ilenten presenteren zich in De Kans uelen met waterballonnen in Peru r |YST M :£ARE Koester uw Monument Festival Uit de Kunst Lokaal Centraal breidt uit LCnST Inbraak jndag 5 april eerste voorronde in schouwburg is een talenten- loeld voor aanko- gevorderde artie- kunstenaars. Zij de kans om hun creati- kunstvormen op de X presenteren in een mwburg. Zo kunnen ig opdoen in het als het een beetje een carrière beginnen, lens worden beoor- ir een vakjury, een en een publieksjury. :gorie reikt een eigen De act die tijdens de ihow wordt opge- 15 minuten duren, ig 5 april is de eer- irronde van De Kans. andere voorrondes up maandag 3 mei en lag 24 mei. ikjury bepaalt uiteindelijk ar de grote finale mag in iber 2004. Het worden bij- afwisselende avonden met dans en cabaret. Op ig 5 april wordt de avond enteerd door Geert is Geert wil tijdens De m de gelegenheid gebruik om zich als presentator grote publiek voor te stel- zalook door de vakkundige eoordeeld worden. Het ;isom 20.00 uur van harte welkom in Schouwburg Venray. Tijdens deze eerste voorronde zullen zich vijf acts presenteren. Auke Classens (zang) wordt bege leid door de fanfare Ons Genoegen uit Oirlo. Elk voorjaar organiseert de muziekvereniging in samenwerking met de Oirlose koren het Lindeconcert. Dit jaar met het thema Popmuziek. Speciaal voor dit thema wordt de fanfare versterkt met twee gitaris ten, Paul Nelissen en Ger Ewals Tijdens De Kans speelt de fanfare Crying at the Discotheque en Auke Classens zingt onder bege leiding van de fanfare een lied van Auke Classens (links) en het trio Poco Phantom zijn maan dag twee van de vijf acts tijdens de eerste voorronde van De Kans Melissa Etherigde. Het tweede optreden is Poco Phantom. Lucie van den Berg, Dorieke Smedts en Yvonne Poels, drie Venrayse meiden voor wie muziek en dans de grootste hobby is. Omdat ze dit jaar hun diploma VWO hopen te behalen, wilden ze de Raaylandperiode graag afsluiten met een deelname aan de jaarlijkse Traay Out. Het optreden viel bij het publiek zo goed in de smaak, dat de keuze om aan De Kans mee te doen een uitdaging werd. Het publiek kan genieten van een voordracht op vleugel, klarinet en dans. De avond wordt vervolgd met een optreden van een showballet groep uit Liessel, Poertwa. Poertwa nam een kijkje achter de Chinese muur en raakte in de ban van China. Dit prachtige land met haar karakteristieke cultuur, haar tradities en haar aparte vechtkun sten heeft Poertwa inspiratie gegeven Een jaar lang hebben ze gewerkt aan hun eigen versie van de Chinese cultuur. Ze leggen een link tussen Europa en China 2004. Na de pauze staan vier Venrayse jongens op het podium met hun band Pilot Flame. Freek Crienen, zang en gitaar, Jop Janssen, drums, Mark Bom, bas-gitaar en Giel Claessens, zang en gitaar. Pilot Flame speelt rock en pop, veelal worden de nummers door deze jongens in een nieuw jasje gestoken. Verder maken ze ook eigen werk. Hun opvatting over de band: 'Wij zijn een Rock 'n Loll Band!'. Het laatste onderdeel tij dens de eerste voorronde is de sketch Malaria. De twee hoofdrol spelers uit Grashoek, Lotte Vestjens en Nikki Dijkman heb ben al redelijk wat ervaring op het gebied van toneel spelen. Lotte en Nikki wonnen de school- revue wat een optreden in de regionale revue opleverde. Tijdens het juryberaad van deze eerste voorronde verzorgt Dizzy Jazzdance van Wilma Keijzers een kleurrijk dansspektakel. Een afwisselend programma dat zeker voor het publiek aantrekkelijk genoemd mag worden. Er zijn nog toegangskaartjes 5,00) bij de kassa van de Schouwburg Venray te verkrijgen. De kassa is geopend van maandag t/m vrijdag van 10.00-15 00 uur'en één uur voor aanvang van elke voorstel ling. Kijk ook op www.schouw- burgvenray.nl th Peterink helpt stichting Inca Educa (2) jjfr Peterink uit Venray |ft 3,5 maanden in Peru. I met haar studievrien- M Judith Cuijpers en Beentjes helpt zij in de iisco de stichting Inca en handje. Deze week f Judith opnieuw over varingen: Spelen met Uonoen in Peru. lm twee maanden geleden k, samen met mijn vriendin- idith en Lieke naar de stad in Peru vertrokken om me Is vrijwilliger in te gaan zet- irlnca Educa. Een