geeft groen licht Reconstructieplan "Een beetje geknakt, maar nooit gebroken" TOTALE WINKEL Stagnatie verkoop bij grondbedrijf Bibliotheek tevreden over afgelopen jaar JACKS SCHOENEN SWEATER/ E FLEECE MINIMAALi VENRAY GROTESTRAAT 49 een carports an dorpsplein adardetector Lionsveiling en maas Donderdag 15 januari 2004 - Pagina 3 roteerde Staten hebben goedkeuring gegeven aan ontwerp Reconstructie- Noord- en Midden- i)urg. Op vrijdag 5 maart aen Provinciale Staten een lit over de herinrichting [het platteland in de perio- 5004-2015- Daarna moeten de ministeries van LNV en )M ermee instemmen. uitvoering is inmiddels in g gezet. Eind vorig jaar wer- jn de zes districten, waarvan ray/Meerlo-Wanssum er één 93 ebiedscommissies aangesteld, jor het eerste tijdvak van vier is 300 miljoen euro beschik baar. Het totale budget voor de komende twaalf jaar is 940 mil joen euro. Dit is 21 miljoen euro minder dan verwacht werd. Van 8 oktober tot 4 november 2003 heeft het ontwerpplan ter inzage gelegen. In die periode zijn 370 bezwaarschriften ingediend. Het betrof in totaal 1085 (deel)onderwerpen. De ministe ries van VROM, LNV en V&W hebben gezamenlijk een ambtelijk advies uitgebracht. Op grond hier van is het plan op enkele punten bijgesteld maar het gaf geen aan leiding tot grote wijzigingen. De oorspronkelijke essentie en doe len blijven overeind. De Commissie voor de Milieu effectrapportage oordeelde posi tief en waardeerde de rol die de uitkomsten van de MER hebben gespeeld bij de totstandkoming van het Reconstructieplan. Een van de wijzigingen betreft de varkensvrije zone die op vier plaatsen is aangepast. Naast de gemeenten Nederweert en Roggel-Neer ook in Venray. In de gemeente Venray is de varkens- vrije zone zo verlegd dat vijf bedrijven worden ontzien die voor een gedeelte in deze zone vielen. Volgens een woordvoer der van de provincie is dit een 'reparatie van onvolkomenheden' in de zonering. Deze vijf varkens bedrijven waren onbedoeld deels in de varkensvrije zone terecht gekomen. De zone heeft een breedte van één kilometer en ligt over de provinciegrens met Brabant. Het heeft als doel om in de toekomst verspreiding van het varkenspestvirus te voorkomen. Vier varkenshouderijen die in de zone liggen - drie in Venray en één in Nederweert - moeten op termijn verdwijnen. Gedeputeerde Staten willen ver sneld meer natuurdoelen realise ren, In de periode 2004-2007 komen er meer projecten in uit voering voor verbetering van de Ecologische Hoofdstructuur (EHS) en robuuste ecologische verbindingen. De provincie geeft de voorkeur aan agrarisch en par ticulier natuurbeheer boven de verwerving van grond. Het Reconstructieplan is sterk uitvoeringsgericht. De verant woordelijkheid ligt bij de gebieds- commissies in de districten om kansrijke projecten in te dienen. Het beschikbare budget wordt vooral ingezet voor projecten die meerdere doelen tegelijk dienen: natuurontwikkeling, landbouw, recreatie en toerisme en het terugdringen van verdroging. Het district Venray Meerlo- Wanssum wil voor ieder kerkdorp een dorpsomgevingsprogramma opstellen. Dit biedt een maatWer- koplossing waarin allerlei aspec ten (leefbaarheid, woningbouw, intensieve veerhouderij en stank cirkels) aan bod komen. De zone ring van de intensieve veehoude rij is een belangrijk en wettelijk verplicht onderdeel in het Reconstructieplan. Het biedt ook duidelijkheid omdat de zonering aangeeft waar de intensieve vee houderij zich in de toekomst duurzaam kan ontwikkelen. Ook water vormt een belangrijk element. In de komende twaalf jaar wordt 170 kilometer aan waardevolle beken hersteld. Om de verdroging in kwetsbare (natuur)gebieden te bestrijden zijn veertien gebieden extra aan gewezen die worden aangepakt. ij het wooncomplex aan Dorpsplein in hartje strum mogen geen carports trden gebouwd. De gemeen- Iweigert een bouwvergun- omdat de twee carports >t voldoen aan de wel- ndseisen en ze in strijd zijn it het bestemmingsplan. gemeente oordeelt dat niet noodzakelijke bouwsels [en worden vermeden bij ngebouwen. De carports mmeren de openheid en de e veiligheid rondom het ncomplex. Bovendien zou de raling van het gebouw daar- verminderen. Het is tevens jd met het geldende bcstem- gsplan Oostrum-Zuid dat nbare en bijzondere gebou- aangeeft. De Vereniging