Pruisen tussen Peel, Maas en Niers ©Outlook DOOR KENNIS Schrijvers uit de regio in Literair Bloemenactie voor mantelzorgers belangstelling voor 'uitje' irote Schizofrenie, minder gek dan je denkt Saasje gezocht Illy huldigt maestro dell'espresso Jubilarissen Raayland College KASTSYSTEMEN Met 17 achter het stuur Sporters met een slokje teveel op Keizersveld 47/B5803 AM Venray Jongerenbus Presentatie van schrijvers-lexicon Literair Café Venray-regio ;n Letterkundig Centrum Limburg zorgen op zondag 5 oktober voor twee primeurs. Voor het eerst staat de Proza- en Poëziekring op het eigen cafépodium. Daar ook pakt het Letterkundig Centrum de voorbode uit van een Limburgs Letterkundig Lexicon. Een voorproefje van een lijvig, in 2006 verschij nend boekwerk over alle Limburgse auteurs. Leden van de Proza- en Poëziekring ondergingen afgelo pen jaar hun vuurdoop tijdens een succesvol optreden in de Mariakapel in Holthees. Nu treedt de groep voor het eerst in het eigen Literair Café op. De schrijf- kring bestaat in een wisselende samenstelling uit doorgaans twaalf tot vijftien amateur- schrij vers en -dichters. Ze bespreken onder meer eikaars werk. Op zon dag 5 oktober presenteert een achttal leden eigen werk. Het zijn Charles van den Berg, Truus Breukers en Ton van Gestel uit Venray, Piet Geurts en Petra van den Munckhof uit Horst, Ans van Kessel uit Stevensbeek, Mientje Wever uit Boxmeer en Cecile Spinnewijn uit Wanssum. Behalve gedichten en verhalen van schrijf talent uit de regio worden ook gedichten voorgedragen van Martinus Nijhoff, 'patroon' van het Literair Café Venray-regio. Dit jaar is het een halve eeuw geleden dat Nijhoff overleed. Aanleiding voor een herdenkingsprogramma over een van de belangrijkste dichters in de voorbije eeuw. Opvallend is dat hij grote ideeën en zware emoties in eenvoudige woorden en zinnen wist weer te geven, waardoor zijn poëzie nog steeds veel gelezen wordt. Het Letterkundig Centrum Limburg komt met talrijke schrijvers uit de provincie op de proppen, niet in levende lijve maar in boekvorm. Venlonaar Adri Gorissen werkt aan een omvangrijk Limburgs Letterkundig Lexicon dat informa tie verschaft over alle schrijvers uit deze provincie. Om eventuele hiaten tijdig op te sporen is een namenlijst opgenomen in een voorpublicatie met tevens een 25- tal voorbeelden van items in het uiteindelijke lexicon. Dat voor proefje in de vorm van een fraai uitgegeven bundel wordt met een toelichting door de auteur gepre senteerd en gratis uitgedeeld door het Letterkundig Centrum. Het wordt daarna in de hele provincie verspreid. Behalve aan de Venrayse schrijfwedstrijd de Raadselige Roos besteedt de voor bode aandacht aan Adriaan van der Veen, de begin maart dit jaar overleden auteur van een omvangrijk oeuvre. Lang niet iedereen weet dat hij geboren is in Venray waar hij overigens slechts enkele jeugdjaren door bracht. In het lexicon komen meer streekgenoten aan bod. Om het tot Venraynaren te beperken: Peter Winnen, Herman Maas en zelfs Hensenius, die een paar eeu wen geleden al een voetreis naar Rome maakte en er net als Bertus Aafjes over schreef. Deze schrij versochtend zondag vanaf 11.30 uur in het Theehuis van het Odapark wordt muzikaal opge luisterd door de Venrayse musi cus Ad Haans. In de pauze zijn bundels van schrijvers uit regio en provincie verkrijgbaar. De entree bedraagt 5 euro, voor donateurs 4 euro. Meer informatie op www.literair-cafe-venray.nl Bent u iemand die om welke reden dan ook zorg nodig heeft en ontvangt? Is er iemand in uw naaste omgeving die met regel maat voor u klaar staat? Hiermee bedoelen we geen hulpverleners of vrijwilligers van organisaties, maar mensen die vanuit een per soonlijke relatie zorg verlenen aan u of aan iemand die u kent. Deze mensen kunnen op de Dag van de Mantelzorg. 