aals: totale verkoop it. Anna is van de baan iCies voor Hart en Sport Gemeenteraad vergadert minder Fikse BTW-teruggave van 4,5 ton euro Waardebon M. Jaarplan Rooyse Wissel Workshops over nieuw afvalstoffenplan Jaarwisseling rustig verlopen MULTIFLEX LENZEN NTACTLENZEN Het donkerste brood van Nederland L EN MAAS UUI distantieert zich van uitlatingen burgemeester ioel et St. Annaterrein zal niet zijn geheel verkocht wor- i aan een projectontwikke- r. "Totale verkoop is van de Daar is de directie van Vincent van Gogh Instituut niddels achtergekomen", iveerde Waals afgelopen ndag in het radioprogram- Praatcafé. olgens de burgemeester zijn lieiiwe ontwikkelingen die er toe leiden dat het VvGI het St. Annaterrein nog deels in gebruik zal houden. Er zou momenteel op het instituut een uitbreiding van functies in de psychiatrische zorg plaatsvinden. "De woorden van Waals zijn voor zijn eigen rekening", laat woordvoerder Paul Simons namens de VvGI-directie weten. "Hij spreekt in elk geval niet namens het VvGI.. We willen ver der ook niet op zijn uitspraken ingaan. Want dit soort zaken bespreken we binnen de stuur groep." De verkoop van het St. Annatterrein verkeert momenteel in een impasse omdat de gemeen te en het VvGI het niet eens kun nen worden over de opbrengst en het aantal te bouwen woningen op het instituutsterrein. Het VvGI wil St. Anna afstoten en op St. Servatius een nieuw psychiatrisch ziekenhuis bouwen waarin drie honderd patiënten langdurig ver pleegd worden. Waals zegt dat het VvGI het Annaterrein nog om twee rede nen nodig heeft. Zolang de nieuw bouw niet klaar is zal het instituut aan de Noordsingel als 'wissello catie' gebruikt moeten worden. Daarnaast is de visie over de extramuralisering van de psychia trische zorg aan het kenteren, aldus Waals. Dit is de uitplaatsing van patiënten uit het instituut naar gewone woonwijken. "Men ziet nu dat dit ook veel negatieve effecten heeft. Want in Noord- Limburg zwerven al 120 psychia trische patiënten in de kou over de straat." Eind januari hebben wethouder Heidens en Waals een gesprek over de toekomst van St. Anna met de VvGI-directie en de CSZ (Commissie Sanering Zieken huizen). gen iema-avond over waarden en normen in de sport Op donderdag 15 januari indt in Venray een thema- cefyond plaats over waarden en /ootormen in de sport. Vorige i myeek besteedde Peel en Maas het kader van deze avond al m%im aandacht aan het ieugdsportkennismakingsproj Het in Venray, een van de deel- aan de bijeenkomst. Deze week de schijnwerper op een andere deelnemer: het Iportstimuleringsproject Kies poor Hart en Sport. Kies voor Hart en Sport is een andelijk project dat is geinitieerd loor de Nederlandse lartstichting en de landelijke portbond NOC/NSF Het initia- ief ervoor werd genomen omdat lit een landelijk onderzoek is ;ebleken dat jongeren steeds min- der bewegen. "Een zorgelijke ont wikkeling", zeggen Linda van Erp en Henny Gooren, beiden consu- "J lent gezondheidsbevordering bij de GGD Noord- en Midden- me Limburg, bijna in koor. Van Erp: 'Door bijvoorbeeld computerge bruik, studie en uitgaan haken steeds meer kinderen, vooral in de beginjaren van het voortgezet onderwijs, af bij een sportclub. Ze stoppen na jaren aan sport te heb ben gedaan." Met alle nadelige gevolgen vandien. "Jongere kinde ren kampen steeds vaker met overgewicht. Op dit moment zelfs een op de acht kinderen", vult j Henny Gooren aan, "Verder lijden Linda van Erp (links) en Henny Gooren begeleiden namens de GGD Noord- en Midden-Limburg het sportstimuleringsproject jeugdigen vaker aan suiker en op de langere duur kan het gebrek aan bewegen hart- en vaatziekten en gewrichtsklachten tot gevolg hebben." Op initiatief