eerlonaar droomt van gionale sportclub >t. Antonius Abt Gilde als verbintenis voor het leven Meerlo-Wanssum "Bos moet bos blijven Gemeente telt 7728 inwoners De gewone man en vrouw aan het woord Service rubriek Vogelmarkt Naar Wasosz ff Midsummer- pop Meerlo Het Nieuwe Wanssum ook in Meerlo- Wanssum nummer 1 gina en maas Donderdag 2004 - Pagina Grüntjens wil lichamelijk gehandicapten laten sporten rlonaar Ger Grüntjens js een doorzetter, nks zijn handicap doet alles aan om zijn leven te geven. Zo nam hij e jaren geleden met suc- tet initiatief voor een itercursus voor mensen een beroerte hebben en staat hij nu weer aan van een nieuw initia- _jn sportclub voor licha- |k gehandicapten van alle len. itjes was van beroep dak toen hij acht jaar gelden (beroerte) kreeg en kort ia een hersenbloeding. Zijn ji veranderde in een klap. Zijn jugen was zwaar aangetast en I zijn spraakvermogen viel lat helmaal weg. De Meerlo- verbleef een jaar lang in een idatiecentrum, knokte voor eltelijk herstel en keerde ver- :ns terug in Meerlo. 'Dan je niet op een stoel gaan zit- :n maar wachten op de din- die misschien komen. Je zelf initiatieven nemen om ets van te maken', is zijn Ger Grüntjes knokte or. Hij kan weer redelijk goed :n en zijn geheugen is -zij het zoals vroeger- weer terug. ;nsen die als gevolg van een erte moeite hebben met spre- of het geheugen voor een ngrijk deel kwijt zijn hebben ite om cursussen te volgen, ens Grüntjes gaat een wereld h voor deze mensen als ze ruik kunnen maken van de >uter. irom nam hij het initiatief een computercursus voor n die een CVA hebben De cursus werd met lp van enkele deskundigen t en werd een succes, succes inspireerde Grün tjens om nog meer initiatieven te ontwikkelen voor lotgenoten. Hij is van plan om een sportclub op te richten voor lichamelijk gehan dicapten. "We hebben nu in Meerlo-Wanssum een prachtige sporthal met een certificaat dat het ook toegankelijk is voor rol stoelers. Zo n hal moeten wij gaan benutten", is zijn visie. Grüntjes heeft inmiddels overleg gehad met onder ander het Platform Gehandicapten Meerlo-Wanssum en de Stichting Afasie in de regio Venlo. Ook met de welzijnsstich- ting Synthese heeft de initiatiefne mer al contact opgenomen en er wordt nog advies gevraagd aan de Nederlandse Sportbond Gehandi capten. Volgens Ger is iedereen enthousiast over zijn plan en is het nu zover dat hij mensen zoekt die met hem de sportclub te opzetten. "We weten nog niet precies welke sporten we gaan doen Eerst kijken hoeveel men sen er zijn die meewillen doen en vervolgens inventariseren welke sporten ze graag doen", aldus de Meerlose initiatiefnemer. FITTER Volgens Grüntjes is het voor lichamelijk gehandicapten van zeer groot belang dat ze zoveel als mogelijk bewegen, sporten dus Het is. volgens Grüntjens, goed voor je lichaam, het ontspant waardoor je 's nachts beter slaapt. Bovendien voelen mensen met een beperking die sporten zich fitter en is het ook goed voor de Ger Grüntjes: "We hebben nu in Meerlo-Wanssum een prachti ge sporthal met een certificaat dat het ook toegankelijk is voor rolstoelers. Zo 'n hal moeten wij gaan benutten" spijsvertering. Een niet onbelang rijk voordeel van sporten is dat het gewicht op peil blijft. Volgens Grüntjens reden genoeg om mas saal aan het sporten te gaan. Hij doet een oproep op alle lichame lijk gehandicapten in de regio om zich met hem in verbinding te stellen. Ger Grüntjens woont in Meerlo op het adres: De Cocq van Haeftenstraat 16, 5864 BB. Zijn telefoonnummer is 0478691920 en zijn e-mail adres: grüntjensl 2@zonet.nl. n Theeuwen viert gouden jubileum bij het gilde in Blitterswijck oor de verandering kroop |1 Theeuwen (75) dinsdag t zelf achter het stuur om jaarvergadering