lemelbed en [wanenmeer iezinsverpleging fenray 80 jaar oud Kunst Cultuur Confetti presenteert Close with Pop Aarieke Derks xposeert in Mariakapel St. Oda Merselo naar Tema 2004 Lenteconcert in Leunen Harmonie Oostrum tweede Tufaranka in Overloon Het boek Kaïn Live in 't Podium De Locht Hardcore Impact EN MAAS Donderdag 8 april 2004 - Pagina 17 iramma Schouwburg Venray IWe iwburg Venray presen- i de paasweek twee Ingen: Het Hemelbed tZwanenmeer. luzikaal droomhuwelijk. ien we de opvallende jerking tussen rasentertai- Brink en de grande dame mson Liesbeth List wel Het Hemelbed is een [voor twee personen. Jos ;th spelen Michael en leren het paar kennen ibruiloft en zijn als publiek jis getuige van alle ups en 'in hun huwelijk. De eerste len, het eerste kind, de itiecrisis en het wonder samen oud worden. Het (I Do. 1 Do) is een »e musicalklassieker Jende shownummers en :nde liedjes. Jos en Lies- jen u graag uit als getui- muzikale droomhuwe- intieme musical, op het gelijknamige ik van Jan de Hartog. 13 april, aanvang 20.00 I Een ËZwanenmecr van Tsjaikovs- |ct absolute hoogtepunt van jassiek-romantische ballet, ppositie werd valk na vol tooiing nog 'ondansbaar' geacht door menig choreograaf, tot mae stro Marius Petipa zich er mee bemoeide en het stuk wereldbe roemd maakte. De eerste balle tuitvoering van het ontroerende sprookje was gelijk een sensatie en nog immer loopt het storm voor het liefdesverhaal van de jonge prins Siegfried en de zwa- nenkoningin Odette. Door de intriges van de zwarte zwaan Odile wordt hun prille geluk wreed verstoord, maar in de zoge naamde witte scène, waaraan alle zwaantjes deelnemen, overwint de liefde. Oleg Danovski wordt wel de 'patriarch van het Roem eense ballet'genoemd. Hij baseer de zich voor 'Het Zwanenmcer' op de originele choregrafie van Petipa. Een sprookjesachtig ver haal, spectaculaire hofdansen en subtiele ballets-blanc, de vloeien de klanken van Tsjaikovski, het sterke corps de ballet en de fraaie kostumering. Een fraaie optelsom laat het 'ballet der balletten' maar komen. Donderdag 15 april, aan vang 20.00 uur. Jos Brink en Liesbeth List in een muzikaal droomhuwelijk (Foto: Roy Beusker) llden van Servaas (32) schijnwerper was gericht :83-jarige mevrouw Nellie ms uit Leunen die al ruim 40 lang mensen van de gezins- eging in haar huis opneemt, ist zich te herinneren dat ze teer acht jaar was, toen in iv de gezinsverpleging van ging. In 1924. om precies te op 1 oktober 1924. werd de patiënt in de gezinsverple- leplaatst. t was een bewoner van Ser- en het eerste Venrayse gast- i was Bertje Sanders van de straat. Hij ontving daarvoor ergoeding van Fl. 1,30 per Zijn voorbeeld werd kort ia gevolgd door Martien Sen van de Oude Oostrumse- Theodorus Peeters in Leu- ïn de familie Hermans van de traat. Namens het Servaasge- werd verpleger Jan Huebers met het toezicht op de nnen en de patiënten De sctie verleende haar goedkeu- aan de verpleeggezinnen en de huisvesting werd, op een iglieid na, in orde bevonden, oest Bertje Sanders eerst een voor het privaat laten maken tns de woning de goedkeu- van de inspecteur kon weg en- Aanleiding tot invoering de gezinsverpleging in ons was het alsmaar toenemend Isgebrek in de inrichtingen. In 40 jaar tijd was de gestichtsbe volking verachtvoudigd. Nieuwe inrichtingen werden gebouwd en bestaande instituten werden uit gebreid. Maar nog was dat