betbalverlof aan het lind van de tbs-behandeling amenwerking voor en goede zorg "Schandalig dat wethouders onbereikbaar zijn" Over' Eendagslenzen! Betere dienstverlening gemeente Boomfeestdag Xerox verkoopt onroerend goed Gebroken pols NTACTLENZEN I EN MAAS Donderdag 1 april 2004 - Pagina 5 i in actie bij SV Meerlo SPECIAAL VOOR SPORT EN VRIJE TIJD L jaar geleden betraden We tbs-patiënten FPI de ie Wissel. Inmiddels zit ijek al een tijdje 'vol' en en meer patiënten ver- H en in ieder geval een tjte van de dag buiten de ijjgde kliniek aan de (sumseweg. Zij gaan naar W; gewone school, werken n de kliniek, halen de lker' ^happen voor de avond- jjd of gaan op bezoek bij ;5i, 0uders. Daarnaast bren- jok steeds meer patiënten r| vrije tijd buiten de kliniek 2 Zij zijn lid van een ver- og in de buurt of voetbal- ip de zondag bij een van ubs in de buurt. luurlijk gaat dat niet vanzelf, jgeen clubs of verenigingen di melden bij de kliniek om :n of zij alsjeblieft een tbs- die bijna uitbehandeld is verwelkomen bij hun kan de kliniek vol- plekken vinden voor'de patiënten die niet meer de hele dag in de kliniek hoeven te zijn, zowel voor ontspanning als voor inspanning. Daar komt dan echter wel wat bij kijken. Mensen infor meren, angst wegnemen, duidelij ke afspraken maken en zekerhe den inbouwen. Waarbij overigens altijd wordt duidelijk gemaakt dat 100 procent zekerheid niet bestaat. Maar voor welk lid van een vereniging geldt dat wel? Voor de Rooyse Wissel staat ver der transparantie voorop: altijd wordt als kliniek zijnde contact opgenomen met een vereniging om de mogelijkheden te bekijken van het lidmaatschap van een patiënt. Marco is een van de patiënten die naast zijn gewone verlof ook een deel van zijn vrije tijd buiten de kliniek doorbrengt. Hij voet balt sinds kort bij SV Meerlo. Ook met deze club werd veel gepraat en overlegd voordat hij daadwer kelijk tegen een bal schopte. Het bestuur moest helder krijgen wat de bedoeling is en er moesten goede afspraken worden gemaakt. Een gedegen voorberei ding met een open communicatie naar velen was de inzet. In eerste instantie is het bestuur met de gezamenlijke jeugdafdeling, Meerlo en Wanssum werken hier in samen, bij de kliniek op bezoek geweest. Met de daar ingewon nen informatie heeft het bestuur de leden, zowel de actieve als ook de passieve, tijdens de algemene vergadering geïnformeerd. Verder zijn de ouders van zowel de Doema-leden (Doema is een open jeugdwerk vereniging) alsook de ouders van de jeugdleden en de omwonenden van het sportpark in alle openheid geïnformeerd. "Met deze communicatie en een voetbalwedstrijd binnen de poor ten van de kliniek wilden wij de grootste twijfels en de aanvanke lijke scepsis voor een belangrijk deel wegnemen", verklaart voor zitter Arie Janssen. "En hierin zijn wij geslaagd gezien de reacties. Plezier met de voetbalsport staat voorop binnen onze vereniging en van dit plezier wil SV Meerlo ook Marco laten genieten. En dat lukt heel zeker, zo blijkt duidelijk tijdens de trainingen. Doordat alle partijen heel natuurlijk reageren is de acceptatie vrij snel en geruis loos gegaan, wat niet alleen karak teristiek is voor de mensen in en om de SV Meerlo, maar ook voor onze gehele gemeenschap", zo is de ervaring van de voorzitter tot nu toe. VOETBALVERLOF Zoals elk verlof van patiënten van de Rooyse Wissel heeft ook het 'voetbalverlof een doel. Want natuurlijk is het leuk voor een patiënt dat hij weer een wedstrijd je kan voetballen, maar dat is niet genoeg voor een verlof. Er moet een leerdoel aan ten grondslag lig gen. Zoals bijvoorbeeld het aanle ren van discipline, motivatie of je verantwoordelijkheid leren nemen in een groep. Een aantal patiënten van de Rooyse Wissel is