amenwerking bij handhaving ROOD juicht kraakactie toe Van Dijck de beste van Limburg Van oude mensen en dingen die voorbij gaan Eendagslenzen! Gemeente verkocht meer grond in 2003 Politiemonitor bevolking komt eraan Welstand akkoord met bouwprojecten Voorlichting over WVG Extra aandacht voor Boschhuizen KASTSYSTEME WielHermkes ctNTACTLENZEN Woninginbraak 1 Hogere opbrengst bouwleges Kinderdagverblijf Poeh-beer Eind januari vindt; in het kader van de politiemonitor bevolking 2004 een telefoni sche enquête plaats onder 1000 geselecteerde inwoners binnen de regio Limburg- Noord. De vragen in het onderzoek gaan over proble men in de buurt, onveiligheid, criminaliteit, preventiemaat regelen en het functioneren van de politie. Vanaf dit jaar wordt de politie monitor jaarlijks uitgevoerd. De ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties hebben met de regionale politiekorpsen pres tatieafspraken gemaakt. Onder andere over het verbeteren van de tevredenheid van de bevolking over de beschikbaarheid van de politie en over het laatste politie contact. Deze twee items worden gemeten met de politiemonitor bevolking. Ook geeft de monitor inzicht in de ontwikkelingen van de criminaliteit en de veiligheids beleving. Om beter zicht te heb ben op de landelijke en regionale ontwikkelingen rond de prestatie afspraken hebben de ministers besloten om met ingang van 2004 jaarlijks te meten. Een aantal korp sen verrichtte in het jaar waarin geen politiemonitor werd uitge voerd met andere meetinstrumen ten zelf onderzoek. Het gevolg hiervan was discussie over de mate van vergelijkbaarheid van de resultaten van het eigen onder zoek met die van de politiemoni tor. Door het onderzoek nu jaar lijks uit te voeren wordt dit voorkomen. Bureau Intomart Gfk voert het onderzoek uit. Met behulp van een aselecte steekproef streven de onderzoekers ernaar een dwarsdoorsnede van de bevolking te bereiken. Het onderzoek is hierdoor representatief. De gese lecteerden hebben voorafgaand aan de enquête een brief van de korpschef ontvangen waarin een en ander is uitgelegd. Ode aan de vergankelijkheid in het Odapark Op zaterdag 31 januari om 15.00 uur vindt de opening plaats van een bijzondere foto tentoonstelling met korte ver halen van José Aerts. Handen van mensen vertellen een heel eigen verhaal. Vaak zie je aan handen hoe een leven wordt doorgebracht. In de handpal men staat de landkaart van de levensloop van de wieg tot het graf, beweert de handlezer. Door middel van een serie foto's van handen van oude mensen vertelt José Aerts hun levensverhaal. Oude handen, in allerlei stan den. met en zonder attribuut. Sinds september 2003 interviewt José Aerts oudere mensen. Zij onderzoekt wat mensen achterla ten, wat zij uiteindelijk kunnen loslaten en waar ze aan gehecht zijn. "Mensen blijven vasthouden aan een gebeurtenis, omdat juist dat moment van cruciaal belang bleef in de rest van hun leven. Ze kregen ooit een cadeautje, of kochten iets, wat ze altijd hebben meegenomen omdat het object een grote emotionele waarde voor hen heeft. Een ander is ziek geworden en heeft zich juist toen gerealiseerd dat zijn materiële omgeving van minder belang was dan hij dacht. Dat een bepaald voorwerp hem of haar veel troost heeft gegeven. Aan handen van oude mensen is een heel leven af te lezen. Daarom zijn oude handen zo fasci nerend. Elke ader, elke verkleu ring. barstje of rimpel vertelt hoe de tijd haar sporen heeft getrok ken in de handen". Bewoners van verzorgingstehui zen voor ouderen in Zuid Limburg en oudere mensen die nog fit genoeg zijn om op zich zelf te wonen zijn de deelnemers van haar project. "Oude mensen hebben vaak geen goed korte termijn geheu gen, maar kunnen in geuren en kleuren vertellen over vroeger. Zij kunnen zich heel veel over hun jeugd herinneren, over