litiek laat locatie op rvaashof niet vallen erestaureerde klok weer terug Criminaliteit toegenomen niet nformatieavond ieuwbouw KTS-terrein Bijdrage 135 euro voor oudere minima Controle in kader auto- inbrakenproject <%JW iec flök inden ji'; Antoniusveld wil ruilen met Oostsingel Snelheidsduivels Condoléance registers gesloten EH MAAS I en college willen géén TBS-woningen op terrein instituut Donderdag 1 april 2004 - Pagina 3 geleden besloot de id na veel commo- :war dat de reso- „.'oningen van TBS- De Rooyse Wissel op terrein moesten Tot voor kort schaar- college zich volledig dit raadsbesluit. Het jlfs een voorwaarde om Ifpimen met de nieuwe eo voor Servaashof. onder druk van het van Gogh Instituut i De Rooyse Wissel - optie niet (meer) én - zijn B en W overstag lis voor ons niet langer een arde. De gemeenteraad aar standpunt heroverwe- verklaarde wethouder s(CDA) maandag in een -Xbineerde commissieverga- Stedelijke Ont- img en Maatschappelijke en. "Het VvGI vindt het niet tjk, En de Rooyse Wissel woningen niet op deze maar dichtbij de TBS-kli- aOostrum. Maar deze laat ste optie wijst het college éven eens af. De Rooyse Wissel is nu aan zet. Zij moeten met een ander voorstel komen." Gerrit Verkoeijen (Samen werking) was een van de weinige commissieleden die het raadsbe sluit van begin 1998 meemaakte. "De Rooyse Wissel is vooral omwille van de werkgelegenheid binnengehaald. Later kwamen daar de rescocialisatiewoningen bij. Die moesten op loopafstand van het Venrayse centrum komen. Daar is een raadsbesluit overgenomen wat tevens een belofte aan De Rooyse Wissel is. We kunnen deze verplichting niet zomaar laten vallen nu het in de plannen van het VvGI niet meer zo goed past", zei Verkoeijen die vreesde dat de TBS-kliniek dan huizen in Venray gaat huren. "Dan komen die bijna uitbehandelde TBS'ers op plaatsen waar we het helemaal niet willen." Oostrum is fel gekant tegen de komst van de resocialisatiewonin- gen vlak buiten de hekken van de TBS-kliniek aan de Wanssumse- weg. Een paar jaar geleden, toen deze plannen bekend werden, lie pen de emoties in het dorp hoog op en er werd een actiecomité opgericht. De Oostrummers heb ben destijds ingestemd met de komst van De Rooyse Wissel op voorwaarde dat het een besloten kliniek zou blijven. De directie van De Rooyse Wissel spreekt van 'veranderde inzichten' waardoor de resociali- satiewoningen binnen het zicht van de TBS-kliniek moeten komen en niet meer een paar kilometer daarbuiten. Maandagavond bleek dat de politiek allesbehalve van plan is het genomen raadsbesluit te her zien. Een plek vlakbij de TBS-kli niek wil eigenlijk niemand. "We vinden die resocialisatiewoningen goed passen op Servaashof', zei Ton Teeuwen (CDA). "Waarom zijn ze daar geschrapt. Heeft dat met marktoverwegingen te maken?" Geert Derks, lid van de raad van bestuur van het VvGI, ontkende dit. Feit is wel dat het VvGI de plannen voor het Servaasterrein mede veranderd heeft om de woningen voor de vrije markt beter verkoopbaar te maken. In de eerste opzet lagen de wonin gen en ziekenhuispaviljoens kris kras door elkaar over het terrein. In het nieuwe plan wordt het psy chiatrisch ziekenhuis geconcen treerd in het hart van Servaashof met daaromheen een groene wig. De huizen komen aan de buiten randen. De VvGI-directie zegt dat de cliënten, die er langdurig ver blijven, de rust van de besloten heid preferen boven de dagelijkse directe confrontatie met de 'bui tenwereld'. De aanwezigheid van een TBS- afdeling op Servaashof zal niet van positieve invloed zijn op de koopinteresse voor de woningen. Maar volgens Derks is dat toch geen overweging geweest. Hij wijst op het verschil tussen twee groepen forensische patiënten uit twee verschillende instellingen. Want op het Servaasterrein komt én is al een grote FPA-afdeling (Forensisch Psychiatrische Afdeling) waar mensen die een ernstig delict gepleegd hebben worden behandeld. Derks wijst erop dat cliënten van De Rooyse