momenteel lid van een vereni ging. De komende tijd zullen nog meer patiënten deel willen nemen aan het verenigingsleven in Noord-Limburg. De goede erva ringen tot nu toe sterken traject begeleider Paul Geurts van de Rooyse Wissel in de overtuiging dat, dat wel goed komt. "In de praktijk zie je nu al dat patiënten het geweldig vinden dat er nor maal met hun wordt omgegaan, dat ze niet steeds therapeutisch bezig hoeven zijn. Bij de vereni gingen gebeurt dat. Ze leggen er contacten, oefenen hun hobby uit en worden daarin gewaardeerd. Marco zou eerst alleen maar mee- trainen. Nu voetbalt hij ook al mee in competitiewedstrijden. Dan klikt het wederzijds. Perfect toch. Wij zullen er alles aan doen om meer verenigingen te laten ontdekken dat het allemaal min der bijzonder is dan ze vooraf mis schien gedacht hadden om één van de patiënten van de Rooyse Wissel in de vereniging mee te laten draaien." :t is lente in het mooie park iint Anna en de leden van de Veulen waren afgelopen lag weer present om het te loofprieel een flinke 'loudsbeurt te geven. Twee terug deed Stichting spark een beroep op de W Aid Prinsen Kompeneej e helpen bij de restauratie van het monumentale prieel dat ernstig, in verval was geraakt. En dat beroep was niet tevergeefs. Onder leiding van Gerrit Reintjes, ook wel békend als 'Rozen Gradje', werd de berceau, zoals de deftige naam luidt, met grote voortvarendheid en deskundig heid onder handen genomen. Er werd gesnoeid en gezaagd, het dode hout werd verwijderd en waar nodig kwam nieuwe aan plant. De ijzeren draagconstructie werd gerepareerd en gèverfd. Het resultaat mocht er zijn. Duizenden bezoekers hebben tij dens De Waan het mooie prieel kunnen bewonderen en de Veulenaren hadden eer van hun werk. Ze hebben het prieel intus sen geadopteerd als hun 'pete kindje', zoals Gerrit Reintjes het prieel bestempelde. Het Vincent van Gogh Instituut liet als blijk van waardering enkele vlaaien aanrukken. Stichting Stadspark is zeer met de adoptie in haar nop jes en beschouwt de Veulense bij drage als een bewijs van de ver bondenheid van de Venrayse bevolking met haar culturele erf goed. De stichting is voornemens om het prieel voor te dragen als gemeentelijk monument. Het is gelegen in het parkgedeelte aan de zuidzijde van het klooster, naast het vroegere klasse-pavil joen Eugène. Het park is, onder de gebruikelijke voorwaarden, voor wandelaars opengesteld. van Venray, Centrale èrenverenigingen ^gebracht in de orenraad, en Zorggroep rd Limburg Regio Venray heb- afgesproken dat zij zich geza- 'ijk in gaan spannen voor een |uate en kwalitatief goede en dienstverlening aan oude- de Gemeente Venray. De 'nzorg staat midden in de leving. Ontwikkelingen vol- aar in snel tempo op. Het ouderen neemt in de 'de jaren nog sterk toe. ^n hebben ook' steeds nadrukkelijker een beeld van wat zij nodig hebben in de zorg. Zo lang mogelijk thuis blijven wonen in de eigen omgeving is een belangrijke behoefte. Als thuis wonen niet meer kan, dan willen ouderen niet in een groot insti tuut 'opgenomen' worden. Zij wil len ook in die situatie zo normaal mogelijk wonen en hun zelfstan digheid behouden. Zorggroep Noord-Limburg speelt op die ont wikkelingen in door Zorg aan Huis (voormalig Groene Kruis) verder te ontpooien. Het bieden van een 24-uurs zorggarantie thuis ACTIES is daarbij een belangrijk doel. Ook het herbouwen van Het Schuttersveld in meerdere kleine re zorgcomplexen past in deze tijd. Daarin zoekt Zorggroep Noord-Limburg samenwerking met partners zoals Wonen Venray. Zorggroep Noord- Limburg wil zo goed mogelijk aan sluiten bij de wensen en behoef ten van huidige en toekomstige klanten. In dat kader is het van belang om plannen samen met vertegenwoordigers van de doel