P en vrijwilligerscentrale p de helling Al steunt Seniorservice iet 22.000 euro Aanvraag extra uitkering minima verlengd "ledereen kan die brief geschreven hebben" PvdA: groenstrook bij sociale koopwoningen zijn te duur mode centrum !tr»y Tlkedllei Niets! Taxichauffeurs Sj, 'VLlvM* i Horst 'Grafrechten in Venray niet verhogen' Ramkraak MAAS Donderdag 11 december 2003 - Pagina 3 'emeente wil de het JIP ^ereninfotheek) en de iligerscentrale in de hui- vorm opheffen. Beide leningen zijn van wel- istelling Synthese en h relatief dure panden in winkelcentrum géhuis- ÏDe gemeente vindt dat ze andere voorzieningen rgebracht moeten wor- subsidie voor het JIP wordt Jnd jaar teruggebracht van 4')6 naar 27.725 euro. Bij de ek klonk vaker kritiek op het J «reninformatiepunt aan de jUolstraat. Het JIP is niet vaak Hen trekt relatief weinig Ook de vrijwilligers- Hale krijgt veel minder subsi- Mgeen 43.894 euro maar nog euro. Als motivatie geeft de gemeen telijke afdeling Welzijn dat Synthese meer gebruik moet maken van nieuwe media en dat informatie dichter bij de doel groep aangeboden moet worden. Zo moeten jongeren op een inter actieve manier benaderd worden. En niet afwachten tot de jeugd naar het JIP toekomt, In totaal krijgt Synthese vol gend jaar 1.070.831 euro subsidie van de gemeente Venray. In 2003 is dit nog 1.135.447 euro. Uit de aangeboden diensten wordt in 2004 een kleine 160.000 euro geschrapt. Een jaarlijks terugke rend probleem is dat de perso neelskosten van Synthese veel harder strijgen dan de gemeente lijke index, vaak meer dan het dubbele. Het vierjarige contract met de welzijnsinstelling loopt op 31 december 2003 af. Het jaar 2004 wordt gezien als een overgangs jaar dat voortborduurt op de bestaande overeenkomst. Vanaf 2005 wordt weer een meerjarige verbintenis afgesloten. De gemeente wil straks een andere wijze van inkoop en verantwoor ding. Het gemeentelijk beleid en de doelstellingen vormen voor taan de basis van welke diensten bij Synthese worden afgenomen. Er is eveneens voor een tussenjaar gekozen om straks gelijk te lopen met de regiogemeenten die met ingang met 2005 een nieuwe sub sidieovereenkomst aangaan. De inkoop bij Synthese voor 2004 stond afgelopen donderdag als agendapunt 16 helemaal op het einde van de agenda van de commissie Maatschappelijke Diensten. De vergadering was om 19.00 uur begonnen en net na 23.00 uur was agendapunt 14 afgehandeld. Voorzitter Gerda van Stelten stelde toen voor het restant van de agenda te verplaat sen naar de vergadering van janu ari. De commissieleden konden dus niet meer reageren op de voorstellen die evenwel onder deel uitmaken van de al eerder goedgekeurde bezuinigingsopera tie. Synthese-directeur Van Lieshout en unitleider Mare Vincken hadden urenlang op de tribune gezeten en konden weer onverrichterzake vertrekken. Afgesproken werd dat Synthese op de eerstvolgende vergadering op donderdag 29 januari zo vroeg mogelijk op de agenda gezet wordt. Naast de kortingen op het JIP en de vrijwilligerscentrale wordt ruim 21.000 euro bezuinigd op jeugd- en jongerenwerk. De ondersteuning van ouderenorga- nisaties komt te vervallen evenals het platform ouderenbeleid. Het Multicultureel Platform, de minderhedencentra en het inter nationaal vrouwencentrum kun nen ook minder een beroep doen op steun van Synthese. Het bud get voor deze organisaties wordt met 16.500 euro ingekrompen. Dorps- en wijkraden dienen voortaan geheel zelfstandig te functioneren. De subsidie voor wijkbeheer wordt met 23.000 euro verminderd tot 64.225 euro. Synthese dient zich vooral te rich ten op directe ondersteuning en activering van bewoners en op de verbetering van het leefklimaat op straat- en buurtniveau met Veltum en Brukske als aandachts- wijken. e Stichting CAI heeft dins- fag een bedrag van iiro overhandigd aan lur van Seniorservice nray. Met dit bedrag orservice investeren aarmee diverse inter- projecten kunnen worden estart. De computers zijn rigens deze week al gele- niorservice organiseert pro- en voor allerlei doelgroepen. deze projecten wil iorservice de kennis en vaar- len van ouderen, niet verlo- iten gaan maar overdragen Ie vaak jongere medemens in imenleving. Seniorservice