lusical, cabaret, untrymuziek en [obert Long Kunst Cultuur Boerderij: een nonument Het meisje in de groene spiegel Blues-U-Hate-2- Lose in Kiosk Trio Zonnestraal in Theehuis Jera's Fight For Fame Omroep Venray De Locht Doe mee met het Literair Café Met Gryphus naar Pinkpop ^ipootste musicalklassie- ^^ftller tijden, een nieuw ^Këtfenomeen, de beste Hpryhits en Robert Long ^Kcnigkeert naar zijn oude de kleinkunst. In luwburg Venray zijn ende week vier verrassen- en afwisselende voorstel- ÜMdl^en te zien. cst Side Story is ongetwijfeld ootste musicalklassieker aller n Jerome Robbins' idee om en met een van Amerika's ite componisten, Leonard ein, een musicalversie te naar Romeo Julia bleek luden greep. De première 17 in het New Yorkse Win- ;en ontketende een ware lie. Nu, 45 jaar later, komt jtepunt uit de musicalhis- iet een groot live orkest en idioos Broadway-ensem- de originele enscenering in Schouwburg Venray. De voorstellingen op maandag i dinsdag 30 maart beginnen om 20.00 uur in de zoveel jaar stapt er •nt de schijnwerpers in dat iddellijk manifesteert als nieuw cabaret fenomeen b Guzman is zo'n mega-per- lelijkheid die op het laatste k Cabaret Festival zowel de feeks- en juryprijs won en nog telfde jaar een oudejaarscon- :e voor de Vara televisie it maken. Sommige cabare- ;en voor het podium gebo- [avier Guzman heeft die ijke overtuigingskracht, liumpresence en timing jen respect af. In Bot zitten ir perfect uitgespeelde sce- ie we niet snel zullen verge ten. Als hij over een mislukte kijk operatie in zijn piemel vertelt, sta pelt hij verschrikking op grap. Dronken mensen op het toneel zijn vaak heel flauw, maar zijn bezopen automobilist reageert zo over the top op een politieagent dat het weer leuk wordt. Woens dag 31 maan, aanvang 20.00 uur. Wist u dat de meest verkochte Robert Long (FotoAnne Lucchiari, Amsterdam) muzieksoort ter wereld country- muziek is? In de jaren tussen 1920 en 1930 is deze 'volksmuziek' ont staan uit een mengelmoes van de muziek van diverse rassen en nationaliteiten. Onmiskenbare invloeden zijn er geweest van de Ieren, de Fransen, de Mexicanen, ilden van Servaas (30) Boekrecensie in Peel en Maas Catherine is door haar echt genoot in de steek gelaten zonder waarschuwing of uit leg. Ze klampt zich vast in haar werk als specialist in vroeg-Victoriaanse schilder werken bij een veilinghuis. Richard Dadd (1819-1886) is haar favoriete schilder. Helaas sloeg zijn virtuositeit om in schi zofrenie en werd hij op 27-jarige leeftijd opgeborgen in een inrich ting. Maar juist in deze jaren maakte hij zijn mooiste schilderij en, waarvan The Fairy Feller's Master Stroke het meest intrige rende en beroemdste is. Als Dadd wordt verhuisd moet hij zijn geliefde verzorger Brigham ach terlaten. Hij belooft hem nieuwe schilderijen als afscheidsge schenk. Hiervan is echter nooit een spoor gevonden, zou hij zijn belofte gehouden hebben? Catherine moet een kast taxe ren bij ene John Brigham, een ver zamelaar. Zijn prachtige huis, diep verborgen in een glooiende landschap van Dorset, herbergt een grote hoeveelheid kunstschat ten. Heeft Catherine het goed gezien, was daar ook een minia tuur van Richard Dadd bij? Cather ine raakt gefascineerd door dit mysterie maar wordt ook onweer staanbaar aangetrokken door de spirituele en gepassioneerde man die John Brigham is. Maar terwijl Catherine het mysterie rond de schilderijen van Richard dadd pro- Hef MEISJE inde GROENE SPIEGEL beert te ontrafelen, wordt hun geluk bedreigd... Het meisje in de groene spiegel is een ontroerende