dventsconcert Mariakapel Tentoonstelling Odapark musical. Van de Veerdonk Kunst Cultuur n Jetty Mathurin Een kamer voor jezelf Limburgse Almanak 2004 W.i.o.o.n. in de Evenaar Locht Afrikaanse swingparty in De Evenaar Doe mee met het Literair Café Jubilarissen zangkoor Varia-avond Langs monumenten van Venray PEEL EN MAAS gin;,EN MAAS Donderdag 27 november 2003 - Pagina ouwburg Venray presen- iomende week weer drie idere theatervoorstellin- Uusical, de cursus, Hoe iding ruik van Mark van erdonk en Dichterbij van Kathurin. ical. de cursus met Erik 5errie van der Klei en talent fique Sluyterman van Loo is Iderdag 27 november vanaf iur in de Venrayse schouw- zien. De voorstelling is ust' voor iedereen die ver- op musicals. De afgelopen (ar heeft Nederland zich d bekeerd tot de musical, ctte spektakelshows zijn tnde hits. De show Everyt- j)U always wanted to know inusical but were afraid to jooral een programma over ik en de achtergronden. hand van wereldberoem- {menten uit producties als jund of Music. West Side )f My Fair Lady maken we bmoristischc en muzikale or de musicalgeschiedenis. VAN DE VEERDONK Ik Pudding Ruik van Mark Veerdonk gaat over een lie zijn jeugd officieel als t heeft opgegeven. Zelfs de jjkmakende puddinggeur beger doet bij hem geen es meer rinkelen Het vel. Men, het zegt hem allemaal De doktoren van het ht voor Geheugen Gestoor- en taan voor een raadsel. Hoe jtt{1 dding Ruik is zoals van Van terdonk te verwachten is, gek en anders, maar vooral e helemaal een breuk te Mark van de Veerdonk, 2 december. 20.00 uur. pf2 JETTY MATHUR1N nn, b jc het al gehoord? Jetty urins nieuwe theatervoor- irrjj ig heet Dichterbij. Wat jelt ze daar nou weer mee? zij het publiek nu nog dich- Dc pers schreef al dat zij de verstaat een zaal als een imer vol neefjes en nichtjes schouwen. Meer licht in de omdat ze graag naar het itoe gaat? Komt ze dan bij Itten? Dicht ze erbij? Jetty irin, woensdag 3 december, uur. De kassa van de burg Venray is geopend op maandag t/m vrijdag van 10.00-15.00 uur, telefoon 0478 530999. U kunt ook via e-mail kaartjes reserveren kassa@schouwburgvenray.nl, voor informatie ook voor andere theatervoorstellingen www.schouwburgvenray.nl via de intersite kunt u ook kaartjes reserveren. Jetty Mathurin. Foto: Gerard Ausems. ui' uk i zondag 30 november ;rti de serie decemberconcer- ni 1003 in de Mariakapel in hees. Alle vier de zonda- in de periode van de ut wordt in de kapel een :ert gegeven door uiteen- nde muziekgezelschap- De serie wordt op zondag november geopend door Duo Giuliani, bestaande lees Buskes (fluit) en Erik tns (klassieke gitaar). es Buskes is fluitist in hart en :n. Hij heeft met succes zijn ekstudic (instrument fluit) w ond aan het Brabants conser- nlii num in Tilburg. Hij treedt Imatig op met de gitarist Erik ns en met de pianisten Nobu- akahashi en Julia Urinyova so 1993 tot en met 1997 was hij de organisator van de fluit ers aagse in Noord-Brabant de k Pullens is geboren in Waal- en en studeert gitaar bij Stanley un dpool en Baltazar Benitez ze let Brabants conservatorium to Iburg. Sindsdien speelt hij in 'se kamermuziekensembles. w het Duo Giuliani treedt hij op Jie eerdere Europese landen. Hij t zich ook intensief bezig de volksmuziek van zijn 'k. Het ensemble De Een- nd ht, waarin hij speelt, heeft met dit genre muziek natio- ham verworven, ide musici hebben in 1982 Duo Giuliani opgericht en ze tn dus al meer dan twintig samen. Het programma van concert in de Mariakapel werken van de grote klassie ke meesters, zoals Pietro Locatelli, Mauro Giuliani en Ferdinando Carulli. Meer eigentijds werk klinkt door in de composities van de Nederlander Willem de Vries- Robbé en de Italiaan Franco Mar- gola. Kaarten voor dit concert kosten 8 euro per persoon, voor kinderen tot en met 12 jaar is de entreeprijs vasrgesteld op 4 euro. Het is ook mogelijk een passepar tout te kopen voor de hele serie van vier