't Gaolde Paerd voor Gerrit Reintjes Vastelaoven< O - Vastelaovend ien Beukenrode Alternatieve boerenbruiloft Prins Harry III de Schutteraar Dorpsbruiloft De Pielreuzen Drie generatie prinsen Opstoekmatinee Venray's Mannenkoor *t Jeugdprins Piëlreuzen Grootse carnavalsavond in De Springplank 23e Hazinneaovend in Venray! Jeugdprins Stefan de Zagewetters Aid Wieverbal Receptie 't Knölleke Carnaval Veltum Idolen vur Kiender Carnaval SV Venray PEEL EN MAAS Donderdag 12 februari 2004 - Pagii De hoogste onderscheiding van carnavalsvereniging Ut Dartele Veulen is dit jaar toegekend aan Gerrit Reintjes voor zijn vele ver diensten op allerlei gebied voor het Veulen. Gerrit is in 1942 in Veulen aan de Lorbaan geboren. Hij is de 10e telg uit een gezin van elf kinderen. Zijn grote liefde voor bloemen kwam al op zeer jeugdige leeftijd aan het licht: nog voor hij naar de lagere school ging had hij al een 'eigen tuintje'. Later kwam ook het verzorgen van de planten op de school voor zijn rekening. Het was dan ook logisch dat Gerrit de Land- en Tuinbouwschool in Venray bezocht en aansluitend daarop de Middelbare Tuinbouwschool in Venlo. Vervolgens leerde hij in Straelen (Duitsland) het bloemen- telersvak. Tussendoor volgde hij nog diverse cursussen en behaal de via een avondopleiding in Venlo het MULO- en midden standsdiploma. Tijdens een carna valsbal in 1963 in America ont moette hij Riek Kleuskens. Het was liefde op het eerste gezicht en in januari 1967 werd er getrouwd. Uit hun huwelijk wer den drie zonen geboren, John, Twan en André. Gerrit en Riek hebben inmiddels twee kleinkin deren en 'er is er nog eentje onderweg'. In 1964 begon Gerrit een eigen bloemenkwekerij aan de Lorbaan in Veulen met als specialiteit het kweken van rozen. Zijn voorliefde voor rozen zou hem later de bij naam Roeëze Gradje opleveren. De bekendste door hem ontwik kelde roos kreeg de naam Rooy- ke. Naast haar werk in huis en met de kinderen hielp Riek in het bedrijf mee waar en wanneer ze maar kon. Gerrit kwam voor het eerst in aanraking met het verenigingsle ven toen hij lid werd van de Jonge Boeren Van deze vereniging was hij bestuurslid en van 1957 tot en met 1965 ook nog sportleider. Hij sloot zich in 1961 aan bij de Raad van Elf van de carnavalsvereniging 'Ut Dartele Veulen' en kwam enkele jaren later bij het bestuur. Begin jaren zeventig loodste dit bestuur de carnavalsvereniging met succes door een moeilijke periode heen. In 1983 nam hij, na 22 jaar, afscheid van de Raad van Elf. Als dank benoemde de vereni ging hem tot erelid. In 1987 werd hij de jubileumprins tijdens het 3 x 11-jarig bestaan. Gerrit zat in de redactie van de eerste en tweede carnavalskrant, die werden uitge geven ter gelegenheid van de jubi leumjaren 3x11 (1987) en 4x11 (1998). Nu is hij al 11 jaar voorzit ter van de APK. Vanaf de eerste jaarlijkse vlooienmarkt in 1978 is hij hierbij de kassier. Als lid van de harde kern van de actiegroep Oliestokende Tuinders Nederland zette hij zich met suc ces in voor een betaalbare aanslui ting op het aardgasnet voor alle tuinders in ons land. Het gevolg hiervan was dat zijn bedrijf in 1979 werd aangesloten op het aardgasnet. Hierdoor kon de kern van Veulen ook worden aangeslo ten op het aardgasnet. Vele jaren was Gerrit bestuurslid van de tuin- bouwvereniging Leunen en lid van de Raad van Toezicht van de Coöp. Venlose Veiling in Grub- benvorst. Toen z'n kinderen op de basis school zaten, maakte Gerrit deel uit van het bestuur van ouderver eniging. In 1981 bestond deze school 50 jaar en was Gerrit een van de initiatiefnemers rondom het organiseren van een fototen toonstelling. Tijdens het elke 5 jaar terugkerende evenement Veulens Historie Herleeft is Gerrit medeorganisator van het accor- deontreffen. Op 23 november 1994 heeft Gerrit onder auspiciën van de dorpsraad een avond georgani seerd ter gelegenheid van 