roman over lotsverbondenheid, passie, vertrouwen en liefde, over de grenzen tussen werkelijkheid en fantasie, en over de zoektocht van een vrouw naar de waarden die er echt toe doen. Elizabeth Mc Gregor heeft wereldfaam verwor ven met haar bestsellers Het ijs- kind en Een weg door de bergen. Ze weet als geen ander aanspre kende thema's origineel uit te werken en verhaallijnen in heden en verleden op verrassende wijze met elkaar te vervlechten. Het meisje in de groene spiegel is te koop in boekhandel Van den Munckhof in Venray. Prijs: 16.99 euro. j, EN MAAS Donderdag 25 maart 2004-Pagina 13 Pagir ramma Schouwburg Venray de Tjechen en de Duitsers. Je vindt er sporen in terug van de leidjes van Engelse zeelieden, van de treinmachinisten en van de cowboys die zongen.De spraak makende theatershow met Count ry Muziek gaat dit jaar zijn zesde jaar in. Het aantal fans groeit nog steeds en de zalen zijn uitver kocht. In Volume 6 staan de num mers 1 Country hits van de afgelo pen zeventig jaren centraal en wordt 'the best of vijf jaar Count ry Music Hall of Fame gebracht. De internationale Western Expe rience All Star Band, met de beste musici uit de Countrywereld, vormt de stuwende basis. Voor de swingende omlijsting zorgt de Country Line Dance Machine, de groep enthousiaste meiden, die nu al meerdere jaren Nederlands en Europees kampioen 'linedan- cing' is en derde op de werel dranglijst. Het theaterconcert op vrijdag 2 april begint om 20.00 uur. Voor Robert Long blijft de lief de een niet te stelpen bron van inspiratie. Het heilig vuur. Het theaterprogramma heet dan ook BRAND! In BRAND! Keert Robert Long terug naar zijn oude liefde: De kleinkunst. Het theaterprogramma is een mooie, intieme productie gewor den, waarin het boven alles gaat om de teksten en de muziek. De liefde voor pure liedjes, vrolijke en ontroerende, boze en blije, verdrietige en optimistische lied jes. Vorig seizoen is deze voorstel ling wegens ziekte van Robert Long helaas komen te vervallen. Gelukkig hebben zij hem opnieuw kunnen boeken in Ven ray. Zaterdag 3 april, aanvang 20.00 uur. Een veel gehoorde uitspraak is: "Er zijn slechts twee soorten muziek, namelijk goede en slech te". Voor de ware liefhebber van goede traditionele jazzmuziek is de keuze dus vrij eenvoudig, want er is slechts één Dutch Swing Col lege Band. De meest opvallende eigen schap van het DSC, ondanks alle reeds genoemde veranderingen, is van het begin af aan altijd geweest een eigen, zeer herken baar, geluid. Dit herkenbare geluid staat zon dag 28 maart centraal in het nos talgisch programma Moments To Remember van Omroep Venray tussen 08.00 en 09.00 uur. De band Blues-U-Hate-2-Lose speelt zaterdag 27 maart in de Kiosk in 't Brukske. De band bestaat circa tien jaar en timmert aardig aan de weg. Er staan diverse optredens gepland en afgelopen vrijdag zijn er in Weert cd-opnames gemaakt die komende vrijdag worden afge- mixt. Dus de eerste cd zit er aan te komen. Blues-U-Hate-2-Lose speelt authentieke blues, gesto ken in een stevig electrisch jasje, waarbij de saxofoon een vooraan staande rol vervult. Tevens wordt er een soort zangmicrofoon gebruikt die herinneringen oproept aan de authentieke sound uit de jaren 30. Voor meer informatie zie: www.bluesuhate21ose.tk. Blues- U-Hate-2-Lose bestaat uit Grad Dijkmans (drums en zang), Thijs Verberk (bass en zang), Theej van Gend (saxofoon), Arie Wester (slide- en sologitaar) en Johan Phi- lipsen (leadzang en gitaar). Het concert begint om 20.00 uur. spelen maar het pianotrio Zonne straal. Een