ezwaar tegen bouw loods gegrond Ik kan aan het geluid toren wat er ligt 20% fflP Zachte lenzen Diftar opnieuw duurder De Vilder herkozen als ouderenvoorzitter KORTING 'Vrachtwagens negeren rijverbod op Mgr. Hanssenstraat' NTACTLENZEN Hennepplantage opgerold Niets! Loket NS-station gaat dicht TOTALE WINTER-COLLECTIE HOOFDZAAK? HAAR! 1, EN MAAS Donderdag Tl november 2003 - Pagina 5 Par commissie Bezwaar- iften heeft het bezwaar IB. Tij man tegen de bouw een loods door zijn buur- De Mulder gegrond ver- rd. Van de gemeente ay mocht De Mulder een 5 van tien bij vijftien 'rijs(Jer b°uwen *n z*Jn tu*n* 'buurman was het er niet eens en maakte onlangs commissie Bezwaar- 9#iften bezwaar tegen de is bang dat De Mulder in de aan de Merseloseweg aan de slag gaat. esp r k* Bovendien is volgens Tijman de loods groter dan het bestem mingsplan toelaat. Het gebouw heeft een oppervlakte van 147,5 m2 en een inhoud van meer dan 500 m3- De bezwaarcommissie stelt Tijman nu in het gelijk. Zij is net als Tijman van mening dat - gelet op de omvang en functiona liteit van het gebouw- niet gespro ken kan worden van een bijge bouw. De loods staat volgens de juristen zeker niet in verhouding tot de grootte van de woning. Verder is volgens de commissie gebleken dat Tijmans vrees voor bedrijfsmatige activiteiten 'niet van ieder grond ontbloot zijn'. De Mulder en Tijman wonen aan de Merseloseweg, hun achter tuinen grenzen aan het Odapark. De Mulder wil in zijn tuin een loods bouwen van bijna 150 vier kante meter, met een nokhoogte van 4,5 meter. Zo'n bouwwerk is in strijd met het bestemmings plan, want de hoofdfunctie in het plan 'Vlakwater 1' is passieve recreatie. Een loods van tien bij vijftien meter is evenmin toege staan volgens de regelgeving aan- en bijgebouwen. Volgens die regeling is minder dan de helft van het geplande oppervlak, 70 vierkante meter, het maximum. Toch gaf de gemeente Venray De Mulder in mei een bouwver gunning, omdat de bouw van de loods volgens de gemeente uit ruimtelijk oogpunt aanvaardbaar is in verband met de grootte van het perceel van De Mulder. Dat is bijna 4000 vierkante meter groot en zo'n perceel kan volgens de gemeente wel een loods van 150 vierkante meter verdragen. Bovendien had Venray in de directe omgeving al eerder een dergelijke uitzondering gemaakt. Maar de gemeente Venray besloot vorige week het advies van de bezwaarcommissie op te volgen en heeft De Mulder inmid dels laten weten dat een schuur niet groter dan 70 vierkante meter mag worden. Eerder stelde de rechtbank in Roermond de bouw vergunning al buiten werking omdat ze was afgegeven op basis van onjuiste gegevens. Die onjuis te gegevens hebben, aldus de rechtbank, ertoe geleid dat ter plaats ten onrechte in strijd met het bestemmingsplan werd gebouwd. Op basis van verkeerde meetgegevens was De Mulder de fundering gaan graven en daarbij op enkele meters van de grens met Tijman uitgekomen. De Mulder gaat bij de bestuursrech ter in Roermond in beroep tegen het besluit van de gemeente het voorjaar van 2003 :'aJd door leden van de ieologische Werkgroep ray (AWV) archeologisch i ai erzoek verricht op De mnea'. it II. Tijdens hun onder- a k hebben de amateur leologen zeven huisplatte- 5kbi nden, drie waterputten en k! trse spiekers (een soort mrtjes op palen) ontdekt, crzocht en ingetekend. De ningen en spo'reninfor- ie werd overgedragen aan IArcheologisch Diensten rum in Bunschoten, ms de eerstvolgende ver- ring op 1 december van okaal Historisch Platform ay zullen enkele leden hajSde AWV een korte diapre- i s latie over het