I regeert over e Piëlreuzen Hans Loonen prins in Oirlo PK-plak voor rits Linssen 4000 euro voor Harmonie Euterpe Circus Mök vur kiender Koester uw Monument Workshops in de bibliotheek Regels aanleveren kopij carnaval Voorlichting aanstaande ouders Staatsloterij: 10.000 euro ALCAST Jeugdprins EEL EN Honderdvijfentwintigste jaargang - week 2 - donderdag 8 januari 2004 MAAS oor een nieuwe prins gaat men in Ysselsteyn gewoon naar de Boerenbond, want daar was afgelopen rdagavond -in een nagebouwde winkel in het gemeenschapshuis- prinsenuitverkoop. Maar de Piëlreuzen en niet over een nacht ijs te gaan en bekeken de hele collectie op nauwkeurige wijze. Uiteindelijk kwam en pas afgeleverde doos prins Ton I (Ton Marcellis) tevoorschijn. Ton, in het dagelijks leven timmerman erwoed tennisser, zal samen met zijn echtgenote prinses Renate de carnaval voorgaan met de leus hamer en racket is gaaf, met dees vastelaovend drie keer alaaf! Aid Prinse Plak gaat in naar Frits Linssen. Het van de APK heeft dat unaniem besloten. De reiking van de APK-plak >eurt tijdens een feestelijke inch op zondag 15 februari taf 11.30 uur in De Witte eve. .inssen werd geboren in 1933 de Grote Markt tegenover het idige Upke. Hij was gedurende e jaren voorzitter van de Jeugd 0 (Ontwikkeling en itspanning). totdat deze in 1958 :rd opgeheven. In september 58 werd hij gevraagd om ver- nnersleider te worden. Hij :rd hopman van de door hem iropgerichte Sint Oda Troep, larvan hij zelf van 1945-1948 rkenner was geweest. Hij was tweede leider in Venray, die na op Colsen, de Gilwell oodbadge voor verkenners reeg uitgereikt, waarna hij nog- aals in 1962 de Gilwell oodbadge voor rowans behaal- In december 1962 richtte hij Rowan-afdeling nr. 32 op die nog steeds bestaat. Onder zijn iding werd de afdeling in 1963 ederlands kampioen op de pen- tlon. Hij was van 1964 tot aan ijn vertrek in 1971 Commissaris n Training in het district Horst- [enray. Hij trad verschillende lalen op in de Circus Mök als ikeling en vijf jaren samen met Frits Basten als het duo Godfried en Friederich. Hij hield zich al van jongs af aan bezig met de streekta len en met de Venrayse streektaal in het bijzonder. Trad in 1980 voor vast toe tot de werkgroep die Venrayse woorden vergaarde en bracht hier ook zijn eigen ver zameling van Venrayse woorden in. Einde 1987 werd aan hem en aan Willy Schols gevraagd om samen de samenstelling op zich te nemen voor een Venrays woor denboek, waarvan in maart 1998 de 3de en uitgebreide druk ver scheen bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van Veldeke Venray. Hij ontving in november 1991, samen met de andere mede werkers aan het Venrays Woordenboek de Aid Venrodsen Ieërepries. Ontving in 1992 de Wakkere Piëlhaas en in 2000 de gouden verenigingsmedaille van de Piëlhaas voor het 22-jarig lid maatschap van de commissie Pers en Promotie. Werkte op provinci aal niveau in 1998 mee aan de uit gave in het dialect van het Asterix en Obelix verhaal: Ne gansen toer. waar hij de vertaling van de bewoners van Massilia (Marseille) op zich nam. In 2000 was hij weer betrokken bij een ander ver haal in het Limburgs. Dit was het Suske en Wiske-album getiteld De Joker aafgetroef, waar hij de vert aling van de slechte kaarten ver zorgde. Hij schrijft nog steeds gedichten en verhalen in de streektaal, waarvan er in de loop van jaren velen werden voorge dragen op de Venrodse aovende. Hij schreef en componeerde ver schillende vastelaovesliedjes en luisterliedjes, waarvan 't Smaal pedje onlangs nog is opgenomen in de Limburgse liederenbundel. Hij blijft actief pleitbezorger voor de Venrayse streektaal als vertaler en corrector van het verenigings blad van Veldeke Venray Hazegaerf, en van de Piëlhaas- krant, en door het geven van spreekbeurten en de cursus Venrods laeze en