[einder. Het Bewijs en taices Cubanas Kunst Cultuur Jieuwe cursussen ivereldmuziek Paviljoen D, open en gastvrij Venray Eigen-Wijze muziek Drie kunstenaars in De Lochting Parijse kunstenares met 'dagboek van de angst' Lezing Ongelooflijk... maar waar! Veldeke: historie van vastelaovend Coverband in 't Podium I, EN MAAS Lgramma Schouwburg Venray Donderdag 15 januari 2004- Pagina 13 inder van der Naait is de ikroonde koning van de stuip, de Joop van den theaterproductie Het ijs en zeven Cubaanse ikanten verenigd in Rai- Cubanas. Schouwburg ray presenteert volgende i drie voorstellingen. inder van der Naait is de ikroonde koning van de lach- Reinder wist met zijn vorige ramma Averij zelfs zijn trou- anhang te verrassen. Reinder ;n multitalent - jong en oud ;de hij een avond topamuse- met zijn muzikale acts, type- n imitaties. Nu presenteert Ier Anders. Jt wordt opnieuw een avond- *nd programma vol kijk- en jergenot. Zoals bij zoveel tren? Nee... want Reinder is anders. Reinder heeft geen even knie. De Volkskrant schreef: 'Reinder van der Naait heeft zich opgewerkt tot een echte aan winst' en de Zwolsche Courant schreef niet voor niks: 'Een ver frissing aan het cabaretfirma ment'. Kortom: Reinder van der Naait vergast u op een avondje faceliften voor theater. Na afloop resten enkel nog de lachrimpels. Van der Naait is te zien op dins dag 20 januari, aanvang 20.00 uur. Het Bewijs is het tweede avond vullende toneelstuk van David Auburn. Naast drie Tony Awards (onder andere voor Beste Stuk) ontving Het Bewijs tevens een Pulitzer Prijs. In New York ver tolkte Mary-Louise Parker (Bullets over Broadway en The Client) de rol van Catherine. In Engeland werd Catherine gespeeld door Gwyneth Paltrow. In de spannen de psychologische thriller Het Bewijs speelt Carice van Houten de hoofdrol. Dit toneelstuk gaat over geniale gekte, liefde en fami lie. Carice, de dochter van een geniale wiskundeprofessor, die een heel sterke band heeft met haar vader. Als haar vader over lijdt, ontdekt student Harold een uniek wiskundig bewijs dat ieders leven gaat beheersen. Maar klopt dit bewijs? Was Carice haar vader wel zo geniaal? En wat brengt de ontdekking teweeg tussen Carice en Harold? De voorstelling, een Joop van den Ende theaterproduc tie, op woensdag 21 januari begint om 20.00 uur. Raices Cubanas is een groep van zeven Cubaanse muzikanten die, zoals de naam van de band al vermeldt, terug gaat naar de Cubaanse origine. Tien jaar gele den formeerden zij hun talenten Carice van Houten en Jules Hamel schitteren in Het Bewijs (Foto: Fotografie Pan Sok). in een band die sindsdien in haar unieke traditionele Cubaanse stijl nog ongewijzigd is gebleven. Zij werden drie jaar geleden ontdekt gedurende het filmen van een documentaire over Havanna, waar zij aan het optreden waren op het plein Plaza de Armas, het oude dorpsplein van Havanna Viejo. Htm talent werd in de ogen van de voorbijganger beschouwd als een van de beste weerspiege lingen van puur traditionele Cubaanse muziek. Na afloop wordt het 'feest' nog even voort gezet in de foyer. Het muzikale feest op vrijdag 23 januari barst om 20.00 uur los. De voorstelling van de Ashton Brothers op dinsdag 27 januari is uitverkocht. Vastelaovend nadert: in alle kranten zie je dagelijks foto's van de nieuwe prinsen die drie dagen lang gaan regeren. Veldeke-Ven- ray haakt op deze actualiteit in, door een bekende deskundige in camavalszaken uit te nodigen om de geschiedenis van dit volks feest uit de doeken te doen. Met groot genoegen nodigt het bestuur van Veldeke zijn leden en andere belangstellenden uit om de lezing over de 40 eeuwen his torie van vastelaovend mee te maken. Theo Franssen is de expert, die de geschiedenis bestu deerd heeft en er boeiend over weet te vertellen; hij heeft er al menige lezing aan gewijd. De spreker behandelt niet allen de historie van carnaval, maar