niet voldoende en daarom deed de overheid een beroep op de psy chiatrische inrichtingen om de mogelijkheden van de gezinsver pleging te onderzoeken. Dokter Schim van der Loeff van Sint Anna zag daar wel wat in en verleende graag alle medewerking. Ook Servaas wilde wel meewer ken, maar de Broeders van Liefde hadden heel wat bedenkingen Vanuit Gent liet de generaal-over- ste weten dat wij geen ver plichting aangaan voor aleer we weten waartoe we ons verbin den. Immers, hoe gaat dat ding lukken. Gaat het goed, dan loopt het gesticht leeg'. Ook de finan ciële vergoeding was een - punt van zorg. "Ook voorzie, ik dat de Docters wel eens lust zullen krij gen om inspectie te gaan houden, vooral als ze merken dat er wat aan zit en die bezoeken kunnen zij vermenigvuldigen want wie zal hun beletten die bezoeken te doen als zij beweeren dat ze noodzakelijk zijn uit psychiatrisch oogpunt", aldus de generaal-over- ste. Maar al te veel zorgen hoef den de broeders zich niet te maken. Het Servaas-experiment liep spoedig ten einde en was Paviljoen Jozef van Sint Anna, de vroegere thuishaven van de gezinsverpleging. eigenlijk al bij voorbaat gedoemd te mislukken omdat de patiënten overdag bijna niks te doen had den, wat de gastgezinnen voor grote problemen plaatste. Burge meester Esser van Venray toonde zich weinig ingenomen met de komst van de gezinsverpleging. In een brief aan de Minister van Bin nenlandse Zaken beklaagt hij zich en schrijft: 'Het is al erg genoeg dat ontslagen krankzinnigen hier een gezin stichten en de gemeente bevolken met erfelijk belasten' Ook op Sint Anna was de start van de gezinsverpleging niet erg hoopvol, totdat dokter Barnhoom in 1929 een spraakmakende inlei ding hield voor de leden van de Venrayse sociale cursus. Zijn lezing "Gezinsverpleging van geesteszieken" trok allerwegen de aandacht en meerdere gezinnen meldden zich aan en namen vrou wen van Anna in hun midden op. De geplaatste foto toont ons pavil joen Jozef van Sint Anna dat vele jaren het thuishonk was voor de dames van de gezinsverpleging die 80 jaar geleden van start is gegaan. Twan van Els f in de regio bekende kunste- K Marieke Derks exposeert zaterdag 10 april in de "kapel in Holthees. De expo- 15 te zien op zaterdag, zondag Baandag, 10. 11 cn 12 april en Iterdag en zondag, 17 en 18 al deze dagen van 11.00 uur .00 uur. Beeldend kunstena- 3 wonend en werkend in heeft al vele exposities tnaam staan, en haar werk 1 overal hogelijk gewaar de Mariakapel is er dan Is op dat zij deze getalen- ktinstenares heeft weten te en Het werk van Marieke bronzen beelden, en zeer expres sieve schilderijen, die met name in de laatste jaren zijn ontstaan. AI vele jaren staat zij bekend om haar bronzen beelden, maar de laatste jaren heeft zij een oude liefde, het schilderen, weer opge pakt, en het schilderen is duide lijk voor haar ook een nieuwe uit daging in een al lange carrière. Haar schilderijen hebben niet altijd die rust, maar kunnen als het ware van de muur afspatten door hun expressiviteit. Het belangrijkste voor de kunstenares is de uitdaging om iets te maken waarvan je van tevoren niet weet iet wordt, je hebt letterlijk en figuurlijk nog geen idee. Het beeld vormt zich eigenlijk van zelf, onder je handen begint het te leven. Dat die zoektocht in haar zelf niet tevergeefs is, maar prach tige beelden en schilderijen voort brengt, die iets