Koester uw Monument We zijn tevreden mensen" ove kabouter' op ralentijnsdag bij TMF "Dankbaarheid is het mooiste compliment" ,nicnsT Suihma Honderdvijfentwintigste jaargang - week 7 - donderdag 12 februari 2004 bruidspaar Emiel en Mia Kallen uit Overloon Stichting Venray Monumentaal FAMILIEDAG mende maandag zijn 1 (76) en Mia Kallen (72) )verloon op de kop af 50 ;etrouwd. Een halve eeuw en lief en leed delen wordt aard gevierd met een je. Op vrijdag 20 februari lt er om 14.00 uur in de >balduskerk in Overloon ankbaarheid een heilige opgedragen. Daarna lt het feest voortgezet in liels restaurant 't Pelgrimshuis Ba makt, waar iedereen in de eenheid wordt gesteld om 'uden bruidspaar tussen en 19-30 uur te felicite- liel Kallen en Mia Rutten leer- elkaar in 1930 kennen op de kermis in Broekhuizenvorst. Emiel, geboren in Broekhuizenvorst, en Mia, uit Smakt, hadden vervolgens vier jaar verkering voordat zij elkaar op 16 februari 1954 elkaar het jawoord gaven. "In de Grote Kerk in Venray, ja. Dat kwam omdat de fraters in Smakt toen nog geen trouwrecht hadden. Daarom moesten we in Venray trouwen", lacht Emiel. Lachen doen ze alle bei graag. Ze waarderen dan ook de zonnige kant van het leven. Emiel en Mia zijn beide kwieke zeventigers die nog midden in het leven staan en met volle teugen genieten van iedere dag die zij samen mogen doorbrengen Al in hun eerste huwelijksjaar bouw den zij een eigen nestje in Smakt. "We konden voor heel weinig geld een bouwkavel kopen. Daarop hebben we in onze ogen een leuk huisje laten bouwen", kijkt Mia terug op die eerste jaren als gelukkig getrouwd, jong stel. Emiel is zo trots als een pauw. Laat alle rekeningen zien van ver gunningen, aannemers en andere zaken met betrekking tot hun huis. In albums met alles keurig op datum, gelardeerd met foto's en afbeeldingen. Een kroniek van een gouden bruidspaar. PRINS Emiel Kallen werkte veertig jaar als onderhoudsmonteur bij Inalfa en Rank Xerox. Mia was in die tijd eerste hulp van Lieske Bonants, die samen met Jeu Custers 't Pelgrimshuis in Smakt beheerden. Daarnaast beheerste vooral het verenigingsleven het reilen en zei len van Emiel en Mia. "We zijn lid geweest van diverse muziekver enigingen. De fanfare in Holthees- Smakt, en later ook die in Overloon, heeft ons veel plezier geschonken. In die verenigingen hebben we tot onze tevredenheid veel uurtjes gestoken. Maar ook heel veel teruggekregen", aldus Mia die zong in diverse koren. Zo maakte zij 25 jaar deel uit van het koor Logeko en daarna het dames koor. Ook was ze actief binnen de vrouwenbeweging KVO in Overloon. Haar man vult aan, graaft in de herinneringen: "Een muzikaal leven met vele hoogte punten zoals de concertreis in op pad in Venray om mensen die zich belangeloos inzetten voor de medemens te verras sen. De samenleving kan niet zonder vrijwilligers. Om hier enige blijk van te geven bezocht broeder Valentijn, Toon Jakobs, afgelopen maan dag achttien vrijwilligers in Venray en de kerkdorpen om die met een bloemetje te ver blijden. Het eerste station op zijn rond gang is het Venrayse ziekenhuis. Daar verrast broeder Valentijn zijn vrouw Mientje als eerste met een bloemetje. "Ik wist echt nergens van. Ik heb vanmorgen zijn pij nog klaargelegd voordat hij op pad ging", reageert Mientje Jakobs verbouwereerd als haar man tij dens de koffiepauze binnenstapt. "Nadat we zijn gestopt met onze bloemenwinkel ben ik gaan rond kijken voor vrijwilligerswerk. Via