uliana was vier keer in Venray Eervolle begrafenis gesneuvelde soldaat Capretto racties eisen excuses en sancties Ingezonden Geschokte reacties op brandstichting moskee nieuwe I Daewoo KKK www.stormfront.org 374 aanvragen Brukske krijgt voetbalkooi De kerk van onze buren ZONDAG 28 MAART Vernieling Alle moslims doodlll -pi J, EN MAAS Donderdag 2004 - Pagina 3 ondoléanceregister in gemeentehuis e uitvaartdienst van prin- Juliana, die afgelopen g overleed, vindt plaats I dinsdag 30 maart in de Kerk in Delft. De »st begint om 12.30 uur. De wieden prinses (94) zal bijgezet in de dijke Grafkelder van de erk. Het lichaam van de prin- is woensdag overgebracht paleis Noordeinde in Haag. Daar kan het Op de foto koningin Juliana tijdens haar bezoek aan Venray in 1952. Rechts van haar burgemeester Janssen. publiek van donderdag 25 tot zondag 28 maart afscheid nemen van Juliana. De gemeente Venray opende maandagmiddag een condoléan ceregister. Het register ligt tijdens kantooruren in de publiekshal voor iedereen open ter onderte kening. De openingstijden zijn 's maandags van 12.00 tot 20.00 urn en op dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 tot 1300 uur. Juliana is volgens de gegevens uit het gemeentearchief vier keer in Venray geweest. De eerste keer was dat op 22 oktober 1925. Juliana was toen nog prinses en arriveerde samen met haar moe der op het spoorwegstation in Oostrum alwaar zij door de Venrayse en Oostrumse bevolking werden ontvangen. Op 25 april 1950 deed Koningin Juliana opnieuw Venray aan. Zij was op dat moment op rondreis door Limburg. Het pro gramma liep echter uit en op het tijdstip dat zij in Venray arriveer de was het al donker. Twee jaar later maakte Juliana dat goed met een bezoek aan de landbouw- en huishoudschool aan de Mgr. Nolensstraat. Ten slotte bracht Juliana op 27 juni 1968 nog een bezoek aan Venray. Hoofddoel was de symbolische opening van de Venrayse schouwburg. Symbolisch want de eerste voor stellingen hadden reeds voor die tijd plaatsgevonden. Een gedenk plaat in de schouwburg herinnert nog steeds aan dit bezoek. In Venray hebben 374 perso- een beroep gedaan op de uitkering voor de langdurige Het is de gemeente niet alle aanvragen voor 1 janu- handelen. Er moeten er zestig worden afgewerkt, gebeurt voor 1 april. zijn de mensen geinfor- zei wethouder Emonts in commissie Maatschappelijke "Er waren erg veel aan- Het is een landelijke rege- arbij de criteria streng zijn Enkele verzoeken zijn omdat het inkomen boven de bijstandsnorm lag." Deze eenmalige regeling kost de gemeente 50.000 euro. De toesla gen zijn bedoeld voor minima die vijf jaar lang onafgebroken op bij standsniveau leven. De uitkerin gen variëren van 320 euro voor alleenstaanden tot 450 euro voor gezinnen. I DAEWOO MATIZ nu v.a. €6995,- U rijdt een voor de prijs van "1 gebruikte auto! een De jeugd van Brukske krijgt een voetbalkooi met een verharde ondergrond. Het wordt aangelegd vlakbij de tafeltennishal aan de rand van de wijk. De voetbalkooi dient als alternatief voor het verd wenen basketbalveldje in Brukske 11. Dit verharde speelveld werd vooral gebruikt om te voetballen en bezorgde veel overlast bij de bewoners van de Bazuinstraat en Klarinetstraat. Daarbij liepen de emoties soms hoog op. De gemeente heeft gesprekken gevoerd met zowel de voetballen de jeugd als de bewoners. Er werd een proefperiode ingelast en er kwam een omheining rond het omstreden veldje. "We zijn tot de conclusie gekomen dat het basketbalveld op de verkeerde plek ligt. Het zorgde in ernstige mate voor overlast", antwoordde wethouder Emonts (PvdA) in de commissie Maatschappelijke Diensten. "Het lag te dicht bij de achtertuinen en omdat het terrein tussen twee straten inlag werd het geluid ook nog eens versterkt. Het bleek niet haalbaar het daar te laten liggen De nieuwe voorzie ning ligt op een veel betere plek en past ook beter bij wat de