hij kijkt ook naar de toekomst ervan. De lezing vindt plaats op dinsdag 20 januari om 20.00 uur in De Witte Hoeve in Venray. Zaterdag 17 januari om 22.00 uur staat in café 't Podium de band Secret Samadhi op het podi um. Aanvang 22.30 uur. Secret Samadhi brengt uitsluitend covers van de band Live. In 1999 is Secret Samadhi begonnen als een eenmalig project. Met het bren gen van nummers als Lightnin' Crashes, I Alone en Dolphin's Cry was het eerste optreden een suc ces met tot gevolg het oprichten van de formatie. De band combi neert alle albums van Live om zo te komen tot een schitterende show die de gedachten aan Ed Kowalzcyk en de zijne zeker naar boven doet komen. Gedurende deze avond zullen zowel de oude bekenden als de nieuwe hits van Live te horen zijn. Voor liefheb bers van hedendaagse rock is dit een avond om zeker niet te mis sen. Meer informatie over Secret Samadhi en andere optredens in Café 't Podium is te vinden op www.podiumvenray.nl onder de kop agenda. gnstencentrum Jerusalem binnenkort weer met een [we serie korte cursussen ildmuziek. saz (Baglama) is een instru- jt waarop al eeuwen de ver- lende Turkse volksmelodieën worden en bevat tevens heldere kenmerken van.de irkse cultuur Het instrument :n. 1 "dt in bijna alle gewesten van wkije gebatikt. Het leren spelen and de saz gaat nog steeds volgens erf t eeuwenoude uitgangspunt n het meester-leerling principe tarbij zeker ook nieuwe inzich- 5 pi n en methodes toegepast wor- bn n De cursus saz bestaat uit vijf- en lessen van een uur op de dus zaterdagochtend van 11.00 tot 12.00 uur. De eerste les is op zaterdag 7 februari en de kosten bedragen 80,- Inschrijven is mogelijk voor beginners en gevor derden. De docent is Sabah Mer- dan. De djembé is een grote Afri kaanse trommel die uit één stuk hout wordt gemaakt en daarna wordt bespannen met een geiten- of antilopenvel. Oorspronkelijk is de djembé afkomstig uit het Madingo gebied in West Afrika. De ritmes en bijbehorende dan sen zijn verbonden met sociale gebeurtenissen. De cursus bestaat uit vijftien lessen op de vrijdagavond. De groepen worden ingedeeld naar verc langspeelplaat en single- 0U( s van vroeger in ere te houden iari zaterdag tussen 17.00-18.00 ^jjl V het programma Klojo Radio ca^ 'rapleet van vinyl. Klojo Radio 7 "kt dan in het stoffige archief jspj Omroep Venray, onder het ^ill lotto wat nou parket, wat nou uzik ninaat, vinyl dat is wat we draai- orki janii kou ,!Na een winterstop van drie n\i e^en gaat het sportprogramma ia. i 00rdlimburgsport weer van start. Zondag 18 januari tussen 14.00-17.00 uur brengen zij weer het laatste sportnieuws uit Noord Limburg. Noordlimburgsport is een co-productie van Omroep Venray, Omroep Venlo en Omroep P&M. PEEL EN MAAS een abonnement waard Figen Abal krijgt instructies tij dens de eerste cursus saz van Sabah Merdan niveau. Er is een groep om 19.00 uur en er is een groep om 20.00 uur. De eerste les is op vrijdag 30 januari en de kosten bedragen 80,-. De docent is Ruud Bruil. De didjeridu is het traditionele blaasinstrument van de aborigi nals uit Australië. Hij is gemaakt van een tak van een eucalyptus boom die uitgehold is door ter mieten. De didjeridu wordt tradi tioneel gebruikt als begeleidingsinstrument bij de Droomtijdgezangen. Kenmerkend voor het spelen van de didjeridu is de circulaire ademhaling en het imiteren van allerlei diergeluiden als laughing kookabura en de dingo. De cursus bestaat uit zes tweewekelijkse lessen van twee en een half uur op de donderdag avond en wordt gegeven door Hans Meusen. De eerste les is op donderdag 29 januari en de kos ten bedragen 100,-. De cursus staat open voor beginners en gevorderden. Alle cursussen vin den plaats in Kunstencentrum Jerusalem, Heuvelstraat 4 te Ven ray. Informatie en inschrijven kan via de administratie van de muziekschool, 0478 585320, Informatie is ook te vinden op