Studievriendinnen steunen project Het doet pijn hoe mensen Ie wereld lelijk maken" mcnsi DO-TIPS DECEMBER: VENRAY CROTESTRAAT 49 TEL.: 0478 - 64 09 89 Maquette Venray SENIOR 23" DARTPULEN DIVERSE SOORTEN INLINESKATE tfhjAT VERSTELBAAR \TEBOARD lSE PRINTS 3ALLEN KLfh) IEECE PULLY'S VtRSE KLEUREN TRAININGSPAK JUNIOR /S- eerste zwarte figuren, die eesten t an St. Anna symboli- n. staan voor het hoofdge- onder de grote boom naast kunstwerk met de honderd sen. Ook staan er drie onder boom in de voormalige die- neide Pepijn de Jonge uit ray wil er nog veel meer neer- "De geesten vormen en een spoor over het ter- Ze leiden naar een groot stwerk dat ik op een bijzon- plek samen met andere sen ga maken." cpijn de Jonge heeft sinds de «manifestatie De Waan een andere band met het St. iterrein. "Voorheen kwam ik bijna nooit. Maar het gebied ft iets heel bijzonders. De ien, de vogels, het groen, de Duwen. Er is zoveel moois. En langt een bepaalde sfeer. Je t dat hier iets in de lucht jt." in ol meer per toeval ontdek- ij De Waan, een tentoonstel- over kunst en psychiatrie, r jaar geleden ben ik ziek torden. Ik las geen kranten ik had nooit van De Waan oord. Totdat ik op het insti- een poster zag hangen. 'Daar ik ook mijn steentje aan bij len', dacht ik. Meteen heb ik brief geschreven aan de orga- tie dat ik mee wilde doen. Ik !g bericht dat ik twee kamers :ht inrichten bij de regio- ositie. Dat was een bijzonder rent." nds de opening van de kunst- tifestatie begin mei 2002 is ijn de Jonge bijna dagelijks op terrein te vinden. Naast deel- ler is hij een van de vele vrij- igers die als suppoost dienst T)e Waan kwam voor mij cies op het goede moment. Ik ilderde veel maar ik trad nooit met mijn werk naar buiten. Ik was veel alleen, De crisis die ik door maakte betekende een reiniging. Mijn ziel kwam bloot te liggen. Vroeger deed ik nooit echt mee. Maar nu wilde ik iets uitdragen. Dat dit ook mijn wereld is. De Waan heeft mij geholpen en een unieke kans geboden. Niemand zag of begreep eerst die 'gekke' dingen waar ik mee bezig was. En ineens mocht ik mijn werk expo seren en erover vertellen Ik kreeg zelfs complimenten van bezoekers." Zijn hele leven is hij al met kunst bezig. Hij volgde in Sittard de HBO-opleiding voor illustrator. "Maar het ging te geforceerd. Ik zat met heel veel vragen. Het was een beklemming. Toen ik ziek werd viel alle ballast die ik had om mezelf te beschermen van me af. Alles werd in één keer wegge blazen. Sindsdien doe ik veel meer dingen op gevoel en intuï tie. Het allerbelangrijkste is het verlangen naar natuurlijkheid. De natuur is mijn bron om naar de wereld te kijken." Hij raakte gefascineerd door de De Waan en het St. Annaterrein. Toen vorig jaar oktober de mani festatie was afgelopen kreeg hij weer tijd voor zijn eigen werk. Maandenlang had de kunstmani festatie hem in beslag genomen. Maar al snel ging hij De Waan toch missen. "Het was zo mooi en het raakte iedereen. De manifesta tie was zo waardevol en zoveel mensen hebben dat gevoel samen beleefd. En ineens viel dat weg. Er werd niets meer met de ruimte, het gevoel en de verbondheid van De Waan gedaan. Iedereen ging weer verder met zijn eigen leven. Het terrein lag er voor pampus. Dat frustreerde me. Ik wilde dat het doorging. Ik had er mijn bele vingswereld ontplooid waar ik altijd van gedroomd had." Pepijn de Jonge was ook in de ban geraakt van het monumentale gebied Toen hij de plannen voor woningbouw vernam besloot hij in actie te komen. "Ik dacht hier moet ik voor gaan strijden. Het