van het St. tonius Abt Gilde in Blitters- ck te bezoeken. Zijn echtge- te fungeerde als chauffeur. daar had Jan Theeuwen n goede reden voor. Hij <rd gehuldigd voor zijn vijf jarig jubileum bij het gilde dat wilde de Venlonaar wel M enkele glazen bier extra acht bijzetten. Zijn lidmaat- hap beschouwt hij als een "rbintenis voor het leven, plang mijn gezondheid het ëlaat, kan het gilde op mij kenen." Ze waren een vreemde eend in bijt. tijdens de jaarvergadering 19 januari 1954. Drie jonge nnen, twintigers nog, die toe- den tot het St. Antonius Abt 1de in Blitterswijck. Een gezel- lap dat. zoals Jan Theeuwen nu omschrijft, destijds stond uit mannen op gearri- erde leeftijd. "Ik woonde toen I Blitterswijck, ik had er mijn ienden en kennissen. Met twee ienden wilden we iets leuks en. Het gilde leek ons een aar- ;e club. Daar werden we lid n. We waren overduidelijk de lkies bij het gilde." jan Theeuwen werd in 1969 noemd tot koning, zeg maar de orzitter van het gilde. In 1971 ld hij echter al weer terug. "Ik Duwde, verhuisde toen en ver- Dk uit Blitterswijck. Eerst naar ubbenvorst, later naar Venlo. aar om koning te mogen zijn n liet gilde, was het een eis om Blitterswijck te wonen. Om de langen van de dorpsgemeen- hap zo goed mogelijk te beharti- :n. Had ik alle begrip voor." NIEUW Jan Theeuwen werd als koning 'gevolgd door Jan Franssen. "Hij eeft het gilde nieuw leven inge- lazen en nieuw elan gegeven. °t die tijd kende het gilde een nstend bestaan. We hadden jaar- jks op 17 januari onze feestdag dat was het ongeveer Nu heeft et gilde een volle agenda: andere ilden worden bezocht, we heb- een schietterrein, er zijn de 'ildedagen, we hebben onze jaar- ergadering. we zijn aangesloten 'j het Land van Cuijk, we verrich- en tal van goede werkzaamheden oor de gemeenschap in Blitters- 'ijck. En het ledenaantal is ver- nevoudigd ten opzichte van de ten dat ik koning was. Toen had- fcn we 23 leden, nu ruim zestig." he werkzaamheden laat Jan Thee uwen tegenwoordig aan zich toorbij gaan. "Daar hebben we de jongere garde voor. Ik bezoek de jaarvergadering en ik word uitge nodigd voor speciale gelegenhe den." De Venlonaar, in 1988 benoemd tot erelid, is met zijn 75 jaar de nestor van het gilde. Door de jaren heen heeft hij tal van gil debroeders naar hun laatste rust plaats gebracht. "Ik heb onlangs een groepsfoto van 1957 onder ogen gekregen. Van al die mensen op de foto leven er nog drie, onder wié" ik. Helaas zijn ook jon- gere gildebroeders dan ik overle den." ANEKDOTE Als directeur van de compostfa- briek, die nu Walkro heet, bood hij het gilde een werkplek in zijn bedrijf. Toen Jan Theeuwen de fabriek verkocht, hield hij dat in het contract uit: ook de nieuwe directie moest het gilde en de gil debroeders werkfaciliteiten aan bieden. "Was geen punt van dis cussie. De nieuwe directie vindt het leuk om het gilde 'in huis te hebben'. Dat vind ik belangrijk, want zo doe je als bedrijf ook iets voor de gemeenschap. Bovendien heeft de compostfabriek ook klan ten uit Blitterswijck, dus het is ook zakelijk verantwoord Jan Theeuwen manifesteerde zich in het gilde als een man vol ideeén en plannen. Dat leverde onder meer de volgende anekdote op. Tijdens de jaarvergadering in 1970 stelde hij voor om een uit stapje met de vrouwen te hou den. Iedereen stemde tegen. De koning moest dan maar alleen met de vrouwen op stap gaan. Het werd rumoerig op de jaarver gadering. Jan Theeuwen probeer de de gildebroeders te kalmeren door met de hamer op de tafel te slaan, Dat deed hij zo energiek, dat de hamer uiteen spatte en deels tegen het hoofd van Karei Hermans vloog. Uiteindelijk kreeg de koning toch'zijn zin niet. Ieder een wilde zonder vrouwen op stap en dat geschiedde ook. Na