rijp De Kans! Koester uw Monument Open Huis op het Desselke 3 Internationale Vrouwendag alenten presenteren eigen showblok Themamiddag ANBO HLCnST 4\» 4 Mannen aangehouden Jaarvergadering Veldeke in nadere introductie is nlijk niet meer nodig, n's Dinnershows in de lyse schouwburg zijn in ele jaren uitgegroeid tot vaste waarde op de cul- 'kalender. Zondag 7 maart t de eerste show van het 2004 op het programma, verse culinaire muziek- w met nieuwe ingrediën- ïeater- en zangschool Lynn erink presenteert ook dit sei- 1 een splinternieuwe show. n Steverink zal samen met man Lex, de technische crew Ie vele talenten uit de regio ■ay een verrassende en werve- show brengen in de foyer de schouwburg. Het succes- e basisconcept is nog altijd elfde. De foyer is ingericht als rvol restaurant en bij binnnen- ist klinken op de achtergrond volle pianoklanken door Lex 'erink. Tussen de diverse culi- gangen, verzorgd door terrestaurant De Artiest, wor den de gasten getrakteerd op muzikale showacts waarbij het bedienend personeel onderdeel is van de show. Nieuw dit seizoen zijn drie showbloks die volledig voor rekening komen van de talentvolle leerlingen van de Venrayse theater- en zangschool. Lynn Steverink liet de talenten van haar school de vrije hand om naar eigen inzicht een selfmade blok voor hun rekening te nemen. Zo presenteren Gigi van de Loo (38 jaar) en Kim Franssen (22) een 'Sprookje in een poppenwin- kel'. Gigi had een poppenspel voor ogen. Kim meer een sprook jesachtig ballet; twee ideeën die door beiden zijn uitgewerk tot een showblok van zeven, acht minuten. Met als basis het num mer Puppet on a string van Sandy Shaw, de Britse zangeres die in een ver verleden opzien baarde door tijdens het Eurosongfestival blootsvoets het podium te betre den, Het klikte wonderwel. "Ik heb het basisverhaal geschreven en Kim heeft de dans voor haar rekening genomen", zegt Gigi, in Gigi (tiveede van links) en Kim (tweede van rechts) presenteren komende zondag voor de eerste keer hun eigen showblok tijdens Lynn's Dinnershow Summa staat voor financiële zekerheid op maat Uw wensen zijn ons uitgangs punt En heeft u vragen of opmerkingen, dan staat onze adviseur voor u klaar, waar door u nooit het overzicht verliest. OIRLO (0478)85 04 00 PANNINGEN (077) 850 40 00 i flnoncieie zekerheid BERGEN (0485) 34 80 11 www.summa.nl het dagelijkse leven psychiater. "De show bestaat uit vier compo nenten met een stukje toneel, cabaret, zang en dans. Een bescheiden idee is uiteindelijk steeds meer uitgegroeid tot een volwaardig showblok." Gigi heeft al vier jaar les bij Lynn Steverink, Kim inmiddels zes jaar. Hun ervaring komt ze goed van pas want ze zijn door hun lerares als het ware in het diepe gegooid. Kim: "In het begin viel het niet mee. We zijn hele maal vrijgelaten en dat betekent dat je ook alles zelf moet doen. Schrijven, regisseren, produceren en vooral mensen enthousiast maken om mee te doen. Dan merk je in feite pas hoe moeilijk het is om een hele show in elkaar te draaien." Gigi valt haar bij: "We hebben nu pas gemerkt hoe moei lijk het is om met andere mensen te werken Ze actief te houden, te laten doen wat wij willen. Omdat we zelf ook nog meedoen, wordt het extra moeilijk. Want naast ons eigen spel, moeten we vooral op anderen letten." Gigi en Kim zijn beiden perfec tionist. Tijdens een gezamenlijke repetitie afgelopen zondag in de foyer van de schouwburg laten ze met gemak delen van de show drie, vier, vijf keer over doen Lynn Steverink kijkt van afstand toe. Ze bemoeit zich nauwelijks met het showblok, "Ik geef ze des gevraagd wel adviezen, maar het is hun showblok. Het is wel mooi dat ze nu tot de ontdekking komen dat je een dinnershow niet zo een, twee, drie realiseert. Dat er zoveel aspecten bij komen kij ken, die weinig of niets met theater, cabaret, zang of dans te maken hebben." Gigi bevestigt dat maar al te graag. "Alleen al de mensen bij elkaar krijgen voor een repetitie. En een repetitie ruimte vinden. We hebben geoe fend bij mensen thuis, in de bal letschool, in wijkcentrum Veltum. Overal waar maar even ruimte was. In kleinere groepjes, maar ook inmiddels vijf keer met de hele groep van