Wissel al bijna uitbehandeld zijn in tegenstelling tot de groep die op Servaashof verblijft. "Ze zitten in een totaal verschillend stadium van hun problematiek. Ook de achtergrond is heel verschillend. Vanuit een psychiatrisch beeld of een zaak vanuit justitie. Dat bijt elkaar. Bovendien zou de komst van de TBS'ers teveel druk leggen op het terrein. Vooral voor de burgers en patiënten die in de gevoelige buitenrand wonen. Nog meer bijzondere groepen versto ren het evenwicht." De commissieleden raakten niet helemaal overtuigd van de uitleg van de VvGI-bestuurder. Bert Linskens (PvdA) wil het Servaasterrein niet zomaar laten vallen. "De FPA-afdeling is beslo ten. Het heeft een duidelijk raak vlak met de cliënten van De Rooyse Wissel. Dit zijn er ook slechts een beperkt aantal. We willen daarom op voorhand geen water bij de wijn doen. De locatie op het Servaasterrein komt alleen te vervallen indien de resocialisa tiewoningen helemaal van de baan zijn." een afwezigheid van zes jaar is de gerestaureerde grote klok afgelopen vrijdag weer gekeerd in de St. Petrus Bandenkerk in Venray. Zondag werd de klok door deken te opnieuw ingezegend en aan het begin van de week werd de klok weer de toren ingetakeld. Het eerste officiële luiden van de klok zal op paaszaterdag zijn. Dat zal gebeu ren tijdens de paaswake, onder het Gloria, als alle klokken tegelijk beieren om de vreugde van het 50-daagse feest van Christus' verrijzenis in te luiden. woensdag 7 april organi- Wonen Venray een bij- omst over de nieuwbouw- ten voor het MBO- errein. Dit doet zij samen Ie gemeente. Tijdens deze d wordt het definitief ont- aan belangstellenden iteerd. dit terrein worden 97 jen, een wijksteunpunt en grote binnentuin gereali- Het plan bestaat uit ver ende woningtypen; grond gebonden woningen, kleinere en grote appartementen. Het steun punt bestaat uit gemeenschappe lijke ruimten voor zowel welzijns- als zorgactiviteiten. Langs de St. Jozefweg komt een appartement met 22 ruime koop appartementen en een eigen half verdiepte parkeergarage. In het naastgelegen appartementenge bouw komen nog een 8 kleinere koopappartementen en 40 huur- appartementen voor bewoners met een zorgvraag (Schutters- dis inmiddels zeven jaar geleden, dal Cas Spijkers ons restaurant F geopend. Om dit niet ongemerkt voorbij te laten gaan, serveren t0P zaterdag 24 april een Awaalj-gangcn menu voor 45 euro p.p. 'fans het gehele Paasweekend serveren wij ook buiten onze d la '[kaart om een vier-gangen t^Aspergemcnu voor 32,50 p.p. menu worden verse JLimburgse asperges verwerkt van de koude ""of heden is onze menukaart uitgebreid met een drie- en een vicr- fn verrassingsmenu. ^•gangen menu 2$,- euro '"•gangen menu 30,- euro hopen u te mogen begroeten in ons restaurant. Ucrhocuai at Jngrid Stapp "Via JIindat.nl 1aiaalS'^21rB£rVicrlmsbuk veld). Er wordt een groot apparte ment verhuurd aan De Wendel en de overige zestien woningen wor den vrij verhuurd. Ook dit gebouw heeft een eigen half ver diepte parkeergarage voor auto's en fietsen. Daarnaast worden langs de Hemonystraat/ Tolstraat acht roy ale gezinswoningen met tuin en eigen parkeerplaats op het bin nenterrein te koop aangeboden. Daarnaast zijn twee gezinswonin gen bestemd voor De Wendel. De binnentuin is de gemeenschappe lijke tuin die is bestemd voor de nieuwe bewoners maar kan ook door de buurt worden gebruikt. Ook de voortgang van het plan komt op deze avond aan de orde. Potentiële kopers kunnen zich aan het einde van de avond laten inschrijven voor de koopwonin gen. De toewijzing van de 16 huurappartementen gebeurt via het reguliere inschrijfsysteem dat Wonen Venray hanteert. Verder worden tijdens deze avond ideeën voor de inrichting van de 'tuin' gepresenteerd. De bijeenkomst vindt plaats op 7 april in De Witte Hoeve in Venray en begint om 19.30 uur en duurt tot ongeveer 21.00 uur Wethouder Frits Ruijten en Liesbeth van Beek, directeur Wonen Venray geven een korte inleiding. Daarna