lookgordijn rond Annaterrein Een uit de hand gelopen hobby" DE LAATSTE DAGEN! Lest we forget wmecht Maaien Maar! Samenwerking: extra huizen Smakt uit dorpenpot modecentrum fisifii Tlftkb Minister De Geus start reïntegratieproject Handtekeningenactie in bibliotheek Informatiemarkt Zorg en Welzijn mw SaWeCo OPENING NAJAARS SEIZOEN 2003 OPENING NAJAARS SEIZOEN 2003 OPENING NAJAARS SEIZOEN 2003 QolUcf**" Roggel 0475-494220 Boxtel 0411-676322 Penningen 077-3074931 Horst 077-3986464 Geleen 046-4757545 Op 4 en 5 oktober wordt nog eens stil gestaan bij de donkere dagen die de bevrijding van Venray inluidde. De stichting Consolidation laat samen met een groep vrijwilligers op een educatieve manier zien wat er gebeurde en met welke middelen de geallieerde troepen deze uit puttingsslag streden. Gebruiksvoorwerpen, tenten en voertuigen zowel rups als wiel, ingepast in een landschap wat de sporen van wel eer nog vertoond vertellen samen met de vrijwilligers de geschiedenis van deze streek. Hoe zag de front soldaat het vanuit z'n stelling, hoe kookte hij z'n potje dit en nog veel meer in beeld gebracht. Dit alles te zien op een unieke locatie te bereiken vanaf de Maasheseweg, vanwaar de route door borden wordt aangegeven. Beide dagen is het kamp met de naam Lest we forget (opdat wij niet vergeten) te bezoeken van 9uur tot 17 uur. ZIE ONZE ADVERTENTIE VERDEROP IN DE KRANT 3inim EN MAAS Donderdag 18 De toekomst van St. Anna is Wwis nadat de drie project- twikkelaars met hun plan- 0 werden afgewezen door stuurgroep. Wat precies de ljen is om hun voorstellen et in behandeling te nemen jft onduidelijk. 'Het past »t binnen de financiële en denbouwkundige kaders', liet enige wat de stuurgroep 1 het Vincent van Gogh Insti- ut de eigenaar van het ter- herover kwijt wiL <aar verluidt maakt het VvGI- estuur zich grote zorgen over de Drtgang De opbrengst van St. na is nodig om nieuwbouw te nnen plegen op St. Servatius. Er is blijkbaar haast geboden. De druk vanuit de samenleving neemt eveneens toe. Het VvGI is er huiverig voor om in zee te gaan met een projectontwikkelaar wiens plannen niet gepruimd worden door de Venrayse gemeenschap. Het behoudt van het waardevolle instituutsterrein met de vele monumenten, de groene middenruimte en de schouwburg ligt heel gevoelig. Indien Venraynaren zich tegen de plannen keren en massaal in bezwaar gaan dan kunnen de bouwplannen wel enkele jaren vertraging oplopen. Dat wil het VvGI koste wat kost voorkomen. De stichting Stadspark weet dat op dinsdagavond 23 september alle raadsfracties zijn uitgenodigd voor een besloten bijeenkomst op het Vincent Van Gogh Instituut. Dat wordt bevestigd door woord voerder Simons die zegt dat dit vooral bedoeld is om de rol van het VvGI duidelijk te maken en niet zozeer over hoe het nu ver der moet, Simons meldt ook dat het VvGI binnenkort naar buiten wil treden over alle verwikkelin gen rond St. Anna. De stichting Parktheater, dat tevergeefs gepoogd heeft om 160.000 euro bij elkaar te krijgen om de schouwburg te kopen van het VvGI, heeft haar activiteiten op een laag pitje gezet. De stich ting Stadspark heeft de fakkel nu overgenomen. De geruchten gaan dat particulieren, die bereid waren om geld te steken in het behoud van de schouwburg, zijn afgehaakt op aandringen van de gemeente. Datzelfde zou gelden voor een anonieme sponsor die 25.000 euro wilde schenken zodat er elders subsidies binnen gehaald konden worden. De gemeente weigert iedere financië le bijdrage. De stichting Stadspark probeert al een jaar om inzage te krijgen in het rapport van Dorsser Blesgraaf. Dit bedrijf deed in opdracht van de gemeente een onderzoek naar de technische staat van de schouwburg. Stadspark deed een beroep op de Wet Openbaarheid Bestuur (WOB) maar heeft nu te horen gekregen dat het rapport niet openbaar is. Als reden geeft de gemeente op dat het behoort tot de stuurgroep en dat de gemeente er daarom niet meer over mag beschikken. In de stuur groep zijn de gemeente, VvGI en CSZ (Commissie Sanering Zieken huisvoorzieningen) vertegenwor- digd. Wethouder Lei Heidens (CDA) is voorzitter. Op dinsdag 30 september zal tijdens de raadsvergadering een raadsbrede motie worden inge diend. Daarin vraagt de politiek een onderzoek te doen naar de financiële en maatschappelijke haalbaarheid van de schouwburg. 