van naren Dorpsplein Oostrum is hiermee niet eens en diende bezwaarschrift in. De bewo- vinden dat er geen strijdig- is met het bestemmingsplan, een bouwvergunning niet eigerd mag worden op basis een welstandsoordeel en dat afwijzing in strijd is met het jkheidsbeginsel. De vereni- g wijst erop dat het kerkbe- lur wel een vergunning heeft regen voor de bouw van twee ports. De gemeente oordeelt er geen sprake is van een gelij- situatie omdat het om twee él verschillende gebouwen it. De commissie BBK {zwaar, Beroep en ichtschriften) adviseert het rïwaarschrift ongegrond te ver- Ten. Het college van B en W i ift dit advies overgenomen. De voners kunnen tegen de afwij- g nog in beroep gaan bij de htbank in Roermond. |)e politie heeft donderdagmid- g o]> de Grotestraat een 57-jari- jautomobilist uit Sittard staan- gehouden. De man had een jardetector in zijn auto geinstal- ird. Vanaf 1 januari van dit jaar n deze verboden. De man kreeg èrvoor een proces verbaal en de jparatuur werd in beslag geno- Ondernemer Paul Brouwer kijkt alweer vooruit na verwoestende brand "We zijn 200 procent gemo tiveerd om er nog een mooie re winkel neer te zetten. Met evenveel enthousiasme gaan we aan de slag om over drie kwart jaar hier weer helemaal opniew te beginnen." Paul Brouwer van de gelijknamige herenmodezaak is twee dagen nadat een grote brand zijn his torisch pand aan de Grotestraat nagenoeg volledig heeft verwoest, weer optimis tisch. Ups en downs wisselen zich in de dagen na de brand af. Hij is een aangeslagen man, maar niet verslagen. (door Henk Lammen) vSPC^RT DAAR SCOOR JE ALTIJD! KORTING COUECriE TOTfltE t(E (van de adviesprijsJ KORTING [van de adviesprijs KORTING lvan de aduiespriisl KORTING De afspraak stond al enkele maanden. Tussen de middag een keertje samen lunchen bij Koffiehuis Zowyzo. Nu het zover is, komt die afspraak in een ander daglicht te staan. De aanleiding is triest, in en in triest. Terug naar afgelopen zondag. Om 23.00 uur gaat in huize Brouwer in Venlo de telefoon. De meldkamer van de politie. "In eerste instantie denk je aan een inbraakalarm. Maar als je dan te horen krijgt dat het gaat om een hevig uitslaande brand in de bovenwoning, dan schrik je je drie keer in de rondte. En als je vervolgens als een speer richting Venray rijdt en je ziet vanaf de A73 al rook, dan weet je dat het mis is. Helemaal mis is. Einde oefening na dertien jaar hard wer ken. Je ziet dan in een flits alle emoties uit al die jaren aan je voorbijflitsen." Paul Brouwer zit er ogenschijnlijk gelaten bij. De emoties zijn dinsdag, twee dagen na de brand, al minder. "Maar geloof maar dat ik zondagavond en -nacht wat traantjes heb gela ten. En de dagen er na ook. Het gaat met ups en downs. Op het ene moment heb je er weer volop vertrouwen in dat alles goed komt, even later zit je ontzettend in de put." En hij was zo trots als een pauw op zijn historisch pand in het win kelhartje van Venray. Dertien jaar geleden kocht hij het pand van wege de unieke uitstraling en de ligging. "We hebben er zoveel tijd en energie in gestoken om er iets moois van te maken. Dat zie je dan letterlijk in rook opgaan." In deze donkere dagen ondervinden Paul en zijn vrouw Karin echter ook weer steun door de vele adhesiebetuigingen. Van familie, vrienden, bekenden, zakelijke relaties. "We krijgen voortdurend telefoontjes. Op het mobieltjes van Paul en mij. En thuis. Allemaal hartverwarmende reacties van mensen die met ons meeleven. Dat geeft je enorm veel steun", zegt Karin Brouwer. "Mensen die ons echt een hart onder de riem hebben gestoken. Daarvoor wil len we ook iedereen bedanken", voegt Paul toe. TROTS Vanwege instortingsgevaar kon Paul Brouwer woensdag pas voor het eerst een kijkje nemen in het pand. Het interieur en de goede ren kunnen door de rook- en roet- schade als verloren worden beschouwd. Hij denkt alweer Dinsdag werden enkele schoorstenen vande bovendie- ping van bet monumentale pand verwijderd. vooruit, naar de toekomst van zijn bedrijf dat in Venray en de regio in al die jaren een uitstekende naam heeft opgebouwd. "Ik ben me al aan het oriënteren op moge lijke panden in het centrum waar ik voorlopig de bedrijfsactivitei ten kan voortzetten. Ik hoop, of ga er zelfs een beetje vanuit, dat ik in maart elders in Venray de