Harold Of LENSSEN Bouw arbeidscentrum Rooyse Wissel van start Drie gastbedrijven op Kies Techniek "Kinderopvang moet betaalbaar blijven" Wagyu-vlees: een keizerlijke delicatesse uit Veulen Nieuw programma hartrevalidatie Nieuwe partners Rühl Haegens Molenaar Ledenopvang FNV «JJiSQP (0478) 539020 Stayerhofweg 2b Wanssum Eind vorig jaar is het Maasziekenhuis Pantein in Boxmeer gestart met een poli hartrevalidatie. Patiënten die een hartinfarct hebben gehad of een hartoperatie hebben ondergaan, kunnen op deze poli een revalida- tieprogramma volgen dat is opge steld volgens de richtlijnen van de Nederlandse Hartstichting. In vier bijeenkomsten geven een cardioloog, een psycholoog, een diëtist en de coördinator hart revalidatie informatie en begelei ding. Patiënten die het program ma volgen, krijgen advies over een gezonde leefwijze en informa tie over het ziektebeeld en moge lijke behandelingen. Het program ma is erop gericht om herhaling van hartproblemen te voorko men. Dit programma verschilt van het hartrevalidatieprogramma van de fysiotherapeuten van het Maasziekenhuis dat al langer bestaat. Bij dit programma wer ken hartpatiënten aan het opbou wen van hun conditie en leren zij angst bij beweging en belasting te overwinnen. Tijdens een intake bekijkt de coördinator hartrevali datie welk programma het meest geschikt is, of dat een patiënt voor beide programma's in aan merking komt. Voor wie is het programma geschikt? Patiënten die op de afdeling Cardiologie van het Maasziekenhuis zijn opgenomen, krijgen het aanbod om het pro gramma hartrevalidatie te volgen. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur De start van de eerste ledenopvang van de afdeling Venray van FNV Bondgenoten was een succes. Op de dinsdagavonden tussen 19.00 en 20.30 uur konden leden met allerlei vragen over werk en inkomen terecht in het Wijkcentrum in Veltum. Met ingang van het nieuwe jaar zal dit werk worden voortgezet. Dan zal het echter niet meer op de dinsdagavond gebeuren. De eerste ledenopvang wordt gehouden op de maandagavond. Ook dan weer telkens tussen 19-00 en 20.30 uur. Showroombezoek uitsluitend op afspraak KEUKENINRICHTING advies aan huis, ook 's avonds 5gi PEEL EN MAAS Binnen de organisatie van Rühl inj Haegens Molenaar werken 80 per- sonen verdeeld over de kantoren I in Venray, Nuenen en Boxmeer. Door de schaalvergroting zijn zij in staat gebleken om met de j noodzakelijke kwaliteiten en spe- cialismen de klanten optimaal van dienst te zijn. Niet alleen voor de accountancy en belastingzaken, maar ook op subsidiegebied en internationaal terrein zijn zij klaar voor de toekomst. Zowel de klei ne, de middelgrote, maar ook de grote bedrijven vinden in ons een betrouwbare partner, waarbij aan dacht en persoonlijke benadering van belang blijft. Door de omvang van onze organisatie kunnen zij de dienstverlening afstemmen op de grootte van de onderneming, om zodoende voor de klanten een optimale prijs-kwaliteitverhou- ding te realiseren. Fer Verbeek en Ron Fleurkens zijn met ingang van 1 januari 2004 toegetreden als partner bij Rühl Haegens Molenaar. Samen zullen zij blijven zorgen voor een hoog niveau van dienstverlening. Fer Verbeek is fiscaal jurist, heeft ervaring opgedaan als belastingin specteur en is al geruime tijd als adviseur werkzaam bij Rühl Haegens Molenaar. Hij is verant woordelijk voor de fiscale afde ling. Ron Fleurkens is gecertifi ceerd accountant-administra tieconsulent en heeft jarenlange ervaring in de accountantsprak tijk, waarvan een lange periode bij Rühl Haegens Molenaar. Hij is verantwoordelijk voor de accoun tancy afdeling. Donderdag 15 januari 2004 - Pagina 9 Op zaterdag 17 januari vindt de jaarlijkse manifestatie Kies Techniek weer plaats en zal wederom gepoogd worden een brug te slaan tussen kin