Opening groene loot Raayland karlijn Theeuwen enrayse Voorleeskampioen Samen door één deur Harold LENSSEN Inalfa Roof Systems start 'productie in Amerika I Ingezonden Ambtenaren ministerie naar Raayland College I r^miiira I Klimaatbeheersing gemeentehuis onvoldoende Buurt Holthees ergert zich aan wooncontainer KASTSYSTEMEN Hondenuitlaat- stroken mode centrum Dorpsraad Merselo Softdrugs wij leveren en onderhouden alle automerken Bijdrage voor 't Ukkenest ipEEL EN MAAS Donderdag 12 februari 2004 - Pagina 5 Vanaf de Leunseweg Venray (Uinenrijdend springt het markan- e gebouw van het Raayland ;0|iege meteen in het oog. De fgelopen jaren is er voortvarend ewerkt aan de totstandkoming in deze school. Toch ontbrak er ets De accommodatie voor Jern onderwijs in alles wat te jen heeft-met 'groen', was nog compleet. Die situatie is dras tisch veranderd. Met het gereed komen van het dierenverblijf, de kas en de inrichting ervan, is de afdeling groen nu echt af. Onder de meer traditionele naam land bouwonderwijs heeft de afdeling groen in Venray een historie van meer dan 80 jaar. In 1922 werden namelijk in Venray en Weert de eerste twee lagere landbouwscho len in Limburg opgericht. Gedurende al die jaren kenmerkte dit onderwijs zich door een sterke binding met de praktijk. Leerlingen kregen onderwijs in theorievakken, maar leerden tege lijkertijd hoe ze die kennis in de praktijk konden toepassen. Hier schuilt een onderwijsvisie achter die de laatste jaren in een razend snel tempo vele nieuwe aanhan gers krijgt. Om geleerde zaken te kunnen onthouden en toepassen hebben veel leerlingen een com binatie van theorie en praktijk nodig. We wisten dat natuurlijk al veel langer: van bijna niemand wordt de rijvaardigheid groter door alleen de verkeersborden van buiten te leren. De afdeling groen mag zich op pedagogisch- didactisch gebied dan ook een modern voorbeeld noemen van een manier van onderwijs geven die bij uitstek uitgaat van het belang van de leerling. Vandaag is de officiële opening van dit stukje nieuwbouw van het Raayland College. Bij het Open Huis voor aanstaande brugklassers van het Raayland College was woensdag (gisteren) ook al de mogelijkheid om de vernieuwingen van de afdeling groen te bezichtigen. Afgelopen zaterdag werd bij de libliotheek Venray een Jvoorleesronde gehouden. Er stre- flen acht kandidaten om de titel [venrays Voorleeskampioen 2004. [Die acht voorlezers waren al eer- f[der kampioen van hun school worden. De deelnemers wer- f den om de beurt door presentator jlon ter Laare naar voren gehaald n aan het publiek voorgesteld. Vervolgens las ieder een fragment ir uit een zelfgekozen boek. De i die bestond uit Henk Ijermsen, Ria van Leuven en Toos a Ooi had een moeilijke taak. kwaliteit van het voorlezen s hoog. Er werd gelet op uit- lak, verstaanbaarheid en mpo. Ook het contact met het publiek was belangrijk. Jjjteindelijk kon juryvoorzitter [Toos van Ooi meedelen dat er Irie prijswinnaars waren geko- [zen. Op de derde plaats eindigde iGuus Janssen van Basisschool De Hei. De tweede plaats was voor >es Philipsen van De Toverbal. [Venrays voorleeskampioen 2004 werd Karlijn Theeuwen van De [Stek uit Castenray. Guus, Loes en arlijn zullen deelnemen aan de (Regionale Voorleesdag die op 13 jnaart ook bij de Bibliotheek |?Venray wordt gehouden. De pro- jiiciale finale vindt plaats op 5 [april in het Theaterhotel de jbranjerie in Roermond. Alle pro vinciale winnaars treffen elkaar a op 26 mei in Utrecht tijdens de Rationale