nse klanken aices Cubanas van "Monumentjes oehoeven escherming Kunst Cultuur Sjerfkes in 't Freulekeshuus I Cosy is weer terug De Locht Het Pijnboek Omroep Venray Geslaagd Kinderjury Nijmeegse popmuziek Venrayse connectie? Alphons Wintersprijs Getalenteerde bands Opstootje 304- i EN MAAS Donderdag 22 januari 2004 - Pagina 13 nramma Schouwburg Venray ;es Cubanas is een groep :ven Cubaanse muzikan- e, zoals de naam van de |al vermeldt, terug gaat de Cubaanse origine, aar geleden formeerden talenten in een band ndsdien in haar unieke ionele Cubaanse stijl nog tvijzigd is gebleven. Rai- ubanas is op vrijdag 23 i te gast in Schouwburg «y. werden drie jaar geleden let gedurende het filmen van ocumentaire over Havanna, zij aan het optreden waren it plein Plaza de Armas, het dorpsplein van Havanna Hun talent werd in de ogen voorbijganger beschouwd i van de beste weerspiege- van puur traditionele anse muziek. Een recensie in jindhovens Dagblad vorige was veelzeggend over het den van de Cubanen. 'Het is ken met Cubaanse muziek. Jansmuziek van dat eiland Ht ook in Zuid Amerika gezien je beste die het continent te jen heeft. Maar in het kielzog Me Buena Vista Social Club fcr bands op het publiek losge- 5 die beter thuis hadden kun- jlijven. Misschien lag het aan vervoering van de markt met lelmaat, dat Raices Cubanas lerdag geen volle zaal wist te ten in het Eindhovense ekcentrum Deze band had veel grotere opkomst ver- d Sterker, veel meer mensen len zichzelf moeten trakteren ren feestje als dit. Muzikaal can >roken stond het concert als n vo huis. Stuk voor stuk waren dit komi astische musici, aan wie je Ki merken dat ze een studie aan conservatorium achter de rug edjej >en. maar hun ervaring opge- De hebben op de straten en in dtnen van Havana. Met name de 's van violist Igor Zambrano uer waren mooi door de lyriek en verbeeldingkracht waarmee hij speelde. Ook zijn duetten met fluitist Manuel Coya Bustamente waren van een hartverscheurende schoonheid. Ze vormden een per fecte aanvulling op de meeslepen de ritmes die het kenmerk zijn van de Cubaanse muziek op de gedreven zang van Raul Fernan dez Maar deze mensen waren meer dan uitstekende musici. Ze verstonden ook de kunst om hun publiek op sleeptouw te nemen. Dat deden ze door vlotte demon straties van verschillende ritmes De musici gingen ook de zaal in om te zingen, en om de micro foon aan mensen uit het publiek voor te houden, die dan een regel tje uit een lied mochten meezin gen. Ze lokten mensen uit hun stoelen om met hen een dansje te wagen. Een paar dames uit het publiek lieten zich zelfs het toneel op wenken Als je de pas sen maar kent, kun je je daar uit stekend bewegen, zo bleek ook zonder podiumervaring. Iedereen had er geweldig plezier in. De mensen in de zaal. die maar al te graag gingen staan om mee te klappen, te zwaaien en te swin gen. en refreinen mee te zingen. En de band. die zowel voor als na de pauze niet van ophouden wist. Misschien nog het meest verras sende van alles: de geluidstechni ci kwamen voor en tijdens de Een muzikaal feest met Raices Cubanas. pauze de zaal in om te peilen of het geluid wel in orde was. Zo bereikten ze in de tweede helft van het concert in hun mix een prachtig evenwicht tussen volu me en warmte. Deze mensen moeten maar gauw eens terug komen, en dan voor een zaal spe len waar de mensen met hun benen uit hangen' Na afloop wordt het 'feest' nog even voort gezet in de foyer. De voorstelling is op vrijdag 23 januari om 20.00 uur. De voorstelling van de Ash- ton Brothers op dinsdag 27 janu ari is uitverkocht. ielden van Servaas (22) Vi 1 bef |De Servaasinrichting kent enke gebouwen en objecten die als "imonument zijn aangewezen, ir wat is eigenlijk een monu- it? Bij het horen van dat •ord denken we al gauw aan oud kasteel, een gotische :rk of een deftig grachtenpand, houwen van grote schoonheid allure en van een bijzondere :hitectuur. Maar een monu- is meer dan schoonheid i. Het is een beeld van onze iltuurgeschiedenis. Begrippen mooi of lelijk zijn daarbij maar ser relatief. Het gaat ook om iken als uniek, gaaf, authentiek, representatief, die mede de ■i iionumentale betekenis bepalen. 