schriëve. Kortom een map die aan alle criteria voor de APK Plak voldoet en dan ook met unanieme stem men door de APK leden als Plakkedrager 2004 is voorgedra gen. tijdens de trekking van de )udejaarsloterij is een prijs van 0 000 euro gevallen op een judejaarslot dat is verkocht bij 'ötozaak Hoedemaekers aan het lenseniusplein 6 in Venray. De winnaar zal zich naar ver wachting één dezer dagen mel den bij het hoofdkantoor van de itaatsloterij in Den Haag om zijn >udejaarslot te verzilveren en zijn antasie werkelijkheid te zien worden. Mevrouw Faessen- loedemaekers reageert erg blij "Dit is fantastisch om te horen. De laatste dagen hebben wij veel oudejaarsloten verkocht. Met name de hele loten waren zeer in trek. Wij denken dat dit komt omdat de Superprijs maar liefst 10 miljoen bedroeg. Ik ben heel benieuwd wie de winnaar is, maar heb er alle begrip voor als deze persoon anoniem wil blij ven." Dinsdag 27 januari organiseren Groene Kruis, de verloskundigen le lijn en VieCuri Medisch Centrum voor Noord-Limburg een voorlichtingsavond over zwanger schap en bevalling. Deze vindt plaats in het personeelsrestaurant van VieCuri Medisch Centrum locatie Venray en is bedoeld voor aanstaande ouders. De toegang is gratis. Op het programma, dat om 19.30 uur begint, staan presenta ties van een diëtiste, een fysiothe rapeut, een verloskundige, een gynaecoloog, een verpleegkundige van de kraamafdeling en van Groene Kruis Kraamzorg. Vanaf 19.00 uur kunt u een informatie markt bezoeken met diverse stands; onder andere van Groene Kruis Kraamzorg, de thuiszorgwin kel, de afdelingen diëtetiek, kraam en couveuse, de vereniging Moeders voor Moeders, Borstvoeding Natuurlijk en een leverancier van kinderproducten. Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl De informatieavond zal ongeveer 2 uur duren. Belangstellenden kun nen zich aanmelden bij Dienst Groene Kruis Kraamzorg Noord- Limburg, telefoon 077-3247000; Polikliniek Gynaecologie/ Verloskunde telefoon 077- 3206860 (tussen 9.00-11 00 en 14.00-16.00 uur). Polikliniek Gynaecologie/Verloskunde tele foon 0478-522436 (tussen 9 00- 11.00 en 14.00-16.00 uur). Zaterdag 24 januari verzamelen alle Hazekeutels zich vanaf 18.33 uur in de foyer van de schouw burg voor de jeugdzitting van 2004 De avond staat in het teken van het aftreden van prins Sjef I en zijn adjudanten Thijs en Jop. Bovendien wachten ze vol span ning op het uitkomen van de nieuwe jeugdprins 2004. Om de spanning er goed in te houden zijn er eerst verschillende artie sten die voor jullie optreden. Verder wordt ook ons nieuwe boerenbruidspaartje bekendge maakt. Het thema dit jaar is sprookjes. Natuurlijk zijn papa's, mama's, opa's en oma's ook van harte welkom. Hans Loonen is in Oirlo uitgeroepen tot prins Hans II van de Spurriemökke Hans is getrouwd met prinses Monique en samen heb ben ze vier kinderen. Rick, Tim, Jenny en Cas. In het dagelijks leven is hij bloembollenkweker. Het motto van prins Hans is 'Zet de bloeme mar buute en mak veul lol, mit carnaval gaon wej uut ozze bol'. Rob Jacobs is gekozen tot jeugdprins Rob d'n Urste. Rob voetbalt in het kampioenselftal van SVOC'01 en zit in groep 8. Jeugdprins Rob zal samen met vorstin Mirthe Nelissen en nar Gijs Voesten Oirlo voorgaan onder het motto 'Ut voetballe laot ik vur ollie staon, um zingend en zwaaiend dur de Linde te gaon. Mit carnaval zien wej alle daag ien top en zette wej dun hiële Linde op ziene kop'. Prins Hans d'n Twedde en jeugdprins Rob d'n Urste houden receptie op zondag 8 februari van 14.11 tot 15.11 uur in de Linde aan de Hoofdstraat. Als boerenbruid spaar 2004 is in Oirlo uutgeroepen Bep Geerets en Math Drabbels. Op carnavalsdinsdag zullen zij in de onecht worden verbonden in de Mökkestal. Stichting Venray Monumentaal In deze wekelijkse rubriek vraagt