van de gemeente Venray worden daarom de Jeugdsportkennismakingsdagen. die al ruim tien jaar in Venray plaatsvinden, dit jaar gekoppeld aan het landelijke sportstimule ringsproject Kies voor Hart en Sport. Tot genoegen van Van Erp en Gooren die namens de GGD Noord- en Middden-Limburg heil zien in een preventieve aanpak van de gezondheidsproblemen bij de jongeren. En via de samenwer king tussen beide projecten de jeugd weer aan het sporten wil krijgen. Van Erp: "In de gemeente Venray nemen de groepen 7 en 8 van acht basisscholen deel aan Kies voor Hart en Sport. In de eigen klas gaan de groepen deze maand aan de slag met lesmateri aal dat door ons is aangereikt. De grootste aandacht wordt gegeven aan een gezonde leefstijl en de vraag waarom bewegen zo belangrijk is. Dit theoretische gedeelte, dat door de leerkrach ten van de deelnemende scholen wordt verzorgd, wordt in februari afgesloten met praktijklessen in de gymzaal door vakleerkrachten van de GGD. Alleen Focus, de school voor speciaal onderwijs in Venray, schakelt ook hiervoor haar eigen vakleerkracht in." Henny Gooren wijst op het belang van de samenwerking tus sen beide projecten: "Via het Jeugdsportkennismakingsproject kunnen jongeren kennis maken met 24 sportverenigingen waar ze de komende maanden vrijblijvend aan hun activiteiten mee kunnen doen. Daarnaast kunnen ze via ons project ook nog kennis maken met activiteiten zoals bil jarten, dansen en streetdance, fit ness. golf, zwemmen of skaten, die niet door clubs worden aange boden. De jeugd heeft zo een breed scala aan individuele en teamsporten waar het uit kan kie zen." In Noord-Limburg is de gemeente Venray pilotproject. De deelname van acht basisscholen (Antonius, De Flierefluit, Focus, De Hommel, De Kruudwis, Petrus Banden, De Stek en de Toverbal) en bijna 400 leerlingen stemt de beide consulenten gezondheids bevordering tot tevredenheid. "Venray heeft volmondig ja gezegd tegen ons project. In eer ste instantie loopt het project twee jaar, waarna er een evaluatie gaat plaatsvinden om te kijken of het een structureel plekje kan krij gen binnen het sportbeleid van de gemeente", zegt Linda van Erp. Hoewel de deelname tot tevre denheid stemt, wil de GGD vol gend jaar nog meer basisscholen stimuleren om mee te werken aan Kies voor Hart en Sport. Gooren is optimistisch: "We hebben gemerkt dat verschillende scho len nu nog afwachtend waren, eerst de kat uit de boom wilden kijken. We hopen ze via een geslaagde manifestatie dit jaar over te halen om volgend jaar ook deel te nemen. Zeker gezien het belang voor de jeugd De GGD Noord- en Midden- Limburg heeft ook plannen om het project uit te breiden naar andere gemeenten. Linda van Erp: "De gemeenten Horst aan de Maas, Sevenum en Meerlo- Wanssum hebben zich gebundeld in Sport 3 en hebben de intentie om met ons in zee te gaan. De gemeente Venlo volgt daarnaast de ontwikkelingen van het pro ject op afstand. Het streven is uiteraard om zoveel mogelijk gemeenten in de regio te stimule ren om deel te nemen." Als afslui ting van Kies voor Hart en Sport zijn er in april de Junior Hartdagen, een landelijke mani festatie van de Nederlandse Hartstichting. De deelnemende scholen zijn dan op woensdag 7 april nog een hele morgen school- breed bezig met bewegen. De organisaties Jeugdkennismakingsproject en Kies voor Hart en Sport houden op donderdag 15 januari in de raadzaal van het gemeentehuis een grote manifestatie over het thema waarden en normen. Tijdens die bijeenkomst profile ren zich tevens de organisatoren en diverse instellingen. Tevens gaat een gastspreker van de NKS (Nederlandse Katholieke Sportfederatie) in op normen en waarden in de sport. Alle sport verenigingen