0 Een gebouw, landschap of object dat tot monument is verklaard, is een culturele erfenis die we in stand dienen te houden. Dat is altijd even eenvoudig. Een rink 0l|d gebouw, dat een monumen- eikf enstatus heeft verkregen, is vaak eitd p blok aan het been van de af- eigenaar. Deze mag het monu- ment niet slopen of zonder ver in Ri Running veranderen, maar is niet R; Verplicht om onderhoud te ple- uiièRtn. En dan laat zich raden wat er an^an gebeuren. Maar al te vaak T#raabt de boel in verval en zodra het zover is, is slopen en oprui en i men meestal de enige oplossing, in ^eer recent werden we met zo n )aai ^uatie geconfronteerd. Op Ser- pjjj vaas zijn de gebouwen G met zijn ^bekende barokke torentjes, de kapel met gebouw A, de boerderij en de paviljoenen I en J tot rijks monument verklaard. Tezamen met I en J werden ook de fraaie volières tuinhuisjes die bij deze paviljoenen behoren, tot monu ment verheven. Vroeger hadden alle afdelingen dergelijke bouw sels in hun tuin staan. In menig geval werd zo'n tuinhuisje omge bouwd tot volière of 'duivenkot' zoals de broeders het vogelhuis of duivenkooi op zijn Belgisch noemden. De duivensport werd op meerdere afdelingen fanatiek beoefend en verschillende bewo ners beleefden daar veel plezier aan. Het tuinhuisje c.q. duivenkot was een sieraad in de fraai aange legde afdelingstuin en dat was het redengevend argument voor de Rijksdienst voor de Monumenten zorg om de twee enigste volières die nog resteerden, tot monu ment te verklaren. Helaas echter is het tuinhuisje van paviljoen J onlangs helemaal in elkaar gestort en resten ons alleen nog wat rotte balken en planken Het trieste einde van een klein en onopval lend monumentje waar niet veel mensen weet van hadden. Daar om is het misschien een goede gedachte, om een inventarisatie te maken van al die unieke monu mentjes en relicten van Servaas en Sint Anna. Het zijn Monumentjes van Cultuur. Ze verdienen onze bescherming. Twan van Els Links bet tuinhuisje met dui ventil van paviljoen I. Rechts het ingestorte bouwsel in de tuin van paviljoen J. Beide paviljoe nen met hun tuinhuisjes werden vrij onlangs tot rijksmonument verklaard. Ook dit jaar zorgt Omroep Ven ray er weer voor dat de vastelao- vend overal te horen is in de regio. Thuis, in het café, in de friet tent, in de taxi, kortom waar je ook bent. Zet je radio op de 90.2, en vier samen met Umroep Rooy de vastelaovend mee! Zaterdag 3 april vanaf 22.00 uur Klojo Radio Party vanuit café t' Podium in Venray. Met live muziek van de Venrayse formatie BOB, en verder bekende artiesten uit de regio. De opbrengst van deze avond gaat naar de Stichting Doe een wens. Op 14 januari jl. heeft Leonieke Heidens uit Leunen aan dé Univer siteit Wageningcn de studie Land schapsarchitectuur succesvol afgerond. Het is zover, de Nederlandse Kinderjury gaat weer van start. Ook de kinderen in de gemeente Boxmeer, die tussen zes en twaalf jaar zijn, kunnen via de bibliothe ken van Boxmeer, Oeffelt, Over- loon en Vierlingsbeek deelnemen. De Nederlandse Kinderjury is een literatuurprijs die jaarlijks wordt toegekend aan de beste in het Nederlands verschenen kin derboeken. Anders dan bij bij voorbeeld de Gouden Griffel en aanverwante prijzen voor kinder literatuur, wordt de Prijs van de Nederlandse Kinderjury niet door een vakjury toegekend. Alle kin deren tussen zes en twaalf jaar mogen hun stem uitbrengen. Voor de prijs komt zowel oor spronkelijk Nederlandstalig als in het Nederlands vertaald werk in aanmerking. In de bibliotheken van Box meer. Oeffelt, Overloon en Vier lingsbeek zijn de voor jurering in aanmerking komende boeken, voorzien van het logo van de Nederlandse Kinderjury, bij elkaar gezet. Kinderen krijgen, als ze zich inschrijven als jurylid, een jurypas en een mapje met beoor delingsformulieren De periode voor jurering loopt van 1 februari tot 1 juni 200-t. Na afloop kan er in de bibliotheken, via de compu ter, gestemd worden. Veenhuizen in Venray? Sinds het midden van de tachtiger jaren speelt de Nij meegse band Veenhuizen de popmuziek die iedereen kent. Maar dan op zijn éigen manier, Vooral Iaat op de avond wil het er met drie gitaren nog wel eens wild aan toegaan. 