ijken willen behoud an hondenuitlaatstroken Ivijf nieuwe topattracties de Venrayse kermis Bomen Julianasingel opnieuw ter discussie Waar zijn de verkeersdrempels in Oostrum gebleven? Nieuwe voorzitter Commissie kiest voor halvering verlichting buitengebied Rabobank Nieuwsbrief r Manders loco-secretaris CDA naar Thuiszorg Te weinig grond Rabobank Venray Meerlo-Wanssum Pa%L EN MAAS Donderdag 29 januari 2004 - Pagina 5 Verkeersdrempels in Oostrum op de Geijsterseweg, Witte Vrouwenstraat en op de Sparrendreef naar het sport park zijn onlangs door de gemeente verwijderd. Leo Verhaegh (WD) vroeg in de commissie Stedelijk Beheer opheldering aan wethouder Driessen. Deze verkeersdrempels waren veel weggebruikers een doorn in het oog. WD'er Verhaegh heeft er al eerder vragen over gesteld. Nu constateert hij dat de drem pels ineens verdwenen zijn. "Er is niet goed over nagedacht. Er wordt maar kwistig met verkeers remmers gestrooid. Hoeveel geld kost dat wel niet", vroeg Verhaegh, die een evaluatie wilde zien hoe deze drempels ooit in Oostrum gekomen zijn en waar om ze weer weggehaald zijn. "En ik wil daar een kostenplaatje bij hebben." Mart Kessels (Lokaal Aktief) merkte op dat de drem pels op de Sparrendreef wel drie of vier keer veranderd zijn. Hij wilde weten wie voor de kosten opdraait. Wethouder Driessen (CDA) verklaarde dat in Venray zo min mogelijk verkeersremmers worden aangelegd. Alleen wat wettelijk verplicht is en volgens het verkeersplan noodzakelijk is. "Ik wil de straten niet dichttimme ren zoals in America en Melderslo gebeurt. Het vormt dan een te belemmerende factor voor de weggebruikers", aldus Driessen. die beloofde dat de commissie een evaluatie tegemoet kan zien. "Over de opkomst en ondergang van de Oostramse verkeersdrem pels", grapte commissievoorzitter Henk Bisschops. Jacques Lamers (Samenwerking) deed in de commissie Stedelijk Beheer het voorstel om dertig procent van de kastanjebomen in de Julianasingel te kappen en te herplanten. "Over tien jaar zijn die bomen weer groot en dan kunnen we een ander gedeelte om en om kappen. Zo blijft de bomenlaan behou den." In 2004 wordt de complete renovatie van de Julianasingel uit gevoerd. Er komt onder meer een nieuw wegdek en de riolering wordt vervangen. De totale kos ten bedragen 780.000 euro. De oude riolering ligt aan beide kan ten van de straat, precies onder de bomen die met hun wortels in het rioolstelsel gegroeid zijn. De monumentale bomen staan al enkele jaren ter discussie. Ze zou den een gevaar zijn voor de ver keersveiligheid omdat ze snel kunnen omwaaien. De gemeente wilde ze daarom grotendeels kap pen maar een onderzoek, inclu sief een 'trekproefwees uit dat de kastanjebomen nog in een redelijk gezonde staat verkeren. Nu de Julianasingel wordt open gebroken moet de knoop worden doorgehakt. Wethouder Driessen (CDA) verklaarde dat samen met de straatbewoners naar een oplos sing wordt gezocht. Het plan is de nieuwe riolering in het midden van de weg aan te leggen en de oude rioolbuizen te laten zitten. "Om de groeikansen van de bomen te waarborgen", zei Driessen, die zich een groot voor stander voor behoud toonde. "Want de Juliansingel heeft een fraai uiterlijk. Vooral als er tijdens de kermis de markt gehouden wordt. Het lijkt dan wel op een Zuid-Frans tafereel. Ik weet wel dat er ergernis is over bloesem en bladval maar we moeten dii monumentale groen koesteren." Paul Manders is bij de gemeente Venray benoemd tot eerste loco- secretaris. In het kader van het organisatieontwikkelingstraject van de gemeente Venray was Paul Manders eerder ai. per 5 januari 2004, in dienst getreden bij de gemeente Venray. Voor de duur van één jaar werkt hij als directeur van de gemeentelijke organisatie. Hij vervangt de algemeen