groep te ontwikkelen. De Seniorenraad kan als koepel van de ouderenorganisaties deze rol goed invullen. Daarom hebben beide organisaties met elkaar afge sproken dat zij structureel met elkaar gaan overleggen. De Seniorenraad wordt tijdig betrok ken bij planontwikkeling. Zij zal de Zorggroep Noord-Limburg adviseren. Ook kunnen zij vanuit hun eigen positie plannen aandra gen bij Zorggroep Noord- Limburg. De Seniorenraad en Zorggroep Noord-Limburg willen zodoende invulling geven aan hun maatschappelijke opdracht als belangenbehartiger en als aan bieder van klantgerichte zorg en diensten. PEEL EN MAAS een abonnement waard Op 17 mei gaat de gemeente Venray over naar een nieuwe organisatiestructuur. Deze struc tuur is meer toegespitst op een efficiënte en effectieve dienstver lening aan klanten. Bovendien bevordert de structuur een meer integrale manier van werken, aldus de gemeente. Dat wil zeg gen dat verschillende beleidster reinen nadrukkelijker op elkaar afgestemd worden, zowel in de daadwerkelijke producten aan de klant als in de beleidsvoorberei ding. Het college van burgemees ter en wethouders heeft inmid dels ingestemd met de nieuwe organisatiestructuur. De onderne mingsraad heeft hierover even eens positief geadviseerd. De organisatie zal vanaf 17 mei niet meer bestaan uit vier sectoren en veertien afdelingen, maar uit zeven afdelingen. De overgang naar de nieuwe organisatiestructuur is volgens de gemeente een belangrijke stap in het organisatieontwikkelingtra ject van de gemeente Venray. Dit traject heeft als doel een betere dienstverlening aan onze klanten. In omvang neemt de organisatie vooral op management niveau sterk af. In de nieuwe structuur zijn er twee directeuren in plaats van vier en zeven afdelingsma nagers in plaats van veertien. Een nieuwe structuur alleen is niet voldoende om anders te gaan werken en de dienstverlening aan de klant te verbeteren. Vanaf 17 mei zal de gemeentelijke organisa tie zich er dan ook sterk op rich ten om de dienstverlening daad werkelijk te verbeteren. De afdeling Publieksdiensten zal in de tweede helft van 2004 anders ingericht worden, waardoor de klant maar bij een loket terecht hoeft voor al zijn vragen. Ook wordt er geïnvesteerd in de mede werkers door ze gericht te coachen om op een dienstverle nende en integrale manier te wer ken. Het aanbieden van cursussen en trainingen kan daarbij helpen. Ook zet de gemeente onder ande re instrumenten in op het gebied van human resource-management en competentiemanagement. Een 14-jarige meisje uit Hegel- som is met een gebroken pols opgenomen in het ziekenhuis na een aanrijding met een auto. Het ongeluk gebeurde toen het meis je op haar fiets op de kruising van de Tongerloseweg en de Bosstraat in Hegelsom afsloeg zonder richting aan te geven. Een 41-jarige automobilist uit Venray kon haar niet meer ontwijken. Het meisje is opgenomen in het ziekenhuis van Venlo. CURSTJENS VENRAY NOORDERHOF 20 - TEL. 0478 - 550630 en "oog opgeleide actlensspeci Nalieten! Statenlid Jan Loonen zet zich in voor nieuwe bestuurscultuur Ruim een jaar geleden werd CDA'er Jan Loonen met bijna 4200 voorkeurstemmen geko zen in de provinciale staten. Zo'n grote verkiezingswinst schept verwachtingen. "Ik heb een ontzettend groot mandaat van de kiezers gekregen. En ik voel mij daarom ook verplicht wat voor die mensen te doen. Maar ik besef ook dat ik niet de hele wereld kan redden." Tegelijkertijd met het aantre den van de nieuwe statenperiode waait er een nieuwe wind door het provinciehuis. Minder regels en stimuleren luidt het motto. Jan Loonen raakte aangestoken door het enthousiasme van CDA-gede- puteerde Ger Driessen die met ferme kracht de strijd aanbond met de verstikkende en overbodi ge