leen alternatief voor De Peel' Is we ons maar niet gaan vervelen 70.000 euro subsidie voor nieuw jeugdcentrum in De Keg Venray zet mes in WVG Samenwerking bestrijding kindermishandeling Mat van Loon ER Dierendag in Zoo Pare Paok EN MAAS Donderdag 2 oktober 2003 - Pagina 7 meente wil autocrosscircuit voor Venray behouden I gemeenten Venray, taan de Maas en Venlo is geschikte locatie gevon- de aanleg van een autocrosscircuit, igmorgen maakte de ^nte Venray de resulta- fan een onderzoek naar ilternatieve plek voor een motor- en kartcircuit in egio ten noorden van bekend. De gemeente ay wil - nu de zoektocht is rond- het huidige circuit tl het liefste inpassen in jeuwe bestemmingsplan jogebied en onderbren- in de reconstructieplan- voor het platteland, uitslag van het onderzoek is ilang voor de toekomst van circuit De Peel. Als er namelijk wel een alternatieve locatie gevonden zou zijn, zou dat het einde hebben betekend van het circuit aan de Middenpeelweg. Nu er echter geen andere locatie voor De Peel in de regio is, wil de voltallige gemeenteraad van de gemeente Venray dat het circuit aan de Middenpeelweg gelegali seerd wordt. Het college volgt de wens van de raad, de provincie moet vervolgens beoordelen of ze daarmee akkoord gaat. De uitkomsten van het onder zoek zijn woensdag aangeboden aan de provincie Limburg. Zij maakt van de drie afzonderlijke onderzoeken één integraal stuk en legt dat medio oktober voor tij dens een bestuurlijk overleg tus sen de provincie, inspectie VROM en de gemeenten Venray, Horst aan de Maas en Venlo. De drie gemeenten hebben in de afgelo pen maanden op basis van unifor me criteria onderzocht of de reali satie van een autocrosscircuit op een locatie in hun gemeente reali seerbaar is. De gemeente Horst aan de Maas bekeek een gebied aan de Tienrayseweg, maar het college van B en W van Horst aan de Maas wil aan de realisatie van een circuit op die locatie voorlo pig geen medewerking verlenen, met name vanwege de te ver wachten effecten op nabijgelegen woningen, agrarische bedrijven en recreatieve voorzieningen. Daarnaast past een lawaaisport- locatie niet binnen de gemeente lijke beleidsspeerpunten, te weten agribusiness en recreatie en toerisme binnen een rustige en landelijke omgeving. In de gemeente Venlo is geen locatie gevonden die voldoende opper vlakte biedt. Het onderzoek in Venray richt te zich op de locatie van de modelvliegclub aan de Sinnestraat in Oirlo. Het college van B en W van Venray is echter tot de con clusie gekomen dat deze locatie geen reëel alternatief vormt voor het huidige circuit De Peel, van wege de ligging, ontsluiting, te verwachten geluidsimpact op de omgeving en het ontbreken van voldoende gemeentegronden. De gemeente Venray wil het huidige circuit het liefste inpassen in het nieuwe bestemmingsplan buiten gebied. Venray wil verder het cir cuit onderbrengen in de recon structieplannen voor het platteland, zo liet ze de provincie en de VROM-inspectie eerder al weten. Eerder conformeerde Venray zich aan de regels en de visie van de provincie en het Rijk. Die zeggen: het circuit ligt in een ecologische hoofdstructuur (EHS) en beschikt niet over de benodig de vergunningen en dus moet het weg. De gemeenteraad heeft het college eerder al opgedragen alles te doen om het circuit te behou den. De drie betrokken overhe den zijn overeengekomen het cir cuit tot uiterlijk 1 januari 2006 op de huidige plek te gedogen. ken Truus nemen afscheid van café 't Doelhuis in Castenray 2 siaij let zal even wennen wor- w .Naruim dertig jaar geen en Truus meer achter