ien industrieel lonument ederlands Winter Kunst Cultuur ircus viert feest Record bij elfde Raadselige Roos Het Paleis van de Hemelse Lusten Een eeuw blaaskwintetten Jubileumjaar Noeët Tuus van start De Locht Köpkesmert Maashees LekkeBand in Café 't Podium De Klute- trappers Vredepeel Vetkuiven in Merlin De Kluutjes Vredepeel Burma Shave en Zillian in Gryphus :t Nederlands Winter Cir- riert dit jaar feest. En hoe! et jubileumjaar trekt het us door Nederland met gevarieerd programma r jong en oud. In Venray orgt het circus twee voor ingen op een dag. De iektheatershow The Magi- Rhythms of Ireland is jas uitverkocht. musical show of mysterious lids, spectaculair dance and ïanting songs. De muziek- tershow The Magical thms of Ireland is een werve- I spektakel, gebaseerd op __Je sagen en legenden. De show it de sfeer van het oude Ier met zijn goden, druïden en iërs. Een afwisselend scala mystieke liederen, romanti- balladen, typisch Ierse folks- en opzwepende, razendsnel- [apdans voeren u door de Drie van dit prachtige land teller Peter Corn' vormt de rode draad door het programma, waarin het dagelijks leven in een oud vissersdorp gestalte wordt gegeven. Deze authentieke, tem peramentvolle show wordt gebracht door de top van Ier- land's danstalent. De muziek is speciaal voor deze show gearran geerd. en wordt uitgevoerd op authentieke Ierse instrumenten. De uitvoering op vrijdag 9 januari is helaas uitverkocht. Het feestvie rende Nederlands Winter Circus onderscheidt zich dit 25-ste jaar ook weer met een zeer aantrekke lijk programma. De vijf Berber- leeuwen. die worden voorge bracht door Puria Mahlouji, zijn afkomstig van het Duitse Circus Probst. De in gevangenschap geboren mannetjesleeuwen zijn nog jong (tussen de twee en drie jaar), maar vertonen met hun beginnende harige kragen al de uiterlijke kenmerken van de koning der dieren. Het nummer is nog maar nauwelijks een jaar in dressuur. En primeur dus. Een sfeervol circusbeeld is de vrijheidsdressuur van zes kittige pony's uit het voorbeeldige Duit se dierencircus Charivari. Ze wor den voorgebracht door de char mante Yvonne, een circuskind van het zuiverste bloed. Ze heeft een unieke band met haar paard- jes. hetgeen in de piste overduide lijk zichtbaar zal worden Aan zogenaamde kleindieren geen gebrek. De Russische familie Popov brengt zeventien honden, twee katten, twee hanen, een kip, twee ganzen en twintig duiven mee. Bij elkaar 44 beesten en beestjes die allemaal een rol spe len in een sprookje dat al vele jaren over de hele wereld furore maakt en waarvan nu voor de eer ste keer in Nederland valt te genieten. Daarnaast verbluffende Ikarische spelen uit Rusland, de gerenommeerde acrobatische lad derbalans van de Tsjechische familie Wolf, de zeer. originele Russische clown Armen Asiryants. de Finse luchtacrobate Liiana Luchtacrobatiek met Liina Aunola (Foto: Wintercircus Mar tin Hanson) Aunola, de emininente Zwitserse jongleur Eddy Carello, de Chinese acrobate Lu Chenying. een nieuw lichaamballet van het Chinese duo Yingling dat contorsionisme (meisjes zonder ruggengraat) tot een ware kunst heeft verheven en de Russische trampolinespringers Andrey's die op de grens van acro batiek en clownerie de klassieke boksentree uitvoeren op de verende ondergrond. Serpentines bij de ouverture van deze jubi leumvoorstelling. confetti in de finale en daar tussendoor de vro lijkste circusvoorstelling ooit, die de hele hooggeëerde familie ongetwijfeld in feeststemming zal brengen. Kortom: een waar cir- cusfeest. Het Nederlands Winter Circus verzorgt op woensdag 14 januari twee voorstellingen in de Schouwburg Venray, om 13-30 en 16.30 uur. lelden van Servaas (20) dat van algemeen belang kan wor- geacht. omdat het illustratief het zelfvoorzienend karak- de Servaasinstelling. is