10 november, in de bloemetjes wor den gezet. Dit jaar kunnen inwo ners van Noord-Limburg mantel zorgers opgeven voor een bosje bloemen. Daarnaast worden er in de week van 10 november activi teiten georganiseerd met het thema In beweging. De bloemenactie is een initia tief van enkele welzijnsinstellin- gen w.o. Synthese (0478-517317) en Thuiszorg Noord-Limburg (0478-526255). Mensen die zelf zorg ontvangen van een mantel- zorger of die iemand kennen die mantelzorg verleent, kunnen tot De politie heeft zondagavond een 17-jarige jongeman uit Polen bekeurd die met een auto over de Kempweg reed. Na overleg met de officier van justitie kreeg de jonge chauffeur een bekeuring van 180,00. De jongeman gebruikte de auto van zijn vriend. Of hij daar toestemming voor had wordt nog onderzocht. 31 oktober bij deze instellingen de naam van de mantelzorger doorgeven. Er zijn duizend boe ketten te verdelen. Ook worden er in de week van 10 november informatieve en ontspannende activiteiten georganiseerd voor de mantelzorgers. Door middel van het thema In beweging wordt de aandacht gevestigd op het risico voor mantelzorgers om overbelast te raken. Mantelzorgers moeten af en toe vrijaf kunnen nemen en let terlijk of figuurlijk in beweging komen. Meer informatie over de lokale activiteiten is op te vragen bij de deelnemende instellingen. De Dag van de Mantelzorg wordt dit jaar voor de zesde keer georganiseerd. Enerzijds om de, vaak anonieme, mantelzorger in het zonnetje te zetten; anderzijds om de mensen die niet met man telzorg te maken hebben, te laten stilstaan bij dè positie van mantel zorgers en de problemen waar mee zij te maken krijgen. In Nederland vervullen zo'n 1,5 mil joen mensen mantelzorg. Dit doen zij vaak naast andere bezig heden zoals de zorg voor het eigen gezin, een baan of een opleiding. Hoewel mantelzorgers een onzichtbare groep vormen, zijn ze zeer belangrijk voor onze samenleving. MAATWERK I IM - Slaapkamer - Kantoor - woonkamer - Keuken Industriestraat 17a, 5961 PH HORST AHoogveld tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 WielHermkes ■KEUKEN- EN INTERIEUR B O UW Zowyzo Eten Drinken in Venray staat garant voor een per fecte espresso. Medewerkster Esther Hendriks mag zich daarom sinds kort officieel Maestro del l'espresso noemen, ofwel meester espressobereider. Dat is woens dag bekrachtigd door illycaffè. De trotse Maestro kreeg het diplo ma uit handen van Cock Bakker, directeur van illycaffè benelux en Jurie van Hest, kwaliteitsadviseur bij illycaffè. Cock Bakker: "Wij doen bij illy caffè ons uiterste best om de beste espressokoffie ter wereld te maken, maar veel van de kwaliteit hangt af van de bereiding door onze klanten. Geef twee willekeu rige espressobereiders dezelfde melange, molen en machine en de ene espresso smaakt naar meer en de andere niet. Hoe dat komt? Omdat de één de kunst van het espresso bereiden verstaat en de ander niet. illycaffè heeft daarom voor de mensen die kwaliteit van espresso echt hoog in hun vaan del hebben staan het Maestro dell' espresso opleidingsprogramma opgezet. Een opleiding tot mees ter espressobereider." Esther Hendriks: "De basiscur sus duurt een dag. daarna volgt het theorie-examen. De kwaliteit van de espresso en de service wordt daarna getoetst tijdens drie onaangekondigde bezoeken, dus het moet altijd perfect zijn. Ik ben erg trots dat illy mijn streven naar perfectie erkent en ik mij nu offi cieel mag meten met de beste espressomakers ter wereld aldus de kersverse Maestro. Bij alcoholcontroles in de provincies Limburg, Noord- Brabant en Zeeland hebben de zes zuidelijke politieregio's afgelopen zondag 8503 auto mobilisten gecontroleerd en 51 daarvan kregen een boete en een tijdelijk rijverbod wegens rijden onder invloed. Van vijf bestuurders werd het rijbewijs ingevorderd De zes Zuid-Nederlandse poli tieregio's Limburg-Zuid; Limburg- Noord; Brabant Zuid-Oost; Brabant-Noord, Midden- en West- Brabant en Zeeland willen zich