decemberconcerten, voor de prijs van 28 euro. Kaar ten en passepartouts zijn te bestellen en te reserveren bij de familie Ermers, Kapelstraat 3, tef. 0478 - 636480, en bij de familie Wijenberg, Gildestraat 6, tel. 0478 - 636390. Verder zijn kaarten te bestellen via de website van de kapel, www.mariakapel.nl. De serie decemberconcerten wordt vervolgd met een optreden van de Schola Cantorum Karolus Mag nus op 7 december met een pro gramma met Gregoriaanse muziek, op 14 december met een optreden van het Russisch Vocaal Ensemble LADO en op 21 decem ber met een concert, gegeven door de sopraan Lienke Hoebens, met muzikale begeleiding van een kamermuziekensemble. Mensen komen elkaar tegen en praten niet alleen over het weer, dan kan er iets moois ontstaan. Zo ongeveer begon w.i.o.o.n. Ouders ontmoeten elkaar, ouders die ook muziek maken. Van de oorspron kelijke ouders zijn er twee over. Geert van Enckevort (slagwerk) en Alex van Vliet (toetsen). Onder het motto "wij willen graag muziek maken, leuke liedjes uitwerken en spelen en het moet vooral een hobby blijven", is er een zeer gemêleerde band ont staan. Ook wat betreft het reper toire. Benjamin Etan Huys (gitaar), Hans Peeters (gitaar) en Hanny Sijbers (basgitaar) maken W.I.O.O.N compleet. Zondag 30 november, aanvang 16.30 uur, entree 2,50 euro. het oog op het naderende aasfeest worden er zondag vember speculaasjes en oten gebakken in Streek- um De Locht in Horst-Mei deren mogen daarbij hel de maanden november tot het museum geopend op ag, donderdag en zondag 4.00-17.00 uur. pen kunnen, na afspraak, Op andere dagen en tijden (www.delocht.nl) Het Odapark Venray presen teert opnieuw werk van een buitenlandse kunstenaar. In het Theehuis is (t/m 18 janu ari) een installatie te zien van de Parijse Pascale Kaparis. Deze tentoonstelling bestaat uit dertien enorme schilderij en met als verzamelnaam 'L'oubli des mots'. Met deze expositie biedt het Theehuis in de donkere dagen rond kerst geen vredige sfeer. Integendeel. De schilderdoe ken weerspiegelen de gruwe lijke werkelijkheid van oorlog en terreur, van beschietingen en zelfmoordaanslagen. Ontbrekende woorden. Of dekt woorden schieten te kort beter de lading? Op de schilderijen zijn wel woorden, letters - in spiegel schrift en met bloed geschreven -, gedeeltes van krantenknipsels en bewerkte foto's van bomsaansla- gen te zien. Maar meer nog geschokte, verbijsterde mensen met angstige gezichten, verdwaas de blikken, compleet in verwar ring. En veel stof, as en rook. De doeken geven niet de fotografi sche werkelijkheid van bloederi ge aanslagen weer. Wel de psychi sche wanorde die er het eevole van is. Ontzetting. De angst over heerst. De doeken van de 44-jari- ge, uit Casablanca geboortige kun stenares zijn ontstaan in een poging om te gaan met haar eigen angst en die van anderen. Uit innerlijke drang om angsten in haar omgeving en de wereld vast te leggen. Op grote linnen doeken plakte Kaparis foto's, drukte ze letters en teksten, verwerkte ze draden en allerlei andere materia len. Elke dag was ze daarmee in de weer, de schilderijen werden stukje bij beetje ingevuld De immense doeken met veel details vormen zo als het ware een dag boek van de angst. Een geschre ven en geschilderd jaarboek van 2001. Het jaar waarin op 11 septem ber de angst in de wereld voor iedereen voelbaar werd. "Ik heb de verbrokkeling van door angst ontregelde lichamen op doek overgebracht", vat Kaparis haar installatie samen. 