Meerlo-Wanssum Dirigent Chris Derikx krijgt oorkonde Monument van een zwerver Sinterklaas opgelucht, pakjes komen op tijd Chili is een prachtig land! Smullen van literatuur Peel en Maas in Meerlo-Wanssum p Braderie Merlin Bussen I Nieuwsblad Peel en Maas is een goed gelezen abonnerat»"' blad voor de gemeente Venray en omgeving met rond de ll m| abonnees. In de wekelijkse krant wordt het nieuws uit def Venray en Meerlo-Wanssum belicht. Gemeenteraadsvergay" gen, commissievergaderingen, nieuwtjes, interviews en a grondverhalen passeren wekelijks de revue. Daarnaast heeft Peel en Maas een aantal pagina's gereserveetUn sport-, kerk- en verenigingsnieuws uit de gemeenten Venray en All Wanssum, Aankondigingen van activiteiten, agenda's van clubscl laatste nieuwtjes van bijna alle verenigingen (muziek, sport, cara-- cultuur, etc) krijgen op de pagina's van de krant een mooi plekje,MP het sterk groeiende aantal abonnees van Peel en Maas in de gemij Meerlo-Wanssum heeft de redactie haar werkterrein uitgebreid.' aan nieuws uit de gemeente Meerlo-Wanssum wordt sinds ecu meer aandacht besteed. Aanleveren sport- en verenigingsnieuti1 uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Ook voor leuke tips (achtergrondvertl^ jubilea, bijzondere activiteiten, etc.) houdt de redactie zich aanffOO len. Peel en Maas, Grotestraat 68, 5801 BH Venray. Tel: 0478-582727 Fax:0478-510916 E-mail: redactie@vandenmunckhof.nl het PEEL EN MAAS Donderdag 27 november 2003 - Pagin ira sen. Tontje was schaapsherder geweest en had geleerd zijn afdwalende schapen met een wel gemikte worp met zijn schopje, waarop een kluit zand lag, naar de kudde terug te drijven. Die han digheid kwam hem goed van pas als vervelende jongens in het dorp hem plaagden of deden alsof ze een van de pakken wilden afnemen. Kwam een knul te dichtbij, dan was een steen of kluit voldoende om hem te ver drijven. Al te zeer pestende jonge lui hebben hun vermetelheid wel eens met een gat in de kop moe ten betalen. Tontje de Dwerg deed niemand kwaad, maar een zachtaardig baasje was hij niet. RINGOVEN TIENRAY Vaak kreeg hij in de dorpen van Meerlo-Wanssum en Venray van de dorpelingen een bord soep. Dan ging hij buiten op de stoep of gewoon op de grond zitten. Als hij klaar was, gaf hij het bord terug met een "God zal U lonen". Hij nam zijn pakken op en begon weer aan zijn oneindige zwerf tocht. Zo sjouwde hij door heel Noord-Limburg, van het ene naar het andere dorp. Rusteloos, steeds mopperend en loerend of men hem niet achterna kwam. Wat er in zijn pakken zat wist nie mand. 's Nachts sliep hij onder afdaken, in schuren en stallen bij boeren achteraf of in een van de twee warme ringovens van de steenfabrieken in Tienray, als het koud was. Later is hij niet meer verschenen. Men zei dat Tontje is doodgevroren. Of dat juist is, is niet bekend, aldus noteerde Van de Voort. Feit is dat Tontje den Dwerg of Tontje de Zwerver dankzij het plaatselijke Oploos comité en de Spaanse kunstenaar Rainer Schumacher weer in zijn geboortestreek terug is, deze keer in brons. "Ik was zeer vereerd met deze opdracht omdat het om een gewone simpele man gaat en niet om een bobo", aldus Schumacher Een monument van een zwerver. Tontje is al lang uitgezworven maar blijft eeuwig op de bank bij de oude watermolen in Oploo zit ten. Op zaterdag 6 en zondag 7 december wordt door De Gevleu gelde Vrienden Wanssum e.o de jaarlijkse braderie in kerstsfeer op touw gezet. De braderie is inmid dels uitgegroeid tot een bekend Wanssums evenement dat zich mag verheugen in de belangstel ling van veel dorps- en regiogeno ten. Op de braderie presenteren zich circa 75 hobbyisten uit de regio aan het publiek Fanfare Concordia geeft op zaterdagmiddag 6 december om 15.30 