'sselsteynse ploegers naar EK in Denemarken SaWeCo grasmaaiercentrum groot Overtuig uzelf en kom naar Swolgen Mgr Aertsstraat 33 Swolgen, tel. 0478-697111 mail: bocrenbond@saweco.nl www.saweco.nl september 2003 - Pagina 7 Mode bijzonder in stijl en kleur die in geen enkele garderobe zal misstaan! Mode vol contrasten. Een ongekend ruim aanbod zonder regels.....want mode die bepaalt U Mooi de Mooiste Mode ringsplaats ter beschikking te stel len. Zo ontstaat bij de deelnemen de bedrijven een pool van werk plekken in de juiste diversiteit, kwaliteit en kwantiteit. De werk ervaringsplaatsen bieden mede werkers de mogelijkheid om van uit nieuwe ervaringen een herstart te maken. Zij worden bij hun reïntegratie professioneel begeleid door NLW Reïntegratie BV in Venray, onderdeel van de NLW Groep, waar ook de centrale coördinatie van het project Beter Werken! is ondergebracht. Om het netwerk nog krachtiger te maken, is deelname aan het pro ject ook opengesteld voor andere bedrijven en organisaties met ten minste 25 medewerkers. Deelna me vanuit een diversiteit van sec toren, zowel profit als non-profit organisaties, verruimt de reïnte- gratie-mogelijkheden en daardoor het succes van het initiatief. Naast de deelnemende bedrij ven, hun ondernemingsraden en de Kamer van Koophandel, zijn ook vertegenwoordigers van loka le en provinciale overheden en vakbonden bij de officiële start van Beter Werken! uitgenodigd om daarmee het maatschappelijk belang van het initiatief te onder strepen. Zaterdag 27 september zal minister De Geus van Sociale Zaken en Werkgelegenheid in Venray het officiële startsein geven voor het convenant Beter Werken! Dit convenant is een gezamenlijk initiatief van de leden van de Industrië le Club Venray ten behoeve van de reïntegratie van hun zieke of met uitval bedreigde medewerkers. De Industriële Club Venray kent 20 leden; bedrijven die met name actief zijn in de industriële productie. Binnen Beter Werken! ondersteunen de bedrijven elkaar en schakelen elkaar in een vroeg stadium in wanneer voor een van hun werknemers een reïntegratie- actie noodzakelijk is. Het gaat daarbij om werknemers tot en met MBO-niveau, die in het kader van de Wet Verbetering Poort wachter voor externe reïntegratie in aanmerking komen of die anderszins dreigen vast te lopen in het werk. Uitgangspunt is dat elk deelnemend bedrijf dat een medewerker bij Beter Werken! voor reïntegratie aanmeldt, de inspanningsverplichting op zich neemt om ten behoeve van het convenant ook een werkerva- Harrie Kusters en Jan Ver- ioeven uit Ysselsteyn en Nol 'jkers uit het Brabantse Reus- jl reizen donderdagavond af ir Denemarken, waar zon- ig de Europese kampioen- (I happen voor (antieke) wed- rijdploegen worden houden. Tussen het Europe- geweld, vooral van de deel- imers uit Engeland wordt eel verwacht, hopen de Yssel- teynse ploegers met hun intieke tractoren en ploegen :en goed figuur te slaan. "Het vedstrijdplocgen is eigenlijk tn uit de hand gelopen hobby, maar toch willen we zo hoog mogelijk eindigen op het B EK. Ik hoop minimaal vierde fe wordenzegt Harrie Kus ters aan de vooravond van de eis. De antieke tractoren en ploe- van de drie Nederlandse ploe gers zijn al op een grote vrachtwa- ;en geladen. Klaar voor de ruim tegenhonderd kilometer lange eis naar Denemarken, waar lomend weekend ploegers uit veertien landen meedoen aan het EK Voor Jan, Harrie en Nol bete- fent de wedstrijd hun Europese vuurdoop, want nooit eerder twamen ze internationaal in actie net hun antieke ploegen en trek kers. Wel hebben ze al heel wat aren ervaring opgedaan tijdens vedstrijden in Nederland. De drie jocn in Denemarken mee aan de niropese ploegwedstrijd in de ategorie antieke, rondgaande vielploegen. De wedstrijd wordt 'P touw gezet door de Europese listorische Motoren en Tractoren 'ereniging (HMT). De HMT is een vereniging die zich inzet voor het hchoud van werktuigen die met jiame in de landbouw (uit het [pogpunt van techniek en vormge ving) van historische waarde zijn. Ze stimuleert het publiekelijk ten toonstellen van het