nieuwe zomercollectie kan pre senteren." Uiteindelijk keert hij echter toch terug naar zijn trots, het uit 1885 daterende pand in de Grotestraat. "De insteek is om het hele pand in de originele staat te herbouwen. Met name de karakte ristieke gevel en de kenmerkende schapekop proberen we te behouden. Op de bovenverdie ping is de bedoeling dat er een nieuw appartement komt. Maar alles valt of staat hoe het pand zich de komende dagen houdt. Dat kan van minuut tot minuut veranderen. Zo zijn dinsdag enke le schoorstenen door een specia listisch bedrijf verwijderd. Voor hetzelfde geld klapt de gevel dan helemaal in elkaar. Gelukkig is dat niet gebeurd. Het geraamte van het pand staat nog steeds. Het behoud van de gevel is voor ons cruciaal voor de verdere plannen. Het duurt echter zeker driekwart jaar voordat we de zaak weer kun nen openen. Intussen kan ik thuis toch alweer genieten als een van onze drie zoontjes een tekening maakt hoe de nieuwe winkel er uit moet komen te zien. Want ook die hebben het niet makkelijk. Beseffen maar al te goed wat er aan de hand is en verwerken het ieder op hun eigen manier. De een is bang voor brand en doet geen oog dicht en de ander tekent dus de nieuwe winkel." REALITEIT De impact van de brand in de Grotestraat is enorm. In de eerste dagen na de vuurzee staan wille keurige voorbijgangers minuten lang te staren naar het verwoestte pand. Op de redactie krijgen we van alle kanten foto's aangeboden van Venraynaren die zondag avond voor ramptoerist hebben gespeeld. Voor Paul en Karin gin gen de uren in de nacht van zon dag op maandag als in een roes voorbij. "Je bent volslagen mach teloos. Je kunt niets doen als kij ken naar de brand en troost en steun bij elkaar zoeken. Dat is zo frustrerend." Ook uit deze donke re ogenblikken haalt Paul Brouwer toch de positieve momenten. Hij is er niet de kerel naar om bij de pakken te gaan zit ten. "Het geeft je op zo'n moment een ontzettend warm gevoel als je door burgemeester Waals wordt opgevangen. Dat geldt ook voor de brandweermensen die gevoch ten hebben om ons levenswerk te redden. Zo zijn we met name door brandweercommandant Peter Bandsma op alle mogelijke manieren geweldig opgevangen." Rond vijf uur 's nachts gaan ze naar huis. Van slapen komt wei nig terecht. De emoties van de voorbije nacht zorgen er voor dat ze geen oog dicht doen. 's Morgens in alle vroegte komt pas het besef wat er die nacht is gebeurd. "'Heb ik dat gedroomd?', schoot me maandagmorgen als eerste door mijn hoofd. Maar de realiteit is vervolgens keihard", zegt de ondernemer. Paul en Karin zouden afgelopen dinsdag als sponsors van VW met de eer ste divisieclub op trainingskamp gaan naar Turkije. Even lekker een weekje uitwaaien, de zinnen verzetten, de accu opladen. In plaats van een weekje genieten, werd het de wellicht de meest hectische week in hun leven. Ze laten zich echter niet uit het veld slaan. "We zijn ontzettend blij en opgelucht dat de heer Rutten (de bewoner van de bovenverdie ping, red.) de brand heeft over leefd. Dat er geen slachtoffers zijn gevallen. Want voor de rest gaat het toch alleen maar om stenen." Bij het vertrek overhandigt Arjan Wienen van Zowyzo een kaart aan zijn collega-onderne mer. 'Deze lunch wordt jullie aan geboden door alle medewerkers van Zowyzo' kan ik met een schuin oog meelezen. Een sponta ne en mooie geste. "Prachtig toch. Dat soort reacties helpen ons om weer vooruit te kijken. We zijn dan wel een beetje geknakt, maar nooit gebroken." Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS Bloembollen Leuk voor binnen én buiten, deze fleurige bloembollen. Narcis Tote a Tête, „Blauwe druif of Crocus. 