archeolo- J h onderzoek verzorgen. >9« ijn Bon, studente aan de lbc' ooi voor Journalistiek in 4 echt, maakte voor haar stu- eerder dit jaar een reporta- iver de werkgroep. groepje amateur- heologen in Venray graaft reen Romeinse nederzet- De vraag is hoe lang nog. y staat namelijk een bedrij- terrein gepland. DAG 1 Hulst ligt er mistroostig bij. regenachtige weer van de Ite dagen heeft een grote Jderpoel veroorzaakt op het cin. Her en der liggen grote isen water. Een straffe wind it over de zandvlakte .v Drie inen in dikke jassen en kap- zen scheppen in het zand. Het Ron Bloemen, Hay Strijbos en Beerkens, leden van de heologische Werkgroep ee; iray (AWV). Met een groepje iteur-archeologen zoeken ze overblijfselen van een n( fceinse nederzetting, andaag maken ze de grond oon. Als gevolg van het natte i is er een zwarte laag op het tl gespoeld. Die laag dienen de ■pnen eerst weg te schrapen, it het zand eronder weer itbaar is. Stokjes met witte lin- gaven aanvankelijk aan waar legraven moest worden, maar zijn door de regen wegge- eld. Nu dienen alleen de don- plekken in het zand nog als rkeringspunten. Deze plekken sporen en geven aan dat er onder de grond kan liggen, lend materiaal in de bodem namelijk een verkleuring aan de grond. Hoe groter de ver kleuring, des te groter het materi aal dat eronder ligt. De AWV bestaat uit een zo'n tien mannelijke vrijwilligers, meest van middelbare leeftijd. Een aantal van hen heeft nog een reguliere baan, de rest is met pen sioen. Ze graven de gehele week en de zaterdagmiddag op het ter rein aan de Henri Dunantstraat. Bloemen is de enige professionele archeoloog van de werkgroep en als zodanig verbonden aan het RAAP Archeologisch Adviesbureau. Twee dagen per week werkt hij als vrijwilliger op De Hulst, waar hij de grondspo ren optekent. Op een geruit vel geeft hij aan waar de sporen zich precies bevinden. "Zij schaven de grond op zodat de sporen zichtbaar wor den en die teken ik dan weer op kaart", zegt Bloemen, wijzend naar Beerkens en Strijbos. Die zijn allebei gestopt met werken. "Achter de geraniums zitten is niets voor mij", zegt Strijbos reso luut terwijl hij zijn schop over de grond haalt. "We zullen vandaag niet veel graven", voorspelt hij. "Straks begint het weer te rege nen en zijn de sporen foetsie." En jawel. Niet veel later jaagt een hoosbui de archeologen naar hun auto. Terwijl de regen tegen de voorruit tikt, vertelt Bloemen over zijn fascinatie voor de archeologie. Hij is er sinds zijn vijftiende mee bezig. "Ik heb het mezelf aangeleerd. Als ik naar de universiteit zou gaan, zou ik er niets leron", zegt hij resoluut. "Dat komt omdat ze op de universiteit vooral praten over cultuurhisto rie, maar weinig over de praktijk." Vooral de afwisseling van het gra ven spreekt hem aan. "Dit werk is heel gevarieerd", vertelt hij enthousiast. "Er is altijd die span ning over wat je tegenkomt. De ene keer graaf je huizen op, de andere keer weer vlechtwerk." Sinds de zomer van 2002 wordt er archeologisch onderzoek ver richt op De Hulst. Dit gebeurde op advies van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB), nadat deze proefboringen had uitge voerd. In de grond bleken zich overblijfselen van een Romeinse nederzetting te bevinden. Aan de hand van de boringen bepaalde de ROB welk stuk op De Hulst afgegraven moest worden. De gemeente Venray gaf deze opdracht aan het Archeologisch Diensten Centrum (ADC) uit Bunschoten. De vrijwilligers werkten hieraan mee. Er werden onder andere verschillende Romeinse waterputten gevonden. Eind 2002 stopte