inzetten om het alcoholgebruik door automobilisten afkomstig van sportkantines terug te drin gen. De politie heeft namelijk de stellige indruk dat de regels met betrekking tot het alcoholgebruik na sporttrainingen en -wedstrij den niet al te nauw worden nage leefd. Om indicaties over het alcohol gebruik te krijgen, hebben de zes politieregio's van Limburg, Brabant en Zeeland afgelopen zondag gerichte alcoholcontroles gehouden van 12.00 tot 20.00 uur. Daaraan hebben 291 politie mensen deelgenomen. Op 198 plaatsen in Zuid-Nederland zijn 8503 automobilisten gecontro leerd. Van hen kregen 51 er een boete en een tijdelijk rijverbod. Ondanks alle aandacht vooraf voor de controle rondom sport kantines, waren er toch nog zo'n 16 sportkantinebezoekers die met teveel alcohol achter het autos tuur werden aangetroffen. De andere 35 boetes waren voor automobilisten die op zondagmid dag op andere gelegenheden teveel gedronken hadden. De getallen per regio zijn als volgt: Limburg-Noord: 39 agenten op 36 locaties, 685 blaastesten en 6 boetes. Hoogst gemeten overtre ding was tussen de 570-650 ugl, dat is ruim tweemaal de toegesta ne hoeveelheid. Expositie in Freulekeshuus PaqicL EN MAAS ierhonderd aanmeldingen te veel SCHRIJF JE IN VOOR EEN Basis Windows, Word, Excel en Access/ Uiterste inschrijfdatum 11 okt. 2003 pel of mail voor meer informatie over de cursussen en inschrijfdatums: Tel. 0478-555888 e-mail: info@veritasvenray.nl Donderdag 2 oktober 2003 - Pagina 9 belangrijke periode van de Pruisische geschiedenis in de Peel en aan Maas en Niers wordt in 2003/4 in een tentoonstelling in de musea van Kevelaer, Wezel (beide te Duitsland) en Venray herdacht. De bevolking in de regio tussen Venray en Sint- Anthonisberg en tussen Afferden en Viersen moest zich toen aan de nieuwe heersers aanpassen, maar kon vele oude rechten, de eigen taal en regionale tradities handha ven. De tegenwoordige staatsgrens tussen Nederland en Duitsland dateert pas van het Congres van Wenen in 1814/15. Zij doorsneed een regio die eeuwenlang poli tiek, taalkundig en cultureel één was. De tentoonstelling herinnert aan de laatste periode in de geschiedenis van het Gelderse Overkwartier, waarin de latere Nederlands-Duitse grens nog niet aanwezig was. De toenmalige conflicten tussen de oude rechten op zelfbestuur en de autochtone cultuur enerzijds en de Pruisische centralisatie- en aanpassingspoli tiek anderzijds waren een voorbo de van de gebeurtenissen in de 19e eeuw. De tegenwoordige politieke en culturele structuren in de regio gaan in vele gevallen terug op de 18e eeuwse situatie. De tentoonstelling in Venray, die ongeveer tweehonderd voorwer pen omvat en de catalogus geven een beeld van de geschiedenis en cultuur in het noordelijke Pruisische gedeelte van het Gelderse Overkwartier. De volgende onderwerpen komen aan bod: De verovering van de stad Gelder en het Gelderse Overkwartier door de Pruisen in 1703; De vesting Gelder in de 18e eeuw; Het Pruisisch gedeelte van het Overkwartier onder vier Pruisische koningen; Bestuur en instituties; Gerechten, ambtena ren en adel; Recht en wetgeving; Religie; School en taal; Landbouw; Handel, ambachten en nijverheid; Alledaags leven en cultuur; Het einde van de Pruisische tijd in 1794; Nawerkingen in de 19e en 20e eeuw. Het Informatiecentrum Geestelijke Gezondheidszorg in Venray houdt op maandag 6 okto ber in het kader van de Nationale g voor de Geestelijke Volksgezondheid een informatie avond met als thema: Schizofrenie, minder gek dan je denkt. Schizofrenie is een ziekte van de hersenen, waarbij het den ken, voelen en gedrag ernstig ver stoord zijn geraakt. Het horen van stemmen, die er niet zijn, komt tij dens een psychose het meest voor. Het zijn stemmen die vaak bij alles commentaar of opdrach ten geven. Het horen, zien en voe len of ruiken van dingen die er niet zijn noemt men hallucineren en