3\. Potmaat0 9 cm. per stuk 0,99 Tuincentrum Overvecht vindt u o.a. in: Boxmeer - Provincialeweg 5 (A77 - afslag 1) Beuningen - Claudiuslaan 60 (A73 - afslag 1, Shoppingpark De Heuve) Het Venrayse Grondbedrijf heeft dankzij een actieve grondpolitiek volop geprofi teerd van de economische hausse. In de periode 1992 tot 2003 leverden de gemeentelij ke grondexploitaties een winst op van 22,5 miljoen euro. Slechts een klein deel, 1,4 miljoen euro, viel ten gun ste aan de algemene dienst. Van de winst werd 5,8 miljoen euro in de risicoreserve gestopt, 4,3 miljoen ging naar de voorzie ning bovenwijkse werken terwijl 2,6 miljoen euro in andere reser ves en voorzieningen verdween. Verliesgevende projecten slokten 4,6 miljoen euro op. Het bouwde- bacle in Merselo (1,5 miljoen) en de Gouden Leeuw hadden daarin het grootste aandeel. Voor de Gouden Leeuw, dat nog helemaal ontwikkeld moet worden, werd alvast een verlies van 2,7 miljoen euro ingeboekt. Begin december behandelde de commissie Middelen de evaluatie nota van het Grondbedrijf. De commissie was niet tevreden en droeg wethouder Heidens (CDA) op om in januari met meer infor matie te komen. Er is nu een aan vullende nota verschenen waarin ook winstcijfers vermeld worden. Het gemeentelijk Grondbedrijf kent pieken en dalen. De laatste jaren zijn de grondprijzen in de gemeente Venray sterk verhoogd. Door de economische voorspoed en vooral door de aanleg van de autoweg A73, die vlak langs de Venrayse industrieterreinen loopt, is er veel bouwgrond ver kocht. Na het topjaar 2000 stag neert de verkoop. Het grondbe drijf kent een risicoreserve van ruim zes miljoen euro. Het is de vraag of deze buffer toereikend is als de malaise lang aanhoudt. Daarnaast moest de organisatie van het gemeentelijk Grondbedrijf verbeterd worden. In de nieuwe organisatiestructuur komt er een afdeling Projecten die zelfstandig belast wordt met de uitvoering. Het Grondbedrijf maakt onderdeel uit van de afde ling Wonen en Werken waardoor er nu een duidelijke scheiding komt tussen uitvoering en verant woordelijkheid. Ook is de budget bewaking van de projecten verbe terd. Begin jaren negentig sleurde het Grondbedrijf de gemeente Venray nog in een diepe financië le crisis. Venray kreeg de artikel- 12 status en kwam onder curatele van het Rijk. Het Grondbedrijf werd volledig gesaneerd. De boekwaarde van de voorraad gronden bedroeg in 1990 35,8 miljoen terwijl de reële waarde werd vastgesteld op 10,7 miljoen. Met behulp van aanvul lende uitkeringen uit het gemeen tefonds moest de onrendabele boekwaarde van 25,1 miljoen euro worden weggewerkt. De algemene dienst droeg 14,5 mil joen euro bij en in 2002 werden de laatste tekorten afgelost. De gemeente verwacht uit de lopende exploitaties tien miljoen euro winst te behalen. De meest winstgevende projecten zijn Brabander-Laagheide 1,6 miljoen, Brabander-rest 2,3 miljoen en de bedrijventerreinen Keizersveld 1,5 miljoen en Smakterheide II 3,1 miljoen euro. De Openbare Bibliotheek Venray is tevreden over de behaalde resultaten in 2003- Naast het succesvol organiseren van een groot aantal activiteiten op het gebied van leesbevorde- ring en informatievoorziening is men ook tevreden over de uit leencijfers, het aantal leden en het aantal bezoekers. Het aantal uitle ningen bleef steken op 397.171. Ten opzichte van 2002 een daling van 9.857. De oorzaak wordt met name gezocht bij de warme, lange zomer van 2003. Voor het eerst sinds jaren is het aantal leden weer gestegen. Het uiteindelijke ledenaantal bedroeg per 1 januari 9 292, een stijging van 159 leden. Het aantal bezoekers steeg het afgelopen jaar, mede door het grote aantal activiteiten, met 2.942 tot het respectabele aantal van 241.983. De prognose voor 2004 is dat het aantal uitleningen iets terug zal lopen ten gevolge van de verlaging van het aantal te lenen materialen. Het aantal leden zal om dezelfde reden iets toene men en het aantal bezoekers vrij constant blijven. Het is nog mogelijk goederen aan te bieden voor de Lions Veiling die op 27 maart in het Raayland College zal plaatsvinden. Indien u goederen heeft die u wilt laten veilen, dan kunt u contact opnemen met telefoonnummer 0478-551640. Er wordt dan een afspraak met u gemaakt voor de intake. Tevens kunt u via het vernoem de telefoonnummer alle informa tie krijgen over de veiling en wat het betekent als u goederen wilt laten veilen. Middels de veilingop brengsten worden door de Lions Club Venray vele projecten ondersteund. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68: 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fhx 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. advertentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verapreidingsbureau Periodiek - Tel. 0428-582827 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,50 (postcode 58..) 32,50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2004 | | pagina 3