zijn uitgenodigd en ook de scholen zijn van harte wel kom. Wethouder Mathieu Emonts zal de opening verrichten en daar waar nodig toelichting geven en meediscussiëren. Een flink aantal verenigingen heeft zich al aange meld voor deze thema-avond. Informatie en opgave is mogelijk via de stichting Synthese (vragen naar Ruud Bexkens). Het pro gramma duurt van 20.00 tot 22.00 uur en ziet er als volgt uit: 1. Opening door wethouder M. Emonts 2. Sportkennismaking door P. Bouwmans 3. Kies voor Hart en Sport door de GGD 4. Betekenis Huis voor de Sport Limburg voor de sportaanbieder 5. Normen en Waarden in de sport door P. Rambachs (NKS) 6. Pauze 7. Vragenronde 8. Afsluiting. CONTACTLENZEN OP MAAT, DUURZAAM EN GEZOND C U R S T J EN S VENRAY - NOORDERHOF 20 - TEL. 0478 - 550630 ^rvaringenhoog De Venrayse gemeenteraad gaat vanaf dit jaar minder ver gaderen. De traditionele raadsvergadering op de laatste dinsdag van de maand komt te vervallen. In de nieuwe opzet is er nog om de zes of zeven weken een raadsvergadering. Ook de vier commissies en het seniorenconvent gaan vergaderen volgens de nieuwe cyclus die medio 2004 geëvalueerd wordt. Niet alle partijen toonden zich even enthousiast. Lokaal Aktief keerde zich zelfs tegen het nieu we vergaderschema. In plaats van jaarlijks tien of elf vergaderingen zijn er in 2004 voor zowel commissies als raad zeven bijeenkomsten gepland. Dinsdag blijft de vaste dag voor de gemeenteraad dit dit jaar bij eenkomt op 17 februari, 6 april, 18 mei, 29 juni (vervolg 6 juli), 28 september, 9 november (vervolg 16 november) en 21 december. De behandeling van de voor jaarsnota en begroting gebeurt niet meer op twee achtereenvol gende dagen (dinsdag en woens dag). Om de raadsleden meer voorbereidingstijd te gunnen zit er voortaan een week tussen de algemene beschouwingen en het raadsdebat. Zo geven de politieke partijen op dinsdag 29 juni in eer ste termijn hun visie over de voor jaarsnota. Het college komt ver volgens met een eerste reactie. Dit kan omdat de uitgesproken teksten van de fractievoorzitters in de voorafgaande week worden verspreid. Daarna wordt de vergadering geschorst tot dinsdag 6 juli wan neer het afrondende debat plaats vindt. Na een onderbreking voor fractieberaad volgt tot slot de besluitvorming. Hetzelfde scena rio doet zich voor bij de behande ling van de begroting op de dins dagen 9 en 16 november. De vier commissies vergaderen voortaan binnen dezelfde week. Op maandag Stedelijk Beheer, dinsdag Stedelijke Ontwikkeling, woensdag Middelen en op don derdag Maatschappelijke Diensten. De eerste vergaderserie is van maandag 26 tot en met don derdag 29 januari. Het seniorenconvent, waarin de zes fractievoorzitters zitting hebben, komt op de eerste maan dag na de commissieweek bij elkaar. De eerste vergadering is op maandag 2 februari. De commissie Maatschappelijke Diensten, die verreweg de meeste vergaderuren maakt, heeft zich al ingedekt tegen het ingekrompen schema. De commissieleden heb ben een lijst gekregen met zeven reservedata waarop mogelijk extra vergaderd wordt. Burger denkt mee over inzameling en verwerking huishoudelijke afval Onder het motto 'De burger centraal' gaat de gemeente Venray in 2004 een nieuw afvalstoffenplan opstellen. In het plan wordt aangegeven op welke wijze de gemeente in de periode van 2005 tot en met 2012 de inzameling en verwer king van huishoudelijke afval stoffen vorm wil geven. Het huidige afvalstoffenplan is vastgesteld in 1994 en inmiddels sterk gedateerd. De gemeente Venray gaat in 2004 het huidige beleidsplan evalueren en een nieuw beleidsplan opstellen. Volgens de gemeente wordt in de evaluatie bijzondere aandacht geschonken aan de financiële