50 jaar bevrijding Veulen. Diverse spre kers uit Veulen vertelden over hun ervaringen tijdens de oorlog. De diepe indruk die deze avond maakte, vroeg om een vastlegging van het vertelde. Gerrit nam de uitdaging aan en heeft als redac teur en met medewerking van zijn zoon John, het boek Toew 't Vaöle schröwde samengesteld. Inmiddels is de hele oplage (450 exemplaren) van het in 2001 ver schenen boek uitverkocht. LAUWEREN Ook leverde Gerrit Reintjes tekstbijdragen aan het boek Terug in de tijd een greep uit de geschiedenis van Leunen en Veu len dat in 1993 werd uitgegeven ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Rabobank Leunen. In De Ruuper, het dorpsblad van Leunen en Veulen, verzorgde hij in 1999 en 2000 een kroniek met daarin de ingedikte brieven die het Veulens Thuisfront 50 jaar eerder aan hun jongens in Indië stuurden. In hetzelfde blad ver scheen de serie Veulen van vroe ger, een serie verhalen die Gerrit samen met zijn vader (Reintjes Grad) samenstelde. Later zijn deze verhalen in boekvorm versche nen. Dit jaar is het precies 25 jaar geleden dat Gerrit aantrad als secretaris van de Dorpsraad Veu len. Mede door zijn inspanningen werd maar liefst vijf keer het pre dikaat Kern met pit toegekend aan het Veulen en wist men menigmaal subsidie's uit het zoge naamde dorpenpotje van de gemeente te verkrijgen. Tijdens de Floriade in Zoetermeer in 1992 viel Gerrit's oog op een apart kunstwerk: een Veulentje gego ten in brons. Jaren later werd er voor Veulen een passend kunst werk gezocht. Na een uitgebreide zoektocht wist hij het kunstwerk alsnog te traceren met als uitein delijk resultaat een vaste verblijf plaats tegenover de kerk in Veu len. Ook verzorgt hij als secretaris van de Dorpsraad al meer dan tien jaar de alom gewaardeerde Veu- lense telefoongids Ook aan het kerkelijk gebeuren heeft Gerrit zijn bijdrage gele verd. Vanaf de vierde klas lagere school was hij misdienaar, daarna werd hij acoliet. Als lektor heeft hij enkele jaren een bijdrage aan de kerkelijke diensten geleverd. Vanaf september 2003 is hij lid van het zangkoor in Veulen. Naast al dit vrijwilligerswerk heeft hij toch nog tijd voor hob by's. Hij volgt kevboardles, organi seert en presenteert Zin in zingen in Venray en is een trouw bezoe ker van de Liederentafel in Gemert. Reeds jaren heeft Gerrit er een hobby van gemaakt om zich de schrijfwijze van het Ven- rays dialect eigen te maken en te gebruiken. Voor velen is hij daar voor een vraagbaak geworden. Hij heeft ook enkele liedjes in het dia lect geschreven, o.a. Mien Vaöle en Prinselieëd. Tijd om op zijn lauweren te gaan rusten heeft hij voorlopig nog niet. Als lid van de bouwcom missie van een nieuw verenigings gebouw in Veulen wacht hem in de komende tijd nog handenvol werk. Voor al zijn verdiensten voor de gemeenschap ontving Gerrit in 1999 uit handen van burgemees ter Waals van Venray een konink lijke onderscheiding. In 2001 werd hij onderscheiden voor zijn verdiensten op het culturele vlak met 't Silveren Swaentje. Op car navalsdinsdag 24 februari om 20.44 uur ontvangt Gerrit uit han den van prins Twan I van Ut Dar tele Veulen de allerhoogste Veu- lense waardering: 't Gaolde Paerd. Jeugdclub De Springplank, met haar clubgebouw in de Beuken laan, heeft de zaken eens groots aangepakt. Voor het carnavals avond op zaterdag 14 februari zijn een groot aantal kinderen uit Ven ray uitgenodigd. Op een aantal scholen zijn circulaires verspreid met daarop een toegangsbon voor gratis entree; tevens een bon voor een bezoek aan een van de cluba vonden. Op deze manier hoopt De Springplank meer kinderen te interesseren voor haar activitei ten. De carnavalsavond begint om 18.30 uur. Voorwaarde voor toe gang is dat men verkleed moet zijn. Voor de ouders: er is vol doende toezicht én binnen is bin nen. Er is geen mogelijkheid dat men steeds naar buiten kan gaan. De