Zeven diorama's en het gevoel van de Tweede Wereldoorlog Meerlo-Wanssui Kunstzinnige therapie in Wanssum Maas naar het circus Knokke om te Rokkuh in Merlin Service rubriek Wegwijzer Vogelmarkt Bon: één gratis plaats!!! Films, boeken en tentoon stellingen houden het 'gevoel van de Tweede Wereldoorlog' levend. De opkomst van het fascisme, de Duitse invasie, het verzet, de grote kentering door het front in Rusland* D- day, de Slag om Arnhem en de bevrijding zijn ijkpunten in vijf jaar oorlog. Wie op zoek is naar het gevoel van die aan grijpende momenten uit de historie, kan terecht in een oude boerderij aan de Veer- weg in Blitterswijck. Daar bie den zeven diorama's, zeg maar grote kijkdozen, de gelegen heid om terug in de tijd te rei zen. Zeven settings met authentieke materialen uit de Tweede Wereldoorlog. Een hobby van Wim Weijs en Har- rie Linders, die in 1984 hun permanente expositie in de boerderij openden en zich nu opmaken voor een hernieuw de belangstelling voor hun passie. Want in het late najaar is het op de kop af zestig jaar geleden dat de meeste dorpen en plaatsen in Noord-Limburg werden bevrijd. Een gevoel dat herbeleefd kan worden in de boerderij in Blitterswijck. Wie wil weten hoe zijn ouders of voorouders leefden, zal in de fotoalbums of boeken moeten duiken. Wim Weijs daarentegen kan de expositie in zijn ouderlijk huis aan de Veerweg bezoeken om te zien hoe zijn ouders leef den in de oorlogsjaren. Een diora ma is ingericht om een inkijk te geven in het leven in Blitterswijck tijdens de Tweede Wereldoorlog. De boerderij is oVerigens nog steeds bewoond. De oude schuur van de boerderij is sinds 1984 ingericht als permanente exposi tie. "We begonnen destijds in het kader van 40 jaar bevrijding", ver telt Weijs. "Harrie Linders en ik kennen elkaar al van de middelba re school en we koesteren dezelf de passie: materiaal verzamelen In OJC Merlin in Meerlo vindt op zaterdag 28 februari weer het festival Knokke om te Rokkuh plaats. Het festival dat in het leven werd geroepen om beginnende, talentvolle bands een kans te geven, neemt steeds grotere vor men aan. Het is de deelnemers blijkbaar niet onopgemerkt geble ven dat de winnaar van het festi val mag optreden op het 'grotere Een jaarabc Jux Junction broertje' Merlinpop. Dit jaar meld den liefst dertig bands zich aan, waarvan er vier werden geselec teerd: Jux Junction, Delphian, Demolution, Shoarmageddon. Aanvang eerste band: 21.00 uur. De zaal gaan open om 20.00 uur en een kaartje kost 2 euro. uit de Tweede Wereldoorlog. In 1984 kwam het idee om ook anderen deelgenoot te maken van onze hobby. Vandaar dat we een expositie hebben ingericht. Een permanente expositie die continu wordt aangevuld." Het uitbreiden van de collectie gebeurt tegenwoordig ook via internet. Wim Weijs en Harrie Lin ders merken dat er steeds meer perfect nagemaakte attributen uit de Tweede Wereldoorlog worden aangeboden. "Het is vaak niet meer te onderscheiden van authentiek materiaal, zo perfect is het nagemaakt. Wij letten altijd goed op de bron: waar komt |iet vandaan? En we stellen prijs'op een echtheidgarantie. w|$(vj$fijji alleen authentiek materiaal uit de Tweede Wereldoorlog en niet betalen voor namaak." Soms worden er ook attributen aangeboden die zo goed als nieuw, maar toch authentiek zijn. "Zeker sinds het verdwijnen van het IJzeren Gordijn komt er veel nieuw materiaal op de markt. Uit Tsjechië en Rusland. Dat is daar perfect bewaard gebleven. Zo perfect dat het lijkt alsof het recentelijk is nagemaakt, maar dat is schijn. Het blijkt authentiek te zijn. Ook vanuit Duitsland komt veel oorlogsmateriaal. De genera tie van de Tweede Oorlog sterft uit, kinderen en kleinkinderen vinden attributen en materialen uit die tijd en bieden die te koop aan. Of ze gooien het