de gemeente Venrav en het ADC met de opgra- jef Beerkens (links) en Hay Strijbos zijn twee van de vrijwilligers die archeologisch onderzoek verrichten op De Hulst II vingen op De Hulst. De gemeente had aan de opdracht van de ROB voldaan. Wel kwam de gemeente de AWV tegemoet door alvast de bovenlaag af te laten graven. De vrijwilligers wilden verder gra ven, maar dat werd de gemeente te begrotelijk. Bovendien was het terrein aan de Henri Dunantstraat voorbestemd als bedrijventerrein. Er komen onder andere kantoren, restaurants en een discotheek op De Hulst te staan. De archeologen zijn niet boos op de gemeente. "Ze zijn best welwillend ons te helpen", meent Strijbos. "Maar dan moeten ze er wel geld voo'r hebben." Het Lokaal Historisch Platvorm Venray (LHPV) gaf drieduizend euro subsidie aan het AWV. Dat geld dient als onkostenvergoe ding voor de vrijwilligers, zoals de aanschaf van materialen en het schoonmaken van gevonden voorwerpen. Als het is opgeklaard, gaan de mannen verder. Hay Strijbos wijst met zijn schop naar een groepje wormen in de modder. Ze bewe gen niet meer. "Zijn zo dood als ■een pier", merkt hij droogjes op. Verderop staat Sjef Beerkens. Hij houdt een metaaldetector in een zojuist gegraven gat. Als de wijzer links uitslaat, betekent dat er ijzer in de grond ligt. Bij een uitslag naar rechts, is er sprake van edel metaal. "Ik kijk nooit op dat metertje", bekent Beerkens. "Ik kan aan het geluid horen wat er ligt" Ron Bloemen geeft een korte rondleiding over het terrein. Hij loopt richting de Deumeseweg, die een paar meter hoger ligt dan De Hulst. Bloemen staat stil bij een grote waterplas, onder aan de weg. "Dit is de oever van het beekdal", legt hij uit. "Hier stroomde het water langs en wer den door de beek afzettingen gevormd." Rechts van hem loopt een pad. Dat was in de Romeinse tijd een oversteekplaats die uit kwam op de nederzetting op De Hulst. "De Romeinen legden tak kenbossen in het water zodat ze er met hun spullen overheen kon den", vertelt de archeoloog. "Om bij de nederzetting te komen moest men eerst dit pad overste ken." Dan is het tijd voor pauze. Sjef Beerkens duwt zijn rode eend richting de opgravingen. Op een klapstoel legt hij blikjes fris en bis cuitjes. De vrijwilligers houden staand pauze, terwijl ze zich te goed te goed doen aan het eten en drinken. Beerkens praat hon derduit over zijn nieuwe aan- «rhaf een KniinrnHp rifrnpn Pluriel. "Die heb ik pas geleden besteld", klinkt het verheugd. De auto moet nog gebouwd worden, maar binnen enkele maanden hoopt Beerkens zijn droomauto te kunnen afhalen. "Het dak kan zowel open als dicht. Erg handig." Dat mist hij weieens bij huidige auto. Daarvan kan het dak niet open. "In de zomer is het daarin net een sauna." Na een korte onderbreking wordt er nog wat gegraven, maar dan houden ze het voor gezien. Het is te slecht weer. DAG 2 Speciale vondsten van de Archeologische Werkgroep Venray worden tentoongesteld in 't Freulekeshuus' in Venray. "Freulekeshuus verwijst naar de freules. Dat waren ongehuwde vrouwen van adellijke afkomst die oorspronkelijk in dit pand woon den", vertelt Helma van de Ven. Samen met Jacqueline van den Heuvel zit ze achter een tafeltje bij de entree. Ze verkopen toe gangskaarten en geven informatie over het museum. Ze zijn vrijwilli gers. "Alleen de conservator heeft een betaalde baan", vertelt Van den Heuvel. Op de eerste verdieping is een expositie over archeologie in Venray. Er ligt een steentje met daarnaast een vergrootglas aan een touwtje. Op het eerste gezicht lijkt het een doodnormaal