aspecten van de afvalinzameling en -verwerking. Ook zal de huidi ge situatie geïnventariseerd wor den. De gemeente kijkt hierbij naar de inzamelstructuur, hoe veelheden ingezameld afval, sor- teeranalyses, meningen van bewo ners, financiële aspecten en flankerende maatregelen (voor lichting, communicatie, handha ving, monitoren en zwerfafval). De huidige situatie dient als uit gangspunt voor het nieuw op te stellen afvalstoffenplan. De volgende stap die de gemeente Venray wil zetten is het vaststellen van een beleidskader, waarin de uitgangspunten en doe len die de basis vormen van het nieuwe afvalstoffenplan worden geformuleerd. Europese, landelij ke, provinciale en gemeentelijke ontwikkelingen en' afspraken komen in dit beleidskader aan de orde. De gemeente wil ook inzicht krijgen in de gewenste situatie en wil weten welke veran deringen daarvoor nodig zijn. In het kader van 'De burger centraal' gaat de gemeente in 2004 over het inzamelen en ver werken van huishoudelijke afval stoffen een aantal workshops op touw zetten, waarvoor ze enkele lokale doelgroepen die dicht bij de burger staan, zoals onder ande re het wijk- en dorpsradenover- leg, de seniorenraad en het gehan dicaptenplatform, wil uitnodigen om hun mening te peilen over het afvalstoffenplan. De uitkomsten van de workshops wil de gemeen te gebruiken om het beleidskader verder vorm te geven. Gemeente maakt missers in belastingaangiftes De gemeente Venray heeft over de afgelopen vijf jaar 453.778 euro aan BTW terug ontvangen van de belasting diénst. Bij een controle over het tijdvak 1998-2002 bleek dat Venray ondermeer ver zuimd had omzetbelasting terug te vorderen over investe ringen en overhead- en huis vestingskosten. Met ingang van 1 januari 2003 zijn de gemeenten volledig BTW- plichtig geworden. In de jaren daarvoor alleen indien de gemeente zich als 'ondernemer' gedroeg. Samen met het accoun tantsbureau Deloitte Touche zijn de BTW aangiftes over de afgelopen vijf jaar nog eens tegen het licht gehouden. Er kwamen Op 15,16 en 17 januari tegen inlevering van deze bon een heel brood voor slechts Gor Gommans De Echte Bakker Venlo (077) 352 0002 Sevenum (077) 467 4390 Venray {0478) 512628 Bouw arbeids- en scholingscentrum Net voor de kerstdagen kwam het Meerjarenbeleid 2004 -2007 en het Jaarplan 2004 van de Rooyse Wissel uit. Hierin geeft de Oostrumse tbs- kliniek aan welke de richting zij de komende jaren uitgaat. Zij schrijft dat zij van jonge kliniek tot een volwassen kli niek is uitgegroeid en nu op alle gebieden een professione le organisatie is. De komende jaren zal de nadruk komen te liggen op verdere behandelin- houdelijke ontwikkelingen binnen de kliniek. Om de kwaliteit van de behan deling te kunnen verhogen, zijn gegevens nodig over de behandel resultaten. De kliniek geeft daar om aan in 2004 veel aandacht te geven aan het meten van deze resultaten. "Naast het ontwikkelen van nieuwe behandelmethoden zal er in 2004 ook veel aandacht besteed worden aan het evalu eren van de huidige werkwijze. De afgelopen jaren heeft de Rooyse Wissel als nieuwe tbs-kli niek logischerwijs zeer veel ont wikkeld en geïmplementeerd. Het komende jaar zal gekeken worden of deze werkwijzen moeten wor den aangepast en zal er minder nieuw beleid worden gemaakt", zegt woordvoerder Stefan Wesselink. NIEUWBpUW Voor de plannen voor dit jaar springen verder de start van de polikliniek en de nieuwbouw van het arbeids- en scholingscentrum in het oog. In de tweede helft van 2003 is de polikliniek de Horst van start gegaan op twee locaties, namelijk in Venlo en in Roermond. Deze polikliniek komt voort uit een samenwerkingsver band tussen het Vincent van Gogh instituut, de Ggz