geeft architect Leo Petit van bureau Satijn een presentatie van het definitief ont werp samen met Anja Winters, namens Wonen Limburg. Uiteraard is het mogelijk om vra gen te stellen. Wethouder Emonts (PvdA) heeft een voorstel uitgedok terd voor een bijdrage in de vervoerskosten voor 65-plus- sers op bijstandsniveau. Per 1 januari is het tarief van de Deeltaxi voor deze groep ver hoogd van 0,75 naar 1,25 euro per zone. De politiek ging hiermee akkoord op voor waarde van een financiële compensatie. Om te weten hoeveel de groep 65+ van de Deeltaxi gebruik maakt deed de gemeente navraag bij het projectbureau Deeltaxi Noord-Limburg. Senioren blijken zeventig zones per jaar te reizen. Dat is een gemiddelde. Veel oude ren reizen nooit met de Deeltaxi terwijl anderen er juist frequent gebruik van maken. De prijsver hoging per zone was 0,50 euro dus de jaarlijkse tegemoetkoming in de vervoerskosten is bepaald op 35 euro. Daarnaast hadden minima per gezinslid recht op een vergoeding voor deelname aan maatschappelijke activiteiten, zoals het lidmaatschap van een vereniging, van 95 euro per per soon. Deze regeling van bijzonde re bijstand is afgeschaft maar geldt nog wel voor de 65-plussers. Waardoor de totale bijdrage voor ouderen op minimumniveau door het college is vastgesteld op 130 euro per jaar met ingang van 2004. De gemeente denkt dat minimaal 35 en maximaal twee honderd ouderen van de regeling gebruik zullen maken. Voorlopig wordt uitgegaan van honderd deelnemers. Zij hoeven geen kos ten te verantwoorden of bonne tjes te overleggen zoals bij de oude regeling nog het geval was. Voor de gemeente is de regeling eveneens eenvoudiger omdat geen controle achteraf hoeft plaats te vinden. Bij honderd aanvragers is Venray dit jaar 13.000 euro kwijt waarvan 4500 euro bestemd is voor vervoerskosten. De kosten worden betaald uit het budget voor bijzondere bijstand. Het voorstel is tot teleurstelling van de politiek niet eerst in de commissie Maatschappelijke Diensten aan de orde gekomen. Wethouder Emonts had dit wel toezegd maar moest hierop terug komen omdat het een bevoegd heid van het college bleek te zijn. Onder druk van de fractievoorzit ters komt het voorstel nu toch in de raadsvergadering van 6 april op de agenda. Zodat de partijen toch hun mening kunnen laten horen. Pas daarna neemt het col lege een formeel besluit. Vervolg voorpagina In de flatgebouwen aan de St. Servatiusweg komen ook honderd zorgwoningen die onder het beheer van het VvGI vallen. De wijkraad St. Antoniusveld geeft aan dat deze appartementen beter langs de Oostsingel gesitueerd kunnen worden. Ze liggen dan dichter bij het psychiatrisch zie kenhuis en ook de omgeving is er rustiger. Langs de Oostsingel komt een tweede ventweg en de bestaande bebouwing ligt een stuk verder weg. De criminaliteit in Noord en Midden-Limburg is in 2003 vrijwel stabiel gebleven ten opzichte van 2002. Het afgelo pen jaar hebben minder men sen melding gemaakt van overlast, winkeldiefstal en gestolen auto's, wel zijn er meer inbraken en ook is het aantal geweldsdelicten toege nomen. Dat blijkt uit de managementrapportage over 2003 van de politie Limburg- Noord. Ook blijkt dat het aan tal verkeersongelukken is afgenomen, evenals het aantal dodelijke verkeersslachtoffers en ziekenhuisgewonden. Het korps meldt dat het in 2003 te maken heeft gehad met enkele onvoorspelbare zaken, die een grote invloed hebben gehad op de inzet van de politie. Voor de hele regio was de uitbraak van de vogelpest een zaak met grote maatschappelijke en economi sche gevolgen. De politie heeft in drie maanden ruim 15.000 uren besteed aan ondersteuning, ofwel ruim 6,5 van de beschikbare capaciteit in die periode. Verder springt de golf van geweldsdelic ten in het oog in het district Roermond in de zomerperiode en de bedreiging van een Officier van Justitie. Beide zaken vergden een meer dan gemiddelde inspan ning van de politie. Toch is de Politie Regio Limburg-Noord