het ketelhuis, dat dateen van verwonderd. dat ook opzicht bijzon- is. bij de monumenteninven- van 1999 niet als zodanig aangemerkt Want het is meer een industrieel Jarenlang vormden 25 meter hoge schoorstenen het centrale ketelhuis van Ser een bekend oriëntatiepunt in De dubbele schoorsteen reeds van veraf te zien en onwillekeurig denken aan bekende Twin Towers van York. De bouw in 1949 was eerste grote bouwproject van na de Tweede Wereldoor- Het nieuwe ketelhuis vormde centrale hart van het gesticht, en zorgde voor warmte, water en energie voor de gehele inrichting. Vroeger was dat anders. Elk pavil joen had toen zijn eigen ketelin stallatie Een van de patiënten van het paviljoen fungeerde als stoker machinist en zorgde ook voor het onderhoud van de verwar mingsketel en toebehoren. Na 1949 werden alle gebouwen voor en na op het nieuwe ketelhuis aangesloten, zowel voor de warm tevoorziening alsook voor koud en warm water. Via een leiding net dat door de lange ondergrond se keldergangen van het gesticht liep, werden water en energie naar de afdelingen getranspor teerd. Grootgebruikers waren de centrale keuken en de wasserij, die behalve een grote hoeveel heid warm en koud water ook stoom gebruikten als bron van energie. Een belangrijke functie van het ketelhuis was de drinkwatervoor ziening. Naast het ketelhuis bevond zich een 25 meter diepe put waar het water werd opge pompt. Na behandeling werd het water in grote voorraad kelders bewaard. Een perspompinstallatie of hydrofoor zorgde voor vol doende druk in het leidingnet. De hydrofoor was dus in feite de ver vanger van de oude watertoren die door de Duitse bezetter in 1944, aan het eind van de oorlog, werd opgeblazen. Al vanaf de oprichting van het gesticht in 1905 had Servaas zijn eigen water voorziening en terwijl het groot ste deel. van de Venrayse bevol king voor de watervoorziening was aangewezen op de put of de dorpspomp, beschikte het gesticht reeds over een centraal leidingnet met warm en koud stromend water. Slechts enkele afbeeldingen herinneren nog aan de mooie watertoren van weleer. Net als deze watertoren is inmid dels ook de kenmerkende dubbe le schoorsteen van het ketelhuis verdwenen. Deze werd in 1992 gesloopt omdat het een gevaar vormde voor de omgeving. De bovenste steenlagen waren in de loop der jaren geheel los gaan zit ten en dreigden bij sterke wind naar beneden te komen. Het zal niet zo lang meer duren, dan zal ook de rest van het ketelhuis wor den afgebroken om plaats te maken voor de nieuwe gebouwen van het toekomstige "Servaashof. De sloop van het ketelhuis typeert het einde van de autarki sche periode van Servaas, de periode van de algehele zelfvoor ziening, waarvan het ketelhuis en de oude watertoren letterlijk en figuurlijk "uitstekende" symbolen waren. Twan van Els Het centrale ketelhuis van 1949 en de oude watertoren die in 1944 werd opgeblazen. ,£,1M iVlftrtO gramma Schouwburg Venray Schrijfwedstrijd Venray Het nieuwe jaar start bij het Literair Café Venray-regio met de prijsuitreiking en boekpre sentatie van de Raadselige Roos, de jaarlijkse proza- en poëziewedstrijd voor amateur schrijvers. De editie 2003 was alweer de elfde Venrayse wedstrijd voor schrijvers uit Zuid-Nederland. Toch boekte die elfde een recórd deelname: 96 auteurs uit vooral Limburg en Brabant - een enkeling ook uit Belgisch Limburg en zelfs Spanje - stuurden 68 gedichten en 46 verhalen in. Een flink aantal deelnemers doet voor het eerst aan de Venrayse wedstrijd mee. Het is een positief effect van de succesvolle jubileumwedstrijd 2002. Die tiende editie leverde dankzij het Letterkundig Centrum Limburg een lezenswaardige jubi leumbundel op. die dankzij het Prins Bernhard Cultuurfonds naar de openbare bibliotheken in Lim burg en Brabant kon worden