Eindhoven, Reclassering Neder land en de Rooyse Wissel, In 2003 heeft de nadruk binnen de polikli niek gelegen op het aanstellen van personeel, het invullen van de randvoorwaarden van de organi satie, het ontwikkelen van een hulpaanbod en het bekend raken bij verwijzende instanties. In 2004 zal met name het hulpaan bod verder uitgebouwd gaan wor den en zullen de contacten met collega-voorzieningen verstevigd gaan worden. Ook zal er dan meer zicht komen op de behoefte die er in beide regio's is aan ver schillende vormen van poliklini sche forensisch psychiatrische zorg. In januari start waarschijnlijk ook reeds de bouw van het nieu we arbeids- en scholingscentrum van de kliniek. Met de komst van de grotere ruimtes voor arbeid en productie, volgens plan eind 2004 gereed, kan voor een nog betere dagbesteding voor de patiënten worden gezorgd. De verwachting is dat er aan het eind van het jaar een voorziening gecreëerd zal zijn die voorziet in de behoefte van de kliniek aan ruimte voor scholing, training en arbeid. verschillende missers aan het licht. De grootste was de te vorde ren BTW over de ondernemersac tiviteiten die tien procent van alle ambtelijke uren in beslag nemen. Dit zijn investeringen in de auto matisering en de verbouwing en overhead- en huisvestingskosten. In totaal bleek de gemeente 412.430 euro aan voorbelasting niet bij de fiscus geclaimd te heb ben. Venray heeft ook verzuimd BTW af te dragen over de dienst verlening aan Essent. Drie jaar lang werden de mutaties in het bevolkingsregister - tegen betaling - doorgegeven aan de energieleve rancier. In totaal 4981 euro BTW over deze vergoeding is niet aan gegeven en afgedragen. Over de verhuur van woonwa gens is nooit omzetbelasting bere kend. Zowel bij de kosten- als bij de inkomstenkant. Venray krijgt hierover nog 6904 euro BTW terug. De berekening van de omzetbe lasting over he bedrijfsrestaurant is niet juist geweest. Een herbere kening over de laatste vijf jaar leert dat er nog 6434 euro terug te vorderen valt van de belasting dienst. Deze vier posten samen leveren de gemeente een BTW-teruggave op van 420.787 euro. De definitie ve beschikking is ontvangen en inchisief de wettelijke rente van 32.991 euro heeft Venray inmid dels ook al 453-778 euro terugge stort gekregen. Dit bedrag komt ten gunste aan het jaarresultaat over 2003. PARKEERGELDEN De 'strijd' over het al dan niet berekenen van omzetbelasting over de inkomsten uit het par- keerbedrijf is in het voordeel van de gemeente beslecht. Venray heeft nooit BTW afgedragen over de verkoop van parkeerkaartjes. Totdat de belastingdienst som meerde dit voortaan wel te doen. De gemeente tekende bezwaar aan omdat bij eerdere BTW-con- troles hier nooit op gewezen is. Desondanks werd in 2002 uit voorzorg alvast 100.104 euro ont trokken uit de bestemmingsreser- ve parkeren voor een mogelijke naheffing. De fiscus heeft vanwe ge 'eerder gewekt vertrouwen' deze claim nu laten varen. Zodat de gemeente 100.104 euro weer kan terugboeken naar de bestem mingsreserve parkeren. De jaarwisseling in Noord- en Midden-Limburg is bijzonder rustig verlopen. Volgens de politie was het wel druk op straat en in de hore ca, maar waren er niet meer incidenten dan tijdens een normale uit gaansavond Er vonden wel enkele geweldsincidenten plaats op diver se plaatsen. Bij de politie Limburg-Noord kwamen op oudejaarsdag en in de nieuwjaarsnacht in totaal ruim honderd meldingen van overlast van vuurwerk binnen. Tijdens de vorige jaarwisseling waren dat er zo'n tachtig. De overlast bestond vaak uit groepjes jeugd die vuurwerk afstaken en waarbij hier en daar vernielingen w:erden aangericht.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5