Helpdesk Thuiszorg Regio heeft een stichting Oncologie emeente maakt in 2004 uitlaatstroken nog schoon NLW wint Loek Nelissen-prijs Synthese verbindt eisen aan subsidieverlaging Gewonden bij ongeval Minder straatlantaarns voor meer wegen "KVUUumh tot 70% REINTJESADVIES mode centrum EN MAAS Donderdag 15 januari 2004 - Pagina 5 Gemeente draait op voor huur JIP en beroepskracht vrijwilligerscentrale De beoogde bezuiniging van 120.000 euro op het budget van Synthese zal niet worden gehaald. De welzijnsinstelling heeft enkele eisen verbonden aan de subsidievermindering. Zo moet de gemeente opdraai en voor de huur - 11.200 euro per jaar -van het JIP (jonge- reninfotheek) nadat het geslo ten wordt. Ook eist Synthese een beroeps kracht, voor minimaal 32 uur per week, voor de vrijwilligerscentra le gedurende de periode dat het wordt omgebouwd tot een zelf standige organisatie. Het JIP- in afgeslankte vorm - zal onderdak krijgen bij de vrijwilligerscentrale aan de Marktstraat. De gemeente neemt dit jaar in totaal voor 1.070.831 euro dien sten af van Synthese. Alhoewel er ambtelijke beden kingen waren heeft het college tpch ingestemd met de wensen van de welzijnsinstelling. Het dporbetalen van de huur van het JIP is eigenlijk een bedrijfsrisico van Synthese. De welzijnsinstel ling is destijds een meerjarige huurovereenkomst voor het pand aangegaan. De kosten bij Synthese neerleggen betekent dat er nog meer diensten geschrapt tyoeten worden. Het college vindt een verdere uitholling van het dienstenpakket ongewenst. Het Jongeren Informatie Punt (JIP) is geen succes geworden. Het pand aan de Schoolstraat trok weinig bezoekers en was vaak gesloten. Vooral, op momenten dat de schooljeugd vrij was. Het project kostte de gemeente jaar lijks 87.356 euro. Vanaf dit jaar is het bedrag teruggebracht naar 27.725 euro. Daar bovenop komt nog de doorbetaling van de huur tot 2006. Na de verhuizing naar de vrijwilligerscentrale zal het JIP nog twee dagdelen in de week open zijn. De subsidie aan de vrijwilligers centrale wordt met 24.000 euro verlaagd tot 19.725 euro. De cen trale wordt verzelfstandigd en vraag en aanbod van vrijwilligers moet meer digitaal plaatsvinden. De gemeente wil gedurende maximaal een jaar de kosten van een ID-baan voor 32 uur per week voor haar rekening nemen. Dit kan betaald worden uit het bud get voor gesubsidieerde banen. Ook biedt de gemeente professio nele ondersteuning om te komen tot een zelfstandige centrale Voorwaarde is wel dat bijstands cliënten begeleid worden op weg naar vrijwilligerswerk. Synthese heeft aangegeven dat intensieve begeleiding van personen afkom stig van het VvGI, NLW-bedrijven en TBS-kliniek binnen het budget niet mogelijk is. De ondersteuning van ouderen- organisaties wordt door Synthese volledig beëindigd. Van de minderhedencentra kan alleen het Marokkaans Activiteiten Centrum (SMAC) nog op hulp van Synthese rekenen. Het Internationaal Vrouwencentrum moet dit jaar zelfstandig worden zodat de inzet van Synthese na 2004 komt te ver vallen. Voor jongerenwerk koopt de eemeente noe 10.000 euro in. Maar het is nog onduidelijk hoe Synthese hiervoor uren gaat inzet ten. Er is momenteel niet meer bekend dan dat 'het accent vooral ligt op activiteiten in de sfeer van straathoekwerk'. Het budget voor wijkbeheer is verlaagd van 87.000 naar 64.000 euro. Synthese zal haar inzet beperken tot de wijkinformatie- punten in Brukske en Veltum en de nieuwe wijkraad Noord-West. De wens van de gemeente om wijkconsulenten in te zetten voor directe ondersteuning van activi teiten van bewoners - gericht op verbetering van het leefklimaat - is volgens de welzijnsinstelling niet haalbaar binnen de beschikbare 900 uur. De wijkplatforms Brukske en Centrum, de belangengroep Leefbaar Veltum, wijkradenover- leg en de wijkgerichte aanpak in Landweert moeten het voortaan zonder inbreng van Synthese stel len. Ook zal de welzijnsclub geen bijdrage leveren aan de nieuwe gebiedsgerichte aanpak, kwaliteis- plan centrum en zwerfvuilacties. De commissie Maatschappelijke Diensten