jon geren willen", aldus Emonts. Na 60 jaar op Brits oorlogskerkhof in Venray Op woensdag 9 juni zal om 11.30 uur de gesneuvelde Britse militair E. Davies, CSM van de 3th Bn. The Monmouthshire Regiment, begraven worden op het Britse oorlogskerkhof in Venray. De begrafenis met militaire eer van de militair, die op 40 november 1944 gesneuveld is bij het gevecht bij Kasteel Broekhuizen, wordt geleid door Kapitein ter Zee A. Davies, de Militaire Attaché van de Britse Ambassade in Nederland. Hoewel het door ooggetuigen bekend was dat Compagnie Sergeant-Majoor Evan Davies sneuvelde tijdens een sprong in een loopgraaf, werd zijn lichaam nooit teruggevonden, totdat dit werd ontdekt door Twan Hegger uit Wellerlooi en Harald Kryszat uit Maasbree, die met hun metaal detectors op de Stokterweg 12 in Broekhuizen de resten vonden en dit doorgaven aan de politie. Het politierapport werd opgemaakt en de BID, de Bergings en Identificatie Dienst in Baam inge schakeld. Adjudant Fred Bollen legde het lichaam bloot, waarbij het metalen identiteitsplaatje waarop de naam E.T. Davies een sterke aanwijzing was dat het ging om de vermiste Evan Davies De oorlogsweduwe Grace Davies uit Abersychan in Wales, leeft nog steeds maar zal waarschijnlijk de emotionele gebeurtenis niet dur ven bijwonen. Bij de begrafenis op 9 juni zal vanuit het Verenigd Koninkrijk veel aandacht worden besteed aan deze plechtigheid in Venray. De media zullen worden uitgenodigd, waaronder de BBC die het bewijs zullen vastleggen dat de Britse regering haar belofte wenst te houden om ook na 60 jaar te blijven zoeken naar hun vermiste militairen. Het gevecht bij Broekhuizen in november 1944 is niet er bekend, doch insi ders weten dat hier een bloedig gevecht heeft plaatsgevonden, waarbij ontzettend veel soldaten zijn gesneuveld of zwaargewond raakten. Na de strijd waren alle officieren van de Britten gesneu veld. Bij Broekhuizen hadden de Duitsers een bruggenhoofd over de Maas, die zwaar moest worden verdedigd. De verdediging zat in Kasteel Broekhuizen, omringd door mijnenvelden, dat in de strijd volledig werd vernietigd. Het werkelijke gevaar voor de Britten was het dak van de bier brouwerij aan de overzijde van de Maas, waar met behulp van een Duitse artilleriewaamemer de gra naten met een dodelijke precisie neerkwamen op de Britse stellin gen De Sth Bn Monmouthshire Regiment, onderdeel van de 1 lth British Armoured Division/159th Infantery Brigade, werd op 6 april 1945 uit de strijd genomen door hun enorme verliezen, waaronder 290 gesneuvelden en een meer voud aan gewonden. De Bond van Wapenbroeders afdeling Venray en Omgeving, die 20 jaar ervaring heeft met het organiseren van de jaarlijkse herdenkingen, werd gevraagd door de Militaire Attaché hem te willen helpen. Deze hulp wordt een erezaak beschouwd en de bond zal tevens met een groot aantal Wapenbroeders in vol tenue aan wezig zijn op deze militaire begra fenis, waarvoor 30 Britse militai ren zullen overkomen om dit met gepast eerbetoon mogelijk te maken. RENOVATIE LEIEN DAKEN BITUMINEUZE DAKEN LOOD-, ZINK-, KOPERWERKEN Gerrit Lemmens. fractieleider van Lokaal Aktief, komt pools hoogte nemen. "Is het niet alleen baldadigheid", luidt zijn eerste reactie. Maar als het raadslid geconfronteerd wordt met de dreigbrieven en pamfletten ziet ook hij de ernst van de situatie in. Gerrit Lemmens vroeg maan dagavond in het Seniorenconvent om 'van bovenaf meer aandacht te schenken aan de gebeurtenis- Een van de teksten en afbeeldingen zoals die op de pamfletten te zien waren. sen van de laatste tijd.' Lemmens doelde ondermeer op de bom melding en de ingegooide ruiten van het gemeentehuis. Loco-burgemeester Driessen, die de absente Waals verving, reageerde dat het college 'gewel dig geschrokken' is van de gebeurtenissen bij de moskee. "We verafschuwen dit en gaan hier samen met de politie harde actie op zetten Inhoudelijk