Voorleesdag. Inalfa Roof Systems USA open de onlangs een nieuw assemblage fabriek in Grand Blanc, Michigan, [USA. 45 medewerkers werken iet de nieuwste technologieën an de daksystemen voor de /sier 300C en de Dodge lagnum. De officiële productie part van de auto vond eind janu ari plaats in Brampton, Canada. (Inalfa verwacht maandelijks zo'n 7000 daken te leveren. In de nabije toekomst volgt de assem blage van de schuifdaken voor de Dodge Ram Pick-up, de Jeep Grand Cherokee en de GMT 800 Pick-up (Chevrolet Silverado, GMC Sierra). Dit betekent nog eens 35000 eenheden per maand. Er zullen dan circa 80 mensen in dienst zijn. Ron Rouse, de verant woordelijke productiemanager, is erg enthousiast over de enorme groei van Inalfa Roof Systems: "Met deze opdrachten leveren wij aan 3 (GM, Dodge, Nissan Titan) van de 5 grote pick-up's in Noord America. Als je bedenkt, dat dit tot vorig jaar nog een markt was zonder origineel ingebouwd schuifdak en dat bij een productie van 3 miljoen pick-ups per jaar, is dit een grote vooruitgang." De nieuwe faciliteit ligt ongeveer 45 kilometer van de Amerikaans hoofdvestiging in Auburn Hills. Het is de vierde assemblage facili teit in de Verenigde Staten. Nog geen half jaar geleden werd de derde fabriek geopend in Oklahoma City. Hier wordt het innovatieve daksysteem voor de GMC Envoy XUV geassembleerd. Inalfa Roof Systems, één van s'werelds grootste schuifdakfabri- kanten, ontwikkelt en assem bleert innovatieve daksystemen voor personenauto's en vrachtwa gens voor bijna alle automobielfa brikanten. Met het hoofdkantoor in Venray en daarnaast nog elf vestigingen wereldwijd heeft Inalfa Roof Systems ongeveer 1500 medewerkers in dienst en verwacht in 2004 een omzet van 360 miljoen euro te realiseren. De Research Development centra in Venray en Auburn Hills werken intensief aan de ontwikkeling van nieuwe, grote en complexe dak- systèmen, om de wensen van de klanten tegemoet te komen. Voorbeelden voor recente innova ties zijn het terug schuivende dak systeem van de GMC Envoy, het multifunctionele daksysteem van de Citroën C3 Pluriel en het nieu we panorama dak van de BMW X3. In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Naar aanleiding van het artikel over hondenuitlaatstroken in Peel en Maas het volgende. Wethouder Driessen noemde enkele bedra gen voor wat betreft de kosten, maar hij verzuimde wel de inkom sten te vermelden. Ik schat dat er in Venray ongeveer 3000 geregis treerde hondenbezitters zijn. Samen betalen ze per jaar ruw weg 3000 x 40.20 euro per hond. Dat is jaarlijks ruim 120.000 euro aan inkomsten door de hondenbe- Alléén Zaterdag 14 februari Valentijnsverrassing Voor Alle Klanten Milil# III ll(f€lll«] «wl St Lambertusplein12 £077-3986464 lasting. Dat is denk ik meer dan voldoende om de kosten, die de wethouder noemde, te betalen. Ik zet vraagtekens bij de kostenpost van de milieuwachter van 20.000 euro, een deel van die kosten moeten wel uit de diftarpot komen, want hij is volgens mij niet in dienst om alleen op hon den te letten. Het zou ook niet ongepast zijn als wij, de honden belasting betalende burgers, geïn formeerd worden over wat de gemeente Venray gedaan heeft met het geld dat in al die jaren is overgebleven. In Brukske is (in 1999/2000 3,9 km. uitlaatstro- ken aangelegd, Dit heeft als prima resultaat poepvrije trottoirs. Dat er volgens de wethouder tonnen nodig zullen zijn om meer hon- denuitlaatstrookjes aan te leggen, betwijfel ik ten zeerste. Bij mij direct in de buurt