de stichting Venray Monumentaal uw aandacht voor karakteristieke, beeldbepalende, plekken in Venray en de kerkdor pen. Het gaat niet alleen om gere gistreerde monumenten, maar ook om plaatsen en gebouwen die een kenmerkende uitstraling hebben. Of anders gezegd, juist die boerderijen, huizen, bijzonde re gevels, industriële gebouwen en straatbeelden die zo eigen zijn, dat je direct weet dat je in Venray of een van de kerkdorpen bent. Kent U ook zo'n bijzondere plek of wilt u ons een foto ter beschik king stellen? Het adres is: Stichting Venray Monumentaal, p/a Groene Hart 7 ,5801 SX Venray. Email :venraymo- numentaal@hccnetnl 2004 wordt in de monumenten wereld het jaar van de verdedi gingswerken. In de gemeente Venray hebben we daarvan zelfs een rijksmonument: de Peel- Raamstelling langs het Defensiekanaal (sinds 1963 Peelkanaal genoemd) op het grondgebied van Ysselsteyn en Vredepeel. Het rijksmonument bestaat uit de antitankgracht, een wal met 30 kazematten (betonnen bunkers versterkt met ijzeren sta ven én luiken) en vijf stuwen (ver deelwerken). De linie werd gebouwd in 1939 door tewerkge stelde werkelozen uit de omge ving onder leiding van Majoor J.J.C.P. Wilson. Het kanaal loopt van Griendtsveen naar de Raam bij Grave en diende tegelijk ook voor een betere afwatering van de Peel. Achter het kanaal ligt de circa twee meter hoge wal met daarin, op de westelijke oever de kazematten op een afstand van ca. 200 - 300 meter. Er zijn twee typen gebouwd: het B-type met een 'neus' ter bescherming van een zware mitrailleur vooral te vinden bij doorgaande wegen en het S-type, bijgenaamd Spinnekop of Stekelvarken, voor een lichte mitrailleur, waar de meeste van zijn. De Peel-Raamstelling is een van de laatste projecten in de tra ditie van de permanente vesting bouw en inmiddels vrijwel uniek voor Nederland. Carnaval valt dit jaar op zondag 22, maandag 23 en dinsdag 24 febru ari. In de aanloop naar de drie carnavalsdagen vinden er in de hele regio tal van carnavalsactiviteiten plaats. Nieuwsblad Peel en Maas zal in aankondigende sfeer hierover berichten en zal ook ruimte vrijmaken om nieuwe (jeugd-)prinsen en (jeugd-)boerenparen van officiële carnavalsverenigingen te publice ren. Verenigingen kunnen hierover berichten inzenden, liefst via de mail: redactie@vandenmunckhof.nl. Foto's altijd inzenden met vermelding van de naam van de fotograaf. Peel en Maas zal eventuele kosten, die gepaard gaan met publicatie van foto's van prinsen en/of boerenbruidsparen, steeds op de inzen ders verhalen. Redactie Peel en Maas Harmonie Euterpe kreeg afgelo pen zondag 4000 euro overhan digd voor de aanschaf van twee nieuwe instrumenten De aanbie ding gebeurde tijdens het traditio nele Nieuwjaarsconcert van de harmonie in de Schouwburg in Venray door de heer Sef Raedts namens de Stichting Vrienden van Euterpe. Raedts verzocht het publiek lid te worden van deze stichting, zodat bij het 145 jarig bestaan van Euterpe de stichting ook 145 leden zal tellen. Na het concert gaven zich spontaan tien nieuwe leden op. zodat het totale ledental van de Stichting Vrienden 133 bedraagt. In een bijna volle zaal speelde eerst het jeugdorkest van Euterpe o.l.v. Peter Bongaerts een vijftal nummers, waaronder Mamma Mia van Abba en Wombat Shuffle van Roger Perrin. Daarna speelde het harmonieorkest van Euterpe o.l.v. Peter Bongaerts een gevarieerd pakket muziek. Van de ouverture La belle Helene van J.Offenbach tot El Camino real van Alfred Reed De Venrayse zangvedette Annelie Reijnders zong Son of a Preacherman van Dusty Springfield en het jazzy Proud Mary van J.C.Fogerty. uiter aard begeleidt door het harmonie orkest. Harmonie en jeugdorkest hebben de vele bezoekers enkele aangename uren bezorgd. Mensen die lid willen worden van de Stichting Vrienden vaii Euterpe kunnen