de verbroedering werd de jaarverga dering voortgezet. Naderhand doken de meest wilde verhalen over dit voorval op. Jan Theeuwen bleef zich inzet ten voor het gilde. Hij had in 1988 een aandeel in de nieuwe kos- Jan Theeuwen werd dinsdag gehuldigd vamvege zijn gouden jubileum. tuums van de gildebroeders en een jaar later was hij lid van de sponsorcommissie van de eerste Gildedag in Blitterswijck. Jan Theeuwen beschouwt het vijftigjarig jubileum niet als een eindpunt. "Ik blijf gewoon lid van het gilde, of ze moeten me moe worden. En zolang mijn gezond heid het toelaat, blijf ik de jaarver gadering bezoeken en doe ik graag mee aan speciale activitei ten. Dus wat mij betreft mogen we alvast een afspraak voor een volgend interview maken: in 2014, als ik zestig jaar lid ben van het St. Antonius Abt Gilde.. Vogelvereniging De Gevleugel de Vrienden Wanssum e.o. organi seert op zondag 25 januari van 9.30 tot 12.00 uur in Sport- en Feestzalencomplex 't Brugeind weer haar maandelijkse vogel markt. Op deze vogelmarkt worden door vogelliefhebbers vogels te koop aangeboden. Ook bieden verschillende handelaren allerlei vogelbenodigdheden te koop aan en kopen ze vogels op. Bij de ver enigingsbibliotheek zijn weer allerlei vogelboeken en video's te leen. Ook niet-leden krijgen de gelegenheid vogelboeken of video's te lenen. De Stichting Vriendenkring Meerlo-Wan^sum-Wasosz organi seert in het lange Hemelvaarts- weekend van 2004 een busreis naar Wasosz, de Poolse gemeente waarmee de gemeente Meerlo- Wanssum al jaren intensieve vriendschapsbanden onderhoudt. De reis is bedoeld voor kinde ren die minimaal in groep 8 zitten en maximaal veertien jaar oud zijn en een beetje Engels kunnen pra ten. Er kunnen ook enkele ouders mee. Op donderdag 5 februari wordt in het gemeentehuis in Meerlo een informatieavond over de reis georganiseerd. Aanvang: 19.00 uur. Bezwaren tegen kap grove dennen in Zevenbergerpark Dertien grove dennen in het Zevenbergerpark in Swolgen mogen niet gekapt worden. Dat vindt althans L. Lenssen, die onlangs een bezwaar schrift indiende tegen het besluit van de gemeente Meer lo-Wanssum om aan mevrouw M. Dinghs uit Amsterdam en de heer A. van Delft een kap- vergunning te verlenen voor het vellen van respectievelijk acht en vijf grove dennen op hun eigen perceel in het vakantiepark. Lenssen, die zijn woning op het perceel Parkweg 1 permanent bewoont, is van mening dat het boskarakter van het vakantiepark door de kap een forse deuk oploopt en dat het vellen van de dennen helemaal niet nodig is. "Ik wil het bos behouden, daarvoor hebben we de recreatiewoning ook gekocht. Door het kappen van zoveel bomen tegelijk ont staat er een ingrijpend gat in het bos. Bos moet bos blijven." Woordvoerder F. Hesen van de gemeente Meerlo-Wanssum liet weten dat de bomen uit veilig heidsoverwegingen worden gekapt. "Het is niet de bedoeling van de gemeente om meer bomen te kappen dan nodig is. Ik ben zelf gaan kijken en heb gezien dat het gewoon veiliger is om de bomen te kappen. Enkele bomen staan erg dicht op de huizen en de grove den is zeer breukgevoe- lig, het acute gevaar zit 'm vooral in de dikke takken die op wonin gen en auto's kunnen vallen en schade veroorzaken. Op de perce len blijven nog voldoende bomen over om het boskarakter te behouden. En het is echt niet zo dat we zomaar even een kapver- gunning verlenen." Mevrouw Dinghs en de heer A. van Delft, die de woningen aan respectievelijk de Lijsterlaan en de Parkweg in het park puur als vakantiewoning gebruiken, beves tigden het verhaal van de gemeen teambtenaar. Ook zij willen per se het boskarakter van het park behouden. Om te genieten van rust en groen. "Ik heb de afgelopen jaren zelfs extra bomen en struiken