in staat geweest de afspraken met de minister, zoals vastgelegd in het convenant, grotendeels na te komen. In 2003 werden 5787 verdachten aan het Openbaar Ministerie aangeboden (2002; 5298). Daarmee is de helft van de beoogde groei tot en met 2006 reeds in één jaar gereali seerd. Het aantal staandehoudin- gen is met 3300 toegenomen naar 46500 en daarmee is driekwart van de beoogde groei tot en met 2006 gerealiseerd. Wat betreft een aantal kwalitatieve afspraken ligt het korps op koers, zoals in de aanpak van veelplegers, de verbe tering van het opsporingsproces en de doorlooptijd van dossiers. Korpsbeheerder Schrijen: "We kijken terug op een turbulent jaar, maar desondanks zijn we in staat geweest onze prestaties op peil te houden. Bovendien is er samen met de partners een goede basis gelegd voor de komende jaren in de aanpak van (jeugdige) veelple gers en de criminaliteitsbestrij ding en opsporing in het alge meen." AANGIFTEN De criminaliteit in de regio is het afgelopen jaar vrijwel gelijk gebleven. In 2003 werden in totaal 33 398 aangiften opgeno men (33-265 in 2002). Wel zijn er verschillen in de aard van de aan giften. Uit de politiecijfers blijkt dat er in 2003 minder meldingen van overlast zijn geweest dan in 2002. Er is minder drugs/drankoverlast in 2003 (1760 meldingen) dan in 2002 (1941) en ook minder hore- ca-overlast (711 tegen 904 in 2002), terwijl het aantal meldin gen van burengerucht stabiel is gebleven (2003; 8029, 2002; 8007). Ook de gerapporteerde overlast van jeugd of jeugdgroe pen is stabiel; 3668 meldingen in 2003 tegen 3764 meldingen in 2002. Daar staat tegenover dat het aantal vernielingen dat bij de poli tie is gemeld, is toegenomen van 4239 vorig jaar naar 5617 meldin gen in 2003. De politie kreeg in De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag 400 automobilisten gecontroleerd tijdens controles in het kader van het auto-inbrakenproject 'Zij pikken het, wij niet'. In totaal werden zestien overtre dingen geconstateerd op de diverse locaties in Horst, Venray en Leunen. Drie hier van werden gepleegd door een automobilist die na een ach tervolging kon worden aange houden. De politie heeft tussen 21.30 uur en 04.00 uur al het verkeer gecontroleerd op de Noordsingel in Venray, de Venrayseweg in Horst en de Albionstraat, de St. Catharinastraat en de Steegse Peelweg in Leunen. De politie controleerde hierbij samen met medewerkers van de douane op de naleving van verkeersregels en op de aanwezigheid van inbre kerswerktuig of buit en consta teerde zestien overtredingen: rij den onder invloed, het bezitten van een wapenstok (2), het bezit ten van traangas, het ontbreken van de juiste verlichting (2), over treding van de opiumwet (3), APK niet in orde, het rijden met een gladde band, het rijden met een bevroren ruit en het beledi gen van een ambtenaar in functie. Daarnaast werd bij de controle op de Albionstraat een 21-jarige automobilist uit Best na een ach tervolging aangehouden. De jon geman negeerde het gegeven stopteken en ging er met een hoge snelheid vandoor. Daarbij scheerde hij rakelings langs de politieagent, die net op tijd opzij kon stappen. Een motorrijder van de politie zette de achtervolging in. Daarbij werd hij ondersteund door collega's van de douane. Daarbij werden hoge snelheden van soms boven de 180 km/uur gereden, zowel binnen als buiten de bebouwde kom. De achtervol ging over zo'n 35 kilometer ging door de dorpen Horst, Tienray, Wanssum. Well, Wellerlooi, Bergen en Afferden. Door een technisch defect kwam de auto van de verdachte op de Nieuwe Stuwweg in Afferden tot stilstand. Vervolgens werd de man aange houden op verdenking van poging tot doodslag, verkeersge- vaarlijk gedrag en rijden onder invloed. Bij een ademanalyse op het bureau in Venray blies de man 545 ug/1, ruim tweemaal de toege stane hoeveelheid. In de auto werd ook een geringe hoeveel heid verdovende middelen aange troffen. Ook bleek dat de man al vier jaar