is er een strook van 430 meter lang. Die is tot stand gekomen door een 29 jaar oude groenstrook over een breed te van bijna twee meter te ont doen van struiken. Dit resulteeer- de in een 'kale baan', waarna vervolgens zeven houten palen in de grond zijn geslagen, met op iedere paal een geelkleurig plaatje met de boodschap hondenuitlaat- route. Dit kost toch werkelijk geen tonnen en is een uitstekende manier om de hondenpoep pro blematiek op te lossen. Indien de hondenuitlaatstroken afgeschaft worden, zijn we terug bij af. Het plaatsen van bakjes voor het deponeren van de hondenuit werpsels is helemaal geen goed idee, want binnen de kortste keer worden de bakjes omringd door vuiliszakken en ander afval. En wat denkt u van s'avonds de hond uitgelaten wordt.de straat verlich ting is zo miserabel, dat u kunt niets eens meer zien waar de hond zijn behoefte heeft gedaan,Iaat staan het proberen met een schepje op te ruimen. Het kan niet zo zijn dat hondenbe lasting betaald wordt en er totaal niets uitgegeven wordt aan voor zieningen voor honden. Dus doe ik een oproep aan alle hondenbe zitters om hun stem te laten horen. Voor de overheid, de gemeente Venray, is dit een ideaal moment om eens te luisteren naar de burgers. En te doen wat de burger wil! R. Land, Venray Maandag 16 februari verga dert de Merselose Dorpsraad om 20.00 uur in café d'n Tommes, Grootdorp 40. Naast het verslag van het dorpsradenoverleg, zullen ook de laatste ontwikkelingen met betrekking tot woningbouw besproken worden. Ook het momenteel ter inzage liggende ontwerp bestemmingsplan voor Merselo staat op de agenda. De vergadering is openbaar en belangstellenden zijn, zoals altijd, van harte welkom. Op donderdag 19 februari bren gen ongeveer tien ambtenaren van het ministerie van de Limburgse minister van onder wijs, mevrouw Maria van der Hoeven, een bezoek aan het Raayland College in Venray. Daarmee is het Raayland College een van de tien scholen in Nederland die door de minister gevraagd zijn met haar in overleg te treden over de nabije toekomst van het voortgezet onderwijs. Tussen 9.30 en 14.30 hebben zij een gesprek met diverse mede werkers van de school. De minis ter gaf te kennen graag informatie te willen krijgen van leerlingen, ouders, docenten, onderwijson dersteunend personeel en de schoolleiding. In de zomer van 2004 wil zij de Tweede Kamer informeren over haar blik op het voortgezet onderwijs anno 2010. Zij noemt dit de Koers VO. Op deze manier wil de minister berei ken dat het onderwijsbeleid van de komende jaren mede stoelt op de ervaringen van de dagelijkse onderwijspraktijk. Een belangrij ke vraag daarbij is hoe we ervoor kunnen zorgen dat het voortgezet onderwijs optimaal aansluit bij behoeften en talenten van leerlin gen met geheel verschillende capaciteiten. Wat mogen we bij het beantwoorden van die vraag verwachten van docenten en ouders? Zijn scholen niet teveel gebonden aan de Haagse regelge ving en is het mogelijk de indivi duele scholen zelf meer vrijheid van handelen te geven? De unit Venlo van Stichting Reclassering Nederland en de forensisch psychiatrische polikliniek de Horst zijn onlangs verhuisd naar hun nieuwe locatie in Tegelen. Vanaf heden gaan beide orga nisaties dus samen door één deur: een sprekend voorbeeld van de nauwe samenwerking. Op vrijdag 13 februari kan iedereen kennis maken met de nieuwe locatie en het werk van de reclassering en de Horst. De middag zal om 14.00 uur geopend worden door directieleden van de beide