de van café 't Doelhuis in itenray, maar Pieter en roti En ook een nieuwe tong- Lochems in plaats van tenrays. Voor Jac en Truus (en breekt een nieuwe fase leven aan. Een fase van meer vrije tijd, van meer :ht voor de kleinkinde van meer rust en regel- 'We zullen ons leven ieuw moeten inrichten", it Jac Hesen. "Ruim dertig hadden we iedere en avond gasten over de er, nu krijgen we dagen en inden zonder bezoek. Als g. go ons maar niet gaan verve- je.?' vy Jfé 't Doelhuis in Castenray. beer het maar eens te vinden )l!e. et telefoonboek. Een nieuwe ai.» ^g: vraag in Castenray naar M dorpscafé. Het antwoord: je oN® n bij de Koster zijn. De iter' Opnieuw het telefoon- zotóp raadplegen. Geen de Koster, i haj smaar één café, volgens het grst foonboek. Café Hesen- ijpers. Alias café 't Doelhuis, s café de Koster. Jac Hesen 1" "In de Kamer van ophandel staan we officieel schreven als VOF 't Doelhuis. in de volksmond heet het als bijna honderd jaar de Het pand was oorspronke- tan de kerk en werd verhuurd de koster van Castenray. Daar "de naam vandaan. En waar- *t Doelhuis? Omdat de hand- pchutterij De Batavieren haar Ishonk bij ons heeft. Zij schie- °peen doel en daar is het café ngmfrvemoemd." c Hesen belandde via zijn zus let café. "Zij woonde er tegen- r En zij kende Trüüs. Ik leerde fs via mijn zus kennen." En zo Jac Hesen m dertig jaar geleden in als cafébaas. Medio oktober zwaaien Truus en hij af. "Het is welletjes geweest. We heb ben de leeftijd om het rustiger aan te doen. We willen meer tijd krij gen voor onszelf, voor onze hob by's, voor onze kleinkinderen. En vergis je niet in het leven van een cafébaas. Het is een slopend bestaan. Van 's morgens tot diep in de nacht zijn we in de weer. Dat kost veel energie." In eigen kring vond Jac geen opvolger. "Wij hebben twee doch ters, Sindy en Ellis. Ik heb ze gepolst om het café over te nemen, maar zij hadden daar geen interesse in. Vervolgens heb ik de horecamakelaar in de arm geno men. Een echtpaar uit Lochem reageerde op de advertentie. Ons etablissement was precies wat zij zochten: een bruin café met een terras en veel verenigingsleven. Het plaatje was perfect. Ja, het is best wel opmerkelijk dat een stel uit Lochem in Castenray een café koopt. Maar ik denk dat zij goed integreren. Zij verstaan ons dia lect en als ze enigszins flexibel zijn, dan komt het vanzelf goed." VERVELEN Voor Jac Hesen breekt de tijd aan dat hij nu alleen nog aan de andere kant van de bar mag staan. "Ik ben lid van de handboogschut terij en de biljartvereniging. Beide clubs hebben ons café, zoals eigenlijk alle verenigingen in Castenray, als clublokaal. Dus ik zal toch nog wekelijks in 't Doelhuis komen." Een leven vol vrije tijd lonkt. Jac Hesen zal er aan moeten wen nen, erkent hij. "In het café had den we iedere dag veel gasten, was er altijd aanspraak. We waren nooit alleen. Dat gaat veranderen. Er zullen nu avonden komen, dat we alleen zijn. Dat wordt wen nen. Ik hoop niet dat we ons gaan vervelen." Jac en Truus Hesen-Kuijpers nemen op vrijdag 10 oktober met een receptie afscheid. De receptie duurt van 19.30 tot 21.00 uur. Medio oktober dragen ze café 't Doelhuis officieel over aan hun opvolgers. 