wel zeer toepasselijke naam bij het lenteconcert met op het programma werken van Schu bert, Schumann, Mozart en Brahms. Het pianotrio bestaat uit violiste Lis Perry, celliste Judith Jamin en pianiste Michelle Mares. Lis Perry studeerde aan de beroemde Menuhin school in Londen. Daar speelde ze op 14- jarige leeftijd het dubbelconcert van Bach met haar toenmalige leraar Yehudi Menuhin. Nadien studeerde ze bij o.a. Oscar Shums- ki. Tegenwoordig is Lis Perry eer ste concertmeester van het Radio Kamerorkest in Hilversum waar ze ook woont sinds 1999. Michel le Mares was leerlinge van Leon Fleisher in de VS, studeerde nadien in Salzburg bij Karl Heinz Kammerling en werkte veel samen met György Kurtag en Alf red Brendel in Londen. Ook Michelle Mares wijdt zich aan de kamermuziek en woont ook in Hilversum. Celliste Judith Jamin studeerde in Duitsland en is ver bonden aan het Nederlands Balle torkest, treedt veelvuldig op in kamermuziekensembles als het Cellokwartet Amsterdam. De drie musiciennes zijn te beluisteren op cd: Judith Jamin speelde met pianiste Klara Würtz een cd vol met cellorepertoire uit de 19e eeuw. Harpiste Godelieve Schrama en violiste Lis Perry speelden samen het dubbelcon cert voor viool en harp van Joseph Haydn. Voor meer infor matie zie www. strijk kwartet- ten.nl - of de brochure in het Theehuis. Losse kaarten a 17,00 voor het concert van vrijdag zijn te koop voor aanvang van het concert; reservering bij het Thee huis, tel. 0478 - 513690 of bij Con certorganisatie Fred H. Renirie 0478 - 582472. Voor de maand maart is het volgende frag ment de opgave: Laat het vriezen dat bet kraakt! Laat het sneeuwen dat het wit! En laad opnieuw de kolenkit nu de liefde me zo tegenzit. "Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig?" Antwoorden op deze twee vragen kunt u insturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 58Ö1 RR Venray, tot vrijdag 23 april a.s. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave. Poëzieliefhebbers kunnen dus weer aan hun trekken komen! Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt ervoor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! Het tussenklassement laat zien dat de dames L. Colsen en L. Geurts evenals de heer J. Craghs 20 punten hebben gescoord en mevr. R. van Daal en de heer G. Keijzers ieder 10 punten. Het gevraagde gedicht was van de hand van Piet Paaltjens (Francois Haverschmidt) en kreeg een opdracht als titel mee "Aan Rika'. Het is een zeer romantisch en humoristisch gedicht. De ik-figuur heeft zijn geliefde slechts in een flits van twee elkaar passerende treinen gezien en is in die flits smoorverliefd op haar geworden. Zijn hele leven is veranderd. Waarom moest zij ook zo mooi zijn? Waarom niet uit het raam gehangen en hem gekust? Zelfs als het tot een spoorwegramp zou leiden is het nog een heerlijk idee om samen met de geliefde op die manier verpletterd te worden! Piet Paaltjens: Aan Rika Slechts eenmaal heb ik u gezien. Gij waart Gezeten in een sneltrein, die den trein Waarmee ik reed, passeerde in volle vaart. De kennismaking kon niet korter zijn. En toch, zij duurde lang genoeg, om mij Het eindloos levenspad met fietsen lach Te doen vervolgen. Ach! Geen enkel blij Glimlachje liet ik meer, sinds ik u zag. Waarom ook hebt gij van dat blonde haar. Daar de englen aan te kennen zijn? En dan. Waarom blauwe ogen, wonderdiep en klaar? Gij wist toch, dat ik daar niet tegen kan! En waarom mij dan zo voorbijgesneld, Eh niet, als 't weerlicht, 't rijtuig opgerukt. En om mijn hals uw armen