de tweede wereld oorlog, over hun eerste vriendschappen, hun eerste auto, hun gezin van toen....". "Pas wanneer er een echte emo tionele verbinding heeft plaats gehad tussen mij en de oudere, zal het object van herinnering worden gekozen. Wanneer iemand mij zijn of haar liefste her innering heeft toevertrouwd, is het moment daar om de foto te maken. Ik probeer zichtbaar te maken waaróm een bepaald object van zo groot belang is, dat j het nog altijd deel uitmaakt van 1 dit leven. Veel zaken zijn vaak al losgelaten, maar waarom bleef dit object? Welke gevoelswaarde heeft het? Waarom is het zo kost- baar? Mijn vraag heeft heel veel reacties opgeroepen en ik heb bij- zondere ontmoetingen gehad" De kunstenares zal zelf een t inleiding geven over haar werk tij- i| dens de opening, ill Geïnteresseerden zijn uiteraard 11 van harte welkom. José Aerts .3 woont en werkt in Maastricht. Zij 1 exposeerde in binnen en buiten- r land en ontving internationale ,11 prijzen voor fotografie en kera- IH miek. Deze fototentoonstelling in F! De Omloop van het Theehuis is: 1 verder te bezichtigen vanaf zon-iH dag 1 t/m zondag 29 febniari van :j;| 11.00 tot 17.00 uur. Op maandag j is het Theehuis gesloten, jj Vanwege de carnaval is hetjfl Theehuis eveneens van zaterdag j 21 t/m dinsdag 24 februari geslo-,1 ten. Slaapkamer Kantoor Woonkamer Keuken KEUKEN EN INT ERIE URRDUW Industriestraat 17a, 5961 PH HORST tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 Hoogveld www.wielhermkes.nl speciaal voor sport en vrije tijd KURSTJEMS r— I— A I I—k. I I—I ERVARING EN »OOG <"B~> KURSTJEMS r^„ebben'ruinV venrav noorderhof 20 - TEL. 0478 - 550630 IEL EN MAAS uohüiruay jyiua j jier gemeenten bundelen krachten ROOD Noord- en Midden- Limburg, de jongerenorganisatie van de SP, ondersteunt de actie van 23 Venrayse jongeren die het gebouw Theresia, onderdeel van de voormalige psychiatrische instelling Sint Anna in Venray, hebben gekraakt. ROOD hoopt dat lokale en landelijke politici tot inkeer komen en de huidige vorm en regelgeving binnen de volks huisvesting drastisch veranderen. De jongeren willen met hun actie onder andere de grote woningnood onder jongeren onder de aandacht brengen. Volgens een woordvoerder van de gemeente zijn de wachtlijsten voor betaalbare huisvesting voor jongeren hoger dan twee jaar. Het pand in Venray zou al ongeveer anderhalf jaar leeg staan. Ervaringen in de regio leren dat de wachtlijsten voor jongere star ters op de woningmarkt enorm lang zijn, hierdoor worden jonge ren bijna letterlijk naar de straat verwezen. Volgens ROOD is de huidige woningmarkt voor jonge ren nauwelijks toegankelijk en in veel gevallen onbetaalbaar. Daarnaast vindt ROOD dat de lokale overheid meer voor haar eigen jongeren moet kiezen, ook als deze niet kapitaalkrachtig zijn. Woningbouw voor jongeren is voor politici en beleidsmakers vaak niet interessant omdat het voornamelijk om goedkopere woningbouw gaat. In plaats van naar de werkelijke behoefte van starters op de woningmarkt te kij ken, wordt er vooral gekeken naar het financiële rendement van de woningen. ROOD vindt dit onacceptabel. Afgelopen maan den is ROOD Qveral in Nederland van start gegaan met een kraak estafette. Op deze manier pro beert ROOD de woningnood onder jongeren onder de aan dacht te brengen. Want dat er wat moet veranderen is duidelijk. ROOD vindt het onacceptabel dat er woonhuizen leegstaan ter wijl de woningnood alleen maar groeit. Volgens ROOD heeft de vrijemarkteconomie in de volks huisvesting gefaald en is op veel gebieden enorm tekort gescho ten. De overheid moet alleen al daarom net als vroeger weer het heft in eigen handen nemen. Dit zijn ze ook verplicht volgens onze grondwet. Een delegatie van ROOD en de SP heeft inmiddels een bezoek gebracht aan de kra kende jongeren en