Het gaat ons om de poodschap, niet om status" SGemeente half iljoen euro kwijt an Flextronics oagsr "Een mooie, nieuwe uitdaging" Amnesty in actie Contactlenzen? Subsidie nieuwbouw KTS-terrein Rabobank Nieuwsbrief Kraakpand Theresia ontruimd Boete UWV fors verlaagd MTACTLENZEN jina iEEL EN MAAS Donderdag 4 maart 2004 - Pagina 7 aul Kronenberg gast in TV Show Ivo Niehe II Paul Kronenberg (35) ont- jng dit jaar de bronzen lelhaas voor zijn inzet voor I linde kinderen in Tibet, inds 1998 is hij, samen met jjn vriendin Sabriye enberken, werkzaam in de hinese provincie voor het ,roject Braille without orders. Samen hebben zij »n trainingscentrum opgezet -aar kinderen, die vaak van- zege hun blindheid verstoten gorden door hun naaste fami- een opleiding krijgen en P eigen kracht kunnen inte- rtren in de samenleving. Zijn riendin, Sabriye Tenberken, zelf blind en heeft het ibetaanse brailleschrift ont wikkeld. Het blindencentrum eeft nu elf medewerkers en 12 kinderen, maar het houdt I og niet op. Kronenberg en enberken willen Braille Pithout Borders graag uitbrei- en en meerdere centra ope- len in verschillende landen, rijdagavond is de Venraynaar gast bij de TV Show van Ivo iehe. (door Rob Rombouts) 7 Paul Kronenberg: "Ik heb m abriye in 1997 leren kennen in Jïbet. Ze vertelde me van een S roject voor blinde kinderen dat op wilde starten, ik was leteen enthousiast. Ik heb ezegd dat ze me op moest bellen odat we het samen konden gaan oen. Negen maanden later belde |E. Öp dat moment zat ik bij ënterparcs op het meldpunt. De Atne storing en klacht na de ande- B e De meeste klachten gingen om k iiks, geen bubbeltjes in het bub- H ielbad, het golfslagbad werkt B liet, het slagroomapparaat in de istro lekt. Allemaal van zulke elangrijke dingen. Een dag later eb ik mijn werk opgezegd en, iet als Sabriye, had ik eigenlijk ielemaal geen idee waar we aan juden beginnen. Ik had al een lein beetje ervaring door ontwik- dingsprojecten in Afrika, maar ibriye had de beste ervaring; ze eeft het Tibetaans Brailleschrift ntwikkeld, dat bestond van tevo- n nog niet en zo hadden we dus :n aardige basis om het project Voor bun verdiensten kregen Paul en Sabriye onlangs de Bronzen Piëlbaas uitgereikt te starten. In mei 1998 zijn we met niets gestart. Bij een opvang tehuis voor gehandicapte kinde ren konden we overnachten. De eigenaar was oneerlijk, bleek later, want in de tijd dat ik voor het Zwitserse Rode Kruis een paar dagen in Sigatse was om een gebouw te ontwerpen had Sabriye een grote rekening ont vangen voor meubels. Sabriye had gevraagd waar de meubels waren, ze kon ze zelf immers niet zien. Toen zei de eigenaar dat de meu bels in een lokaal stonden waar van hij geen sleutels had. Ik ben gaan kijken, maar er stond niets, de eigenaar wilde er met ons geld vandoor. We zouden via een Duitse stichting van Duitse over heid geld ontvangen. De voorzit ter van de stichting was boos omdat niet zij, maar Sabriye was uitgenodigd voor een uitzending van de Duitse talkshow Biolek. Daarop heeft zij het beloofde geld niet meer naar Lhasa overgemaakt en stonden wij met lege handen. Tot overmaat van ramp werden we door de eigenaar, die gemerkt m til tldlU alSF-subsidie blijkt onhaalbaar had dat er niets aan ons te 'verdie nen' was, op 31 december 1998 op straat gezet. Al het privégeld was inmiddels ook op en het pro ject stond op losse schroeven. Vanaf die tijd hebben we besloten ons los maken van de Duitse stich ting en regering. Dat betekende echter wel dat we vanaf die tijd zelf onze fondsen moeten wer ven. Sindsdien zijn we iedere win ter, hoofdzakelijk de winter omdat het dan erg koud is in Tibet, onderweg door Europa. Ook zijn we in Amerika geweest. Bijna iedere dag een presentatie in een andere plaats. De komende maand, bijvoorbeeld, zitten we helemaal vol. Volgende week in Madrid voor een presentatie van de Spaanse vertaling van het boek van Sabriye, daarna gaan we naar Duitsland, Nederland en Zwitserland en vervolgens weer terug naar Duitsland. Daar heb ben we drie weken lang meer dan twintig lezingen. We proberen geld bij elkaar te krijgen zodat we onze plannen kunnen financie ren. Daar zit een groot verschil met andere organisaties, we weten hoe hard het werken is om het geld binnen te krijgen dus geven we het voorzichtiger uit." STATUS "De lopende