'onderful live m hits again lusical, balkanmuziek ran Barok tot lodernistisch Kunst Cultuur Concert met Nard Reijnders in Venray Artiestengala voor harmonie Zondagochtend concert Expositie Jeanne Konings Het Zwanenmeer Kindervoorstelling in Odapark Ernst v.d. Pasch in Gryphus Hardcore Impact I EN MAAS Donderdag 2 oktober 2003 - Pagina 13 Uramma Schouwburg Venray ,aret met Thomas van Wonderful Live met Het lt Niet Te Vermijden, a E iftella met Montezuma's ige, de prachtige kinder telling Puk van de Pettef- cabaret met Fred Florus- i Pieter van Empelen. juwburg Venray presen- komende week een geva- en interessant theater- lent u hem van Kopspijkers? Waskracht? Van Little Shop jforrors? Of nog helemaal niet? i even wat trefwoorden: e Clown en Briljante Vertel- Ijvolkskrant), Prins van de mis (Parool). Pedante Pier- rJRC) Dat is een piepkleine p uit de schitterende recen- die Thomas van Luyn voor 1 vorige programma Acht i Als u hem wèl kent, dan jtu dat liij ook in Kijk Mij zal Iwat hij in Acht was: absurd. Ktraalpoetisch, hilarisch en nog eens buitengewoon feikaal. Thomas van Luyn is pderdag 2 oktober te gast in de |otiwburg Venray, aanvang )0uur. trtin Bakker - Louis Kockel- ii - Jochem Kroon - Sjoerd - Peter Tinke; Music First aching Amazing - Hume- Is. Deze veelzijdige muzikanten j sterren onder de sterren, ëvenaard in de lengte, de edte en de verscheidenheid [ihun buitengewone carrière, ilagen in de onwankelbare inding en het overweldigen- bntzag dat ze met hun concer- I teweeg weten te brengen bij fvele, vele duizenden fans in Iderland. Samen vormen ze Het Jool Niet Te Vermijden. Op vrij- Ig 3 en zaterdag 4 oktober zijn Je zien in hun nieuwe program- IWonderful Live. Beide voor stellingen beginnen om 20.00 uur. Hits Again is alweer de negende theatershow van Montezuma's Revenge. De vijf mannenstem men. stevige arrangementen van eigen hand en een theatrale zet ting garant staan voor een weerga loze avond. Muziek om naar te kij ken kopte de Telegraaf over Hits Again! Een reeks van nieuwe en oude hits in een compleet nieuw jasje, verrassend repertoire op de Montezuma-wijze. In hun voor gaande shows werden de grenzen van de a cappella popmuziek reeds verkend, nu worden ze meer dan verlegd met de peilers die Montezuma al reeds achttien jaar weten te dragen: Nederlands en Engelstalige hits. De voorstel ling op dinsdag 7 oktober begint om 20.00 uur. PUK VAN DE PETTEFLET Puk van de Petteflet is de muzi kale theatervoorstelling van Flip van Duijn en Peter van Hintum naar het gelijknamige boek van Annie M.G. Schmidt. Voor ieder een vanaf 6 jaar. Pluk heeft een Fred Florusse en Pieter van Empelen presenteren Een vleugje parfum tussen de spruitjes. klein rood kraanwagentje. Hij rijdt ermee door de hele stad en zoekt een huis om in te wonen. Dan hoort hij van Dollie de duif dat er een torenkamer leeg staat bovenop de Petteflet. Pluk gaat met de lift naar boven. Het is een hele leuke torenkamer, helemaal rond met ramen aan alle kanten. Omdat het zo hoog is, kan hij uit kijken over de hele stad. Er staat een bed en een stoel en een kast en er is een vaste wastafel. Pluk mag er zomaar in gaan wonen. Diezelfde dag ontmoet hij onder andere meneer Pen en Zaza de kakkerlak. Als hij die avond naar bed gaat. is hij heel gelukkig. 'Ik heb een huis', denkt hij. 'En ik heb al twee vrienden. Nee, drie!'