de situatie met eigen ogen kunnen aanschouwen Ook stak de delegatie de jongeren een hart onder de riem en gaven ze hen tips en advies. ROOD en de SP evenals de jongeren zelf ervoeren dit bezoek als positief. De gemeente Venray heeft in 2003 voor een bedrag van ruim 6,4 miljoen euro grond verkocht. Er werd 5.37 hectare industrie- grond verkocht. In het exploita- tiegebied Smakterheide 2 werd 36 hectare verkocht voor een bedrag van iets meer dan 3,2 mil joen euro. In Keizersveld werd een halve hectare verkocht voor een prijs van bijna 400.000 euro. Ten behoeve van de woningbouw werd in 2003 voor ruim 1,6 mil joen euro verkocht in de diverse exploitatiegebieden. Brabander- Laagheide nam met bijna 1,5 mil joen euro het grootste gedeelte voor zijn rekening naast Oostrum- Oost 111-950 euro en Jeruzalem 25.096 euro. Met diverse verko pen. waaronder onder andere groenstroken en ander onroerend goed, werd een opbrengst gereali seerd van ruim 1,2 miljoen euro. gemeenten Venray, •lo-Wanssum, Horst aan Maas en Sevenum willen 2005 hun krachten gaan idelen op het gebied van iiidhaving. Het doel van deze ge' unenwerking is het vermin- in;ren van de kwetsbaarheid de verdere professionalise- ng van handhaving in de er gemeentelijke organisa- kej es. De ambtenaren die zich u hij de afzonderlijke •meenten bezighouden met Introles, gaan over naar het en ieuwe 'bureau handhaving'. De gemeenten streven ernaar 1 januari 2005 met de samen eem. is ca werking te beginnen. De gemeen te Venray is echter van mening dat de kwaliteit van het voorberei dend werk en het draagvlak onder de medewerkers belangrijker zijn dan de streefdatum van 1 januari 2005. Indien nodig zal de startda tum hierop afgestemd worden. Venray richt zich de komende periode in eerste instantie op de personele en organisatorische vormgeving van het nieuwe clus ter handhaving, daarna komt de districtelijke verbreding aan de beurt. Al jaren praten de gemeenten die liggen in het politiedistrict Venray over samenwerking bij de controles van bouw- en milieuver gunningen en brandveiligheid. Een van de belangrijkste knelpun ten op het terrein van handhaving is het gebrek aan mankfacht om de controles adequaat uit te kun nen voeren. Ook hebben de gemeenten onvoldoende kennis en deskundigheid in huis op het gebied van handhaving, dat een brede maar ook specialistische kennis vereist. Daarbij zijn veel ambtenaren slechts een gedeelte van hun werkweek bezig met het controleren en houden ze zich de rest van de tijd bezig met andere taken. Daardoor is volgens de gemeenten de capaciteit erg ver snipperd en kwetsbaar. Door de krachten te bundelen denken de gemeenten meer des kundigheid in huis te kunnen halen en tot een betere kwaliteit van de handhaving te kunnen komen. De vier gemeenten vin den het echter wel belangrijk dat ze zelf kunnen blijven bepalen welke controles binnen hun gren zen voorrang krijgen. De gemeen teraden moeten dus zelf de priori teiten aan kunnen geven. Alleen de handhaving op het gebied van sociale zaken, leerplicht en de gemeentelijke basisadministratie blijven de gemeenten elk voor zich doen. De gemeenten willen nu een bureau in de arm nemen dat de samenwerking moet gaan begelei den. Het college van B en W van de gemeente Venray heeft inmid dels besloten hiervoor een bedrag van 9775 euro uit te trekken. Burgemeester en wethouders van Horst aan de Maas zijn ook akkoord en stellen 7500 euro beschikbaar. De colleges van de gemeente Meerlo-Wanssum en Sevenum moeten hierover nog beslissen. De kosten (40.000 euro) van het externe bureau worden door de vier gemeenten gedragen na rato van het aantal inwoners. De provincie Limburg heeft toegezegd de helft van de kosten voor haar rekening te nemen. Ans en Sjraar van Dijck zijn terecht heel trots op de uitverkie zing tot beste supermarkt van Limburg collega's, leveranciers, klanten. Op zo'n momenten besef je toch dat je iets unieks hebt gepres teerd." 