uur een concert. Op zon dagmiddag 7 december kunnen de bezoekers vanaf 14.00 uur genieten van een optreden van joekskapel Niks op de Zök. Er wordt ontspanning geboden aan het gehele gezin. De kinderen kunnen zich bij voorbeeld laten grimeren en genieten van verschillende attrac ties. Ook wordt er weer een luchtkussen opgesteld. Door kleindieren sportvereniging KSV Venray wordt tevens een prachti ge kieindierenshow georgani seerd. Voor de kleintjes is tevens een knuffelhoek ingericht met konijn tjes en cavia's. De zondag staat in het teken van de verkoop van circa honderd soorten vogels. Naast vogels worden op de markt ook konijnen, cavia's en kleine knaagdieren aangeboden. Er is ook een grote expositie van koi- karpers, opgezet door Kyoto Koi Farm Merselo, te zien. In de win kelruimten van Tuincentrum Wanssum wordt een grote kerst- show gehouden. De braderie wordt gehouden in Tuincentrum Wanssum, Burge meester Ponjeeweg 15 in Wans sum. Openingstijden, zaterdag 6 december van 12.00 tot 18.00 uur; zondag 7 december van 10.00 tot 18.00 uur. Zaterdag 29 november laat de Tilburgse heavy/speed-metalband Conquestador OJC Merlin in Meerlo trillen op z'n grondvesten. Conquestador werd anderhalf jaar geleden opgericht in Tilburg en speelt op de tachtiger jaren geïnspireerde heavy metal. Na vier maanden repeteren nam de band de eerste demo 'A four months history' op. Conquestador deed grote optredens, o.a. in 013 in Tilburg, en de bandleden ston den ook in het voorprogramma van de Tygers of Pan Tang, Op 19 september 2003 bracht de forma tie de nieuwe mini-cd 'Uncons cious Tales' uit, die op veel posi tieve reacties van fans en media kon rekenen Vanaf 20.00 is het jongerencentrum aan de Pesch- weg in Meerlo geopend. Felicitaties voor Fanfare Moed en IJver Fanfare Moed en Uver uit Blitterswijck hield onlangs een receptie ter gelegenheid van het behalen van de eerste prijs in de afdeling uitmun tendheid tijdens het LBM bondsconcours in de Maas poort in Venlo. Veel vertegen woordigers van zustervereni gingen en verenigingen uit Blitterswijck waren naar de receptie in het gemeenschaps huis gekomen om het bestuur, muzikanten en dirigent Chris Derikx van harte te feliciteren met het behaalde succes. Na de serenade van de eigen drumband feliciteerde wethouder Beterams de vereniging namens het gemeentebestuur Hij noemde de handhaving in de afdeling uit muntendheid "een bijzondere prestatie". Zangvereniging Erato bracht een muzikale hulde en ook het St.Antonius-abt gilde was in vol ornaat aanwezig. Gildemees- ter W. Ingenpas vertelde de toe hoorders over het drukke pro gramma dat Moed en IJver dit jaar met succes heeft doorlopen. Omdat 11 november gepasseerd was, mochten de leden van carna valsvereniging De Ruuk in carna valsuitrusting verschijnen. Ook zij prezen de inzet en toewijding van de leden van Moed en IJver. Bijzondere verrassend was de serenade van de fanfare uit Mer kelbeek. Chris Derikx uit Broek- huizenvorst heeft ook deze ver eniging onder zijn hoede en de leden kwamen hun dirigent als bijzondere geste muzikaal felicite ren. Fanfare Eendracht uit Meerlo onder leiding van dirigent Hans Breuls beëindigde zelfs haar wekelijkse repetitie vroegtijdig om de Blitterswijckse muziek- vrienden te feliciteren met het behaalde resultaat Fanfare en drumband Moed en IJver en Fan fare Eendracht uit Meerlo werken sinds het afgelopen jaar samen om te komen tot een gezamenlijk muziekproject 'Music Trends'. Dit programma wordt uitge voerd op 26 maart 2004 in de schouwburg in Venray. Voor het zover is, luistert fanfare en drum band Moed en IJver echter eerst nog op 7 december de kerstmarkt van Tuincentrum Hendrikx in Wanssum op Op 20 december volgt een kerstconcert in samen werking