een informatiebijeenkomst van de UW (Unie van Vrijwilligers Venray, red.) ben ik hier terecht gekomen." Mientje is net als Wies Appels, die ook met een bloeme tje werd verrast, een van de tien gastdames in het Venrayse zieken huis. Wies doet dit vrijwilligers werk al dertien jaar: "We komen hier eigenlijk om op de verschil lende afdelingen de bloemen te verzorgen. Maar daarnaast doen we zoveel meer", zegt Wies. tl Groetelaars uit Swolgen speelt mee in videoclip van dj Friso [én telefoontje zette een nd geleden het leven van 22-jarige Timmy Etelaars op zijn kop. Of de [olgenaar, die door een leiziekte niet groter is dan meter, op Valentijnsdag TMF de rol kabouter' wil spelen, hij wel. Graag zelfs. En Timmy Groetelaars in tijd enkele keren op te zien zijn: als 'love (14 februari), in een interview (18 febru- en als dwerg in de video- Popcorn King van dj En het mooiste moet nog komen. Want schuift over enkele bij Timmy Groetelaars om te bespreken in hoe de muziekzender in de misschien vaker nik kan maken van de tasten van de kleine [olgenaar. 'ien maanden per jaar werkt juny Groetelaars in een maga- 1 in Nijmegen. De overige twee _iden - juli en augustus - leeft zich uit in feestcafé De Koets [Salon. Daar verkoopt hij in een J'zij jen bar het voor hem toepasse- ie Dwergenbier. In De Koets moette hij verleden jaar zomer eroen Post. Ze raakten aan de at, wisselden gegevens en tele- jnnummers uit. Post wilde ten hoe Groetelaars zijn eigen ikomsi zag. Het antwoord was h en duidelijk: hetzelfde als ?t. Vj worden bij een muziek- wler. En die kans lonkt nu mis tten, nadat TMF onlangs con- ct niet hem opnam. "TMF wil Ie- nnenkort met mij gaan praten erwat ik kan, doe en wil. Wie :et wat dat gesprek oplevert. Timmy Groetelaars is binnenkort op TMF te zien in de videoclip van dj Friso. Het liedje Popkom King gaat over een kleine man die op de bank zit en naar een mooie vrouw op televisie kijkt. Als ik de kans krijg om vj te wor den, dan grijp ik die met twee handen aan. Daar hoef ik niet lang over na te denken." De eerste ervaringen met TMF heeft Timmy Groetelaars, die ver- \0 Jfbamen Deuren Serres Iftorsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl leden week nog drie keer optrad in de revue in Swolgen, inmiddels opgedaan. Hij is zaterdag 14 februari, op Valentijnsdag, de 'love kabouter'. Tussen 16.00 en 18.00 uur is hij te zien in het pro gramma van Jeroen Post en Silvie Meis. Vier dagen later wordt er zelfs een interview met hem uit gezonden. Timmy Groetelaars is binnenkort ook op TMF te zien in de videoclip van dj Friso. Het lied je Popkom King gaat over een kleine man die op de bank zit en naar een mooie vrouw op televi sie kijkt. Hij valt in slaap en droomt vervolgens dat hij zelf dj is en dat de vrouw om hem heen danst. De clip is opgenomen in Rosmalen. Wie de vrouw is, weet Groetelaers niet. "Ze komt uit Engeland. Ze is speciaal voor de clip ingevlogen." Dat hij in de videoclip mag acteren, heeft vol gens hem alles te maken met zijn beperkte lengte. "Dat is mijn onderscheidend vermogen. Als ik een normale lengte had gehad, was ik beslist niet gevraagd. Maar nu ben ik bijzonder. En daar maak ik graag gebruik van." Tsjecho-Slowakije. Maar de diver se kapellen, waarin ik heb gespeeld, hebben ons vele aange name uurtjes bezorgd. Ieder uit stapje met Freunde Echo was al een belevenis op zich." De leden zullen de vele muziekpartituren die Emiel Kallen schreef beslist ook nooit