regelgeving. Loonen deed in september in deze krant een oproep. Hij vroeg iedereen die met zijn bouwplannen was vast gelopen in de ambtelijke molens zich bij hem te melden. De Venraynaar wilde inzicht krijgen in de problematiek en hoopte tevens enkele gevallen op te los sen. Dat hij bij zijn oproep zijn mobiele nummer openlijk publi ceerde wekte bij sommigen ver bazing. "Hoe kun je dat nou doen", kreeg ik te horen. "Je laat toch niet je 06-nummer in de krant zetten. Maar ik wil voor iedereen bereikbaar zijn. Ik ben volksvertegenwoordiger en wil luisteren naar wat er leeft in de samenleving. Het is ook schanda lig dat in Venray de wethouders onbereikbaar zijn. Ze moeten niet zeuren. Want ze zijn 24 uur per dag wethouder en daar krijgen ze goed genoeg voor betaald. Ik heb er helemaal geen last van gehad. Integendeel. Het heeft alleen maar positieve reacties opgele verd waarmee ik aan de slag kon. Ik heb een dossier aangelegd van alle knelgevallen. Dat is mijn poli tieke legitimatie is. Ik heb het overhandigd bij de gemeente en bij de provincie. En die oproep geldt nog steeds. Alle individuele gevallen oplossen kan ik niet, maar ze zijn wel allemaal onder de aandacht gebracht." Jan Loonen heeft onlangs ieder een die gereageerd heeft - het waren er ruim veertig - per brief op de hoogte gesteld van de stand van zaken. Gedeputeerde Driessen heeft zijn rapport 'Het moet anders' in ontvangst geno men en zijn volledige medewer king toegezegd. Loonen voerde gesprekken met ambtenaren, de Venrayse wethouders Driessen en Ruyten en Tweede Kamerlid Ger Koopmans. De nieuwe bestuurs cultuur is hem op het lijf geschre ven. Niet alleen bij de provincie maar ook bij het Rijk waait de wind uit de goede hoek. zegt hij. "Maar het moet tot onder toe doorsijpelen. Tot bij de gemeen ten en de ambtenaren die er dage lijks mee bezig zijn. Het moet bij iedereen tussen de oren komen te zitten." Loonen noemt als voor beeld het wozoco in Ysselsteyn. "Daar heeft het CDA al jaren aan getrokken. Er is daar zelfs afgewe ken van de wet. Op rijksniveau is nu ook het besef doorgedrongen dat het anders moet." De gemeente is nog niet zo ver, constateeit hij. Loonen pleit voor meer maatwerk De 370 bezwa ren tegen het ontwerp bestem mingsplan buitengebied, het waren er nog meer dan tegen het voorontwerp, noemt hij een slecht teken. Het moet anders. Het kan niet dat boeren een aan- legvergunning moeten aanvragen voor het scheuren van grasland er hierop zes weken moeten wach- De stichting Boomfeestdag houdt op woensdag 7 april de lan delijke boomfeestdag. De gemeente Venray doet samen met de kinderen van de basisscholen De Meent uit Leunen en de Petrus Bandenschool uit Venray aan dit evenement mee. Dit jaar wordt ook een koninklijke boom geplant: een Prinses Amaliaboom. Het thema voor 2004 is: bomen verbinden. Dit jaar worden veer tig bomen geplant langs de Molenhofweg in Leunen. Om circa 10.00 uur plant wethouder Driessen samen met enkele kinde ren van groep 8 van de Meent de eerste boom, waarna de kinderen zelf met hun eigen boom aan de slag kunnen. Een uurtje later, om 11.00 uur, plant wethouder Driessen samen met enkele genodigden een Prinses Amaliaboom - een rode beuk- op het Nassauplein in de Oranjebuurt in Venray. Ook de kinderen van groep 7 van de Petrus Bandenschool in Venray zijn hierbij van de partij. Vooraf zal Gerrit Linders, die de bomen in Venray beheert, op beide scho len een les verzorgen over bomen. De boomfeestdag stond oorspronkelijk gepland op 24 maart, maar in verband met het overlijden van prinses Juliana werd de dag verzet naar 7 april. Xerox heeft vier gebouwen op haar bedrijventerrein ver kocht aan Elzent Property uit Eindhoven. Het gaat om de bedrijfsgebouwen M, T en U