avond duurt tot 21.30 uur maar als dit te laat is voor de kin deren mogen deze door de ouders binnen opgehaald worden. Rest nog te vermelden dat de avond alcoholvrij is. Op deze avond wordt de prins of prinses van De Springplank gepresenteerd. Ver der heeft De Springplank het voorrecht dat zich onder haar bezoekers ene prins Rob I, jeugd prins van de Hazekeutel bevindt. Vergezeld van adjudanten, vorst, Raad van Elf en garde, vertoeft hij enkele uren onder de leden en hun introducés. Tevens zijn er voor de gezelligste meevierders enkele prijzen te verdienen. Maar De Springplank kent meer hoogtepunten. AI sinds 1972 zorgt zij met haar wekelijks pro gramma voor veel plezier onder de Venrayse jeugd van de basis scholen. Buiten dat zijn er nog een aantal grootschalige evene menten. Tijdens carnaval neemt men deel aan de kinderoptocht. Ze hebben de Buitendag, Rollebol is bekend in heel Noord-Limburg, St. Nicolaas, opening nieuw sei zoen. Allemaal leuke activiteiten en dan is het jaarlijkse kamp, in de meivakantie, nog niet eens genoemd. Zo'n 25 vrijwilligers staan klaar om alles inhoudelijk en organisatorisch in goede banen te leiden. Het programma van De Springplank staat iedere week in dit blad vermeld. De Springplank zet zich al meer dan 30 jaar in voor de jeugd. Op donderdag 19 februari vie ren alle dames uit Venray en omgeving de Hazinneaovend. Traditiegetrouw gaan alle Hazinnen naar die cafés waar het Hazinneschild boven de deur hangt. De avond begint om 20.22 uur op de Grote Markt met de uit reiking van de Hansworst aan de joekskapel 't Göt Net. 't Got Net heeft deze onderscheiding weten te bemachtigen op de Hazinneao vend 2003. Volgens de vele Hazin nen waren zij de beste of origi- Zaterdag 15 februari vindt in feestzaal Het Anker het traditione le Ald-Wieverbal plaats bij de Mer- selose Zagewetters. Voor het eerst is er dit jaar gekozen voor een thema: de middeleeuwen. De avond begint om 11 minuten voor 21.00 uur en er is een Happy Hour tot 22.00 uur. De muziek wordt verzorgd door Double en er zijn weer prijsjes te winnen voor de mooist verkleden. Al jaren is dit een van de drukst bezochte bals van de Zagewetters waar uiteraard ook prins Peter 1 en zijn gevolg bij aanwezig zal zijn. neelste Joekskapel. De avond zal vervolgens geopend worden door Petra, de Boerebruud van Vastela- ovesvereniging De Piëlhaas, onder de muzikale tonen van de Joekskapellen: Rats d'r Nêve, 't Göt Net, van Toete noch Blaoze, de Beatere Helft, de Hofbende, de Pretband, van Huure Zegge en Noeëts van Gehuurd uit Venray, Noeët Tuus uit Leunen en Kei d'r Nêve uit Geysteren die we allen veel succes en plezier wensen. Dit jaar zijn een achttal cafés aan gesloten en wel: de Palatijn, Huls man, de Tijd, 't Podium, De Eve naar, 't Upke, de Klokkenluider en de Koets. Na de opening gaan de Hazinnen tesamen met de Joekskapellen op pad om zo in alle cafés een stempel te bemach tigen, waardoor zij in aanmerking kunnen komen voor een van de Hazinneprijzen, beschikbaar gesteld door de aangesloten cafés. De stempelkaarten zijn in deze cafés ook te verkrijgen. Tot slot kun je daar de ingevulde kaarten ook inleveren. De winnaressen krijgen de prijs tijdens de Vastela- ovend thuisbezorgd. Verder mag elke Hazin op haar kaart de leuk ste, origineelste of zo maar een Joekskapel aankruisen, die vol gens haar de Hansworst 2004 ver dient. De jeugd van Merselo wordt dit jaar aangevoerd door prins Stefan 1 (Dielissen) en als nar koos hij Kevin (van Rooy). Prins Stefan regeert met het motto: 'Now denke wej efkes nie an voetballe... Mar gaon 'nne kei gave vastelaovend viere mit z'n alle'. Deze beide jongens voetballen in Merselo Cl. Afgelopen zaterdag is uitverko zen tot prins van de Beukenoten en Beukenötjes prins Gerard I, beter bekend als dhr. Gerrit Rip- kens van afdeling de Veldhof. Hij werd uitgeroepen tijdens een middag vol van