deren en het prachtige vak Techniek. Deze keer zijn drie bedrijven bereid om hun deu ren voor de kinderen (en hun ouders) te openen: FlexMax, Uppakra Filial NL en Verhoeven Timmerfabriek. FlexMax is een uniek bedrijf in Nederland. Het bedrijf ontwikkelt en produceert grote gereedschap pen voor de automotive-industrie. Met deze persgereedschappen worden door autofabrikanten als Mercedes, BMW en Porsche plaat- delen voor de auto's gemaakt, onder andere airbagkastjes, dash boards en motordragers. Uppakra Filial NL produceert in opdracht van FlexLink diverse geautomati seerde transportsystemen. De transportlijnen zijn bedoeld voor lichtgewicht producten: flessen, lichte dozen, toiletpapier. Ook levert Uppakra aan de voedings middelen-industrie. Het zijn syste men die soms wel kilometers lang kunnen zijn. Verhoeven Timmerfabriek Nederland B.V. (onderdeel van Verhoeven Bouwgroep) produceert houten betonmallen, prefab timmerwerk en speciale seriestuks-producten. Met 18 medewerkers bedient het bedrijf voornamelijk de markt in Nederland en Duitsland. De manifestatie Kies Techniek vindt plaats op zaterdag 17 januari 2004. Het TOC is die dag geo pend van 10.00 tot 15.00 uur. De gastbedrijven stellen hun deuren eveneens open om 10.00 uur tot ongeveer 16.00 uur. FlexMax is gevestigd op Spurkt 1, Uppakra Filial NL is direct hiernaast geves tigd (Spurkt la). Verhoeven Timmerfabriek is gevestigd aan de Macroweg. Behalve de gastbedrij ven kunnen bezoekers deze dag stands van alle deelnemende bedrijven bekijken, die binnen de muren van de gastbedrijven staan opgesteld. In tegenstelling tot voorgaande jaren zal de prijsuitreiking van de ontwerpwedstrijd (Bouw een Brug) niet plaatsvinden tijdens de manifestatie. Deze keer zal deze plaatsvinden op 5 februari in de kantine van Inalfa Venray (Maasheseweg 83). De prijsuitrei king zal beginnen om 15.30 uur. Voorafgaand aan de manifesta tie Kies Techniek vinden in het TOC weer de Doe-Dagen plaats, georganiseerd door Stichting Maak het in de Techniek (MIT). Op donderdag 15 en vrijdag 16 januari zullen de leerlingen van groep 8 de weg weer vinden om zich uit te leven met de verschil lende technieken. Het succes van de Doe-Dagen krijgt ook dit jaar weer een vervolg: liefst 46 basis scholen doen mee en maar liefst 1273 leerlingen zullen kennisma ken met techniek. Beide aantallen betekenen een nieuw record! een betere dagbesteding voor de patiënten kan worden gezorgd. Het arbeids- en scholingscentrum wordt zo'n 1300 vierkante meter groot en is volgens planning eind dit jaar gereed. SSK verruimt openingstijden op alle locaties Afgelopen week startte bij de Oostrumse tbs-kliniek de Rooyse Wissel de bouw van het arbeids- en scholingscentrum. Met de komst I van dit centrum beschikt de kliniek over grotere ruimtes voor arbeid en productie, zodat voor Wellicht heeft u reeds iets gehoord over de St. Joseph Hoeve Wagyu Farm in Veulen. Diverse TV-programma's heb ben al aandacht besteed aan de 'Wagyu-massagesalon' van de St. Joseph Hoeve. De St. Joseph Hoeve Wagyu Farm is de eerste Wagyu Farm in Nederland. De St. Joseph Hoeve, gelegen in het hart van het fraaie natuurge bied De Peel, dateert uit het begin van de vorige eeuw. Het bedrijf werd oorspronkelijk als veehou derij opgestart door de ouders van Jan Slangen. Jan Slangen en zijn echtgenote Jeanne die het bedrijf later overnamen, bleken over een ware pioniersgeest te beschikken. In 1989 gaven zij een nieuwe wending aan de tot dan toe traditionele veehouderij en maakten op succesvolle wijze een start met de productie van een zachte witte feta-kaas: de St. Joseph's Witte. Deze bijzonder smaakvolle kaas geniet als Limburgs streekproduct inmid dels een aanzienlijke bekendheid. Na een diepgaande studie naar de kansen voor het opzetten van een