'Liet lijkt hier Veenhuizen wel'. Muziek van Neil Diamond tot Dido, van Patty Smith tot Sheryl Crow, van Stones tot Sting. Kort om, de band switcht gemakke lijk van de zestiger en zeventiger naar de negentiger jaren. Dit stelletje aanstekelijke amateurs - het best bewaarde geheim van Nijmegen- is meestal veel te druk om enkele uren op hel podium te staan. Maar af en toe kunnen ze tijd vrijmaken om de begeleiding op zich te nemen van de van oorsprong Venrayse Mirjam op 't Veld, een zangeres van formaat. De Venrayse con nectie; Tiny v. Kuppeveld. drums; Hans v. Dijk, bas; Jeff Meijers Giel v. Hinsberg, gita ren en PD shakers. Zondag in De Evenaar, aanvang 17.00 uur. In 2004 wordt voor dc tiende keer de Alphons Wintersprijs toe gekend. Deelname aan deze twee de lustrumcyclus staat open voor alle niet-professionele kunstschil ders in de beide Limburgen. De organisatie berust bij de Stichting Alphons Winters, die haar naam kreeg van de Sittardse arts en schilder Alphons Winters. Vanaf 1986 hebben enkele duizenden amateurschilders mee helpen vormgeven aan de doelstelling van de stichting: de bevordering van de amateurschilderkunst in Nederlands en Belgisch Limburg. De stichting doet dat door de organisatie van een aantal ten toonstellingen, de uitgave van een bijbehorend boek en door de toe kenning van de Alphons Winters prijs en verdere onderscheidin gen. Daarnaast wordt er elke twee jaar een aparte tentoonstelling ingericht met werk van de laure aten van het voorgaande jaar, dit in samenwerking met de Stichting Lei Alberigs Prijs en de Belgisch- Limburgse Federatie voor Beel dende Kunst. Inschrijfformulieren kunnen telefonisch worden aan gevraagd bij het wedstrijdsecreta riaat, telefoon (046)4331987. Net zoals voorgaande jaren zoekt OJC Jera '70 in Ysselsteyn nog een goede opener voor het Jera On Air-Festival op 20 mei Hemelvaartsdag. Met dit jaar onder andere de Heideroosjes, Janez Detd en Gazzoleen. Acht bands zullen hiervoor gaan strij den op Jera's Fight For Fame 2004. Ben jij wat zij zoeken? Geef je dan snel op. Als je hieraan wilt deelnemen, doe dit dan voor 25 februari. Hierna zal een commis sie een keuze maken uit het aan bod van bands en zullen er acht bands op vrijdag 26 en zaterdag 27 maart gaan strijden voor een podiumplaats op Jera On Air 2004. Buiten de openingsact zal er dit jaar ook een publieksprijs worden uitgereikt, waarmee je op 8 mei op de warm-up-party mag komen spelen voor Jera On Air 2004. Ook zullen er vrijkaarten te win nen zijn voor het festival. Als jij met jou band wilt komen spelen, surf dan snel naar www.yssel- steyn.com/jera70 voor de inschrijfeisen of mail naar fightfor- fame2004@hotmail.com. Vanaf 30 januari t/m 16 mei kan het publiek in museum 't Freulekeshuus in Venray ken nis maken met het historisch verleden, gebaseerd op vele scherfvondsten. Acht kunste naars werden geïnspireerd door deze bodemvondsten en laten heel diverse kunstwer ken zien. Deze tentoonstelling met als titel Sjerfkes was al eerder te zien in de Tiend schuur in Tegelen, afgelopen Uitgangspunt was een enorme hoeveelheid pottenbakkersafval, gevonden op de plaats waar kun stenares Mieke Smits een atelier zou bouwen. Dit vond plaats in 2000 in Tegelen. Veruit de meeste pottenbakkersfamilies stammen uit het Nederrijns gebied met De meeste 50'ers kunnen zich de naam en de groep Cosy'67 nog wel herinneren. De band werd