is aantal jaren geleden opge- t, mede omdat veel ouderen in 11TJT gingen en nog graag iets Jen doen met hun vergaarde l nis. Ie diensten die worden ver- nd zijn belangenloos, de team- maller ibies Nordmarmiana Nordmann Spar' let mooie volle takki weinig naalden )gte 150-175 cm leiders ontvangen hier geen geld voor. Bij de projecten gaat het om kennisoverdracht en niet om bij voorbeeld het uitvoeren van klus jes. Door de projecten komen jong en oud veelvuldig met elkaar in contact. Seniorservice is gevestigd in het Hobby- en Creativiteitencentrum aan de Prins Bernhardstraat. De activiteiten die worden georgani seerd zijn zeer breed en variëren van genealogie tot houtmodel bouw, van boekbinden tot com puterkennis, van stoelen matten tot het toffe-meiden project. Met de aanschaf van twaalf pe's inclusief software kunnen cursus sen gegeven worden in het omgaan met pe's, het internetten, e-mailen, chatten en andere vor men van communicatie via de pc. CAI Communicatie is ook een van de trefwoorden die betrekking hebben op de stichting CAI. Deze stichting beheert de gelden die destijds zijn vrijgekomen bij de verkoop van het Venrayse kabel net aan (thans) Essent. De stich ting heeft zich tot doel gesteld om het geld wat in kas zit, zo'n negen ton, beschikbaar te steilen aan projecten binnen Venray. Deze projecten dienen dan wel iets te maken te hebben met kabelnet, automatisering en communicatie. De afgelopen jaren werden al diverse projecten gesteund zoals de automatisering bij de lokale omroep, het internetproject bij De Kemphaan en het koppelen van de mediateek van de Bibliotheek en het Raayland College met het internet. De projecten dienen aantoon baar een meerwaarde te hebben voor de communicatie tussen inwoners van Venray. "We spelen geen Sinterklaas" laat CAI-voorzit- ter Victor Weijs weten "Elk pro ject dat aangedragen wordt,, zal zorgvuldig gewogen worden. Het moet wel aan de doelstellingen van de stichting CAI voldoen" aldus Weijs. "Bovendien is voor ons de levensvatbaarheid en con- tinuiteit van een project erg belangrijk. We proberen daarbij, samen met de aanvragers, een jaar of vijf vooruit te kijken." Volgens Weijs initieert de Stichting CAI zelf geen projecten. "We zijn wel bereid om organisa ties op het goede spoor te zetten maar anderen zullen dan de kar moeten gaan trekken" stelt de CAI-voorzitter. Voor goede pro jecten is de C.A1 bereikbaar op tel. nr. 0478-550366. Flyers U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites content management systemen content creation webpromotie Uw interne communicatie kan beter? Met behulp van een intranet optimaliseren wij uw bedrijfsprocessen. Bekijk alvast onze website: www.flyers.nl Flyers Internet Communicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo Tel: 0478-546293 - info@flyers.nl TBS-kliniek: onderzoek justitie naar relaties Onlangs werd bij Dagblad De Limburger een anonieme brief bezorgd. De schrijver suggereert een patiënt te zijn van de Oostrumse tbs-kliniek de Rooyse Wissel. In de brief meldt de anonieme schrijver dat de vorige maand aan het licht gekomen relaties tussen patiënten van de kliniek en sociotherapeuten slechts het topje van de ijsberg zijn. Zowel de directie, de patiënten- raad als de ondernemingsraad van de kliniek spreken dit echter tegen. Woordvoerder Wesselink van de kliniek: "Op het moment dat de relaties aan het licht kwa men hebben wij meteen een onderzoek gestart en actie onder nomen. Een van de twee socio- therapeutes werkte inmiddels niet meer bij ons, de ander heeft ontslag aangezegd gekregen. Vervolgens hebben wij uitvoerig onderzocht of er aanwijzingen zijn voor andere praktijken die niet door de beugel kunnen. Deze De gemeente gaat de prijs voor groenstroken meer dan verdubbelen. Vanaf volgend jaar moet een Venrayse huisei genaar 97 euro per vierkante meter betalen als hij een stuk je groen bij zijn huis van de gemeente wil kopen. Dit jaar ligt deze prijs nog op 48 euro. Paul Vriesekoop (PvdA) wees erin de commissie Middelen op dat de prijs van een groen strook bij sociale koopwoningen, dit zijn huizen tot 96.849 euro. dan duurder wordt dan de bouw grond zelf. De grondprijs bij sociale koop