kosten in 2002 per maand, voor 29 leerlingen en elf medewerkers, waren 1912,62 Amerikaanse dollars per maand voor het hele project. Het is dan ook één van de goedkopere pro jecten in Tibet. De grote organisa ties hebben erg veel geld en dat moet eruit. Ze rijden dure auto's, een chauffeur, alles erop en eraan. En dan zien ze ons project en merken dat het ook met min der kan. Daar staan we ook voor, het geld dat binnenkomt moet ook goed uitgegeven worden. En nu willen we, mede door de lage kosten, een nieuw trainingspro ject op gaan zetten in India. Braille zonder grenzen betekent dat we wereldwijd kunnen wer ken. Maar wat veel belangrijker is, die betekenis heeft Artsen zonder Grenzen niet, is dat wij geen gren zen willen leggen voor de blinde mensen, dat moeten ze zelf doen. Volgens de critici zou het project niet lang gaan duren, omdat 'die twee' toch niet wisten waar ze aan begonnen en dat was eigen lijk wel jammer, omdat de kritiek voornamelijk van de grotere orga nisaties kwam. Ze waren jaloers dat Sabriye binnen een half jaar officiële toestemming had om een project in Tibet te starten. De grote organisaties hebben jaren lang op de deuren van Tibet geklopt, maar mochten niet bin nen. Bij sommige mensen gaat het vooral om status, dat is eigenlijk wel jammer, wij vinden dat het niet uit maakt wié het doet, zolang het maar gebeurt. Er is een behoefte aan bepaalde hulp en als het het bij de grotere organisaties werkelijk ging om blinde mensen te helpen dan hadden ze in 1998 al gezegd: 'wat kunnen we doen om te helpen, eindelijk is er iemand in Tibet.. Heb je geld nodig, kennis, wat kunnen we doen? Braille Without Borders heeft wereldwijd veel media-aan dacht gehad: veel publicaties, drie documentaires en verschillende artikelen in, onder andere, de New York Times, Hong Kong Morningpost en Xin Hua news agency. Er is veel publiciteit, maar we willen dat niet voor ons, maar voor de boodschap. Ook hebben we veel reacties gehad van, met name blinde mensen, uit ontwik kelingslanden die ons vragen wanneer er een Braille zonder grenzen trainingscentrum in Ghana, Zuid-Afrika of Nigeria komt. We hebben de organisatie opgericht en kunnen natuurlijk niet zelf de hele wereld over, maar wat we wel kunnen doen is een trainingscentrum opbouwen waar we gemotiveerde blinde mensen op gaan leiden zodat ze in staat zijn een braille zonder grenzen project in eigen land op te zetten zodat nog meer blinde kinderen een betere toekomst tegemoet kunnen zien." Indien u geïnteresseerd bent en u meer over Braille Zonder Grenzen wilt ervaren kijk dan eens op de volgende website: www.braillewithoutborders.org. Flextronics Logistics krijgt 500.000 euro subsidie van de gemeente Venray. In oktober 2003 ging de gemeenteraad tkkoord met een werkgele- (enheidssubsidie van 250.000 uro. De andere 250.000 euro »u Flextronics via een ESF- bijdrage binnenhalen. I Deze Europese subsidie voor het trainings- en opleidingspro gramma blijkt onmogelijk Want yolgens de ESF-regelgeving is een cofinanciering van private onder nemingen met overheidsgelden niet toegestaan. Het college heeft daarom besloten nog eens 250.000 euro uit te trekken voor het nieuwe distributiecentrum op J Smakterheide II dat plaats biedt aan 300 werknemers. 'Vanwege J het grote belang voor de gemeen schap van Venray in het algemeen en de werkgelegenheid in het bij zonder', zo luidt de motivatie van B en W. De enige voorwaarde die de gemeente gesteld heeft is dat j fninimaal vijftig werkelozen uit r yenray of omgeving een baan krij- feen bij Flextronics Logistics. I In oktober liet de commissie Middelen zich al kritisch uit over de subsidie van 250.000 euro. Wethouder Heidens (CDA) zei toen dat de ESF-bijdrage van 250.000 euro gegarandeerd was. Navraag van deze krant bij direc teur Richters van Flextronics Logistics leerde dat dit allerminst zeker was. Paul Vriesekoop (PvdA) kwam daarop in de commissievergade ring van november op de kwestie terug. Heidens moest toen op zijn woorden terugkomen. Hij ver klaarde dat hij weliswaar geen garanties had over de ESF-gelden maar dat hij geen problemen ver wachtte. Heidens zei tevens dat, indien de ESF-bijdrage onver hoopt afgewezen zou worden, de gemeentelijke subsidie maximaal 250.000 euro zou blijven. Flextronics moest dan zelf de mis gelopen gelden financieren. Eind 2003 werd al duidelijk dat Flextronics Logistics kon fluiten naar de kwart miljoen euro uit de Europese pot. Ondanks de toezeg ging van wethouder Heidens heeft het college toch besloten de subsidie aan het distributiecen trum te verdubbelen tot 500.000 euro. B en W wijzen erop dat vanaf dit jaar de gemeenten volle dig verantwoordelijk zijn voor de verstrekking van bijstandsuitke ringen. 