Koormuziek uit Nabucco ferug naar vroeger Kunst Cultuur j(oning Arthur n Odapark Rubens Kwartet in Theehuis Ierse folkmusic in koude dagen De Da Vinci code ^eü>0 Maxima in Dingus Zusjes Voogd in Gryphus Omroep Venray Niets! Wijnproeven in De Locht Doe mee met het literair café U2 coverband in 't Podium Time Bandits in De Nacht Wacht -kEN EN MAAS Donderdag 29 januari 2004 - Pagina 13 hsdag 10 februari in Schouwburg Venray h< if beroemdste muziek aller )rmuziek komt uit de opera ,ticco van Verdi. In Va pen- r0 sull'ali dorate (Ga achten op gouden vleu- s) bezingen gevangenen droom van vrijheid. Het ite Theater van Lodz voert )Uceo op dinsdag 10 febru- op in Schouwburg Venray. voorstelling begint om 00 uur. nlj abucco (1842) was Verdi's i v ste £role succesopera en han- t over macht en liefde in het e Babyion. Het werk is oemd naar Nabucco. de grote idense' veroveraar en vijand :teuf'iet ou(le vo^ lsra^ Het ver" i vertelt van de verovering van ^0r izalem. de verwoesting van de %>el. de Babylonische balling- ap en de slavernij der joden. de Italianen anno 1842. [l( uk onder Oostenrijkse over- Irsing, werd het slavenkoor i koor van de vrijheid. Het ue Theater Lódz brengt een rukwekkende enscenering die Polen al door de pers werd ubeld. Het gezelschap zorgde Nederland de afgelopen vier zoenen voor uitverkochte Het Poolse opera gezel- iap Het Grote Theater Lódz gde in de vier seizoenen dat in de Nederlandse theaters eelt, steeds weer voor uitver- chte zalen. Want het publiek iet als geen ander de klassieke -aliteit en de solisten te waarde- Door de ervaring en het vak- inschap van gezelschap en •k listen te combineren met de ;C2( ieke opvatting van het in Duits- mc id uiterst gewaardeerde duo. regisseur Matthias Remus en vormgever Ekkehard Kröhn. is deze uitvoering van Nabucco een unieke voorstelling geworden met een enorme zeggingskracht. Het verhaal gaat over de vrijheids strijd van het joodse volk tegen de wrede Assyrische overheerser Nabucco Daarnaast is er de ont roerende liefdesgeschiedenis tus sen twee jonge mensen uit tegen gestelde kampen: de wettige dochter van Nabucco, Fênena, en Ismaele, de neef van de Hebreeuwse koning. Een liefde die de jaloerse en wraakzuchtige bastaarddochter Abigaille op alle mogelijke wijze probeert te ver- Het Grote Theater van Lodz speelt op indrukwekkende wijze de opera Nabucco hinderen. Een rol die als het ware 'gemaakt' is voor een groot talent als de sopraan Barbara Kubiak. Zij treft in deze dramatische rol de diepten en hoogten van haar dra matisch en zangtechnisch kun nen. De combinatie van vrijheids strijd en liefdesgeschiedenis zorgt in deze meest populaire opera van Verdi voor spectaculaire mas sascènes en lyrische liefdesmu- ziek. In de regie-opvatting van het productieteam, Matthias Remus, de regisseur en Ekkehard Kröhn, de decor- en kostuumontwerper, komen de kwaliteiten van het gezelschap en solisten op een unieke manier tot hun recht. Door de opera te verplaatsen naar onze tijd wordt het verhaal in de actualiteit gezet. Nabucco komt hiermee in een nieuw licht te staan. Ekkehard Kröhn sluit door middel van een abstracte vormgeving voor het decor bij deze regie-opvatting aan. De strak heid en soberheid van de onregel matige blokken hebben een mas sale kracht, die de onverzettelijkheid uitdrukt van alle dictatoriale krachten in de wereld. Op woensdagmiddag 4 februari l(7 eelt Theatermakerij Mens de prstelling Koning Arthur ming voor eens en altijd. De ermeester Merlijn, neemt Arthur ee naar het dierenrijk en brengt fem daar vaardigheden bij die hij fs koning moet hebben. Hij leert pn de snoek wat macht is, van de lieren de verschrikkingen van de nrlog en van de ganzen wat lief ais. Bart de Bard vraagt aan de 1de koning Arthur of zijn leven .lp heeft gehad. Arthur kijkt terug 1 ziet de verschrikkingen van het koningschap. Hij wil niets meer horen van de ridders van de ronde tafel, de overwinningen en successen. Hij wil zich alleen de lessen van Merlijn herinneren voordat hij sterft. Koning Arthur, koning voor eens en