gestuurd. Het Letterkundig Cen trum Limburg maakt bij de elfde wedstrijd opnieuw de uitgave mogelijk van een fraaie bundel met bekroonde en anderszins geselecteerde inzendingen. Hoe wel die niet naar de bibliotheken kan zijn de beste gedichten en verhalen toch voor een breed publiek toegankelijk op website www.literair-cafe-venray.nl Bundel en prijswinnaars wor den gepresenteerd op zondag 11 januari in partycentrum De Witte Hoeve in Venray, aanvang 11.30 uur. De prijzen worden traditiege trouw uitgereikt door Venrays burgemeester J. Waals. De BIJ-prijs. de publieksprijs voor poëzie, wordt namens de Publieksjury overhandigd door Adie Steen. De winnaars lezen daarna het bekroonde werk voor. Tevens wordt de winnaars gehuldigd van de Dichtregelwed strijd 2003 met een maandelijkse opgave in regionaal weekblad Peel en Maas. Tussendoor treedt tweemaal op cabaretier Miel Ver stappen met een toepasselijke selectie uit zijn soloprogramma 'Happy Miel'. De Arcenaar van geboorte maakte vijf jaar deel uit van het Nijmeegse cabaretduo 'Miel en ik', dat drie avondvullen de programma's maakte. Het duo hield op te bestaan en sindsdien bepaalt Miel zijn eigen koers. Hij haalde de halve finale van het Leids Cabaret Festival met 'Happy Miel'. Volgens Dagblad de Limbur ger. waar Miel zijn loopbaan begon als bezorger, "humoristisch en verhalend cabaret van hoog niveau". Mare Damen begeleidt Miel op piano. De entree bedraagt 7 euro maar voor donateurs 5 euro. Ook de elfde Roos-bundel kost 5 euro. Na afloop (ca. 14.00 uur) ver zorgt De Witte Hoeve weer een Literair Buffet, waarbij deelne mers gedichten kunnen voordra gen. Daarvoor dient men per per soon 17.50 euro te storten op bankrekening 6075 76 472 van De Witte Hoeve met vermelding Literair Buffet 11 jan. en dient men telefonisch (0478-581626) te melden dat men mee wil smullen. Meer informatie op www.lite- rair-cafe-venray.nl waar alle bekroonde gedichten en verhalen van tien jaar Raadselige Roos zijn te lezen. Op zondag 11 januari is de sme derij geopend. Tevens is er een demonstratie glas blazen. Zondag is de laatste gelegen heid om de miniatuur-kermis van liefst 50 attracties te bezichtigen. Zeer de moeite waard voor jong en oud! Op de bovenverdieping is een wisselexpositie ingericht onder de titel Licht in huis. In de maanden november tot april is het museum geopend op dinsdag, donderdag en zondag van 14.00-17.OOu Groepen kun nen na afspraak, ook op andere dagen en tijden terecht. (www.delocht.nl) Traditiegetrouw wordt in Maas hees op zondag 18 januari in samenwerking met het St. Joris en Antoniusgilde de Köpkesmert gehouden. De dag begint om 11.00 uur met een eucharistievie ring in de kerk van Maashees. De viering wordt opgeluisterd door het gemengd kerkkoor. Daarna zullen in het gemeenschapshuis door René de Rüper worsten, bal- kenbrij en natuurlijk de halve var kenskop aan de man gebracht worden. Dit jaar per opbod. Bij het gilde kunnen belangstellen den barakken en het gewicht van schalen met vleeswaar raden. De verkooprondes worden afgewisseld met optredens van: 12.45 uur Jeugdfanfare BMBM; 13 45 uur Cheerbliekskes (klein); 14.30 uur Cheerbliekskes (groot); 15.15 uur Buutreedner Hannes. De jaarlijkse Köpkesmert is een oude traditie, ouder dan de dit jaar tweehonderdjarige parochie zelf en vormt samen met de Actie Kerkbalans een belangrijke bron van inkomsten voor de rooms- katholieke kerkgemeenschap van Maashees. Zaterdag 10 januari, aanvang 22.30 uur. speelt in Café 't Podi um de Brabantse rockcover for matie LekkeBand. LekkeBand brengt in een hyperactieve show een groot aantal bekende rockco- vers ten gehore. Zo zullen U2, Lenny Kravitz, Live, Blink 182, Queen en vele anderen de revue passeren. In het Brabantse land heeft Lek keBand reeds een grote faam ver worven