weg, omdat ze geen herinneringen aan die tijd willen hebben of omdat ze niet beseffen dat het authentiek oor logsmateriaal is. We vermoeden dat er iedere dag spullen bij de vuilnis belanden waar wij al jaren naar op zoek zijn. We krijgen soms tranen in de ogen als we horen wat er is weggegooid." KROONJUWELEN Voor Weijs en Linders is het de uitdaging om collecties compleet te krijgen. Soms gebeurt dat per toeval. "We hadden uniformen van een speciaal onderdeel van de SA. Bijna compleet, op het petje na. Dat vonden we bij toeval in een kist in een winkel voor twee dehands kleding in Nijmegen. We hadden het gevoel dat we de speld in de hooiberg hadden gevonden: de collectie was com pleet. Op dit moment hebben we nog een vijftiental uniformen die nog niet compleet zijn. We blij ven zoeken." Kroonjuwelen in de verzameling zijn onder meer per soonlijke herinneringstekens aan innement kost so* u slechts Ik word tot weberopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum. Naam: Adres: Postcode Woonplaats: Tevens machtig ik de admii Van mijn bank- of girorekening nistrr tie i f van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld Jr te halen. 'handtekening: X J- Stuur deze bon op naar Antwoordnummer 13, 5800 VB Venray (postzegel NIET nodig) een Engelse tanksoldaat die in Leunen is gesneuveld. De moeder van de man gaf de kleinoden aan de twee verzamelaars. "Dat koes teren we. Het geeft onze exposi tie een meerwaarde." Zoals de expositie volgens Weijs en Lin ders toch al een bijzonder karak ter heeft, "Om een vergelijkbare verzameling te kunnen aantreffen, moet je toch al flink gaan reizen. In de regio is onze expositie uniek." De tentoonstelling is opge bouwd uit zeven diorama's, die ieder een eigen thema belichten. Van de opkomst van het fascisme totde$ezetting, van D-day tot de bëVrtjding van de dorpen in N^^pjmbut-g. Juist de details maken dë diorama's zo bijzonder. "Dat merken we als er bezoekers komen die de oorlog zelf hebben meegemaakt. Die mensen herken: nen details, zoals een pakje siga retten of een stuk chocolade. Daar hebben ze sterke persoonlij ke herinneringen aan, dat geeft die mensen het gevoel van die jaren terug." Sinds 1984 hebben vele honderden belangstellenden de expositie in de boerderij in Blitterswijck bezocht. Wim Weijs en Harrie Linders verwachten dat de animo voor hun tentoonstel ling dit jaar zal toenemen, omdat het zestig jaar geleden is dat de dorpen in Noord-Limburg werden bevrijd. Om juist dat aspect te benadrukken, werken ze mee aan een expositie over de bevrijding die in het najaar in het Freulekes- huus in Venray wordt gehouden. Een expositie die wordt samenge steld op basis van particuliere attributen. "We roepen mensen in Venray op om materiaal voor die tentoonstelling beschikbaar te stellen. Want vermoedelijk bezit ten vele Venraynaren nog authen tieke attributen uit de Tweede Wereldoorlog." De tentoonstel ling in de boerderij in Blitterswij ck is alleen op afspraak te bezich tigen. Groepen tot maximaal 10 personen kunnen er terecht. De rondleiding duurt ongeveer een uur. De entree bedraagt 2 euro. Voor meer informatie: 0478- 580851 of 0478-589114. De WegWijZer voor informatie en advies is van maandag t/m vrij dag bereikbaar van 9 tot 12 uur bij Synthese, Bemmelstraat 2 te Horst. Heeft u vragen op het ter rein van wonen, welzijn en zorg, dan kunt u zonder afspraak bin nenlopen. De WegWijZer in Horst is ook tijdens de openingsuren telefonisch te bereiken. Tel. 077 - 397 85 00 (Synthese). Het regio naal telefoonnummer van de Weg WijZer is 0900 - 20 25 180. Vogelvereniging De Gevleugel de Vrienden Wanssum e.o. organi seert op zondag 29 februari van 9.30 tot 12.00 uur in sport- en feestzalencomplex 't Brugeind weer haar vogelmarkt. Tijdens deze markt worden vogels te koop