instellingen. Vervolgens is er gelegenheid tot bezichtiging van het gebouw en nadere kennis making. De middag wordt om 16.00 uur afgesloten met een bor rel. Stichting Reclassering Nederland (SRN) richt zich op mensen die met justitie in aanra king zijn gekomen. Reclasseringswerkers verdiepen zich in deze personen, in hun gedrag en hun persoonlijke omstandigheden en in hun achter gronden. Vervolgens zet de reclas sering acties in gang, waarbij het doel is de kans kleiner te maken dat zij zich opnieuw in de crimi naliteit begeven. De reclassering heeft elk jaar contact met tussen de 80.000 en 100.000 mensen die met justitie in aanrakinu komen. In zeven op de tien gevallen resul teert het eerste contact in verdere acties, zoals rapportage, begelei ding, toezicht of een taakstraf. De reclassering brengt bijvoorbeeld jaarlijks ongeveer 15.000 voor lichtingsrapporten uit en ruim 5.000 adviesrapporten. Plusminus 30.000 werkstraffen worden geor ganiseerd en begeleid. DE HORST De Horst is een forensisch psy chiatrische polikliniek voor de regio Noord- en Midden Limburg. De polikliniek behandelt mensen die mede als gevolg van hun psy chische problemen met justitie in aanraking komen of dreigen te komen. Doel van de behandeling in de Horst is het verminderen van de kans dat een patiënt opnieuw een delict pleegt. De polikliniek heeft vestigingen in Tegelen en Roermond. Op beide locaties wordt intensief samengewerkt met de Reclassering. De Horst is dan ook te vinden in de gebouwen van de Reclassering. De Horst is een gezamenlijk ini tiatief van de GgzEindhoven, het Vincent van Gogh Instituut en tbs- kliniek de Rooyse Wissel. Organisatorisch valt de polikliniek onder de Roovse Wissel. MAATWERK IN Industriestraat 17a, .5961 PH HORST öfia Hoogveld tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 WielHermkes KEUKEN- EN INTERIEURBOUW Vorige week woensdag trof de politie op de Bongerdstraat een auto aan met een sterke hennep- lucht eromheen. Bij controle bleek op de achterbank drie vuil niszakken met hennep lagen. De hennep is inbeslag genomen. Proces verbaal werd opgemaakt tegen de 30-jarige eigenaar. Paul Burgmanstraat 1 Venray tel. 0478-581032 www.amv-venray.nl Er moet werk gemaakt wor den van de verbetering van het binnenklimaat in het gemeentehuis. De Arbodienst heeft al tot twee keer toe vast gesteld dat de luchtkwaliteit, waarin de ambtenaren moe ten werken, niet voldoet aan de Arbonormen. De drie voornaamste klachten zijn: beperkte ventilatie, onvol doende beheersing hoge en lage temperaturen en tocht. Het voor malige kloostergebouw van de zusters Ursulinen werd midden jaren zeventig verbouwd en inge richt als kantoorpand. Daarna zijn er nog diverse grote en dure ver bouwingen in het gemeentehuis gedaan. Het college had tot voor kort het voornemen om uit te zien naar een nieuwe huisvesting voor de ambtenaren. Maar gezien de financiële situatie is dit plan voorlopig geschrapt. Burge- meeester Waals beweerde zelfs dat het gemeentehuis ongeschikt is als kantoorgebouw. Dit jaar staat in het teken van de nieuw bouw van de afdeling Publieksdiensten en de herhuis vesting als gevolg van de reorgani satie. In oktober 2003 heeft de Arbeidsinspectie een controle uit gevoerd. De verplichte Risicoinventarisatie bleek geda teerd en de inspecteur sommeer de om binnen een jaar een actuali satie uit te voeren. De gemeente wil dat pas doen nadat de verbou wing achter de rug is en hoopt daarom uitstel te krijgen. Voor de geïnventariseerde arbeidsrisico's