laten zien van de rijkdom van het leven, zal duide lijk worden voor een ieder, die deze expositie komt bezoeken Juist met de Paasdagen, waarin het leven de grote winnaar is, is het de moeite waard om met het werk van Marieke Derks gecon fronteerd te worden.De entree voor deze expositie is gratis, en de Mariakapel zal haar bezoekers zoals altijd gastvrij ontvangen. Zaterdag 17 april zal Fanfare St. Oda Merselo, na de uiterst succes volle deelname in 2002, weer deelnemen aan Tema 2004 (voor heen Tielen Toernooi) in De Maaspoort in Venlo. Het toernooi, dat om de twee jaar wordt georga niseerd door Fanfare Concordia uit Meterik, is een sprankelend muziekconcours dat Harmonie- en Fanfareorkesten uit de Ere- en Superieure- of Vaandelafdeling uitdaagt een bruisend programma in het lichte genre samen te stel len en daarmee onderling te wedijveren. De jurering van de optredens is in handen van: Gert Buitenhuis, Maino Remmers, Jos Pommer en de overbekende Barrie Stevens. Zaterdag 17 april treden vanaf 12.30 uur tien topfanfares op en zondag 18 april vanaf 13-30 uur zeven topharmonieën. Fanfare St. Oda (o.l.v. Piet Joris) treedt op om 20.00 uur en het non stop optreden van 30 minuten zal spectaculair, swingend, vrolijk, verbazend en pakkend zijn. Het programma van St. Oda is als volgt: Saint Louis Blues. Stan Ken- ton Today (verplicht werk), Things, Children of Sanchez, Min nie the Moocher, Think en Bre- akin'up. Bij het optreden, bar stensvol kwaliteit, wordt de zang verzorgd door Annelie Reinders en Geert Pelzer aangevuld met een vocal backing group, de licht show door Hans Grauwmans, het combo door John van Els, Edgar Janssen, Otto Kooien en gedanst wordt door Impuls o.l.v. Myrna van den Bosch. Zaterdag 10 april om 22.00 uur begint in Café 't Podium in Venray weer een avond vol met livemu ziek Deze avond staan er in 't Podium twee bands geboekt. De hoofdact van de avond, Patatje metal, heeft een kunst gemaakt van het omvormen van nederpop tot metal. Patatje Metal overgiet bekende nederpopklassiekers met een sausje van metaal en brengt deze met de nodige bombarie ten gehoor, zoals het gebruikelijk was in het glammetal-tijdperk, maar dan nog erger. Nog veel erger. De muzikanten Nico Haat, Beest, Vader Macabraham en Denny Antichristiaan Grijpen elke kans om hun publiek hitsig en hyste risch te krijgen. Als opwarmer voor het optreden van Patatje metal staat de formatie Achter- bendt uit Geysteren geboekt. De jonge enthousiaste bandleden zijn in 1998 met het idee gekomen om Geysteren eens flink op de kaart te zetten. Met dat doel is de Ach- terbendt opgericht. De Achter- bendt heeft reeds een aantal optredens achter de rug en de reacties daarop waren erg goed. Zeker weer een regionale band om te gaan zien, Meer informatie is te vinden op www.podiumven- ray.nl onder de kop Agenda. Op tweede paasdag, maandag 12 april, houdt Harmonie St Cat- harina Leunen-Veulen-Heide voor het eerst een Lenteconcert. Op dit concert treden de jeugdharmo- nie, jeugddrumband, drumband en harmonie-orkest van St Cathari- na op De jeugharmonie, onder leiding van dirigent Geert Nellen, brengt een grote verscheidenheid aan muzieksoorten ten gehore. Zo spelen ze volksmuziek, marsen, een aantal vrolijke stukken en zelfs housemuziek. Vervolgens treden de jeuddrumband en drumband op. beide onder leiding van dirigent Wil van Horck. De drumband voert