'Behoud en uitbreiding van werkgelegenheid is dan ook van groot belang om het financië le risico zoveel mogelijk te beper ken', aldus de persverklaring. De extra bijdrage van 250.000 euro komt ten laste van het bud get van werkgelegenheidsmaatre- gelen over 2003- De commissie Middelen buigt zich op 17 maart over het voorstel. De gemeente heeft de jaarloon- staten 2002 van de bijstandsge rechtigden (ABW, IOAW en IOAZ) te laat aangeleverd. Daarvoor kreeg Venray een boete opgelegd van 130.902 euro door het UWV GAK Amsterdam. De gemeente maakte met succes bezwaar tegen de torenhoge boete. Op 26 januari vond in A'dam een hoorzitting plaats. De nalatigheid van de gemeente was ten onrechte als een vergrijp aan gemerkt. Waardoor de boete van 25% niet gerechtvaardigd was. Omdat er sprake was van een ver zuim werd de boete terugge bracht tot 5%. Bovendien had het UWV verzuimd de ernst van het feit en de mate van verwijtbaar heid te beoordelen waardoor de boete nog eens gehalveerd werd en de gemeente uiteindelijk weg komt met 2189,20 euro. De ontruiming van het gebouw Theresia op het Annaterrein in Venray is don derdag zonder veel problemen verlopen. De meeste jongeren die het gebouw kraakten, had den het pand enkele dagen terug al verlaten. Een paar krakers sjouwden donderdag onder toeziend oog van de deurwaarder nog wat eigen bezittingen naar elders, waar na alle spullen, waaronder een paar kuub huisraad, een racefiets en een vouwwagen, uit het pand werden verwij derd. Volgens de regels wer den de spullen bij de ingang van het terrein aan de rand van de openbare weg neerge legd, waarna de eigenaren nog vier uur de tijd kregen om ze mee te nemen. De rechtbank in Roermond bepaalde onlangs in het kort geding dat het Vincent van Gogh Instituut tegen de krakers had aangespannen, dat de jongeren het gebouw moesten verlaten. Het leegstaande gebouw werd enkele weken geleden gekraakt door ongeveer twintig jongeren die een dak boven hun hoofd wil len en aandacht vragen voor de woningnood onder leeftijdsgeno ten: In eerste instantie liet de eige naar van het pand de krakers ongemoeid, maar later kwam er toch een uiterste datum dat het pand leeg moest zijn. De krakers lieten die datum echter passeren. Daarop startte het Vincent van Gogh Instituut een rechtszaak omdat de brandveiligheid van het gebouw Theresia niet in orde is en bewoning daarom niet veilig is. Het pand voldoet niet aan de regels en daarvoor blijft de eige naar verantwoordelijk, ook in het geval van illegale bewoning. En dat risico wil het VvGI niet lopen. De niet opgehaalde spullen wer den later op de dag door een vuil niswagen meegenomen. Op maandag 8 maart, Internationale Vrouwendag, doet Amnesty International de aftrap van een twee jaar durende cam pagne Stop Geweld Tegen Vrouwen. De Venrayse afdeling van Amnesty begint de campagne tijdens het speciale programma in de foyer van de Venrayse Schouwburg, waar tal van organi saties een uitgebreid programma presenteren in het teken van de Internationale Vrouwendag. Overal ter wereld, van de Democratische Republiek Congo tot Spanje, zijn vrouwen slacht offer van geweld. Iedere dag, in tijden van oorlog en vrede, in huiselijke kring of door overheids vertegenwoordigers, worden vrouwen verkracht, mishandeld, verminkt en vermoord. De cam pagne van Amnesty International zal mensen over de hele wereld, vrouwen en mannen, mobiliseren om een petitie te ondertekenen, actie te voeren voor individuele slachtoffers, te lobbyen bij over heden, internationale organisaties en religieuze leiders. In de schouwburg geeft Amnesty Venray volop informatie over geweld tegen vrouwen. Tijdens een quiz rond dit thema zijn stressballen te winnen en er lig gen actiekaarten klaar waarmee iedereen persoonlijk protest aan kan tekenen. Vanaf 20.00 uur is de zaal open, de toegang is gratis, ook voor mannen. Amnesty Venray is een onderaf deling van Amnesty International. De