als feest-rockcoverband. iets wat in onze regio zeker nog gaat gebeuren. Een vergelijking met de in onze regio bekende for matie Trade-Mark is zeker op zijn plaats. De show die LekkeBand brengt zal de bezoekers versteld doen staan van het enthousiasme en de energie die een band kan bevatten! Kom aanstaande zater dag naar Café 't Podium en geniet van een band die je niet wilt mis sen. Meer informatie over Lekke Band is te vinden op www.podi- unwenray.nl onder het kopje agenda en op www.lekkeband.nl. Zaterdag 17 januari wordt in Vredepeel het prinsenbal van De Klute-trappers gehouden. Om 21.30 uur zal afscheid genomen worden van prins Leon, prinses Monique en narrin Nicole, waarna om 22.30 uur de nieuwe prins bekend gemaakt zal worden. Pak de pot gel maar uit de kast en maak je klaar voor een avondje stevige rock 'n roll met vetkuiven voor de mannen en een klassieke Grace Kelly-rol voor de vrouwen. Fishnet Stockings zal op zater dag 10 Januari 2004 een avond verzorgen die bol staat van rock 'n roll covers uit de jaren 60 70. Terug in de tijd met Jerry Lee Lewis, Elvis Presley en vele ande re sterren, die op deze avond weer tot leven zullen komen en Merlin op z'n kop zetten. Bezoe kers kunnen hun moderne kapsel om laten toveren in een kapsel van de jaren 60 70. Om 20.00 uur ojpent Merlin zijn deuren. De entree bedraagt 3 euro. voor meer informatie 0478-691769 (Pesch- weg 1 te Meerlo). Afgelopen zondag is Suzan I (Ploegmakers) tot jeugdprinses uitgeroepen samen met jeugd prins Nick (De Mulder) en jeugd- nar Rick (Van Bakel). Zij zullen dit carnavalsseizoen voorop gaan bij de Kluutjes in Vredepeel. Op vrijdag 9 januari aanstaande vindt er in Gryphus te Vierlings beek een concert plaats van Burma Shave. In het voorpro gramma speelt de Boxmeerse band Zillian. De Haagse band maakte twee sterke albums, Stash en Zeal, die vol stonden met een krachtige crossover van funk en rock met een altijd aanwezige, zeer aanste kelijke groove. Burma Shave scoorde hits met de singles Hip pies en Movin' Up The Cattle en het vijftal speelde volop door heel Nederland en Europa. En daarna? Daarna werd het stil rond Burma Shave. En nu is Burma Shave weer helemaal terug van niet echt weg geweest. Het resultaat is de gloednieuwe, door Michel 'Magic Stick' Schools geproduceerde cd Smile City. Een indrukwekkende en erg verras sende plaat vol funk, blues, hip hop, rock, oosterse samples, humor en de onmiskenbare Burma Shave-groove. Zillian is een jong en fris kwartet uit Boxmeer. De band speelt voornamelijk eigen werk. Rock met een vleugje pop en funk. Gryphus is geopend vanaf 21.00 uur. De entree bedraagt 6,00 euro. Meer informa tie over dit concert is te vinden op internet www.gryphus.nl. Omdat dit feest ook mede door de steun van vele anderen kan worden georganiseerd wil men de opbrengst beschikbaar stellen voor een nader te bepalen goed doel binnen de Leunse gemeen schap. Reden genoeg om aanwe zig te zijn. Uiteraard zullen ze zich de komende tijd nog regelmatig laten zien en horen op zowel muzikaal gebied danwel in publi caties. geluids- en lichteffecten werd een heuse luchtballon door het dak van De Brink naar binnen geloodst, met hierin het kersverse boerenbruidspaar Sjaak en Franca Weijs. Dat dit geen onbekenden zijn in het Leunse Knolleland mag wel duidelijk zijn. Iedereen ver heugt zich dan ook op het brui loftsfeest op carnavalsdinsdag. Het hoogtepunt van het jubi leumfeest van Noeët Tuus zal plaatsvinden op zaterdag 20 maart 2004. Dan zal in De Brink in Leu nen een groot feest worden geor ganiseerd Vanaf's middags 17.00 uur wordt gestart met een kinder programma en om 18.30 uur vindt de receptie plaats. Om alle belangstellenden vervolgens niet naar huis te laten keren hebben ze enkele topartiesten uitgeno digd. Niemand minder dan