artiesten zoals de Sjannellekes, de kiendergarde en de Raad van Elf van Venray. De muzikale ondersteuning van de middag werd gegeven door joeks kapel Ratz de Neve. Op zaterdag 14 februari is de bonte middag onder de leiding van prins Gerard. Hier zullen optredens te bewon deren zijn van de liedjeswinnaars, zangkoor Venrode, de Peeldan- cers, de Star Sisters en de Ama zing Trumpets. Op woensdag 18 februari zal in de middag het boe renbruidspaar in de onecht wor den verbonden en 's avonds is er een bal met een optreden door dansgroep De Hakkespits. (Foto: Rini v.d. Leur) Voor de derde opeen volgende jaar organiseert vastelaoveskefee de Tijd de alternatieve boeren bruiloft. Er is weer gezorgd voor een geweldig paar dat komende vrij dagavond aan het uitgaand publiek in café de Tijd zal worden gepresenteerd. Op carnavalsdins dag zal het stel zich in het onecht met elkaar verbinden en dat zal Op zondag 15 februari gaan vas- telaovesvierders elkaar in de foyer van de schouwburg Venray weer 'opstoeken' en 'ophitsen' voor de komende vastelaovend. Ook dit jaar is het Venray's Mannenkoor er wederom in geslaagd een spec taculair opstoekprogramma samen te stellen tijdens het tradi tionele Opstoekmatinee. Na het grote succes van de afgelopen jaren mag de Piëlhazen Soundmix- show in het programma uiteraard niet ontbreken. Het Venray's Man nenkoor is dan ook trots op het feit dat voor dit Piëlhazen-Song- festival zich vorig jaar maar liefst twintig groepen, solisten, duo's en kwartetten hebben aangemeld. Gezien het grote aantal deelne mers verwacht de organisatie ook dit jaar weer veel aanmeldingen voor de Pielhazen Soundmix- show. Een deskundige jury zal tien deelnemers selecteren die in het middagprogramma met elkaar gaan uitmaken welke drie deelne mers er naar de finale gaan. Het Opstoek-matinee wordt om 13-30 uur geopend met de Kiender Piel hazen- Soundmixshow. Het Ven ray's Mannenkoor presenteert zich hierna o.l.v. dirigent Anton Kropivcek met enkele onvervalste evergreens uit de het rijke vastela- ovendrepertoire van het Hofkoer en de Piëlhaas. Dameskoor Venro de zal vervolgens ook dit jaar weer het publiek weten te boeien en op te stoeken met een hoog staand en sfeervol optreden. Na Op vrijdag 13 februari krijgt iedereen de kans de nieuwe jeugdheersers van cv 't Knölleke in Leunen, jeugdprins Tom en jeugdvorst Teun, te feliciteren met hun benoeming. De receptie vindt plaats in gemeenschapshuis de Brink en wel vanaf 19.00 uur. Aansluitend is er discobal. de dames van Venrode wordt het programma vervolgd met een optreden van Wilbert Claessens met 4 VMK-leden en de Hofben de. Natuurlijk ontbreken de APK van de Piëlhaas en Jack van Els en de Bups niet op deze middag. Ook de vier bekroonde vastelao- vesliedjes 2004 van de Piëlhaas presenteren zich op het matinee. Tijdens de grande finale" zal het Opstoekmatinee 2004 ongetwij feld waardig afgesloten worden met een camavalsmedley. De pre sentatie van het Opstoekmatinee 2004 is in handen van Jack van Els. Zoals gebruikelijk is de toe gang gratis. Voor informatie kunt u terecht bij Gerard Willems. Tel 0478-513019 of via e-mail; ger- ard.willems@planet.nl De wijkvereniging Veltum houdt komend weekend haar jaar lijkse carnavalsmiddag voor jong en oud in het wijkcentrum. De aanvang is 15.11 uur, waarbij de jeugd kan hossen en springen in de grote zaal, terwijl de ouderen terecht kunnen in het wat rustige re café -gedeelte Diverse jonge ren zullen het podium in de grote zaal betreden en een optreden ten beste geven, waaronder de win naars van de Veltumse Playback- show 2003, alsook door de Keg- deelnemers aan de Kiendermök. Voor de muzikale omlijsting zor gen de dj's van drive in disco Dance Session, waarbij ook het carnavalsgezelschap van de Coninxhof voorop zal gaan. Zoals gebruikelijk komt ook de jeugdprins van de Hazekeutel met zijn raad van elf en