bedraagt 82 euro per vierkante meter. Voor een huis in de vrije sector ligt de grondprijs in 2004 op 194 euro. Vriesekoop zei dit vreemd te vinden. "Het is niet te verkopen dat een groen strook duurder is dan de bouw grond zelf. Bij de sociale koopwo ningen moet de prijs van een groenstrook gemaximeerd wor den op 82 euro", stelde hij voor. René Francken (WD) kon mee- PEEL EN MAAS Tiny Grebenjak (Lokaal Aktief) kritisch: "Veel te veel bureaucratie" hebben wij niet gevonden. Om te garanderen dat dit onderzoek waterdicht is hebben wij het ver slag van dit onderzoek voorgelegd aan het bureau Integriteit van het ministerie van Justitie. Ook zij menen dat het onderzoek grondig is gebeurd Ook het ministerie van Justitie, de officier van justitie en de inspectie voor de Volksgezondheid hebben wij vol ledige inzage gegeven in de inci denten. Hiermee geven wij aan dat wij niets te verbergen heb ben." Er zijn volgens de woordvoer der dus in het geheel geen signa len dat hetgeen in de anonieme brief staat klopt. "Toch zullen wij de brief serieus bekijken en wederom voorleggen aan het bureau Integriteit. Wij zullen aan hen vragen of dit voor hun reden is voor nieuw feitenonderzoek, maar gezien het anonieme karak ter van de brief ligt dat niet in de verwachting: iedereen kan die brief geschreven hebben." gaan met de gedachtengang van de PvdA. Wel vroeg Francken zich af of de grondprijs van een groen strook dan nog wel kostendek kend is. Wethouder Heidens (CDA) beloofde de prijzen van de groenstroken opnieuw te zullen bekijken. De commissieleden konden instemmen met het voorstel om alle andere grondprijzen volgend jaar met 2% te verhogen. In verge lijking met de forse prijsstijgingen van de afgelopen jaren is dit een minieme verhoging. Wat gebeurt er als U niet adverteert Langdurige minima kunnen nog tot 19 december de extra toeslag bij de gemeente aan vragen. Op initiatief van Tiny Grebenjak (Lokaal Aktief) ver lengde wethouder Emonts (PvdA) de termijn van 1 naar 19 december. Ook andere par tijen in de commissie Maatschappelijke Diensten vonden dat de minima anders te weinig tijd kregen om het extraatje aan te vragen. Het gaat om een eenmalige toe slag: 450 euro voor gezinnen, 400 euro voor alleenstaande ouders en 320 euro voor alleenstaanden. Emonts verklaarde dat het in veel gevallen niet meer lukt het geld nog dit jaar uit te keren. Dat zal in januari en februari gebeu ren. De gemeente had zelf de aan- vraagtermijn al verlengd tot 5 december. De wethouder meldde dat aan 135 aanvragers het bedrag inmiddels al is overgemaakt. De gemeente Venray heeft voor deze eenmalige regeling een extra rijksuitkering ontvangen van 40.453 euro. Het is de bedoeling dat de gemeente een zelfde bedrag bijdraagt. De doelgroep is langdurige minima tussen 23 en 65 jaar die vijf jaar lang onafgebro ken op bijstandsniveau leven. In een voorlopige berekening gaat het in Venray om 350 huishou dens De totale kosten bedragen 128.170 euro waardoor de gemeente 87.735 euro zou moe ten bijschieten. Omdat dit bedrag te hoog is wordt de uitkering voor deelname aan sociaal-maatschappelijke acti viteiten, van 95 euro per persoon, op de eenmalige toeslag in minde ring gebracht. Daardoor wordt de gemeentelijke bijdrage terugge bracht tot 33.110 euro. Tiny Grebenjak uitte kritiek. Ze gaf als voorbeeld een alleenstaan de moeder met een kind die rekende op een bijdrage van 400 euro. "Daar wordt nu twee keer 95 euro vanaf gehaald. Ze houdt nu nog 210 euro over. Is dit wel terecht? Want veel minima reke nen op deze extra toeslag. Lokaal Aktief is erop tegen dat de uitke ring op deze manier gekort wordt." Grebenjak vond dat de voor lichting veel te summier is geweest. Volgens haar weten veel mensen niet of ze voor de rege ling in aanmerking komen omdat een duidelijke inkomensgrens ontbreekt. Ze hekelde ook het aanvraagformulier dat veel te uit gebreid en te ingewikkeld is. "Mensen moeten kopieën maken van alle bankafschriften en spaar rekeningen. Ze moeten opgeven of ze een inboedelverzekering, een auto, antiek, sieraden of schulden hebben. Is dit wel rele vant? Dit is een en al bureaucratie wat allemaal weer gecontroleerd moet worden." Karin Bruggeman, hoofd