in augustus 1967 opgericht en het eerste optreden was in januari 1968 en wel in zaal Beatrix (nu het Trefpunt) in Holthees. Dit was op het prinsenbal en het debuut was niet onverdienstelijk. Vele optredens volgden nog in diverse zalen in de regio en ook nog voor de toentertijd bekende zender Radio Luxemburg met de Record Beat Show, gepresenteerd door Peter Koelewijn. Er zijn zelfs ook nog opnames gemaakt in een studio voor een singletje, maar voordat dit plaatje uit kwam, ging de groep in maart 1972 uit elkaar. In september 2003 hebben Jan Logtens en Gerrit Logtens het ini tiatief genomen om de groep weer nieuw leven in te blazen en werd er gestart met de repetities. Naast deze twee oorspronkelijke Cosy-leden hebben ze nu onder steuning van: Maikel Gijsbers (basgitaar), Joost Zegers (toet sen), Rinie Nillesen (drums) en Bart Logtens (sologitaar). Het repertoire van Cosy is uit de tijd van 1960-1980. dus echte gouwe ouwe met onder andere Procol Harum. Them. Jeff Beck en natuurlijk Creedence Clearwater Revival. Het eerste optreden staat gepland op vrijdag 20 februari in zalencentrum Concordia in Vier lingsbeek. Op zondag 25 januari is de sme derij geopend en is de stoelenmat- ter aan het werk. In de eigen bak oven wordt brood gebakken. Kinderen mogen daarbij helpen. Op de bovenverdieping is een nieuwe wisselexpositie ingericht onder de titel Licht in huis. In de maanden november tot april is het museum geopend op dinsdag, donderdag en zondag van 14.00- 17-OOu. Groepen kunnen na afspraak, ook op andere dagen en tijden terecht, (www.delocht.nl) Met ingang van januari 2004 is Jan Hulsen uit Lottum benoemd tot bestuursvoorzitter van de Stichting De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag twee mannen van 18 en 19 jaar aangehouden die betrokken waren bij een opstootje aan de Kruisstraat. Daar kreeg bij het uitgaan van een café een groepje jongeren uit Venray het aan de stok met een groepje uit Veghel en omgeving. Over en weer werd met bier gegooid en viel een enkele klap. Het tweetal dat werd aangehouden bleek toch maar een gering aandeel te hebben en is in vrijheid gesteld. Museum De Locht in Melderslo. Zijn belangstelling voor dit muse um en voor alles wat met land bouw en platteland te maken heeft komt niet uit de lucht vallen. Hij werd geboren in Leende als zoon van een landbouwer en ging na zijn agrarische opleiding werken in Limburg, eerst bij Harry van de Kolk tuinbouwcentrum te Hegel- som, vervolgens bij Depex in Broekhuizenvorst en daarna bij Oerlemans Diepvries Centrale in Broekhuizenvorst, nu Oerlemans- foods. In 1986 heeft hij, samen met een compagnon, dit bedrijf overgenomen en verder uitge bouwd, zowel nationaal als inter nationaal. Nu is hij directeur G. A. van de Holding Kleiberg Beheer. Daaronder ressorteert, naast Oerle mans Foods, ook Oerlemans-Pack- aging. Naast deze zakelijke interes se in de landbouw is Hulsen ook privé zeer geïnteresseerd in de his torie van deze sector. Hij draagt De Locht dan ook een warm hart toe en behoort al jarenlang tot de Vrienden van de Locht. Het bestuur is bijzonder verheugd dat Hulsen het voorzitterschap van De Locht met zijn 140 vrijwilligers en 33 000 bezoekers per jaar. op zich wil nemen. Tegelen als belangrijkste kern. Het gevonden afval, veel scherven en misbaksels zijn afkomstig uit de vroege 19de eeuw en het gaat voornamelijk om gebruiksvoor werpen, de zogenaamde fijnkera- miek. In 1991 was een overzicht verschenen van de geschiedenis van grofkeramiek in de streek van Swalmen - Venlo en de vondst in de tuin van Mieke Smits maakte het mogelijk om een samenhan gend beeld te krijgen van de fijn- keramiek. Deze vondst groeide uit tot een project, waarbij schrijvers, archeologen, historici en kunste naars betrokken waren. Het onderzoek heeft nieuwe inzich ten in het pottenbakkersverleden van Noord en Midden Limburg opgeleverd Het boek Sjerfkes is dan ook veel meer dan