ivertredingen bij controle horeca ^oek valt na 100 jaar Auteurs Limburg succesvol .Opening Muziek Werk Plaats iH Parkeerbeheer in tijdelijke huisvesting Pestbellers blokkeren Huisartsenpost KASTSYSTEMEN Ingezonden Niets! Waals MAATWERK IN - Slaapkamer - Kantoor - Woonkamer - Keuken i Vanuit de cliëntenvereniging an het Vincent van Gogh nstituut in Venray is enkele jaren eleden de Stichting Kunst Werk 'laats opgericht. Dit atelier is (edoeld voor kunstenaars met en psychiatrische achtergrond 'oor wie bestaande maatschappe- ijke voorzieningen onvoldoende lansluiten om weer structuur en nlioud aan hun leven te geven Mede door het succes van de Kunst Werk Plaats is de Muziek Werk Plaats op het» St. naterrein opgericht. Aan de deelnemers met een psychiatri sche achtergrond wordt voor een zinvolle dagbesteding een podi um geboden om onder begelei ding bezig te zijn met muziek. Het bestuur van de Stichting Kunst Werk Plaats beoogt het verstevi gen van de positie van deze speci fieke groep in de maatschappij. Op vrijdag 23 januari vanaf 14.00 uur wordt de Muziek Werk Plaats officieel geopend. PEEL EN MAAS een abonnement waard sm&t, ook eau Hoofo neeeei Industriestraat 17a, 5961PH HORST ofi Hoogveld tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 WielHermkes KEUKEN EN INTERIEURBOUW Donderdag 15 januari 2004 - Pagina 7 EN MAAS andveiligheid en vergunningen niet in orde de 48 in 2003 gecontro- horecabedrijven blij er 29 hun vergunningen in orde te hebben, unige beschikken volgens lemeente Venray bijvoor- niet over een drank- en recavergunning, andere »ben geen juiste exploitatie gunning. Ook moeten der- i bedrijven maatregelen nen om de brandveiligheid liet gebouw te verbeteren, gemeente Venray heeft in tijdsbestek van drie jaar ongeveer 150 horecabe- llan0 yen in de gemeente gecon- op diverse vergun- siaap- gsaspecten. udste paardenverzekering opgeheven De gemeente controleerde de drank- en horecawetvergunning, exploitatievergunning (APV), ter rasvergunning en speelautoma- tenvergunning. Bij vijftien bedrij ven is daarnaast ook nog gecontroleerd op brandveiligheid. Bij negentien van de 48 bedrij ven werden alle vergunningen in orde bevonden. Van de vijftien bedrijven waar ook op brandvei ligheid is gecontroleerd, hadden er dertien tekortkomingen. Er schortte bijvoorbeeld wat aan de nood- en/of transparantverlich ting, de blusmiddelen en/of nood uitgangen en de versiering (niet brandvertragend). Ook beschik ten twee bedrijven nog niet over de vereiste gebruiksvergunning. Verder klopte de beschrijving van enkele lokaliteiten niet meer (wat betreft het aantal m2 en/of toe voeging van een of meerdere lokaliteiten) of waren de inrich tingseisen niet in orde (met name wat betreft de mechanische venti- latie-inrichting). De betreffende ondernemers zijn inmiddels alle maal door de gemeente Venray geïnformeerd met het verzoek om de tekortkomingen binnen één maand in orde te maken. GEEN DRANK-EN HORECA VERGUNNINGEN Wat volgens de gemeente opvalt is dat van de gecontroleer de bedrijven een behoorlijk aantal drank- en horecavergunningen niet meer actueel is, omdat de horecagelegenheid van een nieu we ondernemer is of er andere leidinggevenden zijn. Dit heeft geleid tot een toename van het aantal aanvragen voor een nieuwe vergunning. De gemeente heeft in overleg met Horeca Venray beslo ten om in dit specifieke geval van uit het oogpunt van goodwill een aangepast legestarief te hanteren voor situaties waarin een nieuwe vergunning nodig is Per 1 januari 2004 zal voor het in behandeling nemen van een aanvraag 50% van de reguliere legeskosten in reke ning worden gebracht. Verder was het volgens de gemeente opvallend dat in een behoorlijk aantal gevallen de beschrijving van de lokaliteiten niet meer voldeed. De desbe treffende ondernemers