vastgekneld, En op mijn mond uw lippen vastgedrukt? Gij vreesdet mogelijk voor een spoorwegramp? Maar. Rika. wat kon zaalger voor mij zijn, Dan, onder hels geratel en gestamp, Met u verplet te worden door één trein? Bij gelegenheid van het 12,5-jubileum van het Literair Café Venray- regio zal op zondag 18 april Rutger Kopland in het Theehuis van het St. Odapark te gast zijn. Hij zal geïnterviewd worden door Gert J. Pee- len, als criticus bekend van onder andere zijn essays in "De Volks krant". Het zal een hoogtepunt in het bestaan van het Literair Café zijn! Dit optreden, dat in samenwerking met VU-podium mogelijk is geworden, begint om 11.30 uur. De dag daarvoor, op zaterdag 17 april, zal het Literair Café Venray- regio, zijn cadeau aan de inwoners van Venray presentéren: een stads- wandelroute vol met kunst en poëzie. De wandeling, die een uur duurt, voert langs tal van monumenten en beeldjes in het centrum van Venray. De bijbehorende gids geeft niet alleen de route, maar ook de wetenswaardigheden over de kunste naars en hun werk. Bij elk foto van het monumentje staat een gedicht, dat past bij het uitgebeelde! Op donderdag 27 mei 2004 komt Margriet de Moor, 20.00 uur. Ook een datum die u in uw agenda moet plaatsen! Wie donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio - tegen betaling van een minimale bijdrage van 16.00 euro per jaar - kan con tact "opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt hij de activitei ten van het Venrayse Literair Café. Hij krijgt het programma thuisge stuurd en bovendien ontvangt hij reductie op de entreekosten van de bijeenkomsten. En dat is beslist de moeite waard! Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café kunt u verkrijgen bij het secretariaat: Rochusstraat 1. 5801 RR Venray. telefoon: 0478-582948 maar ook op onze aantrekkelijke web site: www.literair-cafe-venray.nl Op vrijdag 26 en zaterdag 27 maart zal Jera's Fight For Fame voor de derde keer plaatsvinden. Verspreid over twee dagen zullen acht bands gaan strijden voor de fame. Inzet: de openingsact ver zorgen voor Jera On Air 2004. Dit festival zal gehouden worden op Hemelvaartsdag 20 mei. De win naar van Fight For Fame zal dan spelen met grote namen als: De Heideroosjes, Intwine, Janez Detd en...? De bands die dit jaar zijn uitgekozen uit de vele inzendin gen die zijn binnengekomen zijn: Failer; rock uit Meijel, The Skara- beez een skaband uit Venlo, Snowball, poppunk uit Eindho ven, Another Messiah, metal uit Deurne, One PS, hardcore uit Snowball is een van de deelne mers. Gennep, Staal met Glazen, ska- feestband uit Uden, Super88, rock uit Ospeldijk en Xost Pipe met rapmetal, uit Deume. Dit jaar zal er ook een publieksprijs worden uitgereikt aan de band met de meeste publieksstemmen. Deze band zal dan samen met de band Agitator de Jera On Air Warm-Up Party op 8 mei verzorgen. De band Agitator uit Deurne behaal de vorig jaar de tweede plek op Jera's Fight For Fame. De zaal zal op vrijdag en zaterdag om 20.00 open gaan en de eerste band begint beide avonden om 21.00 te spelen. ■g ien van de weinige oorspron- jke gebouwen van Servaas dat or 4e slopershamer gespaard 1 ef, is de boerderij die achter op ■jHK terrein is gelegen. Hoewel het oplex in de loop der jaren een tere bestemming kreeg, is het k>uw van buiten weinig veran- jd. De boerderij wordt cultuur- Storisch en architectuurhisto- ch van belang geacht. Het no roplex herinnert aan het zelf- orzienend karakter van de oude pling De boerderij was voor K( voedselvoorziening van het icht van vitaal