www.kunstencentrumjerusa- lem.nl.. Eigen-Wijs is de naam van het project dat momenteel veel leer lingen van de muziekschool bezig houdt. Zij maken eigen muziekstukken die op woensdag 28 en donderdag 29 januari ten gehore zullen worden gebracht. Het bijzondere is dat zij zich laten sponsoren door familiele den. vrienden en bekenden. De sponsorgelden gaan naar een goed doel: Musica en Los Bar rios. Dit is een succesvol ontwikke lingsproject dat sinds 1984 loopt in Managua/Nicaragua. Kansarme (straat-)kinderen krij gen daar gratis blokfluit - en zangles, waardoor zij een ander perspectief in hun leven krijgen: de muziekles haalt hun uit de negatieve spiraal van alledag. Bovendien leren ze met elkaar samen te werken, zichzelf doe len te stellen en krijgen meer zelfvertrouwen. Kortom ze horen eens een ander geluid. Wilt u dit fantastische project ondersteunen d.m.v. sponsoring én de eigen-wijze muziek van de muziekschoolleerlingen belui steren, kom dan naar de voor speelavonden op woensdag 28 en donderdag 29 januari in de aula van het Kunstencentrum Jerusalem, aanvang 19.00 uur. Van 18 januari t/m 7 maart exposeren weer nieuwe kunste naars in galerie De Lochting in Venray. De exposanten zijn Max Müller, Cor Wiersma en Giuseppe Lamers. Max Müller is vanwege zijn veelzijdigheid en voortdurende vernieuwing moeilijk te etikette ren. Hij schildert en tekent op lin nen, glas of roestig ijzer; hij ket- tingzaagt levensgrote houten beelden en assenbleert alles wat hem past. Opvallend is dat hij de uitdrukkingsmogelijkheden van de gebruikte materialen grondig onderzoekt en uitprobeert. In deze expositie laat hij een aantal recente schilderijen en glas objecten zien. Heel kleurrijke stadsgezichten. De nieuwste schil derijen worden in hun kleuren nog bevolkt en getekend door mensen en hun bezigheden. Zijn grafisch talent is ook opvallend in de getoonde glasobjecten. De eis van zijn vader, een schooldirec teur, om een fatsoenlijk vak te leren kon hij niet negeren. Zo werd hij metselaar en later bouw kundig ingenieur. Daarna volgde hij alsnog zijn passie en bezocht verschillende kunstacademies. Een andere diepe overtuiging is dat kunst voor ieder toegankelijk moet zijn. Zo weigert hij zijn prij zen te verhogen ofschoon er veel vraag is naar zijn werk. Cor Wiers ma exposeerde eerder in de gale rie. Wiersma's gouaches en schil derijen getuigen van een levendig en sprekend kleurgevoel. Zelf zegt hij over zijn werk: "Ik pro beer door middel van eenvoudige beeldende middelen een verhaal te schetsen. De dagelijkse werke lijkheid van mensen in hun omge ving heeft mijn aandacht. Dat is mijn inspiratiebron. De onzichtba re werkelijkheid vormt de bodem van mijn werk. Ik gebruik de kleur en de contrasten om aspec ten uit het beeldend verhaal te accentueren.Mijn vormen pas ik aan om de expressiviteit te verho gen." Giuseppe Lamers exposeer de eveneens eerder in de galerie en beeldentuin met zijn kerami sche en bronzen beelden. De keramische beelden zijn door het hoge bakproces weerbestendig en kunnen dus ook in de winter maanden buiten blijven staan. De bronzen beelden worden verkre gen door van een bestaand beeld een negatief te drukken in zand, waar vervolgens een eenmalig bronzen beeld van wordt gemaakt. Het beeld wordt verder door Giuseppe zelf op kleur gepa- tineerd. Het uitgangspunt voor zijn beelden is vooral de abstacte mensfiguur met als thema verbon denheid, verzoeningen, overpein zing enz. Giuseppe exposeert veel in Nederlandse en Duitse galeries. Tijdens de openingsmid dag op zondag 18 januari zijn de kunstenaars aanwezig vanaf 14.30 uur. Galerie De Lochting, Laag- heidseweg 16 in Venray, is open zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur en na telefonische afspraak. Het Odapark Venray presen teert opnieuw werk van een buitenlandse kunstenaar. In het Theehuis is tot en met 15 februari 2004 een