veertien mensen." "Maar", vult Kim aan, "Van de andere kant is het heel leuk als je ziet dat iedereen na verloop van tijd steeds enthousiaster wordt. Dan gaan ze meedenken, improvi seren mee en komt het showblok er uiteindelijk toch anders uit te zien dan je aanvankelijk in je hoofd had." Bij voorkeur op de tweede dins dag van elke winterrhaand houdt de ANBO-afdeling Venray in De Kemphaan een themamiddag. Deze dag op dinsdag 9 maart begint om 14.00 uur en is zowel voor leden als niet-leden gratis toegankelijk. Ook wordt u een kopje koffie of thee aangeboden. Het bestuur heeft kans gezien een dia-presentatie te laten verzorgen met als titel: Zuid-Limburg viert elk seizoen. De prille frisheid van de lente, de uitbundigheid van de zomer, het kleurenpalet van de herfst en de rijkdom aan winterse contrasten betoveren niet alleen vier keer zeer authentiek het land schap - ook in onze streek -maar missen evenmin hun uitwerking op de mensen zoals wij die hier wonen. De wisselingen in de natuur zijn terug te vinden in jaar lijks terugkerende activiteiten, zoals de Folkoriade in Brunssum, de 'bronk' in Mersch, schutters feesten, Kerstmis enz. Door al die bruisende gebeurtenissen heen blijft voldoende ruimte voor een meditatief moment: Aad de Haas in het kerkje van Wahlwiller, korenvelden, samen spel tussen flora en fauna, verge zichten, sporen van mens en dier in de sneeuw. Komt allen en geniet. De Stichting Kruisen en Kapellen in de gemeente Venray houdt binnenkort Open Huis. Op de tweede zaterdag van de vasten, op zaterdag 6 maart, staan de deu ren open van 14.00 tot 17.00 uur. De stichting is gevestigd in de kel der onder de gymnastiekzaal bij basisschool de Toverbal, ingang aan de Pastoor van de Gaetstraat. De plek is ook voor minderva- liden goed bereikbaar. Vanaf 1981, en in dit atelier vanaf december 1998, wordt door vrij willigers gewerkt voor het behoud van de 71 wegkruisen en veldkapellen binnen de gemeen te, meer dan 2500 uren per jaar. Er worden beelden afgegoten en Wereldwijd wordt er op maan dag 8 maart aandacht besteed aan de positie van vrouwen. In Venray is er die dag een speciaal programma in de foyer van de Schouwburg Venray. Het pro gramma bestaat uit meerdere onderdelen. Na de opening door mevrouw Joke Phillipson, voorzit ter van de Venrayse Vrouwenraad vertelt mevrouw Carola Hoedemaekers wat Amnesty International onderneemt om de schending van vrouwenrechten tegen te gaan. Aansluitend treedt Hellen Trustfull op. Zij brengt haar programma Bigie Visitie (dikke maatjes). Deze voorstelling bestaat uit twee delen. Het eerste gedeelte geeft een overzicht van de Surinaams/Nederlandse geschiedenis, de traditionele kle derdracht, de familiestructuur en het geloof. Het tweede gedeelte heeft als thema Vriendschap en Vertrouwen en gaat over de hilari sche alledaagse belevenissen van een Surinaamse en Nederlandse buurvrouw die al 27 jaar naast gerestaureerd, hekken geschil derd, poorten hersteld en er wordt gewerkt aan allerlei voor komende klussen. Daarnaast wordt de nodige tijd gestoken in het regelen van werk. Het archief is sterk uitgebreid, en er wordt natuurlijk veel moeite gedaan om aan het broodnodige geld te komen. Om haar 'ondergrondse' werk naar buiten te brengen, en om weldoeners, eigenaren en ver zorgers, buurtgenoten en andere belangstellenden in de gelegen heid te stellen zich op de hoogte te stellen, is iedereen welkom in het Open Huis. Misschien aanlei ding om eens te kijken, of dit vrij willigerswerk ook iets voor u is? elkaar wonen. Hellen Trustfull, geboren in Paramaribo, Suriname, is leerkracht basisonderwijs in Venray.Zij heeft zich gespeciali seerd in het vak drama. Deze avond is georganiseerd door de Venrayse Vrouwenraad, waaronder het KVG en het Internationaal Vrouwencentrum. Alle vrouwen van Venray en omgeving zijn van harte welkom, de toegang is gratis. Vanaf 20.00 uur is de zaal open, het program ma begint om 20.30 uur. Op dinsdag 9 maart wordt de jaarvergadering gehouden van Veldeke Venray in De Witte Hoeve vanaf 20.00 uur. In het eer ste deel van de vergadering wordt teruggekeken naar de activiteiten van het jaar 2003: de zittingen voor de leden, de