 naar •stad. Nog tot begin juli ver en zij in de Zuid-Afrikaanse "opool. De indrukken die zij erste zeven maanden hebben :rgaan, zijn overweldigend, is een hele ervaring om hier een jaar in Zuid-Afrika te ver- fn. Het is een land van veel (Stellingen. De natuur is heel maar de armoede en crimi- !it is erg groot", aldus Loes kels. "De stranden en bergen, ensen op straat die bedelen lier een voorbeeld van. Rijk in wonen langs elkaar. Vaak er maar een straat tussen de lle-class huizen en de towns- De townships zijn krotten- In waarin de huisjes van golf en en karton zijn gemaakt. In huisjes wonen ze vaak met families op een oppervlakte ien vierkante meter. Wij zelf ai in een huis met overal tra- 'oorde deuren en ramen. Dit T heel normaal en noodzake- Ook kun je 's avonds niet nover straat lopen omdat het veilig is door de criminaliteit, r de armoede die we gezien >en zijn we.de dingen die we cdcrlancl hebben meer gaan [deren. We hebben hier heel geleerd", zegt de Leunse stu- e. De 20-jarige studente loopt e bij St. Michael's Children's |e "Dit is.een opvangtehuis meisjes van 13 t/m 18 jaar. 'deze meisjes is het niet vei- 'f is de kans er niet om thuis 'i het pleeggezin te blijven en. De meisjes zijn vaak het 'toffer van misbruik, verwaar- 'gen armoede of ze zijn ver- 11 door hun familie. Vaak vind er thuis ook misbruik van alcohol en drugs plaats en wonen ze in onveilige wijken met slechte huizen. De medewerkers van St. Michael's bieden deze meisjes vei ligheid en hulp en we proberen de relatie tussen de ouders en het kind te verbeteren. Als dit niet meer mogelijk is of als de ouders niks meer met het kind te maken willen hebben, dan wordt er een pleeggezin voor het kind gezocht. De meisjes verblijven van maan dag tot en met vrijdag in de instel ling en gaan van daaruit naar school. In het weekend gaan ze terug naar huis of naar een ver vangend gezin. De meisjes komen veelal uit arme gezinnen waar soms geen eten is en geen geld voor kleding. Veel meisjes heb ben dus heel weinig aan materiële dingen, kleding etc. en hebben geen geld om ooit iets voor zich zelf te kopen. Een voorbeeld is dat de meisjes veel te weinig ondergoed hebben, en maar één handdoek waar ze zich de hele week mee moeten wassen. St. Michael's heeft weinig geld en kan de meisjes niet in al hun behoefte voorzien. Voor mensen in Nederland is dat heel moeilijk te bevatten maar hier is het de harde realiteit. Ik hou op dit moment individuele gesprekken met een aantal meisjes. Hiermee probeer ik te voorzien in bepaal de behoefte die de meisjes heb ben en probeer ik ze sociale vaar digheden aan te leren. Daarnaast ga ik binnenkort starten met groepswerk om de oudere meis jes vaardigheden aan te leren die ze straks nodig zullen hebben als ze het tehuis verlaten en voor zichzelf moeten zorgen." TOWNSHIPS Medestudente Elma van der Zanden loopt op dit moment stage bij Cape Youth Care. Op het moment is de instelling aan het veranderen van een residentiële instelling naar een gemeenschap- gerichte instelling? Er worden projecten gedaan binnen verschil lende gemeenschappen. "Cape Youth Care gelooft erin dat het het beste is voor de meeste kinde ren om opgevoed te worden door de eigen ouders of andere familie leden. Ook geloven zij dat het Loes Swinkels (midden) is met haar twee medestudentes druk bezig met de organisatie van het festival belangrijk is om naar de kinderen en de gezinnen te luisteren. Ze werken liever met hen dan voor hen. Wanneer het niet het beste is voor het kind om thuis te blijven wonen, wordt er samengewerkt met andere organisaties om alter natieve families