geplant", legde mevrouw Dinghs uit. "Maar als eigenaar van het pand kun je aansprakelijk gesteld worden voor eventuele schades. Ik wil dat de bomen gekapt worden voordat ze omvallen of de kruinen afbre ken en er iemand gewond raakt. De heer Van Delft sloot zich aan bij de woorden van mevrouw Dinghs. "Het gaat ons puur om de veiligheid." Bezwaarmaker Lenssen was blij te horen dat iedereen het karakter van het bos wil behouden. Dat de dode bomen gekapt worden, daar heeft hij absoluut geen proble men mee. Maar gezonde bomen die niets mankeren, moeten gespaard blijven. "Als je in een bos gaat wonen weet je dat er tak ken kunnen vallen. Dat is een risi co dat je van te voren moet incal culeren. Door nu een kapvergunning te verlenen krijg je het risico van precedentwer king. De gemeente moet de bomen per geval beoordelen en niet te snel een kapvergunning verlenen." De commissie bezwaarschriften buigt zich nu over de kwestie en komt binnenkort met een advies aan het college van B en W van de gemeente Meerlo-Wanssum. Meer woningen in Meerlo -Wanssum Er zijn vorig jaar 32 nieuwe woningen bijgekomen in Meerlo-Wanssum. Dat blijkt uit het statisch jaaroverzicht 2003 van de gemeente Meerlo- Wanssum. In totaal 'bestaat' de gemeente Meerlo-Wanssum nu uit 2891 woningen. Blitterswijck kreeg er negen nieuwe huizen bij, Meerlo acht, Tienray twaalf, Geijste- ren twee en Swolgen een. In Wanssum werd in 2003 niet één nieuwe woning opgele verd. Het aantal leerlingen op de basisscholen nam af, met vijf leer lingen, naar 816. Blitterswijck had vier leerlingen minder dan een jaar eerder, Meerlo drie, Tienray zes en Wanssum drie. Het kleinste kerkdorp van de gemeente, Geijs- teren, had negen leerlingen meer op de basisschool dan in 2002 en Swolgen twee. Het totaal aantal inwoners in de gemeente Meerlo-Wanssum nam af, van 7734 naar 7728. Opvallend is het positieve saldo van Swol gen. In dat dorp waren in 2003 twintig geboorten en tien overlij- dens, 45 vestigingen en 37 ver trekken, waardoor er per saldo achttien mensen meer wonen dan in 2002. Minder voorspoedig ging het met Wanssum, dat op 1 janu ari 2003 23 inwoners minder had dan op 1 januari 2002. Dit komt Statistisch jaaroverzicht 2003 vooral door het 'hoge' vertrekcij- fer (86) en het 'lage' vestigingscij- fer (57). In Wanssum werden 21 baby's geboren en kwamen vijf tien mensen te overlijden. Ge Over- Vesti Ver Saldo Aantal boorten lijdens gingen trekken inw. 1-1-2004 Blitterswijck 12 5 30 32 5 1.122 Geijsteren 6 4 13 17 2 448 Vleerlo 25 13 93 96 9 1.776 Swolgen 20 10 45 37 18 1.286 Tienray 16 5 81 105 13 1.115 Wanssum 21 15 57 86 23 1.981 Totaal 100 52 319 373 6 7.728 Woningen Leerlingen 1-1-2003 basisschool 1-1-2004 Blitterswijck 408 9) Geijsteren 177 2) Meerlo 684 8) Swolgen 442 1) Tienray 435 12) Wanssum 745 0) Totaal 2.891 (+32) yvijziging t.o.v. 1.1.2003 129 (- 61 183 (- 153 73 (- 217 (- 816 (- 5) Tientallen videorecorders heb ben afgelopen week in de regio gedraaid om het eerste deel van het Ll-televisieprogramma Tijd voor Toen van het Meerlose Midsum- mer-pop-festival op te nemen. Een prachtig tijdsbeeld van dertig jaar geleden. Lange haren, lange rok ken, veel regen en veel sfeer. Maar ook werd in beeld gebracht op- welke wijze het hele dorp destijds betrokken was bij de organisatie van wat ook wel eens het Wood stock van Noord-Limburg werd genoemd. Han op de Coul, destijds jongerenwerker in Venray etl Meer lo-Wanssum, prees in de documen taire hoe de Meerlose jeugd het toen had aangepakt. Zowel bij de vroegere organisatoren als bij LI televisie zijn veel reacties bmnen gekomen over de eerste uitzen ding. Gisteren (woensdag) werd deel twee van deze historische terugblik vertoond op LI televisie. Vandaag donderdag