. En Pluk maakt nog veel meer vrienden, zoals Aagje en Karei met de houten poot. Met hen beleeft hij allerlei avonturen en lost hij problemen op. Het groot ste probleem blijkt toch wel de Torteltuin te zijn. Een verwilder de tuin met hoge bomen. Grote mensen komen er nooit, maar de kinderen uit de Petteflet spelen er vaak rovertje. De Parkmeester wil de bomen omhakken en er een tegelpleintje met twee stenen banken van maken. Gelukkig gaat Pluk samen met zijn dieren- en mensenvrienden over tot actie. Want één ding is zeker: de Tortel tuin moet blijven. Flip van Duijn (script) en Peter van Hintum (muziek) bewerkten Pluk van de Petteflet tot een voorstelling vol vrolijke liedjes die de fantasie van jong en oud prikkelt: kinderen die vechten tegen de ongeschreven regels van volwassenen, hassel- bramen met zo 'n toverkracht dat grote mensen er direct van gaan spelen, een lieve heen- en weer wolf als veerman en een eek hoorn met hoogtevrees... In de wereld van Pluk kan het allemaal. De voorstelling is op woensdag 8 oktober twee keer te zien, om 14.00 en 16.00 uur. Een vleugje parfum tussen de spruitjes is een programma over het engagement in het cabaret van 1950 tot vandaag. Na het suc ces van Wandeling door 100 jaar Cabaret presenteren Fred Florus se en Pieter van Empelen nu een selectie uit de scherpste nummers van Wim Kan, Jules de Corte. Lurelei, Lennaert Nijgh. Ivo de Wijs, Jeroen van Merwijk en min der bekende cabaretgoden. Plus eigen werk van deze twee heren van Don Quishocking. Met hun selectie van stekelige liedjes en conferences laten Florusse en Van Empelen horen hoe het cabaret steeds weer kritische noten plaatst bij maatschappelijke ont wikkelingen. Kortom, hoe het cabaret tot op de dag van vandaag fungeert als Een vleugje parfum tussen de spruitjes. Donderdag 9 oktober in Schouwburg Venray, aanvang 20.00 uur. K muziekschool Venray wil bij fldoende deelname in oktober jrten met een cursus Musical nrVolwassenen (vanaf 17 jaar). Kgaat om een korte cursus van pien lessen waarbij uitgebreid acht besteed wordt aan zang, jis en theater. Aan het eind van Je cursus ligt een presentatie in ^verschiet. In de cursus wordt dacht besteed aan zangtech- k de basistechniek van de spe- ieke musicaldans en theater met de elementen als beweging en tekst. Natuurlijk komen ook bekende musicalnummers aan bod. De cursus wordt gegeven op de dinsdagavond en omvat vijftien lessen van twee uur onder leiding van Willemijn van Daal voor theater en dans en Frans Scham pers voor de zang. Aan te bevelen voor een ieder die van theater en muziek houdt. De kosten bedra gen 155,-. De eerste bijeen komst zal zijn op dinsdag 28 okto ber in Kunstencentrum Jerusalem en kan gezien worden als een proefles. Wel graag van tevoren opgeven. Op 1 november start de cursus balkanmuziek op de muziekschool Venray. Vijf zater dagen enthousiast musiceren onder leiding van Gerwil Kusters. Ieder die een instrument bespeelt kan in principe meedoen, hoewel de workshopleider de eerste bij eenkomst nog wel moet beoorde len of het deelname zinvol is fielden van Servaas (8) oude paviljoenen van Ser- waren van een bijzondere lectuur en deden denken aan buitenverblijf van een of ande- irst. Dat gold met name voor .gebouwen die het voorfront iden van de inrichting. Voor- ie gebouwen, rijk geomamen- rd, bekroond met torentjes, i zo'n gebouw een paleisachtig -f'ijk gaf. De twee buitenste •uwen van het voorfront, Ijoen C (zie foto) en paviljoen waren gekroond met barok- ;e koepeltjes, die in de volks- id peper- en zoutstel werden :md. Hoe verder naar achte- hoe eenvoudiger de gebou werden Maar het voorfront t representatief zijn en ik maken, welstand en wei uitstralen. De mensen van ken moesten aan de gebouwen de verzorging van de inrich- '8kunnen zien, dat dit een heil- ie omgeving was voor de gees- szieke medemens. Het was een fnkrichting die sterk werd tpaald door de filosofie van