stichting ch, door middel van het aan- i van onderwijs en works- inzet voor jongeren uit arme en, straatjongeren- en kin- en jongeren met een handi- toor middel van deze cur- worden de jongeren xeid op een baan. Veel jon- n Peru werken namelijk op en hebben geen mogelijk- door gebrek aan oplei- >m ander werk te krijgen, rige keer vertelde ik dat lieke en ik, voordat we hsco vertrokken, een spon- voor nieuwe computers Educa op touw hebben We hebben een sponsor- 7erstuurd aan familie en :n en ook in de Peel en eeft er iets over onze actie an. De afgelopen weken nog weer nieuwe giften gekomen en in totaal heb- ft nu ruim 3700 euro bin- haald. oat js echt een Wig resultaat! Ik vind het tweldig dat er zoveel men- ize actie steunen. Van deze engst zijn al drie computers schaft waar de jongeren van Educa nu computerles op Binnenkort zal er een computer aangeschaft wor- fan het actiegeld, daarnaast 'het geld besteed aan loon ttmputerleraren. Onze actie overigens nog steeds, dus onze actie wilt steunen door over te maken dan kan dit naar rek nr. 1400 24 891 Tav JA Peterink, rabobank Venray ow Inca Educa - eventueel je naam. Voor meer informatie over Inca Educa, kijk op: www.inca- educa.org" BROODNODIG "Binnen een stichting als Inca Educa is er altijd genoeg te doen, want er kunnen altijd meer jonge ren geholpen worden door mid del van het aanbieden van nieuwe cursussen of het verbeteren van bestaande activiteiten. Zo ben ik - en Deuren Serres 'mputers, iwerken. randapparatuur, software Dnderhoud en reparaties Nu ook gebruikte onderdelen 15" beeldschermen, hardeschijven 2,2 gb SD geheugen 32 en 64Mb Probeer het nu zelf! hij ons montages van bijvoorbeeld uw vakantie video's. voor midi en harddisk-recording hebben wij een demo- "ing klaar staan. Tevens opname-mogelijkheid voor Lp's. - Oostrumseweg 19a, Venray tel 0478-569666 de afgelopen tijd onder andere bezig geweest om nieuwe klanten te zoeken voor het brood dat de jongeren van Inca Educa maken, zodat er meer jongeren in de bak kerij kunnen werken en natuurlijk om- meer inkomsten binnen te krijgen. Gewapend met een tas vol proefmonsters van het brood en promotiefolders heb ik samen met Lieke heel Cusco doorge- sjouwd,,berg op, berg af betekent dat hier, om hotels kennis te laten maken met het lekkere Inca Educa brood in de hoop dat ze vaste afnemers willen worden. Onze promotietoer heeft gelukkig zijn vruchten afgeworpen want er zijn nu enkele hotels die hun gas ten Inca Educa brood serveren: joepi! Naast dergelijke promoactivitei ten werk ik ook nog steeds met de jongeren van Inca Educa in het Art Café. Vorige week waren er zowaar mensen die naar aanlei ding van mijn vorige artikel in de Peel en Maas, waarin ik een aan beveling deed om het Art Café te bezoeken, langskwamen: dat vond ik echt super. De vorige keer schreef ik dat niemand me duidelijk kon vertel len wanneer er hier in Cusco nu precies carnaval gevierd wordt. Maar dat is me ondertussen'wel duidelijk: met een aanloop van een paar weken was carnavals zondag, wat bij ons ook carnavals- zondag is, het hoogtepunt. Carnaval houdt hier echter niet in dat mensen hossend en drinkend van kroeg tot kroeg gaan, maar carnaval houdt hier in dat mensen elkaar natgooien met ballonnen en bussen met schuim. De hele maand februari renden mensen (jong en oud) elkaar al achterna met deze ballonnen. Maar carna valszondag was echt het hoogte punt. Deze feestdag werden er, om de feestvreugde te vergroten, niet alleen ballonnen, maar ook 'emmers met water gebruikt. Lieke, Judith en ik gingen deze bewuste zondag, in de stralende zon, in regenponcho over straat, zo dachten we onszelf goed te beschermen. Helaas waren wij als 'gringa's' erg geliefde mikpunten: wanneer de Peruanen ons zagen kwamen ze achter ons aangerend om een emmer met water onder onze poncho's te gooien. Drijfnat kwamen we bij ons huis aan. Ik moet zeggen dat ik onze carnaval toch iets fijner vind...." BEGRAFENIS "Een paar weken geleden ont vingen we het nare bericht dat twee jongens van Inca Educa ver dronken waren in een rivier toen ze een meisje probeerden te red den. Het meisje is gered, maar de jongens helaas