historisch [Waardevol materiaal, zoveel ■hogelijk in de oorspronkelijke de commissie Stedelijke Ontwik keling toe. Gerrit Verkoeijen is het niet met de handelwijze van het colle ge eens. Volgens het raadslid van Samenwerking zouden de wonin gen voor het natuurproject ergens gebouwd moeten worden waar anders geen woningbouw moge lijk is. "Het moeten extra kavels op andere plekken zijn. Maar in Smakt mocht toch al gebouwd worden", aldus Verkoeijen die zei dat hij de kwestie in de komende raadsvergadering opnieuw aan de orde zal stellen. Jan Verhoeven en Harrie Klister, wedstrijdploegen wordt gehouden. staat en/of gerestaureerd of geconserveerd. HOBBY Wat in 1981 begon als een hobby, is voor Jan Verhoeven (53) en Harrie Kusters (67) in de loop der jaren uitgegroeid tot een sport die door hen uiterst serieus wordt bedreven. Zo'n zes keer per jaar halen de Ysselsteynse mannen hun antieke trekkers en ploegen uit de schuur voor een ploegwedstrijd ergens in het land, vertelt Harrie. "We zijn echte lief hebbers en ontmoeten tijdens die wedstrijden andere echte liefheb bers. Vaak zie je ook dezelfde gezichten terug tijdens een wed strijd in Nederland. Nee, veel publiek komt er meestal niet naar de wedstrijden kijken." Harrie Kusters komt zondag in actie met zijn Ramsomes-ploeg en zijn Lanz Bulldog-trekker. Jan Ver hoeven reist met een authentieke Field Marshall-trekker en een Massv Harris-ploeg af naar het Deense land. Twee antieke ploegen en twee antieke tractoren, waarop voor malig loonwerker Jan Verhoeven en agrariër Harrie Kusters vroeger als jonge kerels de fijne kneepjes van het vak leerden. Ze zijn er trots op dat de historische land bouwwerktuigen in zeer goede (authentieke) staat zijn en op het land nog altijd- hun mannetje staan. "De Ramsones van mij komt uit de jaren vijftig", schat Harrie Kus ters. "Ik denk dat onze werktui gen in Denemarken tot de oudste behoren." Ook de trekker en de ploeg van Jan Verhoeven hebben inmiddels al een heel arbeidzaam leven ach ter de rug. Hij herinnert zich bij voorbeeld nog goed hoe hij op zestienjarige leeftijd met de ploeg achter de trekker het land omploegde. Voor hem is het mee- zijn klaar voor hun reis naar Denemarken, waar zondag het EK doen aan de ploegwedstrijden niet alleen een hobby, maar ook een stukje jeugdsentiment. "Ik heb altijd als loonwerker gewerkt en heb jaren en jaren op deze trekker met deze ploeg het land omgeploegd." KWALITEIT Het doel van een ploegwed strijd is het bevorderen van de praktische vakbekwaamheid door gereglimenteerde wedstrijden, zo valt in een uitgave van de Oude Trekker en Motoren Vereniging te lezen. 'Het wedstrijdploegen is een sport, die direct gericht is op zeer belangrijk werk op de boer derij. Beter ploegen betekent immers een betere grondbewer king en dus ook efficiënter oog sten. Goed ploegwerk is de basis voor een goed zaaibed, dat in een minimum aantal bewerkingen kan worden verkregen'. Om een ploegwedstrijd te kun nen houden moet een stuk bouw- of grasland beschikbaar zijn met ongeveer dezelfde bodemomstan digheden (grondsoort, begroei ing, sporen, etc.). Land, dat kort geleden is losgewerkt, is minder geschikt voor een ploegwedstrijd. "Het belangrijkste is echter dat de terreinomstandigheden voor alle deelnemers ongeveer gelijk zijn", zegt Harrie Kusters. PORTIE GELUK De wedstrijdcommissie, die bestaat uit één jurylid per deelne mend land, kijkt onder meer naar de algemene presentatie van de deelnemers, maar vooral ook naar de kwaliteit van de geploegde voren. De geploegde sneden moe ten bijvoorbeeld even breed, recht en schoon zijn en steeds op dezelfde wijze op elkaar aanslui ten. Zaterdag is een trainingsdag, waarop de deelnemers de afstel ling van de ploeg voor de wed strijd kunnen regelen en het land bouwwerktuig aan de te ploegen grond kunnen aanpassen. En dat is .wel nodig, denkt Harrie Kus ters. "Want er schijnen nogal wat stenen in de Deense grond te zit ten, het is heel andere grond dan we gewend zijn in Nederland. Een goede afstelling is dus erg belangrijk." Net als goed materiaal, ervaring en een grote portie geluk. "En je moet er kijk op hebben", meent Jan Verhoeven. "Vooral de Engel sen zijn goed in het wedstrijd ploegen. Die zijn gewend om in slechte grond te ploegen." Samenwerking Venray is het er niet mee eens dat de opbrengst van de zes extra woningen die in Smakt gebouwd worden ten gunste komt van het 'rood-voor- groen project'. De gemeente heeft hierover een overeen komst met een projectontwik kelaar gesloten. Verkoeijen (Samenwerking) vindt dat de huizen gewoon uit de dorpenpot moeten komen zodat de winst naar de gemeentekas vloeit. 