moet vervolgens een plan van aanpak worden opgesteld om de knelpunten op te lossen. In het verleden constateerde de Arbodienst een slechte luchtkwa liteit in een aantal vertrekken. Er zijn al enkele maatregelen geno men zoals het aanbrengen van zon- en lichtwerende lamellen. Dit heeft tot enige verbetering geleid. Het plan was om het totale probleem gelijk op te lossen met de nieuwe huisvesting. Maar die is op de lange baan geschoven en de Arbeidsinspectie duldt niet langer uitstel. Eerst komt er een actuali sering van de Risico-inventarisatie en evaluatie. Dit kost ongeveer 12.000 euro waarmee in de begro ting geen rekening is gehouden. Daarna moet er fors geïnvesteerd worden om alle verbeteringsac ties uit te voeren. Een bedrag is nog niet bekend. De uitvoering van de verbetering van het bin nenklimaat is gepland voor 2006. Buurtbewoners in Holthees ergeren zich groen en geel aan de wooncontainer en de in aanbouw zijnde loods aan de Genterweg. Ze willen dat de gemeente Boxmeer ingrijpt. Want de kapotte ruiten van de woonu- nit en het rondslingerend glas vormen een gevaar voor spe lende kinderen. De boomkwe- kerijloods die in aanbouw is zou een grove aantasting van het landschap zijn. Het Oranje Fonds heeft 3700 euro toegekend aan Stichting Peuterspeelzaal 't Ukkenest in Leunen. De bijdrage is bestemd voor meubilair voor de peuter speelzaal. Het Oranje Fonds richt zich op verschillende doelgroe pen in de samenleving. Bijvoorbeeld jongeren die hun draai moeten vinden in de samen leving, mensen die zelfstandig in hun eigen huis en omgeving oud willen worden, buurtbewoners die de handen ineenslaan en zich inzetten voor een leefbare buurt, dak- en thuislozen, die zorg nodig hebben. Het Oranje Fonds geeft financiële bijdragen voor bijvoor beeld inventaris en gebouwen, voorlichtingsprojecten of het bevorderen van deskundigheid bij medewerkers. In 2002 verstrekte het Oranje Fonds ruim 1650 bij dragen voor een totaalbedrag van ruim 13 miljoen euro. Het fonds is een onafhankelik fonds dat zijn inkomsten ontvangt uit onder andere de BankGiroLoterij, De Lotto en giften. Raadslid Frans Verstraelen ging onlangs poolshoogte nemen bij de in aanbouw zijn de loods en ivooncontainer Raadslid Frans Verstraelen (PK2002) ging onlangs pools hoogte nemen. Omwonenden hebben het gemeentebestuur al regelmatig laten weten dat onder nemer Coppus in gebreke is gebleven. Verstraelen vindt dat de woonunit onmiddellijk verwij derd moet worden. Hij heeft daar over vragen gesteld aan het colle ge. Op 13 februari 2001 kreeg Coppus toestemming voor een tij delijke plaatsing - van maximaal twee jaar - van de wooncontainer. Dëze termijn is nu al een jaar vers treken. De gemeente heeft de ondernemer in het afgelopen jaar herhaaldelijk gesommeerd de unit te verwijderen. Verstraelen vraagt waarom er niet krachtiger en handhavend wordt opgetreden. De bouw van de loods is een ander verhaal. Er is een begin mee gemaakt, er staan spanten, maar er zijn al geruime tijd geen bouw activiteiten meer geweest. PK2002 is het met de bewoners eens dat de omgeving niet met zo'n lelijke loods belast moet wor den. Raadslid Verstraelen vraagt het college of het mogelijk is de verleende bouwvergunning weer in te trekken indien de schuur niet binnen een bepaalde tijd wordt afgebouwd. KEUKENINRICHTING Om aan u en uw keuken de volle aandacht te kunnen schenken werken wij uitsluitend op afspraak Stayerhofweg 2b Wanssum (0478)539020

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5