dansgarde even langs. Hij zal daarbij enkele prijsjes mogen weggeven voor de leukst verklede bezoekertjes, als ook voor de beste carnavals-kleur plaat die deze week via de basis scholen verspreid werd en tot zondag 16.30 uur ingeleverd kan worden in het wijkcentrum. Met het uitroepen van jeugd prins Maikel in 2004 heeft carna valsvereniging De Schanseknup pels in Castenray een uniek feit: drie generaties prinsen. Na het uitroepen van Mart Wisnu prins van Castenray in 1971 de zoon Jac als prins in 1 nu dus diens zoon Mal jeugdprins. In een volle Smelehof zijn afge lopen weekend Ben en Marie-José van Osch uitgeroepen tot dorps bruidspaar van Ysselsteyn. In dit alternatief op de traditio nele boerenbruiloft gingen zij de strijd aan met Roel Smits en en Wilma Vervoort en Willem Claes sens en Inge van Aerts. Zij zullen als getuigen optreden op carna valszondag 2 februari als Ben en Marie-José in de onecht verbon den worden. De avond had het thema beestig. samen met hun getuigen en alle bezoekers gevierd worden. Onder de klanken van het boe renbruiloftsorkest (met wederom ouderwetse en nieuwe klanken) zal het wederom een gezellige middag worden voor jong en oud De middag zal beginnen rond de klok van 15.00 uur en er is voor iedereen weer erwtensoep natuurlijk. In zorgcentrum Het Schutters veld zal prins Harry III (Lensden) 'dit jaar regéren over d^cTFutte~ raars. Prins Harry III werd op 13 augustus 1913 geboren op de Bos huizen. In 1920 verhuisde hij met zijn familie naar Wanssum waar hij maar liefst 83 jaar gewoond heeft. Prins Harry III woonde op 22 januari (de dag dat hij uitkwam als prins Harry) 82 dag in Het Schuttersveld. Prins Harrv heeft tien kinderen, 25 kleinkinderen en acht achterkleinkinderen. Harry Lenssen is 40 jaar werk zaam geweest bij het landbouw belang in Wanssum en heeft zich enorm ingezet voor de gemeen schap aldaar; hiervoor kreeg hij een koninklijke onderscheiding. Prins Harry III nodigt iedereen uit voor zijn receptie op donder dagavond 19 februari van 19.00 tot 21.00 uur. De receptie zal De Hazekeutel organiseert met de vastelaovend: Idolen vur Kien der. Tijdens het ochtendbal is op maandag vanaf 11.00 uur de voor ronde in de jeugdtent De Haze- hut. Kinderen mogen dan 1 minuut op de stip zingen, zonder muziek. Een deskundige jury bepaalt wie er doorgaat naar de finale. Dan mogen de kinderen hun liedje wederom zingen, maar nu met muziek. Aanvang finale is om 11.00 uur, eveneens in de Hazehut. Deelnemers mogen niet ouder zijn dan 12 jaar. Aanmelden kan via e-mail: Hazckeutel@super- mail.nl Op zaterdag 14 februari van 19.00 tot 21.30 uur een] valsavond gehouden wol de kantine van SV Venray. deze avond zal de nieuwe] en prinses (met adjudanten)) zen worden van SV Venray. Ook zal de jeugdprins bezoek brengen aan de kan Verder zal er een prijs zijn va mooist verklede. Het zal gezellige avond worden. Jij komt toch ook? vriendjes, vriendinnetjes, broertjes mee en vier gezel carnaval. opgeluisterd worden door kapel Luuster Efkes-uuVeuj (Foto Hoeciemaekers) Op het jeugsprinsenbal hebben de Piëlreuzen in Ysselsteyn afscheid genomen van jeugdprins Rik den urste, jeugdvorst Dave en de jeugdraad. Een nieuwe jeugdraod onder leiding van jeugdvorst Koen (Bouwman) nam het meteen over. Na eengedegen onderzoek van rechercheur de Kok en zijn hulpje Fou Young Hay kwam een verlossend SMS-je uit Berlijn dat Frank Spreeuwcnberg als jeugd prins Frank den derde over de Reuzesteynse jeugd zal goan rege ren. Zijn leus luidt als volgt: Mit dizze jeugdraod groët en klein, wurd dit enne klasse carnaval ien Piëlreuzesteyn. Frank is leerling van het Peelland collegë in Deur- ne, daarnaast tennist hij en drumt hij bij de drumband. Jeugdprins Frank den derde zal op zondag 15 februari urn uur receptie houden in jci bouw de Koel dat gelegen de Peter Janssenweg in stevn

Peel en Maas | 2004 | | pagina 14