aangeboden. Ook zijn ver schillende vogelhandelaren aan wezig, die naast vogels ook aller lei vogelbenodigdheden te koop aanbieden en tevens vogels opko pen. Bij de verenigingsbibliotheek zijn weer allerlei vogelboeken en video's te leen. Ook niet-leden krijgen de gelegenheid vogelboe ken of video's te lenen. Volgende data vogelmarkt: 28 maart en 25 april. PEEL EN MAAS Permanente expositie in boerderij Blitterswijck laat oorlogsjaren herbeleven Donderdag 26 februari 2004 - Pagjj Sinds kort Voor Marion Geyer is kunst een levensbehoefte, kunst in de breedste zin van het woord. Ze speelde jaren lang trompet, ze was illustratrice en grafisch vormgeefster, maar ze is vooral beeldend kunstenaar. Ze maakt etsen en keramiek en plastieken en ze schildert. In haar bewogen leven was kunst altijd haar bron van inspira tie, ze putte er kracht uit, maar het leven zelf vormde weer de inspiratiebron voor de dingen die ze maakte. Marion in Duitsland geboren immigreerde naar Cana da met haar ouders toen ze drie jaar oud was, zoals veel immigran ten in die tijd die met hard wer ken en veel ups en downs een nieuw bestaan opbouwde. In Canada kwam Marion in con tact met de imposante natuur van het continent, ze was omgeven door wouden en meren, uitge strekt en leeg zoals ze in Europa niet meer voorkomen. De indruk ken die ze daar heeft opgedaan zouden haar altijd bijblijven en ze spelen een belangrijke rol in het beeldende werk dat zij nu maakt. Toen zij zestien was, verruilde Marion Canada voor Amsterdam. Ze verdiepte zich in de Europese beeldende kunst, en volgde een opleiding grafisch vormgeving. Jaren later kwam zij in Venray terecht, waar ze, naast andere activiteiten werkte als grafisch ontwerpster. Ze bleef altijd teke nen, schilderen en met kerami sche vormgeving bezig houden. Ze realiseerde zich hoe innerlijk verrijkend, verstekend en zelfs genezend het kan zijn om creatief te werken. 'Prestatiedrang is in onze tijd de grote boosdoener. Maar het is belangrijker te werken aan je eigen ontwikkeling, om inzicht te krijgen in wat er werke lijk gaande is, een evenwicht te vinden voor je innerlijke wereld en de buitenwereld, je binnen - en buitenkant,' zegt Marion. 'Vaak zie je dat er bij iemand onbewust het verlangen bestaat om zich cre atief te ontplooien, al is het maar als hobby, maar dat er niets van terecht komt door gebrek aan tijd, geld of door faalangst en uiteinde lijk er niets mee doet. Marion Geyer heeft haar talen ten en kennis altijd graag willen delen en ze besloot een opleiding te gaan volgen tot kunstzinnig therapeut-beeldend bij de acade mie De Wervel in Zeist. Vier jaar lang verdiepte ze zich in de therapeutische werking van het scheppende proces. Ze werd in die periode zelf geconfronteerd met vele problemen, verlies en verdriet waarbij ze energie en inspiratie wist te vinden in het therapeutisch kunstzinnige werk. Ook legde zij een verbinding tussen de oerbeelden van de natuur uit haar jeugd, met haar latere figuratieve werk. Ze is nu afgestudeerd en werkt in Wans sum in haar eigen praktijk als the rapeut. De rustige bosrijke omge ving vlak bij de Maas doet haar soms denken aan de natuur van haar jeugd. Wat is Kunstzinnige Therapie? 'Kunstzinnige therapie'-beel- dend is een paramedisch beroep. Kunst kan mensen innerüjk beroeren. Het is vooral een non- verbale therapievorm die op het onbewuste niveau de mens kan helpen om harmonie te vinden of te herstellen. De genezende werking ligt vooral besloten in het proces. Door oefeningen, die stapsgewijs worden aangereikt, begeeft de mens zich steeds dieper in de bronnen van zijn creativiteit. De innerlijke beweeglijkheid die hier door in gang wordt gezet, brengt men in contact met de eigen, soms diep verborgen scheppende kracht. Het actief leren inzetten van die