bespreekt het voorstel in de vergadering van donderdag 29 januari. e-mail: redactie; rëdactie@vandenmunckhof.ni advertentie-afdeling: advertentie@vandenmunckbof ni PEEL EN MAAS r i *.r. Mooi de Mooiste Mode Ivflj'" Roggel 0475-494220 Boxtel 0411-676322 Penningen 077-3074931 Horst 077-3986464 Geleen 046-4757545 Voor vragen over de verhoging van de eigen bijdrage kunnen cliënten van Thuiszorg Noord- Limburg terecht bij een speciale helpdesk. Op die manier wil de thuiszorgorganisatie haar cliënten goed informeren over de mogelij ke consequenties van dit rege ringsbesluit. Op basis van het aan tal uren hulp per week en het belastbaar inkomen van de cliënt en zijn eventuele partner maken de medewerkers van Thuiszorg Noord-Limburg een berekening van de te^verwachten eigen bij drage. Het nummer van de help desk is 0478-526275. Op basis van het besluit om de eigen bijdrage voor de thuiszorg te verhogen, hebben landelijk al duizenden cliënten hun hulp opgezegd of verminderd. Deze beslissing kan op verkeerde informatie zijn geba seerd. Niet iedereen hoeft name lijk het maximum tarief van 11,80 per uur te gaan betalen. De hoogte van de eigen bijdrage is afhankelijk van het belastbaar inkomen en de gezinssamenstel ling. Bepaalde categorieën cliën ten gaan dit jaar zelfs minder beta len dan in 2003- Het verhogen van de eigen bijdragen voor thuis zorg is een besluit van de rege ring. Het Centraal Administratie Kantoor (CAK) in Den Haag voert de regeling uit. Ook op de websi te van het CAK kunnen mensen hun eigen bijdrage uitrekenen. Het adres is: www.cak-bz.nl PEEL EN MAAS een abonnement waard De gemeente overweegt het aantal straatlantaarns bij ver nieuwing van de openbare verlichting voortaan te halve ren. Daardoor komt er geld vrij om meer donkere school- fietsroutes in het buitengebied te verlichten. Volgens het beleidsplan Openbare Verlichting uit 1999 wordt bij vervanging voortaan de landelijke NSvV-norm gehanteerd. Voorbeelden zijn het fietspad langs de Oirloseweg tussen het NS-station en Oirlo, de Castenrayseweg en de St. Jozeflaan tussen de Maasheseweg en de kom van Smakt. Er komen steeds meer geluiden dat het grote aantal straatlantaarns op deze plekken teveel van het goede is. Ook omdat vanwege de bezuinigingen het budget voor de openbare verlichting gehalveerd is. De komende jaren is er jaarlijks ruim een ton beschikbaar. Voor 2004 staat er 103-000 euro in de begroting. Het grootste gedeelte gaat op aan de vervanging van masten die meer dan dertig jaar oud zijn, het vervangen van TL- lampen van 40 watt door energie zuinige armaturen van 36 watt en schadeherstel. In totaal 77.000 euro. Er blijft dit jaar nog 26.000 euro over voor uitbreiding en ver nieuwing. Vanuit de dorpsraden komen er regelmatig klachten dat doorgaande (school)fietsroutes in het buitengebied slecht verlicht zijn. Zoals bijvoorbeeld de Merseloseweg tussen Merselo en Venray. Om het minimale budget zo goed mogelijk in te zetten stelt de gemeente voor de landelijke norm los te laten. Afgelopen maandag ging de commissie Stedelijk Beheer een kijkje nemen op ondermeer de Oirloseweg. Om te zien wat de gevolgen zijn als de helft van de lichtmasten wordt uit geschakeld. Er is een lijst opgesteld van don kere wegen in het buitengebied die een betere verlichting moeten krijgen. Dit zijn de Twistweg, Loonsedijk, Merseloseweg, Overloonseweg, Maasheseweg. Meerloseweg/Ericaweg, Hoogrie- broekseweg/Zandhoek, Over- broekseweg, Horsterweg, Veu- lenseweg, Eijkenhofweg, Volen, Brugpas, Heidseweg, Ysselsteyn- seweg en de route Spiekert-Lem- menweg-Steegsepeelweg tussen Heide en Leunen. De straatverlich ting heeft drie functies: sociale vei ligheid, verkeersveiligheid en leef baarheid/sfeer. In het buitengebied telt vooral de sociale veiligheid. Op de donkere en uit gestrekte buitenwegen voelen fiet sers zich veiliger wanneer andere weggebruikers op grote afstand waarneembaar en herkenbaar zijn Door halvering van de landelijke norm moet er een compromis ont staan tussen goede zichtbaarheid en herkenbaarheid en een redelij ke