gaven .veelal aan dat zij dachten dat met het aanvragen van een bouwver gunning automatisch ook over een drank- en horecavergunning beschikten. Binnen de gemeente is nu de werkafspraak gemaakt dat voortaan bij het verlenen van bouwvergunningen aan hore caondernemers (bij uitbreiding/ aanpassing van de horecalokali- teit) ook wijziging van de drank en horecavergunning plaats kan vinden. werden ook de winnares van de Dichtregelwedstrijd, Leonie Colsen uit Venray. en burgemees ter Jos Waals die voor de tiende keer de Raadselige Rozen uitreik te. Tussendoor trad op cabaretier Miel Verstappen met een toepas selijke selectie uit zijn solopro gramma Happy Miel. De bekroon de gedichten en verhalen zijn opgenomen in een bundel waar voor nog een tiental gedichten (vier van Limburgers) werd gese lecteerd. De bundel is verkrijg baar voor 5 - in de Venrayse boekhandels of door storting van 6.60 (incl. porto) op bankrek. 6600 06111 van Literair Café Venray met vermelding Bundel Elfde Roos en het adres van de besteller. Meer info op www.lite- rair-cafe-venraynl Leonie Colsen uit Venray won de dichtregelivedstrijd. Januari 2004 was een dag t een dubbel gezicht voor stuur en leden van de derlinge Paardenverzeke- Holthees-Smakt-Maas- ès. Enerzijds was het de eer dag van de tweede eeuw in bestaan, anderzijds kregen leden een brief in de bus de vereniging werd opge ven. Teruglopende le- itallen met als gevolg een te [K>t financieel risico voor bestuur als er wat mis zou in, leidden tot de opheffing. )p 4 januari 1904 was de ver ging opgericht als Onderlingen irde Verzekering Maashees, Ithees, Bosch, Smakt, isteren, waarbij vooral de angen van de kleine boer in 't werden gehouden. Kleine •ren die, als er een paard dood g, financieel niet in staat waren nieuwe te kopen. )ver wie de oprichters waren over hoeveel paarden het in de ;injaren ging, is niet veel eend. Tijdens de Tweede reldoorlog zijn er nogal wat ïllen van de verzekering verd- nen, alleen het leden/ en schat- jsregister van de jaren 1920 tot met 1950 en 1961 tot en met >9, plus het notulenboek vanaf 85 to 2003 zijn nog aanwezig, twig handgeschreven, tot aan laatste vergadering, maar veel het allemaal niet. Een analyse i de betekenis van de onderlin- i verzekering voor het leven van boeren in dit gebied is dan ook :t makkelijk te geven, latuurlijk zijn het tot aan de itiger jaren bijna allemaal echte rkpaarden, ruinen en merries, ingeschreven staan. De leden >ben een, hoogstens twee paar- en meer niet. In oktober 1 bijvoorbeeld worden 65 irden ter schatting aangebo- van 51 eigenaren De hoog waarde is 1300 gulden, de igste 150. gemiddelde leeftijd de paarden is zeven jaar, de ite is negentien. De totale iarde van de verzekerde paar- :n bedraagt dan bijna 44.000 ilden. SCHOMMELINGEN In de jaren twintig verandert er et zoveel, maar als de crisis in jaren dertig toeslaat zie je lang- merhand de waarde van de aarden dalen. De hoogste waar in oktober 1933 is bijvoor- :eld slechts 425 gulden, met een (taal van net 21.000 gulden bij De familie Coppis is de hele 100 jaar lid geweest van de onderlinge paardenverzekering. De bijna 75 jarige Wiel Coppis uit Holthees gaat nog bijna wekelijks met zijn twee paarden bet land op maar liefst 85 paarden. In schril contrast daarmee zie je weer in de oorlogsjaren het effect van de invordering van de paarden. Het aantal is nog wel gelijk, maar de dieren zijn vaak vrij jong en een veelvoud waard van wat er in 1933 geschat was. Nog geen kwart van de paarden werd bene den de 1000 gulden geschat, de toppers waren twee 9 jarige paar den met een waarde van 2000 gul den. Na de oorlog stabiliseerde de waarden zich weer, daar kwam pas verandering in toen door de mechanisering er steeds minder werkpaarden kwamen en steeds meer hobbvpaarden. In 1972 wer den er