185fl Aanvraag voor parktheater St. Anna opgeschoven naar 2004 Het college heeft 70.000 euro ISV-subsidie beschikbaar gesteld voor de verbouwing van basisschool De Keg in Veltum. Binnen drie jaar moet de school veranderd zijn tot een multifunctioneel welzijns gebouw. De subsidieaanvraag voor de schouwburg van St. Anna past weliswaar binnen de voorwaarden maar dit pro ject is aangehouden omdat er eerst meer duidelijkheid moet komen. De totale verbouwingskosten van De Keg bedragen 120.000 euro. Het was de bedoeling de jeugd tot 16 jaar onder te brengen in jongerencentrum Dingus. Door de uitspraak van de rechter is dit niet meer mogelijk. Dingus wordt gerenoveerd voor de groep 16- plus. In het nieuwe jeugdcentrum is naast de tienerdisco ook ruimte voor een soos, huiskamer, educa tie en opvang. De gemeente wil er meerdere welzijnsactiviteiten in onderbrengen. Vooral instellin gen die dringend verlegen zitten om een goede huisvesting. Zoals de peuterspeelzaal, internationaal vrouwencentrum, Speel-o-theek en een kantoorruimte voor jeugd werkers. In het kader van het Investeringsbudget Stedelijke Vernieuwing (ISV) kan de gemeente voor de periode 2000- 2004 over een rijksbijdrage van 590.000 euro beschikken. Naast de aanpak van de wijken Veltum. Brukske en Zuid is er ook geld voor afzonderlijke projecten. Voor 2003 is daarvoor 187.936 euro beschikbaar. Tot 1 septem ber konden er projecten worden ingediend. Dit zijn er vijf gewor den waarvan er drie zijn gehono reerd en twee zijn er doorgescho ven naar 2004. De gemeente heeft zelf twee projecten inge diend: het jeugdcentrum in De Keg en de afkoppeling van hemel water in de Oranjebuurt. Dit laat ste project komt pas in 2004 aan de beurt evenals de subsidieaan vraag voor het parktheater van St. Anna. Naast 70.000 euro voor de ver bouw van de Keg is 100.000 euro beschikbaar gesteld voor de bouw van een gemeenschaps ruimte in flatgebouw de Hoge Beek. Wonen Venray, die de flat geheel gaat renoveren, betaalt de andere helft van de kosten. De bewoners moeten fondsen wer ven voor de inrichting van de gemeenschapsruimte waarvan ook de wijk gebruik kan maken. Voor de nieuwe feestverlich ting in de winkelstraten in Venrays centrum wordt 15.000 euro subsidie gegeven. Het res tant van 2936 euro wordt toege voegd aan de pot voor 2004. Een voorwaarde om in aanmer king te komen voor ISV-subsidie is dat het project binnen drie jaar gerealiseerd moet zijn. Het criteri um is dat het een bijdrage moet leveren aan de leefbaarheid, duur zaamheid of verbetering van woonmilieu en woonomgeving. In Zoo Pare Overloon is het natuurlijk elke dag Dierendag maar op zaterdag 4 oktober willen ze graag wat extra aandacht schenken aan het behoud van de vele bedreigde diersoorten. Van 12.00 tot 14.30 is er een dieren artsassistente in het dierenpark. Zij legt uit hoe je aan de tanden van een geit kunt zien hoe oud het dier is, hoe je aan de vacht van je huisdier kunt zien of hij/zij gezond is en nog veel meer. Kinderen kunnen deelnemen aan een speciale dierendag speur tocht. De dierverzorgers vertellen bij de verschillende dieren allerlei bijzondere wetenswaardigheden over de bedreigde diersoorten en natuurlijk krijgen de dieren een extraatje. Alle kinderen die op dierendag hun knuffeldier meene men naar het dierenpark, kunnen zich gratis laten schminken als hun lievelingsdier. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Gespecialiseerd in het repareren, aanhelen, schuren en/of verouderen van bestaande parket vloeren in verschillende afbehandelingsmogelijkheden en opmaken van schade taxatierapporten tbv verzekering. Tevens een uitgebreid assortiment in verschillende systemen van nieuwe vloeren zoals: ambachtelijke parketvloeren, waaronder patroonvloeren, bourgogne vloeren, verouderde vloeren kwaliteits vloerplanken lamel parketvloeren in verschillende diktes fineer vloeren laminaat vloeren Dit alles met deskundig advies en volgens de CBW