'L'oubli des mots' was eerder uiteraard in Parijs te zien. Nu is over dit aan grijpende tijdsbeeld ook een cata logus samengesteld. Venray heeft de primeur van deze uitgave. Want Venray is startplaats van een rondreis van deze expositie, die het werk van Kaparis in het nieu we iaar voert naar «reden in Duits land en België. In aanwezigheid van de kunstenares is de officiële opening van deze tentoonstelling op zondag 30 november om 15.00 uur. De tentoonstelling en tevens het beeldenpark - uitge breid met werk van een Hongaar se kunstenaar en Yang Shaobin uit China, bekend van De Waan- zijn van dinsdag t/m zondag tussen 11.00 en 17.00 uur te bezoeken. Zaterdag 29 november organi seert Jambo (hallo) Afrika weer zijn maandelijkse Afrikaanse dans avond. De d.j. Kossilaté uit Bénin, bekend van de Voodoo Brass band, zal weer zijn best doen om iedereen op de vloer te krijgen. De muziek bestaat uit typisch Afri kaanse muziekstijlen, zoals Sabar uit Senegal, Highlife uit Ghana, Soukous uit Congo en Juju uit Nigeria. Iedere laatste zaterdag van de maand is Jambo Afrika bij de Eve naar te vinden. Entree 5 euro, de d.j. draait vanaf 22.00. iramma schouwburg Venray Beelden van Servaas (14) In de nu al weer laatste opgave van dit jaar. die voor de maand novem ber, luidt de opgave als volgt: "Als ik oud word neem ik blonde krullen ik neem geen spataders, geen onderkin, en als ik rimpels krijg omdat ik vijftig ben dan neem ik vrolijke, niet van die lange om mijn mond alleen wat kraaiepootjes om mijn ogen". Wie is de auteur vaii bovenstaand fragment en uit welk gedicht zijn de regels afkomstig? Antwoorden op deze twee vragen kunt u insturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR Venray, tot vrijdag 19 december a s. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave Poëzieliefhebbers kunnen dus weer aan hun trekken komen! Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht, ledereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in tekenden. Immers behalve voor de jaar- wedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! De stand van de wedstrijd is nu als volgt: Alleen aan kop gaat mevr, L Colsen met 90 punten, mevrouw R. van Daal en de heer J. Craghs heb ben beiden 80 punten. Mevrouw H. van Beek en "Repelsteeltje" heb ben 20 punten en de heer Kroft 10 punten. Het fragment van vorige maand is afkomstig uit het volgende gedicht van Daan Zonderland, Het is een humoristische benadering van bestaande namen van plaatsen. De aardrijkskunde geeft geen antwoord Op menig intressante vraag. Waarin bijvoorbeeld schuilt de oorzaak Darmen moet huilen in Snikzwaag Woont er wellicht in Opperburen Geen burger op de begane grond? Kent Kievitslmr geen kievitsveren Is zwijgen zonde in Roermond? In welke talen converseert men In 't Brabants Babyloniëbroek? Waarmee bedekt men oosterbenen In 't vreemde plaatsje Westerbroek? Wie zit stil in 't dorpje Wippert? En wie is wie in 't Friese Wie? Zijn er alleen maar kromme benen In het Noord-Hollands Krommenie? Kent men in Noordeloos geen Noorden? Wie komt in Voorin achteraan? En moet een man in Plankenwambuis Zijn hele leven rechtop soon? Heeft Middenin geen buitenkanten? Heeft Nummereen geen plaats voor twee? Kent men in Nigtevecht geen neven? Zegt niemand ooit in jabeek "Nee!"? Was de geboorteplaats van Nemo Wellicht het dorpje Nergena? En zijn er werkelijk geen sopranen In 't schone plaatsje Altena? Voor donderdag 18 december vermeldt het programma de uitvoering van de "Klucht van de Molenaar" van Bredero in de Schouwburg. Zondag 21 december 2003: Onder het thema "Herders brengt melk en soetigheyd" wordt het le lustrum gevierd van Mallemoers aanwe zigheid in het Literair café Venray-regio. De inleiding met dia's door Theo Spronk draagt de titel "Het wordt druk in de stal" en gaat over de verbeelding van het kerstgebeuren vanaf de vroeg-christelijke tijd tot het einde van de Middeleeuwen. Komt allen tesamen in de "Witte Hoeve" om" te genieten van deze kerstochtend. Aanvang 11.30 uur. Entree donateurs 5 euro, anderen 7 euro. De wedstrijd om de elfde "Raadselige Roos" vindt zijn bekroning in de prijsuitreiking op zondag 11 januari 2004 in De Witte Hoeve. Wie verder vooruit wil zien kan in zijn agenda ook de volgende data vast vastleggen: Zondag 8 februari 2004, Jan Marlet vertelt over eigen werk, 11.30 uur. Zondag 28 maart 2004, Herman Brusselmans, 11.30 uur Zondag 18 april 2004. onder voorbehoud. Rutger Kopland. 