27 jaar geleden begon Van Dijck als supermarktondernemer in Merselo. Zestien jaar is hij nu gevestigd in Landweert. Na de verbouwing twee jaar geleden is de uitverkiezing een bekroning op zijn levenswerk. Hij betrekt echter nadrukkelijk de 140 mede werkers van zijn zaak in de hulde. "We hebben het met z'n allen gedaan. Dat geeft de meeste vol doening. We hebben er samen voor gezorgd dat hier een moder ne supermarkt staat met een over zichtelijke uitstraling. Met de mensen die hier werken als sterk ste kant van het bedrijf." In de afgelopen maanden werd Plus Van Dijck bezocht door een vakjury en een bus met consu menten die de supermarkt in de wijk Landweert beoordeelden. De juryleden waren onder de indruk van de bezorgservice, het uitge breide assortiment en de ambach telijke slagerij. Ook de drogisterij, slijterij en de wijnafdeling in de winkel werden als grote pluspun ten genoemd in dé beoordelin gen. Met de uitverkiezing tot de 'Beste van Limburg' is als het aan Van Dijck ligt de koek nog niet op. "We gaan nu ook voor de nationale uitverkiezing. Met extra dingen binnen de organisatie wil len we ons de komende tijd nog nadrukkelijker onderscheiden van de concurrentie." De leden van de commissie Welstand, Monumenten en Architectuur van de gemeente Venray zijn akkoord met de plannen voor het complex op het KTS-terrein en de twaalf starterswoningen tussen de Langstraat en het Gouden Leeuwterrein. Eerder waren de stedenbouwkundige plan nen al goedgekeurd. belangrijk in verband met de gen die Venray mag bouwen. De afspraken met de provincie voor bouwstart hiervan moet voor de honderd extra starterswonin- oktober van dit jaar liggen. Op het gebied van Wonen, Welzijn en Zorg speelt de gemeente direct en indirect een belangrijke rol. De gemeente kent meerdere voorzieningen om ouderen te ondersteunen zo lang mogelijk zelfstandig te kunnen wonen. Eén van de voorzieningen is de Wet Voorzieningen Gehandicapten. Door het Wijk Informatie Punt wordt speciaal voor ouderen een themabijeen komst georganiseerd over dit onderwerp. Vragen die aan de orde zullen komen zijn: Wat is nou die Wet Voorzieningen Gehandicapten? Welke voorzie ningen worden door de gemeente vergoed? Hoe moet ik een aan vraag indienen? Tijdens deze bij eenkomst wordt door twee mede werkers van de gemeente informatie verstrekt over de WVG en is gelegenheid tot het stellen van vragen. Het Wijk Informatie Punt Veltum houdt op woensdag 4 februari een voorlichtingsbij eenkomst over de Wet Voorzieningen Gehandicapten. Alle belangstellenden zijn van harte welkom. Zo wordt er infor matie en advies gegeven over de Wet voorzieningen gehandicap ten en is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De voorlich ting is bedoeld voor ouderen, hun familie en alle andere belangstel lenden. De bijeenkomst in Wijkcentrum Veltum, Veltumse Kleffen 62 B in Venray, duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Voor meer informatie kunt u bellen met Synthese, telefoon 517 317. Deze bijeenkomst past in de reeks van themabijeenkomsten die wordt georganiseerd in het kader van het project Ketenkwaliteit. Dit is een samenwerkingsproject tussen diverse instellingen in Venray op het terrein van Wonen, Welzijn en Zorg. Medewerkers van deze organisaties zoals Zorggroep Noord-Limburg, Thuiszorg, Wonen Venray, politie, gemeente en Synthese zijn aanwezig en staan u graag te woord. De politie stelt een nader onderzoek in naar een inbraak in een woning afgelopen nacht op de Hoogakker. Nadat de achter deur was geforceerd werden enkele goederen ontvreemd zoals een GSM, enkele tientallen euro's en de autosleutels. Vervolgens werd de personenauto - een grijze Volvo V40 - van