kracht is een essentiële stap op weg naar genezing. Tekenen, schilderen, boetse ren, werken met kleur en vorm, werkt direct op het zielenleven op allerlei gebied. Het kan ook een ontdekkingsreis zijn voor zelf kennis, of een manier om het ver werken van verlies, verdriet of zelfs trauma's. Kunstzinnig therapie is geschikt voor volwassenen en kinderen die hulp nodig hebben bij het herstellen van een gezonde lichamelijke of psychisch even wicht. Hierbij is geen ervaring met kennis van kunst nodig. Indi viduele therapie wordt door diverse verzekeraars vergoed. Men kan door een arts of spe cialist door worden verwezen of als ondersteuning van anderen therapievormen. In kleine groe pen met gerichte thema's en/of workshops via bedrijven en instel lingen behoren tot de mogelijkhe den. Tijdens haar studie onder zocht Marion de werking van de therapie bij mensen met verlam- mings verschijnselen, met psy chiatrische problemen en ook bij Bum-out of overspannenheid. 'Ik heb na jaren mijn bestem ming gevonden. Ik geniet elke dag van de schoonheid van de natuur om mij heen, ik voel me een bevoorrecht mens dat ik zo kan genieten Nadere inlichting over therapie en/of cursussen, M.Geyer; 0478- 532371 0618534927 tussen 9:00-10;00of s'avonds tussen 18:00-19:00. e-mail, mariongeyer@hetnet.nl. Circus Benelux te bewonderen in Wanssum MB Van donderdag 26 februari t/m zondag 7 maart slaat het Benelux Circus zijn tenten op op de parkeerplaats van het sportcentrum De Broekberg aan de Venrayseweg in Wans sum. Het Benelux Circus is een authentiek dierencircus met een gezellig programma voor jong en oud. Drijvende kracht en spil achter dit circus is Karin Range. Zij is afkomstig uit en geschoold in het voormalig gereputeerde staatscir cus van Oost-Duitsland. Haar opleidingen als dompteur en ver zorger staan er borg voor dat de dieren in haar circus in prima con ditie zijn. De dressuur is op een zodanige methode uitgevoerd dat de dieren op geen enkele wijze gestrest worden. Tijdens de twee uur durende voorstelling wordt het publiek verwend met diverse dierennum- mers. Zo wordt het publiek ver rast door twee roofdierenacts. Van de speelse Bengaalse tijgers die evenwichtsoefeningen en sprongen tonen en van krachtige Afrikaanse leeuwinnen. Deze laat ste act is vast en zeker niet zonder risico. In het wilde dierenleven zijn het de leeuwinnen die voor de jacht zorgen. Alleen in Wans sum zijn de dieren van Bernard Castelli nog te bezichtigen. Voor de laatste maal in Neder land kan het publiek de prachtige kamelen uit het oosten bewonde ren en neemt het circus de bezoe kers mee op een reis naar Afrika, mef dansende en muzikale olifan ten. Ook op acrobatisch gebied heeft het Benelux Circus heel wat te bieden. Genieten kunnen de bezoekers bijvoorbeeld van Miss Josy, die op spectaculaire wijze het Mexicaanse koord terug in de piste brengt. Het Mexicaanse koord is een zeldzaamheid in de circuswereld geworden. Zoals eerder vermeld doet het Benelux Circus zijn naam dieren circus alle eer aan door de diverse paardendressuuracts een ere plaats in het programma te geven. Voor een kind beneden 12 jaar Vergezeld door een betalende volwassene (geen andere kortingen). Verwarmde tent entree: kind: vanaf 5 euro, volwassenen vanaf 10 euro Zo zijn onder meer de artiesten van de Spaanse Hogerijschool van de partij op een prachtige Friese hengst, is er een Vrijheidsdres suur te zien van Noorse fjorden en zorgt een hele kudde pony's voor heel wat dolle fratsen. En wat is er te zeggen over de fiere vertegenwoordigers uit Zuid - Amerika. Wanneer deze artiesten de piste betreden, kan het publiek genieten van de folklore uit Argentinië en Peru. De presen tatie wordt verzorgd door Draka Roest, een onvervalst theaterdier Komt allen voor een twee uur durend vermaak in de