directeur (gemeentesecretaris) Piet Lucassen. Paul Manders is werkzaam bij P2 Managers en heeft mime ervaring in organisatieontwikkeling, coaching en de inrichting van organisatie structuren en de bemensing daarvan. Hij heeft een bestuurskundige achtergrond en vervult ook regelmatig opdrachten op bestuurskundig gebied, óp het snijvlak van de ambtelijke en bestuurlijke organisatie. Op dinsdag 3 februari bezoek de CDA-fractie Venray het nieuw» kantoor van Thuiszorg Noord Limburg in de voormalig» Vredeskerk. Van 19 30 uur to 20.00 uur zal de fractie, sameij met een aantal leden van he CDA, een rondleiding krijgen e van gedachten wisselen met d organisatie. De CDA-fractie w het komende jaar zoveel mogelij haar fractievergaderingen comb neren met een werkbezoek, Momenteel is de problematic van de landelijke bezuinigingen i de thuiszorg zo'n actueel onde werp. De CDA fractie wil daaroi met Thuiszorg Noord-Limbur praten over de stand van zaken i Venray, de knelpunten die i tegenkomen en de rol die h« CDA daarin zou kunnen vem. len. De kermisliefhebbers kun nen ook dit jaar weer hun hart ophalen tijdens de kermisda- gen in hartje Venray. De j gemeente Venray heeft vijf nieuwe topattracties weten te i strikken voor de kermis, die j dit jaar begint op vrijdag 30 juli en eindigt op maandag 4 augustus. De topattracties die nooit eer- T der in Venray te bewonderen I waren zijn de Booster, Skate Board, Air Maxx, High Energy en Extreme. De Booster, Air Maxx en Extreme laten je alle kanten van het luchtruim zien. Ook de High Energy en het Skate Board zijn spectaculaire attracties die onge twijfeld veel mensen zullen aan spreken. Door het hele centrum (Schouwburgplein, Hensenius- plein, Grote Markt, Hofstraat, I Raadhuisstraat en parkeerplaats tussen gemeentehuis en St. Petrusbandenkerk) staan tijdens de kermisdagen 55 kleinere en Betty Bradley, voorzitter Horeca Venray, en Twan van Bussel, eigenaar Feestcafé De Koets, genoten vorig jaar na de opening van de kermis gezamenlijk van een ritje in een botsauto grotere attracties opgesteld. Ook de Breakdance, Turbopolyp, simulator, autoscoot er, blower en de achtbaan Grand Canyon zijn dit jaar weer van de partij, evenals het Lunapark en het spookhuis Thriller. De kinde ren kunnen een ritje maken in de babysport, minicars, bootjesmo len, Fantasy Flight of het kinder rad. Verder staat in het kinder hoekje ook de draaimolen opgesteld. Verspreid over het gehele kermisterrein kunnen de bezoekers natuurlijk ook weer genieten~Van de sfeervolle terras sen, diverse eetzaken, balspelen, behendigheids- en gokzaken. GEEN UITBREIDING TERREIN De gemeente Venray gaat de Schoolstraat en de Bleek niet bij het kermisterrein betrekken. Uitbreiding van het kermisterrein is niet mogelijk, laat kermiswet- houder Jan Driessen desgevraagd weten. "De straten zijn te smal voor het opstellen van attracties. De hulpverleningsdiensten moe ten er goed doorkunnen. De vei ligheid komt op de eerste plaats." De gemeente Venray laat bin nenkort drie vuurwerkexploitan ten een presentatie verzorgen over vuurwerk. Er wordt bekeken of het toch mogelijk is om dicht in de buurt van het centrum op een veilige manier vuurwerk af te steken. Want de roep om vuur werk als knallende publiekstrek ker tijdens de Venravse kermisda gen blijft groot. Niet alleen vanuit het publiek maar ook vanuit de exploitanten én de horeca, zo bleek vorig jaar tijdens de evalu atie. Wethouder Jan Driessen kan de pleidooien voor vuurwerk wel volgen, maar laat weten dat de voorschriften voor het afsteken van vuurwerk sinds de vuurwer kramp in Enschede en de nieuw jaarsbrand in Volendam zeer streng zijn. "Maar we gaan serieus bekijken of het mogelijk is om een locatie in de buurt van het centrum te vinden waar we