dit hoort bij een psychose. Overigens, niet iedereen die een psychose doormaakt heeft schizo frenie. Mensen met schizofrenie functioneren in perioden tussen de psychosen sociaal en psychis ch minder goed. Het gevolg is dan ook vaker dat men sociaal in een isolement dreigt te raken. Kortom schizofrenie heeft ingrijpende gevolgen zowel voor de patiënt/cliënt als voor diens omgeving. Weet u wat schizofre nie is? Wat de behandelmogelijk- heden zijn? En wat er belangrijk is in het contact met iemand die schizofrenie heeft? Kortom wilt u graag meer informatie over schi zofrenie? De avond vindt plaats van 20.00 tot 22.00 uur bij De Witte Hoeve in Venray. Gastsprekers zijn Pierre Pasmans, psychiater Vincent van Gogh Instituut; Henny, moeder van een zoon met schizofrenie en vrijwil ligster van Ypsilon en Rolf een ervaringsdeskundige. De toegang is gratis, maar reserveren is nood zakelijk. V oor meer informatie en reserve ring kunt u contact opnemen met het Informatiecentrum Geestelijke Gezondheidszorg, telefoon (0478)52 70 66 e-mail: igg@wgi.nl De Jongerenbus van Synthese komt weer naar jou toe. Ben jij tussen de 12 en 21 jaar? De Jongerenbus staat op de volgende dagen en tij den: Maandag 6 oktober Venray Brukske Dinsdag 7 oktober Venray Veltuml9.30-21.30 Maandag 13 oktober VenrayZuidsingel Dinsdag 14 oktober MerseloKerkplein Maandag 27 oktober VenraySchouwburgplein Dinsdag 28 oktober Venray 19.30-21.30 Maandag 3 november VenrayBrukske Dinsdag 4 november CaStenrayJOP Horsterweg 19.30-21.30 19.30-21 30 19.30-21.30 19.30-21.30 Landweert 19.30-21.30 19.30-21.30 Pruisen tussen Peel, Maas en Niers is een nieuwe ten toonstelling over het Gelderse Overkwartier in de 18e eeuw in museum 't Freulekeshuus in Venray. De expositie is te bezichtigen van 10 oktober tot en met 18 januari 2004. Het oude Gelderse Overkwartier met de hoofdstad Roermond maakte in de 17e eeuw deel uit van de Spaanse Nederlanden. Tijdens de Spaanse Successieoorlog (1701-1713/14) werden in 1703 de stad Gelder (Duitsland) en het noordelijke gedeelte van het Gelderse Overkwartier door de Pruisen bezet en vervolgens in 1713 na het verdrag van Utrecht gean nexeerd. Het bestuurlijke cen trum van dit Pruisisch bestuurde Gelderse gebied werd de stad Gelder. Bijna één eeuw lang heer sten de Pruisen vanuit Gelder over 55 dorpen in de omgeving. De stad Gelder zelf werd verder versterkt en tot een van de modernste vestigingen tussen Maas en Rijn gemaakt. Deze Bijna zeshonderd senioren fldden zich in de afgelopen eken aan voor de dag van de Aderen in de gemeente Venray. belangstelling was zelfs zo trweldigend, dat voor vierhon- rd senioren uit de kern Venray tn plaats meer was in het dag- IQ ogramma. De Centrale van iderenverenigingen Venray, die dag op touw zette, had vooraf ütlfeekend op hooguit tweehon- ad aanmeldingen voor de lande- ^te ouderendag, Vierhonderd nioren uit de kern Venray moe- £jj( tn nu nog even wachten op de L lering van de landelijke dag van touderen. Want de overkoepelende oude- lorganisatie besloot vorige eek om speciaal voor hen later :rkw rent Veel senioren bezochten deze dag bet nieuwe gebouw van de Thuiszorg in de voormalige Vredeskerk. in het jaar een gelijkwaardige acti viteitendag te organiseren. Wanneer dit 'feest' plaatsvindt en wat het programma wordt, is nu nog niet bekend. Alleen ouderen uit de omliggen de dorpen van Venray konden woensdag aan het door de Centrale van Ouderenverenigingen Venray opgezette programma deelne men. Tweehonderd in getal, exact het aantal waarop de orga nisatie van te voren gerekend had. De animo voor de ouderendag was zo overweldigend dat het programma door de Centrale vori ge week noodgedwongen werd gewijzigd. Het namelijk onmoge lijk om op één dag zoveel mensen tegelijk in de Kemphaan en het kantoor van de Thuiszorg Noord- Limburg te ontvangen. Volgend jaar wil de organisatie in ieder geval een