Venrayse afdeling werkt nauw samen met andere regionale Amnestygroepen en met het lan delijk secretariaat in Amsterdam. Met tal van acties brengt Amnesty Venray mensenrechtenschendin gen en vooral de strijd daartegen onder de aandacht van de inwo ners van de gemeente Venray. Daarnaast zet de groep zich actief in voor gewetensgevangenen en het behoud van mensenrechten overal ter wereld. Wij hebben ruime ervaring en hoog opgeleide contactlensspecialisten KURSTJENS VENRAY - NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 Arie Snellen, commercieel medewerker Peel en Maas: Peel en Maas heeft in z'n 124ste jaargang voor het eerst een commercieel medewerker in dienst genomen. Deze week is Arie Snellen (56) begonnen aan zijn nieuwe functie bij het nieuwsblad, dat al vanaf het begin van zijn bestaan zo'n beetje heel Venray aan zich weet te binden. De Tienraynaar zit al meer dan 25 jaar in het uitgeversvak, en is vooral een bekend gezicht in de huis- aan-huisbladensector. Arie Snellen begon zijn com merciële loopbaan bij Janssen Pers in Gennep, maar was de laat- Het laatste geld uit de reserve BWS (Besluit Woninggebonden Subsidies) wordt ingezet voor de bouw van 57 sociale huurwonin gen op het KTS-terrein. Er is nog een bedrag beschikbaar van 98.068 euro. De rijksoverheid heeft de BWS evenals de 'tijdelijke stimuleringsregeling herstructure ring goedkope woningvoorraad' afgeschaft en ondergebracht in de wet stedelijke vernieuwing. Gemeenten hebben nog tot 1 januari 2005 de kans de resteren de budgetten in te zetten. Het KTS-terrein is momenteel het enige bouwproject dat voldoet aan de subsidieverordening. Vandaar dat de gemeenteraad wordt voorgesteld de resterende BWS-reserve van 98.068 euro te besteden aan de sociale huurwo ningen op het KTS-terrein. PEEL EN MAAS een abonnement waard ste dertien jaar in de regio Noord en Midden-Limburg vooral actief als verkoopleider van Limburger Weekbladpers. Voor onder meer het E3 Journaal en het Autojoumaal kwam hij regelmatig bij veel bedrijven en winkels in de regio Venray-Venlo over de vloer. Arie Snellen wordt bij Peel en Maas het eerste aanspreekpunt voor bedrijven en winkels die wil len adverteren in Peel en Maas. Ook gaat hij zich bezighouden met het bewerken van de markt, het leggen van nieuwe contacten en relatiebeheer. De Tienraynaar zijn de eerste dagen bij het familiebedrijf Van den Munckhof, dat bestaat uit de uitgeverij, de drukkerij en de kan toorboekhandel, goed bevallen. "Ja, het is toch een hele stap om een goede baan als verkoopleider Noord en Midden van Limburger Weekbladpers op te zeggen en ergens anders helemaal nieuw te beginnen. Maar ik heb er hartstik ke veel zin in. Peel en Maas heeft de laatste jaren flink aan de weg getimmerd, vooral op redactio neel gebied. Dat was de eerste stap, nu is het tijd om ook meer aandacht te besteden aan de ande re kant van de krant: de commer cie. Voor mij is dit een mooie, nieuwe uitdaging." Groene kaart voor >750 kg aanhangers in Duitsland, Spanje en Polen Vanaf 1 september 2003 geldt er in Nederland een kentekenplicht voor aanhangers, caravans en trailers met een Maximaal Toegestaan Gewicht (MTG) van meer dan 750 kg. Deze aan hangers zijn in Nederland en de meeste overige landen normaal verzekerd onder de WA-verzekering van het trekkende voertuig. Let op: Wanneer u naar Duitsland, Spanje of Polen gaat met uw auto, waarachter een aanhanger, caravan of trailer is gekoppeld zwaarder dan 750 kg, moet u 2 groene kaarten aansprakelijk heidsdekking) kunnen tonen. Namelijk een groene kaart voor het trekkende voertuig en een groene kaart voor de aanhanger. De aanhangwagen, caravan of trailer is in deze landen door de aparte verzekerings-plicht niet meer verzekerd onder het trekkende voertuig. Zonder geldige groene kaart krijgt de bestuurder een geldboete. Vraag nu uw groene kaart voor uw aanhanger, caravan of trailer aan bij uw Rabobank! Dat kunt u telefonisch doen via telefoonnummer: (0478) 530 300 Maar beter nog via een e-mail naar info@vmw.rabobank.nl Vermeld in de e-mail de volgende gegevens: Uw naam, adres, postcode en woonplaats. Daarnaast het merk en type van de aanhanger, het chassisnummer en het kenteken/registratienummer. Het is tijd voor de Rabobank Rabobank Venray Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7