vuur werk op een veilige manier kun nen afsteken." BETAALBARE PRIJS De gemeente Venray blijft vast houden aan het huidige concept: kermis en horeca die elkaar aan vullen en een kermis die qua prijs laagdrempelig is. In 2004 betalen de kermisliefhebbers alleen voor de topattractie Booster een rit prijs van 2,50 euro, voor de ande re attracties maximaal 1,50 euro. Om klachten van horeca-exploi- tanten te voorkomen, heeft de gemeente Venray dit jaar overleg gepleegd met Koninklijke Horeca Nederland afdeling Venray (P. Franssen, P. Hulsman en W. van Waayenburg) over de voorgestel de indeling van de attracties en de mogelijkheden voor terrasexploi taties. Dit om te voorkomen dat mensen die op het terras zitten tegen de achterkant van een attractie aankijken. De indeling is ook met de brandweer bespro ken. Beide partijen gaan akkoord met de voorgestelde plaatsing van de attracties. Het totaalbedrag van de ver pachte inschrijvingen ligt dit jaar bijna 9000 euro hoger dan het bedrag dat is opgenomen in de begroting. Deze meeropbrengst is deels nodig om de stroomkosten die met de kermis gepaard gaan. voor het gedeelte dat niet aan de exploitanten wordt doorbelast, te dekken. Daarnaast heeft de komst van enkele grotere attracties tot gevolg dat er extra werkzaamhe den moeten worden verricht om het mogelijk te maken dat deze attracties hun standplaats kunnen innemen. De gemeente heeft te weinig grond om de aarden wal in Brukske langs de Deurneseweg te voltooien. De bedoeling was dat de gehele wijk inmiddels achter een geluidswal zou liggen als bescherming tegen het voorbijrazende verkeer. In de begroting 2003 was.200.000 euro uitgetrokken om het laatste stuk. van de Bolerostraat tot aan de A73, aan te leggen. Maar dit werk is vorig jaar niet uitgevoerd. Roland Zwiebel (PvdA) vroeg in de com missie Stedelijk Beheer naar de stand van zaken. Ambtenaar Arthur Rijken zei dat de gemeente momenteel niet over voldoende grond beschikt die gebruikt mag worden voor de geluidswal. Eind 2003 is gestart met de 'grondstromencoördinatie'Dit moet duidelijkheid geven over de bescliikbare eigen grond. Rijken verklaarde dat de wal 'zo snel mógelijk' wordt aangelegd. Hij noemde daarbij wel een ter mijn die oploopt tot vijf jaar. De dorpsraad van Heide heeft een nieuwe voorzitter: Martin Peeters. Hij neemt deze taak over van Lei Pouwels, die begin januari dit jaar afscheid nam na bijna 20 jaar voorzitterschap. Daarnaast werd van nog vier andere leden afscheid genomen. Drie nieuwe leden werden geïnstalleerd. In haar nieuwe samenstelling bestaat de Dorpsraad Heide dus uit negen leden. Tijdens een extra vergade ring op dinsdag 20 januari werden de taken als volgt opnieuw ver- fieHH- Martin Peefer»; fvnnryitter) Martien Derikx (vicevoorzitter, contactpersoon dorpsradenover- leg), Maria Spee (secretaris, con tactpersoon woningbouw), Liny Rutten (penningmeester, contact persoon werkgroep historie heide), Wiel Coppus (contactper soon ouderen). Joke Kessels (con tactpersoon kerk en school, col- lecterooster), let Gielens (contactpersoon Hets Krentje, peuterspeelzaal en pr), Leon Janssen (contactpersoon infrast ructuur en groenvoorziening) en Rernarri Verheiien frnnrarrner- soon woningbouw, gemeente Venray). De dorpsraad vergadert iedere eerste dinsdag van de maand. De eerstvolgende openba re dorpsraadvergadering is op dinsdag 3 februari om 20.00 uur in de Gelderkoel. PEEL EN MAAS een abonnement waard olitiek sceptisch over nieuwe aanpak hondenpoep hondenuitlaatstroken in ike, Veltum en Land weert Forden nog tot medio 2005 in tand gehouden. Voor die tijd Zo Lil de gemeente de hondenbe- jtters zover zien te krijgen dat voortaan zelf de poep van akefcun hond opruimen. )aarvoor wordt een commu- licatiecampagne opgestart. )ver