zonder rijbewijs rond reed. De man is in verzekering gesteld. De controle maakt deel uit van het project Zij pikken het, wij niet, dat inmiddels wordt uit gevoerd in het hele district Venray. In het kader van het pro ject houdt de politie, naast de nachtelijke acties, regelmatig gerichte surveillances in het ver zorgingsgebied en worden con troles uitgevoerd waarbij de auto bezitters middels een speciaal ontwikkelde flyer gewezen wor den op hun eigen verantwoorde lijkheid. De politie heeft zaterdagavond rond negen uur twee automobilisten staandegehouden en het rijbewijs afgenomen, nadat zij meer dan 50 km/uur te hard reden op de Midden Peelweg. Een 48-jarige man uit Meerlo reed 130 km/uur. Een 27-jarige man uit Ysselsteyn reed 147 km/uur. Op de Midden Peelweg is de maximumsnelheid 80 km/uur. De snelheid werd gemeten met een lasergun. De condoléanceregisters die de gemeente Venray na het overlij den van prinses Juliana in het gemeentehuis en het Schutters veld openden, zijn door ruim 480 mensen ondertekend. Prinses Juliana werd dinsdag onder grote publieke belangstelling begraven in de Nieuwe Kerk in Delft en. Dinsdagmiddag werden de regis ters in het hele land gesloten. 2003 meer meldingen (3505) van overtredingen van milieuwetten (2002: 2922). Uit de politiecijfers blijkt dat de regio in 2003 met meer woningin braken en bedrijfsinbraken werd geconfronteerd dan in het voor gaande jaar. Het aantal bedrijfsin braken is toegenomen van 1991 inbraken in 2002 tot 2276 inbra ken in 2003. Het aantal woningin braken is in onze regio toegeno men van 1739 tot 1975 inbraken. Daar staat tegenover dat er min der aangifte is gedaan van winkel diefstal (925) dan in 2002 (1038) en dat er ook minder wordt gesto len uit auto's (5300 in 2003 tegen 5705 in 2002). Het aantal gestolen auto's is teruggelopen van 1273 in 2002 naar 879 auto's in 2003, ter wijl het aantal fietsendiefstallen is toegenomen (van 4868 in 2002 tot 5278 fietsen in 2003) De hoeveelheid aangiften van geweld is de afgelopen jaren steeds toegenomen. En ook in 2003 zien we nog geen trend breuk in de regio. In 2003 werd 113 keer aangifte gedaan van openlijk geweld (in 2002 was dat 89 keer). Ook werd 831 keer aan gifte gedaan van bedreiging (2002: 787). Het aantal aangiften van mishandeling daalde iets naar 1483 in 2003 (2002: 1522). Er vonden meer straatroven plaats in 2003 (191) dan in 2002 (154), maar minder overvallen (2003: 48, 2002: 67). Ook is er van minder zedenmisdrijven aan gifte gedaan (2003: 233, 2002: 275). In het verslagjaar is de poli tie in haar bewakingsgebied vier keer geconfronteerd met moord en doodslag. Verder is ook drie keer een poging tot doodslag gedaan. Twee keer vond moord/doodslag plaats in de rela tionele sfeer en twee keer ging het om een mishandeling met de dood tot gevolg in relatie tot dief stal of roof. Op de weg is het het afgelopen jaar wel iets veiliger geworden. Er zijn in 2003 bijna 10% minder ver keersongevallen met materiele schade dan in 2002 (van 5759 naar 5202). Ook zijn er minder verkeersongevallen met letsel (898 tegen 981) en minder ver keersdoden in 2003 (44) dan in 2002 (46). In 2003 werd er 2221 keer aangifte gedaan van doorrij den na een aanrijding. Dat is ongeveer even vaak als in 2002 (2310). 51 keer werd er aangifte gedaan van een doorrijding na een verkeersongeval met letsel. In 2002 gebeurde dat 59 keer. In 2003 werden 781 proces-verbalen naar het Openbaar Ministerie gestuurd voor rijden onder invloed (2002:694). PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68- 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssén redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-maïl: asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@vandenmxmckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek: Tel. 0478-582827 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,50 (postcode 58..) 32,50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2004 | | pagina 3