niet. Hoe het pre cies heeft kunnen gebeuren is niet duidelijk, maar de meeste jongeren hier kunnen niet zwem men. dus waarschijnlijk zijn ze in diep water terecht gekomen waar ze niet meer uit hebben kunnen komen. Met deze droevige gebeurtenis werd voor mij weer extra duidelijk hoezeer culturen kunnen verschillen. De familie en vrienden van deze jongens waren niet verdrietig, maar eerder trots dat hun zoon, broer of vriend nu bij God is, want God neemt alleen maar de besten bij zich'. En eigenlijk zijn de jongens nu op een nog veel betere plek,..' vol gens de familie en vrienden van deze jongens. Voor mij echt onvoorstelbaar dat je zo kunt den ken, maar voor deze mensen is dit sterke geloof in God een echte hulp om hiermee om te gaan. Een van de jongens is zelfs tijdens zijn begrafenis nog gedoopt, zodat de familie er zeker van was dat hij wel in de hemel zou komen: echt onvoorstelbaar. Ook een begrafe nis gaat er hier even anders aan toe dan bij ons. Er is een fanfare muziek die voortdurend speelt; tijdens de mis, op de begraaf plaats enz. En na de begrafenis laat iedereen zich vollopen met bier. Tja, dat is even wat anders dan onze gebruikelijke koffietafel. Time flies.... Mijn verblijf hier in Cusco en mijn werk bij Inca Educa zitten er alweer bijna op: Judith, Lieke en ik eeizen inmid dels door Bolivia, Chili en Peru. Ik ben erg benieuwd wat ik allemaal ga zien en tegenkomen in dit prachtige deel van de wereld." Groetjes Judith Peterink. Stichting Venray Monumentaal Café 't Upke Grote Markt- Marktstraat Velen kennen het van buiten velen kennen het van bin nen: café 't Upke, gelegen op d'n tömp Grote Markt/Marktstraat. Ongeveer 450 jaar lang ligt het daar al. Lang geleden besloeg de lengte van het pand een groot deel van de Marktstraat. Waar vaak achteloos aan voorbij wordt gelopen is een hoogst interessant gedeelte van de achterbouw.Harrie Vriens schrijft hierover het volgende. Het is een langgerekt, smal gebouwtje onge veer 3 meter breed, 5 meter hoog en 7.5 meter diep, met een spitse topgevel. Het is opgetrokken in rode bakstenen, die een formaat hebben van 28 bij 14 bij 6 cm., en met grijze cement bepleisterd. Een spits zadeldek met pannen dekt het geheel af. Er is een kel der aanwezig, die ter hoogte van de begane grond met een luik of deur is afgesloten. Daarboven een verdieping met een groot raam en in de gevelspits bevindt zich een vierkant venster. De voet van het gebouw heeft een soort verstevi ging gekregen, die het idee van een steunbeer oproept. De zijge vel van het gebouwtje aan de kant van de open onderdoorgang, laat rode bakstenen zien in onregel matig of vrij verband. Er is daar in de wand een soort dichtgemetsel de opening te zien. Gelet op de historie van het café (Venray van vroeger), het for maat van de gebruikte rode bak stenen, het soms onregelmatige metselverband en de totale opbouw en uitstraling van het pand, zou het wel eens zeer oud kunnen zijn (16 eeuws). Het zou deel uitgemaakt kunnen hebben van de omwalling van de Grote Kerk. Daar wijst ook een platte grond op, die is getekend in 1773 en aanwezig in het Hauptarchief Dusseldorf. Dit soort gebouwtjes vinden we terug in omwallingen of stadsmuren in Duitse steden en ook in steden langs de IJssel in Zutphen en Deventer. Kent U ook zo'n beeldbepalen de,bijzondere monumentale plek? Wilt U reageren of wilt u ons een (dig.) foto sturen? Ons adres is Stichting Venray Monumentaal, p/a Groene Hart 7 5801 SX te Venray. E-mail SVM@hccnet.nl In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken in een garagebedrijf aan de Oploseweg in Overloon. Een toegangshei werd opengebroken. Van het bedrijf zelf werd een deur open gebroken. In het pand werd een kluis van ongeveer 350 kilo los gebroken van de grond en mee genomen. Ook werd een van de auto's, een witte Renault Kangoo met het kenteken 60-W-VZ. Vanuit de kantoorruimte werden ook papieren gestolen. Op zondag 26 september van 12.00 tot 16.00 uur verzorgen Schouwburg Venray en het Kunstencentrum Jerusalem het festival Uit de Kunst. Dit festival kan gezien worden als de start van het culturele seizoen in Venray en wordt voornamelijk ingevuld met