naast een aantal marsen een tweetal grote concert- werken uit, gebaseerd op de vor men en bewegingen van de alom bekende dinosauriërs, en een ander werk is gebaseerd op de ontdekkingsreizen van Marco Polo. Ter afsluiting treedt het har monie-orkest op onder .leiding van dirigent Geert Jacobs. Zij brengen vier stukken ten gehore, waarvan twee uit de bekende films Lawrence of Arabia en Dis ney's Tarzan komen. Naast een werk van de zangeres Enya wordt ook voor het eerst het concours- werk Alpina Saga uitgevoerd. Dit werk is geïnspireerd dooT een wandeling door de Oostenrijkse natuur, met zijn woeste bergen maar ook prachtige uitzichten. De drumband en harmonie sluiten het concert af met een gezamen lijke mars. toepasselijk So Long getiteld. Het Lenteconcert begint om 11.45 uur in gemeenschaps huis de Brink in Leunen en de entree is gratis. Het museum is zowel op le als 2e Paasdag geopend. Er is een broedmachine opgesteld waar op die dagen de kuikentjes uit het ei komen. Op 2e Paasdag is er een demon stratie eieren versieren. Ook is er een expositie "Bomen en mensen, een oeroude relatie" en een kleine expositie over vroegere communiekleding en communiecadeautjes. Groe pen kunnen, na afspraak, ook op andere dagen en tijden terecht (www.delocht.nl). Op zaterdag 10 april gaat in OJC Dingus de 30e Hardcore Impact party plaatsvinden: Area 1 (Chill Out): dj Chromix, dj Ramo- niac, dj Black Demon, dj Poelik, dj X-ception en dj Anathema. Area 2 (HardcoreO: dj JDA (MOHG), dj Die - Moon versus mc Paranoia, dj Bassweiler, dj Yesheads, dj 2- Hard, dj Eardamage versus ms Dwaas, hosted by MC OSA. De kassa en café zijn open om 19.00 zaal 21.00. Entree 7,50 euro,leef tijd 16 jaar (legitimatie verplicht). Op zaterdag 17 april houdt Close Harmony Group Confet ti in samenwerking met Bra voure uit Helden en The Com pany uit Grubbenvorst een concert met als thema Close with pop. Het concert wordt gegeven in de aula van het Raayland College in Venray. Alle drie de koren zullen garant staan voor een hoog niveau en zoals het thema al beloofd, zal het allemaal muziek uit de pop richting zijn. Confetti is opgericht in 1990 en jitaat al sinds die tijd onder de lei ding van Gertie Cremers. Weke lijks wordt door de 23 zangers en zangeressen hard gerepeteerd aan het repertoire dat bestaat uit hedendaagse popmuziek, maar ook uit klassiekers uit de jaren '60 tot '90. Confetti zingt deze muziek onder begeleiding van een eigen combo maar ook zin gen zij a capella. Confetti dankt haar naam aan het kleurrijke karakter van het koor. Kleurrijk qua repertoire maar zeker ook kleurrijk qua presentatie. Want hoewel Confetti bedoelt is om naar te luisteren, zorgt onze cho reografie ervoor dat Confetti ook leuk is om naar te kijken. Kortom, voor liefhebbers van zang en show zijn de concerten van Conf etti dus een echte aanrader. En voor wie graag zelf mee zou wil len zingen, heeft Confetti nög een aantal dingen in petto. Na afloop van het concert is er het zoge naamde "tapzingen". Gezellig met z'n allen rond de piano en lekkere ouwe gouwe samen zingen. Ook de luisteraars van ons concert worden uitgenodigd om een stuk je mee te zingen, daarvoor heeft Confetti de teksten gebundeld in een handig boekje. Tevens is Confetti nog op zoek naar twee tenoren ^im ons koor te verster ken. Voor meer informatie daar over kunt u terecht op onze web site www.confetti.tk