oriëntatieverlichting. Bij de aanpak van de buitenwegen wordt voortaan de helft van de lichtmasten geplaatst en aangeslo ten. Wel worden op de bekabeling aansluitpunten voor de complete verlichting gemonteerd. Zodat - indien er voldoende budget is - de ontbrekende straatlantaarns zon der extra aanlegkosten alsnog geplaatst kunnen worden. De commissie Stedelijk Beheer buigt zich in de vergadering van maan dag 26 januari over dit voorstel. i/anaf 2005 nieuwe aanpak overlast hondenpoep De gemeente Venray wil dit jar nog doorgaan met het rei- ligen van de hondenuitlaat- iroken in de wijken Veltum, rukske en Landweert. B en W erwachten namelijk niet dat ondenbezitters vanaf dit jaar e poep van hun huisdier pruimen, ofschoon ze daar- x volgens de algemene plaat- elijke verordening (APV) ver licht zijn. Omdat het college aardoor overlast vreest, stelt et voor de hondenuitlaatstro- en dit jaar nog schoon te ïaken. Vanaf 2005 moeten de honden bezitters de poep echter zelf opruimen. Doen ze dat niet, dan kunnen ze bekeurd worden. B en W van Venray hebben besloten om in de loop van 2005 de nieu we aanpak in te voeren. De gemeente zal hondenbezitters en wijk- en dorpsraden nauw betrek ken bij het opstellen en uitvoeren van het plan. Hondenbezitters krijgen de komende maanden gedegen voorlichting waarin ze gewezen worden op het feit dat ze straks de poep zelf moeten opruimen en dat de gemeente gaat controleren of ze hun verant woordelijkheid ook nemen. Bezitters worden erop gewezen dat ze bij dierenwinkels schepjes en zakjes kunnen kopen. De gemeente zal zorgen voor afval bakken op diverse plaatsen, omdat ze aanneemt dat honden bezitters de zakjes poep niet mee nemen naar huis, maar daar in de vuilnisbak deponeren. Om de overlast van honden poep aan te pakken is de gemeen te in april 2000 gestart met een proef in de wijken Veltum, 't Brukske en Landweert. In die wij ken zijn hondenuitlaatstroken aangelegd. De hondenpoep op deze uitlaatstroken werd perio diek door een hondenpoepzuiger verwijderd. Evaluatie van de proef bij wijk raad Landweert, wijkplatform 't Brukske en wijkinfopunt Veltum heeft uitgewezen dat de overlast aanzienlijk is verminderd en de proef succesvol is verlopen. De gemeenteraad heeft bij de begro tingsbehandeling 2004 echter besloten om per 1 januari 2004 te stoppen met het poepzuigen van de uitlaatstroken. De wijkbewo ners waren erg te spreken over deze aanpak, maar de raad vindt dat hondenbezitters zelf verant woordelijk zijn voor het oprui men van de poep. Als ze die ver antwoordelijkheid niet nemen, kunnen ze een boete krijgen. Het college van Ben W heeft besloten voor 2005 geld beschik baar stellen voor investeringen die gedaan moeten worden voor de nieuwe aanpak. Voor 2004 is hiervoor binnen de gemeentelijke begroting echter geen geld beschikbaak. De nieuwe aanpak zal dan ook op zijn vroegst in 2005 van start gaan. Het besluit van het college van B en W wordt nog behandeld in de vergadering van de Commissie Stedelijk Beheer op 26 januari 2004. Vervolgens neemt het college in april 2004 een besluit over het projectvoorstel voor de nieuwe aanpak van 2005. 'ublieksprijs voor schildersbedrijf Toon Kateman NLW Groep, genomineerd door de Industriële Club Venray, is donderdagavond de •Winnaar geworden van de loek Nelissenprijs. In een goed gevulde schouwburg nam directeur Henk van der Pas de onderne mersprijs in ontvangst. De NLW Groep, de sociale werkplaats in Venray, voert de Wet Sociale Werkvoorziening en de Wet Inschakeling Werkzoekenden uit voor acht gemeenten in Noord-Limburg. Daarnaast voert zij reïntegratietra- jecten uit voor werkgevers en andere belanghebbenden in de regio. Directeur Henk van der Pas NLW-directeur van der Pas was zeer blij met het ivinneti van de Loek Nelissenprijs. toonde zich ontzettend trots en maakte van de gelegenheid gebruik om de Venrayse bedrij ven op te roepen vaker medewer kers van de NLW bij hen werker varing op te laten doen. Schildersbedrijf Toon Kateman. genomineerd door LOZO Venray, won de Rabobank-publieksprijs. De ondernemersprijs, een