steentje. Maar wie het vergroot glas gebruikt ziet een dansend mannenfiguurtje, de 'Danser van Wanssum'. Het werd zo'n achtdui zend jaar voor Christus in het plaatsje Wanssum gevonden, een dorpje in Limburg. Het is uniek voor Nederland. Alleen in Nijmegen werd een soortgelijk voorwerp gevonden. Op de grond staat een waterput. Deze put werd gevonden door de leden van de AWV, toen zij bezig waren met opgravingen langs de A73- In de vitrine op de begane grond worden de vondsten van De Hulst tentoongesteld. Er hangt een foto van Sjef Beerkens. Hij zit op zijn knieën in het zand met een meetlat naast zich. Hij is bezig met het opmeten van een grond spoor. Vooraan ligt grote zegel ring. In de ring is een fragment van een Keltische armband ver werkt. Het is door Sjef Beerkens gevonden tijdens opgravingen op De Hulst. Een juwelier heeft het fragment in de ring verwerkt. DAG 3 De leden van de AWV houden hun wekelijkse overleg in het rlenrtf nnHpr hpf opmppnfphuic van Venray. In een kleine ruimte zitten de leden aan een houten tafel met daarop plastic bekertjes met koffie en chocolademelk. Met zijn 82 jaar is Ben Kruysen (82) de nestor van de groep. "Ik ben vanaf de jaren vijftig bezig met opgra vingen", zegt hij. "Ik mag wel zeg gen dat ik de oprichter ben van het archeologisch onderzoek in Venray. Er was indertijd nog niks op dat gebied." Volgens Kruysen zijn veel oudheidkundige voor werpen verloren gegaan. "In de Tweede Wereldoorlog groeven de inwoners van Venray Romeinse spullen op en namen die mee naar huis", weet hij te vertellen. "Een ingenieur uit Nijmegen betaalde geld in ruil voor die spul len. Scherfjes moesten ze niet, die gooiden ze weg. Hele voorwer pen brachten meer op." De leden discussiëren over de opgravingen op De Hulst. Het geld van het Lokaal Historisch Platvorm Venray (LHPV) begint op te raken en het is nog maar de vraag of ze straks verder mogen graven. De bedrijven zijn namelijk niet verplicht de archeologen te laten graven op hun perceel. De leden zijn straks dus afhankelijk van de welwillendheid van de ondernemers. "Een beetje frustre rend". erkent vrijwilliger Noud Kempen. "Het zou al heel mooi zijn als we in de bouwputten mogen graven", zegt Hay Strijbos. "Of dat we alleen gauw foto's mogen maken voor onze adminis tratie." Volgens Strijbos had de werk groep verder mogen graven als de gemeente meer geld zou hebben. "Dan was er geen probleem geweest, maar bij de gemeente is het armoede troef. Die heeft gewoon geen geld meer." Kempen snuift verontwaardigd. "Zeggen ze..." Strijbos schudt hef tig zijn hoofd. "Er is echt geen geld, geloof me nou." Ron Bloemen is het met Strijbos eens. "Toen het economisch goed ging, kon alles", zegt hij. Nu alles is ingestort niet meer." Strijbos denkt aan hulp van buitenaf. "Misschien dat we met sponsoring wat verder kunnen. Dat zou heel mooi zijn." De andere knikken instemmend. Na de bijeenkomst loopt Sjef Beerkens naar zijn auto. Het regent en dus wordt er vandaag niet gegraven. Dit tot tegenzin van Beerkens. "Normaal gespro ken ben ik de hele dag aan het graven. Dan ga ik acht uur 's mor gens weg en kom ik pas 's avonds weer naar huis. De hele dag thuis zitten is niets voor mij, ik ga liever naar De Hulst. De boterhamme tjes smaken daar toch het lek kerst." HOOG DRAAGCOMFORT EN SNEL WENNEN K URSTJENS VENRAY NOORDERHOF 20 - TEL. 0478 - 550630 wu hebben ruime ervaring en hoog OPGELEIDE actlensspecia Het ledigen van afvalcontai ners en de inworp in onder grondse voorzieningen wordt volgend jaar in Venray zo'n 7% duurder. Het aan de