is sport DAAR SCOO DAAR SCOOR JE ALTIJD! nu of nooit. Ik ben van een gene ratie die ziet hoeveel natuur er al verdwenen is. Alles wordt volge bouwd. Het doet pijn om te zien hoe mensen de wereld lelijk maken. Dat moet afgelopen zijn. Ik heb posters gemaakt en ver spreid in Venray. Elke dag word ik aangemoedigd dat ik op de goede weg ben." Hij schreef brieven naar de directie van het Vincent van Gogh Instituut en nam contact op met de gemeente. Hij leerde Twan van Els van de stichting Stadspark ken nen en sprak met Jos Faassen van de Kunstwerkplaats over zijn plannen. Hij besloot de geesten van St. Anna een plek op het terrein te geven De symbolen die hij ervoor gebruikt zijn niet nieuw. Ze zijn allemaal zwart. "De bomen, de vogels, de geesten en de krachten die er leven spreken me aan in mijn fantasie. Alles praat hier met je. Ze willen je iets vertellen. Ze vragen mij om voor ze te spreken. En ik geef ze een stem. Zwart is mijn beeldtaal. Het zijn krachtige vormen. Een blad, een ui, een eikel, een hart. Opvallend veel bladeren hebben een hart-vorm. Ik krijg ingevin gen, dat is een gave. Dan moet ik lachen en maak een huppeltje." De uitgebeelde wezens staan allemaal onder een grote boom. "Want ze zijn kwetsbaar. Het zijn natuurlijke wezens die beschermd moeten worden. Ik GRAPHIT SQUASH RACKET FLEECE TRUIEN DIVERSE KLEUREl adidas DRUKEN ZETFOUTEN VOORBEHOUDEN ALLE AANBIEDINGEN ZOLANG OE VOORRAAD STREKT EEL EN Honderdvierentwintigste jaargang - week 48 - donderdag 27 november 2003 Wamtlopenvoor (Sint in uw geheel vernieuwde HEMA in venray a.s. zondag geopend van 12.00 tot 17.00 uur Initiatief Judith Peterink uit Venray bijn de Jonge hoopt dat St. Annaterrein een bedevaartsoord wordt Judith Peterink uit Venray vertrekt binnenkort voor 3,5 maanden naar Peru. Samen met haar studievriendinnen Judith Cuijpers en Lieke Beentjes gaat zij in de stad Cusco de stichting Inca Educa een handje helpen. De drie jonge meiden studeer den dit jaar af aan de HBO-oplei- ding Culturele Maatschappelijke Vorming aan de Fontys Hogescholen in Eindhoven. Om elkaar niet meteen uit het oog te verliezen, maakten de beide Judithen en Lieke plannen om samen nog een reis te maken. "Het klikt gewoon heel goed tus sen ons drietjes", opent Judith Cuijpers het gesprek. "Maar het moest wel meer worden dan een vakantietripje. Vandaar dat we de reis combineren met vrijwilligers werk." "Via internet zijn we bij het pro ject Inca Educa terechtgekomen", vult Judith Peterink aan De 23- jarige Venrayse praat heel enthou siast over het project. Zeker in relatie tot de capaciteiten die de drie begin twintigers in hun baga ge hebben. "Het is een heel breed project dat ons enorm aanspreekt en waarin we onze verschillende capaciteiten kunnen aanwenden. Binnen dit project kunnen we ons ei kwijt. Het geeft ons bovendien ontzettend veel vertrouwen dat een vrouw uit Nederland de initia tiefneemster is geweest." Inca Educa is een educatieve stichting die in augustus 2002 is opgericht door de Nederlandse Marleen Hoogeboom. Inca Educa ontwikkelt activiteiten voor alleenstaande tienermoeders, werkende straatkinderen en gehandicapte jongeren. Door mid del van deze activiteiten kunnen de jongeren zich ontwikkelen waardoor ze hun situatie kunnen verbeteren en de kans op een betere toekomst en (ander) werk vergroot wordt. Judith Cuijpers en Lieke Beentjes vertrekken in december naar het Zuid-Amerikaanse land, Judith Peterink volgt begint janu ari. Hoog in de bergen van de Andes, in het stadje Cusco, gaan ze zich