ini tiatief van de Venrayse onderne mersverenigingen, had dit jaar als thema 'maatschappelijk verant woord ondernemen'. Er werd bij de genomineerden uit Venray en Meerlo-Wanssum gekeken naar bedrijfsresultaten, maar vooral naar de wijze waarop ze met mens en milieu omgaan. De overige genomineerden waren Van den Munckhof, boe renbond Ysselsteyn, hotel Asteria, Ovivo en schildersbedrijf Gerard Reijnders. De Loek Nelissenprijs werd dit jaar voor de derde keer uitgereikt. Onlangs is de Stichting Oncologie voor Noord- Limburg opgericht. Dit gebeurde op initiatief van de chirurg-oncologen dr. Paul Nijhuis en dr. Charles van Berlo én internist-oncoloog Monique Niemer-Tucker. Deze stichting richt zich. op een continue verbetering van de zorg voor patiënten met een kwaadaardige ziekte in onze regio. Dat geldt niet alleen voor de diagnostiek, de behandeling en het onderzoek, maar ook voor de zorg en de begeleiding van de patiënten met kanker. Hiertoe zal de stichting fondsen gaan werven via donaties en legaten. Naar ver wachting zal vanaf 2007 de sterfte door een kwaadaardige ziekte in de Westerse wereld doodsoorzaak nummer één worden. Daarmee wordt de sterfte door hart- en vaatziekten voorbij gestreefd. Om die reden is het essentieel om nu al te investeren in de opzet van hoogwaardige oncologische zorg. Een goed voorbeeld is de Multidisciplinaire Oncologiepoli (MDO) en de klinische afdeling die naar verwachting dit jaar in Venray worden geopend. Daar kunnen oncologische patiënten op éénplek terecht voor onder- Si zoek eil behandeling. Kwalitatief goede oncologische zorg is alleen mogelijk als deze wordt gedragen door enthousias te medewerkers die hun kennis en kunde op hoog niveau kunnen houden, ook in tijden van schaar se budgettaire middelen. Dat stre ven past geheel in het beleid van VieCuri. De medewerkers worden daar in zo veel mogelijk onderstetmd, maar het komt voor dat zij door de beperkte financiële middelen niet altijd relevante cursussen, symposia, congressen en bij- en nascholingsbijeenkomsten kun nen bijwonen of projecten op oncologisch gebied kunnen opzetten. De nieuwe stichting wil de medewerkers daarbij finan cieel ondersteunen. De gelden zijn nadrukkelijk niet bedoeld voor financiële ondersteuning van medisch specialisten. Ook zal de stichting volstrekt onafhankelijk functioneren. In het bestuur van de Stichting Oncologie gaan Nijhuis, Van Berlo en Niemer de functie vervullen van respectievelijk voorzitter, secretaris en penningmeester. Zij hopen dat met de oprichting van deze onafhankelijke stichting de donaties vanuit de regio ten goede komen aan onze patiënten met kanker. Op deze manier kan de kwaliteit van de oncologische zorg in Noord-Limburg worden gecontinueerd en uitgebreid. Wie meer informatie wenst of de Stichting Oncologie Noord- Limburg wil ondersteunen, kan terecht bij de secretaris dr. C.L.H. van Berlo. tel. 077-3205555 (sein 81-012). Donaties zijn van harte welkom via de Fortisbank Venray, rekeningnummer 847957381, t.n.v. de Stichting Oncologie Noord-Limburg. Bij een verkeersongeval op de A 73 ter hoogte van Castenray en op de rijstrook richting Nijmegen is ivoensdagtnorgen rond 09 00 uur een automobilist uit het Belgische Maaseik gewond geraakt. Het slachtoffer raakte bekneld in een personenauto nadat deze enkele malen over de kop was geslagen. De njstrook van de A73 richting Nijmegen werd afgezet en bet verkeer omgeleid. De politie zorgde voor file beveiliging. Bij het ongeval was ook een vrachtwagen betrokken. Administratie- Belastingadviesburo Reintjes heeft een nieuwe naam en een nieuw adres! Wat blijft zijn 12 enthousiaste collega's die u op klantgerichte, vakkundige en betaalbare wijze ondersteunen bij al uw administratieve, fiscale en financiële beslommeringen. Voor eenieder die interesse heeft is er op 16 januari 2004 van 16.00 tot 20.00 uur 'open huis'. U bent van harte welkom! ADMINISTRATIE - BELASTINGADVISEURS Leunseweg 53 5802 CG Venray Telefoon 0478 550474 Fax 0478 513597

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5