te vinden. Cape Youth Care gelooft in de krachten van families om de kinderen te steunen. De diensten die verleend worden door Cape Youth Care zijn allemaal op de kinderen en jongeren gefocust, maar het bege leidt ook de volwassenen. Het personeel is daarom niet alleen opgeleid om te werken met kin deren en jongeren, maar zij heb ben Ook de vaardigheden om met volwassenen te werken en hen te begeleiden", aldus de 21-jarige sta giaire. Janneke Mesman (22 jaar) stu deert Culturele Maatschappelijke Vorming aan de HAN in Nijmegen en loopt stage in een van de townships in Kaapstad. "Ik werk bij New World Foundation. Dit is een trainings- en ontwikkelingsor ganisatie die erna toe werkt om verandering en 'onderwijs te bren gen binnen al de sectoren die horen in een menselijke samenle ving. Hierbij kan men denken aan; gezondheid, sport, kunst en cul tuur, recreatie, geloof en onder wijs. Op dit moment ben ik onder andere bezig met het opzetten van een kunst cultuur program ma en daarnaast ben ik de afgelo pen tijd bezig geweest met een kunst- en cultuurproject bij een kinder/jeugd opvanghuis. Met deze jongeren heb ik onder ande re laatst op het Cape Town Childrens festival gewerkt." FESTIVAL De drie studentes werken op dit moment samen, ieder in hun eigen instelling. Samen zijn ze bezig met het organiseren van een groot festival voor de kinde ren van de drie instellingen. Loes: "Met dit festival willen we de ver schillende instellingen met elkaar in contact brengen. Een van de doelen is om de .jongeren en kin deren die hieraan deel nemen de mogelijkheid te geven om even weg te kunnen uit de sleur en de negatieve sfeer van de omgeving waarin ze zich normaal bevinden. Ieder willen wij binnen onze orga nisaties, waar mogelijk, met een groep kinderen/ jongeren aan een project gaan werken waarmee we met hen toewerken naar een optreden met dans, zang of drama. Deze optredens zullen dan uiteindelijk plaats gaan vinden tij dens het festival. Verder willen we mensen vragen om works hops te geven, bands vragen om te komen optreden, mensen die verschillende soorten eten willen verkopen, etc. Daarnaast hebben we nog een aantal andere doelen bij het festival. Op deze manier kunnen we de kinderen en jonge ren verantwoordelijkheden aanle ren. Die dag zullen zij degene zijn die van alles gaan verkopen en zij krijgen daarbij de hele verant woordelijkheid. Maar ons belang rijkste doel is geld inzamelen met het festival dat we kunnen inves teren in de projecten binnen onze instellingen. Het geld dat we uit eindelijk bij elkaar krijgen zal direct naar de kinderen gaan. We geven het geld niet aan de instel ling maar we zorgen er persoon lijk voor dat het geld goed en direct aan dingen die de kinderen nodig hebben besteed wordt. Maar om het festival te kunnen organiseren is natuurlijk geld nodig. We hopen dat de mensen ons zouden kunnen helpen met een bijdrage aan dit festival zodat wij door kunnen gaan met dit pro ject. Wanneer wij het festival door zouden kunnen zetten kun nen wij de kinderen van onze instellingen in hun behoefte voor zien en misschien iets extra's geven. Iets extra's wat voor ons in Nederland als vanzelfsprekend wordt gezien. Met iedere bijdrage zijn wij blij. Een euro is hier meer waard en kan goed besteed wor den dus iedere kleine bijdrage heeft zin." Mensen die het initiatief van Loes Swinkels uit Leunen, en haar twee medestudenten,' willen ondersteunen, kunnen geld stor ten op een speciaal bankrekening nummer: Janello Inzake Project Zuid-Afrika, rekeningnummer 1281.86.542, Rabobank in Leunen. Amigo Outlet Store Venray Baby. kids en teens 7 zijn weer open vanaf vrijdag 9 april, 10:00 uur met: Grootste partijverkoop Verkleding van bekende topmerken. Cakewalk, Bad boys. Bad Girls, Diesel. O'Neill, Kiekeboe, enz, enz. 