Bravoure uit Velden, een koor dat popmuziek ten gehore brengt. Popmuziek uit de jaren 70, 80,90 en uiteraard hedendaagse muziek worden met groot enthousiasme onder vakkundige leiding gepre senteerd. Dirigente Nancy van Rijswijck is vanaf het ontstaan van 'Bravoure' in 1996 tot op de dag van vandaag nauw betrokken in hetgeen dit koor nu kan vertol ken Breed in repertoire en samenzang; nummers van Abba tot Bon Jovi. De veelal speciaal voor het koor geschreven muziek- en zangarrangementen geven het koor de eigen klankkleur en sfeer. Tijdens 'Popcorn' 2003; een jaar lijks terugkerend concert in Vel den georganiseerd door popkoor 'Bravoure', heeft het publiek deze keer ook kennis kunnen maken met een aantal musicalstukken. Kortom een koor dat popmuziek wil blijven uitdragen; in de breedste zin van het woord, gepresenteerd in een spe ciaal 'jasje', met bravoure en door 'Bravoure'. The Company uit Grubbenvorst is in 1995 opgericht door, zoals ze zelf zeggen, oudere jongeren. Zij maken graag muziek op een seri euze maar vooral gezellige manier. Hun populair en geva rieerd repertoire kenmerkt zich dan ook door popmuziek en musi cal muziek. Vanaf 2002 staat Ton Weerts als dirigent voor dit 60 personen tellende koor. Typisch voor de concerten van The Com pany is het aanstekelijke repertoi re en het zingen zonder bladmu ziek. En indien mogelijk laten ze zich live begeleiden door een combo. De uitstraling is voor The Company erg belangrijk. Tijdens de concerten worden dan ook verrassender muzikale combina ties getoond. The Company pro beert eens in de twee jaar een groots opgezet concert te organi seren, alleen of met andere koren. Het concert begint om 20.15 uur en de aula van het Raayland College zal vanaf 19.30 uur geo pend zijn voor ontvangst met kof fie. De entree bedraagt 5,-. Voor meer informatie kunt u terecht op www.confetti.tk! Afgelopen zondag heeft harmo nie Sub Matris Tutela deelgeno men aan de Grote Prijs van Vor- tum-Mullem. Het optreden vond plaats in de bomvolle kerk van Vortum-Mullen die voor deze gelegenheid omgebouwd was tot theaterzaal. In totaal waren er acht deelnemers die streden om de grote prijs. Alle optredens wer den beoordeeld door Gert Buiten huis en Koos Mark. Het optreden van Sub Matris Tutela, die voor de eerste keer deelnam aan een wed strijd met een show-opzet, werd gewaardeerd met 126,5 punten wat goed was voor de tweede plaats. De eerste prijs ging naar fanfare De Vriendenkring uit Overloon. De nummers drie tot en met vijf waren respectievelijk Fanfare St. Cecillia uit Maashees, Fanfare Vriendenkring uit Oeffeit en Harmonie de Herle ving uit Vierlingsbeek. Paaszaterdag 10 april komt een van de beste blaaskapellen van Europa naar Overloon. Voor de tweede keer verzorgt Tufaranka een unieke muziekavond in de Raayhal van Overloon. Blaaskapel Freunde Echo heeft na het succesvolle concert op paaszaterdag 2003 de smaak te pakken. In een volle sporthal werd vorig jaar voor het eerst een •tsjechische muziekavond georga niseerd met Tufaranka als hoofd act. Boven verwachting was het aantal bezoekers die toen naar deze avond kwamen luisteren. Zo'n succes verdient een vervolg en daarom is paaszaterdag nu al een begrip aan het worden voor de liefhebbers van volksmuziek. Muzikaalleider is Bohumir Kamenik. Kamenik is geboren op 13 december 1954 in Jihlava. Reeds in zijn jeugd speelde muziek een zeer