een catalo gus bij de tentoonstelling. Alles wat met pottenbakken te maken heeft komt er in aan bod. Maar wat is er nu te zien vanaf 30 januari in het Venray's muse um? Een achttal beeldend kunste naars visualiseerden hun beleving van archeologie en historie vanuit hun eigen manier van werken. De resultaten zijn even divers als ver rassend. Ties Poeth, animatiefilm er benadert de klei het meest bas aal, namelijk als oerklei, als product van de aarde waarop we staan. Wim Caus maakte een soort monument met 49 potscherven en een lauwerkrans als eerbetoon aan het keramisch verleden. Niek Hoogland, pottenbakker, ziet de klei als zijn bron van inkomsten, zijn dagelijks brood Een grote, door hem gebakken aardewerk pot plaatst hij op een kar en vult de pot met aardappels. Beeldhou wer Hans Reijnders gunt ons een kijkje in zijn "Verleden toekomst een persoonlijk archeologisch archief terwijl Peter Verheijden, Ingeborg Meulendijks Schaal model van interieur (Foto: Peter de Ronde). schilder, de gelaagdheid van de opgraving weergeeft. Het werk van Ingrid Meulendijks toont de beschouwer een 19de eeuwse pottenbakkerij op schaal, waarbij een spel met de werkelijkheid wordt gespeeld. Birgitt Derks maakte een aantal tekeningen in houtskool en gouache. Zij is gefas cineerd door bedrijvigheid en het menselijk handelen in relatie tot machines. En dan hebben we nog Mieke Smits. Het was in haar Tegelse tuin waar de afvalkuil met honderden kilo's aardewerkscher- ven werd ontdekt. Zij heeft meer dan 300 kilo scherven gewassen in voornamelijk troebel water. Op basis van deze ervaring ontstond het idee een tastbaar kunstwerk te maken. Haar kunstwerk moet dus aangeraakt worden. Zij wil het verschil benadrukken tussen de buitenkant, dat wat we zien, en de binnenkant die we kunnen voelen. Het werkt vervreemdend om je hand in het zachte materi aal te steken en niet te zien wat we voelen. Elders in de ruimte staat een beeldscherm waarop de tastende handen zijn te zien. Uiteraard zijn er op deze tentoon stelling ook scherven, gereconst rueerde potten en bijvondsten te vinden. Ook is er een leskist samengesteld, die als voorberei ding op de tentoonstelling op scholen gebruikt kan worden. Het lesmateriaal is geschikt voor de hoogste klassen van het basison derwijs en de onderbouw van het voortgezet onderwijs De ope ningstijden van 't Freulekeshuus zijn woensdagmiddag, zaterdag middag en zondagmiddag, steeds van 14.00 tot 17.00 uur. Boekrecensie in Peel en Maas Het Pijnboek, chronische pijn de baas, is het eerste boek ter wereld dat de realiteit van mensen met pijn serieus neemt. En, een alternatief biedt. Recent onderzoek heeft uitgewezen dat de beste resul taten worden bereikt met een combinatie van behandelmè- thoden en remedies uit zowel de reguliere als alternatieve geneeskunde, toegesneden op de persoonlijke behoefte van de patiënt. Dit boek biedt onder andere: -fascinerende, nieuwe informa tie over de invloed van pijn op lichaam en geest, inclusief: zes mythes die je genezing in de weg staan -een gedetailleerd overzicht van meer dan veertig behandelmetho den, van superverlijnde micro-chi- rurgie en farmaceutica tot acu punctuur, yoga en biofeedback -afzonderlijke hoofdstukken over de tw aalf meest voorkomen de vormen van pijn -het pijncontroledieet en twin tig voedingssuppplementen voor pijnverlichting Het Pijnboek, dat aangepast is aan de Nederlandse situatie, is James N.Dillard een onschatbare hulp die je stap voor stap helpt bij het vinden van een persoonlijke oplossing De schrijver van het boek. dr. James N. Dillard, werkte jaren als acupuncturist en chiropractor. Vanwege zijn interesse in pijnbe- heersing ging hij medicijnen stu deren. Inmiddels is hij als arts- adviseur verbonden aan tal van klinieken en universiteiten. Het Pijnboek is te koop bij boekhandel Van den Munckhof Prijs: 29.95 euro.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 13