Geschiedenisles in de praktijk Maar het huidige plan s niet goed doordacht" >r Veltum profiteert van rijkssubsidie Hondenpoepactie in Antoniusveld pocJe centrum Gebroken ribben TU RFSTOPRUIMING INMACHII KORTINGE TOT 40% Herrieschopper Truus Kemmelings overleden Gedeputeerde Vrehen naar dorpsraden St4e 7&ee6 wutve &UtectUa.l '■uklussen de middag geopend looi de Mooiste Mode «<>99el 0475-494220 tel 0411-676322 inningen077-3074931 torst 077-3986464 fleert 046-4757545 lucatief bevrijdingskamp in Venrayse bossen |S het aan minister Thom Graaf ligt dan worden in jrt 2006 alle burgemeesters iederland collectief ontsla- j De D66-minister van iuurlijke Vernieuwing wil er tegelijktijd met de jeenteraadsverkiezingen in 49O gemeenten nieuwe gemeesters gekozen wor- i, De Venrayse burgemees- Waals zegt een voorstander üjn maar hij vindt het plan i De Graaf niet goed door- II; zou hierover wel eens een ussie in de Venrayse gemeen- jd willen voeren. Hoe de Sleden aankijken tegen een ozen burgemeester en hoe zij jen dat Venray moet worden luurd. De standpunten van de UT] ilt gemeenteraden zou de •ede Kamer moeten meene- 1 in haar beslissing." eerder heeft Jos Waals niet Ier stoelen of banken gestoken hij een gekozen burgemeester Iziet zitten. Op de vraag of hij 1 kandidaat stelt in maart 2006, blijft een direct antwoord uit. "Dat zal in overleg met mijn partij het CDA gebeuren Want de par tijen gaan over de kandidaten Ik zie straks wel of ze een beroep op mij doen. En als dat niet zo is dan heb ik daar ook vrede mee. Ik ben dan bijna 63 jaar En misschien is er wel een jongere en beter gekwalificeerde kandidaat. Op mijn 65e ga ik toch met pensioen. Tot die tijd zou ik dan in de wachtgeldregeling vallen." Waals, hij wordt deze maand zestig, werd per 1 september 1991 benoemd in Venray. Na twee termijnen van zes jaar werd hij onlangs herbenoemd door de Kroon voor een nieuwe periode van zes jaar. In maart 2006 zijn daar pas tweeënhalf jaar van om. In oktober 2008 zal hij met pen sioen gaan. "Burgemeesters benoemingen zijn eigenlijk niet meer van deze tijd. We hebben te maken met kritische burgers die hun eigen bestuur willen kiezen. Een burgemeester behoort in een democratie ook te functioneren bij legitimatie van de kiezers", vindt Waals, die weet dat al vanaf 1852 burgemeesters benoemd worden. "Maar Thorbecke wilde het toen al anders. Hij vond dat burgemeesters en commissarissen van de koningin gekozen moesten worden. Maar de conservatieve Tweede Kamerleden, onder lei ding van Willem II, hebben dat toen tegengehouden. Zij zagen de burgemeesters als een verleng stuk van de Haagse bestuurders die vooral toezicht moesten hou den in het land." Waals omschrijft een burgemeester als 'een vreem de eend in de bijt'. "Want ik maak deel uit van het college maar ik heb geen programmatische invloed. Naast voorzitter van het college ben ik tevens voorzitter van de gemeenteraad. Het college bestuurt en de raad controleert. Die dubbelrol past niet want dan zou ik mezelf moeten controle ren. En dat is niet integer En toch wordt die dubbelrol ook in het duale stelsel in stand gehouden Het is een gewrongen constructie die niet juist is. Een burgemeester is primair voorzitter van het colle ge. Bij de gemeenteraad ben ik vooral technisch voorzitter. Dat zou net zo goed een raadslid of iemand anders kunnen zijn." Hij heeft het idee dat minister De Graaf met zijn plannen vooral politiek wil scoren. Waals vindt het onverstandig om de burge meestersverkiezingen er nu snel doorheen te drukken. Hij vindt dat de plannen niet goed uitge werkt zijn. "Het politieke debat moet er nog over gevoerd wor den. Ook in de gemeenteraden. Hetzelfde geldt voor het duale stelsel. Dat moest er ook ineens veel te snel komen. En nu wor stelt nog iedereen met zijn nieu we rol." Het is de bedoeling dat de burgemeesters straks een ver kiezingscampagne gaan voeren met een eigen programma. Waals vindt het