representatieve acties, de financiële ontwikkelin- De politie heeft woensdag drie mannen aangehouden op verden king van betrokkenheid bij woninginbraken. De verdachten, een 20-jarige inwoner van Boxmeer, een 18-jarige inwoner van Stevensbeek en een 18-jarige inwoner van Schaijk, werden door de politie aangehouden bij een controle op de snelweg in Breda. Zij reden in een personen auto die op 22 februari weggeno men was bij een woninginbraak in Holthees. In de auto trof de politie goederen aan die vermoe delijk van andere woninginbraken afkomstig zijn. De mannen wor den verder verdacht van een inbraak in een woning aan Hoge Akker in Rijkevoort, gepleegd in de nacht van 20 op 21 februari en een inbraak in een woning aan de Noordkant in Sint Anthonis op 14 februari. Bij deze inbraak werden twee auto's ontvreemd waarvan er een later teruggevonden werd in de sloot aan de Waterleidingsstraat in Sint Anthonis. Bij beide inbraken wer den verder waardepapieren en onder andere mobiele telefoons en computerapparatuur weggeno men. De verdachten zijn inverze- kering gesteld. De politie onder zoekt of de verdachten bij meerdere zaken betrokken zijn geweest. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS gen, de mutaties in het bestuur etc. Sekretaris en penningmeester hebben het jaar 2003 bondig samengevat in een verslag dat besproken wordt ter vergadering. Verder stellen enkele bestuursle den zich herkiesbaar voor de vol gende periode. Het programma voor de leden voor het jaar 2004 wordt toegelicht. In het tweede deel van de avond zullen enkele leden van de stichting Kruisen en Kapellen het verhaal van die mooie, zinvolle stichting beeldend vertellen. Ze zullen laten zien, wat de stichting zoal gedaan heeft om Venrays kleine monumentjes te onderhou den, conserveren en bewaren. Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl EEL EN Honderdvijfentwintigste jaargang - week 10 - donderdag 4 maart 2004 MAAS iouwburg Venray maakt op voor de vierde editie De Kans, de talentenjacht artiesten uit de regio een worden geboden om zich een groter publiek te pre- eren. Op de maandagen 5 en 3 en 24 mei vinden de voorronden plaats, in iber strijden uiteinde- ijf acts om de drie prijzen de vakjury, de pers en het Üek. Regionale artiesten mee willen doen, hebben tog de allerlaatste kans om in te schrijven voor De •i 2004. ,ud Wilms, de Maasbrachtse eres die vorig jaar De Kans Maud Wilms en Paulien van Dijck wonnen vorig jaar de prijzen in De Kans 2003 won, mocht als extraatje een voorstelling uit het programma van de schouwburg bezoeken. Ze koos voor het alweer dertiende programma van Jeans, een werve lende show met zang en dans met volop aandacht voor het Nederlandse repertoire. "Na afloop heeft ze kennis gemaakt met de acteurs en actrices en kreeg ze zelfs een uitnodiging om auditie te doen voor Jeans Een fantastische ervaring voor haar. Ze heeft die avond volop geno ten", aldus directrice Anne- Christine Liebrand van Schouwburg Venray. Maud Wilms heeft inmiddels haar kans gegre pen en is regelmatig te zien en te beluisteren op regionale radio- en tv-stations. Mede dankzij de talen tenjacht in de Venrayse schouw burg. "We willen ons dan ook onderscheiden van een doorsnee talentenjacht", zegt Nelly Litjens, die de pr voor de Venrayse cul tuurtempel verzorgt. "Een podium zijn waar talenten een echte theaterpresentatie kunnen verzor gen. In een ambiance met alles erop en eraan. Met een perfecte belichting en geluid kunnen ze laten horen wat ze in de mars hebben." Uitgangspunt is wel dat de act theaterwaardig is, Een voorstel ling waar iets 'gebeurt' op het podium en die de mensen 'pakt'. Litjens: "Het is wel een vereiste dat de deelnemers podiumerva ring hebben en het lef hebben om hier te komen staan. Want zingen, dansen of acteren op de bühne van een schouwburg is toch iets anders dan optreden in een zaaltje of de kantine van een vereniging. Bij de voorselectie letten we dus wel degelijk op de kwaliteit." Om die kwaliteit te waarborgen speurt de organisatie ook zelf intensief naar nieuw talent. Zo zijn er contacten niet middelbare scholen in de regio die hun eigen showavonden hebben, zoals