straat zetten van de groene of zwarte afvalbak van 140 liter, die de meeste huishoudens gebrui ken, gaat 6,31 euro kosten. Dit jaar is het tarief nog 5,90 euro. Het afvalsysteem diftar werd in 1999 in Venray ingevoerd. Daarvoor kon iedereen onbeperkt vuilniszakken aan de straat zetten waarvoor per jaar een vast bedrag betaald werd. Diftar ging bijna vijf jaar geleden van start met een prijs van 8,40 gulden (3,82 euro) per afvalbak. Ieder jaar is het tarief flink omhoog gegaan. Over vijf jaar met 65%. Het vaste tarief, dat iedere burger betaalt ook al maakt hij geen gebruik van diftar, is in de loop der jaren nauwelijks gestegen. Het vaste tarief bedraagt volgend jaar 117,60 euro, dit is vrijwel gelijk aan dit jaar. Het tarief voor de kleine 25 liter-container strijgt in 2004 van 1,05 naar 1,13 euro, de 40 liter- container van 1,69 naar 1,80 euro en de grote 240 literbak gaat van 9,60 naar 10,82 euro. De inworp in een ondergrond se voorziening bij alle hoogbouw gaat 2,71 euro kosten. Dit jaar is dat nog 2,53 euro. De afvalstoffen heffing is kostendekkend. De gemeente verwacht dat diftar vol gend jaar ruim 3,3 miljoen euro kost en tevens opbrengt. Op de ledenvergadering is Charles de Vilder herkozen als voorzitter van de Centrale van Ouderenverenigingen en de Seniorenraad, het dagelijks bestuur. De Vilder (72) is beschikbaar voor een nieuwe termijn van vier jaar. De Centrale, de gezamenlijke ouderenverenigingen, is met 2800 leden de grootste organi satie in de gemeente Venray. Er waren vorige week op de ledenvergadering geen tegenkan didaten voor het voorzitterschap. "Ik heb voorgesteld om schrifte lijk te stemmen maar dat vonden ze niet nodig", zegt De Vilder die zes jaar geleden Aad Turkenburg opvolgde. Gerard Remmers, notu list en voorzitter van de commis sie Poütiek en Ouderen, werd eveneens herkozen maar hij heeft zich voor een periode van twee jaar beschikbaar gesteld. Voorzitter De Vilder is er trots op dat alle ouderenverenigingen in de Centrale vertegenwoordigd zijn. "Want op veel andere plaat sen is dat niet het geval". Aangesloten zijn de tien KBO- afdelingen (negen in de kerkdor pen en één in Venray-kom), de ANBO-afdeling Venray, de drie wijkgebonden verenigingen Ons Genoegen, Ons Genot en Noord- West, Seniorservice en stichting De Kemphaan. De voorzitter vindt dat er in Venray nog veel werk te doen is. Een actueel punt is de verhoging van het tarief van de Deeltaxi voor ouderen. De gemeente wil dit tarief per 1 janu ari verhogen van 0,75 naar 1,25 euro per zone. De Centrale van Ouderenverenigingen verzet zich hiertegen. Evenals tegen het afval- ophaalsysteem Diftar. "Want dat pakt ongunstig uit voor ouderen en alleenstaanden. Deze groep produceert niet alleen minder afval maar zij zijn vaak ook niet in staat om gebruik te maken van het milieustation." Huisvesting voor ouderen en het ziekenhuis vragen doorlopend aandacht. De ouderen zijn hier ook actief bij betrokken. Er is een commissie Ouderenhuisvesting die vooraf bij de bouwplannen betrokken wordt en de ouderen zijn vertegenwoordigd in het plat form Behoud Basisvoorziening Ziekenhuis Venray. De nieuwe aanpak Wonen, Welzijn en Zorg heeft op termijn grote gevolgen. De Vilder maakt zich vooral zorgen over het onderdeel 'welzijn' als grote instellingen als Beukenrode en Schuttersveld ontmanteld worden en de cliënten in zelfstandige wooneenheden geplaatst worden. "Ontspanning en activiteiten zit ten nu nog in het budget. Dat gaat straks veranderen. Ik vrees dat er voor welzijn te weinig geld over blijft en dat dit in de verdrukking