vreemd dat er twee aparte verkiezingen komen. "De bevolking kiest de gemeenteraad aan de hand van de partijprogram ma's. Daar rolt dan een compro mis uit in de vorm van een coali tie. De burgemeester moet dan op basis van zijn eigen programma de wethouders kiezen. Hier is toch echt onvoldoende over nage dacht." De burgemeester krijgt ook meer bevoegdheden. Hij draagt niet alleen de wethouders voor maar wijst ook de portefeuil les toe. Tevens neemt hij de ver antwoordelijkheid over het amb telijk apparaat over van de gemeentesecretaris. Vooral dat laatste ziet Waals niet zitten. Maar dat de burgemeester meer bevoegdheden krijgt, dat juicht hij toe. Wettelijk hebben burgemees ters alleen openbare orde en vei ligheid in hun portefeuille. "De taak moet meer worden dan alleen linten doorknippen. Want formeel heeft een burgemeester weinig taken. Maar ik kom mijn tijd hier echt wel door", verzekert hij. Ook de rol van het ambt ver andert. "Momenteel ben ik niet gebonden aan een politieke partij Ik sta boven de partijen. Dat heeft als voordeel dat ik gemakkelijk een bruggenbouwer kan zijn. Zowel op het gemeentehuis als in de samenleving. Indien een bur gemeester gekozen is dan doet dat inbreuk op de rol van burger vader. Het kunnen optreden als intermediair vervalt dan." Pag lENMAAS ,als is voorstander van gekozen burgemeester De bijna 90 kinderen wachten gespannen op wat komen gaat. Diverse pogingen om de tank aan de praat te krijgen lopen op niets uit. als er opeens een knal klinkt en de kinderen in enkele secon den tijd verdwijnen in witgrijze benzinewalm. De met een vlieg tuigmotor uitgeruste Sherman kondigt zijn demonstratie nadruk kelijk aan. Als de rook is opge trokken, maakt hij enkele rondjes door een weiland. Onder applaus van kinderen en leerkrachten. Het is tijd om weer naar de schoolban ken te gaan. In legertrucks gaan ze terug naar Oirlo. Een stukje geschiedenis rijker Een 53-jarige man uit het Poolse Choynov heeft enkele gebroken ribben opgelopen bij een arbeids ongeval in Oirlo. De man stond bij een bedrijf aan Klein Oirlo op een pallet die door een heftruck enke le meters boven de grond was getild. Daarbij schoot een onder deel van de heftruck los, waar door de pallet voorover kantelde en de man klem kwam te zitten tussen de muur en de pallet. Daarbij zat de man zo vast dat hij geen adem meer kreeg en bewus teloos raakte. Omdat de pallet niet omhoog te duwen was, is de heftruck achteruit gereden waar door het slachtoffer naar beneden viel. Waarbij hij door collega's werd opgevangen. De man kwam al snel weer bij en klaagde over pijn in de borst. Hij is met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht waar bleek dat hij wat ribben had gebroken. De politie heeft de arbeidsinspectie inge schakeld die een nader onderzoek zal doen. Op zaterdag 4 en zondag 5 oktober wordt nog eens stilge staan bij de donkere dagen die de bevrijding van Venray in het najaar van 1944 inluidden. De stichting Consolidation laat samen met een groep vrij willigers op een educatieve manier zien wat er in die dagen gebeurde en met welke middelen de geallieerde troe pen deze uitputtingsslag stre den. Het oorlogskamp, achter de bossen van McDonalds aan de A73 in Venray en te berei ken via de Maasheseweg, is komend weekend voor het publiek opengesteld. Op beide dagen is het kamp van 09.00 tot 17.00 uur te bezichtigen. De entree bedraagt 1,50 euro.. Wheels en Santa Fé, twee ver enigingen die als gezamenlijke interesse de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog hebben, zijn de initiatiefnemers van dit unieke, educatieve bevrijdings kamp op een bosperceel aan de Maasheseweg. "Maar", wil Jan Giellen, een van de organisatoren, een misverstand meteen uit de weg ruimen, "Het heeft absoluut niks te maken met soldaatje spe len. We houden een belangrijk stuk geschiedenis levend. Een periode die nooit vergeten mag worden." Lest we forget (opdat