de ichting uit de 18e eeuw. De 'ke en sociale omgeving werd bijzondere betekenis toege- J voor het welzijn van de is en wie zal dat betwijfelen, 'joen C, waarvan de officiële Sint Anna luidde, was een dtling voor 25 patiënten van de •tste en tweede klas. Toen in '•*5 het oude hoofdgebouw in pmmen opging, werd paviljoen bestemd als zetel voor het cstuur, de directie.de medische W etc. Het bleef deze functie 0uden tot 1958, toen Servaas het tuidige hoofdgebouw in gebruik ani' Omdat er dringend behoefte aan ruimte voor de snel groei de arbeidstherapie, werd pavil- 14:11 C voor dat doel bestemd, wat duurde tot I960. In dat jaar werd op Servaas de nieuwe Centrale Werkplaats voor de arbeidsthera pie geopend. Dat betekende tege lijkertijd het einde van een monu ment omdat besloten was dat paviljoen C zou worden gemoder niseerd. Architect van den Bosch uit Rotterdam ontwierp een modern strak gebouw. Het oude paviljoen werd tot de grond toe afgebroken en op de fundamen ten verrees een eigentijds en nietszeggend gebouw met strak ke gevels en grote glaspartijen. Het ontwerp betekende een breuk met het verleden, omdat het oude vertrouwde type van de zaalverpleging geheel werd losge laten. De inrichting van het nieu we gebouw was zonder meer aan genaam met veel aandacht voor Paviljoen C in 1910. de privacy van de bewoners. De architect kreeg veel lof voor zijn werk en werd geprezen om zijn vooruitziende blik. Niemand treurde om het verlies van het oude monumentale gebouw, er werd zelfs met geen woord over gerept. Het was een afscheid van de vertrouwde architectuur van weleer, de nieuwe vormgeving deed zijn intrede. Strakke gevels en platte daken. Sinds die omme keer zijn er op Servaas geen gebouwen meer verrezen met een schuin dak. De nieuwe archi tectuur was gericht op soberheid en functionaliteit. Van Barok tot Modernistisch. Twan van Els. ■i Jem moos 033 .wjilssom ..•m9rt02!*9qaïs na smenqo gezien de aard van het instrument en het niveau. Centraal in deze workshop staat de dansmuziek uit de Balkan. Hongaars, Roemeens, Bulgaars zijn heel verschillend wat betreft melodielijnen en ritme maar het werkt altijd zeer aanstekelijk. Een feest om met deze cursus mee te doen. De bij eenkomsten vinden plaats op vijf zaterdagen van 10.00 uur tot 15.30 uur in het Kunstencentrum Jerusalem, Heuvelstraat 4 te Ven ray. Het cursusgeld bedraagt 80.- Opgeven voor 27 oktober 2003-De muziekschool heeft ook de mogelijkheid voor kleuters om te starten met viool. Juist bij viool is het belangrijk dat de kinderen op zeer jonge leeftijd beginnen. Op een heel speelse manier wor den de kleuters geleerd om te gaan met de strijkstok en de vier snaren. Er wordt in groepsver band gewerkt en de kinderen krij gen een viooltje te leen van de muziekschool. Op woensdag 8 oktober aanstaande is er een openbare les om 14.30 uur in Kunstencentrum Jerusalem, en natuurlijk mogen de ouders mee komen. Belangstellenden kunnen geheel vrijblijvend deze les bijwo nen en daarna pas inschrijven. De cursus kleuterviool omvat vijftien lessen en kost 115,-, incl leenviool. Voor informatie en inschrijvin gen muziekschool Venray, Heu velstraat 4 in Venray, telefoon (0478)585320. In den Beginne was er Niets, maar sindsdien zijn er alleen maar Dingen bijgekomen. Veel Dingen. Te veel. Weg is minder. Niet minder grappig, niet min der muzikaal, niet minder heftig. Van dit alles alleen maar Meer. Maar in Weg worden geen dure special effects gebruikt, er wordt niet gerapt, gebeatboxt of gedanst en er wordt zeker niet met pak ken vla gesmeten. Alleen een jon gen, een piano, een gitaar, een stem als een huis, verhalen als