'Rood-voor-groen' is een provin ciaal project waaraan de gemeen te Venray deelneemt. Het doel is groengebieden te ontwikkelen die gefinancierd worden uit de bouw van woningen.Venrav mag in totaal achttien woningen extra bouwen die niet ten laste gaan van het bouwcontingent dat de provincie heeft toegewezen. Met de opbrengst ervan wordt in Bree- hei in Leunen op landbouwgrond een nieuw natuurgebied ontwik keld ter grootte van 45 hectare. In Smakt waren eerst drie bouwkavels gepland. Dat zijn er nu negen geworden. De zes extra woningen worden ingebracht in het rood-voor-groen project. "Een zoektocht door de gemeente heeft verder niets opgeleverd. Smakt was de enige locatie waar we nog konden bouwen. We wil len graag meedoen aan het rood- voor-groen project. De overige twaalf woningen voor landschaps ontwikkeling zullen daarom in omliggende gemeenten gebouwd moeten worden. Want wij heb ben de kavels niet", lichtte wet houder Ruyten (Lokaal Aktief) in De Venrayse bibliotheek is een handtekeningenactie gestart tegen de aangekondigde bezuini gingen. Het College van B&W wil jaarlijks 40.000 bezuinigen op het bibliotheekwerk en geen prijscompensatie meer betalen tot 2008. Deze bezuinigingen kunnen oplopen tot 120.000 in 2008. Het bibliotheekwerk dreigt com pleet afgebroken te worden. De bibliotheek kan dan veel minder nieuwe materialen inkopen, geen activiteiten meer organiseren en moet de prijzen van abonnemen ten, leengelden en andere tarie ven sterk verhogen. Juist de groe pen in de samenleving die van de bibliotheek afhankelijk zijn als het gaat om leesbevordering en infor matievoorziening dreigen de dupe te worden van deze bezuini gingen. Klanten die niet willen dat er zoveel bezuinigd wordt op het bibliotheekwerk, kunnen in de bibliotheek hun stem laten horen, door de handtekeningen lijst te tekenen. Door het tekenen van de lijst geeft men niet alleen een signaal aan de politiek, maar ondersteunt men tevens mede werkers en bestuur in het werk dat dagelijks ten behoeve van de klant wordt verricht. Iedereen krijgt er vroeg of laat mee te maken in het leven. Men heeft hulp nodig of moet een beroep doen op de zorg. Of het nu gaat om psychische proble men, hulpbehoevende ouders, een kind dat in de problemen zit, of een praktisch mobiliteitspro bleem dat met het juiste advies eenvoudig op te lossen is. Aanbie ders van hulp zijn er voldoende, maar voor de buitenstaander is het niet altijd even duidelijk bij welke instantie men moet zijn. Voor al diegenen met vragen orga niseert de Venrayse bibliotheek vrijdag 19 september een informa tiemarkt. Doel hiervan is de bezoeker kennis te laten maken met organisaties en instellingen op het gebied van zorg en wel zijn. 22 Organisaties, actief in de hulpverlening in de meest brede zin van het woord, hebben hun medewerking toegezegd. Van 14.00-20.30 is er volop gelegen heid voor het verkrijgen van mon delinge en schriftelijke informatie bij de, door eigen medewerkers bemande, thematafels van de diverse organisaties. Iedereen is 19 september van harte welkom bij de bibliotheek, gevestigd op de Merseloseweg 59 in Venray. Deelnemende organisaties zijn Addicura, Anbo, AHD, Bureau Rechtshulp, CAB, CAD, CWI, Gehandicaptenplatform, Gemeen te Venray, GGZ, IGG, KBO, Pedagogenpraktijk, Humanitas, Thuiszorg Noord-Limburg, Senior consult, Sensis. SPD, Synthese, V1DO, Vrijwillige Terminale Zorg en Zorggroep Noord-Limburg. Uitgebreide informatie over de markt en de overige activiteiten van de bibliotheek is te vinden op de website www.obvenray.nl. De openingstijden van de bibli otheek zijn dinsdag t/m donder dag van 11.00-18.00 uur, vrijdag van 11.00-21.00 uur en zaterdag van 11.00-14.00 uur.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 7