wij niet vergeten) is dan ook de toepasselijke titel van het kamp, dat voorafgaande aan de publieke openstelling, deze week wordt bezocht door ruim 1200 leerlin gen van basisscholen uit de regio Venray. Giellen: "De kinderen krij gen een stukje geschiedenisles in de praktijk. Gebruiksvoorwerpen, tenten en een verscheidenheid aan voertuigen zowel rups als wiel, ingepast in een landschap dat de sporen van weleer nog ver toont, vertellen samen met de vrij willigers de geschiedenis van deze streek in de laatste oorlogsja ren. Hoe zag de frontsoldaat het Kijken en doen komend weekend in bet educatieve oorlogskamp in de bosseti aan de Maasheseweg vanuit z'n stelling, hoe kookte hij z'n potje Dit en nog veel meer wordt op een educatieve manier in beeld gebracht Op deze wijze hopen wij dat bij de kinderen de gebeurtenissen langer blijven han gen, dan dat ze dit stukje geschie denis leren vanaf een bladzijde uit een boek." Oost-Brabant en Noord-Limburg waren in het najaar van 1944 het strijdtoneel van een van de zwaarste veldsla gen die tijdens de Tweede Wereldooorlog op Nederlandse bodem plaatsvonden. In het stuk je Venrayse bos herleeft het slag veld van weleer. Kanonnen, vrachtauto's, jeeps, tanks en origi nele loopgraven markeren de hevige strijd die in de nadagen van WOII woedde. Heel realis tisch weergegeven, al zijn vanzelf sprekend alle wapens onklaar gemaakt Verscholen naast een van de loopgraven staat een Howitzer. Een 105 mm kanon, schiet 19 5 kilogram zware grana ten 11,5 kilometer weg. Acht stuks per minuut. Het kanon maakt deel uit van de verschillen de originele stellingen zoals die ook in WOII ook de bossen ston den. "Hier", wijst Giellen op een langgerekt lint van loopgraven, "Dit zijn de originele loopgraven uit die tijd. Ze zijn alleen voor deze week opnieuw door ons uit gegraven. Hier staan we letterlijk en figuurlijk op het slagveld van weleer." SHERMAN-TANK Even verderop ligt een nage bootste veldkeuken. De kinderen van de Mariaschool uit Oirlo, die afgelopen dinsdag het historisch kamp bezochten, krijgen er een broodje knak met mosterd of een kom soep geserveerd. In een mes tinn, het originele vierkante eet- bakje dat in de oorlogen door de soldaten werd gebruikt. Een mor tierstelling van de Engelsen, pos ten die aan elkaar worden gescha keld door werkende veldtele foons, een compleet ingericht zendstation, hulpposten met een dokter en tandarts, een wapen- hersteller, originele uniformen en wapens. Alles is authentiek en wordt geleverd door de leden van Santa Fé en Wheels. Santa Fé is met ongeveer 35 leden uit de regio Venlo de kleinste van de twee clubs. De ruim 400 leden van Wheels komen uit de omge ving van Eindhoven. Venraynaar Jan Giellen is lid van beide vereni gingen die een ding met elkaar gemeen hebben: "De belangstel ling voor de oorlogsgeschiedenis. Bij de een ligt de nadruk meer op de techniek van de wapens, de ander interesseert zich meer voor de geschiedenis op zich. Beide verenigingen laten zich ook gere geld zien op activiteiten als de Dodenherdenking." Om met name de herinnering bij de jeugd levend te houden, wordt het edu catief bevrijdingskamp deze week bezocht door leerlingen van acht tien basisscholen uit de regio. "De belangstelling was overweldi gend. Om de interesse te peilen is er een onderzoek gedaan bij de middelbare en lagere scholen in de gemeente Venray en omge ving. Dit resulteerde al snel in meer dan duizend aanmeldingen. Helaas hebben we zelfs scholen moeten teleurstellen." De kinde ren krijgen onder begeleiding van de vrijwilligers (er zijn deze week ruim 35 mensen van beide vereni gingen actief) een rondleiding door het kamp. Als toetje wacht aan het einde van het dagdeel een heuse demonstratie van een Sherman-tank. 'Die gaat zeker 120 kilometer per uur', roept een van de jongens stoer. 