met zangvereo Ban Erato, in de kerk van Blitte ^'r ck. :erd Voorzitter Herman Vermal BeJc dankte in zijn slotwoord belangstellenden en benadi nogmaals de belangrijke jx '8 1 van de muziekvereniging ii dorp. Dirigent Chris Deriki ving als blijk van waarderin je oorkonde, ter herinnering a unn eerste concours in zijn carnt Rainer Schumacher vereeuwigde Tontje den Dwerg in brons Buddy Pouwels bericht uit Chili (7) Buddy Pouwels, de 21-jarige Swolgense studente aan de Sociaal Pedagogische Hulpver lening in Eindhoven, loopt samen met haar schoolvriend in Sabine Janssen stage in het kindertehuis Hogar Esperan- za, in de Chileense stad Chil ian. Dat kindertehuis is voor drie jaren geadopteerd door de Stichting Ontwikkelingssa menwerking Meerlo-Wans sum. Ze publiceert regelmatig iets in Peel en Maas over haar ervaringen. Vandaag deel 7: Chili is een prachtig land. Buddy Pouwels: "Stage lopen in een kindertehuis betekent niet dat je dag en nacht aan het werkt bent en geen tijd krijgt om het land te verkennen. We gaan regel matig uitstapjes maken en leren zo het land en de mensen beter kennen. Onlangs zijn we een hele dag weggeweest, lekker weer even wat anders. Naar Cobquecu- ra (110 km van Chilian), naar het strand, de Stille Oceaan Het was wel stormachtig weer, de zee was wild en woest. We zijn bij een eilandje geweest waar honderden zeeleeuwen en zeehonden bivak keren. Het hele eilandje, een soort groteTbtsblok, was hele maal vol. Het krioelde er van de beesten. Op een andere dag reden we 470 km door het mooie land Chili. We hadden heerlijk weer, de zon scheen. Als je dan zo door de bergen rijdt word je je weer bewust van de schoonheid van Chili. De grazende paarden en lama's. Onderweg zie je ook grote weilanden en velden met erg veel bloemen van alle soorten en kleuren. Soms nemen we ook grotere kinderen mee als we uit stapjes maken. Zo zijn we naar Los Angeles gegaan, naar een zeer grote en mooie waterval 'Salto del Laja'. Echt enorm groot. Daarna door naar de vulkaan Antuco gere den, zeer indrukwekkend. Het viel me trouwens op dat ze hier in Chili verkeersborden hebben met daarop de tekst en afbeelding 'ver boden te parkeren voor paard en kar'. Concepción is een grote stad, die bekend is van de universiteit en de haven. We zijn er samen met Lucienne en mensen uit Bel gië geweest. Bij de haven hebben we vis gekocht voor het kinderte huis en daar zagen we weer veel zeeleeuwen dicht bij de kade zwemmen. Heel mooi, er was ook een kleintje bij. Deze zeeleeuwen zwemmen hier omdat er weieens wat vis van de boot valt of omdat de mensen af en toe wat afvalvis in het water gooien. Wat een indrukwekkende grote beesten zijn het toch! Daarna zijn we naar de Stille Oceaan gereden. Daar mee vergeleken stelt de zee bij ons toch ook echt niets voor. We hadden heerlijk weer, alleen was de oceaan heel woest en wild. Het strand heeft hier zwart zand, ook heel anders dan bij ons. Dat komt door de vulkanische grond hier. En al dar prachtige groen, die geweldige bergen met besneeuwde toppen en die mach tige rotsen. Chili is een prachtig land, wat is het toch een mooi land!"0 Tontje den Dwerg was voor de oorlog een begrip in ooste lijk Noord-Brabant en Noord- Limburg. Een klein, vies man neke dat met twee grote pakken als bagage door de regio zwierf. Hij is afkomstig uit de regio Oploo maar was ook veel in Venray en Meerlo- Wanssum. Tontje de zwerver of Tontje den Dwerg is afgelopen weekend op een bijzondere wijze in de schijnwerpers gezet. De Spaanse kunstenaar Rainer Schumacher - bevriend met de Geijsterse kera miste Mieke van Uden- heeft namelijk een levensgroot bronzen beeld van deze legendarische man gemaakt. Het beeld is een zittend Tontje op een grote bank. Als toe vallige