komt. Je ziet het, we zijn op veel fronten heel druk bezig", aldus de ouderenvoorzitter die aankondigt dan in januari het nieuwe beleids plan verschijnt. Zorgen over verkeersveiligheid in Oostrum Ondanks een verbodsbord voor vrachtverkeer maken vrachtwagens nog veel gebruik van de Mgr. Hanssenstraat die dwars door de dorpskern van Oostrum loopt. Er ontstaan daardoor vaak gevaarlijke situaties. De dorpsraad van Oostrum heeft een brief geschreven aan het college van B en W. Want steeds meer inwoners van Oostrum uitten hun zorgen over de gevaarlijke verkeerssituatie in het dorp. De dorpsraad verzoekt de gemeente om maatregelen te treffen en de politie veel strenger te laten controleren op vrachtwa gens die het rijverbod op de Mgr. Hanssenstraat negeren. Dorpsraadvoorzitter Joos Linskens denkt dat veel proble men zijn opgelost als de verbin dingsweg tussen de nieuwe roton de op de Deumseweg en de Henri Dunantstraat wordt aangelegd. De dorpsraad vraagt het college dan ook om deze weg, dwars over het nieuwe bedrijvenpark De Hulst II, snel te realiseren. Daardoor zou de kern van Oostrum van veel ver keer ontlast worden. Want vracht verkeer uit de richting van Wanssum dat naar bedrijventer rein de Hulst moet neemt nu meestal de afslag midden door Oostrum. Zoals de Mgr. Hanssenstraat een zeer intensief gebruikte verbindingsweg is geworden tussen Venray en de A73. En daarvoor is de straat abso luut niet geschikt, zo oordeelt de dorpsraad. In de Mgr. Hanssenstraat zijn versmallingen aangebracht bij de kerk en het gemeenschapshuis. Hier ontstaan vaak opstoppingen en gevaarlijke situaties voor fietsers, voetgan gers en overstekende kinderen. Als daarbij ook nog eens de spoor bomen lang dichtblijven dan loopt het verkeer middenin Oostrum helemaal vast. De dorpsraad vraagt daarom om snel verkeersmaatregelen te treffen en de politiecontrole op te voeren in de hoop ongelukken en overlast te voorkomen. De politie heeft woensdagmor gen in een pand aan de Veulenseweg een 39-jarige man en een 32-jarige vrouw uit Veulen aangehouden op verdenking van overtreding van de opiumwet. In het pand troffen agenten een pro fessionele hennepplantage aan met in totaal zo'n 1700 planten. De planten zijn in beslag geno men. Daarnaast is beslag gelegd op diverse randapparatuur zoals ventilatoren en assimilatielampen. De stroom bleek illegaal te zijn afgetapt. De verdachten zijn mee genomen naar het politiebureau voor nader verhoor. Tegen hen wordt proces-verbaal opgemaakt. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Het loket op het NS-station in Oostrum wordt vanaf 22 december gesloten. Treinreizigers kunnen dan alleen nog via de kaartautomaat een ticket kopen. Er wordt door de NS een zuil geplaatst met een rode en blauwe knop. "De rode is voor alarm en met de blauwe knop kan 24 uur per dag een servicemedewerker bereikt worden", zegt NS-woordvoerder Hoen. Het loket is nu alleen nog op werkdagen 's ochtends van zeven tot elf uur geopend. "Onze klanten maken steeds meer gebruik van de kaartautomaat. Bovendien willen we alle stations op dezelfde manier gaan inrichten." De reizigers die per se aan de balie een kaartje willen kopen kunnen daarvoor nog terecht bij het PTT-postkantoor aan de Patersstraat. De NS wil de leegkomende loketruimte gaan verhuren. De wacht ruimte op het station blijft gewoon gehandhaafd ALLEEN VRIJDAG, ZATERDAG EN ZONDAG Tfyarte c?cAoen&p fo&ren- De gezelligste schoenwinkel van Venlo Venray Klaasstraat 28 Grotestraat 11 www.capretto.nl

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5