zich aanmelden bij Gerard de Beijer, telefoon (0478)510037, Ad Swinkels, tele foon (0478)519741, Piet van Aar. telefoon (0478)569426 of Joep Vossen, telefoon (0478)583835. In de Venrayse bibliotheek is het internetgebruik door kinde ren, jongeren en volwassenen al helemaal ingeburgerd. Kinderen tot en met 11 jaar kunnen gratis internetten (per kind maximaal een kwartier per dag) en vanaf 12 jaar kost dit 0,75 euro per kwar tier. Volwassenen kunnen maxi maal een half uur gebruikmaken van een internet-pc, als er geen reservering is kan het gebruik van de pc met een half uur verlengd worden. Ook thuis komen er nog dagelijks nieuwe internetgebrui kers bij. Omdat nog niet iedereen vaardig is in het gebruik van inter net of nog niet voldoende bekend is met de onbegrensde mogelijk heden ervan, organiseert de Bibliotheek Venray Internet workshops. Deze workshops zijn bedoeld voor beginners, die hun computer aan en uit kunnen zet ten, en met een muis kunnen omgaan.ledereen kan zich inschrijven voor deze workshops; leden en niet-leden van de biblio theek. Er worden twee verschil lende workshops gegeven: inter net en e-mail. Bij de workshop internet is speciaal aandacht voor de vele mogelijkheden die inter net te bieden heeft. Er wordt geleerd te surfen op het web, hoe een www-adres is samengesteld, verschillende zoekmanieren en handige adressen, tips en advie zen. Er wordt meteen al zelf geoe fend aan de hand van zoekop drachten. Bij de workshop e-mail wordt geleerd hoe elektronische post wordt gemaakt, verstuurd en ontvangen. Ook hier worden veel tips en adviezen gegeven, en in het praktische gedeelte al meteen geoefend. Bij elke workshop hoort een reader met informatie om thuis nog eens na te lezen, of om leuke tips of www-adressen in op te zoeken. De kosten bedragen 7,50 euro per workshop. Folders en inschrijfformulieren zijn ver krijgbaar in de bibliotheek. Data van de workshops internet zijn maandag 12 januari van 19.30- 21.30 uur en dinsdag 16 maart 2004 van 9-00-11.00 uur. Data van de workshops e-mail zijn maan dag 19 januari van 19 30-21.30 uur en dinsdag 23 maart van 9.00- 11.00 uur. Meer informatie is te verkrijgen bij de medewerkers van de inlichtingenbureaus gedu rende de openingstijden van de bibliotheek: dinsdag t/m donder dag van 11.00-18.00 uur, vrijdag van 11.00-21.00 uur en zaterdag van 11.00-14.00 uur, en op de website www.obvenray.nl. Op zaterdag 1 februari zijn weer de voorstellingen van Circus Mök vur kiender. Dit jaar zullen er, evenals vorig jaar, weer twee voorstellingen worden gehouden, en wel om 13.00 uur en om 16.30 uur. Dat Circus Mök vur kiender steeds groter en bekender wordt in Venray is te merken aan het aantal deelnemers. Dit jaar doen er weer meer scholen mee met een act. De commissie Circus Mök is et- samen met de Hazekeutel weder om in geslaagd een spetterende voorstelling samen te stellen. Het belooft dan ook weer een prachti ge middag te worden, waarbij op het ene moment enorm gelachen zal worden, en het volgende moment zal de spanning hoog oplopen. Kortom, een middag plezier voor de kinderen van groep 3 t/m 8 van de basisschool. Voor de prijs hoeft u het al helemaal niet te laten, die is net als vorig jaar slechts 2,50. Bovendien krijgen de kinderen in de pauze ook nog eens een gratis glas drinken. Op dinsdag 13 januari zullen op alle scholen in Venray briefjes meege geven worden aan de kinderen, die de ouders kunnen invullen en mee terug geven naar school. Maandag 19 januari worden de entree kaartjes dan op school aan de kinderen meegegeven. Natuurlijk worden ook dit jaar de kinderen zoveel mogelijk per klas bij elkaar gezet. Ouders mogen niet in de zaal. Zij kunnen de voorstelling bekijken vanaf een groot beeldscherm in de foyer.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 13