de oprit gestolen. De politie verzoekt eventuele getuigen met haar contact op te nemen. De gemeente Venray gaat dit t jaar extra aandacht schenken aan i de algemene begraafplaats I Boschhuizen. Niet aan de begraaf- .1 plaats zelf, het zijn meer de (beleids)zaken die de gemeente gaat herzien, zoals juridische, (Organisatorische en financiële aspecten die met de begraafplaats te maken hebben. De verordeningen worden aan gepast aan de nieuwe wetgeving en er wordt onderzocht of de tarieven in overeenstemming zijn imet de kosten die ervoor gemaakt worden. Sinds 1992 werkt de gemeente iVenray met een bestuurscommis- jsie begraafplaats, die namens het. college van B en W alle zaken rondom het dagelijks beheer van de begraafplaats regelt. De gemeente en de bestuurscommis sie krijgen voor deze opdracht ondersteuning van een gespeciali seerd bedrijf. Het is de bedoeling dat eind 2004 het beleidsplan met daarin een toekomstvisie voor de komende veertig jaar gereed is, waaruit moet blijken of er in de toekomst voldoende ruimte voor begraafplaatsen is op Bosch huizen. Dan moet ook duidelijk zijn of de tarieven redelijk zijn. Ook zal er een herziene verordening komen waarin ook de laatste uit spraak van de Hoge Raad is ver werkt. Op het KTS-terrein worden door Wonen Venray appartemen ten en woningen gebouwd. Het uiteindelijke ontwerp gaat uit van twee appartementengebouwen van vier verdiepingen langs de St. Josefweg en tien grondgebonden woningen aan de Tolstraat. Daartussenin komt een park. Wonen Venray kan nu met de architect beginnen met de uitwer king van het bouwplan en het indienen van de bouwaanvraag. De twaalf starterswoningen die gebouwd gaan worden tussen de Langstraat en het Gouden Leeuwterrein vullen een braaklig gend stuk grond tussen de bestaande bebouwing op.De bouwaanvraag voor deze twaalf starterswoningen kan nu inge diend worden, zodat met de bouw van deze woningen nog dit jaar kan worden begonnen. Dit is Plus Van Dijck in Venray is .uitgeroepen tot beste super markt van Limburg. De super markt in Landweert mag zich op 23 maart met elf andere supermarkten meten om uit te maken wie de beste super markt van Nederland wordt. De uitverkiezing, een initiatief van de vakmagazines Food- magazine en Distrifood en het [Centraal Bureau Levensmid- I delenhandel (CBL), wordt iedere I twee jaar gehouden. Het is de eer- I ste keer dat Plus Van Dijck aan deze landelijke verkiezing mee doet. Na de grandioze verbou wing in 2002 vond de Venrayse supermarkt de tijd rijp om mee te dingen naar de titel Supermarkt van het Jaar. "En als je dan ook nog wint dan ben je wel even beduusd", zegt een enthousiaste eigenaar G. van Dijck op de uit verkiezing tot beste supermarkt van Limburg. De telefoontjes stroomden vorige week vrijdag binnen nadat bekend was gewor den dat Plus Van Dijck de eretitel had gewonnen. "We hebben ont zettend veel reacties gehad. Van IDe gemeente heeft vorig jaar 120.000 euro meer ontvangen uit bouwleges dan verwacht. Dat kwam vooral doordat eind 2003 bouwvergunningen zijn verleend voor enkele grote projecten, j Zoals uitbreidingswijk De Korenmolen in Leunen en bouw- "1! plannen op bedrijventerrein |J Smakterheide II. De vergunnin- genprocedures namen zoveel tijd in beslag dat andere werkzaamhe den bleven liggen op de afdeling Bouwen en Milieu. Het college heeft daarom beslo ten 40.000 euro van de extra legesinkomsten in te zetten om de achterstallige werkzaamheden in te halen. Eenzelfde bedrag valt ten gunste aan het jaarresultaat van 2003 en de resterende 40.000 euro wordt gererveerd voor onin bare debiteuren of voor teruggave van leges na bezwaar. Kinderopvang steeds duurder? Onze tarieven blijven in 2004 ongewijzigd! Kijk op www.kdvpoehbeer.nl of bel: (0478) 569706

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5