meer vergeten. De naderende carnavalsdagen zijn wellicht niet zo meer aan de zeventigers besteed, toch was dat in het verleden heel anders. Als mede-oprichter en organisator van CV De Keavers heeft Emiel Kallen honderden, op zeker dui zenden uurtjes gestoken in de car naval in Holthees-Smakt. Hij was 25 jaar voorzitter en nu nog steeds erevoorzitter van de carna valsvereniging. Als oprichter trok hij jaren de kar. Zijn hoogtepunt blijft echter toch het jaar 1974. "Ik was in dat jaar prins. Een fantasti sche belevenis, heel mooi om te hebben mogen meemaken." niet missen', zegt een van de ver pleegsters die ondertussen geniet van een welverdiend kopje koffie. 'De gastdames doen dingen waar wij vaak door alle drukte niet aan toekomen'. Wies en Mientje nemen de lofuitingen bescheiden in ontvangst. "De patiënten zijn dankbaar, het personeel is dank baar, dat is het mooiste compli ment. Dat we het gevoel hebben dat we iets kunnen betekenen", zegt Mientje. die al acht jaar gast vrouw is in het Venrayse zieken huis. Dit vrijwilligerswerk komt voor rekening van tien dames die allemaal hun eigen afdeling heb ben. "De oudste gastdame, Truus Janssen, is zelfs al tachtig jaar. En zij doet dit werk nog steeds met heel veel enthousiasme", aldus Wies, "Dat geeft wel aan hoeveel voldoening het geeft. De mensen kunnen heel even hun hart bij ons luchten. Je hoort hele familiever halen, de goede, maar ook de minder goede dingen. Net zoals het hele leven is." Gemeentelijk monument: RK Kerk H. Antonius van Padua in Veulen De inwoners van het rectoraat Veulen behoorden tot de tweede wereldoorlog tot het rectoraat Leunen.Vanaf 1942 werd in de zaal van G.van Gassel een nood kerk ingericht waar 's zondags de mis gelezen werd. De Veulenaren wensten evenwel een echte kerk te bouwen. De boeren van Veulen en Leunen egaliseerden het toe komstige bouwterrein,(dat een meter onder straat- niveau lag). De bodem ter plaatse werd opge hoogd zodat een terp ontstond waarop vervolgens kerk, pastorie en kerkhof kwamen te liggen.Op 1 augustus 1946 werd het recto raat H.Antonius van Padua opge richt en in 1947 werd begonnen met een rectoraats woning. De kerk is gesitueerd in een knik van de doorgaande weg. en exact op het oosten gericht. Het betreft een kloek, sober, mooi gedetailleerd bakstenen kerkge bouw, bestaande uit een hoofd bouw met aan de noordzijde een lage zijbeuk. Aan deze zijde is tevens de ruime sacristie met bij ruimtes (ook op de verdieping) gesitueerd. Deze hoge aanbouw geeft de bouwmassa aan de door gaande weg een aangename vorm. Hoofdbouw en sacristie zijn afgedekt met zadeldaken.de zijbeuk met een lessenaarsdak (blauwe romaanse pannen). Tegen de topgevel, een gemetseld angelus-torentje met een smeedij zeren kruis is verhoogd, bevindt zich een half ronde apsis,afgedekt met leien dak. Onder de goot en dakrand is siermetselwerk aange bracht. Zowel in de apsis, sacris tie en zuidgevel bevinden zich glas en lood ramenDe lampen in de kerk zijn afkomstig uit het voormalige klooster Jerusalem van de zusters Ursulinen in ven ray. Deze kerk is gelet op de cul tuur -, architectuur-, en histori sche waarden zeer bijzonder. Kerk en pastorie vormen samen een prachtige plek in Veulen. Mientje vult aan: "We komen met de bloemengieter binnen en dan beginnen mensen vaak spontaan tegen ons te praten. We maken dan een praatje, of gaan een rond je met ze wandelen. Als gastdame is het veelal een kwestie van lui steren. Een luisterend oor zijn voor de mensen. Daar zijn ze heel dankbaar voor." 