voor het eerst pony's opge nomen, maar daar mocht de waar de niet meer zijn dan f 1200. De onderlinge paardenverzeke ring deed rustig op de achter grond zijn werk. Het nut was voor iedereen duidelijk en de vergade ringen waren vaak kort. Tot 1953 vonden de vergaderingen op de eerste zondag, 's middags om vier uur, plaats in een van de cafe's in Maashees. Pas in 1953 werd besloten op een maandagavond te vergaderen. Speciaal was natuur lijk de feestvergadering in zaal Beatrix in 1954 ter gelegenheid van het 50 jarig bestaan. Aanwezig waren de leden met hun echtgenotes, burgemeester Van heusden en zijn vrouw, de NCB inspecteur en de Zeer Eerwaarde Heer Geestelijke. De Boerinnenbond presenteerde een zeer wel voorziene koffietafel, vermaak was er door voordrach ten en toespraken en de gezellig heid was 'voor een groot deel te danken aan de aanwezigheid van de vrouwen van de leden'. De secretaris repte in zijn verslag nog speciaal 'de voortreffelijke eet lust'. Herverzekeren via een grotere verzekeringsmaatschappij waren de leden in de jaren 50 en 60 niet voor en ook het voorstel om via de bank te betalen in plaats van contant na de hoogmis sneuvelde. Halverwege de jaren zeven tig ontstond er een echte bestuurscri sis omdat niemand in het bestuur wilde en bovendien was het een financieel rampjaar. Maar liefst acht paarden waren afgekeurd, die leverden weliswaar nog f 5125 op, maar er was f 11.800 uit betaald. daardoor moest er maar liefst acht procent premie betaald worden, dit in tegenstalling tot de een a twee procent in 'goede' jaren. ACHTERUITGANG In 1991 zijn er nog achttien leden over en gezien de financiële reserves moet met overgaan tot het besluit om vergoedingen voor ziekte/ en verblijfkosten van paar den, bijvoorbeeld in Utrecht bij de universiteitskliniek, niet meer te vergoeden. Aangezien de ver eniging niet bij de kamer van koophandel staat ingeschreven dreigen de financiële risico's voor het bestuur groot te worden. Jaren praat met over het oprich ting van een stichting, maar uit eindelijk blijkt het allemaal te duur en teveel werk voor de klei ne groep mensen die overgeble ven is. Na het overlijden van voorzitter Theo Koopmans zit men bijna een jaar zonder voorzit ter en de aanwezigen op de verga dering van maart 2003 besluiten om aan het eind van het jaar te bekijken of de vereniging niet beter kan worden opgeheven. Dit besluit wordt in november vorig jaar genomen. De financiële risico's blijven te groot, het aantal leden is klein en een groei zit er niet meer in. Voorzitter Harrie van Dijck betreurt het besluit want. "We waren de enige verzekering in de regio die het 100 jaar volgehou den heeft." Bij de laatste vergade ring worden nog de feestnotulen van het 50 jarig bestaan voorgele zen. Secretaris stelt het treffend in zijn laatste, handgeschreven notulen. "Van de rondvraag wenst verder niemand meer gebruik te maken, dus rest de voorzitter niets meer dan om allen te bedan ken voor hun aanwezigheid en inbreng en sluit voor de laatste keer in 100 jaar, in voor/ en tegenspoed, de vergadering." gekomen. Q-park verzorgt voor de gemeente het parkeerbeheer. Tijdens de verhuizing gaan de werkzaamheden gewoon door. Betaald parkeren blijft dan ook gewoon van kracht. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuws- zaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weige ren of in te korten. De lengte van de brieven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Schitterend Voor de bewoners (eigenaars) Merselo zeker schitterend en De Huisartsenposten Noord- Limburg stappen op 19 janu ari over op een nieuw tele foonnummer (099-8818) waarvoor voortaan betaald moet worden. Hiertoe is beslo ten omdat de patiëntenlij n overspoeld wordt met pestbel lers. Sinds 1 juli 2001 verzorgen de gezamenlijke huisartsen van Noord-Limburg de avond, nacht en weekenddiensten voor patiën ten met klachten die niet kunnen wachten. In de afgelopen 2,5 jaar hebben bijna 200.000 patiënten telefonisch contact gezocht met de Huisartsenpost. De daarvoor speciaal opgeleide doktersassis tentes worden vooral aan het begin van de avond en op de zaterdag- en zondagochtend over spoeld met telefoontjes. De bezet ting met artsen en assistentes is afhankelijk van de te verwachten drukte en varieert dan ook van twee assistentes 's nachts tot zes assistentes op zaterdag. Er zijn topdagen waarbij meer dan 500 patiënten contact zoeken met de Huisartsenpost. Om dit grote aan tal telefoontjes, soepel af te kun nen handelen. heeft de Huisartsenpost in 2003 gekozen voor een 0800 nummer. Dit gratis nummer zorgde ervoor dat patiën ten, die telefonisch contact opna men automatisch op de juiste post in Venlo of Venray uitkwamen en bij grote drukte naar een eventu eel vrije assistente op de ander post werd doorverbonden. Na enkele maanden werd ech ter snel duidelijk dat er door deze oplossing met zijn vele voorde len, nieuwe problemen ontston den. De doktersassistentes wer den dagelijks lastig gevallen door pestbellers die zich voor deden als patiënten of alleen maar bel den en direct weer de verbinding verbraken. Ook schelden en obscene taal werd niet geschuwd. Eind augustus 2003 werd een record gehaald van 365 telefoon tjes in zes dagen die allen door één beller werden gepleegd. Al deze telefoongesprekken hinde ren of blokkeren de hulpverle ning door de huisartsen omdat de post daardoor telefonisch niet of slechter bereikbaar is. Om dit pro bleem op te lossen zijn de Huisartsenposten N-Limburg gedwongen om op 19 januari over te stappen op een nieuw telefoonnummer: 0900-8818. Dit nieuwe nummer dat 0,10 per minuut kost zal pestbellers er van weerhouden de HAP te bellen. Het kan echter zijn dat een tele foon geblokkeerd is voor 0900 nummers. In dit geval kan er tele fonisch contact worden opgeno men met de klantenservice van KPN (0900-0244) of met een Primafoonwinkel om deze blok kering ongedaan te laten maken en alleen 0906 (erotische lijnen) 0909 (spelletjes lijnen) te laten blokkeren. Op deze wijze blijven de serieuze 0900 lijnen van bv. Politie en Huisartsenposten Noord-Limburg wel bereikbaar. Aangeraden wordt dit direct te doen en niet te wachten tot u een huisarts nodig heeft. terecht dat na de toezegging van b en/of w dat de huizen gebouwd konden worden en men mocht beginnen, het zo'n drama is geworden in tijd, onzekerheid en financieel. Eind goed al goed. Schitterend fijn dat de heer Waals er zo over denkt en het financieel drama voor de belastingbetaler maar weer eens vergeet wat in Venray vaker voorkomt. Gemeentehuis, schouwburg zwembad, de Hulst en recent rekening brandweer enzovoort. Schitterend zou zijn als de heer Waals het salaris dat hij ontvangt voor de laatste periode dat hij bur gemeester is maandelijks zou stor ten in de gemeentekas en het financiële drama Merselo (circa een miljoen gulden) enigszins ver zacht voor de belastingbetalers. P. Minten, Venray Het is de eerste keer dat ik reageer op een artikel in een krant. Echter het stuk in Peel en Maas van donderdag 8 januari was voor mij de druppel Wat een arrogante(de puntjes zijn door iedereen zelf in te vullen) js deze man. De manier hoe hij met zijn burgers omgaat, kan voor wat mij betreft .absoluut niet door de beugel. Hoe haalt hij het in zijn hoofd om te zeggen dat wat er in Merselo is gebeurd schitterend is. Heeft hij wel eens aan de gevoe lens van de betrokkene gedacht. Ik kan mij niet voorstellen dat deze mensen dit schitterend heb ben gevonden. Verder geeft de heer Waals aan dat de kwestie Dingus zich zelf wel oplost. Dus met andere woorden, als je de burgers maar zolang als mogelijk