enkele maanden inzetten als vrijwilligers van Inca Educa. Cuijpers: "De cultuur en mentali teit is natuurlijk heel anders dan hier. Bovendien is het een heel arm land. Door alleen maar rond te trekken, snuif je niet echt dat stukje cultuur op. We willen door met de mensen te werken en wonen net dat beetje meer opste ken van hun leefwijze." Het drie tal zal niet alleen vrijwilligerswerk gaan doen. Aan het einde van de reis is er ook nog een maandje de tijd om vakantie te vieren. Als backpackers het land verkennen. "Al zal ik nog een keertje heel goed mijn lijstje met kleding door moeten nemen", lacht Judith Cuijpers, "Maar dat komt wel goed. Het mooie van die manier van reizen is, dat je veel over jezelf leert." Judith Peterink heeft minder moeite om haar uitrusting te sorteren. "Gewoon niet teveel meenemen en je in de samenle ving in Peru zien te redden. Ik ga met de instelling dat ik een handje wil helpen en de cultuur wil leren kennen. Lekker dichtbij de samenleving zitten." ACTIE Inca Educa heeft in een jaar tijd verschillende werkplaatsen opge richt waar straatjongeren en -kin- deren allerlei ambachten leren, zoals het bakken van taarten en broden, timmeren en het maken van kaarsen. Deze producten wor den door henzelf verkocht in een winkeltje waar toeristen en de lokale bevolking ook kunnen ont bijten en lunchen. De drie meiden gaan onder andere bijlessen geven aan (dove) straatjongeren, de werkplaatsen en het winkeltje coördineren en op zoek gaan sponsors. Daarnaast hopen wij een bijdrage te kunnen leveren aan het verbeteren en uitbreiden van het bestaande lesmateriaal. Judith Cuijpers: "We proberen dan ook zo snel mogelijk een goed woordje Spaans te spreken. zodat we veel dichter bij de bevol king kunnen staan. De afstand wordt dan automatisch een stuk kleiner en bovendien kunnen we dan veel meer bereiken. Het spreekt ons ook heel erg aan dat het om zo'n jonge organisatie gaat waarvoor nog zoveel gedaan kan worden." De drie afgestudeerde vriendin; nen willen uiteraard niet met lege handen in Peru aankomen. Vandaar dat ze zelf een actie zijn gestart om geld bij elkaar te bren gen waarmee activiteiten van Inca Educa kunnen worden bekostigd. Zo heeft het project op dit moment grote behoefte aan com puters waarmee de medewerkers het bestaande lesmateriaal kun nen uitbreiden. Dat biedt uitein delijk weer betere toekomstkan sen voor de jongeren. In eerste instantie was de opzet om naast geld ook computers in te zame len. Peterink: "Maar daar zien we toch maar vanaf. Het is makkelij ker om ter plaatse met het geld dat de actie oplevert computers en de benodigde software aan te schaffen. Dan hebben we niks te maken met invoerrechten en andere kosten die het overbren gen van dergelijke apparatuur met zich meebrengen." Hoe kunt u helpen? Judith, Judith en Lieke hebben met zijn drieën een rekening geopend, waarop iedereen die wil een vrij willige bijdrage kan storten ten bate van (nieuwe) computers voor Inca Educa. Mocht je ook een bijdrage willen leveren, dan kun je je bijdrage overmaken op rekeningnummer 1400.24.891 tav JA Peterink, rabobank Venray ow: Inca Educa en je naam. "En om misverstanden te voor komen", haast Judith Peterink tot slot te zeggen, "Alle reis- en ver blijfkosten die wij maken, zijn voor eigeii rekening. Het geld dat we met onze sponsoractie opha len, komt volledig ten goede aan Inca Educa." Indien je geïnteres seerd bent in meer informatie over Inca Educa, kijk dan op: www.inca-educa.org. Judith CuijpersLieke Beentjes en Judith Peterink (vanaf links) zamelen geld in om computers aan te schaffen voor het project in Peru Pietentompouce Sinterklaastaart 8.95 Nü 7.5° 4 halen 3 betalen Pietenvlaai 9.155 Nü 8.50 Het verwerven van adoptanten voor delen van de maquette van Venray omstreeks 1930. die de Geschied- en Oudheidkundige Kring Venray e.o. afdeling van het LGOG wil realiseren ter gelegen heid van haar 50-jarig bestaan in 2005, verloopt succesvol. Op 14 november was de helft van de benodigde 16.500 euro bijeenge bracht. Blijft de verkoop van maquetjes zo goed verlopen, dan kan in maart 2004 de opdracht voor de bouw van de maquette aan Erik van Maarschalkerwaard gegeven worden. Tot die tijd moet nog ruim 4.500 euro bij elkaar gebracht worden. Dit bedrag staat voor meer dan 300 stukjes van de maquette a 15 euro. Vindt u een maquette voor Venray ook zo'n goed idee en wilt u de kring steunen in haar streven om dit project voor Venray te realiseren, stort dan uw bijdrage op banknummer 22.96.43.876 van de Geschied- Oudheidkundige Kring onder ver melding 'Maquette Venray'. Bij storting van 15 euro of een veel voud daarvan krijgt u per omgaan de een Bewijs van Adoptie thuis bezorgd, met daarop het num mer/ de nummers van het door u geadopteerde stukje Venray. Voor meer informatie Truce Raaijmakers telefoon 691446 of http://home.uni-one.nl/ maquettevenray/web/ Jenniskens install a t i e verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Computers, Randapparatuur Reparaties en Onderhoud Oude Oostrumseweg 19a Telefoon: 0478-569666 Internet: www.systemcare.nl Geopend dinsdag t/m donderdag van 13.00 tot 17.00 uur Vrijdag van 13.00 tot 21.00 uur Zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur Ramen Deuren Serres l\e Stoomboottaart 8.95 n tijdje hangen er op plaatsen in Venray illende posters over St. Over de geesten en e bescherming van het tuutsterrein. Ook wordt ■otestactie 'De Waan her- 1 aangekondigd. Pepijn de e (27) is de bedenker en maker van de posters. I vorige week heeft hij I volgende stap gezet. De ten van St. Anna staan nu daadwerkelijk op het ter- Roomboteramandelletter 3.30 Roomboteramandelstaaf 2.20 Nu 2 voor 3.30 Speculaaskruimelvlaai 3.9S draai er ook schroeven in. Dat geeft ze iets stekeligs. Ze zijn niet ongevaarlijk en bovendien onvoorspelbaar. Het zijn net die ren. Want dieren geven heel mooi uiting aan hun angsten en gekte. De wezens gedragen zich ook niet naar de regels van de maat schappij. Ze zijn vrij maar ze zeg gen dingen. Want ze zijn verbon den met dit terrein. Waar moeten ze naar toe? Ze versterken het gevoel wat hier heerst. De Waan herleeft... Daar kan niemand omheen. Want ze worden gene geerd bij de toekomstplannen. De mensen die nu een beslissing nemen sluiten zich af voor de realiteit die zich hier heeft afge speeld. Daardoor verliezen ze in mijn ogen hun rechten op dit ter rein." Pepijn de Jonge heeft ook con crete plannen voor St. Anna. Hij vindt dat er een museum moet komen over kunst en psychiatrie. De geschiedenis van honderd psy chiatrie in Venray kan er tentoon gesteld worden. Daarnaast krijgen kunstenaars er de ruimte om te werken. Niet alleen de eigen Kunstwerkplaats maar ook inter nationaal. "Door het succes van De Waan is er een alternatieve manier om geld te verdienen. Sponsoren uit heel Europa zullen hier op af komen. Het St. Annaterrein blijft zo behouden als natuurmoment. Het wordt een soort bedevaartsoord...", droomt hij. Falcon^ DARTBORD OFFICIEEL WEDSTRIJDBORD POWER HOLES SOTI TENNIS RACKET I I

Peel en Maas | 2003 | | pagina 17