altijd is een solovoorstelling met poppenspel voor kinderen vanaf zes jaar en duurt circa 60 minuten, zonder pauze. Kaartjes voor deze voor stelling zijn te bestellen bij het Theehuis, tel. nr. 0478 513690 en te koop bij het VW kantoor Ven ray. Aanvang: 14.00 uur. \- Zaterdag 31 januari is er in Din- is een optreden van Maxima, 3or de liefhebbers van de echte nvervalste gitaarrock een must. uderwetse funk-rock maar wel I een heel nieuw, eigentijds jasje. Ie band zal tijdens het concert ok een aantal muzikale uitstapjes laken naar allerlei gebieden van e undergrond en experimentele mziek en dat op een technisch jpniveau. Maxima zal drie volle sets spelen over de hele avond. Om de avond alvast goed op te warmen speelt in het voorpro gramma de splinternieuwe Neder landse band Splinter. Deze veelbelovende band speelt progressieve freaky rock. Zaterdag 31 januari in Dingus, entree vier euro De café/kassa zijn open om 19.00 uur; zaal open en aanvang 19.30 uur. Op vrijdag 30 januari vindt er in het Vierlingsbeekse jongerencen trum Gryphus een cabaretvoor stelling plaats van Zusje Voogd, In Gryphus speelt het duo haar avondvullende voorstelling Zusje Voogd. Sjamke en Nellerike de Voogd behaalden als Zusje Voogd in 2001 de finale van het Leids Caba ret Festival. In volle vaart storten de zusjes zich van de ene absurdi teit in de andere. Mimisch en fysiek is Zusje Voogd sterk. Ze praten, bewegen en lijken hetzelf de. Hun samenspel is als dat van synchroonzwemsters. Maar op beslissende momenten zijn de zusjes individueel verrassend afwijkend. Al snel komen dan ook de tegenstellingen tussen de zus jes tot uiting. Wat zal zegevieren, kracht of listigheid? Het duo schiet met alle gemak van de ene absurde situatie in de andere. Ze overrompelen het publiek met een brutale en confronterende weergave van herkenbare situ aties. Met clichés van het dage lijks leven wordt in dit program ma rigoureus afgerekend. Zusje Voogd neemt U mee op een avon tuurlijke reis die garant staat voor een collectieve adrenalinerush. Gryphus is geopend vanaf 20.30 uur. Het optreden van Zusje Voogd begint om 21.00 uur. Voor deze voorstelling zijn kaar ten a 9.00 euro telefonisch te reserveren via (0478) 631802 of 630508. Reserveren via internet is mogelijk via de Gryphus website www.gryphus.nl. Ook dit jaar zijn de opa's Sjaak en Harrie weer aanwezig bij Cir cus Mok. Op zaterdagavond 7 februari tijdens de laatste Mök doen zij weer op hun eigenwijze verslag van de optredens. Ook dit jaar zorgt Omroep Ven ray er weer voor dat de vastelao- vend overal te horen is in de regio. Thuis, in het café, in de friettent, in de taxi, kortom waar je- ook bent. Zet je radio op de 90.2, en vier samen met Umroep Rooy de vastelaovend mee. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Beelden van Servaas (23) tel 'L'histoire se répète' ofwel in ewoon Nederlands: 'de geschie- lenis herhaalt zich', aldus luidt :en bekend gezegde. Het is een rerschijnsel dat zich nogal eens foordoet. met name bij grote en angdurige veranderingsproces- Gedurende het ontwikke lingstraject doemen nieuwe T ideeën en denkbeelden op die in heel wat gevallen terug te voeren zijn op de oude situatie Iets dergelijks doet zich thans oor met de bouwplannen voor Servaas. Midden jaren zeventig - besloten de vrouweninrichting Sint Anna en de manneninrichting Sint Servaas om te fuseren en op het Servaasterrein nieuwe huis vesting te bouwen. Sint Anna zou geleidelijk aan worden afge- njj bouwd en op den duur gesloten Vii worden. De nieuwbouw diende linj daarom geschikt te zijn voor n 1 gemengde huisvesting. De huis vesting op Servaas liet in die tijd veel te wensen over. Uitgeleefde massale paviljoenen waar het ont brak aan privacy en comfort en met tekorten op het gebied van veiligheid en hygiëne. Overheids lag!