Geert Pelzer en het twintigmans veelzij dige orkest ApartY zullen zorgen voor een gezellig sfeer waarin een echt feest kan worden gevierd. Boekrecensie in Peel en Maas China, 1899. Een verzwakte dynastie moet toekijken hoe westerse machten handelspo sitie en haar territorium inne men. Een geheime partij lokt arme boeren en landarbeiders met de bedwelmende bood schap dat de goden binnen kort uit de hemel komen om de vreemdelingen de zee in te drijven. De jonge Helen Francis weet. niets van die gistende onrust als ze aankomt vanuit Engeland in de stad Shishan. Voor haar bestaat het leven uit picknicken en op tij- gerjacht gaan. Nieuwsgierig en onorthodox als ze is, vindt ze al snel gevaarlijke verlokkingen. Maar in de wouden en op de heuvels rond Shishan verzamelen zich in het geheim de Boxers. Helen Frances en de andere wes terlingen gaan onvoorstelbare ver schrikkingen tegemoet en wor den uiteindelijk zowel moreel als fysiek gruwelijk op de proef gesteld- met als inzet: hun eigen leven. Adam Williains staat aan het hoofd van de Chinese handelsor ganisatie Jardines. Zijn familie ADAM WILLIAMS ff Cr fMds'ykn 4jg /fr Ittsien woont al generaties lang in China. Het Paleis van de Hemelse Lusten, zijn debuut, is een grootse epi sche roman in de klassieke zin van het woord. Het is een uitzon derlijk goed boek. Vol liefde, ver lies, opium, bloed, waaghalzerij: het is een spannend avonturen verhaal dat van begin tot eind boeit. Dit boek is te koop bij boekhan del Van den Munckhof in Venray. Prijs: 24,95 euro. Op zondag 11 januari om 15.30 uur zal het Hexagon Ensemble een programma spelen dat een goede indruk geeft van de ontwik kelingen die het genre blaaskwin- tet heeft doorgemaakt in de loop van de twintigste eeuw. Het blaas- kwintet wordt gevormd door een fluit, een hobo, een klarinet, een fagot en een hoorn. Het Hexagon Ensemble is een gezelschap dat vaak op de radio en in kamermu ziekseries te beluisteren valt - al of niet in het 'ijzeren repertoire' (kwintetten van Mozart en Spohr) - en bekendheid geniet om zijn masterclasses aan vergevorderde musici. Maar ook zelf blijven de musici actief en speuren naar onbekend werk. Het ensemble heeft daaraan fraaie programma's overgehouden die vaak ook vast gelegd zijn op cd: Franse blaasmu ziek - zondag wordt een kwintet gespeeld van Darius Milhaud - muziek uit de Russische wereld. Daarnaast wordt voor het Hexa gon Ensemble muziek gecompo neerd. Juist in de balans tussen bekend en onbekend, oud en nieuw repertoire zoekt het Hexa gon Ensemble zijn vervulling. De pers is unaniem enthousiast over het Ensemble: 'zonnige muziek, recht uit het muzikanten- hart gespeeld en opgenomen', schreef het Haarlems Dagblad. En "Luister schreef naar aanleiding van een opname van werk van Rimsky-Korsakow: 'Had de com ponist maar het Hexagon Ensem ble gehad. Hun spel getuigt van enorme betrokkenheid. Hun melancholie komt zonder tranen: hier wordt op topniveau gemusi ceerd, steeds vooruitgezien. Die kwaliteit blijft overeind in de andere, onbekendere composi ties'. Kaarten zijn verkrijgbaar a 15,- bij de ingang van het Thee huis of per telefoon 0478 582472. Onder grote publieke belang stelling en in een gezellige sfeer heeft afgelopen zondag een groot carnavalsfeest plaatsgevonden in gemeenschapshuis De Brink in Leunen. De liedje.smiddag, de uit reiking van de Gouden Knol aan Wim Voesten en het uitkomen van het boerenbruidspaar was tot één grote happening samenge voegd. De organisatie van de boeren bruiloft is dit jaar in handen van joekskapel Noeët Tuus, die hier mee het startsein geeft aan het jubileumjaar waarin de kapel 22 jaar bestaat. Voorzien van de nodige techni sche hoogstandjes en speciale PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur

Peel en Maas | 2004 | | pagina 11