anderhalf jaar zullen de londenuitlaatstroken overbo- jg zijn en kunnen ze verdwij- i, zo redeneert de gemeen- pi De drie wijken, waarin vanaf pril 2000 het proefproject loopt, rillen behoud van de uitlaatstro- en. Want de overlast van hon- endrollen op trottoirs en in lantsoenen is zienderogen ver- linderd. Per zuigronde wordt in Dtaal 200 tot 250 kilo honden- oep opgehaald. Germy Thielen, estuurslid van de wijkraad ntoniusveld, maakte maandag oor de commissievergadering tedelijk Beheer gebruik van het preekrecht. Ook Antoniusveld ril graag uitlaatstroken in de rijk. "Er zijn hier veel groenstro ken waar kinderen spelen. Ze komen regelmatig thuis met hon denpoep aan de schoenen en kle ren", vertelde Thielen. Afgelopen najaar hield de wijk raad een grote opruimcampagne. Er werden 650 vlaggetjes besteld om iedere gevonden hondendrol te markeren. Dat bleken er nog te weinig te zijn. Hondenbezitters werden ook persoonlijk aange sproken en er werden 'kakzakjes' uitgedeeld. De wijkraad wil deze acties herhalen maar vraagt tevens om de aanleg van de hon denuitlaatstroken. Ook wordt de gemeente opgeroepen de opruim- plicht te handhaven. Want dit staat ook zo in de APV. Tevens is volgens de APV de hondenbezit ter verplicht om deugdelijke 'opruimmiddelen' bij zich te heb ben. Maandag werd in de commissie de lang verwachte evaluatie besproken. Vanwege de bezuini gingen was het reinigen van de uitlaatstroken met ingang van 2004 geschrapt. Het poepzuigen, eens per drie weken, kost jaarlijks 14.740 euro. Daarbij komen nog ambtelijke uren (1500 euro) en de toezichtskosten van de milieu wachter van 20.000 euro. De aanleg vergde in 2000 een investering van bijna 41.760 euro. Tot 1 januari 2003 werden de stroken om de twee weken schoongemaakt, Dat is vorig jaar verlengd naar eens in de drie weken. De evaluatie valt positief uit. De proef heeft aan de verwachtingen voldaan en er hebben zich geen noemenswaardige problemen voorgedaan. De milieuwachter deelde geen bekeuringen uit maar heeft vooral preventief gehandeld door burgers aan te spreken op hun uitlaatgedrag, lichtte ambte naar Sassen toe. In de nieuwe aanpak staat de eigen verantwoordelijkheid van de hondenbezitter voorop. Wel wil de gemeente enkele afvalbak ken plaatsen zodat de poep niet mee naar huis hoeft worden geno men. De meeste partijen konden zich erin vinden dat de uitlaatstroken nog anderhalf jaar worden gerei nigd. Jacques Lamers (Samenwerking) vindt dat het aantal hondenuitlaatstroken moet worden uitgebreid. "Want het is ireëel om te denken dat de men sen binnen een jaar opgevoed zijn en dat we ermee kunnen stop pen", zei Lamers, die een felle tegenstander was van het plaatsen van afvalbakken. "We moeten handhaven en niet gedogen." Elly van Dijck (PvdA) had haar bedenkingen. Ze vroeg zich af of de afschaffing wel een bezuini ging betekent. Want bij de nieu we aanpak komen er extra kosten voor afvalbakken en uren van de milieuwachter. "We moeten niet iets nieuws beginnen als het oude nog goed bevonden wordt. En de aanleg was toch een flinke inves tering." Partijgenoot Roland Zwiebel temperde de verwachtingen over de handhavingsacties. "Want de opsporingsambtenaar kan alleen op heterdaad betrappen. Verder kan hij helemaal niets en hij kan ook geen ruimere bevoegdheden krijgen." Gerda van Stelten (CDA) wees eveneens op de kosten van de afvalbakken die ook geledigd moeten worden. "Bovendien kun nen het plekken voor zwerfvuil en vandalisme worden. Want de bakken kunnen niet recht voor een woonhuis worden gezet." Van Stelten zei dat hondenpoep hoog genoteerd staat in de erger nissen top tien. "Dat is raar omdat zoveel burgers die overlast zelf veroorzaken. Er moet een menta le ommezwaai komen. Het werkt het beste als burgers