11.30 uur Donderdag 27 mei 2004, Margriet de Moor, 20.00 uur. AI deze bijeenkomsten zijn in het Theehuis. Wie donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio - tegen betaling van een minimale bijdrage van 16,00 euro per jaar - kan con tact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt hij de activiteiten van het Venrayse Literair Café. Hij krijgt het programma thuisgestuurd en bovendien ontvangt hij reductie op de entreekosten van de bijeen komsten. En dat is beslist de moeite waard! Informatie over het bovengenoemde of ovér het werk van het Lite rair Café kunt u verkrijgen bij het secretariaat: Rochusstraat 1, 5801 RR Venray, telefoon: 0478-582948 maar ook op onze vernieuwde websi te: www.literair-cafe-venray.nl Binnenkort gaat op Servaas de bouw van start van het nieuwe psychiatrisch ziekenhuis "Servaas- hof'. Er komen woon- en ver- pleegafdelingen die gebouwd worden volgens de nieuwste nor men: ve^l privacy en voldoende leefoppervlakte. Iedereen een eigen kamer. Een goede zaak. Jarenlang werd het beeld van de traditionele psychiatrische inrich ting gekenmerkt door overvolle zalen en paviljoenen waar privacy en huiselijkheid vaak ver te zoe ken waren. Waren de nieuwe inrichtingen die rond 1900 gebouwd werden aanvankelijk toonbeelden van modem comfort en vooruitgang, in de latere jaren veranderde die voorsprong in een hopeloze achterstand. Terwijl de maatschappij snel veranderde, stond de tijd in de gestichten stil. althans wat de huisvesting betrof. Bovendien was er sprake van een chronisch plaatsgebrek als gevolg van het alsmaar toenemend aantal psychiatrische patiënten. Elk plekje op de afdelingen werd benut en op de slaapzalen ston den de bedden in strakke rijen dicht op elkaar opgesteld. Een eigen plek. met name een eigen kamer, was bij velen dan ook een vurig begeerde wens. Sommige bewoners wisten voor zichzelf zo'n plek te creëren, zoals Karei. (Zijn echte naam luidde anders.) Karei was in de gezinsverpleging, maar bracht de dag altijd door op Servaas. Hij verrichtte klusjes voor de technische dienst en was De kamer van Karei, overle den in 2001. daar een graag geziene gast, want geen karwei was hem te zwaar of te veel. Karei maakte verstopte rioleringen weer vrij, hakte gaten in dikke muren en was een van de beste slopers. Een gezonde, ster ke man. die echter geheel op zich zelf leefde. Hij verbleef graag in de kelders of in de onderaardse gangen waarmee de gebouwen op Servaas onderling waren ver bonden. Een hoekje in een van die gangen richtte hij in als zijn eigen plek en toen later een ande re kelderruimte vrijkwam, nam Karei hier zijn intrek. Het was zijn domein. Hier creëerde hij zijn eigen wereld. Iedereen respec teerde zijn domein en zo leefde Karei een groot deel van de dag onder de grond, onbekommerd en vrij. Twee jaar geleden over leed hij en Joop Wismans maakte van zijn unieke kamer de foto die bij dit artikel is afgedrukt. Karei nam het niet zo nauw met de orde en netheid van zijn home. Maar hij had zijn doel bereikt: een kamer voor zichzelf. Toen vorig jaar paviljoen M werd gesloopt, verdween ook deze plek en rest ons thans nog slechts een foto als herinnering die het verhaal vertelt van een man die jarenlang in de inrichting verbleef, maar altijd zichzelf wist te blijven. Twan van Els. Annie Zegers-Arts en Nellie van Hoof-Van Meyel werden zondag na afloop van het Ceciliafeest gehuldigd. De twee dames zijn al 25 jaar lid van het kerkelijk zang koor Merselo en werden tijdens een etentje na afloop van de hoogmis in de kerk in zaal 't Anker in het zonnetje gezet. Door pastoor Jenniskens werden de eremedailles aan de dames uitge reikt, die door de echtegnoten werden opgespeld. Daarna kre gen de dames ook nog een bloe metje aangeboden. Donderdag houdt kring Venray van het Natuurhistorisch Genoot schap in Limburg een