installatie te zien van de Parijse Pascale Kaparis. Deze tentoonstelling bestaat uit dertien enorme schilderijen met als verzamel naam L'oubli des mots. De schilderdoeken weerspiege len de gruwelijke werkelijkheid van oorlog en terreur, van beschietingen en zelfmoord-aan slagen. Ontbrekende woorden. Of dekt woorden schieten te kort beter de lading? Op de schilderij en zijn wel woorden, letters - in spiegelschrift en met bloed geschreven -, gedeeltes van kran tenknipsels en bewerkte foto's van bomaanslagen te zien. Maar meer nog geschokte, verbijsterde mensen met angstige gezichten, verdwaasde blikken, compleet in verwarring. En veel stof, as en rook. De doeken geven niet de fotografische werkelijkheid van bloederige aanslagen weer. Wel de psychische wanorde die er het gevolg van is. Ontzetting. De angst overheerst. De doeken van de 44-jarige, uit Casablanca geboortige kunstenares zijn ont staan in een poging om te gaan met haar eigen angst en die van anderen. Uit innerlijke drang om angsten in haar omgeving en de wereld vast te leggen. Op grote linnen doeken plakte Kaparis foto's, drukte ze letters en tek sten, verwerkte ze draden en allerlei andere materialen. Elke dag was ze daarmee in de weer, de schilderijen werden stukje bij beetje ingevuld. De immense doe ken met veel details vormen zo als het ware een dagboek van de angst. Een geschreven en geschil derd jaarboek van 2001Het jaar waarin op 11 september de angst in de wereld voor iedereen voel baar werd. "Ik heb de verbrokke ling van door angst ontregelde lichamen op doek overgebracht", vat Kaparis haar installatie samen. L'oubli des mots was eerder uiter aard in Parijs te zien. Nu is over dit aangrijpende tijdsbeeld ook een catalogus samengesteld. Ven ray heeft de primeur van deze uit gave. Want Venray is startplaats van een rondreis van deze exposi tie, die het werk van Kaparis in het nieuwe jaar voert naar steden in Duitsland en België. De tentoonstelling en tevens het beeldenpark - uitgebreid met werk van de Hongaarse kunste naar Robert Csikszentmihalyi en Yang Shaobin uit China, bekend van De Waan - zijn van dinsdag t/m zondag tussen 11.00 en 17.00 uur te bezoeken. Beelden van Servaas (21) De meeste paviljoenen op Ser vaas waren vroeger gesloten afdelingen. Er waren enkele uit zonderingen, waaronder pavil joen D, dat officieel Sint Joseph heette, maar die naam is nimmer in zwang geraakt. Bij de oprich ting van het gesticht was het paviljoen bestemd voor 42 half- rustige patiënten van de 3e en 4e klas. In vergelijking met de afde lingen voor de armlastigen bood paviljoen D meer privacy en comfort. Er was een ruim aantal een- en twee persoonskamers en twee kleine slaapzaaltjes, waar door het wonen minder massaal overkwam dan op menig andere afdeling. Dat karakter heeft pavil joen D altijd behouden, een vriendelijk ogende afdeling, open en gastvrij. In 1949 werd het gebouw verbouwd en her steld van de opgelopen oorlogs schade. Het was daarmee het eer ste paviljoen dat na de oorlog grondig werd gerestaureerd. Vanaf die tijd stond de deur van de afdeling wijd open. De patiën ten konden vrij in en uit lopen en alleen voor de nacht ging de deur op slot. Niet om te voorkomen dat iemand zou weglopen, maar om vreemde indringers te weren. De paviljoenen van het gesticht stonden bekend vanwege hun fraai aangelegde afdelingstuinen. Zo ook de ruime tuin paviljoen D, een ontwerp van Broeder Ber- achus Snijders die hier lange tijd de scepter zwaaide. Berachus was ook toneelregisseur en ont wierp zelf alle decors en toneel- rekwisieten. Befaamd was hij ook om zijn grootse en uitbundige versierin gen op de route van de jaarlijks sacramentsprocessie door het gesticht. Zijn hang naar een mooie aankleding kwam ook tot uitdrukking in de aankleding van het paviljoen. Schetsen, tekenin gen, aquarellen en werken van bekende schilders en tekenaars sierden de wanden