grote betekenis in zijn leven. Op de muziekschool leerde hij piano spelen maar beleefde hier weinig plezier aan. Hij besloot over te stappen naar de trompet. Zijn wens was ooit een onaf hankelijk musicus te worden, maar voor het zover was moest hij eerst naar het conservatorium van Brno. Hij studeerde daar af in 1977. Hij trouwde met een meisje uit zijn conservatoriumklas en ging naar de hogeschool muziek in Brno. Ze krijgen twee kinde ren, waarvan een zijn zoon Ond- rej, ook bij Tufaranka is gaan spe len. Om voldoende geld te verdienen voor zijn gezin speelde hij vaak in verschillende kapellen zoals o.a. Mistrinanka. Na militaire dienst ging het muziekleven weer verder. Hij ging o.a. spelen bij Moravanka o.l.v. Jan Slabak en stapte later over naar Moravenka. Toen begon hij ook te compone ren. Daarnaast gaf hij ook les aan de basisschool te Brno-Lisen. Naast het componeren ging hij ook steeds vaker nationale liedjes arrangeren en begon een klein blaasorkest met de naam Kameni- kova Musikanti. Sinds 1995 speelt Kamenik mee als Flugelhornist en muzikaal lei der van de kapel Tufaranka. Hier kan hij werken met zeer jong en getalenteerde muzikanten uit Sak- vice. Onder tussen hebben de muzikanten van Tufaranka vele cd's op de markt gebracht en spe len op hun geheel eigen en her kenbare wijze de sterren van de hemel. Vele composities van Kamenik hebben een geheel eigen karakter die door weinig blaaskapellen goed kunnen wor den vertolkt. Ondanks dat het lijkt dat Tufa ranka volledig professioneel is. zijn de meeste gewoon amateur- muzikanten. De kapel bestaat uit twaalf muzikanten en een zang groep die bestaat uit twee vrou wen en twee mannen. Voor deze avond zijn nog kaarten te reserve ren via John Jacobs tel: 0478 641516 of Ton Keizers Tel: 0478 642399 of via de website www.blaaskapel.nl Kaarten zijn ook te verkrijgen bij Plus V'erbeeten, Kapsalon Toine en de Raayhal allen in Overloon. Voorverkoop 10.00 aan de kassa 12.00. De avond begint om 19 00 uur en de Raay hal is open vanaf 18.30 uur voor bezoekers. Boekrecensie in Peel en Maas Dit is een verhaal van een moordenaar. Gaandeweg wor den er vele -heel verschillende - verklaringen gegeven waar om hij geworden is wie hij is. Allemaal zijn ze waar. En toch kunnen we hem niet begrij pen. Uit het boek Kaïn. In Het boek Eva probeert de eerste vrouw haar verdriet te ver werken nadat haar oudste zoon Kaïn zijn broer Abel heeft ver moord. Ze probeert hem te begrij pen en te helpen in zijn redeloos heid. In dit tweede boek ligt het accent op Kaïn zelf. We leren hem kennen als een krachtige, verstandige man. Hij heeft een avontuurlijk leven. Maar diep van binnen kan hij zich niet bevrijden van zijn schuldgevoel omdat hij het met niemand kan delen. Marianne Fredriksson (Zweden, 1927) werd geboren in Göteborg. Ze oogstte veel succes met de roman Anna. Hanna en Johanna, die in 1998 door het Nederlandse lezerspubliek werd verkozen tot Boek van het Jaar. Bij Uitgeverij De Geus verschenen daarna 4e romans Simon, Volgens Maria Magdalena. Inge en Mira. Het zesde zintuig, Elizabeths dochter. De nachtwandelaar en Het boek Eva. Ook publiceerde Uitgeverij De Geus de non-fictietitels Als vrouwen wijs waren en De elf samenzweerders. Van Fredriks- sons boeken zijn in Nederland in totaal meer dan 1.000.000 exem- nlaren verkocht.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 17