grotere zaal regelen voor de ouderendag. die een aan tal jaren om uiteenlopende rede nen niet werd gevierd in Venray. PROGRAMMA De viering van de dag van de ouderen in Venray begon woens dagmorgen met een Latijnse mis in de Grote Kerk, die werd opge dragen door deken Coenen en waarbij wel alle senioren uit de Het Raayland College, heeft dit jaar acht jubilaris sen. Zij hebben zich in de afgelopen 25 jaar op hun eigen wijze ingezet voor de begeleiding en ontwik keling van de aan hen toevertrouwde leerlingen. Op donderdag 9 oktober biedt het Raayland College familieleden, medewerkers en genodigden de gele genheid om hun dank voor inzet, betrokkenheid en collegialiteit over te brengen. De namen van de medewerkers van links naar rechts zijn: Annie Engels (docent), Jan v/d Berg (les- assistent), Geertje Langan (docent), Paul Kerckhoffs (docent), Mart Arts (conciërge), Jos van Beek (docent). Leo Peeters (docent) en John Raadschelders (docent) ontbreken op deze foto. gemeente Venray welkom waren. Voor de Venrayse ouderen die niet mee konden naar het afslui tende programma in de Kemphaan, was er na de mis kof fie en vlaai in danscentrum Janssen. Senioren uit de kerkdorpen konden wel in de Kemphaan terecht, waar ze videofilms te zien kregen over het Venray van vroe ger. Ook mochten ze een kijkje nemen in het nieuwe kantoor van de Thuiszorg, in de voormalige Vredeskerk. Verder konden ze in de Kemphaan onder meer genie ten van een optreden van het seniorenorkest en een lunch, en waren er lezingen over thuiszorg en over beveiliging van de Woning. 8» Op di rendag, zaterdag 4 okto- cr, staan de deuren van de die- asielen weer open om vele izenden bezoekers te ontvan- in. In Smakt-Venray aan de St. izeflaan bent u van harte wei- om bij dierenopvang op dè makterheide van 11.00 tot 16.00 ur. Dit jaar is de open dag klein an opzet. Zij willen graag de nanciën besteden aan de vele iielkatten. Dit jaar staat de indelijke Open Dag in het teken m baasje gezocht. Een thema dat ltd nodig is, want voor het eer lij Sc sinds jaren stijgt het aantal die- m to in de asielen explosief, ^tuurlijk kunnen belangstellen- cn het hele jaar door terecht in -| ct dierenasiel, maar speciaal tij- ens deze Landelijke Open sieldag bieden de asielen een intrekkelijk en informatief pro- ramma. De Landelijke Open sieldag wordt voor de veertien- Ie keer georganiseerd door de ierenbescherming. Tijdens de andelijke Open Asieldag worden Midleidingen georganiseerd en unnen belangstellenden vragen tellen over het asielwerk, vrijwil- gerswerk of over de dieren in etasiel. Ieder jaar vangen de 101 »j de Dierenbescherming aange kken asielen rond de 75.000 die nt op. In 2002 is dit aantal fors gestegen naar ruim 78.000. Allemaal honden en katten die tij dens de drukke zomerperiode zijn afgestaan of letterlijk gedumpt in het asiel en nu op zoek zijn naar een nieuw baasje. Vandaar dan ook dat dit jaar het thema voor de open dag Baasje gezocht is. De Dierenbescherming hoopt dat veel mensen de open dag bezoe ken die op zoek zijn naar een huisdier en een dier in het asiel een tweede kans willen geven. Een asieldier heeft ook nog eens veel voordelen. De dieren in het asiel zijn medisch gekeurd, gechipt en hebben alle benodigde inentingen gehad. Ook zijn ze vaak al onvruchtbaar gemaakt. Van het karakter van de dieren is meestal veel bekend, zodat de perfecte 'match' gemaakt kan worden tussen huisdier en eige naar. De dierenasielen doen er dan ook alles aan om een nieuwe baas voor de dieren te vinden. En vaak met succes. Voor maar liefst 76% procent van alle dieren vindt het asiel al snel een nieuw huis. Verder wordt er aandacht besteed aan bejaardenopvang voor oude re honden, o.a. op de Smakter- heide De bond tot bescherming van honden is aanwezig met een stand. Een trimster zal een aantal honden trimmen.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 9