voorschriften en garanties Bezoek onze showroom in Rijkevoort (nabij Boxmeer) of bel 0485 37 14 12 Kapelstraat 8, Rijkevoort Kosten Wet Voorziening Gehandicapten rijzen de pan uit De gemeente Venray moet fors het mes zetten in de uit voering van de WVG. Niet alleen worden de aanvragen van gehandicapten, voor bij voorbeeld een scootmobiel of rollator, veel kritischer beke ken, ook moet er flink bezui nigd worden in de uitvoe ringskosten. De eigen ambtenaren moeten veel effi ciënter gaan werken, evenals andere instanties zoals het Regionaal Indicatie Orgaan (RIO). Er worden ook maatregelen genomen. Zo wordt de vaste ver- voersvergoeding voor gehandi capten van 450 euro per jaar met ingang van 1 januari 2004 alsnog afgeschaft. B en W noemen dit in hun nota een 'vorm van verkapte inkomensverhoging'. Een jaar geleden hield de gemeenteraad de afschaffing nog tegen. De gemeente heeft het vermoe den dat er ten onrechte scootmo- biels zijn verstrekt. Dit consta teert de firma Ligtvoet die de scootmobiels levert en ook onder houdt. Uit onderhoudsgegevens en de kilometerstand blijkt dat sommige scootmobiels nauwe lijks worden gebruikt. Of niet in die mate zoals bij de aanvraag was opgegeven. De gemeente Venray is op 1 oktober gestart met een groot onderzoek naar het gebruik van scootmobiels. Zonodig wor den de invalidenwagentjes weer ingenomen. De gemeente denkt jaarlijks vier scootmobiels te kun nen terugvorderen, wat 16.000 euro oplevert. Tevens wordt over wogen om een eigen bijdrage voor iedere WVG-verstrekking in te voeren. De woningaanpassingen zijn vaak te duur en ook onnodig. Vlak na het opleveren van appartemen tencomplexen worden er nog dure aanpassingen gedaan. De WVG dient dan als correctie voor wat fout is gegaan bij de bouw plannen. De afdeling Zorg en Inkomen dient daarom vooraf bij de bouwplannen betrokken te worden, zodat voorzieningen die achteraf duur betaald worden-op voorhand meegenomen kunnen worden. ONDERZOEK De tekorten op het WVG-bud- get rijzen al jarenlang de pan uit. Pas dit jaar is besloten een onder zoek in te stellen naar de oorza ken. Door de vergrijzing wordt er in toenamende mate een beroep gedaan op de WVG. Maar uit het gemeentelijk onderzoek blijkt ook dat de budgetbeheersing ver onder de maat is geweest. Daarnaast ontbrak er een beleids visie waardoor er teveel op inci denten gereageerd werd. De WVG is op 1 april 1994 inge voerd. Mensen met fysieke beper kingen konden er een beroep op doen om mobieler of zelfstandi ger te functioneren. Woonhuisaanpassingen, vervoers- vergoedingen en het verstrekken van hulpmiddelen vielen voortaan onder de WVG waarvoor de gemeenten verantwoordelijk wer den. In de eerste jaren was de nieu we wet voor Venray een 'goud mijn'. Jaarlijks hield de gemeente vele tonnen over aan het budget. De overschotten werden in de WVG-reserve gestopt. In 1995 bedroeg het overschot 661.000 euro en in 1996 zelfs 881.000 euro. De reserve bedroeg binnen een paar jaar al meer dan 2 mil joen euro. Er is toen besloten om WVG-gelden in te zetten voor andere zaken. Zoals het vervroegd aflossen van de oude tekorten van het Grondbedrijf. In 1996 werd bijna 900.000 euro en in 1997 nog eens 129.000 euro aan het WVG-budget onttrokken ten gun ste van het Grondbedrijf. Eind 1998 zat er nog bijna 1,7 miljoen euro in reservepot. De omslag kwam in 1999. Voor het eerst dook de exploitatie in de rode cij fers. Toch werd in dat jaar de WVG-reserve nog 'geplunderd' voor de Armoedenota (43-109 euro) en voor schuldhulpverle ning (38.137 euro). Het geld in de reservepot ver dween als