^ instanties kwalificeerden menig woonpaviljoen als 'slecht'. De nieuwe plannen zagen er veelbe lovend uit. Kleinschaligheid was troef. Weg met de massaliteit. Maar vooral ook diende de beslo tenheid van het oude gesticht te worden doorbroken. Wonen aan de randen van het terrein, opdat de grenzen tussen inrichting en buitenwereld zoveel mogelijk zouden vervagen. Het was het einde van de traditionele zaalver- pleging en paviljoenenhuisves ting. Twee decennia later, anno 2004, is een nieuw bouwplan in de maak, dat voorziet in een terugkeer naar de beschutting van Luchtfoto van Servaas anno 1932. Alle paviljoenen zijn geconcentreerd op het middenterrein. 'eni het binnenterrein. De nieuwe huisvestingsvoorzieningen wor den weer geconcentreerd op het middengebied zoals dat vroeger het.geval was. De randen van het terrein zijn niet langer meer bestemd voor woningen voor de cliënten, maar voor particuliere woningen, die vroeger aan de overkant van de weg stonden. Zo ontstaat een stedenbouwkundig concept, dat veel overeenkomst vertoont met het plan uit het begin van de vorige eeuw. Op de foto is dat duidelijk te zien. Het is een opname uit 1932 en toont ons de oude Servaasinrichting zoals die heeft bestaan tot einde zeventiger jaren. De paviljoenen zijn geconcentreerd op het mid denterrein, met het grote gebouw M (het ziekenhuis) als centraal middelpunt. Het geheel doet den ken aan een afgeschermde encla ve. die beschutting bood aan de bewoners, maar hen gelijkertijd ook isoleerde van de buitenwe reld. Dat maatschappelijk isole ment wil men in het huidige nieu we plan voorkomen door de naaste omgeving van de woonge bouwen in te richten als een open en publiek park met aan de ter- reinranden particuliere wonin gen. In dat opzicht is er natuurlijk een hemelsbreed verschil met de inrichting anno 1905 toen de bouw van het nieuwe krankzinni gengesticht "Kerkdijk" van start ging. Korte tijd later werd de Kerkdijk omgedoopt in Sint Serva- tius, in de volksmond Servaas geheten. Een hele tijd is gepoogd om deze naam van het toneel te laten verdwijnen, maar dat is niet gelukt. De oude naam komt weer terug in 'Servaashof als een hom mage aan het oude gesticht. L'his toire se répète, ofwel 'terug naar vroeger'. Zo slecht was die oude tijd nou ook weer niet. Twan van Els Op zondag 1 februari verzorgt het wijnmakersgilde Dionysos een wijnproeverij met deskundige toelichting en een beetje theorie. Tevens is er een demonstratie quilten, een oude handwerktech niek met een fraaie deken als eindresultaat. Op de bovenverdieping is een wisselexpositie ingericht onder de titel Licht in huis. In de maanden november tot april is het museum geopend op dinsdag, donderdag en zondag van 14.00-17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op ande re dagen en tijden terecht, (www.delocht. nl) Vrijdag 30 januari om 20.00 treedt het Rubens Kwartet aan in de reeks strijkkwartetconcerten in het Venrayse Theehuis. "The Rubens Quartet is one of the most gifted and pleasing young quar tets I have ever met", zei Milan Skampa, altist van het Smetana Kwartet van deze vier jonge musi ci. Hij was te gast voor een mas terclass op de Nederlandse Strijk kwartet Academie in Amsterdam en ontmoette er de vier die er het strijkkwartet als muziekgenre bestuderen onder leiding van Ste fan Metz, de cellist van het vroe gere Orlando Kwartet. In dat kader komen spelers van wereld beroemde kwartetten hun kennis en ervaring beschikbaar stellen aan jonge musici. Na andere jonge kwartetten als Matangi en het van Dingstee Kwartet, zullen nu Quirine Scheffers, Eefje Habra- ken, Roeland Jagers en Joachim Eijlander optreden in een pro gramma met werk van Purcell, Andriessen, Haydn en Walton. Voor meer informatie zie www.strijkkwartetten.nl - waar ook voorjaarsabonnementen voor de laatste serie 5 concerten van dit seizoen te koop zijn) of de bro chure in het Theehuis. Losse kaar ten a 17,00 voor het concert van vrijdag zijn te koop voor aan vang van hèt concert; reservering bij het Theehuis (tel. 0478 - 513690) of bij Concertorganisatie Fred H. Renirie 0478 - 582472. cfc» Ook voor de vele poëzieliefhebbers is er een nieuw jaar aangebroken. Weer zal dit jaar in deze rubriek de vraag centraal staan: "Wie is de auteur van onderstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkom stig?" "Rijzend uit donker-koelen vijvergrond, heeft zij bet licht gevonden en ontsloot toen blij het gouden hart." Antwoorden op deze twee vragen kunt u insturen naar het secretari aat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR Ven ray. tot vrijdag 20 februari as. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opga ve. Poëzieliefhebbers kunnen dus Weer aan hun trekken komen! Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dich ter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! Groot nieuws! Het staat nu vast dat bij gelegenheid van het 12,5-jarig jubileum van het Literair café Venray-regio een dichter van faam in Venray te gast zal zijn! Op zondag 18 april zal Rutger Kopland het Theehuis in het St. Odapark aandoen. Hij zal geïnterviewd worden door Gert J. Peelen, als criticus bekend van onder andere zijn essays in "De Volkskrant". Zo zet het Literair café zijn jubileum luister bij. Dit optreden, dat in samenwerking met VU-podium mogelijk is geworden, begint om 11.30 uur. Noteren! De dag daarvoor, op zaterdag 17 april, zal het Literair café Venray- regio. officieel zijn cadeau aan de inwoners van Venray overhandigen: een stadswandelroute vol met kunst en poëzie. De wandeling, die een uur duurt, voert langs tal van monumenten en beeldjes in het centrum van Venray. De bijbehorende gids geeft niet alleen de route, maar ook de wetenswaardigheden over de kunste naars en hun werk. Bij elk foto van het monumentje staat een gedicht, dat past bij het uitgebeelde! Binnenkort hoort u daar meer over! Zondag 8 februari zal de bij velen van u bekende heer J. Marlet zijn opwachting maken in het Literair café. Hij zal u boeiend over zijn schrijverschap onderhouden. Theehuis, St Odapark 11.30 uur. Wat mag u de komende maanden nog meer niet missen? Zondag 28 maart 2004, Herman Brusselmans, 11.30 uur Donderdag 27 mei 2004, Margriet de Moor, 20.00 uur. Ook deze bijeenkomsten zijn in het Theehuis. Wie donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio -tegen betaling van een minimale bijdrage van 16.00 euro per jaar- kan con tact opnemen met het secretariaat Daarmee steunt hij de activitei ten van het Venrayse Literair Café. Hij krijgt het programma thuisge stuurd en bovendien ontvangt hij reductie op de entreekosten van de bijeenkomsten. En dat is beslist de moeite waard! Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Lite rair Café kunt u verkrijgen bij het secretariaat: Rochusstraat 1, 5801 RR Venray, telefoon: 0478-582948 maar ook op onze aantrekkelijke websitewww.literair-cafe-venrav.nl Op zondag 8 februari vindt het eerste concert van het nieuwe jaar plaats in de Mariakapel in Holthees. Het wordt meteen een hartverwarmend concert door de bekende muziekgroep Alice's Res taurant. die al enkele malen in de Mariakapel te gast is geweest, en die steeds met hun enthousiasme er in geslaagd is de bezoekers met een warm gevoel in koude dagen weer huiswaarts te laten keren. De groep bestaat uit zes muzikan ten, en heeft zich in de afgelopen jaren faam verworven met het spelen en zingen van Ierse en Amerikaanse folk-muziek. Wie al eens een concert met deze muzi kanten heeft meegemaakt, weet dat zij graag het publiek bij hun optredens betrekken. Op aanste kelijke wijze worden klassiekers uit het repertoire van de Ierse,en Amerikaanse volksmuziek ten gehore gebracht. Het is moeilijk om rustig op je stoel te blijven zit ten, de voeten tikken in regelmaat op de vloer, en ritmisch handge klap van het publiek versterkt de levendigheid van het optreden. Het is gewoon oergezellig om zo'n concert mee te maken, je krijgt er altijd goeie zin van. Wie dit gezellige concert mee wil maken, doet er goed aan zich op zondag 8 februari naar de Maria kapel in Holthees te begeven. Het concert begint om 15.30 uur. Het zal geen stijve vertoning worden, maar een concert uit de losse pols, een swingend concert. Kaarten voor dit concert kosten 8,00 per persoon, een con sumptie is daarbij inbegrepen. De kaarten zijn te bestellen en te