Wagyu-fokkerij maakte het echtpaar Slangen in 2000 een begin met deze nieuwe activiteit. Er werden contacten gelegd met toonaangevende Wagyu-fokkerij- en in de Verenigde Staten en Australië en de St. Joseph Hoeve Wagyu Farm verwierf de exclusie ve importrechten voor Europa van top-genetische Wagyu embry o's. Via implantatie van deze embryo's in Nederlandse stam boekkoeien wordt momenteel hard gewerkt aan het opbouwen van een Wagyu-veestapel voor het bedienen van het Nederlandse top-horecasegment. De St. Joseph Hoeve Wagyu Farm heeft inmiddels alle experti se in huis op het gebied van het houden van Wagyu-runderen. Jan en Jeanne Slangen zijn onlangs teruggekeerd van een studiereis naar Australië, waar zij het 'World Wagyu Symposium' in Toowoomba hebben bijgewoond. Zij hebben daar onder andere hun kennis kunnen vergroten over de specifieke voeding van de Wagyu- runderen. Naast hun al bestaande netwerk in Japan hebben zij nu ook uitgebreide contacten opge daan in Australië, waar Wagyu- vlees grote belangstelling geniet. Op de St. Joseph Hoeve zijn inmiddels 30 Wagyu kalfjes gebo ren. Op korte termijn zullen dat er 20 meer zijn. De St. Joseph Hoeve Wagyu Farm besteedt grote zorg en aandacht aan deze unieke Nederlandse Wagyu-run deren. De Wagyu's worden vor stelijk behandeld en dagelijks gemasseerd, zodat het vlees nog malser wordt. Omdat de belangstelling voor het bijzondere Wagyu-vlees in Nederland groeiende is, is de St. Joseph Hoeve Wagyu Farm reeds overgegaan tot het importeren van Wagyu-vlees uit Australië. Met dit vlees heeft de St. Joseph Hoeve een aantal proefpakketten samengesteld en proeverijen georganiseerd. Chef-koks en meester-slagers, kenners bij uit stek, hebben het vlees kritisch beoordeeld en zijn zeer enthou siast. Het oordeel van de experts is lovend: "Het vlees is prachtig gemarmerd en de smaak is over weldigend." Het Japanse woord 'Wagyu' betekent letterlijk Japans (Wa) rund (Gyu). In Japan, een land van viseters en vegetariërs, wer den Wagyu-runderen oorspronke lijk als trekvee ingezet op het plat teland. De sterke invloed van het Boedhisme zorgde er lange tijd voor dat de vleesconsumptie in Japan nauwelijks naam mocht hebben. Het waren de Japanse veldhe ren, de Shoguns, die in de 19e eeuw ontdekten dat soldaten gro ter en krachtiger werden door het eten van Wagyu-vlees. Aanvankelijk was de consumptie van Wagyu-vlees alleen voorbe houden aan het hof van de keizer. Het vlees dat aan de keizer werd geserveerd moest uiteraard van superieure kwaliteit zijn. De Wagyu-runderen kregen daarom een keizerlijke behandeling: ze werden dagelijks gemasseerd en kregen het beste voer te eten. Vanaf de tweede helft van de 19e eeuw kwam de vleescóm- sumptie in Japan langzaam op gang nadat door de Japanse over heid een selectie- en registratie- programma voor Wagyu-runderen was geïntroduceerd. Dit program ma leidde ertoe dat de kwaliteit van het vlees steeds verder verbe terde en verfijnde tot op het befaamde niveau van vandaag. Tegenwoordig is "Kobe-stijl" beef, afkomstig van Wagyu-runde ren voor gastronomen over de hele wereld een mythisch begrip. Dit exclusieve en gezonde stukje vlees staat bekend om zijn exqui se smaak en heeft hiermee wereldwijd een enorme faam ver worven. Door experts wordt Wagyu-vlees beschouwd als het meest malse, sappige en smaak volle vlees ter wereld: het kaviaar onder het vlees... Wagyu-vlees wordt gekenmerkt door de fijne structuur van het spierweefsel. Het zachte en glan zende, intramusculaire vet laat een uitgesproken graad van 'mar mering' zien, die zorgt voor de malsheid en sappigheid van het vlees en daarnaast voor de zeer karakteristieke smaak. De verfijn de Wagyu-smaak wordt vooral toegeschreven aan het feit dat de in het vet voorkomende suikers bij het bakken van het vlees cara-1 