sneeuw voor de zon Eind 2001 was er nog 400.000 euro over. En eind vorig jaar kende de WVG-reserve voor de eerste keer een negatief saldo (72.000 euro). BEGROTING In de begroting 2003 is 2.495.000 euro toegekend aan het WVG-budget. Zoals het er nu naar uitziet wordt dit bedrag met 263.000 euro overschreden. Dit verlies wordt ten laste gebracht gebracht van de post Onvoorzien. Het RIO adviseert de gemeen ten over de aanvragen. De gemeenten spelen daarbij een te afstandelijke en passieve rol. De invloed van het RIO moet terug gedrongen worden door het aan tal adviesaanvragen te halveren en in het nieuwe contract moeten tevens de tarieven bevroren wor den. Ook met andere partners als Wonen Venray, Ligtvoet en advi seur Chambers Consultancy, die nen betere afspraken gemaakt te worden. De gemeente moet een veel strakker budgetbeheer en regie voeren wat tot grote bespa ringen moet leiden. Uit het onder zoek blijkt dat de huidige organi satie niet klantvriendelijk is. Dit ligt niet zozeer aan de uitvoering, maar meer aan de wijze waarop het proces georganiseerd is. Er wordt gepleit voor het aanstellen van één budgethouder. Na de maatregelen mogen de budgetten vanaf 2004 niet meer overschreden worden. De com missie Maatschappelijke Diensten bespreekt op donderdag 2 okto ber de WVG-doorlichting en de voorstellen. Met de ondertekening van een convenant is deze maand de samenwerking tussen Stichting Bureau Jeugdzorg Limburg, Advies en Meldpunt Kindermishandeling (=onderdeel van Stichting Bureau Jeugdzorg Limburg), Raad voor de Kinderbescherming vestiging Roermond, Openbaar Ministerie Roermond en de politie Limburg- Noord officieel bestempeld. De samenwerkende partners zien het bestrijden van kindermis handeling als een kerntaak. Plegers van kindermishandeling zullen, zeker in de meer ernstige gevallen, niet alleen door hulpver leners gewezen moeten worden op de onaanvaardbaarheid van hun gewelddadig gedrag. Politie en justitie zullen ook in strafrech telijke zin de norm moeten hand haven. Het doel van de samenwerking is allereerst kindermishandeling te stoppen in zaken die het scena rioteam (bestaande uit medewer kers van bovengenoemde part ners) behandelt, vervolgens het voorkomen van herhaling van strafbaar gedrag door een gerich te integrale aanpak. Door deze integrale aanpak is het mogelijk om alle informatie te bundelen en optimaal gebruik te maken van door de wet verstrekte instrumen ten en bevoegdheden. Er zijn werkafspraken gemaakt die bij het constateren van een zedenmisdrijf dan wel mishande ling met ernstige lichamelijke en/of geestelijke gevolgen bij minderjarigen van belang zijn. Wanneer er sprake is van ernstige re vormen van kindermishande ling zal ook en met name vanuit de hulpverlening aangifte bij de politie dienen plaats te vinden. In het convenant wordt uitvoerig aandacht besteed aan privacywet geving. Het blijkt dat privacy geen beletsel vormt voor hulpverleners om aangifte te doen. Daarnaast is er de mogelijkheid om in het kader van tweesporenbeleid bij lichtere vergrijpen een hulpverle ningstraject in gang te zetten waarbij de verdachte een waar schuwingsbrief krijgt van het Openbaar Ministerie, met straf rechtelijke vervolging als stok achter de deur. Zaken waarbij samenwerking noodzakelijk is, zal het scenarioteam behandelen. Er wordt altijd gehandeld in het belang van het kind. Aan de hand van diverse casussen gaat het sce narioteam aan de slag. Na een jaar zal er een evaluatie van de samen werking plaatsvinden. PEEL EN MAAS een abonnement waard

Peel en Maas | 2003 | | pagina 7