belang. Het U- Nge hoofdgebouw van het Wplex staat er nog altijd bij «s het er vroeger ook uitzag, ode bijgebouwen zijn de oude Knsstallen nog bewaard 'teven. In de hoofdboerderij ronden zich de koestallen, de raenstal. het koetshuis, de «terij, de voorraadschuren, koelhuis voor de melk en de leren de deel waar het stalmest rro verzameld. Vele jarenlang s Broeder Plechelmus de Pjftleider en hij voerde zijn k met grote verantwoordelijk- uit. Plechelmus stond end als een koppige man en enge man die veel vergde van oerderijpersoneel, bestaan- Ij1 een boerderijbaas en vier of knechten. Een bekende mede- fker van de Servaasboerderij I u rrie Klaassen van het Pkske. Hij was hier meer dan 40 ■Jn Werkzaam, aanvankelijk als paardenknecht, later als hoofd van de boerderij. Bij zijn 40-jarig jubileum in 1964 vertelde Harrie over vroeger. Servaas bezat in die tijd ruim 14 ha eigen landbouw grond en had daarnaast nog eens een dikke 8 ha in pacht. De vee stapel telde 28 koeien, 3 paarden, 100 varkens en-200 kippen. Men verbouwde rogge, haver, bieten en aardappelen. De werktijden logen er niet om. Men werkte van zeven uur 's ochtends tot zeven uur 's avonds, met een middag pauze van anderhalf uur. Een boe renknecht verdiende 30 gulden per maand en genoot jaarlijks vier vrije dagen. Voor de rest was het werken geblazen, ook op zater dag en zondag. Bij het boerderij- werk werden ook veel patiënten ingeschakeld. Een aantal van hen werkte er in vaste dienst, maar indachtig het gezegde 'vele han den maken licht werk' werden bij de oogst en andere omvangrij ke werkzaamheden de buiten- ploegen ingeschakeld waarin meer dan 130 patiënten werk zaam waren. Einde jaren zestig liep het boerenbedrijf geleidelijk aan ten einde. De varkensmesterij en het pluimveebedrijf werden nog even aangehouden, maar het grote boerderijgebouw kreeg een andere bestemming. Onder lei ding van enkele eersteklas vak mensen werden er een timmerbe drijf en een metaalbewerkingsbedrijf geves tigd waar tientallen bewoners Tijdens het Pinksterweekeinde vindt in het Zuidlimburgse Land graaf de 35e editie van het Pink pop-festival plaats. Ook dit jaar organiseert het Vierlingsbeekse jongerencentrum Gryphus een busreis naar 's lands oudste en bekendste popfestival. Op maan dag 31 mei (2e Pinksterdag) gaat het richting Megaland waar opge treden zal gaan worden door onder andere Lenny Kravitz, Black Eyed Peas, Sugababes, Molo- ko, The Roots, The Datsuns, Franz Ferdinand, Starsailor, Jet en Muse. De reis naar Pinkpop kost, inclu sief een entreekaart, 80,00 euro. Voor meer informatie of opgave kunnen geïnteresseerden bellen met 0478-631802 of 0478630508 of surfen naar www.gryphus.nl. Op zondagmiddag 28 maart is zowel de smederij als de bakoven in bedrijf. Kinderen mogen hun eigen broodje bakken. Natuurlijk is het De Locht- brood ook te koop. Bovendien is er een expositie ingericht onder de titel Licht in huis en een kleine expositie over vroegere commu- niekleding en communiecadeau tjes. In de serie Strijkkwartetten zal vrijdag 26 maart in het Theehuis in Venray niet een strijkkwartet jarenlang een uitstekende werk kring hebben gevonden. De toe komstplannen voor de boerderij zien er veelbelovend uit. Als alles gaat zoals men thans van plan is, zal hier een kinderboerderij wor den gevestigd. Zeker is in ieder geval, dat de boerderij als cultuur historisch monument behouden blijft. En dat is een goede zaak. Twan van Els De boerderij van Servaas, een cultuurhistorisch monument.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 13