'Nee, zeker niet', reageert een maatje naast hem. '60 kilometer op de weg'. ift- Donderdag 2 oktober 2003 - Pagina 3 SUPER AAN BIEDIN* bladblaz£*#£ melabo vrijdag 3 okt. 9.00-18.00 u zaterdag 4 okt. 9.00-1 e.OOyui^ ,e koffi' Veltum is de eerste wijk in Venray die profiteert van de ISV-subsidie. Met deze rijksbij drage voor stedelijke vernieu wing worden in Veltum bin nenkort twee projecten uitgevoerd. De leefomgeving van de flats wordt aangepakt en twintig particuliere senio renwoningen worden opge- plust. Hiervoor is dit jaar 93.968 euro beschikbaar. Volgens de project groep en de bewoners van Veltum doen de meeste proble men zich voor op en rond de zes flats aan de Haammakerstraat en Veltumse Kleffen. De flats zijn verouderd en hebben een groot aantal gebreken zoals vocht en een slechte isloatie. De omgeving is onveilig en er ligt veel afval. Wonen Venray heeft onlangs besloten om de twee flats die het dichtste bij het winkelcentrum liggen te slopen. De andere vier worden grondig gerenoveerd. In plaats van de flats worden er koop- en huurwoningen gebouwd vooral voor ouderen en starters. Voor de aanpak van de woon omgeving van de flats is 74.900 euro beschikbaar. Dit geld wordt ingezet voor de vier flats die blij ven staan. Het groen afval en zwerfvuil, verlichting en toegang spaden zijn de belangrijkste zaken die verbeterd moeten worden. Het moet bijdragen tot een betere leefbaarheid van de wijk waar voor ook ISV-subsidie ingezet mag worden. In Veltum wonen relatief veel ouderen. Omdat er nauwelijks ruimte is voor nieuwbouw in de wijk wordt vooral gekeken naar de bestaande huizenvoorraad. In 2002 zijn al blokken van wonin gen in de sociale huursector opge- plust. Opplussen betekent de woningen zodanig aanpassen dat ze toegankelijker, bruikbaarder en veiliger worden De ervaringen waren positief en daarom heeft de commissie Ouderenhuisvesting verzocht ook andere huurwonin gen en eigen woningbezitters erbij te betrekken. Met relatief weinig kosten kunnen maatrege len in huis genomen worden. Waardoor ouderen langer zelf standig kunnen blijven wonen en ongevallen voorkomen kunnen worden. Vaak zijn de drempels te hoog, de bovenramen onbereik baar of de vloeren te glad. Per opgepluste woning bedraagt de vergoeding 908 euro, dit is onge veer een derde deel van de kosten zo is bij de vorige opplusronde gebleken. In totaal kunnen voor 19.068 euro ISV-subsidie 21 koop woningen verbeterd worden. De commissie Ouderenhuisvesting wil de regeling zelf uitvoeren. Het houdt een enquete, inventari seert, toest aan de seniorenscore en wikkelt de aanvragen af. In de wijk Antoniusveld wordt op 4 en 11 oktober actie gevoerd tegen de overlast van hondenpoep. Op zaterdag 4 oktober wordt de honden poep op ludieke wijze 'in kaart gebracht'. Vervolgens wordt de wijk hondenpoepvrij gemaakt. Op zaterdag 11 okto ber wordt de hondenbezitter gewezen op de mogelijkheden om de wijk hondenpoepvrij te houden. Niet elke groenstrook is een hondenuitlaatstrook. De wijk Antoniusveld kent vele groenstro ken waar honden ten onrechte gebruik van maken. Dit leidt tot overlast bij wijkbewoners. In deze kinderrijke buurt zijn het vooral de spelende kinderen die hier overlast van ondervinden. Ondanks verschillende oproepen aan hondenbezitters in het wijk- krantje wordt de overlast niet minder. Reden voor de wijkraad om de problematiek op een meer ludieke wijze onder de aandacht te brengen. Op zaterdag 4 okto ber worden bewoners op ver schillende plekken in de wijk geattendeerd op de aanwezige hondenpoep. In de dagen erna wordt de wijk hondenpoepvrij gemaakt. Op zaterdag 11 oktober wordt een dringend beroep gedaan op de hondenbezitters om de wijk hondenpoepvrij te hou den. Behalve een zakje voor het (zelf) opruimen van de honden poep wordt de hondenbezitter een aantal tips uitgereikt. Uiteraard zijn er ook hondenbezit ters die al weten hoe het hoort. Voor deze hondenbezitters en hun trouwe viervoeters heeft de wijkraad een kleine attentie in petto. De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een 