voorbijganger kun je er naast gaan zitten. In het bijzijn van de kunstenaar, het comité dat voor het beeld heeft gezorgd en tal van gasten werd het bronzen beeld afgelopen vrijdagmiddag onthuld. Rainer Schumacher is in de regio een bekende kunstenaar vanwege zijn prachtige exposities in de beeldentuin van Mieke van Uden en Chris Roose in Geijste- ren en zijn deelname aan de kunstmanifestatie in dit Meerlo- Wanssumse kerkdorp. De kunste naar kreeg maanden geleden de opdracht voor dit beeld van deze bijzondere man. Voordat hij aan de slag ging in zijn Spaans atelier correspondeerde hij met zijn eigen kleindochter over dwergen en andere kleine mensen. De kleindochter reageerde daarop telkens en zo ontstond een bijzon dere correspondentie die Rainer inspireerde te werken aan deze bijzondere opdracht. De kunste naar verdiepte zich verder in de mens achter deze zwerver. Voor dat hij aan het ambachtelijke werk ging maakte hij tientallen schetsen. Vervolgens maakte hij van keramiek een beeld dat de goedkeuring kreeg van het Oploos comité. En in een Neder landse gieterij is er vervolgens een prachtig bronzen beeld van gegoten. Het beeld prijkt nu pal De Spaanse kunstenaar Rainer Schumacher en zijn bronzen beeld van Tontje den Zwerver. naast de oude watermolen in Oploo. WIE WAS TONTJE? Wie was Tontje den Dwerg nu eigenlijk? Een antwoord op die vraag is te vinden in het Volken kundig ABC van de gemeente Meerlo-Wanssum dat in 1985 is uitgegeven door de Tienrayse hoofdonderwijzer en streekken- ner Theo van de Voort. "Van alle figuren uit mijn jeugd is Tontje mij het meest helder voor de geest gebleven. Hij maakte een diepe indruk op mij", schrijft Van de Voort. In die tijd was Tontje een man van middelbare leeftijd. Groter dan één en een kwart meter was hij niet, maar wel breed geschouderd. Op zijn onverzorgde haren droeg hij een vuil hoedje. Onder de rand van die hoed zag men een verweerd, behaard en ongewassen gezicht met daarin fel stekende loerende oogjes, die alles in zich opnamen. Ook zijn ribfluwelen kleren zagen er vies en vuil uit. Zijn klompen, die gehoogd waren met dik leer, voltooiden naar beneden zijn figuur. Hij had altijd een herder- schop bij zich. Zo kwam hij het dorp binnen, herinnert Van de Voort zich in het Volkenkundig ABC. Zijn bagage bestond uit twee grote pakken, gewikkeld in zeildoek en stevig dichtgebonden met een sterk touw. Elk pak was net zwaar genoeg voor hem, zodat hij de kracht had het zo ongeveer vijftig meter te verplaat- Kinderen wijzen Blauwe Piet de weg De intocht van Sinterklaas in Blitterswijck is toch nog goed verlopen. Toch nog, want de goedheiligman maak te zich in de dagen vooraf gaand aan de feestelijke dag grote zorgen. Om die reden had Sinterklaas een week gele den al aan alle schoolkinderen van het Maasdorp een brief geschreven, waarin hij vroeg of de kinderen Blauwe Piet wilden helpen de weg te vin den naar het plaatselijke gemeenschapshuis. Want Blauwe Piet zou dit jaar voor het eerst vooruitgaan met een heleboel pakjes. Sinterklaas had echter niet zo'n vertrou wen in Blauwe Piet omdat die de laatste tijd nogal vergeet achtig was. Hij was de kaart van Blitterswijck vergeten, zou hij dan wel op tijd komen? Sint wist het niet De kinderen hadden zich de raad van Sinterklaas goed in de oren geknoopt en in de klas veel weg-wijs-bordjes gemaakt, die ze overal in het dorp hadden opge hangen. Zo zou Blauwe Piet de weg naar het gemeenschapshuis toch moeten vinden? Om 14.45 uur vertrok de fanfare met alle kinderen en ouders naar de Maas bij tante Jet. Toen ze bij de Maas arriveerden en zagen dat de boot in aantocht was, zagen ze tot hun grote schrik en verbazing aan de andere kant van de Maas echter Blauwe Piet staan met zijn kruiwa