'tal nieuwste collecties, iedere week nieuwe voorraad! Wilhelminastraat 1c. Venray Openingstijden: Ma 13:00-18:00 Di gesloten Wo 10:00-18:00 Do 10:00-18:00 Vr 10:00 - 20:00 Za 10:00 -17:00 Op maandag 12 april, tweede paasdag, houdt Venray's Koninklijke Harmonie Euterpe een swingend concert in de plaat selijke schouwburg-. De voorstel ling begint om 11.30 uur en de toegang is gratis. Het concert is een try-out voor de deelname van Euterpe aan het TEMA-toernooi dat in het week end van 17 en 18 april in de Venlose Maaspoort wórdt gehou den. Het toernooi om de Tielen Entertainment MusicAward is een tweejaarlijks evenement voor blaasorkesten, waarin eigentijdse muziek centraal staat. De concer ten moeten spannend, zijn, swin gen, vrolijk stemmen en verba zen. Alles draait om de lichte en populaire muziek en ook om f en perfecte presentatie daarvan. De muziek moet als het ware over het publiek heen rollen. Naast de muziek gaat het ook om subtiele combinaties met andere kunstvor men, zoals zang en dans, en wor den theatereffecten als lichtshows en rookmachines ingezet. Kortom, het geheel vormt een boeiend en kleurrijk luister- en kijkspel. Euterpe wordt in haar optreden ondersteund door een combo, een deejay en de bekende Venrayse dansgroep Dizzy. De try- out is bedoeld als finale aanloop naar het toernooi, en het publiek kan een spetterendeshow ver wachten met verrassende combi naties en effecten. Ook wil de har monie veel jongeren hierbij betrekken. Zij heeft dé leerlingen van het Venrayse basis- en voort gezet onderwijs uitgenodigd om de try-out te bezoeken om zo op een leuke en spannende manier kennis te maken met de heden daagse blaasmuziek. De bezoekers kunnen niet alleen genieten van de show. Er is namelijk ook een informatiestand ingericht, waar belangstellenden meer te weten kunnen komen over het musiceren in een blaas- orkest. Zo is er de mogelijkheid om met de dirigent en de muzi kanten te praten en zelf instru menten te bespelen. Een mooie gelegenheid voor een bijzonder uitje met het hele gezin op twee de paasdag. Na een periode van vijf jaar heeft Harrie Francken afscheid genomen als voorzitter van het Venray's Mannenkoor. Tijdens het drukbezochte zondagochtend concert werd Theo Janssen als nieuwe voorzitter aan het publiek voorgesteld. Met een staande ova tie dankte het Mannenkoor dank te Harrie Francken voor zijn inzet over de afgelopen vijf jaar. Onder zijn leiding heeft het mannenkoor het verjongingsprogramma inge voerd, met als resultaat dat het koor 28 jonge leden in 2,5 jaar tijd erbij heeft gekregen. Het muzika le hoogtepunt was het behalen van een tweede plaats tijdens het nationale concours. Het koor dat in december van dit jaar het 95- jarig jubileum viert, is nu al,voor- bereidingen aan het treffen voor het 100-jarig bestaan. Voor Theo Janssen ligt de uitdaging duidelijk klaar. Theo Janssen: "Voor de komende jaren is het van belang dat we de verjonging blijven voortzetten, het muzikale niveau minimaal handhaven maar liever nog iets meer Optrekken en dat we over vijf jaar een fantastisch 100-jarig jubileumfeest gaan neer zetten", aldus een gemotiveerde voorzitter. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS \0\ Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl Gemeentelijk Monument: De Schaapskooi - Overloonseweg. Oude gemetselde schaapskooi uit het Peelgebied. Het is de oud ste nog bewaard gebleven schaapskooi in Venray. Het mid delste gedeelte stamt uit eind 18e eeuw. Na aankoop door de fami lie Poels van de grote Venrayse Schaapscompagnie zijn rond 1880 twee zij-uitbouwen over de hele lengte aangebouwd. Oorspron kelijk is het dak met wolfseinden waarschijnlijk met stro gedekt geweest. Nu bestaat de dakdek king uit Oudhollandse pannen. De schaapskooi is sinds 1880 nau welijks veranderd en de houten dakconstructie is nog origineel. In de jaren zestig wordt de stal verkocht aan de huidige eigenaar, die er mede dankzij de gemeente lijke subsidie in geslaagd is, de stal te restaureren en zodoende te bewaren voor het nageslacht. Vanwege de typische bouwstijl en prachtige ligging een mooie trekpleister voor een zondagmid dagwandeling. Kent U ook zo'n bijzondere, beeldbepalende, monumentale plek? Wilt U reageren of wilt u ons een (digitale) foto ter beschik king stellen? Ons adres is Stichting Venray Monumentaal p/a Groene Hart 7,5801 SX Venray.E-mail: SVM@hccnet.nl Vijf acts hebben maandagavond een poging gedaan om zich te kwalificeren voor de grote finale van De Kans, de Venrayse talen tenshow voor aankomende en gevorderde artiesten en kunste naars. Zangeres Auke Classens uit Oirlo presenteerde zich in de Venrayse schouwburg met een nummer van Melissa Etheridge en werd daarbij muzikaal onder steund door fanfare Ons Genoegen. Na Aukje was het de beurt aan Poco Phantom. Lucie van* den Berg, Dorieke Smedts en Yvonne Poels, drie Venrayse mei den, pakten uit met een voor dracht op vleugel, klarinet en dans. Dé avond werd vervolgd met een optreden van showballet groep Poertwa uit Liessel die een kijkje nam achter de Chinese muur. Na de pauze stonden vier Venrayse jongens op het podium: Pilot Flame. Freek Crienen, Jop Janssen, Mark Born en Giel Claessens verrasten het pubhek als 'rock 'n loll band'. Het laatste onderdeel tijdens de eerste voor ronde was de sketch Malariam door Lotte Vestjens en Nikki Dijkman uit Grashoek. De tweede en derde voorronde zijn in mei. De beste vijf acts van de voorronden plaatsen zich voor de finale later dit jaar. Computers, randapparatuur, software netwerken, onderhoud en reparaties Nu ook gebruikte onderdelen 15" beeldschermen, hardeschijven 2,2 gb SD geheugen 32 en 64Mb Probeer het nu zelf! Maak bij ons montages van bijvoorbeeld uw vakantie video's. Ook voor midi en harddisk-recording hebben wij een demo opstelling klaar staan. Tevens opname-mogelijkheid voor Lp's. Oude Qostrumseweg 19a, Venray tel 0478-569666 Donderdag 15 april zal op het Raayland College in Venray een uitmarkt worden georganiseerd. Op deze middag zal het aanbod van kunst en cultuur in Venray zich presenteren. De middag is georganiseerd door de VW05 leerlingen, hët is een middag door en voor leerlingen van het Raayland College. Er zullen ver schillende kraampjes, zijn en er zullen waarschijnlijk ook een paar demonstraties te zien zijn, Enkele instanties die zich komen presenteren zijn onder andere: Schouwburg Venray, Galerie de Lochting, Het Limburgs museum, muziekschool en Kunstencentrum Jerusalem, dansschool Janssen, het Odapark, de bibliotheek en er word een film/documentaire gedraaid over monumenten en het culturele leven in Venray. Kortom, er zal van alles te zien zijn op deze mid dag. Alle leerlingen van het Raaylandcollege zijn van harte welkom vanaf 13-30 tot 16.00 uur. Het doel van deze dag is jon geren kennis te laten maken met de cultuur in Venray. EN Honderdvijfentwintigste jaargang - week 15 - donderdag 8 april 2004 MAAS Swinkels uit Leunen steunt kinderen in Zuid-Afrika Stichting Venray Monumentaal L

Peel en Maas | 2004 | | pagina 19