wijn, inzichten van glas en grap pen als mokerslagen. Op vrijdag 10 oktober speelt Ernst van der Pasch zijn program ma Weg in jongerencentrum Gryphus te Vierlingsbeek. Voor deze voorstelling zijn kaarten a 9,00 euro telefonisch te reserve ren via (0478) 631802 of 630508. Reserveren via internet is moge lijk via de Gryphus website www.gryphus.nl. Harmonie Orkest Noord-Limburg en Ensemble Canapé Op zaterdagavond 11 okto ber verzorgt het Harmonie Orkest Noord-Limburg een concert in de schouwburg van Venray. Dit concert wordt gegeven in samenwerking met het Ensemble Canapé, bestaande uit een drietal beroepsmusici. Voor insiders is Ensemble Canapé al jaren een begrip in de regio. Bij gelegenheid van een van de vele muzikale manifestaties waar Limburg rijk aan is. leidde een toe vallig treffen tussen Sjef Klinkers (dirigent van het Harmonie Orkest Noord-Limburg) en Nard Reijnders van Ensemble Canapé, tot het voorstel van Sjef om geza menlijk eens iets muzikaals op de planken te zetten. Gekozen werd voor de Venrayse schouwburg. Ensemble Canapé staat onder zijn bezielende leiding. Nard (sax en klarinet) is o.a. ook bekend van zijn jongste suc cessen in de regio, zoals het Car navalsconcert 2003 in Venray en als medeorganisator van de suc cesvolle concertreeks 'Klassiek op Locatie'. Daarnaast was hij jaren lang de vaste begeleider van Her man van Veen. Het ensemble bestaat verder uit Doré van Deijck (piano) en Martijn Alsters op flui ten en typewriter. Martijn heeft jarenlang Paul van Vliet musicaal terzijde gestaan. Het Harmonie Orkest Noord-Limburg neemt als amateurorkest een bescheidener plaats in. Met het 12,5 jarig bestaan mag het orkest echter bogen op een gewaardeerde plaats in het Noord-Limburgse en daarbuiten. Deze waardering blijkt steeds opnieuw weer uit de grote belangstelling bij de concer ten. Het orkest richt zich in zijn repertoirekeuze dan ook primair op muziek die een groot publiek aanspreekt. Het orkest heeft enke le zangsolisten, te weten Ankie Titulaer (studente Maastrichts conservatorium) en Theo van Kol lenburg. Kaartjes a 10 euro zijn verkrijgbaar bij Sigarenhuis Jan sen, Livera, de VW's in Venray en Horst en aan de kassa van de schouwburg- Harmonie St. Catharina Leunen- Veulen-Heide houdt op zaterdag 4 oktober een Artiestengala ten bate van de aanschaf van vier pau ken. De bestaande pauken zijn na 25 jaar intensief gebruik versle ten. Deze aanschaf past bij de ont wikkeling van de muziek, die zowel bij harmonie als bij de drumband de laatste jaren in een enorme stroomversnelling is gekomen. Muziek, die gevarieerd, aantrekkelijk en uitdagend is voor de muzikanten, maar ook muziek die het publiek boeit. Hoe dit alles klinkt en welke belangrijke rol de pauken hierin spelen kunt u zaterdag 4 oktober meebeleven op het artiestengala. Het prijs kaartje voor vier nieuwe pauken is hoog maar dankzij enkele grote sponsoren, onder andere de Vriendenclub van de Harmonie en het Prins Bernhard Cultuur fonds, is al in een deel van de aan schafprijs voorzien. Ten bate van de aanschaf van de pauken heb ben, op initiatief van voorzitter H. Geurts, een aantal artiesten uit Leunen, Veulen en Heide zich vol enthousiasme aangemeld om op deze avond belangeloos op te tre den. Het wordt een avond waarin naast de presentatie van de nieu we pauken door harmonie en drumband een gevarieerd pro gramma wordt geboden met veel muziek, sketches en voordrach ten. Het geheel wordt opgeluis terd door de joekskapellen Noeët Thuus en Naovenant. Het gala vindt plaats in de feesttent bij de familie Claessens aan de Steegse Peelweg in Leunen. De aanvang is 20.00 uur. de entreeprijs is vijf euro ten bate van de pauken. In het Theehuis van het Ven rayse Odapark wordt op woensdag 22 oktober weer een begin gemaakt met de kin dervoorstellingen. De eerste voorstelling heeft de titel 'Spraakmakend' en wordt gespeeld door Etienne Bor- gers, die naast zijn solopro gramma ook zanger en com ponist is van de a-capella groep Intermezzo en compo nist van theatergroep The Lunatics. 