Zorg Inkomen, moest haar gelijk geven. "Ik ben het helemaal met u eens. Maar we zijn nu eenmaal verplicht om altijd een rechtma- tigheidstoets te doen. Dat is nu eenmaal standaard." Ook vond Tiny Grebenjak het niet terecht dat AOW'ers uitgesloten zijn van de regeling. Peter van der Velden (Samenwerking) pleitte voor een ruimhartig beleid. Hij vond dat minima die in de afgelopen vijf jaar toch even gewerkt hebben niet uitgesloten mogen worden. "Want anders nemen deze men sen helemaal niet meer de moeite om te gaan werken." Volgens Karin Bruggeman is dit wettelijk niet toegestaan en zijn deze men sen ook slechts gedeeltelijk gekort voor het geld dat ze met werken verdiend hebben. Van der Velden vroeg ook aandacht voor de stille armoede. "Dat deze groep mensen die er niet voor uit wil komen niet vergeten wordt." Piet Kroft (PvdA) kon instem men met de regeling. Hij vond niet dat er allerlei groepen uit gelicht moesten worden. Hij stel de voor dit straks in een breder verband te bespreken als het tota le minimabeleid van de gemeente onder de loep genomen wordt. Jeanne Hendrix (CDA) was het hiermee eens. Ook zij steunde het verzoek van Lokaal Aktief om de termijn tot 19 december te verlen gen. Daarvoor pleitte ook Leonie Cals (WD). Op haar verzoek was dit onderwerp op de commissie agenda gezet. Mathieu Emonts legde uit dat de regeling vooral bedoeld is voor mensen met een grote afstand tot de arbeidsmarkt. Het is een een malige landelijke regeling. Volgend jaar in de nieuwe Wet Werk en Bijstand wordt er struc tureel een langdurigheidstoeslag voor deze minima opgenomen. Hij vond dat de voorlichting niet tekort geschoten is. Emonts wilde ook geen discussie aangaan over het aanvraagformulier. "Want dat is niet aan deze commissie. Daar gaan de ambtenaren over." De wethouder zei geen zicht te heb ben op de 'stille armoede'. "Ze zijn er ongetwijfeld maar ik ken ze niet Ik roep deze groep op om voor hun rechten op te komen. Dat kan ik niet voor ze doen, hoe pijnlijk de situatie ook is." De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks kwart over één, twee twintigjari ge taxichauffeurs uit Venray bekeurd, toen zij met volle snei- heid ondanks de geslotenverkla ring de van Leeuwstraat inreden. Eén van de twee nam daarbij de binnenbocht, waarbij hij andere weggebruikers in gevaar bracht. Het taxibedrijf ingelicht over het rijgedrag van de beide chauffeurs. 5ftiêyettie aan de KOOPZONDAG 14 december WW 13.00 TOT 17.00 UW Mooi de Mooiste Mode St. lambertusplein 12 Horst tel. 077 3986464 De gemeente is al jaren doende om alle leges en diensten kosten dekkend te maken. Op de brand weer en de begrafenisrechten na zijn inmiddels de meeste tarieven gelijk getrokken met de kostprijs. Huub Muijsers (CDA) pleitte er in de commissie Middelen voor een uitzondering te maken voor de grafrechten op de gemeentelijke begraafplaats Boschhuizen. "We moeten deze grafrechten niet kos tendekkend maken. Want dan gaan de mensen in Venray het dubbele betalen van de dorpen Omdat Venray een gemeentelijke begraafplaats heeft is in het verle den bewust de prijs laaggehou den. Om enorme verschillen in grafrechten met de kerkdorpen te voorkomen. En dat moeten we zo houden." De politie kreeg zaterdagmor gen rond zeven uur de melding van een ramkraak op de Grotestraat. Getuigen meldden dat een zwart busje tegen de pui van een kledingw inkel was gere den. Zij zagen een grote man met een zwarte muts op, in het busje wegrijden in de richting van de Grote Kerk en hem daarna afslaan de Hofstraat in. Bij de ramkraak is de winkelpui zo zwaar bescha digd dat die waarschijnlijke hele maal vervangen moet worden. Binnen is een twintigtal spijker broeken gestolen met een totale waarde van zo'n vijftienhonder euro. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray 'Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Wiflemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. advertentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgkl achten Verspreidingsbureau Periodiek Tei. 0478-582827 uitsluitend tot wijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18- (postcode 58.,) 30,- (overige binnenland) S

Peel en Maas | 2003 | | pagina 3