van de afde ling. Daaronder werken van De Geschied- en Oudheid kundige Kring Venray e.o. (Kring Venray LGOG) verzorgt maandag 19 januari 2004 vanaf 19-30 een dialezing in zaal Het Trefpunt in Beuken rode (Beukenlaan 1). Dhr. Jacob Schotten zal spreken over aardewerk als histori sche informatiebron. Dit naar aanleiding van de tentoonstel ling 'Sjerfkes' die binnenkort van start zal gaan in Museum 't Freulekeshuus. De lezing is voor belangstellende niet- leden gratis toegankelijk. Aardewerk, overwegend in de vorm van scherven, is veelal de overheersende vondstcategorie bij archeologisch onderzoek. Dit gegeven, in combinatie met de vele stijlveranderingen die aarde werk in het verleden onderging, maakt scherven tot een dankbaar onderzoeksonderwerp voor archeologen. Door de zeggings kracht van aardewerk met betrek king tot diverse aspecten van vroegere samenlevingen vormt het een belangrijke bron van archeologische informatie. In de lezing wordt het gebruik van aardwerk door archeologen belicht. Vervolgens wordt inge gaan op de bijdrage die aarde- werkonderzoek voor de periode vanaf circa 1000 na Christus kan leveren aan het vergroten van his torische kennis in brede zin. Dit gebeurt aan de hand van voor beelden 'van onderzoek naar Lim burgs materiaal uit onder meer Venray, Venlo, Swalmen en Tege- len. Bij het recent uitgevoerde onderzoek naar Tegels aardewerk uit de 19e eeuw zal uitvoerig wor den stilgestaan, aangezien het een fraai voorbeeld is van gecombi neerd archeologisch en historisch onderzoek. Drs. Jacob Schotten studeerde Pre- en Protohistorie aan de Uni versiteit van Amsterdam. Vanaf 1989 is hij betrokken bij diverse archeologische onderzoekspro jecten in Noord- en Midden-Lim burg. Paviljoen D dat in 1998 werd gesloopt. bekende kunstenaars, zoals Eeltje de Vries, Gieleke Kusters, Henri Jonas en Joep Nicolas. Helaas is de collectie na de diverse ver bouwingen en verhuizingen gro tendeels uit elkaar gevallen. Een werk van Jonas, "Gezicht op de Jeker" werd ooit eens uitgeleend voor een expositie, maar is daar na nooit meer gezien. Het zou met het oog op de komende Jonastentoonstelling in 't Freu lekeshuus interessant zijn om dit werk op te sporen en te expose ren. De foto bij dit artikel is gemaakt in 1958 en toen het gebouw 40 jaar later, in 1998, werd gesloopt, zag het er nog precies uit als op de foto. Het was een van de fraaiste gebou wen van het oude gesticht, met een ruime tuin en een bijzonder mooie veranda. Een gaaf voor beeld van de oorspronkelijke architectuur van het vroegere Servaas. Twan van Els Boekrecensie in Peel en Maas Een kleine jongen in de greep van demonen. Een moordend spook in de grotten onder Maastricht. Een polder- boerderij staat op de hel. Een jonge vrouw blijft na haar dood bij haar vriend, zoals ze had beloofd op haar sterfbed. De Rotterdamse Marry moet zich uitkleden voor een zwarte magiër. Een gezin op stelten door een vloek. Een moeder hoort haar kind zeggen: 'mijn hartje deed het niet meer'. Maar toen kwam ik bij jouw in de buik en begon mijn hartje weer te kloppen En een makelaar weet dat boze krachten heersen in een huis waar iemand zichzelf heeft opgehangen. Een verzameling van ruim der tig interviews, ooggetuigenversla gen en reconstructies van onge looflijke, maar ware gebeurtenissen in ons nuchtere Nederland. Exorcisme, magie, geesten, beschermengelen, reïn carnatie en nog veel meer. Ver teld door mensen die het gezien of meegemaakt hebben. De auteur, Ron Puyn (verbon den aan onder meer Aktueel, Panorama, Nieuwe Revu, Margriet en Paravisisie), bracht in de afge lopen jaren mysterieus Nederland in kaart. De verhalen in deze bun del zijn een collectie van wat hij publiceerde in diverse boeken en publieksbladen. Dit boek is te koop bij boekhan del Van den Munckhof in Venray. Prijs: 16.50 euro.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 13