elkaar aan spreken. De wijkraad Antoniusveld heeft daarvan een goed voorbeeld gegeven." Wethouder Driessen (CDA) zei dat het enkele tonnen per jaar gaat kosten om in alle wijken en dorpskernen hondenuitlaatstro ken aan te leggen. "De wijken zijn wel tevreden over de proef, maar de overheid kan niet meer alle taken waarmaken. De burgers hebben ook een eigen verant woordelijkheid. De acties in Antoniusveld zijn een prima voor beeld van die bewustwording", verklaarde Driessen, die geen nieuwe uitlaatstroken wil. Hij beloofde de financiële consequen ties van de nieuwe aanpak, bij de behandeling van de Voorjaarsnota 2004, duidelijk in beeld te bren gen. De commissie Stedelijk Beheer wil de landelijke ver lichtingsnorm loslaten. Door het aantal lichtmasten te hal veren kan het gehele buitenge bied sneller voorzien worden van nieuwe straatverlichting. De Oirloseweg vanaf het NS-sta- tion en de Castenrayseweg zijn al ingericht volgens de NSvV-nor- men. Op 12 januari gingen de commissieleden er een kijkje nemen. En ze kwamen tot de con clusie dat een halvering nog vol doende is. Daarmee kan het beleidsplan Openbare Verlichting uit 1999 ook sneller uitgevoerd worden dan de geplande 25 jaar. Alleen Samenwerking Venray was tegenhet plan. Jacques Lamers vindt dat het vastgestelde verlich tingsplan zo snel mogelijk voor honderd procent moet worden uitgevoerd. Per jaar is na de bezui nigingsronde nog ruim 100.000 euro beschikbaar voor straatver lichting. Het overgrote deel gaat op aan de vervanging van oude lichtmasten en armaturen. Voor nieuwe investeringen rest jaarlijks zo'n 27.000 euro. "De kredieten zijn meer dan gehalveerd", zei Jan Classens (CDA). "We hebben zelf kunnen zien dat vijftig procent van de verlichting niet onveiliger is voor de verkeersdeelnemers. Joggers en fietsers in het buiten gebied moeten er zelf voor zor gen dat ze goed herkenbaar zijn", vond Classens, die ervoor pleitte routes naar scholen en sportpar ken hoog op de prioriteitenlijst te zetten. Elly van Dijck (PvdA) vond evenals het CDA een periode van 25 jaar veel te lang. "Bij honderd procent heb je een prachtige ver lichting die het allerveiligste is. Maar voor de algehele veiligheid kiezen we toch voor een kortere termijn in plaats van de hoge norm." Ramon Poels (WD) vond eveneens dat zoveel mogelijk wegen van een verlichting van vijftig procent voorzien moesten worden. "Gezien de verkeers- en sociale veiligheid is dit accepta bel. Dit is beter dan de honderd procentnorm op een beperkt aan tal wegen", zei Poels, die wel vroeg om een tussentijdse evalu atie. Theo Olde Daalhuis (Lokaal Aktief) sloot zich bij de andere partijen aan. Omdat er minder verlichting komt vroeg hij er voor al op te letten dat er geen lan taarns onder bomen komen te staan. ^Uitbreiding kermisterrein niet mogelijk Het is tijd voor de Rabo China Note. China, het land van draken, de Chinese muur en de verboden stad in Peking. Maar ook het land van aantrekkelijke beleggingsmogelijk heden. Helaas is het voor u als particuliere belegger niet eenvoudig om toegang te krijgen tot de Chinese aandelenmarkt. Daarom introduceert de Rabobank de Rabo China Note. Hiermee kunt u volledig profiteren van de stijging van een mandje van drie Chinese indexen. Daarnaast hebt u de zekerheid dat u op de einddatum tenminste 90% van de nominale waarde terugkrijgt. De waarde van uw belegging kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst. U kunt kosteloos inschrijven op dit aantrekkelijke beleggingsproduct van 2 tot 20 februari 2004, 15.00 uur. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met uw beleggingsadviseur bij de Rabobank via telefoonnummer (0478) 530 392 Het is tijd voor de Rabobank

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5