BRANDSCHADE LEEGVERKOOP! in ie pracht van het 'regenboogland' Koester uw ÏSllectie Monument mens! fit 41 lloemen voor dames irs Musica 40-jarige jubilarissen OVB \5PDtZV DAAR SCOOR JE ALTIJD! JACKS SCHOENEN SWEATER/ FLEECE ySS!Becr,B VENRAY GROTESTRAAT 49 Gevangenis Inbraak Snelheid Honderdvijfentwintigste jaargang - week 4 - donderdag 22 januari 2004 L EN MAAS jurice Duijn doet verslag vanuit Zuid-Afrika Stichting Venray Monumentaal. (van de adviesprijs) KORTING [van de adviesprijs KORTING [van de adviesprijs] KORTING waren de zeer zware klimatologi sche omstandigheden waaronder de bevolking moet leven, zeer veel wind en sterk wisselende temperaturen. Typerend was de kleding, zowel kinderen als vol wassenen gehuld in dekens ter bescherming tegen weer en wind. Aangezien ik in een van mijn voorgaande artikelen al over Lesotho heb bericht, zal ik daar nu niet meer over uitweiden." IMPRESSIE "Als afsluiting van mijn reisver halen een algemene impressie van Zuid-Afrika. Wat op mij persoon lijk de meest positieve indruk heeft gemaakt is de manier waar op de lokale zwarte bevolking mij behandeld heeft. Gezien het uiterst recente apartheidsverle den, vreesde ik dat de zwarten over het algemeen vrij wantrou wend ten opzichte van blanken zouden staan, maar dit bleek een vooroordeel te zijn. Ze bleken daarentegen zeer toegankelijk, goed gehumeurd en vaak met een positieve levensinstelling. Ik heb dan ook een aantal mooie vriend schappen gesloten met zwarte jongens en meiden van mijn leef tijd. dit ging eigenlijk zonder pro blemen. Wat me in negatief opzicht het meest heeft verbaasd, heeft eigenlijk precies betrekking op het tegenovergestelde. Veel blanken blijken nog steeds behoorlijk racistisch ten opzichte van zwarten te zijn, ondanks de raciale gelijkheid die er onder het huidige democratische systeem zou moeten zijn. Zwarten worden door veel blanken nog gezien als 'slaafjes' en ze hebben maar naar hen te luisteren. Dit wordt hoofd zakelijk in stand gehouden door de nog steeds uiterst scheve eco nomische verhoudingen tussen blank en zwart; daar waar de blan ken politiek gezien de macht heb ben overdragen/gedeeld, hebben ze economisch gezien de touw tjes nog steeds in handen. Dit heeft daarnaast tot gevolg dat veel zwarten zich genoodzaakt zien om hun brood te verdienen door middel van criminaliteit. Ook dit aspect heeft een behoorlijk nega tieve indruk op me gemaakt: een paar vrienden van me zijn direct betrokken geweest bij gewapen de overvallen, waarbij ze onder bedreiging van revolver en mes hun fotocamera's moesten afstaan. Goed, al met al over heerst het positieve gevoel dat ik aan Zuid-Afrika heb overgehou den. Ik heb er een uiterst plezie rige tijd gehad. Ik stel het bijzon der op prijs dat ik middels Peel Maas mijn ervaringen met alle geïnteresseerden heb mogen delen. Hartelijk dank voor de inte resse en wellicht volgt er in de toekomst weer een andere reeks verslagen van mijvanuit een nog nader te bepalen land! Baie groete, Maurice Duijn In deze wekelijkse rubriek vraagt de Stichting Venray Monumentaal uw aandacht voor karakteristieke en beeldbepalen de plekken in Venray en de kerk dorpen .Het gaat niet alleen om geregistreerde monumenten. Het gaat ook om dorpsgezichten en straatbeelden. Ook om andere gebouwen, huizen, industriële panden, bijzondere gevels, boer derijen etc., die een kenmerkende uitstraling hebben en daarom zo bijzonder zijn. Of anders gezegd juist die boerderijen, huizen straatbeelden die zo "eigen en uniek" zijn dat je daardoor direct waar je bent. Laten we met ons allen vooral zorgvuldig blijven omgaan met mooi Venray en de kerkdorpen! Kent U ook zo'n bij zondere plek of wilt u een foto met eventueel informatie ter beschikking stellen? Het adres is: Stichting Venray Monumentaal, p/a Groene Hart 7,5801 SX Venray. Email:venraymonumen- taal@hccnet.nl Van de slopershamer gered: gemeentelijk monument St. Josephklooster - Eindstraat 18. Gesticht door de zusters van de Goddelijke Voorzienigheid rond 1871.1n 1909 werd de stichting sterk uitgebreid en ook de kapel gebouwd De zusters zijn op velerlei terrein werkzaam geweest, met als voornaamste taak verzorging en opvoeding van verweesde en verwaarloosde kin deren (1920), weduwen en zie kenverpleging. In 1935 wordt