gen vol met pakjes. Hij wilde de Maas over maar het voetveer was er niet, dit veer vaart namelijk alleen in het zomerseizoen. Wat nu? De boot wilde Blauwe Piet wel oppikken, maar dat ging helaas niet. Sinterklaas en de andere Zwarte Pieten gaven hem wat aanwijzingen, maar de pieter man snapte er niet veel van. Blau we Piet rende langs de Maas en wist echt niet hoe hij aan de ande re kant van het water moest komen. De kinderen riepen al in koor 'zwemmen, zwemmen'. Maar dan kon hij niet alle pakjes meenemen. Wat nu? De boot met Sinterklaas en de ander drie pie ten legde aan bij tante Jet. En de Sint vertrok toch maar naar het gemeenschapshuis. zonder Blau we Piet en pakjesVeel kinde ren hadden met die beslissing echter grote moeite. Ze vroegen zich af hoe de Blauwe Piet nu de weg zou kunnen vinden. Had hij toch begrepen wat Sinterklaas en de andere Zwarte Pieten hadden gezegd? Toen iedereen al lang en breed in het gemeenschapshuis zat en de kinderen van groep 1/2 hun voordracht hadden gedaan voor Sinterklaas, kwam Blauwe Piet dan eindelijk binnen met zijn pakjes. Hij moest bij Sinterklaas komen om uit te leggen hoe hij aan de andere kant van de Maas beland was. Uit het verhaal van Blauwe Piet bleek dat hij met het voetveer over de Maas wilde. Maar hij wist niet dat er in deze tijd van het jaar geen voetveer was. Toen moest hij helemaal terug naar de brug om toch in Blitterswijck te komen In Blitters wijck hadden de kinderen hem echter goed geholpen met de weg-wijs-bordjes, vertelde Blauwe Piet, zodat hij toch snel het gemeenschapshuis had kunnen vinden. Sinterklaas was toch blij dat Blauwe Piet nog op tijd aange komen was. Nu kon de Sint geluk kig toch nog alle kinderen een kadootje geven. Vanaf zondag 14 december ver andert de dienstregeling van de Hermesbussen van Hermes in Limburg. Dat betekent dat de bus sen soms andere routes rijden en dat er andere vertrek- en aan komsttijden zijn. Er zijn ook een aantal nieuwe buslijnen. De verkooppunten staan ver meld op de website van Hermes (www.hermes.nl). Meer informa tie over de nieuwe dienstregeling is te vinden op www.hermes.nl of in de busfolder. 'm Het was afgelopen weekend weer feest in restaurant Tante Jet aan de Veerweg in Blitters wijck. Feest omdat er weer een avondje Literatuur om te Smullen was. Een combinatie van culinaire hoogstandjes en tegelijk genieten van gedich ten, columns en verhalen. Een ijzersterke formule waarvoor drie jaar geleden het initiatief werd genomen door de uitba ters van tante Jet en het jubile rende Literair Café Venray- regio. Afgelopen vrijdagavond hadden de koks van Tante Jet weer het beste beentje voorgezet en droeg de bekende columnist Jo Wijnen twee verrukkelijke essays voor. Die handelde wonderwel over dunne en dikke mensen en hun pogingen om het omgekeerde te bereiken, veel en weinig eten en aks siifiw de laatste mode waarmee ieks mensen ook geen raad w< oni Wijnen kreeg zoals gewoonlij riur handen weer vele keren elkaar. Paul van Doesum en van Ooi van het Literair Café1 ray verrasten de gasten op lijke gedichten van onder Michel van der Plas (Het kenéaa^ ket van de zaak) en Ivo de fik P (Spruitjes in augustus) en anderen. De Meerlose joun rdp René Poels verhaalde deze fhet over het corps vrijwillige weer uit vaders tijd en malrse daarbij gebruik van de w< het orthodoxe jaarverslagen die eer tus Poels vroeger samensti It Muzikaal werden de verhalci gedichten geserveerd op muzikaal bedje van niemand ht der dan de Venrayse allro musicus en bestuurslid van Literair Café Venray-regio Haans. ,i rn Jo Wijnen tijdens de voordracht van een van zijn essays tip S3r Literatuur om te Smullen hij Tante Jet in Blitterswijck.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 14