'We kunnen Wies Maatwerk In financiële zekerheid BERGEN (0485)34 8011 www.summa.nl Genieten van het leven. Dat is al meer dan vijftig jaar het motto van Emiel en Mia. Waar generatie genoten vaak alleen maar dachten aan hard werken, waar overigens niets mis mee is, hield het gouden bruidspaar ook van andere geneugten. En dan met name op vakantie gaan. Het 'heilige boek' van de Kallens wordt weer tevoorschijn getoverd. Op een rij tje de landen waar het tweetal vakantie heeft gevierd. Heel veel landen in Europa hebben ze bezocht. Frankrijk, Oostenrijk, Spanje en Tenerife, diverse bede vaarten naar Lourdes. Maar ook Zuid-Afrika prijkt op het promi nente rijtje. "Onvergetelijk", geniet Mia nu nog steeds van die reis, "In 1982 zijn we daar op safa- rie geweest. Dat was voor ons een uitzonderlijke belevenis. Een her innering die we niet snel zullen vergeten. Op bijna alle vakanties hebben we videofilms gemaakt. Die kijken we dan ook nog regel matig terug." In 1978 verhuisde het paar naar de Pater Blijstraat in Overloon. Vorig jaar verkasten ze naar een bejaardenwoning aan de Dorpshei. Maar dat betekent voor beiden nog lang niet het einde van de rit. Integendeel, ze staan nog met beide benen volop in het leven. Met vier kinderen en tien kleinkinderen is er volop aanloop. De twee vervelen zich dan ook geen moment van de dag. Want lekker achterover hangen in een luie stoel is er niet (altijd) bij. Zo is manlief als coördinator van de werkgroep kerkhof, een groep bejaarden die het kerkhof onder houdt, en iedere donderdag speelt hij trouw zijn partijtje bil jart bij Biljartclub Sport Overdag Overloon. Zijn vrouw wandelt graag en lang ("drie, vier keer per week zo'n tien kilometer"), ze zingt nog steeds en is daarnaast een verwoed kaarter. Ook staat er ieder jaar in juli een familiedag op de kalender. "Daar kijken we ieder jaar naar uit. Met de hele familie vullen we die dag in. Een fietstocht, midgetgolfen, een speurtocht, zwemmen, naar de speeltuin en telkens aan het einde van de dag gezellig samen barbe cuen of een dineetje." Op kosten van opa en oma. Maar dat deert hen niet. "Het leven heeft hele mooie kanten. We zijn een geluk kig paar, zeer tevreden, en hopen nog jaren samen te kunnen genie ten", klinkt het in koor. Summa Adviesgroep en Végio Verzeke ringsgroep bundplen dé krachten. Zo gaan we samen met onze klanten de toekomst in 0IRL0 (0478) 85 04 00 PANNINGEN (077)850 40 00 In deze wekelijkse rubriek vraagt de Stichting Venray Monumentaal uw aandacht voor karakteristieke en beeldbepalen de plekken in Venray en de kerk dorpen .Het gaat niet alleen om geregistreerde monumenten. Het gaat ook om dorpsgezichten en straatbeelden. Ook om andere gebouwen, huizen, industriële panden, bijzondere gevels, boer derijen etc., die een kenmerkende uitstraling hebben en daarom zo bijzonder zijn. Of anders gezegd juist die boerderijen, huizen straatbeelden die zo "eigen en uniek" zijn dat je daardoor direct waar je bent. Laten we met ons allen vooral zorgvuldig blijven omgaan met mooi Venray en de kerkdorpen! Kent u ook zo'n bij zondere plek en wilt u reageren of wilt u een foto met eventueel informatie ter beschikking stel len? Het adres is: Stichting Venray Monumentaal, p/a Groene Hart 7,5801 SX Venray. Email:venray- monumentaal@hccnet .nl Traditiegetrouw ging broe der Valentijn ook dit jaar weer

Peel en Maas | 2004 | | pagina 13