de Talentvolle artiesten, maar ook presentatoren met ervaring die een of meerdere avonden de pre sentatie voor hun rekening willen nemen, kunnen zich nog tot uiter lijk vrijdag 12 maart opgeven bij de Schouwburg Venray, telefoon (0478)530992 (Nelly Litjens) of via email info@schouwburgven- ray.nl Ook voor meer informatie kunnen zij hier terecht. ;uwe ingrediënten in Lynn's Dinnershows nog mogelijk tot en met 12 maart Traay Out van het Raayland College in Venray. Maar ook oude re artiesten zijn van harte welkom met hun act. De Kans wil zich dan ook absoluut niet profileren als een regionale variant van Idols. Anne-Christine: "De deelnemers krijgen hier een serieuze kans en worden beslist niet uitgefloten door het publiek of afgezeikt door de jury. Integendeel, de vakjury, met mensen die hun sporen meer dan verdiend hebben in de theaterwereld, doen er alles aan om de artiesten iets mee te geven. Adviezen waar ze iets aan hebben en waar ze mee aan de slag kun nen. In de afgelopen jaren is gebleken dat de deelnemers dat enorm waarderen. Een kritische noot met een opbouwend karak ter." Ook dit jaar staan er weer drie voorronden op het programma met op iedere avond vijf artiesten. Zang, cabaret, dans, muziek en toneel wisselen zich in een hoog tempo af. "Het publiek krijgt een afwisselende show. voorgescho teld met alle facetten van theater. In feite is het een uniek avondje uit. Bovendien onderstreept het ook ons streven om de amateur kunst in de regio te ondersteunen en te stimuleren. Dat hebben we als schouwburg hoog in het vaan del staan. De Kans is ook voor ons een unieke gelegenheid om lokale en regionale artiesten in de eigen schouwburg te presenteren", aldus directrice Liebrand. De mens leeft van zijn dromen. Zo ook de organisatie van De Kans. "We hebben de stoute fanta sie om een landelijke finale te organiseren. Alle finalisten van talentenjachten in de Nederlandse schouwburgen op een podium bij elkaar brengen en er een groot nationaal spektakel van maken", klinkt het vrijwel in koor. "Dat zou 'onze Kans' nog meer cachet geven." Stichting Venray Monumentaal Onder deze titel vragen wij spe ciale aandacht voor karakteristie ke, beeldbepalende, plekken in Venray en haar Kerkdorpen. Het gaat niet alleen om geregistreerde monumenten ,maar ook om plaat sen en gebouwen die een ken merkende uitstraling hebben. Kent u ook zo'n bijzondere plek? Wilt u reageren of wilt u ons een (dig) foto met informatie ter beschikking stellen? Ons adres is: Stichting Venray Monumentaal, p/a Groene Hart 7,5801 SX Venray. Email :venraymonumen- taal@hccnet.nl Deze week een rijksmonument: Boerderij Klein Spraeland Geysterseweg 33 Oostrum. Een boerderij van het hoftype genaamd, eigendom van het Landgoed Geijsteren en in de 17e eeuw bekend als Nieuw- Spraeland is tegenwoordig een vrijstaande woonboerderij, gele gen in het glooiende landschap, buiten de bebouwde kom van Oostrum. De voorgevel aan de zuidwest zijde is asymmetrisch. Aan een herbouwing herinneren de jaartal-balkankers 1717 die zit ten tussen de oorspronkelijke boeren vlechtingen. De schuur ligt op enige afstand parallel aan de woonboerderij. Tegen de noord- oost-gevel van de schuur is een open karschop op 4 eikenhouten kolommen aangebouwd. In deze gevel zijn twee muurankers zicht baar. Het dak van de schuur wordt gevormd door drie stel eiken kolommen met dakbalkge binten. Ooit liep de weg van Oostrum naar Geysteren tussen de schuur en het woonhuis. Op het voorterrein bevindt zich een stenen waterput met wip, geflan keerd door een oude eiken boom. Het oude bakhuisje is al jaren geleden verdwenen. Oorspronkelijk lag deze boerde rij op de grens van het hoge bouwland en het lage weidege bied. Het land achter de boerderij is, jaren geleden, ruim 1,80 m afgegraven omwille van het gele zand. Het pand, inclusief het inte rieur werd midden jaren 90 geheel gerestaureerd en aange past maar er zijn nog diverse oude elementen zichtbaar gebleven, (o.a. een gewelfd keldertje en de contouren van de schouw. In de schuur huizen steenuiltjes en ook nestelen er boerenzwaluwen in de stal achter het woonhuis.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 13