presentaties door amateurkunstenaars. Kunstencentrum Jerusalem (Muziekschool, Vrije Academie en Balletschool) en de Schouwburg Venray houden open huis. Voor een optreden op een van de vele podia kunnen verenigingen, band jes, etc. inschrijven. Ze hebben de beschikking over podia buiten voor het Kunstencentrum en in de aula van het Kunstencentrum, in de foyer en in de grote zaal van de schouwburg en in Theatercafé De Artiest. Naast de eigen presen taties willen zij vooral ook de amateurkunst de mogelijkheid bieden zich te presenteren. Dit kan door middel van een stand, waar zij voor zorgen en die opge steld zal worden in de foyer van de Schouwburg en/of door mid del van een optreden op een van de podia. Ook nodigen zij ama teurkunstenaars uit om in te schrijven om op de looproute van en naar het Kunstencentrum Jerusalem en Schouwburg aanwe zig te zijn. Hiervoor zijn muzikan ten, clowns, artiesten, figuranten, beeldende kunstenaars, straat- theaterartiesten, joekskapellen, etc., etc. van harte welkom. Grijp de kans om ook jouw band, ver eniging, creativiteit te presente ren aan het grote publiek. Opgave is mogelijk door een inschrijffor mulier te sturen, faxen, mailen vóór 1 mei. De formulieren wor den behandeld op volgorde van binnenkomst. Na inschrijving ont vangt u spoedig verdere informa tie. De deelname is gratis. Informatie of een inschrijfformu lier kunt u verkrijgen bij Nelly Litjens tel. (0478)530992, per e- mail info@schouwburgvenray.nl. Lokaal Centraal, het nieuws- en actualiteitenprogramma van Omroep Venray gaat uitbreiden. Met ingang van de komende week wordt het programma op werkda gen, dagelijks uitgezonden tussen 17.00 en 18.00 uur. Inhoudelijk zal Lokaal Centraal vrijwel blijven zoals het was. Aandacht voor actuele gebeurte nissen uit Venray en de regio, interviews, verenigingsnieuws, het lokale weerbericht, afgewis seld met muziek blijven de ingre diënten van het populaire radio programma van Omroep Venray. De uitbreiding van de zendtijd van het programma wordt o.a. mogelijk door een fikse uitbrei ding van het team van Lokaal Centraal. De oplettende luisteraar zal het niet ontgaan zijn dat Leo Wilmot als full-time medewerker weer terug is op het oude nest. De laatste weken was hij al veel vuldig te horen. Daarnaast zijn er nog een flink aantal vrijwilligers die aan de totstandkoming van het programma werken. Totaal zorgen zo'n vijftien medewerkers dat één van de best beluisterde programma's van Omroep dage lijks gepresenteerd kan worden. Dat Lokaal Centraal bij de luiste raars gewaardeerd wordt, blijkt steeds weer uit de vele reacties die Omroep Venray mag ontvan gen. Ook verenigingen die hun MAP EEN KEER EEN ANDER VISJE Meerval Filet EN KOM ONZE Gerookte Meerval Filet MEERVAL Div. gekruide Filets PROBEREN Openingstijden ma t/m vrij 13.30-17.30 uur. Poststraat 8, Venray, tel. 0478-550052 activiteiten kenbaar willen maken ontdekken steeds meer de moge lijkheid om een breed publiek via de radio te bereiken. Omroep Venray is immers in de gehele gemeente met ruim 34.000 inwo ners te ontvangen en als enige lokale omroep via de kabelfre quentie (87,5 Mhz) in Venray! Bovendien zijn de programma's via de etherfrequentie (90,2 Mhz) tot ver in de omringende gemeen te te ontvangen zoals Horst aan de Maas, Meerlo en Wanssum, Deume, Boxmeer De kwaliteit van de program ma's mag er ook zijn. Onlangs nog is Omroep Venray genomineerd voor Lokale Omroep van het jaar 2003- Na een selectie op basis van een aantal criteria waren er tien PEEL EN MAAS een abonnement waard lokale omroepen uit het hele land uitverkozen, waarbij uiteindelijk Groningen Lokale Omroep van het Jaar 2003 is geworden. Om genomineerd te worden bij de tien besten van Nederland heb je aangetoond dat je als omroep kwalitatief goede programma's maakt, een duidelijke rol speelt in de lokale gemeenschap en gewaardeerd wordt door het publiek. De uitbreiding van Lokaal Centraal zal dit alleen maar bevestigen. ZONDER AUTORIJBEWIJS Reeds vanaf 8.258,- dein V**, 580, MA Venray Telefoon0478-556117 Honderdvijfentwintigste jaargang - week 14 - donderdag 1 april 2004 MAAS EL EN

Peel en Maas | 2004 | | pagina 15