reserveren bij de bekende voor verkoopadressen in Holthees, de fam. Ermers, Kapelstraat 3, tel. 0478 - 636480. of bij de fa. Wijen- berg, Gildestraat 6, tel. 0478 - 636390. Ook zijn kaarten te bestellen via de website van de Mariakapel, www.mariakapel.nl. In Café 't Podium treed zater dag' 31 januari om 22.30 uur de band Joe2 op. Zoals de naam al doet vermoeden is dit een cover band van de welbekende Ierse band U2. Joe2 is zowel een look-a- like als een sound-a-like tribute band en heeft zich als doel gesteld het originele U2 geluid en optre den zo dicht mogelijk te benade ren. Joe2 speelt zowel nummers uit de beginjaren van U2 als ook de recentere nummers. Dit maakt de Joe2 tot een band die voor ieder een wat wils biedt. Zanger Hans Bodhi heeft net als Bono van U2 een enorm hoog stembereik. Daarbij komt de 'stemkleur' ook zeer dicht bij die van Bono. Opmerkelijk is ook dat gitarist Jos Buitelaar het originele gitaargeluid van The Edge met de geluiden in zijn Line6 Vetta gitaar- versterker akelig dicht kan bena deren. Drummer Bert Mommers en bassist René Videier zijn ver antwoordelijk voor de zo herken bare ritmes van U2. Beiden zijn al vanaf het prille begin van U2 grote fan van werelds meest pop ulaire rock groep. Er wordt veel aandacht gegeven aan kleding en bewegingen op het podium. Tussen de bandleden van Joe2 heerst net als bij U2 een chemie die voor een bijzondere sfeer zorgt die ook op het publiek overslaat. Dit alles bij elkaar maakt Joe2 een van de beste U2 Tribute Bands van Nederland. Het is een ervaring die u niet mag mis sen! Meer informatie op www.podiumvenray.nl onder de kop agenda (telefonisch reserve ren mogelijk (tel. 0478-581143). Op zaterdag 31 januari treedt de Nederlandse formatie de Time Bandits op in de Nacht Wacht. Deze band, bekend van o.a. Live It Up, Listen To The Man With The Golden Voice en natuurlijk I'm Specialized In You. die inter nationaal en nationaal zeer hoog scoorden, was in de jaren '80, evenals de band Spargo één van de boegbeelden van de Neder landse disco export. Met als gevolg zelfs een nummer een notering in De Hot USA Dance Charts. Alides Hidding, zeer her kenbaar door zijn bijzonder stem geluid, heeft in het verleden met o.a. Dan Hartman (Relight My Fire) samengewerkt en werkt als songwriter voor artiesten waaron der Romeo, Helmut Lotti. Barbara Dex. Xander de Buisonjé, Ruth Jacott en vele anderen. Met de Time Bandits treedt hij alweer sinds 1995 op. Zijn repertoire bestaat uit de hits van de Time Bandits uit de jaren '80, nieuwe nummers en covers van o.a. Tina Turner. Otis Redding en Jimi Hendrix e.a. De veelzijdigheid wordt onderstreept door het ver weven van pop-, jazz- en blues- achtige nummers. De Nacht Wacht ligt aan De Gouden Leeuw 14 naast Leen Bakker en de Praxis in Venray. Aanvang 22.00 uur. Entree bedraagt acht euro. eerste drankmunt van het huis. De minimumleeftijd is 18 jaar. PEEL EN MAAS een abonnement waard Boekrecensie in Peel en Maas In Parijs mist professor Robert Langdon een afspraak met de curator van het Louvre omdat die kort daarvoor is vermoord. Langdon is de belangrijkste verdachte, ook al omdat de man voor hij stierf zijn naam op de grond heeft geschreven. Geholpen door een agente maakt Langdon zich uit de voe ten. Hij beseft dat de curator aan wijzingen heeft achtergelaten die alleen hij kan ontcijferen: symbo len die verwijzen naar het werk van Da Vinei, voor wiens 'Mona Lisa' het lijk gevonden is, Daarom gaat Langdon terug, het Louvre in. Met zijn redster begint hij een speurtocht naar het motief voor de moord en naar de betrokkenheid van Opus Dei. Maar de politie en de moordenaar zitten hen op de hielen. De Da Vinci code is een feno meen: de populairste thriller in jaren. Laat u meeslepen in een superieure pageturner, vol verras sende feiten over kunst, religie en geschiedenis, met een messcher pe spanning die geen moment inzakt. Dan Brown is de auteur van de Da Vinei methode. Hij schreef eerder het boek Het Ber nini Mysterie.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 13