die in gebruik zijn door Flextronics en gebouw C aan de Smakterweg waar het ELC (logistiek centrum) van Xerox gevestigd is. Ook het terrein van de voorma lige vloeivelden, de bossen en de sportvelden is geheel verkocht aan Elzent Property. Het bos van ongeveer tien hectare op Smakterheide I wordt momenteel gekapt. De nieuwe eigenaar wil hier een aantal nieuwe bedrijven vestigen. Het was ook de bedoe ling gebouw L, de kantorenflat aan de Maasheseweg, te verko pen. Maar dit gaat voorlopig niet door. Directeur Paul Hermans schrijft in een directiemededeling aan het personeel dat niet uitge sloten is dat gebouw L in de toe komst alsnog verkocht wordt. De strategie van Xerox is gebouwen te verkopen, indien het bedrijfs economisch verantwoord is, om zo kapitaal vrij te maken. De gebouwen A, B, F en L blij ven eigendom van Xerox. Gevolg van de verkoop is dat het bedrij venterrein verder opgesplitst wordt. De bedrijven in de gebou wen van de nieuwe eigenaar gaan geheel zelfstandig functioneren. ten, vindt hij. Loonen noemt een voorbeeld uit het buitengebied. Een agrariër wil enkele oude stal len afbreken en een nieuwe loods bouwen. De stallen zijn samen 500 m2 groot. "Maar hij mag er slechts een nieuwe loods van maximaal 120 vierkante meter neerzetten. Je moet de mensen niet tegen je in het harnas jagen want dan worden ze 'wèrs'. Los de dingen samen met de burgers op. Daartoe zijn ze graag bereid." Samenwerking en WD uitten in de laatste raadsvergadering forse kritiek op het ambtenaren apparaat. "Ze hadden gelijk maar ze speelden het veel te hard en teveel vanuit de oppositierol. Ik hoop dat de kanteling op het gemeentehuis positief uitpakt. In plaats van 'dit kan niet' moet samen met de burgers gekeken worden wat wél kan." Ook bij de VROM-inspectie is de andere wind nog niet helemaal doorgedrongen. "Venray betaalde veel geld aan de familie Van Dijck in Merselo om het probleem van de stankcirkels op te lossen. De inspectie zat er bovenop en nu kan er weer gewoon gebouwd worden. Terwijl er niets veran derd is. Dit valt de Venrayse bur gers toch niet uit te leggen." In de provinciale commissie Ruimte en Groen is deregulering een belangrijk onderwerp. De nieuwe aanpak heet ontwikke lingsplanologie met doelen in plaats van regels. Zoals snellere artikel 19-procedures en een nieu we handleiding voor bestem mingsplannen waarin flink de bezem wordt gehaald door de overtollige regelgeving en meer verantwoordelijkheid bij de gemeenten wordt neergelegd. Het nieuwe bestemmingsplan buitengebied van Venray is een pilot van de provincie bij het pro ject Ariba (Agrarische regelingen in bestemmingsplannen aanpas sen). Dit betekent dat geactuali seerde milieuvergunningen van intenstieve veehouderijen in over eenstemming worden gebracht met de feitelijke situatie. Jan Loonen, hij is ook voorzitter van de Venrayse CDA-afdeling, oordeelt dat wethouder Frits Ruyten (Lokaal Aktief) op de goede weg is. "Hij begon twee jaar geleden met een grote kennis achterstand. Maar hij stelt zich open voor nieuwe geluiden. Hij is bereid om veranderingen aan te pakken." Het statenlid hoopt staatssecre taris Van Geel binnenkort naar Venray te halen. Bijvoorbeeld voor het leggen van de eerste steen van het seniorencomplex in Ysselsteyn, wat toch een door braak is. "De wind zit in de goede hoek. Het klink misschien populistisch. Na tien jaar 'Paars' met alsmaar meer regels komt er nu een afwaartse beweging. Het is een kwestie van lange adem maar we moeten volhouden. En iedereen moet omgaan. Maar de regels die straks overblijven daar houden we ons wél aan. Dat moet ook duidelijk zijn. Want er zijn altijd mensen die toch wat meer wil len." TUI NI

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5