ook later hiervoor het V'incentiushuis opgericht, dat dienst doet als gezinsvervangend tehuis voor ouderen. De zusters hielden zich vervolgens bezig met onderwijs aan moeilijk lerende kinderen die ook intern konden verblijven. Vanaf de jaren 1950 hielp deze orde' met de nazorg -van patiënten van St. Anna. In 1972 wordt het internaat ver kocht en wordt het gebouw inge richt als gezinsvervangend tehuis De Laterije. In 1990 verlaten de zusters voorgoed Venray en ver trekken naar Steyl. De school wordt gesloopt maar klooster en kerk vonden een herbestemming als bedrijvencomplex. Het geheel bestaat uit drie bouwblokken. De oudste delen uit ca. 1880 en een groot middelblok, waarin op de eerste verdieping de kapel, werd gebouwd in 1905. In dit gedeelte bevindt zich de hoofdingang met daarboven een St. Josephbeeld. Opvallend zijn de halfronde glaso peningen in de vierkante boven lichten. De begane grond bevindt zicht op ongeveer 125 cm boven het maaiveld. Het gehele complex is onderkelderd (souterrain). Door inzet van burgers is zijn klooster en kapel van de slopers hamer gered. De politie heeft vorige week woensdag op de Bontekoestraat een 55-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats aangehou den die nog 49 dagen gevangenis straf moest ondergaan. Een sur veillerende agent zag op die straat een personenauto met draaiende motor doch zonder bestuurder staan. Na zo'n vijf minuten wach ten besloot de agent om de motor af te zetten en de sleutel uit het contactslot te halen. Hierop ver scheen de verdachte. Bij controle bleek dat de man nog de nodige boetes moest betalen dan wel gevangenisstraf moest ondergaan. Omdat hij niet kon betalen werd hij ingesloten. ■ï'i Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl De politie heeft vorige week op de Allegrostraat een 47-jarige man uit Helmond aangehouden die wordt verdacht van inbraak in een geparkeerde auto. De politie werd gewaarschuwd door een getuige waarna agenten op de Allegrostraat de aangehouden man aantroffen die voldeed aan het opgegeven signalement. Van een auto bleek een portierraam te zijn ingeslagen. In het politiedistrict Venray zijn in de afgelopen week in totaal 1.535 automobilisten gecontroleerd op hun snelheid. Hiervan hebben 204 weggebruikers een proces-verbaal gekregen. De controles vonden plaats in Horst, Lottum, Sevenum en Ysselsteyn. De hoogste snelheid was op de Peelweg in Ysselsteyn: 130 km/u waar 80 km/u de limiet is. De Oostrumse Vrouwen Beweging (OVB) heeft enkele trouwe leden in het zonnetje gezet. De dames Nel Janssen, Lies Willems en Jo Dupont werden vanwege hun 40-jarig jubileum door de OVB gehuldigd en kregen uiteraard een bloemetje. Op de foto de drie jubilarissen van de OVB. wild. schitterend. De daaropvol gende drie dagen zijn we vanuit Shingwedzi (een van de meest noordelijk gelegen kampen in Kruger Park) doorgetrokken hele maal naar de meest zuidelijkste uitgang, vlakbij Mozambique, zo'n 300 km. natuur De twee nachten verbleven we in Olifants Camp en in Camp Satara. 's Nachts genoten we van de fantastische geluiden die van buiten het Camp op ons af kwamen. We hebben echt ontel baar veel wilde dieren gezien, hyena's, cheetahs, leeuwen, zebra's, olifanten, impala's, kudu's, apen noem maar op. Een speciale ervaring was een de dag ervoor gedode giraffe waarop en waaromheen zich tientallen gie ren bevonden en met een werke lijk onbeschrijfelijke stank. Vervolgens hebben we vijf avon tuurlijke nachten doorgebracht in twee verschillende natuurreser- vaatjes behorende bij Mlilwane Wildlife Pares in een land genaamd Swaziland, een aange naam koninkrijkje dat vrij is geble ven van het fenomeen apartheid waaronder men in Zuid-Afrika heeft geleden. "Na ons verblijf in Swaziland zijn we doorgetrokken verder naar het zuiden, richting Indische Oceaan, waar we zes nachten in drie verschillende accommodaties hebben doorgebracht De meest spectaculaire ervaring die we daar hebben opgedaan (in St Lucia) is ongetwijfeld het 'whale wat ching'. oftewel het van dichtbij bekijken van walvissen Het was een vrij prijzige activiteit, maar zeer zeker de moeite waard, het zijn namelijk prachtige herinne ringen die ik me mijn hele leven zal koesteren. We gingen met een soort speedboot naar de plekken in de Oceaan waar