melliseren. Onderzoek van de Washington i State University heeft uitgewezen dat Wagyu vlees zelfs tot 30% I meer enkelvoudig onverzadigde vetzuren bevat dan het veelge roemde Agnus rund. Wagyu vlees past daarom uitstekend in chole sterolverlagende diëten. Het vlees laat zich - net als bief stuk - snel om en om bakken. In tegenstelling tot normaal rund vlees hoeven bij Wagyu-vlees geen sauzen te worden toege voegd, die doorgaans vooral het gebrek aan natuurlijke smaak moeten maskeren en corrigeren. Jan Slangen van de St. Joseph Hoeve Wagyu Farm: "Geen enkele andere soort rundvlees kan con curreren met de exquise smaak1 van Wagyu. Gastronomen beschouwen Wagyu dan ook als een absolute 'buitencategorie' op het gebied van vlees." Op 21 en 22 januari organiseert Jan Slangen een proeverij, ini samenwerking met Bertuf Liefrink, kok in De Hamert. Meei hierover in de advertentie op de voorpagina. berichtgeving. Voor SSK als grote regionale aanbieder van kinderop vang aanleiding om eens te reage ren. De prijzen van kinderopvang zijn de laatste jaren fors gestegen. Een stijging van 10-15% was geen uitzondering. Deze stijgingen waren vooral een gevolg van externe ontwikkelingen. In 2003 zijn de salarissen in de kinderop vang opgetrokken via een nieuwe CAO. Verder liepen door de kabi netsmaatregelen vooral de indi recte loonkosten op en moeten voorzieningen voor kinderopvang voldoen aan steeds strengere wet en regelgeving. Dit alles heeft uiteraard een prijsopdrijvend effect. Met alleen een doorberekening van de inflatie en de beperkte loonstijgingen kan SSK voor 2004 de oriisstiieine beoerkt houden tot 3% voor de buitenschoolse opvang en 4% voor het kinderdag verblijf. Daarnaast worden op alle kindercentra van SSK de opening stijden verruimd, zodat ze nu open zijn van 7.30 uur tot 18.00 uur. Dit in tegenstelling tot veel concurrenten die ook voor komend jaar met forse verhogin gen komen. Omgerekend per uur is kinder opvang niet duur. Vergeleken met bijvoorbeeld een hulp in de huis houding is gemiddeld euro 5 per uur voor professionele opvang voor een kind niet veel. Hierbij nog geen rekening houdend met een bijdrage van de werkgever of fiscale aftrekmogelijkheden. Hoewel het gaat om een kostbaar goed, namelijk de verzorging en ontwikkeling van het kind, is het omgerekend per maand toch een groot bedrag. Wat mag u van onze kinderop vang daarvoor terug verwachten. Kwaliteit: professionele leid sters die inspelen op de individu ele behoefte van uw kind en het stimuleren in de ontwikkeling. Zij zijn het die zorg en veiligheid bie den aan uw kind, het vertrouwen geven en een speciale band opbouwen. Ook kwaliteit van de leefomgeving van uw kind. Deze is uitdagend en specifiek inge richt voor het kind. Door opvang te bieden in groepen zijn sociale aspecten erg belangrijk. Het kind leert van andere kinderen. Ze voe den elkaar op en leren omgaan met speelkameraadjes. Een vaste basis waarop u als ouder altijd terug kan vallen. Dit is wat SSK u biedt en wil blijven bieden. Wij doen er daarom alles aan om de kinderopvang betaalbaar te hou den!" De redactie van Peel en Maas stelde dit jaar op oudejaarsdag een groot aantal mensen, bedrijven en verenigingen in 1 de gelegenheid om terug te blikken op 2003 en vooruit te blikken op 2004. In alle ijver 3 werd echter vergeten de bij drage van SSK mee te nemen. Omdat wij u deze tekst niet willen onthouden, deze week de monoloog van Inez van Gils, manager marketing sales van de regionale aanbie der van kinderopvang. Inez van Gils: "Kinderopvang moet betaalbaar blijven, vindt SSK. De kinderopvang is de afge lopen maanden veel in het nieuws geweest. 'Kinderopvang weer fors duurder\ 'overheid wil bezuinigen op dure kinderop- •f vang', en zo volgde nog veel meer

Peel en Maas | 2004 | | pagina 9