26-jari- ge man uit Venray aangehouden die een tankstation aan de Rijksweg in Lomm aan het vernie len was. De stomdronken man zat in de auto van zijn 31-jarige vriend uit Helenaveen die even tevoren door de politie was gear resteerd omdat hij dronken achter het stuur zat. De bestuurder ging met de politie mee, maar de man uit Venray wilde in de auto blij ven slapen. Korte tijd later kon de politie terug naar het tankstation omdat de man wakker was gewor den en overal op stond te slaan. Zodra hij de agenten zag begon hij die uit te schelden. De man kon in een cel zijn roes uitslapen. Vervolg voorpagina Haar politieke activiteiten wor den in 1994 beloond met het frac tievoorzitterschap van de PvdA Zij volgt dan Twan Jansen op. In 2000 neemt Bert Linskens het voorzitterschap van haar over Truus Kemmelings heeft dan al aangekondigd dat zij met haar laatste raadsperiode bezig is. Als in februari 2001 wethouder Bert Kersten langdurig ziek wordt, wordt Truus Kemmelings gevraagd om tijdelijk het wethou derschap van Kersten over te nemen. Met haar ervaring was zij op dat moment de aangewezen persoon om namens de PvdA zit ting te nemen in het college tot aan de verkiezingen van 2003. Als vierde vrouwelijke wethouder in Venray beheert zij de portefeuil les onderwijs, sport en cultuur. Het werd geen gemakkelijke periode voor haar, maar dat had ze vooraf ook niet verwacht. Bij haar afscheid in maart 2003 gaf zij dat ook toe. "Vooral de laatste negen maanden waren vermoei end. Toch neem ik met weemoed afscheid", aldus Kemmelings des tijds. Tijdens dat afscheid sprak burgemeester Waals zijn waarde ring voor haar uit. "Ik heb waarde ring voor iemand van 63 jaar die nog de taak van wethouder op zich neemt. Maar je had moeite met de dagelijkse gang van zaken. Dat was je aan te zien." "Een groot verlies", laat PvdA- voorzitter Paul Vriesekoop in een eerste reactie weten. "Zij heeft zich jarenlang met hart en ziel ingezet om de gedachten binnen de PvdA gestalte te geven. Een sympathieke vrouw met een sti mulerende rol binnen onze partij, ook na haar wethouderschap, is van ons heengegaan". Truus Kemmelings is verder actief geweest binnen het Vrouwenplatform en had binnen de gemeentelijke organisatie zit ting in de commissie ongewenste omgangsvormen. Zaterdag 4 okto ber zal Truus Kemmelings wor den gecremeerd in Blerick. CDA-gedeputeerde Herman Vrehen brengt maandag 6 oktober een bezoek aan het dorpsradenoverleg Venray. Vrehen komt op verzoek van de gezamenlijke dorpsraden die de leefbaarheid en de woningbouwproblematiek op de kerkdorpen aan de orde willen stellen. Het werkbezoek begint maan dagmiddag om 15.00 uur met een kennismaking bij de basisschool in Heide. Doordat er in Heide al meer dan tien jaar niet meer gebouwd kon worden dreigt het voortbestaan van de dorpsschool in gevaar te komen. Daarna wordt een bezoek afgelegd aan Merselo Er wordt ondermeer gekeken naar het voormalige jeugdgebouw waar woningbouw gepland is. Daarna volgt Ysselsteyn waar uiteraard de problematiek van de stankcirkels en het wozoco aan de orde komen. Ook wordt gesproken over de komst van de zogeheten servicewinkels in de kleine kernen, 's Avonds is de pro vinciale delegatie, met o.a. het Venrayse statenlid Jan Loonen te gast bij de reguliere vergadering van het dorpsradenoverleg. Hier zal de middag geëvalueerd wor den en de gedeputeerde zal uitleg geven over het provinciaal beleid. De vergadering begint om 20.00 uur in de Gelderkoel in Heide PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. advertentie@vandenrnunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18-00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-5828ZÏ uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en veremgingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10,00 uur. Abonnementen: 18,- (postcode 58. 30,- (overige binnenland)

Peel en Maas | 2003 | | pagina 3