varia-avond waarin de volgende thema's aan de orde komen: sprinkhanen, poelenplan Venray, Oostrumse beek, vogels op de Bempton Cliffs in Engeland, wetgeving, waarne mingen in eigendommen van de gemeente Venray en de Koningin- nepage. Deze korte lezingen beginnen om 20.00 uur in het gemeenschapshuis in Oostrum. De film Langs monumenten van Venray, die onlangs door Stich ting Stadspark werd gepresen teerd, blijkt een groot succes. Filmer Frans de Roos legde gedu rende elf jaar vele beelden van Venray en de kerkdorpen en gebeurtenissen uit het Venrayse cultuurleven vast op film. Aldus ontstond een unieke documentai re. De film is vanaf vrijdag 28 november te koop in de Venrayse boekhandel, de VW en museum 't Freulekeshuus. De prijs bedraagt 15 euro. Bestelde films kunnen afgehaald worden in museum 't Freulekeshuus op zaterdag 29 november en zondag 30 november tussen 14.00 en 16.00 uur. Voor informatie: Stich ting Stadspark Venray, telefoon 0478-581191- E-mail: tw.els@wxs.nl een abonnement waard Boekrecensie in Peel en Maas Voor veel mensen is de Enk- hu izer Almanak sinds jaren een begrip. Dit jaar ziet echter voor het eerst ook een heuse Limburgse Almanak het levenslicht. Limburg in 256 paginaatjes. De Limburgse Almanak 2004 is de eerste uit gave van wat een jaarlijks terugkerende traditie moet worden. De omslag van het boekje symboliseert Limburg met zijn natuur, mijnen, oude boerderijen, landschappelijk schoon en moderne industrie. De eerste 64 bladzijden zijn samengesteld na overleg met onder andere de Brabantse Alma nak. In dit gedeelte staat alles over kalenders, jaartelling, katho lieke en protestante feest- en gedenkdagen, vakantieregeling, de natuur door de jaren heen, maanstanden en astrologie. Een ander deel is helemaal gewijd aan de Limburgse gemeenten, met inwoneraantallen en grondopper- vlakte, met bestuur, koopavond en weekmarkt. Ook het provin ciebestuur met gouverneur, gede puteerden en provinciale staten krijgt de nodige aandacht in de almanak. In het hoofdstuk Historie, heemkunde en volkscultuur staan alle adressen van heemkunde- en oudheidkundige verenigingen, en een beschrijving van het Lim burgs Geschiedkundig- en Oud heidkundig Genootschap; met publicaties en activiteiten, boven dien een opsomming van alle schuttersbonden. Ook kunt u in het boek een bijdrage over Velde- ke, dat zich tot doel stelt om de volkscultuur van de beide Lintbur gen in stand te houden, lezen. Maar niet alleen het rijke en interessante verleden van Lim burg, ook het huidige Limburg komt uitvoerig aan de orde in het boek. Monumenten, stedelijk en landschappelijk schoon, waaron der molens, kastelen en boerderij en. Maar ook organisaties die zich bezighouden met natuur, milieu en landschappen worden niet ver geten in de almanak. Zoals het Natuurhistorisch Genootschap met zijn afdelingen, maar ook de Stichting Natuur en Landschap Midden-Limburg, de Milieufederatie en de vereniging Das Boom. Dat de Limburger erg gehecht is aan zijn geboortestreek en dat het bewaren van het eigen verle den voor hem een belangrijke plaats inneemt, blijkt uit de vele musea en oudheidkamers in Lim- burg. In de almanak krijgt echter niet alleen het verleden een plek. Als u niet weet wat er in 2004 te doen is in de streek, kunt u de agenda in het boekje raadplegen. De Limburgse Almanak is een uitermate geschikt naslagwerk voor Limburgers, toeristen en andere mensen die in Limburg geïnteresseerd zijn. De almanak biedt in een klein en handzaam boekje van 256 pagina's informa tie over bijna alle aspecten van Limburg, op het gebied van poli tiek, milieu, historie, cultuur, natuur, radio en tv, activiteiten in 2004, met adressen en kermisda- ta. De almanak kost 3,80 euro en is verkrijgbaar bij boekhandel Van den Munckhof in Venray. Uitgege ven door Text Deurne, samenge steld door Venraynaar Henk van Heumen, Pierre Adriaensen en Bert Reulens

Peel en Maas | 2003 | | pagina 15