de walvissen het laatst gesignaleerd waren, en de tocht ernaar toe was al een groot avontuur. Aangezien we dwars door de branding moesten, maakte de boot regelmatig een grote sprong over de golven, om vervolgens weer met een megakn- al op het water terecht te komen. En af en toe kwam er even een golf aan boord, oefdoornat waren we. Toen we uiteindelijk bij de walvissen kwamen hadden we al snel in de gaten dat het de moeite waard was: we zagen ze een aantal keren volledig uit het water springen en met een grote plons weer in het water terecht komen, schitterend. De laatste vier dagen van onze reis (die 3800 km lang was) hebben we doorge bracht in de indrukwekkende Drakensbergen. Daar hebben we twee excursies gemaakt naar het prachtige bergkoninkrijkje Lesotho tot op een hoogte van 3200 meter. Indrukwekkend [aurice Duijn (25) uit forum verblijft vanwege studie Internationale ^■ijfscommunicatie mom- iel in Zuid-Afrika, waar hij Siet kader van zijn afstu- rscriptie een onderzoek |dt naar de effectiviteit van (plaatselijke, schriftelijke en AIDS- voorlichtings- ipagnes. De afgelopen iiden heeft u al enkele bij- gen van hem in Peel en s kunnen lezen. Vandaag lerde en laatste deel. pste Peel Maas lezers. Dit is mijn laatste verslag van E activiteiten en ervaringen in H-Afrika, de tijd vliegt werke- jVoorbij in dit schitterende In dit laatste artikel zal ik jul- fertellen over mijn schitteren- fondreis door zuidelijk Afrika i mijn ouders en Spaanse jndin en over de algehele Iressie die Zuid-Afrika op me t gemaakt. Allereerst zal ik |jullie mijn ervaringen delen heb opgedaan met mijn [ers en een Spaanse vriendin Ins onze 21-daagse reis vanuit jl studieverblijf in Pretoria. Ik [het proberen wat in te korten. I al is het moeilijk om dingen I of kort te beschrijven, aange- we werkelijk prachtige inenten hebben beleefd hier in Zuid-Afrika. Ons vertrekpunt was Pretoria, vanwaaruit we met een gehuurde auto naar onze eerste bestemming reden: Shingwedzi Camp in het Kruger National Park, een van de grootste en mooiste natuurreservaten ter wereld. De reis erheen was onge veer 700 km lang en vervelen deden we ons eigenlijk geen moment, aangezien het landschap voortdurend wisselde; van gort droog tot schitterende bananen- en ananasplantages. Ook wat mensen betreft Was er genoeg te beleven, veel mensen kweken wat groente en fruit en gaan dan lang's de kant van de weg zitten in de hoop iets te verkopen. Ook moesten we af en toe flink in de remmen voor een verdwaalde koe of ezel die even de weg op kwam, best spannend allemaal. De laatste 50 kilometer van onze eerste dag reis waren echter verreweg de mooiste, aangezien we deze kilo meters in het natuurreservaat vol brachten. Helaas moesten we flink 'doorrijden' (dat wil zeggen rijden op de maximaal toegestane snelheid in het park, 50 km/h) om nog op tijd in Shingwedzi aan te kunnen komen. In het uur dat we nodig hadden om er te komen zagen we een aantal van 's werelds prachtigste dieren: olifan ten, zebra's, giraffen, buffels, etc., en dat allemaal gewoon in het ns de nieuwjaarreceptie s Musica werden de dames e Boelen, Riet Jansen en Wies filhmacher door de KBZON ^rscheiden voor hun 25-jarig latschap van Ars^Musica. De behorende ondcrschëi- erd door voorzitter Marjo >ers-Mater bij Alie Boelen en fjanscn opgespeld. In haar jbraak loofde zij de vele ver- tóten van de dames voor de toging. P dames werden in de bloe- tes gezet en konden daarna Een bloemetje voor de dames Boelen en Jansen samen met hun familieleden de welgemeende felicitaties van de aanwezigen in ontvangst nemen. Na het officiële gedeelte werd er nog gezellig nagepraat onder het genot van drankjes en versnape ringen en werden vele herinnerin gen van vroeger opgediept. Wegens familieomstandigheden kon Wies Schuhmacher hierbij niet aanwezig zijn. Zij werd een dag later bij haar thuis door de voorzitter gehuldigd en eveneens in de bloemetjes gezet. Vorige week donderdag verloor een automobilist op de A-73 de macht over het stuur en raakte in een slip. Daarbij raakte het voer tuig de middengeleiding en werd flink beschadigd. Twee personen, een volwassene en een kind. wer den met onbekend letsel voor onderzoek naar het ziekenhuis vervoerd.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 15