'Spraakmakend' is een muzikale kleinkunstvoorstelling voor kinde ren van 4-10 jaar met korte liedjes waar je om kunt lachen en waar je stil van wordt. In de voorstelling staat een zwerver centraal (of is het een tovenaar?), die spreekt en danst in talen die je niet verstaat. Dat kan ook niet want hij is een spraak-maker. Hij doet zijn uiter ste best om je uit te leggen wat hij precies van je wil en dankzij jouw ÜfSntasie begrijp je wat hij bedoelt. Een voorstelling om mee te zin gen, mee te schreeuwen en mée te dansen en waarin je je eigen taaltje kunt herkennen. Kaartjes voor deze voorstelling Close harmony zanggroep Confetti en dans- en amuse mentsorkest Flavour verzor gen op zondag 5 oktober een zondagochtendconcert in de grote zaal van de Schouwburg Venray, aanvang 11.30 uur. Podiumkunst staat in de Schouwburg Venray ook open voor amateurkunstverenigingen en -organisaties. Tijdens het sei zoen 2003/2004 vinden er regel matig zondagochtendconcerten plaats in de theaterzaal of in de foyer van de schouwburg. Ook amateurtoneelverenigin gen uit de regio verzorgen tijdens het theaterseizoen weer enkele uitvoeringen in de grote zaal. Op zondag 5 oktober, aanvang 11.30 uur, verzorgen Close Harmony Zaterdag 4 oktober is in OJC Dingus in Venray alweer de 23e Hardcore Impact party. Ook deze keer maakt een top hardcore artiest zijn opwachting en wel DJ Outblast uit de stal van de Masters of Hardcore (MOH)- Voor de vijf de maal op rij een 'superplus edi tion' van Hardcore Impact. DJ Outblast is een topper die grote bekendheid geniet in de hardcore wereld. Hij heeft al veel van zich laten horen op de megaparty's, zoals in Maastricht, Eindhoven en Zaandam en geldt als de mafste en gekste party-dj. Verder zullen er maar liefst elf andere hardcore artiesten van het Hardcore Impact Team van Dingus deze avond en nacht voor gaan. Area 2 (Chill Out): DJ Chromis. DJ Ramoniac, DJ Untamed, DJ X-Ception, DJ Poelik. Area 1 (Hardcore): DJ Out blast, DJ Die-Moon, DJ Bassweiler, DJ Ruff Ryder, DJ Yesheads, DJ 2 Hard en DJ Black Demon. Het café en de kassa zijn open om 19.00; de zaal om 21.00 uur, De entree bedraagt 7,50 euro. Mini mum leeftijd is 16 jaar (legitimatie verplicht). zanggroep Confetti en amuse mentsorkest Flavour een zondag ochtendconcert in de grote zaal van de schouwburg, Iedereen is van harte welkom en de toegang is gratis. Sinds de oprichting in 1990 staat Confetti onder de bezielende leiding van Gertie Cremers. Tij dens de wekelijkse repetities wordt door de twintig zangers en zangeressen enthousiast gewerkt aan een modern, grotendeels Engelstalig populair repertoire. Tijdens de concerten wordt dan ook een uitgebreid aanbod uit het repertoire ten gehore gebracht met muziek uit de jaren 50, 60, 70,80 en 90 en variërend van luis- termuziek, musical, disco tot pop muziek. De voorkeur gaat echter toch uit naar het close harmony repertiore. Daarbij wordt a capel- la gezongen of onder begeleiding van een eigen combo.Confetti wil proberen om de wijze van presen tatie bij concerten aan te passen aan de muziek die zij ten gehore brengen, zodat het optreden een lust voor het oog en oor is. Voor liefhebbers van zang en show zijn de concerten van Confetti dus een echte aanrader. Dans