wordt het her haald in de Dagcarroussel en komende zondag wordt deel 2 ook de hele tijd herhaald. De videore corders kunnen weer draaien. Op 27 november is er een infor matieavond gehouden over het havenproject Het Nieuwe Wans sum in De Zandhoek in Wanssum. Informatie over de plannen voor Het Nieuwe Wanssum kunt u vinden op de website van de gemeente Meerlo-Wanssum: www-, meerlo-wanssumn 1 Vrijdagavond 23 januari in De Zandhoek In gemeenschapshuis De Zandhoek in Wanssum vindt vrijdagavond een informatie bijeenkomst plaats over de toekomst van de gemeente Meerlo-Wanssum. De organi satie van de avond is een ini tiatief van de Wanssumse rozenkweker Theo van de Heijden, die vindt dat de gewone man en vrouw einde lijk maar eens moet zeggen waar het op staat. Van de Heijden doet vooral ook een beroep op de jongeren om eens te komen. Ook het Tweede- Kamerlid Ger Koopmans is uitge nodigd om te komen luisteren en Jan Janssen uit Swolgen -o.a. bekend als directeur Saweco- zal een frisse toekomstvisie van Meer lo-Wanssum presenteren. Aan vang: 20.00 uur. Theo van de Heijden heeft de afgelopen maanden al enkele keren van zich laten horen Tij dens een gemeentelijke bijeen komst in Wanssum mocht hij hardop dromen. Over de toe komst van Meerlo-Wanssum. de gehandicapten- en ouderenzorg (we moeten uitkijken dat ze ons niet alles afnemen, zegt hij), de situatie in het agrarische gebied en de stankcirkels (waardoor in de dorpen nauwelijks nog gebouwd wordt) tot en met de centralisatie van sport- en andere verenigingen. Het gaat om onze kinderen en kleinkinderen, zegt de rozenkwe ker. En hoe is het met de gezond heidszorg gesteld, vraagt hij zich hardop af. Wat hem betreft komen alle voorzieningen voor jong en oud op een centrale plek en rijden er elektrische treintjes van de dorpen naar deze voorzie ningen. De informatieavond begint om 20.00 uur en na afloop is er disco en muziek. De gemeente Meerlo-Wanssum zet enkele dagen later, op woens dag 28 januari, in zaal 't Brugeind de laatste bijeenkomst op touw over de toekomst van Meerlo- Wanssum. Aanvang: 20.00 uur. PEEL EN MAAS Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum Margo Vermazeren. Almut Raaij- makers, Marie-Therese van Loon, Marlon Theunissen U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dins dag, woensdagmorgen of donder dag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas toor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meer lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13.00 uur, spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30. 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726. fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg. Legert 15. 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@wórldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99. Postbus 242, 5900 AE Venlo. tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo. tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H Tan. De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 08004)432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel; 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219. 5913 ST Venlo. tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsy- straat 21. 5866 BM Swolgen, Tel. 0478-692028. Voor bezoëkwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst. tel. 077-3978500. fax 077- 3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.svnthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19.30 - 21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 39^8500 Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. Vrijwilligerscentrale. Ope ningstijden. ma., di. en do. van 10.00-12.30 uur.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 11