aan het lijntje houdt lossen alle problemen die zich binnen Venray afspelen zich zelf wel op. Dit geldt dus ook voor andere zaken die nu spelen zoals accom modatie van sport verenigingen, ondersteuning minderheidsgroe peringen en andere organisaties. Het enige dat in Venray belang rijk is zijn woningen bouwen, winst maken met het grondbe drijf. Zoals nu weer aan de Oostsingel/Lindenstraat waar de Volksuniversiteit en St. Petrus Banden maar weer even plaats moeten maken. Alle kansen om verenigingen of andere sociale organisaties onderdak te verlenen worden opzij gezet, zie het st, Annaterrein waar voor een luttele 25.000. diverse verenigingen en organisaties onderdak zouden kunnen hebben. Maar nee hoor, dit was voor Venray al te veel. Waar gaan wij naartoe in Venray. Een dorp waar geen sport of ande re sociale activiteiten te beleven zijn. Is dit wat wij willen? Dit is dus wat Waals onder andere bedoelt met de burgers aan het lijntje houden. Hij neemt ons totaal niet serieus en gaat zijn eigen gang. Ik heb nog steeds zijn uitspraak in mijn oren toen Waals naar Venray toe kwam. Meneer de econoom zou het hier in Venray wel even komen regelen. Ik begrijp niet dat een gemeenteraad dit alles tolereert en zij zich zo 1 laten manipuleren door een per soon. Van mij mogen zij de heer 1 Waals een schop onder zijn geven. Ik weet dat dit de gemeen te Venray ook geld gaat kosten 1 maar ik denk dat dit de beste investering zou zijn van de afgelo pen dertien jaar. Fons Merken, Venray Op het parkeerterrein aan de Eindstraat is dinsdagmiddag een kantoorunit geplaatst als tijdelijke huisvesting voor het bureau Parkeerbeheer. Dit bureau is nu nog gevestigd in een pand aan de Eindstraat naast het parkeerter rein. Het gebouw wordt echter op korte termijn gesloopt. Na de verhuizing en de nodige inrich tingswerkzaamheden wordt het tijdelijke kantoor uiterlijk 1 febru ari in gebruik genomen door het bureau Parkeerbeheer. De defini tieve huisvesting van het bureau is voorzien in de op het Gouden Leeuwterrein geplande parkeerga rage. Een en ander is in samen werking met Q-park tot stand De prijsuitreiking van de elfde wedstrijd om de Raadselige Roos, de jaarlijkse schrijfwedstrijd van het Literair Café Venray-regio, bracht afgelopen zondag twee nieuwtjes. Voor het eerst wer den Aanmoedigingsprijzen toegekend en verder werd de jarenlange vrouwelijke hege monie bij de Roos-winnaars doorbroken. De poëziejury besloot auteurs met talent, die gebaat zijn met sti mulerende kritiek, aan te moedi gen door hen een werkbespre king aan te bieden met twee juryleden, de Venlose stadsdich ter Koos van den Kerkhof en Venraynaar Paul Jansen. De eerste aanmoedigingsprijzen werden toegekend aan Limburgse schrijf sters, Astrid Krux uit Sittard en Wieny Curvers uit Weert; de laat ste won vorig jaar de publieks prijs van de Venrayse wedstrijd. De beide Venrayse Roos-trofeeën gingen naar twee Brabantse auteurs. Ook de BIJ-prijs poëzie van de Publieksjury ging naar Brabant. De jury's vonden het opvallend dat veel van het record aantal inzendingen (68 gedichten en 46 verhalen) handelen over ziekte en dood. Een onderwerp dat inlevingsvermogen en taalkun dige kwaliteiten vereist en voor nogal wat auteurs te hoog gegre pen bleek. Des te opmerkelijker is het dat het winnende verhaal op overtuigende wijze een ziektepro ces beschrijft. Winnaar Jaap Mettau uit Deurne, die ook in 1997 de prozaprijs won, is met zijn 77 jaren de oudste deelne mer. Bij proza ging de tweede prijs naar Kees Verbeek uit Venlo. Eervolle vermeldingen werden toegekend aan Ellis Wiendels uit Middelaar (zowel proza als poë zie), Betty Bollman uit Venlo, Marjo Dohmen uit Susteren en Jan Smulders uit Eijsden. Gehuldigd PEEL EN MAAS een abonnement waard

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7