Amusementsorkest Fla vour is een orkest dat bestaat uit vijf volledige instrumentsecties (saxofoons, trombones, trompet ten, keyboard, ritmesectie), een zangeres en een zanger, allen uit Venray of directe omgeving. Een orkest dus uit uw eigen gemeente en we verheugen ons erop om weer eens voor het 'eigen' publiek te mogen spelen. Onder professionele leiding van dirigent/arrangeur/klarinettist/sax ofonist Rob van Reijmersdal gaan de muzikanten u voor in een geva rieerd muzikaal programma. Swing, rock en pop, van latin tot dixie, van evergreens en blues tot top 100 melodieën. Dit wordt het publiek gepresenteerd in aan trekkelijke arrangementen met herkenbare melodielijnen en een pakkende sound. 'Kindervriend' Etienne Bor- gers is op woensdag 22 oktober te zien in bet Theebuis, foto: Car- olien Sikkenk/Photoline. bij ftet Theehuis aan yca in Venray én bij roraaunei zijn tekoi de Mersdj! het VV^^arif^oFaanliet Hênseni- usplein in Venray. Gereserveerde kaartjes moeten een dag voor de voorstelling worden opgehaald. Zondag 12 oktober wordt in de Mariakapel in Holthees de exposi tie geopend van schilderijen van Jeanne Konings. De expositie wordt geopend om 15.00 uur en is verder te bezichtigen op zater dag en zondag 18 en 19 oktober en op zaterdag en zondag 25 en 26 oktober, steeds van 11.00 uur tot 17.00 uur. De entree voor deze expositie is gratis. Het werk van Jeanne Konings wordt gekenmerkt door het cre atief toepassen van symboliek in een sfeer van mysterie en alom vattendheid. Zo weet ze het onzegbare van de menselijke geest verstaanbaar te maken. Zon der woorden, maar met veel zeg gingskracht vertellen haar veel kleurige schilderingen het verhaal van hun eigen ontstaansgeschie denis. Dé huidige tentoongestelde werken zijn dan ook een moment opname in dit dynamische pro ces. Boekrecensie in Peel en Maas Ik zal ons eerst even voor stellen, anders snap je er niets van. Wij zijn namelijk niet echt een gewoon gezin. Om te beginnen: ik ben twaalf jaar: "Ja, duh, is dat zo bijzonder?" Nee, maar mijn zus is ook twaalf. "O, een tweeling, wat leuk!" En mijn broer is ook twaalf. "Een drieling? Wat enig!".... Dit gesprek hebben wij al honderdduizend keer gevoerd. Je wordt er helemaal gaar van. Dit is een fragment uit Het Zwanenmeer (maar dan anders). Dat boek gaat over de drieling Sam, Pip en Beer. Ze hebben geen moeder meer, maar wel een vader, een beroemde kinderboe kenschrijver, die erg met zichzelf in de knoop zit. Het huis is een puinhoop, het zwemwater lijkt wel erwtensoep en als de kikkers door het huis heen springen en hun vader bijna niet meer van zijn kamer komt, beseffen Sam, Beer en Pip dat er iets moet verande ren. Tijdens de kinderboeken week, van 1 tot en met 11 okto ber, krijg je Het Zwanenmeer (maar dan anders) cadeau in de boekwinkel. Tenminste, als je voor 9.99 euro aan kinderboeken koopt. Het Kinderboekenweekgeschenk 2003 is geschreven door Francine Oomen, met tekeningen van Phi lip Hopman. Kinderboeken schrijfster Francine Oomen schrijft voor kinderen in alle leef tijden. En ze kan niet alleen heel goed schrijven, maar ook heel goed tekenen. Meestal illustreert ze haar boeken zelf. Francine Oomen kreeg in 2003 de Prijs van de Nederlandse Kinderjury. Haar boek Hoe overleef ik mezelf? werd gekozen als beste boek in de categorie van 10 tot en met 12 jaar. Daarnaast schrijft ze voor kleuters over de eigenwijze Sam- mie. Ze heeft zlef drie kinderen, dus dat is handig voor haar inspi ratie. Ook in boekhandel Van den Munckhof in de Grotestraat in Vénray is het tot en met 11 okto ber Kinderboekenweek.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 13