gezellige (verwarmde) tent van het Bene lux Circus. Informatie en reserveringen: 06-30007501,06-51902837 of 06- 13315543. Benelux Circus in Wanssum, parkeerplaats sportcentrum De Broekberg. Voorverkoop vanaf dinsdag 24 februari 2004. Circus kassa elke dag geopend van 13.00 uur tot en met 18.00 uur. De kassa is gesloten tijdens de voor stellingsuren. Tijden en data van de circus voorstellingen: Donderdag 26 februari om 15.00 uur, vrijdag 27 februari om 18.00 uur, zaterdag 28 februari om 17.00 uur, zondag 29 februari om 15.00 uur, woens dag 3 maart om 15.00 uur, vrijdag 5 maart om 18.00 uur, zaterdag 6 maart 17.00 uur en zondag 7 maart 15.00 uur. Verloskundigenpraktijk H«] Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de M Meerlo-Wanssum. 1 Margo Vermazeren, Almut! makers, Marie-Therese vanj Marlon Theunissen J U kunt in alle gevallen belief tel.nr: 077-39814501 Voor het maken van afsprj kunt u het beste bellen op® dag, woensdagmorgen of dcj dag. Huisartsenpraktijk MeerloJ toorjanssenstraat 3, 586 Meerlo, tel: 6913671 Spoedgevallen: tel: 69230f dens de uren dat de prakti|ï pend is. Artsen: J.F.H. vanl bergen, F.J.P. van Arensfxf Spreekuren: uitsluitend! afspraak Apotheek Maasdorj Beatrixstraat la, 5864 AGj lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij vail 17.30 uur, za van 10.00-12JJ en van 17.00 tot 18.00 uw van 12.00-13-00 uur, spoed] ten: Apotheek Antoniusvell tionsstraat 60d Venray] EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 583 Blitterswijck, tel: 53131 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie! lo-Wanssum, Constantijnsti 5864 BJ Meerlo, tel: 691726Ö 692626, e-mail: fysiomeerlof net.nl Psycholoog/ -therapeut? Mw A.G.M. van Miegheml renburg, Legert 15, 5866^ Swolgen, tel: 692532, e-m mieghem@worldonline.il Spreekuur: volgens afspraj RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hog$i 99, Postbus 242, 5900 AEVi tel: 077-3550222. Geopend] t/m vr 8.30-17.30 uur. In dj stichting zijn ondergebracht der- en jeugdzorg, volwassei zorg, ouderenzorg, preventie dienstverlening. Praktijk voor psychotherapS bewustzijn, mw D.-Van D Mgr. Aertsstraat 51, 58661 Swolgen, tel: 077-463229J Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-! burg, Drie Decembersingell Postbus 3165, 5902 RG Ve| Bureau Klantenservice: I baar tijdens kantooruren (i sief ledenadministratie), teil 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode I afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstra 5864 CP Meerlo, tel: 6927J Secretaris: W. Baken, Hoofdl 40a, 5864 BG Meerlo. f Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 51 Meerlo, tel: 692231 Spreel volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800$ (dagelijks bereikbaar van H tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdiei 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhol 5804 BV Venray, tel: 5171 Advies- en Meldpunt Kindei handeling, Postbus 219, 591 Venlo, tel: 077-3875829 CAD Noord-Limburg, verslat zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-357575 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Md Tienray-S wolgen, Secret I.B.A. Arts, Generaal Dein straat 21, 5866 BM Swolgen, 0478-692028. Voor bezoekfl tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 Horst, tel. 077-3978500, fax 3978505, email: unithorst@synthc« www.synthese.nl Ouderenadviseur voor li matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978! Steunpunt voor Mantel gers. Inloopbijeenkomst derde dinsdag van de maand 10.00 - 12.00 uur. Tevens op dag avondopenstelling van 19 21.30 uur. Algemeen Maatschappij Werk. Voor tel. afspraak (j 3978500. Spreekuur op maandag t/ml dag van 09.00-10.00 uur. Vrijwilligerscentrale. ningstijden; ma., di. en do.ij 10.00-12.30 uur. >86|

Peel en Maas | 2004 | | pagina 8