kan ik hier verder niets over zeggen. Het doet denken aan een nieuwe vorm van de Hitler-jugend. De opruiende taal op de affiches was weerzinwekkend. Dit nemen we zeer hoog op. In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Ook op onze school beginnen de meeste groepen de week met een kringgesprek. Zo ook afgelo pen maandagmorgen. In de mees te gesprekken stond deze week niet het overlijden van onze vroe gere koningin Juliana centraal maar de vernielingen van afgelo pen weekend aan en rond het huis van onze buren, de nieuwe moskee, die ligt tussen onze school en de kerk het Zonnelied. Onze school telt ook Marokkaanse leerlingen. Een aan tal van deze kinderen beleefde deze vernieling als een bedreiging en, in ieder geval, als een afwij zing. Want, zo vertelden ze tij dens het kringgesprek, dat heb ben mensen gedaan die ons niet leuk vinden en die vinden dat wij hier weg moeten gaan. In onze schoolkrant van afgelopen week had ik uitgelegd waarom onze school zich sinds oktober 2003 een 'Wereldschool' mag noemen. Dat mogen namelijk, zo schreef ik, alleen die scholen, die kunnen aantonen 'dat ze de kinderen leren om op een goede manier met elkaar om te gaan. En goed met elkaar omgaan betekent dan vooral dat iedereen erbij hoort en dat niemand wordt buiten geslo ten'. Die uitleg van mij in de school krant was geen toeval. We hoor den op school dat sommige ouders zich bij voorbeeld afvroe gen of de naam 'Wereldschool' in de plaats zou komen van de naam 'Katholiek'. Vandaar nog een keer die uitleg. De Foekepot is een katholieke school. En een open school. Gewoonlijk praten we daar niet zo veel over. Maar Katholiek heeft onder meer te maken met de Bijbel en met Jezus. In de Bijbel staat op talloze manieren beschreven hoe men sen met elkaar moeten omgaan. Mensen, zo zegt de Bijbel, moeten ervoor zorgen dat ze er altijd zijn als anderen hen nodig hebben. Dat is eigenlijk de kern van het verhaal. En Jezus zegt dat 'er in het huis van Zijn Vader plaats is voor velen'. Dus niet alleen voor je buren of voor mensen die er hetzelfde uitzien als jij. Maar voor velen, óók voor mensen die anders zijn dan jij. En als er iets is wat de kinderen van de Foekepot vanaf hun eerste schooldag leren, dan is het dat. Dat het niets uitmaakt of je Chaima heet of Lotte, of je Volkan heet of Dannv. Dat telt absoluut niet mee. Jij telt mee, met jouw thuis, met jouw taal, met jouw gewoonten. Een aantal keren per jaar staan we daar ook heel nadrukkelijk bij stil. Maar meestal is dat voor iedereen hier zo vanzelfsprekend dat we er niet eens over praten. Daarom zijn wij een Wereldschool. En daarom horen Mohammed, Sofia, Esranur. Kevin, Shirley en alle andere 256 leerlingen op onze school thuis en zijn ze er welkom. En daarom vinden we het allemaal ontzet tend erg voor onze. buren, dat andere mensen hun'huis beklad hebben en zelfs geprobeerd heb ben het in brand te steken. Alleen dat soort mensen hoort op onze school zeker niet thuis. Juist omdat het een mooie moskee is, bijna klaar, tussen de protestantse kerk en onze katholieke school in. Waar die prima thuis hoort. Ger Claessens, directeur basisschool De Foekepot toont u de nieuwste mode in dames- en herenschoenen en tassen speciaal voor onze clubleden alleen koopzondag uw aankoopbedrag dubbel op de clubcart /fftt irA' ^cAceeten fatten De gezelligste schoenwinkel van Venray - Grotestraat 11 www.capretto.nl Dc politie heeft zaterdagmor gen een 18-jarige inwoner van Cuijk en twree inwoners van Vierlingsbeek in de leeftijd van 17 en 18 jaar aangehouden. Rond 07.30 uur kwam de melding bin nen dat op de Julianasingel drie jongens liepen die met houten stokken om zich heen aan het slaan wraren. Bij het busstation trof de politie de drie jongens bij een kapot getrapte vuilnisbak aan Daarnaast bleken diverse andere prullenbakken en fietsen vernield te zijn. Het drietal werd aange houden en overgebracht naar het politieburau. Hier is de zaak met toepassing van snelrecht afgehan deld. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhofnl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhofnl telefoon: 0478-58 27 27 Tkneven op aanvraag e-mail: advertentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Veispreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsmeuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur Abonnementen 18,50 (postcode 58..) 32,50 (overige binnenland) gen raadslid dat gewraakte uitspraken deed na bommelding Vervolg voorpagina men", zei Bert Linskens (PvdA). "Hij hoort ook niet aan de ronde tafel in de raadzaal thuis om de belangen van Venray te beharti gen." Gerda van Stelten (CDA) zei zich 'vreselijk gestoord te heb ben' "Want zo'n laatdunkende opmerkingen behoren niet gemaakt te worden. Dat raadslid moet nu ook het lef hebben zich bekend te maken." Gerrit Lemmens (Lokaal AktieD sprak van een 'ernstige zaak'. Hij eiste excuses en vond dat van bovenaf maatregelen genomen moesten worden. "Want het aan zien van alle raadsleden is daar door aangetast. We kunnen zo niet verder totdat er excuses zijn en een indringend gesprek heeft plaatsgevonden" Joost van de Vorle vond het vreemd dat John Oosterbeek, die tijdens de persconferentie via de zij-ingang naar binnen ging, wel op het matje moest komen. "Maar mij is niet bekend dat het betreffende raadslid is aangespro ken en er maatregelen zijn geno men." Ike Busser (Samenwerking) was ook benieuwd of er al gesproken was met 'hét raadslid'. 'Want zo'n opmerking maken kan niet. Het straalt af op de gehele raad." John Oosterbeek (WD) was maandag afwezig. Wethouder Driessen, die Waals vanwege vakantie verving, wist alleen te melden dat de burge meester 'afspraken met betrokke ne zou maken'. Enkele fractieleiders ergerden zich eraan dat ze die dag niet op de hoogte zijn gesteld van de bommelding. Terwijl er 's mid dags om vier uur al een persconfe rentie was geweest. Velen verna men het nieuws later via de media. "Ik hoorde het 's avonds om half zeven van mijn zoontje die wist dat er op het gemeente huis iets bijzonders gebeurd was", zei Bert Linskens. "We hadden eerder geinformeerd moeten wor den. Al was het maar via een tele fonisch rondje We zijn wel eens voor minder belangrijke zaken opgetrommeld." Ike Busser had Waals verzocht een extra bijeenkomst van het Seniorenconvent uit te schrijven. "Maar daar voelde hij niks voor". Volgens Jan Driessen berustte het op een misverstand. "In de hektiek is de burgemeester ervan uitgegaan dat bureau Communicatie de fractievoorzit ters zou bellen." Joost van de Vorle vond de complete ontruiming van het gemeentehuis overdreven. "De bom zou pas om drie uur afgaan. Dan hadden de ambtenaren toch tijd genoeg om in alle prullenbak ken. bureaulades en kasten te zoeken. Ze weten precies wat er in hun werkkamer staat." Volgens Driessen is dit op die dag ook zo uitgevoerd. De loco-burgemees ter meldde verder dat het justi tieel onderzoek naar de daders nog niets heeft opgeleverd. "Helaas. Bij zo'n bommelding blijkt het heel moeilijk te zijn om sporen te vinden." www.stormfront.org Wat denken jullie? Een moskee bouwen op ons land, terwijl jullie de hele wereld verzieken met jullie zieke actiesl www.stormfront.orgwww.stormfront.org )e fractieleiders in de leenteraad eisen excuses én maatregelen tegen het Ijlid dat zich 'misdroeg' na (Oininelding op 3 februari, opmerking 'laat maar tien wintig ambtenaren in het (eentehuis zitten, er zijn er ie veel', is totaal verkeerd allen. aandag in het Senioren- ,cnt kwam de evaluatie van bommelding ter sprake. De tievoorzitters weten (nog) wie het bewuste raadslid is Feest wiens uitspraken voor consternatie hebben gezorgd Itwaad bloed hebben gezet jpl bij het ambtenarenappa- "Wie dat heeft gezegd moét h de ogen uit de kop scha-

Peel en Maas | 2004 | | pagina 3